Νομική Σχολή Αθηνών

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι συνελεύσεις είναι μία από τις μεγάλες απογοητεύσεις..Σας οδηγούν στην απομυθοποίηση της σχολής, γι'αυτό και σας έκαναν τόσο αλγεινή εντύπωση. Αν μπορέσετε όμως μην αποστασιοποιηθείτε. Σε αυτό το μπάχαλο χρειάζονται νοήμονες άνθρωποι.
Ας τονίσω κι εγώ πάντως ότι είναι αδιανόητο να βγαίνει απόφαση μετά από 8 ώρες! Μέχρι τις 5 δεν είχε καν αρχίσει η ψηφοφορία και δεν ήταν και τόσο πολλά τα άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι συνελεύσεις είναι μία από τις μεγάλες απογοητεύσεις..Σας οδηγούν στην απομυθοποίηση της σχολής, γι'αυτό και σας έκαναν τόσο αλγεινή εντύπωση. Αν μπορέσετε όμως μην αποστασιοποιηθείτε. Σε αυτό το μπάχαλο χρειάζονται νοήμονες άνθρωποι.
Ας τονίσω κι εγώ πάντως ότι είναι αδιανόητο να βγαίνει απόφαση μετά από 8 ώρες! Μέχρι τις 5 δεν είχε καν αρχίσει η ψηφοφορία και δεν ήταν και τόσο πολλά τα άτομα.
Ισως το να βγαινει αποφαση μετα απο 8 ωρες αποτελει μερος ενος σχεδιου, δηλ. οι νορμαλ φοιτητες να απελπιζονται κ να φευγουν, ωστε να παραμενουν τα κομματοσκυλα κ να βγαζουν οτι αποφαση θελουν ,δηλ. στη περιπτωση μας τη συνεχιση του κλεισιματος της σχολης. Δεν ξερω ,υποθετω.Δεν εχω παει σε συνελευση ,γιατι ακομα δεν εχω γραφτει στο σχολη ,αλλα πραγματικα θλιβομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ναι γιατί οι γονείς αυτών των παιδιών (των παρατάξεων) είναι γονείς συνδικαληστές ή πρώην εργατοπατέρες στα φοιτητικά χρόνια τους ή κομματικά στελέχη ή γονείς βολεμένοι με ρουσφέτια από το πελατειακό κράτος της 30ετίας. Οι γονείς αυτοί, σπρώχνουν τα παιδιά τους στο..κομματικό κουρμπέτι μπας και εξασφαλίσουν την κεκτημένη θέση τους και δεν υποστούν ...τα μέτρα περικοπής της εκάστοτε κυβέρνησης (στην παρούσα φάση τα μέτρα του ΔΝΤ και της κυβέρνησης του Πασοκ). Η βρωμιά ξεκινάει από τις οικογένειες, μιας και στην χώρα μας η πολιτικοποίηση από τα σχολεία είναι ανύπαρκτη. Μιλάμε μόνο για στρατευμένη κομματικοποίηση.

Όσα αναφέρεις εξηγούν σε μεγάλο βαθμό το εξής παράδοξο που συζητούσαμε σήμερα. Το πώς γίνεται συμφοιτητές μας, που γνωρίζουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε, να τηρούν τόσο ανεύθυνη στάση λαμβάνοντας μέτρα που στο τέλος τα λουζόμαστε εμείς και όχι όσοι κατηγορούνται από τους ίδιους. Γιατί νομίζω καταλαβαίνουμε πώς η όλη αντίδραση ήταν ετεροχρονισμένη και γίνεται προ τετελεσμένων.

Ισως το να βγαινει αποφαση μετα απο 8 ωρες αποτελει μερος ενος σχεδιου, δηλ. οι νορμαλ φοιτητες να απελπιζονται κ να φευγουν, ωστε να παραμενουν τα κομματοσκυλα κ να βγαζουν οτι αποφαση θελουν ,δηλ. στη περιπτωση μας τη συνεχιση του κλεισιματος της σχολης. Δεν ξερω ,υποθετω.Δεν εχω παει σε συνελευση ,γιατι ακομα δεν εχω γραφτει στο σχολη ,αλλα πραγματικα θλιβομαι

Φυσικά και γίνεται υστερόβουλα. Είναι πάγια τακτική και πιάνει γιατί λίγοι έχουν τον χρόνο να κάθονται σε μία αίθουσα να παρακολουθούν αψιμαχίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δανάη αυτό που ανέφερες οτι ίσως να γίνεται και σκόπιμα η καθυστέρηση, μου φαίνεται πιθανό να συμβαίνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Για καθίστε λίγο βρε παιδιά, γιατί μάλλον σε άλλη συνέλευση πήγαμε όλοι. Πρώτον, οι παρευρισκόμενοι ήταν πολλοί. Αρκεί να σας πω πως 336 ήμασταν υπέρ, 145 ανεξάρτητοι κατά, καμία 100 δαπ, και 50 (?) το ΜΑΣ. Οπότε, η απόφαση ΔΕΝ εξέφραζε τη μειοψηφία. Όποιος ήθελε και μπορούσε, έπρεπε να κατέβει να υποστηρίξει τη γνώμη του. Αλλά αυτή η σχολή πάντα έπασχε από φοιτητική αδιαφορία. Για αυτό αποθρασύνθηκαν οι παρατάξεις.

Στο δια ταύτα, βλέπω παιδιά, που δεν έχουν ξεκινήσει ΚΑΝ τη σχολή, δεν ξέρουν τι εστί πανεπιστήμιο, δεν ξέρουν τι εστί συνέλευση, να εκφράζουν γνώμη.. Παιδια, θα σας πω κάτι πολύ απλό. Είμαι τελειόφοιτη, είμαι επι πτυχίω, τελειώνω, πως αλλιώς να το πω.. Χαμένη βγαίνω, και όμως ψήφισα κατάληψη. Η οικογένεια μου είναι μέση, όχι εύπορη, δουλεύω και η ίδια, και δεν έχω κανένα εξασφαλισμένο μέλλον, και κανέναν απολύτως συγγενή στο νομικό χώρο. Αφου ξεκαθαρίσαμε αυτά, θα σας πω γιατί όλοι εμείς, οι 336, ψηφίσαμε κατάληψη.

*Είναι αδιανόητο, απο το 2014 τα βιβλία να είναι pdf. ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ. Ειδικά στη σχολή μας, οπου ο μέσος όγκος είναι 600 σελίδες, δεν γίνεται ούτε εκτύπωση, ούτε ηλεκτρονική ανάγνωση.
*Είναι αδιανόητο να μιλάμε για επιχορηγήσεις και για management σε πανεπιστημιακό επίπεδο, καθότι το πανεπιστήμιο, είναι καθ'υλην ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΟΥΜΕΝΟ. Και όποιος δεν με πιστεύει μπορεί να διαβάσει το 16 Συντάγματος, και 101 πάλι Συντάγματος.
*Είναι αδιανόητο, σε μία σχολή, οπού ο μέσος όρος φοίτησης ειναι 5,5 έτη, να πετάς έξω με το ν+2 όλους τους επι πτυχίω.
*Είναι αδιανόητο να καθιερώνεται σύστημα διαφορετικής μεταχείρισης μονάχα για εργαζόμενους φοιτητές που έχουν ένσημα. Ποίος έχει σήμερα ένσημα :;; Ξερετε κανέναν γνωστό σας, κάτω των 30 που να δουλεύει με ένσημα ; Xωρίς όμως αυτά, δεν δικαιολογείς μερική φοίτηση.

Είναι και άλλα, πολλά άλλα. Εγώ πιστεύω πως σήμερα έδρασα κατ ιδεολογία. Δεν είμαι γραμμένη σε ΚΑΜΙΑ παράταξη, δεν πρόσκειμαι ανεπισήμως επίσης σε καμία, και δεν σκοπεύω να το κάνω. Απλώς, θέλω να εξασφαλίσω το μέλλον της αδερφής μου, που είναι πρωτοετής, των νεαρών παιδιών που αύριο θα έρθουν στη θέση μου ως φοιτητές, το μέλλον των επομένων τελοσπάντων. Οπώς ακριβώς έκαναν για μένα άλλοι το 2006 επι Γιαννάκου. Δεν είναι η καλύτερη λύση η κατάληψη, και σας το λέει άνθρωπος που κοντεύε να αποφοιτήσει και αποφάσισε ο ΙΔΙΟΣ να θυσιάσει το δικό του μέλλον, για κάποιους άλλους. Οπότε μην είστε όλοι εδώ μέσα τόσο απόλυτοι, ούτε τόσο κατακριτικοί. Σκεφτείτε λίγο και την άλλη πλευρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Για καθίστε λίγο βρε παιδιά, γιατί μάλλον σε άλλη συνέλευση πήγαμε όλοι.
Πρώτον, οι παρευρισκόμενοι ήταν πολλοί. Αρκεί να σας πω πως 336 ήμασταν υπέρ, 145 ανεξάρτητοι κατά, καμία 100 δαπ, και 50 (?) το ΜΑΣ. Οπότε, η απόφαση ΔΕΝ εξέφραζε τη μειοψηφία. Όποιος ήθελε και μπορούσε, έπρεπε να κατέβει να υποστηρίξει τη γνώμη του. Αλλά αυτή η σχολή πάντα έπασχε από φοιτητική αδιαφορία. Για αυτό αποθρασύνθηκαν οι παρατάξεις.

Στο δια ταύτα, βλέπω παιδιά, που δεν έχουν ξεκινήσει ΚΑΝ τη σχολή, δεν ξέρουν τι εστί πανεπιστήμιο, δεν ξέρουν τι εστί συνέλευση, να εκφράζουν γνώμη.. Παιδια, θα σας πω κάτι πολύ απλό. Είμαι τελειόφοιτη, είμαι επι πτυχίω, τελειώνω, πως αλλιώς να το πω.. Χαμένη βγαίνω, και όμως ψήφισα κατάληψη. Η οικογένεια μου είναι μέση, όχι εύπορη, δουλεύω και η ίδια, και δεν έχω κανένα εξασφαλισμένο μέλλον, και κανέναν απολύτως συγγενή στο νομικό χώρο. Αφου ξεκαθαρίσαμε αυτά, θα σας πω γιατί όλοι εμείς, οι 336, ψηφίσαμε κατάληψη.

*Είναι αδιανόητο, απο το 2014 τα βιβλία να είναι pdf. ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ. Ειδικά στη σχολή μας, οπου ο μέσος όγκος είναι 600 σελίδες, δεν γίνεται ούτε εκτύπωση, ούτε ηλεκτρονική ανάγνωση.
*Είναι αδιανόητο να μιλάμε για επιχορηγήσεις και για management σε πανεπιστημιακό επίπεδο, καθότι το πανεπιστήμιο, είναι καθ'υλην ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΟΥΜΕΝΟ. Και όποιος δεν με πιστεύει μπορεί να διαβάσει το 16 Συντάγματος, και 101 πάλι Συντάγματος.
*Είναι αδιανόητο, σε μία σχολή, οπού ο μέσος όρος φοίτησης ειναι 5,5 έτη, να πετάς έξω με το ν+2 όλους τους επι πτυχίω.
*Είναι αδιανόητο να καθιερώνεται σύστημα διαφορετικής μεταχείρισης μονάχα για εργαζόμενους φοιτητές που έχουν ένσημα. Ποίος έχει σήμερα ένσημα :;; Ξερετε κανέναν γνωστό σας, κάτω των 30 που να δουλεύει με ένσημα ; Xωρίς όμως αυτά, δεν δικαιολογείς μερική φοίτηση.

Είναι και άλλα, πολλά άλλα. Εγώ πιστεύω πως σήμερα έδρασα κατ ιδεολογία. Δεν είμαι γραμμένη σε ΚΑΜΙΑ παράταξη, δεν πρόσκειμαι ανεπισήμως επίσης σε καμία, και δεν σκοπεύω να το κάνω. Απλώς, θέλω να εξασφαλίσω το μέλλον της αδερφής μου, που είναι πρωτοετής, των νεαρών παιδιών που αύριο θα έρθουν στη θέση μου ως φοιτητές, το μέλλον των επομένων τελοσπάντων. Οπώς ακριβώς έκαναν για μένα άλλοι το 2006 επι Γιαννάκου. Δεν είναι η καλύτερη λύση η κατάληψη, και σας το λέει άνθρωπος που κοντεύε να αποφοιτήσει και αποφάσισε ο ΙΔΙΟΣ να θυσιάσει το δικό του μέλλον, για κάποιους άλλους. Οπότε μην είστε όλοι εδώ μέσα τόσο απόλυτοι, ούτε τόσο κατακριτικοί. Σκεφτείτε λίγο και την άλλη πλευρά.
Να ρωτήσω κάτι; 2 εβδομάδες τώρα ίσως και παραπάνω σχεδόν όλες οι σχολές στην Ελλάδα τελούν υπο κατάληψη. Είδατε κάποια αντίδραση; Αισθανθήκατε πως ο αγώνας αυτός θα αποδώσει έστω και στο ελάχιστο; Η κατάληψη κατα την δικη μου ταπεινη γνώμη (της μη εγγεγραμμενης στη σχολη αφου το εθεσες ετσι) είναι κάτι ξεπερασμένο. Και σιγα την έννοια που είχε η Διαμαντοπουλου αν θα κλεισει το ΑΠΘ. Για μενα πιο ωριμη αντιμετωπιση θα ηταν το να παρουσιαστεί με έναν ανθρωπινο τροπο,ενα κειμενο που θα λέει επακριβως σε τι συμφωνειτε ,σε τι διαφωνειτε και ΤΙ αντιπροτείνετε.Το οχι,φέρνει μια επιθυμητη αμφισβητηση, η οποια ομως πρέπει να συνοδευεται απο μια ΠΡΟΤΑΣΗ,αν θελει να εχει αποτέλεσμα. Και να σου πω και κατι ακομη; Γιατι δεν ξεκινησατε κινητοποιήσεις πριν ψηφιστει ο νομος; (Ειλικρινα δεν ξερω τι εχει προηγηθει,οποτε μπορει να μην ξερατε τι περιειχε ο νομος,εκει το δεχομαι)Δεν γινεται ομως σ αυτη τη χωρα πρωτα να ψηφιζεται κατι και μετα να αντιδραμε. Μου φαινεται κουλο. Καθοτι λοιπν πρωτοετης και κατ επεκταση ασχετη, θα ήθελα να με διαφωτίσεις σχετικά με τα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Δε διαφωνώ με τίποτα από τα ανωτέρω αλλά, ειλικρινά, πιστεύεις ότι η κατάληψη θα ανατρέψει κάτι από όλα αυτά? Μήπως θα έπρεπε να είχε πραγματοποιηθεί πριν τη ψήφιση του νόμου? Άλλωστε όλοι γνωρίζαμε ότι θα κατετίθετο το νομοσχέδιο. Γιατί δε γινόταν ούτε λόγος μέχρις ότου να κλείσει η σχολή από την πρυτανεία?
Όσα χρόνια είμαι φοιτήτρια δεν έχει περάσει ούτε έτος χωρίς καταλήψεις αλλά το απόσταγμα είναι το εξής: τα μέτρα εφαρμόζονταν κανονικά και οι φοιτητές έτρεχαν και δεν προλάβαιναν, είτε τάσσονταν υπέρ είτε κατά. Το πρόβλημα για μένα δεν είναι οι απόψεις μας που διαφέρουν αλλά το ότι ουσιαστικά δεν έχουμε μέτρα ανατροπής της κατάστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
*Είναι αδιανόητο, απο το 2014 τα βιβλία να είναι pdf. ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ. Ειδικά στη σχολή μας, οπου ο μέσος όγκος είναι 600 σελίδες, δεν γίνεται ούτε εκτύπωση, ούτε ηλεκτρονική ανάγνωση.
*Είναι αδιανόητο να μιλάμε για επιχορηγήσεις και για management σε πανεπιστημιακό επίπεδο, καθότι το πανεπιστήμιο, είναι καθ'υλην ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΟΥΜΕΝΟ. Και όποιος δεν με πιστεύει μπορεί να διαβάσει το 16 Συντάγματος, και 101 πάλι Συντάγματος.
*Είναι αδιανόητο, σε μία σχολή, οπού ο μέσος όρος φοίτησης ειναι 5,5 έτη, να πετάς έξω με το ν+2 όλους τους επι πτυχίω.
*Είναι αδιανόητο να καθιερώνεται σύστημα διαφορετικής μεταχείρισης μονάχα για εργαζόμενους φοιτητές που έχουν ένσημα. Ποίος έχει σήμερα ένσημα :;; Ξερετε κανέναν γνωστό σας, κάτω των 30 που να δουλεύει με ένσημα ; Xωρίς όμως αυτά, δεν δικαιολογείς μερική φοίτηση.

Αυτό με τα βιβλία είναι υποθετικό, καταρχάς, είναι κλασικό σύστημα να μαυρίζουν την κατάσταση και να φέρνουν την καταστροφή.

Συμφωνώ για τα ένσημα, ΟΚ, αλλά τι σε χαλάει μια επιχορήγηση που θα βελτιώσει το επίπεδο σπουδών σου...;

Και εκτός όλων αυτών, τι προτείνετε για να φύγει το πανεπιστήμιο από το χάλι στο οποίο βρίσκεται...; Γιατί καλή η αντίρρηση, αλλά πρέπει να υπάρχει και αντιπρόταση.

Παραθέτω τις αντιπροτάσεις στη δική μου σχολή, που από ότι κατάλαβα ακολουθούν το συντονιστικό:

"Απαιτούμε:
‐Κάτω η κυβέρνηση, η πολιτική της , το μνημόνιο και κάθε επίδοξος διαχειριστής αυτής της
πολιτικής. Ανατροπή του νόμου‐πλαίσιο Διαμαντοπούλου.
‐Όχι στην παιδεία της αγοράς. Καμία επιχειρηματική λειτουργία σε ΑΕΙ‐ΤΕΙ.
‐Ελεύθερη πρόσβαση στη γνώση και την έρευνα. κατάργηση των εξεταστικών, ταξικών και
οικονομικών φραγμών. ‐Όχι στην εμπορευματοποιημένη γνώση, και τη γνώση που οδηγεί σε
χειραγώγηση και υποταγή. Έρευνα με άξονα τις κοινωνικές ανάγκες και όχι την κερδοφορία του
κεφαλαίου.
‐Άμεση απεμπλοκή της Ελλάδας από τη διαδικασία της Μπολόνια και του ΚΕΧΑΕ
‐Μόνιμη και σταθερή δουλειά για όλους. Μείωση των ωρών εργασίας με αύξηση των αποδοχών..
Όχι στις ελαστικές σχέσεις εργασίας, την ανεργία.
‐Κάτω τα χέρια από τα δημοκρατικά δικαιώματα και τις λαϊκές ελευθερίες. Κάτω τα χέρια από το
άσυλο. Κανένα μέτρο ενάντια στο δικαίωμα της διαδήλωσης και της κατάληψης."

Αυτές οι προτάσεις θα σώσουν το πανεπιστήμιο....;

Δεν είναι προσωπικό με σένα, συμφωνώ σε ορισμένα που λέτε, αλλά όταν έβγαλαν τον νόμο, όλοι έκαναν διακοπές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Αυτό με τα βιβλία είναι υποθετικό, καταρχάς, είναι κλασικό σύστημα να μαυρίζουν την κατάσταση και να φέρνουν την καταστροφή.

Συμφωνώ για τα ένσημα, ΟΚ, αλλά τι σε χαλάει μια επιχορήγηση που θα βελτιώσει το επίπεδο σπουδών σου...;

Και εκτός όλων αυτών, τι προτείνετε για να φύγει το πανεπιστήμιο από το χάλι στο οποίο βρίσκεται...; Γιατί καλή η αντίρρηση, αλλά πρέπει να υπάρχει και αντιπρόταση.

Παραθέτω τις αντιπροτάσεις στη δική μου σχολή, που από ότι κατάλαβα ακολουθούν το συντονιστικό:

"Απαιτούμε:
‐Κάτω η κυβέρνηση, η πολιτική της , το μνημόνιο και κάθε επίδοξος διαχειριστής αυτής της
πολιτικής. Ανατροπή του νόμου‐πλαίσιο Διαμαντοπούλου.
‐Όχι στην παιδεία της αγοράς. Καμία επιχειρηματική λειτουργία σε ΑΕΙ‐ΤΕΙ.
‐Ελεύθερη πρόσβαση στη γνώση και την έρευνα. κατάργηση των εξεταστικών, ταξικών και
οικονομικών φραγμών. ‐Όχι στην εμπορευματοποιημένη γνώση, και τη γνώση που οδηγεί σε
χειραγώγηση και υποταγή. Έρευνα με άξονα τις κοινωνικές ανάγκες και όχι την κερδοφορία του
κεφαλαίου.
‐Άμεση απεμπλοκή της Ελλάδας από τη διαδικασία της Μπολόνια και του ΚΕΧΑΕ
‐Μόνιμη και σταθερή δουλειά για όλους. Μείωση των ωρών εργασίας με αύξηση των αποδοχών..
Όχι στις ελαστικές σχέσεις εργασίας, την ανεργία.
‐Κάτω τα χέρια από τα δημοκρατικά δικαιώματα και τις λαϊκές ελευθερίες. Κάτω τα χέρια από το
άσυλο. Κανένα μέτρο ενάντια στο δικαίωμα της διαδήλωσης και της κατάληψης."

Αυτές οι προτάσεις θα σώσουν το πανεπιστήμιο....;

Δεν είναι προσωπικό με σένα, συμφωνώ σε ορισμένα που λέτε, αλλά όταν έβγαλαν τον νόμο, όλοι έκαναν διακοπές...

Πόσο δίκιο έχεις. Τι γενικόλογα είναι αυτά; Αν είναι δυνατόν.. Μόνιμη και σταθερή δουλεια για όλους..Ούτε καν για τη σχολή. Κανένα απο όλα αυτά...Η νομική ΑΠΘ πάντως ακουσα ανοιξε! άκυρο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Εν πρώτοις, η απάντηση είναι πως οι καταλήψεις γενικώς δεν κάνουν τη διαφορά. Το έγραψα κιόλας. Μία φορά την έκαναν, επι Γιαννάκου, και πάλι πριν περάσει το νομοσχέδιο.
Το γιατί δεν έγιναν κινητοποιήσεις, είναι απλό. Το ν/σ πέρασε Αύγουστο, την προσφορότερη περίοδο για ψήφιση αντιλαικών νομοσχεδιών. Τι κινητοποιήσεις να κάναμε τότε, εφόσον τα πανεπιστήμια ήταν κλειστά ;
Και έπειτα βρε zucker , ας συμφωνήσουμε στη βάση πως υπήρχε καλύτερη λύση για να ασκήσουμε πίεση. Ποιά είναι αυτή; Δυστυχώς, εγώ δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο. Και κανένας, (ούτε οι ανεξάρτητοι, ούτε η ΔΑΠ, μολονότι συλλήβδην καταδίκασαν τις ρυθμίσεις) , δεν είχε αντιπρότασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ξέραμε την ύπαρξή του από την άνοιξη..Θυμάμαι έντονα συζητήσεις στα αμφιθέατρα μεταξύ φοιτητών και τα κόμματα δεν έβγαζαν καν αυτές τις γνωστές ανακοινώσεις διαμαρτυρίας. Το να αντιδρούν τώρα μου φαίνεται απλά μάταιο και λίγο υποκριτικό.
Και όπως είπα και πριν το πρόβλημά μας είναι ακριβώς αυτό : Δεν έχουμε μέσο αντίδρασης.
Με τις καταλήψεις γινόμαστε αυτοκαταστροφικοί και δεν το παραδεχόμαστε.
Δεν το πάω σε προσωπικό επίπεδο,δεν κατακρίνω όσους υποστηρίζουν την κατάληψη. Κάνω την εμπειρική διαπίστωση πώς η κατάληψη δε μας ωφελεί. Ωφελεί άλλους ίσως. Δε σας είναι γνωστό ότι σε καταλήψεις τμημάτων οι Πρόεδροι δεν αντιδρούσαν με το απλό σκεπτικό ότι πρόκειται για ξέσπασμα που θα αποφορτίσει την ένταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν υπήρχε συντονισμένη και πρακτικά εφαρμόσιμη αντιπρόταση, θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Ακόμα και μετά την ψήφιση. Γιατί θα είχε το κίνημα κάτι να προτείνει. Αλλά αναμασάμε την ίδια καραμέλα τόοοσα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ξέραμε το νομοσχέδιο, όχι όμως μ όλες αυτές τις προεκτάσεις. Πολλές ρυθμίσεις ήταν τελευταίας στιγμής.
Συμφωνούμε λοιπόν στο οτι η κατάληψη αφενός δεν είναι το προσφορότερο μέσο, και αφετέρου πως αντί να πιέσουμε, αυτοκαταστρεφόμαστε. Ναι, αυτά είναι αλήθεια. Εγώ ειδικά αυτοκαταστρέφομαι. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Ομως τι να κάνουμε ; Να ανοίξουμε τη σχολή και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα;; Aν βρεθεί, αύριο, ένα καλύτερο και φιλικότερο μέσο πίεσης, αλλά και αποτελεσματικό επίσης, θα το στηρίξω. Και το λέω και το εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι ασχετο. Αληθευει οτι οι επι πτυχιω φοιτητες μπορουν να δινουν τα μαθηματα ακομα κ αν υπαρχει καταληψη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εγω απ αυτούς π δεν θέλουν κατάληψη βλέπω μόνο αδιαφορία για το τι περιέχει ο νόμος και γκρίνια γιατί δεν ανοίγει η σχολη.δεν έχω δει καμμιά πρόταση για το τι θα κάνουμε με το νέο νομό .ο νόμος της Γιαννάκου με καταλήψεις διαδήλωσεις ανατράπηκε .κρίμα να σκεφτόμαστε μόνο τον εαυτό μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν απορρίπτουν όλοι τον νόμο. Είναι ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό, που συμφωνεί με τις αλλαγές. Και αυτό περιλαμβάνει κατά κύριο λόγο ανθρώπους πιο μεγάλους που έχουν δει και 10 πράγματα και μέσα στην Ελλάδα και έξω από αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι ασχετο. Αληθευει οτι οι επι πτυχιω φοιτητες μπορουν να δινουν τα μαθηματα ακομα κ αν υπαρχει καταληψη?

Σε κάποια τμήματα ναι .τώρα γ τ νομική πρέπει ν δεις το πλαισιοπου ψηφίστηκε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Από τη στιγμή που το μέτρο δεν είναι πρόσφορο γιατί να το λάβεις? Εξάλλου ας μη ξεχνάμε και τα άτομα που περιμένουν να λάβουν πτυχίο για να εργαστούν ή να μπουν σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα και αυτή τη στιγμή κάτι τέτοιο φαίνεται να ματαιώνεται.
Ίσως εδώ αντιπαραθέσει κάποιος ότι πρόκειται για απόφαση των φοιτητών και άρα πρέπει να γίνει δεκτή ως τέτοια. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι με τον τρόπο που γίνονται οι συνελεύσεις και διενεργούνται οι ψηφοφορίες πολύ αμφιβάλλω τίνος οι απόψεις εκφράζονται και άρα ποιοι λαμβάνουν αποφάσεις που δεσμεύουν ολόκληρο το τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
+ οτι ειναι καταστροφικο να χαθουν εξαμηνα!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madrilenos

Νεοφερμένος

Ο madrilenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Σήμερα πήγα στη συνέλευση. Απογοητεύτηκα. Έκατσα απο τις 2, άρχισε υποτίθεται στις 3. Ένα χάος,τσακωμοί ,φωνές. 3 και τέταρτο την είχα κανει αλα γαλλικά. Δεν ξερω αν μετα εγιναν πιο πολιτισμενοι αλλα δεν άντεξα. Το κεφάλι μου ήδη είχε ζαλιστεί.
Κι ακόμα δεν είδες τίποτα!
Άλλοτε πετάνε καφέδες, κοκακόλες ή ό,τι άλλο βρουν και στο τσακίρ κέφι φέρνουν και μπράβους και πλακώνονται μεταξύ τους. :D

Το αποκορύφωμα. 3 του κκε κοπέλες μου έπιασαν το μπιρι μπιρι τουλαχιστον για σαραντα λεπτα. Περίμεναν να τους δώσω και το κιν μου!!Επέμεναν να παω σε ενα φεστιβαλ π εχει αυριο.. χριστε μ!! Θα μας δούν και στις εγγραφές λέει (σαν απειλή μου ακούστηκε)
Προσοχή με τους παραταξιακούς.
ΜΗΝ δίνετε κινητά σε αυτούς και ΜΗΝ τους αποκαλύπτετε τα προσωπικά σας στοιχεία!!!!
Περισσότερα δεν μπορω να γράψω εδώ σχετικά με το πώς ενεργούν και τί επιδιώκουν, διοτι υπάρχουν και παραταξιακοί που γράφουν εδώ και θα μου επιτεθούν πάλι, αλλά ακούστε τη συμβουλή μου και δεν θα χάσετε. ;)
Στις εγγραφές θα έχουν στηθεί μέχρι και στο μετρό και τους γύρω δρόμους και θα κοιτούν να ψαρέψουν κάνα πρωτοετή. ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟΥΣ.

Πάντως η εικόνα ηταν αποκαρδιωτική. Φως πουθενά. (Τονίζω πως δεν έμεινα πολύ ωστε να ξερω τι ακολούθησε, πάντως εγω δεν ξαναπαω. Φώναζαν λες και τους έσφαζαν, μιλούσαν ο ενας πανω στον αλλον..απορώ αυτοι που χειροκροτούσαν τι άκουγαν) Και μη χειρότερα έχω να πω!!
Μα δεν ακούνε τί λένε, απλά φωνάζουν όταν μιλάει ο αρχηγός τους λες και έβαλε γκολ η ομάδα τους....είναι άλλωστε και το μόνο που ξέρουν να κάνουν με απόλυτη επιτυχία... :D

Άσχετο με τοθλεμα μας, αλλά βρίζουν κάποιοι τουυς νεους, οτι δεν εχουν πολιτική ταυτότητα. Λοιπόν αυτο εκει μεσα κατα τ γνωμη μου, δεν ειναι ΠΟΛΙΤΙΚΗ. Ούτε στο δημοτικο δεν φερομαστε με τετοια ανωριμοτητα!
Μα αυτό ακριβώς είναι η ελληνική έκδοση της πολιτικής.
Να ζητωκραυγάζουμε με τις μπούρδες που λέει ο αρχηγός μας! :P

Μια ερωτηση θελω να κανω, μιας και εχει αρχισει η περιοδος των εγγραφων: Οταν παμε στη γραμματεια του τμηματος ,περα απο την εγγραφη μας στη Σχολη, υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανουμε? Δηλαδη, εχουμε καποιο αλλο "δικαιωμα", το οποιο πρεπει να το απαιτησουμε? Το λεω ,γιατι τωρα τελευταια κατι ακουσα για Βιβλιοθηκη και τετοια! Οποιος μπορει και ξερει ας βοηθησει , γιατι στη γραμματεια τους εχω ικανους απο τη βαρεμαρα τους να κανουν απλως την εγγραφη και να μη μας αναφερουν οτιδηποτε αλλο σημαντικο.....
Θα σας κάνουν ενημέρωση στην Ασκληπιού 9 για το θέμα αυτό, στην αίθουσα υπολογιστών, κάποια στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top