Νομική Σχολή Αθηνών

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το point μου προηγουμένως ήταν ότι μπορείς να αποκομίσεις περισσότερα από την προσωπική τριβή από το να πάρεις ένα βιβλίο πρακτικών "παπαγαλίζοντας" τις απαντήσεις του (κάτι που κάθε πρωτοετής θα σκεφτόταν να κάνει, και δικαιολογημένα).
Τώρα κατέστη σαφές. Συμφωνούμε.
Σε ορισμένα μαθήματα, το παπαγάλισμά κάποιων πρακτικών είναι ο μόνος τρόπος για άριστα.
Προσωπικά είμαι υπέρ των πρακτικών, ως επιπλέον εξάσκηση. Βοηθάει. Όμως θέλει ψάξιμο να βρεις καλά πρακτικά. Αστικό του γνωστού καθηγητή, αν μιλάμε για αυτά, είναι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Σε ορισμένα μαθήματα, το παπαγάλισμά κάποιων πρακτικών είναι ο μόνος τρόπος για άριστα.

Αν αναφέρεσαι στο Ποινικό, έχεις απόλυτο δίκαιο. Δεν το συμπεριέλαβα στην απάντησή μου γιατί η Χαρά αναφερόταν στο Αστικό.

Εν κατακλείδι, συμφωνούμε απόλυτα. Ελπίζω να καλύψαμε πιθανές απορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia5

Νεοφερμένος

Η anastasia5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
πφφ.....δεν ξέρω τι θα κάνω με το μάθημα επιλογής....να πάρω να μην πάρω....:confused: είμαι σε τεραάααστιο δίλημμα....κ ήθελα να το εκφράσω....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
πφφ.....δεν ξέρω τι θα κάνω με το μάθημα επιλογής....να πάρω να μην πάρω....:confused: είμαι σε τεραάααστιο δίλημμα....κ ήθελα να το εκφράσω....!!!

Ποιο σκέφτεσαι να πάρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia5

Νεοφερμένος

Η anastasia5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Σκέφτομαι ή φιλοσοφία δικαίου ή τίποτα....:hmm:

Κοίτα, κι εγώ έχω επιλέξει φιλοσοφία. Δε ξέρω αν θα παρακολουθώ, γιατί την Τρίτη η ώρα δε με βολεύει καθόλου και την Τετάρτη πέφτει μαζί με την εισαγωγή στην επιστήμη του δικαίου. Μάλλον όμως θα παρακολουθώ τις Τετάρτες, γιατί εισαγωγή απλά βαριέμαι θανάσιμα. Πήρα το βιβλίο και είναι πολύ μικρό και, προσωπικά, το βρήκα ευκολοδιάβαστο και ενδιαφέρον. Δε χάνεις κάτι να το δηλώσεις κατά τη γνώμη μου, το ξεφύλλισα λίγο και λέει γνωστά λίγο-πολύ πράγματα (σοφιστές, πλάτωνας...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia5

Νεοφερμένος

Η anastasia5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Κοίτα, κι εγώ έχω επιλέξει φιλοσοφία. Δε ξέρω αν θα παρακολουθώ, γιατί την Τρίτη η ώρα δε με βολεύει καθόλου και την Τετάρτη πέφτει μαζί με την εισαγωγή στην επιστήμη του δικαίου. Μάλλον όμως θα παρακολουθώ τις Τετάρτες, γιατί εισαγωγή απλά βαριέμαι θανάσιμα. Πήρα το βιβλίο και είναι πολύ μικρό και, προσωπικά, το βρήκα ευκολοδιάβαστο και ενδιαφέρον. Δε χάνεις κάτι να το δηλώσεις κατά τη γνώμη μου, το ξεφύλλισα λίγο και λέει γνωστά λίγο-πολύ πράγματα (σοφιστές, πλάτωνας...)

Το ξέρουν έτσι μου λένε όλοι το πρόβλημα μου είμαι εγώ...ήδη δεν μπορώ να οργανωθώ με αυτά που έχω και νομίζω θα το χειροτερέψω αν τελικά πάρω κ 5 ...μιλώντας πάντα για τη δεδομένη χρονική στιγμή....μέχρι αύριο το βράδυ πρέπει να έχω σκεφτεί γιατί λήγει και η προθεσμία!!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Σκέφτομαι ή φιλοσοφία δικαίου ή τίποτα....:hmm:

Η Φιλοσοφία Δικαίου είναι υποχρεωτικό μάθημα.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alicon

Νεοφερμένος

Η alicon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Η Φιλοσοφία Δικαίου είναι υποχρεωτικό μάθημα.:hmm:


Επιτέλους το λέω σε όλους στο κλιμάκιό μου απο την πρώτη μέρα...
Και υποχρεωτικό είναι και για να είναι σε πιο προχωρημένο εξάμηνο δεν θα ναι τυχαίο...Επίσης... αμα μετράμε την δυσκολία ενός μαθήματος από τον όγκο του βιβλίου, τί να πούμε τότε για τους τόμους των κόμιξ? :/:

Εγώ επέλεξα Πολιτική Επιστήμη, με ενδιέφερε έτσι κι αλλιώς μια που έχω ανάλογα αναγνώσματα αλλα τύχαμε και σε καθηγητή απίθανο που σε κάνει να το λατρεύεις ακόμα κι αν σου ήταν αδιάφορο πριν... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Φιλοσοφία ίσως το πιο εύκολο άριστα. Σχεδόν κλέβεις εκκλησία. Το εξάμηνο είναι αδιάφορο.

Πολιτική Επιστήμη ιδανική για να πέσεις στα σκληρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Φιλοσοφία ίσως το πιο εύκολο άριστα.


Εισαι σιγουρος; Οπως και στην Εισαγωγη, αλλα μπορει να γραφεις και αλλα να σου ρθουν μετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εισαι σιγουρος; Οπως και στην Εισαγωγη, αλλα μπορει να γραφεις και αλλα να σου ρθουν μετα...
Ναι. Εισαγωγή ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia5

Νεοφερμένος

Η anastasia5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Επιτέλους το λέω σε όλους στο κλιμάκιό μου απο την πρώτη μέρα...
Και υποχρεωτικό είναι και για να είναι σε πιο προχωρημένο εξάμηνο δεν θα ναι τυχαίο...Επίσης... αμα μετράμε την δυσκολία ενός μαθήματος από τον όγκο του βιβλίου, τί να πούμε τότε για τους τόμους των κόμιξ? :/:

Εγώ επέλεξα Πολιτική Επιστήμη, με ενδιέφερε έτσι κι αλλιώς μια που έχω ανάλογα αναγνώσματα αλλα τύχαμε και σε καθηγητή απίθανο που σε κάνει να το λατρεύεις ακόμα κι αν σου ήταν αδιάφορο πριν... :)

Mου έχουν πει πως παρά το γεγονός ότι είναι σε μεγαλύτερο εξάμηνο είναι βατό καθώς μοιάζει πολύ στην ύλη του λυκείου και επειδή είναι αρκετά θεωρητικό θα το βαρεθούμε αργότερα που θα έχουμε μπει στα πρακτικά και σαφώς περισσότερο ενδιαφέροντα μαθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Mου έχουν πει πως παρά το γεγονός ότι είναι σε μεγαλύτερο εξάμηνο είναι βατό καθώς μοιάζει πολύ στην ύλη του λυκείου και επειδή είναι αρκετά θεωρητικό θα το βαρεθούμε αργότερα που θα έχουμε μπει στα πρακτικά και σαφώς περισσότερο ενδιαφέροντα μαθήματα...

Αυτό ακριβώς.
Δε θα απέκλεια την πιθανότητα να στο έχω πει κι εγώ η ίδια, γιατί είναι μία γνώμη που έχω μοιραστεί με αρκετούς πρωτοετείς.
Όσον αφορά την Πολιτική Επιστήμη : ενδιαφέρον μάθημα, η βαθμολόγηση δεν είναι από τις πιο γενναιόδωρες αλλά δικαίως γιατί απαιτούνται γνώσεις και συστηματική σκέψη.
Καλή επιλογή αν ενδιαφέρεστε για το αντικείμενο αλλά αν δεν είστε εξοικειωμένοι προτιμήστε το σε μεγαλύτερο εξάμηνο.

Υ.Γ.: Έχοντας κατά νου ότι δεν είναι απαραίτητο να επιλέγετε μαθήματα επιλογής όπως παρατίθενται στον οδηγό σπουδών (στα υποχρεωτικά τα πειράματα δεν είναι καλή ιδέα, μόνη εξαίρεση η Φιλοσοφία), εξετάστε την πιθανότητα να υπάρχουν πολύ πιο χρήσιμα μαθήματα σε μεγαλύτερα έτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
στα υποχρεωτικά τα πειράματα δεν είναι καλή ιδέα, μόνη εξαίρεση η Φιλοσοφία
Μην το λες. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia5

Νεοφερμένος

Η anastasia5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
καλό απόγευμα σε όλους...θα κάνω τη δήλωση μου τώρα κ τελικά κατέληξα στο να μην δηλώσω τίποτα....απλά έχω μια τελευταία ερώτηση....μπορώ να δηλώσω τώρα τη φιλοσοφία και αν δεν μπορέσω να μην τη δώσω φεβρουάριο και αν ναι πότε θα τη δώσω μπορώ στην εαρινή εξεταστική ή θα πρέπει να την δηλώσω ξανά σαν να μην την πήρα....:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ναι. Σεπτέμβρη, άνευ δήλωσης. Εκ νέου δήλωση στο γ εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
καλό απόγευμα σε όλους...θα κάνω τη δήλωση μου τώρα κ τελικά κατέληξα στο να μην δηλώσω τίποτα....απλά έχω μια τελευταία ερώτηση....μπορώ να δηλώσω τώρα τη φιλοσοφία και αν δεν μπορέσω να μην τη δώσω φεβρουάριο και αν ναι πότε θα τη δώσω μπορώ στην εαρινή εξεταστική ή θα πρέπει να την δηλώσω ξανά σαν να μην την πήρα....:eek:

Τη δίνεις Σεπτέμβρη χωρίς δήλωση και στο επόμενο χειμερινό με δήλωση.
Δε θυμάμαι αν η ειδική πρόβλεψη για φέτος αφορά και την εαρινή εξεταστική. Αν ναι, θα μπορείς να τη δώσεις και τότε.

Oups...Δεν πρόσεξα ότι απάντησε ο venividivici...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Είμαι η μόνη που στην εισαγωγή στην επιστήμη του δικαίου είμαι έτοιμη να πεθάνω απ' τη βαρεμάρα?
Τι ακριβώς θέλει από τις ζωές μας? Στις λίγες στιγμές διαύγειας που έχω, βλέπω όλο τα ίδια και τα ίδια να επαναλαμβάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top