Νομική Σχολή Αθηνών

madrilenos

Νεοφερμένος

Ο madrilenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Απλώς είχα πληροφορηθεί ότι,όταν η σχολή τελεί υπό κατάληψη,δε λειτουργούν οι διοικητικές υπηρεσίες της (πχ γραμματεία) .
Αυτό ισχύει σε σχολές που η γραμματεία τους βρίσκεται στο κτίριο που γίνεται η κατάληψη.
Στη Νομική η γραμματεία είναι σε άλλο κτίριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Συνοπτικα.

Συνελευσεις:
Το αν θα ανοιξει η σχολη και ποτε αγνωστο. Αν ληξει απο βδομαδα η καταληψη, το πραγμα συμμαζευεται. Αλλιως ολοι, παλιοι και νεοι μπαινουν σε περιπετειες. Σχετικα με τη διαδικασια. Κανονικα θα επρεπε η ψηφοφορια να γινεται με τριπτυχο, ομως σπανια γινεται για τους ευνοητους λογους. Τα περι προσελευσης ειναι να ειχαμε να λεγαμε. Οταν πεσει γραμμη για καταληψη, απλως κλεινει. Τοσο απλα.
Αναφορικα με τους παραταξιακους. Οποιος δε θελει να μπλεξει με αυτα, ακολουθει πολιτικη ουδετεροτητας και ισων αποστασεων με ευγενεια και κανεις δεν τον ενοχλει. Υπαρχαν και μερικοι γραφικοι που το παιζαν ανεξαρτητοι και με προκλητικο τροπο κιολας. Το μονο που πετυχαν, ηταν να κερδισουν με το σπαθι τους την αντιπαθεια ολων και την περιθωριοποιηση.

Καταληψεις:
Ειναι μια τρυπα στο νερο. Τακτοποιημενοι παιζουν παιχνιδια στην πλατη των μη προνομιουχων που ειναι και οι τελικοι ζημιωμενοι. Οσοι εζησαν τις καταληψεις 2006- 2007 ξερουν.

Φοιτηση:
Πτυχιο ειναι εφικτο στα 4 ετη. Πολλοι το εχουν κανει. Απλως επικρατει νοοτροπια ξυσιματος και καλλιεργειται η ιδεα του μ.ο. των 6 ετων.
Δευτερον σιγα την τιμη η αναβαθμολογηση και οι ρητρες. Ανοησια ειναι. Μαλιστα απο τη στιγμη που υπαρχουν ατομα που τα περνανε με αριστα στην ωρα τους. Αρκετοι καθηγητες κοβουν οσους βαζουν ρητρες και ορθως πραττουν.
Pianojen89 το παραδειγμα της φιλης σου ατυχες. Ειδικα ο συγκεκριμενος τομεας θελει και συνεντευξη περαν του μ.ο. Γενικα ναι μεν μετρα το πτυχιο αλλα στη ζυγαρια μπαινουν και αλλα πραγματα.
Σχετικα με τα μεταπτυχιακα. Αυτα της Νομικης ειναι αξιοκρατικα στο συνολο τους ανεξαρτητως τροπου εισαγωγης. Επισης η ποιοτητα τους υψηλη. Τσεκαρισμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Εγγραφηκε κανεις σημερα??Εντυπωσεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εγγραφηκε κανεις σημερα??Εντυπωσεις??

Εγώ! Εντάξει, με έπιασε ένας πανικός προς στιγμήν με τόσο κόσμο που με περικύκλωσε (παρατάξεις γαρ) αλλά δεν ήταν τόσο τραγικά όσο μου τα περιέγραψαν. Η εγγραφή ήταν μια διαδικασία σύντομη (σε λιγότερο από μία ώρα είχαμε ξεμπερδέψει). Οι οδηγίες που δίνονται σε όλους τους πρωτοετείς για τη συμπλήρωση των εγγράφων ήταν απολύτως κατανοητές και οι όποιες απορίες μας λύθηκαν με πρωτοφανή προθυμία (την οποία δεν περίμενα καθότι ήμουν ελαφρώς προκατειλημμένη) από τους υπεύθυνους στη γραμματεία. Γενικώς οι συνθήκες αρκετά καλές...ίσως και επειδή ήμουν προετοιμασμένη για πολύ χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Πες σε παρακαλω, τι εγγραφα ακριβως συμπληρωσες???Τι στοιχεια σου ζητησαν???
Επισης, τι σου εδωσαν??Βεβαιωσεις?Κωδικους, για τι???
Σου εδωσαν οδηγο σπουδων???

Συγχαρητηρια επισης!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Πες σε παρακαλω, τι εγγραφα ακριβως συμπληρωσες???Τι στοιχεια σου ζητησαν???
Επισης, τι σου εδωσαν??Βεβαιωσεις?Κωδικους, για τι???
Σου εδωσαν οδηγο σπουδων???

Συγχαρητηρια επισης!!!

Ευχαριστώ πολύ! Επίσης!
Λοιπόν... μπαίνουν όλοι σε μια αίθουσα και δίνουν "φακέλους" στους οποίους πρέπει να συμπληρώσεις κάποια τυπικά στοιχεία-ταυτότητας κυρίως- και όσον αφορά την κατοικία σου, ορισμένα τηλέφωνα κλπ καθώς και μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν φοιτούσες σε άλλη σχολή το περασμένο ακαδημαϊκό έτος. Στο "φάκελο" εσωκλείονται οδηγίες για τη συμπλήρωση, το τρίπτυχο στο οποίο συμπληρώνεις τόπο γεννήσεως, ένα άλλο έντυπο στο οποίο συμπληρώνεις και πάλι κάποια τυπικά στοιχεία και πηγαίνει στη στατιστική υπηρεσία και η βεβαίωση σπουδών. Στη συνέχεια, όποιος τελειώνει περνάει από τους υπεύθυνους της γραμματείας (έχει 5 και κινείται γρήγορα η διαδικασία) και του ζητούν τα δικαιολογητικά, τα ελέγχουν και αναλόγως επισυνάπτουν φωτογραφία (παρότι ζητούσαν 4, χρειάστηκαν μόνο οι 3). Αυτό που σου δίνουν επί της ουσίας είναι η βεβαίωση σπουδών, το τρίπτυχο και ο οδηγός σπουδών.
Από κωδικούς τίποτα. Θα βγει σχετική ανακοίνωση για να πάμε στην αίθουσα πολυμέσων και να καταχωρηθούμε στη βάση δεδομένων, αλλά αυτό σε 15 μέρες και αν...Τότε θα λάβουμε και τον κωδικό.Όσον αφορά το πάσο, μας είπαν ότι φέτος για πρώτη φορά θα γίνει ηλεκτρονικά και ότι δεν έχουν περαιτέρω οδηγίες. Θα αναμείνουμε για σχετική ανακοίνωση. Αυτά σε γενικές γραμμές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ!!;);)
Αντε να δουμε τι θα γινει και αυριο, μπας και γινει κανα θαυμα και ανοιξει η σχολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ!!;);)
Αντε να δουμε τι θα γινει και αυριο, μπας και γινει κανα θαυμα και ανοιξει η σχολη...

Από αυτά που μου είπαν και από αυτά που άκουσα...δεν είμαι πολύ αισιόδοξη. Δεν το βλέπω να ανοίγει.
Εσύ πότε θα πας για εγγραφή; Θα δεις τα πράγματα και ιδίοις όμμασι σε όλο τους το μεγαλείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Την Παρασκευη θα παω και θα δω και εγω :P:P
Να δουμε ποτε θα ξεκινησουμε, αν δεν χαθει βεβαια το εξαμηνο...τι να πω σ****α εχουν γινει τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Την Παρασκευη θα παω και θα δω και εγω :P:P
Να δουμε ποτε θα ξεκινησουμε, αν δεν χαθει βεβαια το εξαμηνο...τι να πω σ****α εχουν γινει τα πραγματα
Κι εγω την Παρασκευη ! Αντε να δουμε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antwnis93

Νεοφερμένος

Ο Antwnis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Εγώ! Εντάξει, με έπιασε ένας πανικός προς στιγμήν με τόσο κόσμο που με περικύκλωσε (παρατάξεις γαρ) αλλά δεν ήταν τόσο τραγικά όσο μου τα περιέγραψαν. Η εγγραφή ήταν μια διαδικασία σύντομη (σε λιγότερο από μία ώρα είχαμε ξεμπερδέψει). Οι οδηγίες που δίνονται σε όλους τους πρωτοετείς για τη συμπλήρωση των εγγράφων ήταν απολύτως κατανοητές και οι όποιες απορίες μας λύθηκαν με πρωτοφανή προθυμία (την οποία δεν περίμενα καθότι ήμουν ελαφρώς προκατειλημμένη) από τους υπεύθυνους στη γραμματεία. Γενικώς οι συνθήκες αρκετά καλές...ίσως και επειδή ήμουν προετοιμασμένη για πολύ χειρότερα.

Αυτό που λες για τη γραμματεία ισχύει απόλυτα!Κι εγώ πήγα να καταθέσω χθες τα έγγραφα της ειδικής κατηγορίας και υπήρχε απόλυτη εξυπηρέτηση..Οι παρατάξεις δεν αναμείχθηκαν καθόλου στη διαδικασία,περίμεναν όμως έξω από τη γραμματεία κάτι ΚΝίτες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Εγω που ειναι να παω για εγγραφη την Πέμπτη κ εχουν απεργια τα ΜΜΜ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antwnis93

Νεοφερμένος

Ο Antwnis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αυτό ήθελα να το ρωτήσω κι εγώ.Δεν υπάρχει καμμιά μέριμνα απ'τη σχολή όταν υπάρχει απεργία στα ΜΜΜ;(πχ να αλλάξει τις ημερομηνίες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σε εμάς το πήγαν Παρασκευή, να κοιτάτε για ανακοινώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αυτό που λες για τη γραμματεία ισχύει απόλυτα!Κι εγώ πήγα να καταθέσω χθες τα έγγραφα της ειδικής κατηγορίας και υπήρχε απόλυτη εξυπηρέτηση..Οι παρατάξεις δεν αναμείχθηκαν καθόλου στη διαδικασία,περίμεναν όμως έξω από τη γραμματεία κάτι ΚΝίτες :P

Σ'εμάς μπήκαν και μέσα αλλά δεν ενόχλησαν...λίγο την κουβέντα μας έπιασαν αλλά εντάξει, όλα καλά, δεν παρακωλύουν την ομαλή ροή των πραγμάτων.

Εγω που ειναι να παω για εγγραφη την Πέμπτη κ εχουν απεργια τα ΜΜΜ ?
Κουράγιο! Μόνο Ι.Χ. Και άλλοι έχουν να ανέβουν Πανεπιστημιούπολη. :worry:
Ας ελπίσουμε ότι θα υπάρξει πρόβλεψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Εγω που ειναι να παω για εγγραφη την Πέμπτη κ εχουν απεργια τα ΜΜΜ ?
Κι εγώ την Πέμπτη είμαι για εγγραφή και πρωί-πρωί μάλιστα :P
Άντε να δούμε πως θα πάμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Κι εγώ την Πέμπτη είμαι για εγγραφή και πρωί-πρωί μάλιστα :P
Άντε να δούμε πως θα πάμε
Λογικα θα ορισθει αλλη μερα, γιατι το προβλημα της προσεγγισης του Πανεπιστημιου θαναι κ για τους γραμματεις κλπ. κ οχι μονο για μας. Θα δουμε ,ισως αυριο ανακοινωσουν κατι στο σαιτ της Νομικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Λογικα θα ορισθει αλλη μερα, γιατι το προβλημα της προσεγγισης του Πανεπιστημιου θαναι κ για τους γραμματεις κλπ. κ οχι μονο για μας. Θα δουμε ,ισως αυριο ανακοινωσουν κατι στο σαιτ της Νομικης
Το ελπίζω (όχι τίποτα άλλο, δικαιολογία ψάχνω να κάτσω περισσότερο εδώ :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TelevisionVictim

Νεοφερμένος

Ο TelevisionVictim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λογικα θα ορισθει αλλη μερα, γιατι το προβλημα της προσεγγισης του Πανεπιστημιου θαναι κ για τους γραμματεις κλπ. κ οχι μονο για μας. Θα δουμε ,ισως αυριο ανακοινωσουν κατι στο σαιτ της Νομικης

Πάντως μην ελπίζετε πολύ στις άμεσες αντιδράσεις της Γραμματείας απέναντι σε απεργίες ΜΜΜ και τα σχετικά... Α, και επίσης οι ανακοινώσεις βγαίνουν πάντα τελευταία στιγμή (είναι νόμος:P).

Τι ωραίες εποχές πέρσι που γραφόμαστε και εμείς...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top