Νομική Σχολή Αθηνών

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Έχεις προγραμματίσει τα επόμενα 6-8 χρόνια της ζωής σου. Δεν το βρίσκεις υπερβολικό; Μάλλον είναι.

Αν επιλέξεις του χρόνου Ιστορία Γενικής Παιδείας νομίζω πως μπορείς να ανοίξεις το 1ο επιστημονικό πεδίο και να εισαχθείς σε κάποια νομική σχολή, εκπληρώνοντας έτσι , όπως ισχυρίζεσαι , το όνειρό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Νηρηίς καταλαβαίνω ότι μπορει να σου φαινεται υπερβολικο ωστοσο εάν δεν έχεις καποια σχεδια στο μυαλό σου θεωρώ ότι δεν μπορείς να πετυχεις αυτο που θέλεις στην ζωή σου, καθώς εαν δεν το προγραμματίσω τώρα που είμαι 17 χρονών πότε θα το κάνω? Όσο για αυτο που λες να πάρω ιστορία γενικής παιδείας δεν είμαι τόσο καλός στην αποστηθιση και ειδικότερα στην <<παπαγαλλία>> γι'αυτο επελεξα τεχνολογικη κατευθυνση για το λόγο που ανεφερα σε παραπάνω μηνυματα μου. Ωστόσο πέρα από αυτα θα ήθελα να μου πεις εσυ και όποιος άλλος γνωριζει έαν το πτυχιο αυτο θα με βοηθησει στο επαγγελμα που εχω επιλεξει να σπουδάσω και αν κρίνεται απαραίτητο το μεταπτυχιακό στην γαλλία ή στην ελλαδα για την ΣΥΔ. Παρακαλώ απαντήστε μου συντομα στα ερωτηματα που σας έθεσα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Γιατί να πας για υπαξιωματικός; Μπορείς να εισαχθείς στη ΣΑΣΣ Νομική.

Η αποστήθιση δεν είναι δα και κάτι τόσο δύσκολο. Μην προβάλουμε δικαιολογίες για τα πάντα. Και στην κατεύθυνσή σου νομίζω πως υπάρχει μάθημα που απαιτεί αποστήθιση.

Τέλος, αναφορικά με τα όνειρα, καλό είναι να υπάρχουν, δεν αντιλέγω, αλλά χωρίς υπερβολές. Να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.

Καλό μεσημέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Νηρηίς τελειώνοντας αυτήν την συζήτηση θα ήθελα να επισημάνω το εξής .Εκφραζοντας την επιθυμία μου να γίνω δικηγόρος ίσως δεν κατανόησες ότι εξισου μου αρέσει η φιλοσοφια της σχολής(ΣΥΔ). Γι' αυτο λοιπόν είμαι της αποψης να φοιτησω και στην ΣΥΔ 2 χρόνια και στη συνέχεια να σπουδάσω νομική που μου αρέσει. Συμφωνα με τα όσα εγραψα μπορει να κατανοησει ο καθενας ότι δεν προβαλλω δικαολογιες για τιποτα, παρα μόνο ζητάω συμβουλες απο κάποιους που γνωρίζουν κατι παραπάνω σχετικα με την σχολη και την νομικη.Σας παρακαλώ να μένουμε μόνο σε αυτα που σας ρωτώ και όχι να αναφερομαστε γενικά. Ευχαριστω εκ των προτερων.:)
Καλό απόγευμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Γιατί να πας για υπαξιωματικός; Μπορείς να εισαχθείς στη ΣΑΣΣ Νομική.

Η αποστήθιση δεν είναι δα και κάτι τόσο δύσκολο. Μην προβάλουμε δικαιολογίες για τα πάντα. Και στην κατεύθυνσή σου νομίζω πως υπάρχει μάθημα που απαιτεί αποστήθιση.

Τέλος, αναφορικά με τα όνειρα, καλό είναι να υπάρχουν, δεν αντιλέγω, αλλά χωρίς υπερβολές. Να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.

Καλό μεσημέρι.
ναι, αλλα σο σσασ νομικο παιρνας με 19 και, ενω στην αλλη σχολη το πολυ με 17
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Γιατί να πας για υπαξιωματικός; Μπορείς να εισαχθείς στη ΣΑΣΣ Νομική.

Δεν αξίζει. Προτιμότερο αυτό που είπε το παλικάρι.

Κατά τα λοιπά, το μεταπτυχιακό είναι ένα και το αυτό, ανεξαρτήτως τόπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pseutiko_fili

Νεοφερμένος

Η pseutiko_fili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
ναι, αλλα σο σσασ νομικο παιρνας με 19 και, ενω στην αλλη σχολη το πολυ με 17
απο ποτε περνας νομικη με 17/:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Νηρηίς τελειώνοντας αυτήν την συζήτηση θα ήθελα να επισημάνω το εξής .Εκφραζοντας την επιθυμία μου να γίνω δικηγόρος ίσως δεν κατανόησες ότι εξισου μου αρέσει η φιλοσοφια της σχολής(ΣΥΔ). Γι' αυτο λοιπόν είμαι της αποψης να φοιτησω και στην ΣΥΔ 2 χρόνια και στη συνέχεια να σπουδάσω νομική που μου αρέσει. Συμφωνα με τα όσα εγραψα μπορει να κατανοησει ο καθενας ότι δεν προβαλλω δικαολογιες για τιποτα, παρα μόνο ζητάω συμβουλες απο κάποιους που γνωρίζουν κατι παραπάνω σχετικα με την σχολη και την νομικη.Σας παρακαλώ να μένουμε μόνο σε αυτα που σας ρωτώ και όχι να αναφερομαστε γενικά. Ευχαριστω εκ των προτερων.:)
Καλό απόγευμα
Αφού θες , όπως ισχυρίζεσαι , να σπουδάσεις νομική, να μάθεις να δέχεσαι και τον αντίλογο. Εξάλλου το συμπέρασμα μου το εξήγαγα με βάση τα δικά σου λεγόμενα. Άλλη φορά να είσαι σαφέστερος, λοιπόν. Είπες πως όνειρο σου είναι η Νομική, κι όχι η Σχολή Υπαξιωματικών. Αν αγαπάς και τις δύο σχολές, σπούδασε και στις 2. Μετά αν θες σπούδασε και τρίτη σχολή.
ναι, αλλα σο σσασ νομικο παιρνας με 19 και, ενω στην αλλη σχολη το πολυ με 17
Ας μάθουμε να βάζουμε κάποτε υψηλά τον πήχη.
Δεν αξίζει. Προτιμότερο αυτό που είπε το παλικάρι.

Κατά τα λοιπά, το μεταπτυχιακό είναι ένα και το αυτό, ανεξαρτήτως τόπου.
Είναι προτιμότερο να πάει για Υπαξιωματικός; Μάλιστα, όπως νομίζεις , συνεταιρέ. Πάντως ο πατέρας μου με την κανονική του θητεία νομίζω πως είχε θέση αξιωματικού (δεν ξέρω ακριβώς τις ορολογίες του στρατού). Έχω διαφορετική άποψη δυστυχώς.
απο ποτε περνας νομικη με 17/:/:
Η σχολή Υπαξιωματικών έχει τέτοια βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Αφού θες , όπως ισχυρίζεσαι , να σπουδάσεις νομική, να μάθεις να δέχεσαι και τον αντίλογο. Εξάλλου το συμπέρασμα μου το εξήγαγα με βάση τα δικά σου λεγόμενα. Άλλη φορά να είσαι σαφέστερος, λοιπόν. Είπες πως όνειρο σου είναι η Νομική, κι όχι η Σχολή Υπαξιωματικών. Αν αγαπάς και τις δύο σχολές, σπούδασε και στις 2. Μετά αν θες σπούδασε και τρίτη σχολή.

Ας μάθουμε να βάζουμε κάποτε υψηλά τον πήχη.

Είναι προτιμότερο να πάει για Υπαξιωματικός; Μάλιστα, όπως νομίζεις , συνεταιρέ. Πάντως ο πατέρας μου με την κανονική του θητεία νομίζω πως είχε θέση αξιωματικού (δεν ξέρω ακριβώς τις ορολογίες του στρατού). Έχω διαφορετική άποψη δυστυχώς.

Η σχολή Υπαξιωματικών έχει τέτοια βάση.
Το θεμα δεν ειναι να περασεις σε μια σχολη εστω και υψηλοβαθμη, αλλα να βρεις δουλεια μετα απο αυτη. Και δυστυχως και η νομικη πλεον δεν σου το προσφερει αυτο. Καλυτερα λοιπον καραβανας και σιγουρος μισθος, παρα νομικος και ανεργος ή υποαπασχολουμενος στην καλυτερη περιπτωση στο γραφειο ενος μεγαλοδικηγορου για 300 ευρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Καλύτερα καραβανάς; Μάλιστα, όπως νομίζεις. Η μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση είναι άλλη υπόθεση. Μπορεί στην τελική να εργαστούμε σε διαφορετικό τομέα από αυτό που σπουδάσαμε. Αλλά όχι η επαγγελματική αποκατάσταση να μας γίνεται αυτοσκοπός, έτσι εξηγείται γιατί πολλοί νεοεισαχθέντες φεύγουν τον πρώτο χρόνο από σχολές τέτοιες. Πρέπει να το θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
προτιμώ να κάνω κάτι !!!!!

το να μην προσφέρω τίποτα και να πληρώνομαι είναι νοοτροπια δημοσίου υπαλλήλου που πρέπει να σταματήσει τον καιρό μας.
Κακά τα ψέματα τον καιρό μας οι στρατιωτικοί απλά είναι για να είναι δε κάνουν τίποτα ουσιαστικό.
Γιατι οι δικηγοροι πιστευεις οτι ειναι απαραιτητοι; Να ναι καλα οι βουλευτες που οι πιο πολλοι ειναι νομικοι και το εχουν το επαγγελμα προστατευομενο και τα εχουν ετσι νομοθετησει που για το παραμικρο, να χρειαζεται και δικηγορος, αλλιως θα σου ελεγα εγω. Και πως θα ζεις; με αερα κοπανιστο;

Νομίζεις είναι εύκολο μόλις αποφοιτήσεις απο την ΣΥΔ να πας για δεύτερο πτυχίο;
Ακούω αρκετούς που το λέγανε αλλά κανένας δεν τα κατάφερε + το γεγονός ότι θες και νομικη που χρειάζεται πάρα πολύ διάβασμα.{πάντως αν τα καταφέρεις και πάρεις πτυχίο πανεπιστημίου θα λαμβάνεις μισθό αξιωματικού(λίγα ψίχουλα παραπάνω απ'αυτού του υπο)
Επίσης η ΣΥΔ είναι υποαξιωματικών αλλα μόνο στον μισθό επειδή άλλες συνθήκες επικρατούν μέσα και έξω απ την σχολή.
Tέλος η βάση της ΣΥΔ δεν είναι 17 αλλά με δύσκολα θέματα είναι 18+ :)
Και με δυσκολα θεματα η νομικη ειναι δεκαεννιαμισυ. Μην πας κι εσυ να εξισωσεις ανομοια πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Και με δυσκολα θεματα η νομικη ειναι δεκαεννιαμισυ. Μην πας κι εσυ να εξισωσεις ανομοια πραγματα
Νομική ΣΣΑΣ 19423-19257 9 θέσεις
ΣΥΔ 19144-18349 29 θέσεις + μεγαλύτερη δυσκολία θεμάτων
Αλλα θα σε πάω και στις βάσεις του 2010 όπου τα θέματα και των 2 κατεθύνσεων είναι περίπου ισοδύναμα
Νομική ΣΣΑΣ 19087
ΣΥΔ 18619 +12 θέσεις παραπάνω.
Αυτά για να μην θεωρείς υποδεέστερη την ΣΥΔ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Νομική ΣΣΑΣ 19423-19257 9 θέσεις
ΣΥΔ 19144-18349 29 θέσεις + μεγαλύτερη δυσκολία θεμάτων
Αλλα θα σε πάω και στις βάσεις του 2010 όπου τα θέματα και των 2 κατεθύνσεων είναι περίπου ισοδύναμα
Νομική ΣΣΑΣ 19087
ΣΥΔ 18619 +12 θέσεις παραπάνω.
Αυτά για να μην θεωρείς υποδεέστερη την ΣΥΔ
Στην εκπαιδευση ομως και στο γνωστικο επιπεδο σπουδων ειναι στον πατο εν σχεσει με τη νομικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω απαντήσεις σε παλαιότερα θέματα του μαθήματος: "γενικές αρχές αστικού δικαίου"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Δυστυχως δεν υπαρχουν! Σπαστικο λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω απαντήσεις σε παλαιότερα θέματα του μαθήματος: "γενικές αρχές αστικού δικαίου"?

https://nomowiki.blogspot.gr/2011/12/blog-post_25.html
¨
Edit: Λάθος νόμιζα ότι αναφερόσουν στα θέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Δυστυχως δεν υπαρχουν! Σπαστικο λιγο...

όντως. καλά τα κάνεις, αλλά πρέπει να έχεις έστω ένα δείγμα απάντησης! γι'αυτό πέφτουν κάτι ξεγυρισμένα 5αρια στις γενικές αρχές :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Πες μου ποιο θελεις ρε ποιοτητα να στο λυσω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Πες μου ποιο θελεις ρε ποιοτητα να στο λυσω. :D

Θέμα 1ο:

Η 17-χρονη Α εκμισθώνει στο ίδρυμα Ι για τη στέγαση των γραφείων του ένα κεντρικό ακίνητο που κληρονόμησε από το θείο της. Το μισθωτήριο συμβόλαιο υπέγραψαν η Α αυτοπροσώπως και ο Δ, δικηγόρος του Ι, ο οποίος ενήργησε στο όνομα και για λογαριασμό του Ι, σύμφωνα με σχετική απόφαση της Διοίκησης του Ι.

Ερωτάται:

1. α. Υπό ποιά ιδιότητα σε σχέση με το Ι ενήργησε ο Δ κατά την κατάρτιση της μίσθωσης;

1. β. Αν ο Δ είχε προβεί στην κατάρτιση της μίσθωσης, χωρίς να έχει λάβει η Διοίκηση του Ι σχετική απόφαση, το γεγονός αυτό θα επιδρούσε στο κύρος της μίσθωσης;

2. Έχει το Ι δίκιο ισχυριζόμενο ότι δεν το δεσμεύει η πιο πάνω μίσθωση ως άκυρη λόγω δικαιοπρακτικής ανικανότητας του Α;

3. α. Αν δεχθούμε ότι η Α ήταν δικαιοπρακτικά ικανή να μισθώσει το ακίνητό της, ευσταθεί η αγωγή που άσκησε η Α, με την οποία ζητούσε να αναγνωρισθεί άκυρη η μίσθωση του ακινήτου της, επειδή το συμφωνηθέν ευτελές μίσθωμα ήταν σε προφανή δυσαναλογία από το σύνηθες για την περιοχή, αφού ο Δ έπεισε εύκολα την άπειρη στις σχετικές συναλλαγές Α ότι η μισθωτική αξία των ακινήτων της περιοχής ήταν δήθεν πολύ χαμηλή; Έχει σημασία για την απάντησή σας ότι ο Δ και όχι η διοίκηση του Ι έπεισε την Α για τη δήθεν πολύ χαμηλή μισθωτική αξία των ακινήτων της περιοχής;

3. β. Θα μπορούσε η Α αντί της αναγνώρισης της ακυρότητας να ζητήσει την ακύρωση της μίσθωσης για τον ως άνω λόγο;

(όποιος γνωρίζει ειδικά το ερώτημα 3 ας απαντήσει :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top