Νομική Σχολή Αθηνών

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
έχω ένα προαίσθημα οτι θα μου αρέσει η κοινωνιολογία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Γιατί?Δεν έχω κάνει common law αλλά πιστεύω πως ένα νομολογιακό δίκαιο είναι πιο εύκολο από το ηπειρωτικό που ερμηνεύεις και ερμηνεύεις.Τώρα αν έχεις κάνει και από τα δύο και γνωρίζεις πάω πάσο.Το δημόσιο διεθνές πάντως -που είχε κάποια ψήγματα common law-μου φαινόταν πολύ πιο εύκολο από τα μαθήματα του αστικού που στηρίζονται σε κώδικα.
το common είναι μακραν το πιο ευέλικτο. Μαθαίνεις λεπτομερώς και αναλύεις τι είπε ο κάθε δικαστής και γιατί και κάτω από πόιές συνθήκες. Και δικαιότερο το θεωρώ και πιο γρήγορο στην απονομή δικαιοσύνης. Αλλά όλα τα δίκαια επικοινωνουν μεταξύ τους, ας μη τα διαχωρίζουμε τόσο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Δε θα επιλεξω κανενα απ τα δυο.Μου φαινονται εξισου βαρετα.Ωστοσο αφου θες να επιλεξεις ενα των δυο δες καποιες πληροφοριες:
Γενική Κοινωνιολογία (Α' Εξ.): Σκληρά θεωρητικό μάθημα, το οποίο παρουσιάζει ελάχιστη σχέση με τη Νομική Επιστήμη. Η ύλη του είναι σπιθαμιαίου μεγέθους (2 τόμοι με συνολικό αριθμό σελίδων κάτω των 250!). Η διδάσκουσα είναι ευγενέστατη και γλυκύτατη αλλά εντελώς ακατανόητη στις παραδόσεις της. Από την άλλη μεριά, προσφέρονται εθελοντικές εργασίες, οι οποίες είναι εξαιρετικά εύκολες (λίγες σελίδες και χωρίς ανάγκη προσφυγής σε εκτενή βιβλιογραφία). Η ανταμοιβή για όποιον αναλάβει προαιρετική εργασία είναι η δυνατότητα να μετάσχει σε προφορική εξέταση, και άρα σε μια (σιωπηρά) ευνοϊκότερη βαθμολογική αντιμετώπιση. Αντικείμενο του μαθήματος είναι οι διάφορες μέθοδοι της κοινωνιολογίας (π.χ. στατιστικές, παρατηρήσεις, δειγματοληψίες, ανθρωπολογικές μελέτες κλπ), τα ρεύματα στην κοινωνιολογία (π.χ. δομολειτουργισμός) καθώς και οι βασικοί εκπρόσωποί τους (π.χ. Γκίντενς, Λεβι Στρος, Μαρξ, Μπουρντιέ). Σκέτη παπαγαλία κατά βάση. Οι παρακολουθήσεις φοβάμαι ότι δεν θα σας βοηθήσουν, παρά μόνον αν κατορθώσετε να εννοήσετε όσα διδάσκει η διδάσκουσα (εγώ δεν τα κατάφερα). Συμπερασματικά: θα χρειαστεί να βάλετε μέσον για να κοπείτε, αλλά αν δεν σας αρέσει το αντικείμενο του μαθήματος, για το θεό μην βασανίσετε τον εαυτό σας. Η νομική προσφέρει κι άλλα εύκολα μαθήματα επιλογής, πολύ πιο ενδιαφέροντα.
Πολιτική Οικονομία (Α' Εξ): Άν το δούμε τεχνοκρατικά η συνάφειά του με το κυρίως αντικείμενο της Νομικής Σχολής είναι μάλλον μικρή, αλλά ευρέως σκεπτόμενοι, η κατανόηση των βασικών αρχών του οικονομικού συστήματος το οποίο αλληλεπιδρά, διαμορφώνει και διαμορφώνεται από το νομικό σύστημα είναι εξαιρετικά χρήσιμο πράγμα, αν όχι αναγκαίο για αυτούς που θέλουν να έχουν μία συνολικότερη αντίληψη της νομικής επιστήμης. Το μάθημα είναι 3 ώρες τη βδομάδα, μεσημέρι Τρίτης συνήθως, η παρακολούθηση είναι προαιρετική και οι εξετάσεις γίνονται με ανοιχτά βιβλία και δυνατότητα χρησιμοποίησης σημειώσεων -ακαδημαϊκά πράγματα όχι αστεία. Το μεγάλο clue του μαθήματος είναι ο διδάσκων, Μάνος Κουντούρης, εκ του Οικονομικού Τμήματος ορμώμενος, είναι ο παππούλης με τη μακριά λευκή γεννιάδα και μαλλιά και τα χοντρά γυαλιά, που όλοι κάποτε σκεφτήκαμε ότι φέρνει του Ένγκελς. Η αλήθεια είναι ότι η παραδοση του είναι συναρπαστική, ζωντανή, συμμετοχική και καταφέρνει σε έναν κύκλο μαθημάτων να δώσει σε ικανοποιητικό βάθος τις βασικές αρχές της οικονομικής θεωρίας περίπου σε όλο το ιστορικό φάσμα που αναλύουν. Αντενδύκνειται η επιλογή του αν δεν προτίθεστε να το παρακολουθήσετε.
πολυ ενδιαφέρουσες πληροφορίες αισθάνομαι μια μαγική έλξη για την κοινωνιολογια μ αυτα που μου είπες αλλα και για την πολιτική οικονομία θα έχει πλάκα ο παπουδοκαθηγητης :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τώρα το μεικτό πρώτη φορά το ακούω.Σε ποιες χώρες υπάρχει?
Ενδεικτικά Κύπρος, Ισραήλ, Ταϋλάνδη, Νέα Ορλεάνη κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
πολυ ενδιαφέρουσες πληροφορίες αισθάνομαι μια μαγική έλξη για την κοινωνιολογια μ αυτα που μου είπες αλλα και για την πολιτική οικονομία θα έχει πλάκα ο παπουδοκαθηγητης :clapup:
Oυαου, αφου αισθανεσαι μαγικη ελξη παω πασο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγνωστος Χ

Νεοφερμένος

Ο My Law αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Εσείς οι παλιότεροι μπορείτε να προτείνετε σε μας τους πρωτοετείς κάποιους κώδικες (εκδόσεις, κτλ) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Εσείς οι παλιότεροι μπορείτε να προτείνετε σε μας τους πρωτοετείς κάποιους κώδικες (εκδόσεις, κτλ) ;

Καλησπέρα :)
Στο πρώτο εξάμηνο θα χρειαστείτε μόνο Αστικό Κώδικα και το Σύνταγμα.
Κάποια συγκεκριμένη έκδοση δεν υπάρχει λόγος να σας προταθεί.
Ένας κώδικας τσέπης των 12 ευρώ κάνει μια χαρά τη δουλειά του.
Τώρα, αν κανείς επιθυμεί σχολιασμένο κώδικα το κόστος ανεβαίνει..
Και δε σας είναι απαραίτητος σε αυτό το σημείο κατ'εμέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Καλησπέρα :)
Στο πρώτο εξάμηνο θα χρειαστείτε μόνο Αστικό Κώδικα και το Σύνταγμα.
Κάποια συγκεκριμένη έκδοση δεν υπάρχει λόγος να σας προταθεί.
Ένας κώδικας τσέπης των 12 ευρώ κάνει μια χαρά τη δουλειά του.
Τώρα, αν κανείς επιθυμεί σχολιασμένο κώδικα το κόστος ανεβαίνει..
Και δε σας είναι απαραίτητος σε αυτό το σημείο κατ'εμέ.

Δε θα ήταν πιο συμφέρον να αγοράζαμε έναν πολυκώδικα; Ποια η άποψή σου για αυτό;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Γιατι να θελουμε σχολιασμενο κωδικα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Δε θα ήταν πιο συμφέρον να αγοράζαμε έναν πολυκώδικα; Ποια η άποψή σου για αυτό;:)

Θα έλεγα πως ναι.
Αν και οι κώδικες πλέον υφίστανται επεξεργασία κάθε έτος (:confused:), οι βασικές ρυθμίσεις σπάνια μεταβάλλονται.
Μπορείς να έχεις συγκεντρωμένα τα νομοθετήματα, σε καλή τιμή και για όποια τροποποίηση να συμβουλεύεσαι το αντίστοιχο ΦΕΚ.

Γιατι να θελουμε σχολιασμενο κωδικα? :P

Σε επίπεδο έρευνας είναι χρήσιμος.
Δίνει παραπομπές σε βιβλιογραφία και νομολογία.
Δεν είναι απαραίτητος για πρωτοετείς και δεν επιτρέπεται και στις εξετάσεις.
Τον ανέφερα για να καλύψω παν ενδεχόμενο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ρε παιδια την Πεμπτη που θα γινει η απεργια σε μετρο/ησαπ/τραμ, τι θα γινει με τα μαθηματα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ρε παιδια την Πεμπτη που θα γινει η απεργια σε μετρο/ησαπ/τραμ, τι θα γινει με τα μαθηματα???

24 ωρη μεν αλλά όποτε γίνονται κανονικά τα δρομολόγια των λεωφορείων συνήθως πραγματοποιούνται κανονικά και οι εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
τι είναι η τετράβιβλος / γιατι η αδερφή μου που είναι δικηγόρος μου είπε αν θέλω να παραγγείλει δυο τετράβιβλους μια γι αυτήν και μια για μένα και γω την κοιτούσα σαν εξωγηίνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Δε θα ήταν πιο συμφέρον να αγοράζαμε έναν πολυκώδικα; Ποια η άποψή σου για αυτό;:)

τι είναι η τετράβιβλος / γιατι η αδερφή μου που είναι δικηγόρος μου είπε αν θέλω να παραγγείλει δυο τετράβιβλους μια γι αυτήν και μια για μένα και γω την κοιτούσα σαν εξωγηίνος

Το link που παραθέτει ο Rainbowarrior είναι η απάντηση στο ερώτημα σου.
Είθισται να ονομάζεται έτσι ο πολυκώδικας καθώς περιλαμβάνει 4 βασικά νομοθετήματα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το link που παραθέτει ο Rainbowarrior είναι η απάντηση στο ερώτημα σου.
Είθισται να ονομάζεται έτσι ο πολυκώδικας καθώς περιλαμβάνει 4 βασικά νομοθετήματα.:P
Κι όχι μόνο. Προσοχή τι πολυκώδικα θα πάρετε, όσοι το σκέφτεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για τον πολυκώδικα της Νομικής Βιβλιοθήκης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν μαζέυεις γνώμες, από μένα ναι.

Υγ. Μόνο εγώ βλέπω το αβατάρ ως κουκουβάγια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν αυτή είναι κουκουβάγια, εγώ τι είμαι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Αν μαζέυεις γνώμες, από μένα ναι.

Υγ. Μόνο εγώ βλέπω το αβατάρ ως κουκουβάγια;

Ατυχία, της έπεσε μεγάλο το πουκάμισο. Είναι και το κίτρινο το μάτι :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Κι όχι μόνο. Προσοχή τι πολυκώδικα θα πάρετε, όσοι το σκέφτεστε.
Mε ποιο κριτηριο επιλεγουμε πολυκωδικα?Α, και ποτε πρεπει να τον προμηθευτουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top