Νομική Σχολή Αθηνών

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Oχι,εννοω πως τη ρωτανε πως τη λενε κι αμεσως μετα ''σε ιδιωτικο πηγαινες,ετσι'',και μολις πει οχι,ξινιζουν...

Ισχύει για αρκετά μεγάλο μερίδιο των φοιτητών. Έχω συμμαθήτρια που μπήκε Νομική Αθήνας φέτος, και απαντώντας στην ερώτηση «πού μένεις τώρα;», τα συμφοιτητάκια της γελούν λέγοντας ότι «εκεί παλιά έμεναν πρόσφυγες». Δυστυχώς, παντού σχεδόν, πολλά παιδιά της Νομικής είναι έτσι. Χαίρομαι που δεν έχω συναντήσει κανέναν τέτοιο ακόμη, γιατί η επαφή δε θα έληγε αισίως.

Ερώτηση: Στο Α' εξάμηνο έχετε Αστικό Δίκαιο; Άκουσα ότι σας θέτουν ζητήματα, τα οποία εσείς με τους κώδικές σας καλείστε να επιλύσετε. Μου φάνηκε υπερβολικό, καθώς ακόμη πολλοί δεν έχουν «πιάσει» καλά το νόημα της σχολής. Εμείς στο Αστικό ακόμη κάνουμε εισαγωγικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ενταξει,οπως ειπες και πριν δεν ειναι ολοι ετσι..Θα επεσε στο ατομο.Α! Μου ειπε οτι καποιοι ερχονται απαραιτητως με tablets και κρατανε εκει σημειωσεις.Πανε τα τετραδια...:redface:
Στον 21ο αιώνα ζούμε. :P

@Νίκο
Οι πλείστοι βλέπουν αυτά που θέλουν οι ίδιοι να δουν.

@Θεμιστοπόλε
Ναι απευθείας στα βαθιά. Που το περίεργο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madrilenos

Νεοφερμένος

Ο madrilenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Η ομαδα στο facebook μου φαινεται πολυ καλη! Δε βρισκω λογο να υπαρχει ανωνυμια. ;)
Για να καταλάβεις την αξία της ανωνυμίας, θα σου πω ένα απλό παράδειγμα.
Αν ανατρέξεις μερικές σελίδες πιο πίσω θα δεις πολλούς να ζητάνε γνώμες για διάφορους καθηγητές.
Έχεις την εντύπωση ότι θα έχει την άνεση ο άλλος να πει αρνητική γνώμη για κάποιον καθηγητή, όταν γράφει με το ονοματεπώνυμο και την φωτογραφία του και την συζήτηση την παρακολουθούν δεκάδες ή εκατοντάδες άτομα, κάποιοι εκ των οποίων μπορεί να είναι και ρουφιάνοι των καθηγητών ή ακόμα και οι ίδιοι οι καθηγητές;
Εγώ δεν το νομίζω. ;)
Πέραν αυτού, στο fb κάποιοι δεν είναι γραμμένοι (και είναι αρκετοί αυτοί), τους οποίους αυτομάτως αποκλείεις έτσι.

Μια γνωστή μου πρωτοετής στη σχολή σας μου είπε ότι πολλά αγόρια είναι τέρμα φλώροι με το πουκάμισο μέσα από το παντελόνι,με τις μαμάδες τους παρέα.Ακόμη υπάρχουν πολλά πλουσιόπαιδα που μόλις τους πεις όιτι πήγαινες σε δημόσιο σχολείο ξινίζουν.Ισχύει; :P
Και φλώροι υπάρχουν και πλουσιόπαιδα και χούλιγκαν και εργατόπαιδα και τα πάντα όλα (που λέει και ο Αλέφας).
Στο χέρι σου είναι να διαλέξεις με ποιους θα κάνεις παρέα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ενταξει,οπως ειπες και πριν δεν ειναι ολοι ετσι..Θα επεσε στο ατομο.Α! Μου ειπε οτι καποιοι ερχονται απαραιτητως με tablets και κρατανε εκει σημειωσεις.Πανε τα τετραδια...:redface:
Eνας φιλος μου ερχεται με ταμπλετ, επειδη αυτο τον βολευει, οχι για μουρη και τετοια.Πρακτικο ειναι.

@Νίκο
Οι πλείστοι βλέπουν αυτά που θέλουν οι ίδιοι να δουν.
Ε ναι αλλα ειναι μαλακια να υπαρχουν παρερμηνιες.

Παιδια στο mystudies εχει κατι μαθηματα επιλογης για α εξαμηνο που ειναι απιστευτα.Πειτε μου οτι διδασκονται.
(εννοω ΔΙΚΑΙΟ ΤΗΣ ΒΙΟΗΘΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ, ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ, ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ κλπ). Ξερετε κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Παιδια στο mystudies εχει κατι μαθηματα επιλογης για α εξαμηνο που ειναι απιστευτα.Πειτε μου οτι διδασκονται.
(εννοω ΔΙΚΑΙΟ ΤΗΣ ΒΙΟΗΘΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ, ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ, ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ κλπ). Ξερετε κατι?

Δε διδάσκονται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrysanthi24

Νεοφερμένος

Η chrysanthi24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδια και εγω στη νομικη ειμαι στο τριτο ετοσ! Τι να σας πω τα παντα ολα θα δουμε στη σχολη. Να ειστε σιγουροι οτι υπαρχει ποικιλια φοιτητων (για τους πρωτοετεις το λεω, για να μην ψαρωσουν), οποτε οι φιλιες ειναι το πιο ευκολο κομματι της σχολης. Θα δειτε και βουτυροπαιδα(που οσες φορες και αν τους συστηθειτε θα προσποιουνται οτι δεν σας ξερουν), τους φλωρους, τους "Φιλοσοφημενους", τα φτωχα παιδια που το παιζουν πλουσια, τους "Γλυφτες".....Τα υπολοιπα θεματα της σχολης ειναι τα πιο στριφνα (διαβασμα, παρακολουθηση, ισως και παραλληλη εργασια για οσους δεν τα βγαζουν περα)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Είναι καινούργια φρούτα.
Πόσο διασκεδαστικές προσθήκες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

Άγνωστος Χ

Νεοφερμένος

Ο My Law αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Είμαι πρωτοετής και σκέφτομαι να επιλέξω κάποια μαθήματα επιλογής. Τα μαθήματα επιλογής του α' εξαμήνου είναι Πολιτική Επιστήμη(Χ.ΛΥΡΙΤΖΗΣ), Πολιτική Οικονομία(Ε.ΚΟΥΝΤΟΥΡΗΣ) και Γενική Κοινωνιολογία(ΧΕΛΜΗΣ-ΡΕΘΥΜΙΩΤΑΚΗ). Σαν αντικείμενο με ενδιαφέρει κυρίως η Πολιτική Επιστήμη και η Πολιτική Οικονομία. Οι καθηγητές είναι καλοί; Η διδακτέα ύλη των δυο μαθημάτων είναι μεγάλη; Είναι εύκολο να γράψεις μεγάλο βαθμό; Και κάτι άλλο....ποιο είναι ακριβώς το αντικείμενο της Γενικής Κοινωνιολογίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Eμενα δε με συγκινησε κανενα εκ των τριων. Πηρα φιλοσοφια δικαιου και ανακριτικη.Δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα γι αυτα τα μαθηματα στο α εξαμηνο.Βεβαια αν σε νοιαζει μονο να παρεις ενα βαθμο, πιστευω η κοινωνιολογια θα ειναι πολυ ευκολη, και εχω την εντυπωση πως με εργασια εξεταζεσαι προφορικα η κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st94

Νεοφερμένος

Η st94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
να ρωτησω κατι,η σχολη αυριο θα λειτουργει κανονικα ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presenter

Νεοφερμένος

Ο presenter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
μπορεί να μου δώσει κάποιος πληροφορίες για την πολιτική οικονομία..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
να ρωτησω κατι,η σχολη αυριο θα λειτουργει κανονικα ετσι?
Nαι κανονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
μπορεί να μου δώσει κάποιος πληροφορίες για την πολιτική οικονομία..?

Mάθημα το οποίο σχετίζεται με τις διάφορες οικονομικές βάσεις και κατ'επέκταση τα εκάστοτε εποικοδομήματα. Διδάσκεσαι βασικές αρχές των καθεστώτων που ως σήμερα υπήρξαν, όπως και βασικά πράγματα για τις αντίστοιχες ιδεολογίες. Θα κάνεις Σμιθ, Μαρξ κλπ. Αρκετά ενδιαφέρουσα η υφή του μαθήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Οχι ρε σ εμας γινεται καθε χρονο.
Presenter να κατι που βρηκα: Αν το δούμε τεχνοκρατικά η συνάφειά του με το κυρίως αντικείμενο της Νομικής Σχολής είναι μάλλον μικρή, αλλά ευρέως σκεπτόμενοι, η κατανόηση των βασικών αρχών του οικονομικού συστήματος το οποίο αλληλεπιδρά, διαμορφώνει και διαμορφώνεται από το νομικό σύστημα είναι εξαιρετικά χρήσιμο πράγμα, αν όχι αναγκαίο για αυτούς που θέλουν να έχουν μία συνολικότερη αντίληψη της νομικής επιστήμης. Το μάθημα είναι 3 ώρες τη βδομάδα, μεσημέρι Τρίτης συνήθως, η παρακολούθηση είναι προαιρετική και οι εξετάσεις γίνονται με ανοιχτά βιβλία και δυνατότητα χρησιμοποίησης σημειώσεων -ακαδημαϊκά πράγματα όχι αστεία. Το μεγάλο clue του μαθήματος είναι ο διδάσκων, Μάνος Κουντούρης, εκ του Οικονομικού Τμήματος ορμώμενος, είναι ο παππούλης με τη μακριά λευκή γεννιάδα και μαλλιά και τα χοντρά γυαλιά, που όλοι κάποτε σκεφτήκαμε ότι φέρνει του Ένγκελς. Η αλήθεια είναι ότι η παραδοση του είναι συναρπαστική, ζωντανή, συμμετοχική και καταφέρνει σε έναν κύκλο μαθημάτων να δώσει σε ικανοποιητικό βάθος τις βασικές αρχές της οικονομικής θεωρίας περίπου σε όλο το ιστορικό φάσμα που αναλύουν. Αντενδύκνειται η επιλογή του αν δεν προτίθεστε να το παρακολουθήσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presenter

Νεοφερμένος

Ο presenter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
και εμένα ενδιαφερον μου φαινεται..ξεφευγεις και λίγο..ξερεις μηπως για την υλη,αν εχει εργασία,ποιος το κανει...ποσοι πρεπει να το δηλώσουν για να γινει τμημα..?.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Tμημα θα γινει.Για τα αλλα δε γνωριζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presenter

Νεοφερμένος

Ο presenter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οχι ρε σ εμας γινεται καθε χρονο.
Presenter να κατι που βρηκα: Αν το δούμε τεχνοκρατικά η συνάφειά του με το κυρίως αντικείμενο της Νομικής Σχολής είναι μάλλον μικρή, αλλά ευρέως σκεπτόμενοι, η κατανόηση των βασικών αρχών του οικονομικού συστήματος το οποίο αλληλεπιδρά, διαμορφώνει και διαμορφώνεται από το νομικό σύστημα είναι εξαιρετικά χρήσιμο πράγμα, αν όχι αναγκαίο για αυτούς που θέλουν να έχουν μία συνολικότερη αντίληψη της νομικής επιστήμης. Το μάθημα είναι 3 ώρες τη βδομάδα, μεσημέρι Τρίτης συνήθως, η παρακολούθηση είναι προαιρετική και οι εξετάσεις γίνονται με ανοιχτά βιβλία και δυνατότητα χρησιμοποίησης σημειώσεων -ακαδημαϊκά πράγματα όχι αστεία. Το μεγάλο clue του μαθήματος είναι ο διδάσκων, Μάνος Κουντούρης, εκ του Οικονομικού Τμήματος ορμώμενος, είναι ο παππούλης με τη μακριά λευκή γεννιάδα και μαλλιά και τα χοντρά γυαλιά, που όλοι κάποτε σκεφτήκαμε ότι φέρνει του Ένγκελς. Η αλήθεια είναι ότι η παραδοση του είναι συναρπαστική, ζωντανή, συμμετοχική και καταφέρνει σε έναν κύκλο μαθημάτων να δώσει σε ικανοποιητικό βάθος τις βασικές αρχές της οικονομικής θεωρίας περίπου σε όλο το ιστορικό φάσμα που αναλύουν. Αντενδύκνειται η επιλογή του αν δεν προτίθεστε να το παρακολουθήσετε.

νικο ευχαριστω πολυ..καλα μου φαινονται αυτα που διαβαζω.λεω να παρω αυτο και πολιτική επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
νικο ευχαριστω πολυ..καλα μου φαινονται αυτα που διαβαζω.λεω να παρω αυτο και πολιτική επιστήμη.
Τιποτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
η νομικη ειναι πολυ σοβαρο,βαρετο και ξενερωτο επαγγελμα, γιατι το σκεφτομαι για δευτερο πτυχιο?ΕΚτος απο δικηγορος που δν μαρεσει,τι αλλο μπορεις να κανεις?
Εαν εισαι πχ νομικος συμβουλος σε καποια εταιρια ειναι σαν να εισαι δικηγορος?Δηλαδη θα τρεχεις παλι στα δικαστηρια?

Ενα που μου ακουγεται καλο ειναι να εισαι συμβουλος σε καποιο υπουργειο η σε γραφειο υπουργου πχ για πολιτιστικα θεματα,ποσο δυσκολο ειναι να το πετυχει καποιος ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου αυτοι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top