Νομική Σχολή Αθηνών

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Γενική αρχή στα νομικά:Οι όροι που χρησιμοποιούνται δεν έχουν την ίδια έννοια με αυτούς της καθομιλουμένης.

Ως εκμετάλλευση νοείται η επιχείρηση.

Αντιγράφω τη συνοπτική περιγραφή του μαθήματος από την ιστοσελίδα της σχολής:

Δίκαιο Εκμεταλλεύσεως (Ζ΄ Εξάμηνο)

Ι. Γενικά περί συμμετοχής των εργαζομένων στις επιχειρήσεις. Συμβούλια εργαζομένων.

ΙΙ. Το διευθυντικό δικαίωμα: Έννοια και νομική θεμελίωση, περιεχόμενο του διευθυντικού δικαιώματος και διάκριση από άλλες πηγές κανόνων (ρυθμίσεων) της εργασιακής σχέσης. Όρια επιτρεπτής άσκησης του διευθυντικού δικαιώματος

ΙII. Ο κανονισμός εργασίας: Έννοια και περιεχόμενο κανονισμών εργασίας? νομοθετικό πλαίσιο? είδη και διαδικασία κατάρτισης, νομική ενέργεια κανονισμών εργασίας. Αρμοδιότητα κατάρτισης νέου και τροποποίησης υφισταμένου κανονισμού εργασίας. Η πρόβλεψη ορίου ηλικίας στον κανονισμό εργασίας και η επίδρασή του στο δικαίωμα καταγγελίας. Το πειθαρχικό δίκαιο της εκμετάλλευσης (αρχές, διαδικασία, ποινές), η σχέση της πειθαρχικής εξουσίας με το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης εργασίας.

ΙV. Η πρακτική της εκμετάλλευσης: Έννοια και προϋποθέσεις δημιουργίας πρακτικής της εκμετάλλευσης, νομική φύση. Το αντικείμενο της πρακτικής της εκμετάλλευσης (οι οικειοθελείς παροχές του εργοδότη). Μεταβολή και κατάργηση της πρακτικής της εκμετάλλευσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Εχει υλη κομματια απο ατομικο και εργατικο συλλογικο. Το παιρνουν πολλοι ακριβως γιατι ειναι γνωστα. Υπομονη οταν θα εισαι μεγαλυτερος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ok. Σας ευχαριστώ.:)

Balthazor, δε βιάζομαι. Ο τίτλος, μόνο, με εξέπληξε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Με παρεξηγησες!:P Μια χαρα εισαι και καλα κανεις που ψαχνεσαι σιγα σιγα!
Παντως στον οδηγο σπουδων θα βρεις μια υοπτυπωδη περιγραφη για καθε μαθημα!

PS ΤΕΛΟΣ η εξεταστικη!!!!!:clapup::clapup::clapup::clapup::D:D:D:D:D
Διακοπες τωρα και παλι απο Σεπτεμβρη στην επαναληπτικη εξεταστικη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
PS ΤΕΛΟΣ η εξεταστικη!!!!!:clapup::clapup::clapup::clapup::D:D:D:D:D
Διακοπες τωρα και παλι απο Σεπτεμβρη στην επαναληπτικη εξεταστικη:P

Καλά αποτελέσματα.:D

Αλίμονο σε μας "τους παλιούς" που θα τα λάβουμε από τους τελευταίους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Καλά αποτελέσματα.:D

Αλίμονο σε μας "τους παλιούς" που θα τα λάβουμε από τους τελευταίους..
Καλο Αυγουστο κ βαλε τα αποτελεσματα, παντως τελειωσαμε κ αυτο μετραει τωρα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Με παρεξηγησες!:P Μια χαρα εισαι και καλα κανεις που ψαχνεσαι σιγα σιγα!
Παντως στον οδηγο σπουδων θα βρεις μια υοπτυπωδη περιγραφη για καθε μαθημα!

PS ΤΕΛΟΣ η εξεταστικη!!!!!:clapup::clapup::clapup::clapup::D:D:D:D:D
Διακοπες τωρα και παλι απο Σεπτεμβρη στην επαναληπτικη εξεταστικη:P

Tον κοίταξα τον οδηγό - στο σημείο μόνο που αναφέρει τα μαθήματα.

Άντε, καλές διακοπές τώρα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Αααααα τελειώσαμεεε :D :D
Τι καλά :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι βιαζομαι αλλα κουραστηκα πολυ φετος για να βγαλω 19.135 μορια κ ανυπομονω να δω γιατι παλεψα...(αφου βεβαια ξεκουραστω λιγο ακομα) ... ευχαριστω πολυ παντως!
σε καταλαβαινω..εγω απο βδομαδα θα παρω τα βιβλια του πρωτου εξαμηνου να τα διαβασω:P


Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα " Γενικές φοιτητικές απορίες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
σε καταλαβαινω..εγω απο βδομαδα θα παρω τα βιβλια του πρωτου εξαμηνου να τα διαβασω:P

Θα σ'τα δανείσει κάποιος φοιτητής, ή θα τα αγοράσεις; Ξέρεις πόσο κοστίζουν συνολικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Θα σ'τα δανείσει κάποιος φοιτητής, ή θα τα αγοράσεις; Ξέρεις πόσο κοστίζουν συνολικά;
Θα μου τα δωσει ενα παιδι που ειναι σε μεγαλυτερο ετος, σιγα μη τα αγορασω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
σε καταλαβαινω..εγω απο βδομαδα θα παρω τα βιβλια του πρωτου εξαμηνου να τα διαβασω:P

Ποια βιβλία θα πάρεις ακριβώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Το θεωρώ περιττό κόπο, εκτος κι αν αισθάνεσαι πως το εξάμηνο δεν θα σου είναι αρκετό για να κατανοήσεις τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ποια βιβλία θα πάρεις ακριβώς?
Ιστορια, γενικες αρχες και συνταγματικο. γιατι?:P

Το θεωρώ περιττό κόπο, εκτος κι αν αισθάνεσαι πως το εξάμηνο δεν θα σου είναι αρκετό για να κατανοήσεις τα μαθήματα.
οχι μωρε απλα εχω απλετο χρονο και ειπα να τον αξιοποιησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Πάρε και το Ποινικό, εκεί δυσκολεύονται οι περισσότεροι.

οχι μωρε απλα εχω απλετο χρονο και ειπα να τον αξιοποιησω.
Απλώς το έχω απορία, εφόσον απο Σεπτέμβρη θα κάνεις μαθήματα σε παιδιά, δεν θα πρέπει να προετοιμάσεις κάποιο υλικό; Δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, απλή περιέργεια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ιστορια, γενικες αρχες και συνταγματικο. γιατι?:P

Ιστορία πες εντάξει, θεωρητικό είναι και εύκολο.
Αλλά γενικές αρχές και συνταγματικό καλύτερα να τα ακούσεις εκεί πρώτη φορά, δε νομίζω πως θα σε βοηθήσει να τα δεις από πριν, γιατί έχουν άλλον τρόπο μελέτης και άλλες έννοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ιστορία πες εντάξει, θεωρητικό είναι και εύκολο.
Αλλά γενικές αρχές και συνταγματικό καλύτερα να τα ακούσεις εκεί πρώτη φορά, δε νομίζω πως θα σε βοηθήσει να τα δεις από πριν, γιατί έχουν άλλον τρόπο μελέτης και άλλες έννοιες.
οντως οπως το λες εχει λογικη. Θα μου προτεινες να παρω καποιο μεγαλυτερου εξαμηνου? Δε ξερω εχω πορωθει κ θελω να διαβασω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
οντως οπως το λες εχει λογικη. Θα μου προτεινες να παρω καποιο μεγαλυτερου εξαμηνου? Δε ξερω εχω πορωθει κ θελω να διαβασω:P

Απλά στο λέω γιατί αυτά τα μαθήματα διαβάζονται παράλληλα με αστικό κώδικα και σύνταγμα. Δε γίνεται δουλειά χωρίς αυτά. Και πρέπει να έχεις πάρει μια ιδέα πρώτα απ' τις παραδόσεις, και οι γενικές αρχές είναι και λίγο ιδιότροπο μάθημα, γιατί δεν περιορίζεται στο ένα βιβλίο του αστικού κώδικα. Θα χαθείς αν ξεκινήσεις στα τυφλά.

Αν το θες τόσο πάρε την ιστορία, πάρε και την φιλοσοφία που είναι 4ου έτους και την παίρνουν οι περισσότεροι πρωτοετείς επειδή σχετίζεται με την περσινή ύλη των αρχαίων. Αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται, αν διαβάζεις όλο το εξάμηνο συστηματικά θα είσαι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Απλά στο λέω γιατί αυτά τα μαθήματα διαβάζονται παράλληλα με αστικό κώδικα και σύνταγμα. Δε γίνεται δουλειά χωρίς αυτά. Και πρέπει να έχεις πάρει μια ιδέα πρώτα απ' τις παραδόσεις, και οι γενικές αρχές είναι και λίγο ιδιότροπο μάθημα, γιατί δεν περιορίζεται στο ένα βιβλίο του αστικού κώδικα. Θα χαθείς αν ξεκινήσεις στα τυφλά.

Αν το θες τόσο πάρε την ιστορία, πάρε και την φιλοσοφία που είναι 4ου έτους και την παίρνουν οι περισσότεροι πρωτοετείς επειδή σχετίζεται με την περσινή ύλη των αρχαίων. Αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται, αν διαβάζεις όλο το εξάμηνο συστηματικά θα είσαι οκ.
Καλα γι αυτο ειμαι σιγουρος, απλα ελεγα να κανω καποια και απο τωρα ετσι, για να μπω στο κλιμα. Φιλοσοφια ειναι ελευθερης επιλογης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Καλα γι αυτο ειμαι σιγουρος, απλα ελεγα να κανω καποια και απο τωρα ετσι, για να μπω στο κλιμα. Φιλοσοφια ειναι ελευθερης επιλογης?

Υποχρεωτικό 7ου εξαμήνου είναι. Κατ' ουσίαν αυτά που έκανες πέρσι στα αρχαία κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top