Νομική Σχολή Αθηνών

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ΟK. Ήσουν κατατοπιστικότατη...:whistle: :P


Next?

αγορινα τί θες να ακουσεις;
σου λεω, ατερμονες συζητησεις υπαρχουν ,μπορεις καταρχας να κοιταξεις στο θεμα νομικη κ φιλολογια οπου ο gadalf εχει δωσει λεπτομερη αναφορα
ας πουμε καποιος σου λεει οτι δεν εχει εχει μελλον ο τυπος του δικηγορου ανοιγω γραφειο και ζω.και μετα ερχεται καποιος και σου λεει αααμ,εγω δουλεψα σκληρα,ετρεξα και βγαζω λεφτα πλεον καλα(ναι εχω τυχει σε τετοιους ανθρωπους)
αλλος λεει οτι να γινεις δικαστης δυσκολο αλλα εφικτο.κι ο αλλος απαντα οτι τα χρηματα ειναι λιγα για τετοια σκληρη δουλεια και εσυ ακουγωντας το τσινας και λες ανεφικτο.
ο αλλος λεει οτι πλεον βγαινεις απο τη νομικη κανεις μεταπτυχιακο και καθεσαι κανεις δε σε παιρνει.ερχεται καποιος και σου λεει οτι ειχε κανει μεταπτ στα φορολογικα και τον τσιμπησαν αμεσως.
εσυ θα αποφοιτησεις πχ σε 4 χρονια.αυτα που εχουν ειπωθει κατα 90% εχουν συμβει.σε καθε τομεα θα βρεις καποιον νομικο ο οποιος καπως το εκανε και χωθηκε εκει.μπορει τα επομενα 2 χρονια να μην μπορεις να μπεις σε αυτον τον τομεα πχ εκπαιδευση λογω συμφορησης.αυτο δε συμαινει οτι αναγκαστικα θα ισχυει το ιδιο σε 6 χρονια.
βλεπεις και κρινεις.υπαρχει μεγαλη ανεργια αλλα καπου θα ακους για τον ενα/2 που βρηκε δουλεια. το θεμα ειναι να βλεπεις τις ευκαιριες και να το αγαπας.εαν θες για το εφικτο μπες σε μελετες και δες την ανεργια στους τομεις.
υγ.ουφ το ειπα και ησυχασα:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Aφού το ξέρετε ότι το μέλλον μας είναι ναρκοθετημένο. Κάποιοι - ελάχιστοι - θα περάσουν απέναντι σώοι και αβλαβείς. Έλα, όμως, που δεν παίζει η λύση να κάτσεις σπιτάκι σου:/:.
Στην πλάστιγγα υπέρ ή κατά της Νομικής προτείνω να λάβετε σοβαρά υπόψη το αν γουστάρετε να χρησιμοποιείτε εκτενώς το αριστερό μέρος του εγκεφάλου σας (στο σημείο αυτό, προσωπικά, συμφωνώ με αυτά που γράφει ο gandalf στη σύγκριση Νομικής - Φιλολογίας).
Καλή δύναμη σε ό,τι επιλέξετε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
παιδια ολοι σας με βοηθησατε λιγο πολυ! το ξερω οτι θα ειναι δυσκολα αλλα, ενταξει, στην ελλαδα ζουμε, ολοι θα αντιμετωπισουν δυσκολιες! αλλα με ενδιαφερει πολυ η νομικη και πιστευω θα περασω καλα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
ισχύει οτι η Ελλάδα έχει ίδιο νομικό σύστημα με την Γερμανία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
ισχύει οτι η Ελλάδα έχει ίδιο νομικό σύστημα με την Γερμανία?

Όχι. Το ελληνικό είναι βασισμένο στο γερμανικό.

Ας μας διαφωτίσει και κανένας νομικάριος, αλλά έτσι νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
παιδια διαβασα το προγραμμα σπουδων και εχω ορισμενες αποριες....
1.αποτι καταλαβα μπορω να παρω μαθηματα επιλογης που με ενδιαφερουν ανεξαρτητα σε ποιο εξαμηνο υπαγονται στο προγραμμα σπουδων. ισχυει το ιδιο και για τα υποχρεωτικα μαθηματα?
2.Τι ειναι το "διατομ" που εχουν καποια μαθηματα σε παρενθεση?
3.τι μαθηματα επιλογης θα συστηνατε εσεις? το ξερω οτι ειναι καπως υποκειμενικο απλα τα μαθηματα που θα ηθελα εγω πιστευω οτι θα ειναι δυσκολα..γι αυτο θελω μια δευτερη γνωμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
καλημερα.....τμημα των ποινικων επιστημων ειναι κατευθυνση η μαθημα της νομικης σχολης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
καλημερα.....τμημα των ποινικων επιστημων ειναι κατευθυνση η μαθημα της νομικης σχολης?
Υπάρχει τομέας ποινικών επιστημών. Σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών, το Τμήμα Νομικής διαιρείται οργανωτικά από άποψη ειδικότερου γνωστικού αντικειμένου σε6 Τομείς, που αντιστοιχούν στους βασικούς κλάδους του δικαίου ("ενότητες"). Kάθε τομέας προσφέρει υποχρεωτικά και επιλεγόμενα μαθήματα. Για λεπτομέρειες μπες στο site ή/και διάβασε τον οδηγό σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
παιδια διαβασα το προγραμμα σπουδων και εχω ορισμενες αποριες....
1.αποτι καταλαβα μπορω να παρω μαθηματα επιλογης που με ενδιαφερουν ανεξαρτητα σε ποιο εξαμηνο υπαγονται στο προγραμμα σπουδων. ισχυει το ιδιο και για τα υποχρεωτικα μαθηματα?
2.Τι ειναι το "διατομ" που εχουν καποια μαθηματα σε παρενθεση?
3.τι μαθηματα επιλογης θα συστηνατε εσεις? το ξερω οτι ειναι καπως υποκειμενικο απλα τα μαθηματα που θα ηθελα εγω πιστευω οτι θα ειναι δυσκολα..γι αυτο θελω μια δευτερη γνωμη!

1. Nαι, ισχύει.
2. Λογικά θα το είδες στα υποχρεωτικής επιλογής. Το συγκεκριμένο μάθημα μπορείς, αν το επιλέξεις, να το αντιστοιχίσεις σε όποιον τομέα θες, από τους περισσότερους που ανήκει.
3. Τα παρακολουθείς και κρίνεις. Είναι υποκειμενικό λιγάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Υπάρχει τομέας ποινικών επιστημών. Σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών, το Τμήμα Νομικής διαιρείται οργανωτικά από άποψη ειδικότερου γνωστικού αντικειμένου σε6 Τομείς, που αντιστοιχούν στους βασικούς κλάδους του δικαίου ("ενότητες"). Kάθε τομέας προσφέρει υποχρεωτικά και επιλεγόμενα μαθήματα. Για λεπτομέρειες μπες στο site ή/και διάβασε τον οδηγό σπουδών.
καλυτερη ειναι η φιλολογια ή η νομική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
3.τι μαθηματα επιλογης θα συστηνατε εσεις? το ξερω οτι ειναι καπως υποκειμενικο απλα τα μαθηματα που θα ηθελα εγω πιστευω οτι θα ειναι δυσκολα..γι αυτο θελω μια δευτερη γνωμη!

οταν φτασεις να πρεπει να επιλεξεις και το εχεις ψαξει λιγο -ρωτησει ή τουλαχιστον δε σου μενει ο καταλογος ολος,περνας κι απο δω αν θες.αλλα ακομα δεν εχεις εγγραφει:P πωπω fresh brains are coming,brain cocktail!

@george υπαρχει θεμα για αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
καλυτερη ειναι η φιλολογια ή η νομική?
Άφθονο virtual μελάνι έχει χυθεί για το θέμα:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=103254
Για μένα, τo "καλύτερο" είναι υποκειμενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

One, two Freddy is coming for you.
Three, four better lock your door.
Five, six grab your crucifix.
Seven, eight better stay up late.
Nine, ten never sleep again.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
One, two Freddy is coming for you.
Three, four better lock your door.
Five, six grab your crucifix.
Seven, eight better stay up late.
Nine, ten never sleep again.

2x rrrrrrriiiiiiiiiiiight
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από whitelioness;3186183πωπω [I:
fresh brains are coming,brain cocktail![/I]
One, two Freddy is coming for you.
Three, four better lock your door.
Five, six grab your crucifix.
Seven, eight better stay up late.
Nine, ten never sleep again.


χαχαχχα να ανησυχησω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cupcake

Νεοφερμένος

Η cupcake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια δεν ξερω τι να κανω εβγαλα τα μορια για να παω νομικη αθηνων αλλα δεν μ αρεσει κ τοσο βασικα σχεδον καθολου κ ακομα κ αν παω θα ναι για τις προοπτικες που εχει μετα τη σχολη αλλα πραγματικα δν ξερω τι να δηλωσω!!!αξιζει??πειτε την αληθεια!!σκεφτομαι κ αγγλικη φιλολογια αλλα μ εχουν πρηξει ολοι για την νομικη!!βοηθηστε με!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν δε σου αρέσει, μην κάνεις τον κόπο να τη δηλώσεις. Θα ταλαιπωρηθείς άδικα και θα την παρατήσεις στο τέλος.
Αγγλική είναι μία χαρά.


και γω ακομα να αποφασισω δυστυχως δεν μ αρεσει καποια σχολη τοσο οσο να την βαλω πρωτη επιλογη κ αυτο που φοβαμαι ειναι οτι θα το μετανιωσω μετα.εβγαλα αρκετα καλο βαθμο που μου επιτρεπει να μπω στη νομικη αθηνας μονο που εγω πριν να βγουν οι βασεις ηθελα αγγλικη φιλολογια αλλα τωρα ολοι μου λενε οτι η νομικη εχει περισσοτερες διεξοδους κ πραγματα να κανεις μετα αλλα εγω δεν ειμαι σιγουρη οτι μ αρεσει η μου ταιριαζει.ειμαι διχασμενη πραγματικα τελειωνουν οι ημερομηνιες για το μηχανογραφικο κ δν ξερω τι να βαλω!!σας παρακαλω μπορειτε να μου δωσετε περισσοτερες πληροφοριες για την νομικη αθηνας κ την αγγλικη φιλολογια βασικα να μου πειτε εντυπωσεις κ αν γινεται ν εργαστω στο εξωτερικο.ευχαριστω προκαταβολικα
Αυτά που ρωτάς έχουν απαντηθεί πολλάκις εδώ. Κάνε αναζήτηση, διάβασε και θα σχηματίσεις μία εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
παιδια δεν ξερω τι να κανω εβγαλα τα μορια για να παω νομικη αθηνων αλλα δεν μ αρεσει κ τοσο βασικα σχεδον καθολου κ ακομα κ αν παω θα ναι για τις προοπτικες που εχει μετα τη σχολη αλλα πραγματικα δν ξερω τι να δηλωσω!!!αξιζει??πειτε την αληθεια!!σκεφτομαι κ αγγλικη φιλολογια αλλα μ εχουν πρηξει ολοι για την νομικη!!βοηθηστε με!!!

Ίσως πάρεις περισσότερες απαντήσεις εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top