Νομική Σχολή Αθηνών

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάθεστε και κλαίγεστε αν θέλετε να ανοίξει η σχολή πάτε ψηφίζετε και ανοίγει. Δε σας φταίει κανείς που έχετε κατάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάθεστε και κλαίγεστε αν θέλετε να ανοίξει η σχολή πάτε ψηφίζετε και ανοίγει. Δε σας φταίει κανείς που έχετε κατάληψη.
Μια ερώτηση: πριν ποστάρεις, πόσα από τα προηγούμενα posts διάβασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μια ερώτηση: πριν ποστάρεις, πόσα από τα προηγούμενα posts διάβασες;
τα διαβάζω (επιφανειακά). δε θα πάρω σοβαρά τώρα ότι οι φοιτητές θέλουν να παρατείνουν τις διακοπές τους. Πιστεύω πως αυτοί που θέλουν μάθημα είναι περισσότεροι. Αυτό περί τρομοκρατίας για να μην έρχονται οι φοιτητές διαφωνώ πλήρως.

Κλείνει την σχολή η μειοψηφία θα το δεχτώ ας πάει όμως η πλειοψηφια να την ανοίξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
https://www.law.uoa.gr/fileadmin/law...proptyxiako/Anakoinosi_gia_exetaseis_sept.pdf

EΛΕΟΣ και ΝΤΡΟΠΗ σ'αυτους που καταντησαν ετσι τα πραγματα(καταληψιες και οσοι δεν ηρθαν να μας στηριξουν).Πραγματικα, πρεπει να λεγεστε αραγε φοιτητες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
τα διαβάζω (επιφανειακά). δε θα πάρω σοβαρά τώρα ότι οι φοιτητές θέλουν να παρατείνουν τις διακοπές τους. Πιστεύω πως αυτοί που θέλουν μάθημα είναι περισσότεροι. Αυτό περί τρομοκρατίας για να μην έρχονται οι φοιτητές διαφωνώ πλήρως.

Κλείνει την σχολή η μειοψηφία θα το δεχτώ ας πάει όμως η πλειοψηφια να την ανοίξει.

Δεν το κατέχεις το θέμα, ας το πάρει το ποτάμι.

Ολόφρέσκη και σπαρταράει: https://www.law.uoa.gr/fileadmin/law...proptyxiako/Anakoinosi_gia_exetaseis_sept.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Χαθηκε οριστικα η εξεταστικη για ολους, μαζι και για τους επι πτυχιω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia5

Νεοφερμένος

Η anastasia5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Χαθηκε οριστικα η εξεταστικη για ολους, μαζι και για τους επι πτυχιω...
Α


Αν σου πω πως συντρέχει σοβαρός λόγος θα αρχίσεις τις συγγνώμες και αυτά τα βαριέμαι...Μάθε λοιπόν πως πολύ απλά κάποιοι άνθρωποι έχουν πλέον αγανακτήσει να βλέπουν άλλους <<ανθρώπους>>να επιβάλλονται με τη βία και με το έτσι θέλω για ζητήματα που βολεύει το κ..ο τους όπως η κατάληψη....να κατέβουν λοιπόν για χιλιοστή φορά γιατί????για να δουν ξανά και ξανά να καταπατούν βάναυσα τα ύψιστα δικαιώματα της ελεύθερης βούλησης κ έκφρασης....????!!!οι ενέργειες τέτοιων φοιτητών απλά με αηδιάζουν και δυστυχώς ξέρω πως από δω και πέρα μόνο με τέτοια όντα θα συνυπάρχουμε σε αυτή την ανθρώπινη κατά τα άλλα κοινωνία που ζούμε....τα ανθρώπινα δικαιώματα μου τα αξιοποιώ σε κοινωνίες ανθρώπων ...όσες φορές και αν ψηφίσουμε όσο βαθιά μέσα μας αγαπάμε τη σχολή μας και επιθυμούμε να λάβουμε αυτήν την παιδεία που δικαιούμαστε δεν θα καταφέρουμε τίποτα διότι άλλοι υπολογίζουν χωρίς εμάς....η ιδέα ενός από εδώ μου φάνηκε πολύ ποιο αποτελεσματική...να επιβάλλουμε και εμείς τα δικά μας θέλω με το τρόπο που αρμόζει σε τέτοιους ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Για να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα: Το να χαθει η εξεταστικη εμενα δεν με αφορα στην παρουσα φαση.Σιγουρα ειναι παρα πολυ ασχημο κ σε καμια περιπτωση δεν θελω ή δεν θα ηθελα να βρισκομαι στη θεση αυτων που την χανουν.Πειτε με οπως θελετε.ΟΜΩΣ το γεγονος οτι ξερω πολλα μεγαλυτερα παιδια τα οποια κινδυνευουν να χασουν την εξεταστικη τους ΚΑΙ τα οποια αντι να κατεβουν να πανε στην συνελευση πανε για καφε ειναι για μενα ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ.Δεν νομιζω οτι τα 600 κ κατι ατομα που ηταν χτες στη συνελευση ηταν η πλειονοτητα της νομικης αν σκεφτεις μονο κ μονο οτι οι πρωτοετεις ηταν 400.Ερωτηση:Αφου σας καιει γιατι δεν κατεβαινετε?Αν κατεβαινετε γιατι δεν ζητατε ΕΠΙΜΟΝΑ ψηφοφορια με τριπτυχο?Γιατι αφηνετε τους αριστεροδεξιοκεντρομαλακοπιτουρες να σας τραμπουκιζουν?Στη συνελευση δεν μπορουν να ζητησουν οι ανεξαρτητοι αυτο το κινημα για τις ανοιχτες σχολες πως το λενε ψηφοφορια με τριπτυχο?Δεν μπορει να το θεσει ως ψηφισμα?Οι συνελευσεις δεν ξερω ακομα σε ενα βαθμο πως λειτουργουν.Ειμαι κανουριος γι'αυτο αν λεω κατι λαθος ή βλακεις συγχωρηστε με.

Εγω παντως μια φορα κατεβηκα, ψηφισα για ανοιχτη σχολη κ εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι ΕΓΩ τουλαχιστον εκανα ο,τι μπορουσα.Δεν ειμαι διατεθιμενος να παρακαλαω κανεναν ουτε να τον πεισω με το ζορι οτι ειναι απαραιτητο να συμμετεχεις στις Γ.Σ..Πιστευω οτι ειναι αυτονοητο.Αμα δεν γουσταρετε μην ερθετε.Balthazor δεν ειπα οτι εχεις αδικο.Προσπαθησα να δικαιολογησω τους πρωτοετεις ισως γιατι ειμαστε ψαρωμενοι.Οπωσδηποτε ομως δεν δικαιολογω τους ''μεγαλυτερους'' που δεν πηραν μερος ΕΝΩ ηξεραν οτι η εξεταστικη τους κινδυνευει να χαθει.
Την επομενη φορα παντως μιλωντας ανοιχτα προτεινω συναντηση των πρωτοετων του ischool στη σχολη κ συμμετοχη στην Γ.Σ..Ειναι κανεις διατεθιμενος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Λες εμείς οι μεγάλοι φοιτητές να μην γνωρίζουμε πόσο σημαντικό είναι να ψηφίσουμε, αν θέλουμε να "ανοίξει" η σχολή; Το θέμα είναι ότι όσες φορές κατεβήκαμε, εφόσον είχε πέσει σύρμα για κατάληψη, ψηφίστηκε κατάληψη. Ξέρεις ότι υπάρχουν μεγάλοι φοιτητές που επιδιώκουν κατάληψη; Δεν επιδιώκουν όλοι οι φοιτητές μεγάλων ετών, να πάρουν πτυχίο και σύντομα. Η πραγματικότητα δείχνει ότι ο κάθε φοιτητής έχει διαφορετικά στάνταρντς..

Προσωπικά περιμένω από τον περσινό Φεβρουάριο του 2011 για την εξεταστική που χάθηκε να δώσω 2 πολύ δύσκολα μαθήματα και να τελειώσω. Και αυτό γιατί στα συγκεκριμένα μαθήματα δεν υφίσταται επί πτυχίω εξέταση σύμφωνα με κανονισμό του Τμήματός μου. Συνεπώς πέρα απ' αυτό το γεγονός εμένα με νοιάζει πλέον ότι δεν βλέπω κάποια λύση στο θέμα. Οπότε δεν μπορώ να ανεχτώ να αποφοιτήσω...το 2012 ή το 2013. Έχω κατέβει σε όλες τις συνελεύσεις και αισθάνθηκα "μειοψηφία". Το ίδιο πανηγύρι έγινε και το 2005-08 με αποτέλεσμα να πάω πολύ πίσω στις σπουδές μου αφού έχασα γύρω στους 25 μήνες μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia5

Νεοφερμένος

Η anastasia5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Για να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα: Το να χαθει η εξεταστικη εμενα δεν με αφορα στην παρουσα φαση.
Σιγουρα ειναι παρα πολυ ασχημο κ σε καμια περιπτωση δεν θελω ή δεν θα ηθελα να βρισκομαι στη θεση αυτων που την χανουν.Πειτε με οπως θελετε.ΟΜΩΣ το γεγονος οτι ξερω πολλα μεγαλυτερα παιδια τα οποια κινδυνευουν να χασουν την εξεταστικη τους ΚΑΙ τα οποια αντι να κατεβουν να πανε στην συνελευση πανε για καφε ειναι για μενα ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ.Δεν νομιζω οτι τα 600 κ κατι ατομα που ηταν χτες στη συνελευση ηταν η πλειονοτητα της νομικης αν σκεφτεις μονο κ μονο οτι οι πρωτοετεις ηταν 400.Ερωτηση:Αφου σας καιει γιατι δεν κατεβαινετε?Αν κατεβαινετε γιατι δεν ζητατε ΕΠΙΜΟΝΑ ψηφοφορια με τριπτυχο?Γιατι αφηνετε τους αριστεροδεξιοκεντρομαλακοπιτουρες να σας τραμπουκιζουν?Στη συνελευση δεν μπορουν να ζητησουν οι ανεξαρτητοι αυτο το κινημα για τις ανοιχτες σχολες πως το λενε ψηφοφορια με τριπτυχο?Δεν μπορει να το θεσει ως ψηφισμα?Οι συνελευσεις δεν ξερω ακομα σε ενα βαθμο πως λειτουργουν.Ειμαι κανουριος γι'αυτο αν λεω κατι λαθος ή βλακεις συγχωρηστε με.

Εγω παντως μια φορα κατεβηκα, ψηφισα για ανοιχτη σχολη κ εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι ΕΓΩ τουλαχιστον εκανα ο,τι μπορουσα.Δεν ειμαι διατεθιμενος να παρακαλαω κανεναν ουτε να τον πεισω με το ζορι οτι ειναι απαραιτητο να συμμετεχεις στις Γ.Σ..Πιστευω οτι ειναι αυτονοητο.Αμα δεν γουσταρετε μην ερθετε.Balthazor δεν ειπα οτι εχεις αδικο.Προσπαθησα να δικαιολογησω τους πρωτοετεις ισως γιατι ειμαστε ψαρωμενοι.Οπωσδηποτε ομως δεν δικαιολογω τους ''μεγαλυτερους'' που δεν πηραν μερος ΕΝΩ ηξεραν οτι η εξεταστικη τους κινδυνευει να χαθει.
Την επομενη φορα παντως μιλωντας ανοιχτα προτεινω συναντηση των πρωτοετων του ischool στη σχολη κ συμμετοχη στην Γ.Σ..Ειναι κανεις διατεθιμενος?

Νίκο πιστεύω ότι απλά δεν πρέπει να απολογούμαστε για τίποτα..δυστυχώς ακόμα και μέσα σε ένα forum βλέπεις αυτό που επί αιώνες συμβαίνει στην Ελλάδα....τρωγόμαστε μεταξύ μας..ο ένας κοιτά την καμπούρα του άλλου..Φίλε κατέβα στον αγώνα εσύ και άσε με εμένα να βρω τον τρόπο που ΕΓΩ θέλω για να διαμαρτυρηθώ σε όλα αυτά....αν ασχολείσαι με το ξεκατίνιασμα αποσπάσαι από τον αγώνα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Δεν μου λες τιποτα καινουριο.Το οτι υπαρχουν μεγαλοφοιτητες που εχουν αλλες επιδιωξεις το ξερουμε ολοι.Εκτος κ αν νομιζεις οτι μεγαλωσαμε κ ζουμε κ διαφορετικη χωρα.Αυτος ειναι κ ο λογος που το ν+2 με βρισκει συμφωνο.Αποψη μου.Απο εκει κ περα αφου ειναι κ οντως ειναι τοσο επωδυνο να χασεις την εξεταστικη θα επρεπε να συμμετεχετε στην Γ.Σ. Τελος παντων καθενας πραττει οπως θεωρει ο ιδιος οτι ειναι σωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Προσωπικά έπραξα το καθήκον μου αλλά δυστυχώς αντιστοιχώ σε 1 ψήφο. Πλέον δεν υπάρχει καμία εμμονή με το νόμο πλαίσιο, γιατί όλοι βλέπουν ότι δεν θα ανατραπεί. Το μόνο που ανατρέπεται είναι το κύρος του Ελληνικού Πανεπιστημίου αφού πλέον έχουν πάει κατά διαόλου έρευνες κτλ λόγω καταλήψεων. Πλέον βλέπουν και οι ίδιοι οι καταληψίες ότι ο "αγώνας" τους έγινε σε άκυρη στιγμή (κατόπιν εορτής και τα σχετικά) και απέτυχε. Για να μην παραδώσουν αμαχητί τα "όπλα" απέκτησαν νέα εμμονή: τις συνεχιζόμενες καταλήψεις χωρίς ουσιαστικό λόγο. Αυτήν την στιγμή το Ελληνικό Πανεπιστήμιο βρίσκεται υπό ομηρία ανθρώπων που δεν σχετίζονται μ' αυτό ακαδημαϊκά παρά μόνο γραφειοκρατικά. Βαρέθηκα να αισθάνομαι όμηρος μειοψηφιών που δεν έχουν ιδέα από την ελευθερία της επιστήμης και που θέλουν δια της βίας να μου στερήσουν την γνώση και τον τρόπο που θέλω να σπουδάζω..και να έλεγα ότι δεν ψηφίζω; Όμως πόσο μετράει μια ψήφος όταν η διαφορά αγγίζει τις 60 ψήφους; Γιατί δεν σέβονται το ανθρώπινο δικαίωμα των προσωπικών επιλογών χωρίς "νταβατζιλίκια";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Λες εμείς οι μεγάλοι φοιτητές να μην γνωρίζουμε πόσο σημαντικό είναι να ψηφίσουμε, αν θέλουμε να "ανοίξει" η σχολή; Το θέμα είναι ότι όσες φορές κατεβήκαμε, εφόσον είχε πέσει σύρμα για κατάληψη, ψηφίστηκε κατάληψη. Ξέρεις ότι υπάρχουν μεγάλοι φοιτητές που επιδιώκουν κατάληψη; Δεν επιδιώκουν όλοι οι φοιτητές μεγάλων ετών, να πάρουν πτυχίο και σύντομα. Η πραγματικότητα δείχνει ότι ο κάθε φοιτητής έχει διαφορετικά στάνταρντς..

Προσωπικά περιμένω από τον περσινό Φεβρουάριο του 2011 για την εξεταστική που χάθηκε να δώσω 2 πολύ δύσκολα μαθήματα και να τελειώσω. Και αυτό γιατί στα συγκεκριμένα μαθήματα δεν υφίσταται επί πτυχίω εξέταση σύμφωνα με κανονισμό του Τμήματός μου. Συνεπώς πέρα απ' αυτό το γεγονός εμένα με νοιάζει πλέον ότι δεν βλέπω κάποια λύση στο θέμα. Οπότε δεν μπορώ να ανεχτώ να αποφοιτήσω...το 2012 ή το 2013. Έχω κατέβει σε όλες τις συνελεύσεις και αισθάνθηκα "μειοψηφία". Το ίδιο πανηγύρι έγινε και το 2005-08 με αποτέλεσμα να πάω πολύ πίσω στις σπουδές μου αφού έχασα γύρω στους 25 μήνες μάθημα.
:hmm: σε μας ειναι ανοιχτή 2 βδομάδες η σχολή καιρός να ανοίξει και σε σας. Το κίνημα πέθανε μόνο του... με θύμα πάλι τους φοιτητές που χασανε την εξεταστική τους και χωρίς κανένα κέρδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Νίκο πιστεύω ότι απλά δεν πρέπει να απολογούμαστε για τίποτα..δυστυχώς ακόμα και μέσα σε ένα forum βλέπεις αυτό που επί αιώνες συμβαίνει στην Ελλάδα....τρωγόμαστε μεταξύ μας..ο ένας κοιτά την καμπούρα του άλλου..Φίλε κατέβα στον αγώνα εσύ και άσε με εμένα να βρω τον τρόπο που ΕΓΩ θέλω για να διαμαρτυρηθώ σε όλα αυτά....αν ασχολείσαι με το ξεκατίνιασμα αποσπάσαι από τον αγώνα.....

Θα συμφωνήσω. Είπαμε παιδιά, εκθέτουμε όλοι απόψεις, αλλά δεν χρειάζεται φανατισμός, ούτε απολογίες για το τι έκανε ο ένας και ο άλλος προσωπικώς. Ο καθένας φέρει την ευθύνη του, φέρει όμως και τις επιπτώσεις, και όλο αυτό είναι ζήτημα ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ. Δεν θα γίνουμε λαικό δικαστήριο.
Balthazor, έχεις τα δίκια σου, και σε καταλαβαίνω παρότι ξέρεις πως έχουμε διαφωνήσει. Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, και την ταραχή σου με την ματαίωση προσδοκιών από το ελλ.πανεπιστήμιο. Ομως, μη τα βάζουμε με όλους, προσπαθώντας να δώσουμε διέξοδο στη οργή μας.. Και όλο το φόρουμ να κατέβαινε το αποτέλεσμα ήταν προδιαγεγραμμένο. Μην παλεύεις μεταξύ σφύρας και άκμονος..
Βεβαίως, δεν σου λέω να μην κατέβεις στην επόμενη. Τουναντίον. Ασε που πιστεύω πως πολύ περισσότερος κόσμος θα κατέβει να στηρίξει ανοιχτή σχολή. Στήριξε τις απόψεις σου, μην απαιτείς όμως από τους άλλους να δουν τον κόσμο με τα δικά σου μάτια, διότι αυτό ειναι δυστυχώς ανέφικτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Καταρχας, 1 τροπος υπαρχει για να σταματησουν οι καταληψεις:Κατεβαινεις και ψηφιζεις.Τωρα, διαμαρτυριες τυπου facebook κτλ δεν μου λενε τιποτα.
Ας κανουν καποιοι ο,τι θελουν. Εγω ποτε δεν επεβαλα να ερθουν οι αλλοι...Απλως ηθελα να εκθεσω πώς εχει η κατασταση και να τους προτρεψω να ερθουν...απλα να μην περιμενουν καποιοι να ανοιξουμε αν οι ιδιοι δεν κανουν κατι...δεν ειναι επιχειρημα το οτι ''ε, για 1 ψηφο θα κριθει το αποτελεσμα;;''
Δεν παει ετσι, γιατι βαζεις ξεκαθαρα το ατομικο πανω απ'το συλλογικο συμφερον...στην ουσια δεν σε πολυνοιαζει αν θα ανοιξει η σχολη....δεκτο....απλα να μην το παιζουν καποιοι οτι αγωνιουν και κοπτονται να ανοιξουμε και να μην κανουν τιποτα, και να απαιτουν(!) να τους ενημερωνουμε διαδικτυακα για το αποτελεσμα...
Εχετε δικιο, οι σημερινες συζητησεις αντικατοπτριζουν λιγο την Ελλαδα, πώς η τεμπελια, η νωθροτητα και ο εφυσηχασμος πανε πισω τη χωρα καθως νομιζουν καποιοι οτι θα βρεθει ο σωτηρας...οταν θα ερθει η καταστροφη θα αναθεωρησουν, δεν μπορει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Και μιλάμε ότι το πλαίσιο κατάληψης πήρε 69 ψήφους...!!!!!!
Μεταξύ συγγενών και φίλων δηλαδή.

Για να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα: Το να χαθει η εξεταστικη εμενα δεν με αφορα στην παρουσα φαση.Σιγουρα ειναι παρα πολυ ασχημο κ σε καμια περιπτωση δεν θελω ή δεν θα ηθελα να βρισκομαι στη θεση αυτων που την χανουν.Πειτε με οπως θελετε.ΟΜΩΣ το γεγονος οτι ξερω πολλα μεγαλυτερα παιδια τα οποια κινδυνευουν να χασουν την εξεταστικη τους ΚΑΙ τα οποια αντι να κατεβουν να πανε στην συνελευση πανε για καφε ειναι για μενα ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ.Δεν νομιζω οτι τα 600 κ κατι ατομα που ηταν χτες στη συνελευση ηταν η πλειονοτητα της νομικης αν σκεφτεις μονο κ μονο οτι οι πρωτοετεις ηταν 400.Ερωτηση:Αφου σας καιει γιατι δεν κατεβαινετε?Αν κατεβαινετε γιατι δεν ζητατε ΕΠΙΜΟΝΑ ψηφοφορια με τριπτυχο?Γιατι αφηνετε τους αριστεροδεξιοκεντρομαλακοπιτουρες να σας τραμπουκιζουν?Στη συνελευση δεν μπορουν να ζητησουν οι ανεξαρτητοι αυτο το κινημα για τις ανοιχτες σχολες πως το λενε ψηφοφορια με τριπτυχο?Δεν μπορει να το θεσει ως ψηφισμα?Οι συνελευσεις δεν ξερω ακομα σε ενα βαθμο πως λειτουργουν.Ειμαι κανουριος γι'αυτο αν λεω κατι λαθος ή βλακεις συγχωρηστε με.

Καταρχας, 1 τροπος υπαρχει για να σταματησουν οι καταληψεις:Κατεβαινεις και ψηφιζεις.Τωρα, διαμαρτυριες τυπου facebook κτλ δεν μου λενε τιποτα.
Ας κανουν καποιοι ο,τι θελουν. Εγω ποτε δεν επεβαλα να ερθουν οι αλλοι...Απλως ηθελα να εκθεσω πώς εχει η κατασταση και να τους προτρεψω να ερθουν...απλα να μην περιμενουν καποιοι να ανοιξουμε αν οι ιδιοι δεν κανουν κατι...δεν ειναι επιχειρημα το οτι ''ε, για 1 ψηφο θα κριθει το αποτελεσμα;;''
Δεν παει ετσι, γιατι βαζεις ξεκαθαρα το ατομικο πανω απ'το συλλογικο συμφερον...στην ουσια δεν σε πολυνοιαζει αν θα ανοιξει η σχολη....δεκτο....απλα να μην το παιζουν καποιοι οτι αγωνιουν και κοπτονται να ανοιξουμε και να μην κανουν τιποτα, και να απαιτουν(!) να τους ενημερωνουμε διαδικτυακα για το αποτελεσμα...
Εχετε δικιο, οι σημερινες συζητησεις αντικατοπτριζουν λιγο την Ελλαδα, πώς η τεμπελια, η νωθροτητα και ο εφυσηχασμος πανε πισω τη χωρα καθως νομιζουν καποιοι οτι θα βρεθει ο σωτηρας...οταν θα ερθει η καταστροφη θα αναθεωρησουν, δεν μπορει.

Παιδιά σωστά όσα λέτε, όμως πρέπει να καταλάβετε κάποια πράγματα.

Η Νομική έχει περίπου 5.000 ενεργούς φοιτητές. Εξ αυτών η πλειοψηφία είναι επί πτυχίω. Άρα οι 400- 500- 600 παραβρισκόμενοι σε μία συνέλευση μόνο πλειοψηφία δεν συνιστούν.
Επιπροσθέτως η σχολή αποτελεί είδος "κάστρου". Αλλιώς να λες έχει κατάληψη η Ζαμπονοκοπτική αλλιώς η Νομική. Οι αγωνιστές στην πλειονότητα τους είναι τακτοποιημένοι και έχουν τη δυνατότητα να αγωνίζονται στις πλάτες των υπόλοιπων. Γι' αυτό δεν διστάζουν μπρος σε τίποτα προκειμένου να την κλείσουν και χρησιμοποιούν θεμιτά και αθέμιτα μέσα. Πιθανολογώ ότι τώρα θα το τραβήξουν μέχρις εσχάτων, διότι θίγονται βασικά συμφέροντα τους. Όμως μάλλον δε θα χαθεί το εξάμηνο καθώς θα ήταν πολύ χοντρό.
Αρκετοί όταν έχει κατάληψη φεύγουν από την πόλη σπουδών τους για να μειώσουν τα έξοδα. Άλλοι διαβάζουν για να τελειώσουν μία ώρα αρχύτερα. Άλλοι βρίσκουν προσωρινή δουλειά. Άλλοι δεν έχουν όρεξη να κατεβαίνουν να ψηφίζουν και μετά να κλείνει η σχολή ετσιθελικά- παρά το αντίθετο αποτέλεσμα της ψηφοφορίας- και να νοιώθουν μετά ηλίθιοι για το χρόνο που ξόδεψαν καθώς και για το ξύλο και τις ύβρεις που εισέπραξαν. Γι' αυτό η μειωμένη προσελευση.
Πάντα γίνονταν διάφορες αλχημείες από πλευράς διοίκησης και οι επί πτυχίω μονίμως δεν έχαναν ούτε εξεταστική. Βέβαια δεν ήταν στρωμένη με ροδοπέταλα η εξεταστική, όμως το σημαντικό ήταν ότι τα μαθήματα δίνονταν. Αυτοί που μονίμως έτρωγαν το αγγούρι ήταν τα έτη. Για το εξάμηνο δεν το συζητάμε καν. Αδιανόητο να χαθεί. Φέτος για πρώτη φορά στα χρονικά, με τα νέα δεδομένα, η διοίκηση είναι δεμένη χειροπόδαρα.

Για όλους αυτούς τους λόγους, μερικοί παίζουν μπάλα σε άδειο γήπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω ότι η νομική Αθηνών είναι κάστρο που έχει μεγάλη σημασια για το κίνημα για αυτό θέλουν με νύχια και με δόντια να διατηρηθεί.

Αναλύω την θεωρία των κάτστρων στο blog μου
Επειδή οι δημιουργοί αυτού του blog ήτανε και μερικοί είναι φοιτητές ελληνικών Πανεπιστημίων έχουμε ανακαλύψει μεθόδους που φανερώνουν πόσο καλά πάει ένα φοιτητικό κίνημα κατάληψης και πότε πλησιάζει στο τέλος του και για αυτό θα προσπαθήσουμε να σας το εξηγήσουμε.


Σε όλη την Ελλάδα υπάρχουν σχολές Κάστρα όταν ένα πλαίσιο κατάληψης χάνει Κάστρα χάνει μεγάλο μέρος της δυναμής τους. Υπάρχουν σχολές τα λεγόμενα σπιτάκια που οι αποφάσεις δεν επηρεάζουν πολύ το φοιτητικό κίνημα. Παρακάτω θα αναλύσουμε τα Κάστρα.


Τα Μεγάλα Κάστρα είναι: ΑΣΟΕΕ, Ιατρική Αθήνας, Νομικής Αθήνας, Χαροκόποιο, ΠΑΠΕΙ
Μετσόβιο: Το Μετσόβιο είναι ίσως το μεγαλύτερο κάστρο. Εκεί συντονίζονται οι περισσότερες καταλήψεις. Επικίνδυνο τμήμα στο Μετσόβιο για τους καταληψίες είναι το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών αφού η ΔΑΠ σε αυτή την σχολή είναι ιδιαίτερα ισχυρή.


Μικρά Κάστρα είναι σχολές της περιφέρειες κυρίως Ιατρικές και Πολυτεχνειακές. Μικρά Κάστρα θεωρούνται και τα μεγάλα ΤΕΙ αφού οι συλλόγοι επηρεάζουν συνολικά πολλές σχολές.
Τα σπιτάκια είναι τμήματα με λιγους φοιτητές που μπορούν να τα παρομοιάσουμε με σπιτάκια.


Τα σπιτάκια είναι αδιάφορα σχεδόν για το φοιτητικό κίνημα μόνα τους αλλά όλα μαζί έχουν υπολογίσιμη δύναμη για αυτό ένα δυνατό φοιτητικό κίνημα πρέπει να προστατεύει εκτός από τα Κάστρα και τα σπιτάκια.

Όταν πέφτουν Κάστρα το φοιτητικό κίνημα χάνει αξία, σπιτάκια σε κάθε γύρο χάνονται αφού όπως όλες οι μάχες υπάρχουν απώλειες.
.
https://tsakos.blogspot.com/2011/09/blog-post_06.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia5

Νεοφερμένος

Η anastasia5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Καταρχας, 1 τροπος υπαρχει για να σταματησουν οι καταληψεις:Κατεβαινεις και ψηφιζεις.Τωρα, διαμαρτυριες τυπου facebook κτλ δεν μου λενε τιποτα.
Ας κανουν καποιοι ο,τι θελουν. Εγω ποτε δεν επεβαλα να ερθουν οι αλλοι...Απλως ηθελα να εκθεσω πώς εχει η κατασταση και να τους προτρεψω να ερθουν...απλα να μην περιμενουν καποιοι να ανοιξουμε αν οι ιδιοι δεν κανουν κατι...δεν ειναι επιχειρημα το οτι ''ε, για 1 ψηφο θα κριθει το αποτελεσμα;;''
Δεν παει ετσι, γιατι βαζεις ξεκαθαρα το ατομικο πανω απ'το συλλογικο συμφερον...στην ουσια δεν σε πολυνοιαζει αν θα ανοιξει η σχολη....δεκτο....απλα να μην το παιζουν καποιοι οτι αγωνιουν και κοπτονται να ανοιξουμε και να μην κανουν τιποτα, και να απαιτουν(!) να τους ενημερωνουμε διαδικτυακα για το αποτελεσμα...
Εχετε δικιο, οι σημερινες συζητησεις αντικατοπτριζουν λιγο την Ελλαδα, πώς η τεμπελια, η νωθροτητα και ο εφυσηχασμος πανε πισω τη χωρα καθως νομιζουν καποιοι οτι θα βρεθει ο σωτηρας...οταν θα ερθει η καταστροφη θα αναθεωρησουν, δεν μπορει.

Μια απλή ανθρώπινη κατανοητή ερώτηση έκανα και το έχεις κάνει ολόκληρο μεσανατολικό ζήτημα....!.εξάλλου δεν το απαίτησα ζήτησα από κάποιον όποιος είχε κέφια και ήθελε να μας ενημερώσει και μας τους επαναστάτες εξ αποστάσεως .....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Το θέμα καθαρίστηκε και ανοίγει ξανά.

Παραθέτω απ' την πρώτη δημοσίευση του θέματος :
Μπορουμε να κανουμε συζητησεις για το τι εντυπωσεις εχουμε απο τη σχολη, καθως και να εκφρασουμε τις αποριες μας σχετικα με τη λειτουργια, τα μαθηματα, τα βιβλια και τις εξετασεις!

Επισης, μπορουμε να συζητησουμε και για τις επαγγελματικες διεξοδους που παρεχει το συγκεκριμενο τμημα!
Δε θα πω τίποτα για την εξέλιξη της συζήτησης.Αφήνω τα σχόλια για σας.


Υπενθυμίζω πως την άποψή σας για τις καταλήψεις μπορείτε να τη διατυπώσετε εδώ.
Πιο γενικό θέμα σχολιασμού υπάρχει κι εδώ.

Ακόμα , παρακαλώ οποιαδήποτε ένσταση αφορά τους όρους χρήσης να μη γίνεται στο δημόσιο γιατί προκαλείται σύγχυση.Μπορείτε να επικοινωνήσετε με την ΟΔ για οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει μέσω της αναφοράς ή προσωπικού μηνύματος. :)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά στην νομική όσο κατάληψη να κάνετε δύσκολα θα χάσετε το εξάμηνο (η εξεταστική θα πάει διπλή τον Φεβρουάρη λογικά). Το εξάμηνο δύσκολα θα το χάσετε γιατί είναι σχολη με παραδόσεις δίχως φροντιστήρια και εργαστήρια συνεπώς η νομική θα έχει πολύ μικρότερα προβλήματα΄από ότι άλλες σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top