Νομική Σχολή Αθηνών

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
:)
Επισης,πρεπει να αναρωτηθουμε ποιοι ειναι οι λογοι ,για τους οποιους οδηγουνται στην αδιαφορια.

1. Δεν περιμένω να έχετε πλήρως διαμορφωμένη άποψη τα πρώτα έτη. Όμως όταν δίνεται τροφή για σκέψη, το εκμεταλλευεστε. ;)
2. Ο πιο σημαντικός. Ουσιαστικά οι νέοι δεν είναι προετοιμασμένοι για τριτοβάθμια.

viny
δεν αντιλεγω η αδιαφορια φερνει φθορα, το να κρινεις ομως ποιος ειναι αδιαφορος και ποιος οχι.... και πως εισαι σιγουρος για την αδιαφορια καποιου; απο τη συμπεριφορα τους;απο τα λογια τους; ναι ειναι αληθεια βλεπω καποιους να αδιαφορουν ομως αυτοι αδιαφορουν κατα τη δικη μου σκοπια.κατα τη δικη τους ειναι οι μονοι που πραγματικα ενδιαφερονται
Η επίδειξη γραπτών, ως διαδικασία, είναι διαφωτιστική- διδακτική και απαντά στα ερωτήματά σου. ;)

Υγ. Η Ρεβέκκα, κατά καιρούς, έχει πει άκρως ενδιαφέροντα πράγματα επί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
viny
δεν αντιλεγω η αδιαφορια φερνει φθορα, το να κρινεις ομως ποιος ειναι αδιαφορος και ποιος οχι.... και πως εισαι σιγουρος για την αδιαφορια καποιου; απο τη συμπεριφορα τους;απο τα λογια τους; ναι ειναι αληθεια βλεπω καποιους να αδιαφορουν ομως αυτοι αδιαφορουν κατα τη δικη μου σκοπια.κατα τη δικη τους ειναι οι μονοι που πραγματικα ενδιαφερονται

μυρταλη θα "μπω" στο γ'
Και εγω το ιδιο:-)Αλλα ρωτησα το veni.Εννοω οτι φαινεται να εχει υποστει επι μακρον το θεσμο,που κατ'ευφημισμο αποκαλουμε Τριτοβαθμια Εκπαιδευση

viny
δεν αντιλεγω η αδιαφορια φερνει φθορα, το να κρινεις ομως ποιος ειναι αδιαφορος και ποιος οχι.... και πως εισαι σιγουρος για την αδιαφορια καποιου; απο τη συμπεριφορα τους;απο τα λογια τους; ναι ειναι αληθεια βλεπω καποιους να αδιαφορουν ομως αυτοι αδιαφορουν κατα τη δικη μου σκοπια.κατα τη δικη τους ειναι οι μονοι που πραγματικα ενδιαφερονται

μυρταλη θα "μπω" στο γ'
ουψ!αναφεροσουν στο μελισσακι τον viny συγγνωμη
ΜΕΛΙΣΣΑΚΙ;;;;;;:D:D:D

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946;:
2. Ο πιο σημαντικός. Ουσιαστικά οι νέοι δεν είναι προετοιμασμένοι για τριτοβαθμια
Σε αυτο εχεις δικιο.Κανεις δεν τους προετοιμασε για το χαλι που θα αντικρισουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
:)



Η επίδειξη γραπτών, ως διαδικασία, είναι διαφωτιστική- διδακτική και απαντά στα ερωτήματά σου. ;)

Υγ. Η Ρεβέκκα, κατά καιρούς, έχει πει άκρως ενδιαφέροντα πράγματα επί του θέματος.

εννοεις οτι οσοι ενδιαφερονται να δουν τα γραπτα πραγματικα ενδιαφερονται για τη σχολη;κατσε μαλλον δεν το επιασα - και μην απαντησεις μονολεκτικα να χαρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
εννοεις οτι οσοι ενδιαφερονται να δουν τα γραπτα πραγματικα ενδιαφερονται για τη σχολη;κατσε μαλλον δεν το επιασα - και μην απαντησεις μονολεκτικα να χαρεις

Όχι. Δεν το έπιασες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946;3255223 :
Όχι. Δεν το έπιασες. :P

εννοεις δημοσια επιδειξη γραπτων ωωωωωωωω εσυ μεγαλε δασκαλε που αφηνεις ερωτησεις και απαντησεις για τους μαθητες σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
whitelioness,
Προφανώς δεν διάβασες το υστερόγραφό μου.

Σιγά μην είναι και κοσμήτορας! :P
Θα ήθελες να κάνεις μία αναφορά στις επιδείξεις γραπτών; Στο παρελθόν είχες αναφέρει κάποια ενδιαφέροντα πράγματα και πιστεύω θα ενδιέφεραν πολλούς φοιτητές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
whitelioness,
Προφανώς δεν διάβασες το υστερόγραφό μου.
το διαβασα,δωσε μια συντομη απαντηση σε παρακαλω για να κατατοπιστω γιατι δεν εχω το χρονο να αναζητω τους καιρους και τις γνωμες που εχουν δοθει σε τετοιους

Θα κλονιζοταν η εμπιστοσυνη ολων μας στο προσωπο του.Ενας καθηγητης που το παιζει φοιτητης;;;;Δεν ειναι και τοσο φυσιολογικο!
διαδικτυο,ελευθερια και ανωνυμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα ήθελες να κάνεις μία αναφορά στις επιδείξεις γραπτών; Στο παρελθόν είχες αναφέρει κάποια ενδιαφέροντα πράγματα και πιστεύω θα ενδιέφεραν πολλούς φοιτητές. :)

Έχω πει πολλά γενικά για τους φοιτητές που ζητούν να δουν τα γραπτά τους, το 95% αρνητικά...
Δεν έχω παρακολουθήσει όμως την κουβέντα, θέλεις να πω κάτι συγκεκριμενο...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
διαδικτυο,ελευθερια και ανωνυμια
(αναστεναγμος)Το ξερω.Αλλα και παλι θα απογοητευομουν πολυ!Θα εχανα πασα ιδεα για το ατομο του:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
:)


1. Δεν περιμένω να έχετε πλήρως διαμορφωμένη άποψη τα πρώτα έτη. Όμως όταν δίνεται τροφή για σκέψη, το εκμεταλλευεστε. ;)
2. Ο πιο σημαντικός. Ουσιαστικά οι νέοι δεν είναι προετοιμασμένοι για τριτοβάθμια.


Η επίδειξη γραπτών, ως διαδικασία, είναι διαφωτιστική- διδακτική και απαντά στα ερωτήματά σου. ;)

Έχω πει πολλά γενικά για τους φοιτητές που ζητούν να δουν τα γραπτά τους, το 95% αρνητικά...
Δεν έχω παρακολουθήσει όμως την κουβέντα, θέλεις να πω κάτι συγκεκριμενο...;

Παραθέτω τη δημοσίευσή μου. Χωρίς να σε φέρω σε δύσκολη θέση, θα ήθελα να την σχολιάσεις. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ανοίξατε ενδιαφέρον θέμα. Υπάρχει δυνατότητα ο φοιτητής να δει το διορθωμένο γραπτό του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Μου αρέσει που όλοι έχουμε μια εξήγηση για τον Καισαρα! :p Ούτε εξωγήινος να ταν! Εγώ πάντως λέω ότι είναι ο Σωκρατης νο2 :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Φυσικά υπάρχει η δυνατότητα να δει ο φοιτητής το γραπτό του.

Γενικά, επειδή έχω βρεθεί και σε επίδειξη γραπτών και εργασιών, θα σας πω ότι τα πράγματα είναι απογοητευτικά. Οι φοιτητές γενικά έχουν λανθασμένη άποψη για το τι γράφουν και πώς το γράφουν και σε τι βάθος το γράφουν και νομίζουν γενικά ότι έχουν πιάσει τον ταύρο από τα...κέρατα. Δεν ξέρω γιατί. Η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Η νοοτροπία του σχολείου περνά στο πανεπιστήμιο στα πρώτα έτη, γι' αυτό σας λέει και ο veni ότι χρειάζεστε κάποιο χρόνο για να δείτε καθαρά τα πράγματα και να αλλάξετε τρόπο σκέψης.

Τα γραπτά σε πολλές περιπτώσεις έχουν πάρει βαθμό υψηλότερο από ότι πρέπει..Επίσης, οι εργασίες είναι από την αρχή ως το τέλος λογοκλοπή (που σε άλλη χώρα θα σήμαινε αυτόματη διαγραφή από το πανεπιστήμιο). Οι φοιτητές αρνούνται όμως να δουν τι γίνεται λάθος.

Γενικά αυτά είναι μεγάλα θέματα. Δεν είναι ο κανόνας σίγουρα αυτό που λέω, αλλά δεν έχω δει κάποια αντίθετη περίπτωση μέχρι στιγμής. :(

Η αδιαφορία για την σχολή σε συνδυασμό με την νοοτροπία του "μόνο δικαιώματα, όχι υποχρεώσεις" μας έχει καταστρέψει.

(ευχαρίστως να το αναλύσω και άλλο το θέμα, αλλά αύριο! :) :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
(που σε άλλη χώρα θα σήμαινε αυτόματη διαγραφή από το πανεπιστήμιο).
σορρυ που εστιαζω σε αυτο αλλα αυτο το σε αλλη χωρα πραγματι ειναι σε αλλη χωρα και για να τη βρεις πραγματι αυτη τη χωρα θα πρεπει και να ζησεις σε πολλες χωρες

εμμμμμ,μεχρι ποτε εχει δικαιωμα ο φοιτητης να ζητησει να του επιδειξουν το γραπτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Φυσικά υπάρχει η δυνατότητα να δει ο φοιτητής το γραπτό του.

Γενικά, επειδή έχω βρεθεί και σε επίδειξη γραπτών και εργασιών, θα σας πω ότι τα πράγματα είναι απογοητευτικά. Οι φοιτητές γενικά έχουν λανθασμένη άποψη για το τι γράφουν και πώς το γράφουν και σε τι βάθος το γράφουν και νομίζουν γενικά ότι έχουν πιάσει τον ταύρο από τα...κέρατα. Δεν ξέρω γιατί. Η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Η νοοτροπία του σχολείου περνά στο πανεπιστήμιο στα πρώτα έτη, γι' αυτό σας λέει και ο veni ότι χρειάζεστε κάποιο χρόνο για να δείτε καθαρά τα πράγματα και να αλλάξετε τρόπο σκέψης.

Τα γραπτά σε πολλές περιπτώσεις έχουν πάρει βαθμό υψηλότερο από ότι πρέπει..Επίσης, οι εργασίες είναι από την αρχή ως το τέλος λογοκλοπή (που σε άλλη χώρα θα σήμαινε αυτόματη διαγραφή από το πανεπιστήμιο). Οι φοιτητές αρνούνται όμως να δουν τι γίνεται λάθος.

Γενικά αυτά είναι μεγάλα θέματα. Δεν είναι ο κανόνας σίγουρα αυτό που λέω, αλλά δεν έχω δει κάποια αντίθετη περίπτωση μέχρι στιγμής. :(

Η αδιαφορία για την σχολή σε συνδυασμό με την νοοτροπία του "μόνο δικαιώματα, όχι υποχρεώσεις" μας έχει καταστρέψει.

(ευχαρίστως να το αναλύσω και άλλο το θέμα, αλλά αύριο! :) :) )

Ενδιαφέροντα όσα μας είπες! Θα περιμένουμε και άλλες αναλύσεις :) Αυτό που θα ήθελα να πω είναι ότι σίγουρα οι περισσότεροι φοιτητές μπαίνουν με αρκετές αδυναμίες στο πανεπιστήμιο αλλά πρέπει στην αρχή να υπάρχει μια επιείκια, ειδικά αμά σκεφτούμε ότι υπάρχουν βασικές ελλείψεις πχ μάθηση μόνο μέσω απομνημόνευσης, εργασία με copy paste κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
σορρυ που εστιαζω σε αυτο αλλα αυτο το σε αλλη χωρα πραγματι ειναι σε αλλη χωρα και για να τη βρεις πραγματι αυτη τη χωρα θα πρεπει και να ζησεις σε πολλες χωρες

Δεν είναι ανάγκη να ζήσεις σε άλλη χώρα για να γνωρίζεις πόσο σημαντικό ζήτημα αποτελεί η λογοκλοπή (en. plagiarism), δηλαδή η παράθεση ιδεών ή σκέψεων, χωρίς να αναφέρεται η επιστημονική πηγή. Οι περισσότεροι καθηγητές, ειδικά όσοι έχουν σπουδάσει (και) στο εξωτερικό, οφείλουν να το τονίζουν όταν ζητάνε από τους φοιτητές την εκπόνηση μιας επιστημονικής εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη να ζήσεις σε άλλη χώρα για να γνωρίζεις πόσο σημαντικό ζήτημα αποτελεί η λογοκλοπή (en. plagiarism), δηλαδή η παράθεση ιδεών ή σκέψεων, χωρίς να αναφέρεται η επιστημονική πηγή. Οι περισσότεροι καθηγητές, ειδικά όσοι έχουν σπουδάσει (και) στο εξωτερικό, οφείλουν να το τονίζουν όταν ζητάνε από τους φοιτητές την εκπόνηση μιας επιστημονικής εργασίας.

δεν αντιτεθηκα σε αυτο αλλα τονισα την αοριστια και τη γενικευση της δηλωσης και τελοσπαντων τονισα τη δυσκολια ενος τετοιου αμεμπτου συστηματος σε χωρες που ακομα περηφανευονται για αυτο.

τεσπα,καποια απαντηση στο ερωτημα μ;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Υπάρχει και ένα μάθημα στη νομικη σχετικό και χρήσιμο, η πνευματική ιδιοκτησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ενδιαφέροντα όσα μας είπες! Θα περιμένουμε και άλλες αναλύσεις :) Αυτό που θα ήθελα να πω είναι ότι σίγουρα οι περισσότεροι φοιτητές μπαίνουν με αρκετές αδυναμίες στο πανεπιστήμιο αλλά πρέπει στην αρχή να υπάρχει μια επιείκια, ειδικά αμά σκεφτούμε ότι υπάρχουν βασικές ελλείψεις πχ μάθηση μόνο μέσω απομνημόνευσης, εργασία με copy paste κτλ

Καμία επιείκεια. Με τη θέλησή σας είστε εκεί. Δεν είναι υποχρεωτική βαθμίδα εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
καληνυχτα παιδες, ο υπνος και το κρεβατι καλει
οπως και το σημερινο ποινικο που απαιτει κπ ξεκουραση:sleep:

viny θα σε βρισω οταν θα εχω την αντοχη για να το δικαιολογησω κι ολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top