Νομική ή Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης;

KimTaehyung

Νεοφερμένος

Η KimTaehyung αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Έδωσα φέτος πανελλήνιες και πέρασα στο παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης στα Γιάννενα(μένω Αθήνα) Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή,αλλά η δεύτερη, ήθελα νομική αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα φέτος. Ξαναδίνω πανελλήνιες του χρόνου για δεύτερη φορά (έχω ακόμα κουράγιο επειδή δεν προσπάθησα πολύ την πρώτη φορά χαχαχ) για να πιάσω νομική ή έστω το παιδαγωγικό της Αθήνας καθώς δεν θέλω να επιβαρύνω τους γονείς μου με έξοδα σπουδών εκτός Αθήνας γιατί οι αμοιβαίες νομίζω καταργήθηκαν και δεν πρόκειται να έβρισκα ούτως η άλλως από Γιάννενα για Αθήνα. Νομική ακούμε συχνά όπως είναι πάρα πολύ δύσκολη η αποκατάσταση και ότι θέλεις κόπο και αγώνα και μέχρι να φτάσει στο στόχο σου έχεις να περάσεις πολύ δύσκολα και δεν θα ναι μία ξεκούραστη δουλειά. Εγώ την ήθελα επειδή έχει πολλές επαγγελματικές διεξόδους και συνδυάζει τομείς. Από την άλλη,έχω ακούσει για τα παιδαγωγικά ότι ειναι ξεκουραστη δουλειά, αν έχω μεταπτυχιακό κλπ μπορώ να διοριστω πρώτα ως αναπληρωτρια, μπορώ να τη συνδυάσω με τη μουσική που μου αρέσει πολυ και είναι πολύ δημιουργική σαν σχολή. Να επισημάνω πως έχω γραφτεί ήδη στο παιδαγωγικό στα Γιάννενα. Βρίσκομαι σε αυτό το δίλημμα. Θα ήθελα πολύ να ακούσω και εσάς που σπουδάζετε εκεί η έχετε τελειώσει!
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Οι σχολές αυτές είναι τελείως διαφορετικές και έχει μεγάλη σημασία τι σου αρέσει. Για να πας παιδαγωγικό πρέπει να σου αρέσει η διδασκαλία και η ενασχόληση με τα μικρά παιδιά. Η νομική είναι ένας τελείως διαφορετικός κλάδος. Θεωρώ πως καμία σχολή δεν σου εξασφαλίζει αποκατάσταση στην Ελλάδα και όλα αυτά αλλάζουν συνεχώς οποτε δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει μέχρι να τελειώσεις τη σχολή. Πάντως θα συμφωνήσω ότι η νομική δεν έχει τόσο ευκολη αποκατάσταση όπως πολλοί νομίζουν. Ωστόσο δεν ξέρεις τι ευκαιρίες θα συναντήσεις στην πορεία. Εσυ πως θα ήθελες να δεις τον εαυτό σου σε μερικά χρονια από τώρα;; Θα σου άρεσε να δεις τον εαυτό σου ως δασκαλα ή ως δικηγόρο/νομικό σύμβουλο;; Αυτό κάτσε και σκέψου. Τα μόρια δεν έχουν καμία σημασία και να μην σε επηρεάζουν. Αν σου αρέσει η νομική και γράψεις καλά πήγαινε αν όμως πιστεύεις ότι σου ταιριάζουν καλύτερα τα παιδαγωγικά δήλωσε τα πρώτα και ας πιάνεις και νομική. Πολλοί μπαίνουν στο τρυπάκι να δηλώσουν μια υψηλόβαθμη σχολή επειδή γράψανε 19.000 μόρια και μετά το μετανιώνουν. Δεν ξέρω αν το σκέφτεσαι έτσι αλλα η συμβουλή μου είναι να μην το σκέφτεσαι έτσι και λάβεις λανθασμένη απόφαση. Δεν λέω ότι η νομική είναι κακή επιλογη, αλλα επειδή είναι μια ιδιαίτερη σχολή θεωρώ ότι πρέπει να σου αρέσει για να μπορέσεις να συνεχίσεις
 

Jocaste

Νεοφερμένος

Η Jocaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Το να είσαι δάσκαλος/α ΔΕΝ είναι ξεκούραστη δουλειά. Όσοι είναι έξω από χώρο βλέπουν μόνο τις λίγες ώρες εργασίας, τις διακοπές Χριστουγέννων και του Πάσχα, τα ελεύθερα απογεύματα και τους τρεις μήνες του καλοκαιριιυ. Αλλά ο,τι λάμπει δεν είναι χρυσός.
Αυτή η δουλειά έχει μεγάλη ευθύνη. Είσαι υπεύθυνος για 20+ παιδάκια, τα οποία όχι μόνο πρέπει να τα διδαξεις, αλλά να μάθεις να τα διαχειρίζεσαι, να σε εμπιστεύονται, να σε ακούν χωρίς να σε φοβούνται. Η παιδαγωγική είναι ωραία επιστήμη αλλά και απαιτητική γιατί έρχεσαι σε επαφή με παιδάκια που τώρα διαμορφώνουν χαρακτηρα και είσαι κ παίζεις και εσύ ρόλο σε αυτό.
Αλλά αρνητικά αυτού του επαγγέλματος είναι ότι θα αρχίσεις να δουλεύεις ως αναπληρωτής/τρία με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Στην αρχή δεν θα δουλεύεις από 1 Σεπτεμβρίου αλλά θα προσλαμβάνεσαι σε μεταγενέστερες φάσεις. Κάθε 30 Ιουνίου θα απολύεσαι και τα πρώτα χρόνια δεν θα δικαιουσαι επίδομα ανεργίας, γιατί δεν έχεις μαζέψει τα ένσημα. Εννοείται ότι κάθε χρόνο είσαι σε άλλη περιοχή, άλλο σχολείο, άλλη τάξη, με άλλους μαθητές. Με απλα λόγια εισαι μια κινητή βαλίτσα.

Για το επάγγελμα του νομικού δεν γνωρίζω πολλά πληροφορίες, μόνο ότι αν δεν έχεις γνωστό στην αρχή είναι δύσκολα τα πράγματα.
 

KimTaehyung

Νεοφερμένος

Η KimTaehyung αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Έδωσα φέτος
Το να είσαι δάσκαλος/α ΔΕΝ είναι ξεκούραστη δουλειά. Όσοι είναι έξω από χώρο βλέπουν μόνο τις λίγες ώρες εργασίας, τις διακοπές Χριστουγέννων και του Πάσχα, τα ελεύθερα απογεύματα και τους τρεις μήνες του καλοκαιριιυ. Αλλά ο,τι λάμπει δεν είναι χρυσός.
Αυτή η δουλειά έχει μεγάλη ευθύνη. Είσαι υπεύθυνος για 20+ παιδάκια, τα οποία όχι μόνο πρέπει να τα διδαξεις, αλλά να μάθεις να τα διαχειρίζεσαι, να σε εμπιστεύονται, να σε ακούν χωρίς να σε φοβούνται. Η παιδαγωγική είναι ωραία επιστήμη αλλά και απαιτητική γιατί έρχεσαι σε επαφή με παιδάκια που τώρα διαμορφώνουν χαρακτηρα και είσαι κ παίζεις και εσύ ρόλο σε αυτό.
Αλλά αρνητικά αυτού του επαγγέλματος είναι ότι θα αρχίσεις να δουλεύεις ως αναπληρωτής/τρία με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Στην αρχή δεν θα δουλεύεις από 1 Σεπτεμβρίου αλλά θα προσλαμβάνεσαι σε μεταγενέστερες φάσεις. Κάθε 30 Ιουνίου θα απολύεσαι και τα πρώτα χρόνια δεν θα δικαιουσαι επίδομα ανεργίας, γιατί δεν έχεις μαζέψει τα ένσημα. Εννοείται ότι κάθε χρόνο είσαι σε άλλη περιοχή, άλλο σχολείο, άλλη τάξη, με άλλους μαθητές. Με απλα λόγια εισαι μια κινητή βαλίτσα.

Για το επάγγελμα του νομικού δεν γνωρίζω πολλά πληροφορίες, μόνο ότι αν δεν έχεις γνωστό στην αρχή είναι δύσκολα τα πράγματα.
Ξεκούραστη με την έννοια ότι δουλεύεις 4-5 ώρες τη μέρα και είναι σαν να τελειώνεις σχολείο μαζί με τα παιδιά σου (τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει αναπληρώτριες γνωστές μου) φυσικά και δεν θα είναι εύκολα, μέχρι να διοριστεί κάποιος έχει να περάσει από νταβαντουρι
 

Jocaste

Νεοφερμένος

Η Jocaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Λανθασμένη λέξη το "ξεκούραστα" τοτε. Ναι, θα έχεις μικρότερο εργασιακό ωράριο, δεν θα χτυπάς τα 8ωρα του ιδιωτικού τομέα, αλλά θα φεύγεις με πολυ πνευματική κούραση και πίεση.
Τεσπά, κάθε επάγγελμα έχει τις δυσκολίες και τα αρνητικά του.
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δες τι σου αρέσει ως αντικείμενο για να το σπουδάσεις, να το μελετήσεις σε βάθος... Μην σκέφτεσαι το επάγγελμα κατευθείαν... Δεν ξέρεις πως θα είναι τα πραγματα σε 4 5 χρόνια από τώρα στον τομέα της εργασίας... Προσωπικά, τελείωσα την νομική, αν και κατά την διάρκεια των σπουδών μου συνειδητοποίησα ότι δεν μου αρέσει καθόλου το αντικείμενο
 

KimTaehyung

Νεοφερμένος

Η KimTaehyung αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το να είσαι δάσκαλος/α ΔΕΝ είναι ξεκούραστη δουλειά. Όσοι είναι έξω από χώρο βλέπουν μόνο τις λίγες ώρες εργασίας, τις διακοπές Χριστουγέννων και του Πάσχα, τα ελεύθερα απογεύματα και τους τρεις μήνες του καλοκαιριιυ. Αλλά ο,τι λάμπει δεν είναι χρυσός.
Αυτή η δουλειά έχει μεγάλη ευθύνη. Είσαι υπεύθυνος για 20+ παιδάκια, τα οποία όχι μόνο πρέπει να τα διδαξεις, αλλά να μάθεις να τα διαχειρίζεσαι, να σε εμπιστεύονται, να σε ακούν χωρίς να σε φοβούνται. Η παιδαγωγική είναι ωραία επιστήμη αλλά και απαιτητική γιατί έρχεσαι σε επαφή με παιδάκια που τώρα διαμορφώνουν χαρακτηρα και είσαι κ παίζεις και εσύ ρόλο σε αυτό.
Αλλά αρνητικά αυτού του επαγγέλματος είναι ότι θα αρχίσεις να δουλεύεις ως αναπληρωτής/τρία με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Στην αρχή δεν θα δουλεύεις από 1 Σεπτεμβρίου αλλά θα προσλαμβάνεσαι σε μεταγενέστερες φάσεις. Κάθε 30 Ιουνίου θα απολύεσαι και τα πρώτα χρόνια δεν θα δικαιουσαι επίδομα ανεργίας, γιατί δεν έχεις μαζέψει τα ένσημα. Εννοείται ότι κάθε χρόνο είσαι σε άλλη περιοχή, άλλο σχολείο, άλλη τάξη, με άλλους μαθητές. Με απλα λόγια εισαι μια κινητή βαλίτσα.

Για το επάγγελμα του νομικού δεν γνωρίζω πολλά πληροφορίες, μόνο ότι αν δεν έχεις γνωστό στην αρχή είναι δύσκολα τα πράγματα.
Ναι, γιατί θέλει πάρα πολλή τέχνη να διδάξεις παιδάκια δημοτικού.....
 

Jocaste

Νεοφερμένος

Η Jocaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ναι, γιατί θέλει πάρα πολλή τέχνη να διδάξεις παιδάκια δημοτικού.....
Η διδασκαλία μπορεί να σου φαίνεται απλή, αλλά για προσπάθησε να διδαξεις αυτά που εσυ θεωρείς αυτονόητα (γραφή, ανάγνωση, αριθμητική) σε παιδιά που τώρα έρχονται σε επαφή με τη σχολική διδασκαλία. Η παιδαγωγική μέθοδος είναι δύσκολη. 😉
 

KimTaehyung

Νεοφερμένος

Η KimTaehyung αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Η διδασκαλία μπορεί να σου φαίνεται απλή, αλλά για προσπάθησε να διδαξεις αυτά που εσυ θεωρείς αυτονόητα (γραφή, ανάγνωση, αριθμητική) σε παιδιά που τώρα έρχονται σε επαφή με τη σχολική διδασκαλία. Η παιδαγωγική μέθοδος είναι δύσκολη. 😉
Τι να σου πω, εγώ πάντως θυμάμαι την ξαδέρφη μου μόλις τελείωνε το σχολείο (δασκάλα) να πετάει από τη χαρά της ενώ ο άντρας της (οδοντίατρος) να σέρνεται. Είναι μια χαλαρή δουλειά πως να το κάνουμε,μακάρι να δουλεύαμε όλοι 4-5 ώρες τη μέρα, 2 εβδομάδες διακοπές το Πάσχα, 3 μήνες σχεδόν το καλοκαίρι.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Ναι, γιατί θέλει πάρα πολλή τέχνη να διδάξεις παιδάκια δημοτικού.....
Κάθε επάγγελμα έχει τις δυσκολίες του. Όντως οι δάσκαλοι έχουν αρκετό διάστημα διακοπές, όμως αυτό δεν σημαίνει πως το επάγγελμα τους είναι εύκολο. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Οι δάσκαλοι μέχρι να μονιμοποιηθούν αναγκάζονται να γυρνάνε τα σχολεία όλης της Ελλάδας και να μετακομίζουν συνεχώς. Πέρα από αυτό δεν είναι όλοι κατάλληλη για διδασκαλία. Η διδασκαλία απαιτεί υπομονή, επιμονή, μεταδοτικότητα, αγάπη για τα παιδιά. Κάποιοι εκνευριζονται και δεν μπορούν να κρατήσουν δυο ώρες 1-2 παιδιά όχι να πρέπει να έχουν ευθύνη για 20-30 παιδιά τόσο για την προστασία τους, όσο και για την απόκτηση γνώσεων. Ας μην μειώνουμε την αξία και τη δυσκολία αυτού του επαγγέλματος. Δεν υπάρχει τελείως ξεκούραστο επάγγελμα. Αλλα έχουν σωματική κούραση, αλλα πνευματική. Αλλα έχουν ξενύχτια, αλλα έχουν ταξίδια. Πάντως όλα έχουν ευθύνη και κούραση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top