Νομική Σχολή Αθηνών

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Καλημέρα σας! Απο Σεπτέμβριο θα είμαι κι εγώ σε κάποια απο τις 3 νομικές ελπίζω στην Αθήνα(18440 μόρια τρίτεκνη). Απλά δν εχω καταλάβει καθόλου τι είναι αυτά με τους τομείς κλπ; Πώς λειτουργεί το σύστημα με λιγα λογια..
Μην ανησυχεις θα μας τα εξηγησουν οι μεγαλυτεροι συμφοιτητες μας (κ εγω απο Σεπτεμβρη φοιτητρια Νομικης Αθηνας θαμαι 19.000+)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Παντως, πρεπει να περασεις 31 υποχρωτικα μαθηματα και 10 επιλογης. Τα επιλογης χωριζονται στα υποχρωτικης επιλογης, απο τα οποια πρεπει να επιλεξεις 6(και αντιστοιχουν στους τομεις που προανεφερα) και ελευθερης επιλογης, απο τα οποια πρεπει να επιλεξεις 4. Φυσικα, αν θελει καποιος να δωσει περισσοτερες επιλογες γινεται.

Πραγματικα, μπορειτε να μου προτεινετε επιλογες που ειναι ενδιαφερουσες να τις επιλεξει κανεις, χωρις το αριστα να ειναι ακατορθωτο;( απο ολα τα εξαμηνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ανακοινωθηκε το προγραμμα της εξεταστικης Σεπτεμβριου
https://www.law.uoa.gr/fileadmin/law.uoa.gr/uploads/PDFs/PROGRAMMA-SEP.pdf

Προσωπικα δε θεωρω σωστο να βαζουν την ιδια μερα(14/9) δυο συνθεσεις...
Δε βλέπω για ποιο λόγο να συγκινηθούν οι αρμόδιοι. Αυτό είναι θέμα των φοιτητών, ας περνούσαν τα μαθήματα στην ώρα τους.

Καλημέρα σας! Απο Σεπτέμβριο θα είμαι κι εγώ σε κάποια απο τις 3 νομικές ελπίζω στην Αθήνα(18440 μόρια τρίτεκνη). Απλά δν εχω καταλάβει καθόλου τι είναι αυτά με τους τομείς κλπ; Πώς λειτουργεί το σύστημα με λιγα λογια..
Κλάδοι δικαίου είναι και για οργανωτικούς λόγους υπάρχουν οι αντίστοιχοι τομείς.

Πραγματικα, μπορειτε να μου προτεινετε επιλογες που ειναι ενδιαφερουσες να τις επιλεξει κανεις, χωρις το αριστα να ειναι ακατορθωτο;( απο ολα τα εξαμηνα)
Γενική Κοινωνιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Δε βλέπω για ποιο λόγο να συγκινηθούν οι αρμόδιοι. Αυτό είναι θέμα των φοιτητών, ας περνούσαν τα μαθήματα στην ώρα τους.



Γενική Κοινωνιολογία.

Για το πρωτο, δεν εχεις και αδικο. Απλως υποτιθεται οτι ειναι μαθηματα δυσκολα και που χρωστανε πολλοι φοιτητες. Απλως θα επρεπε να τα ειχαν οργανωσει λιγο καλυτερα κατα τη γνωμη μου.
Για το δευτερο, τι αλλες επιλογες απο αλλα εξαμηνα προτεινεις;(αυτο που ειπες ειναι α' εξαμηνου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Για το πρωτο, δεν εχεις και αδικο. Απλως υποτιθεται οτι ειναι μαθηματα δυσκολα και που χρωστανε πολλοι φοιτητες. Απλως θα επρεπε να τα ειχαν οργανωσει λιγο καλυτερα κατα τη γνωμη μου.
Για το δευτερο, τι αλλες επιλογες απο αλλα εξαμηνα προτεινεις;(αυτο που ειπες ειναι α' εξαμηνου)
Το ξύσιμο έχει συνέπειες.
Πάρε Εγκληματολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Η εγκληματολογία πρέπει να έχει ενδιαφέρον..

Πάντως από τη στιγμή που περνάς σε μια σχολή γιατί να κάθεσαι και να ξύνεσαι? Υποτίθεται ότι γι αυτό τον λόγο δώσαμε πανελλήνιες, για να περάσουμε κάπου, με ό,τι συνέπειες έχει (βλ. διάβασμα). Δεν ξέρω αν κάνω λάθος, αυτό πιστεύω πάντως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Η εγκληματολογια ειναι τσεκαρισμενη, αλλα θελω να τη δωσω στην ωρα της. Σκεφτομαι πολιτειολογια. Τι αλλο λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πάντως από τη στιγμή που περνάς σε μια σχολή γιατί να κάθεσαι και να ξύνεσαι? Υποτίθεται ότι γι αυτό τον λόγο δώσαμε πανελλήνιες, για να περάσουμε κάπου, με ό,τι συνέπειες έχει (βλ. διάβασμα). Δεν ξέρω αν κάνω λάθος, αυτό πιστεύω πάντως :P
Στη σχολή θα χάσεις πάσα ιδέα.

Σκεφτομαι πολιτειολογια. Τι αλλο λες;
Όχι.
Πνευματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Στη σχολή θα χάσεις πάσα ιδέα.


Όχι.
Πνευματική.

Γιατι οχι πολιτειολογια;;;
Πνευματικη χρειαζεται γνωσεις εξαμηνων, αν το παρω α';;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Γιατι οχι πολιτειολογια;;;
Πνευματικη χρειαζεται γνωσεις εξαμηνων, αν το παρω α';;;
Αν θες να μπλέξεις με πολλαπλά συγγράμματα, εργασίες και δε συμμαζεύεται, ελεύθερα.
Όχι.

ναι, αυτό το έχω καταλάβει, πρέπει να ξυπνήσω μάλλον κάποτε :P
Στην ώρα του τελειώνει το 1- 2%. Και όχι δεν είναι λόγω δυσκολίας των μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ας δώσω και εγώ το "παρών" στη συζήτηση...

Μην άγχεστε ιδιαίτερα oι πρωτοετείς... όλα καλά θα πάνε (λέμε τώρα...!) Lol!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γεια σε όλους και από εμένα...Όποιος σπουδάζει στη σχολή μπορεί να μας πει τη συνηθισμένη περίοδο εγγραφών και την έναρξη των μαθημάτων για το τμήμα της Νομικής; Δεν είμαι ανυπόμονος ,αλλά ρωτάω γιατί από σχολή σε σχολή οι ημερομηνίες ποικίλλουν...Επίσης, ποιο ειναι το ολο σκεπτικο με το οποιο "μαθαινεις" σε αυτη τη σχολη; Τα δικαια θελουν αποστηθιση; Ρωταω γιατι εχω επηρεαστει απο τη θεωρητικη που ηθελε ολο παπαγαλια,και πραγματικα θα φριξω αν κατι τετοιο χρειαζεται και στη Νομικη, που ολα τα βιβλια ειναι τεραστια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Πραγματικα ελπιζω να μας κατατοπισουν καποιοι.Επισης, θελω να ρωτησω : Το αστικο ειναι γενικα δυσκολο; Εχω ακουσει πως ειναι πολυ σημαντικο. Επισης, το ποινικο β' εξ. εχω ακουσει οτι ειναι τεραστιο και οτι δεν μπαινουν ευκολα βαθμοι. Ισχυουν;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Γεια σε όλους και από εμένα...Όποιος σπουδάζει στη σχολή μπορεί να μας πει τη συνηθισμένη περίοδο εγγραφών και την έναρξη των μαθημάτων για το τμήμα της Νομικής; Δεν είμαι ανυπόμονος ,αλλά ρωτάω γιατί από σχολή σε σχολή οι ημερομηνίες ποικίλλουν...Επίσης, ποιο ειναι το ολο σκεπτικο με το οποιο "μαθαινεις" σε αυτη τη σχολη; Τα δικαια θελουν αποστηθιση; Ρωταω γιατι εχω επηρεαστει απο τη θεωρητικη που ηθελε ολο παπαγαλια,και πραγματικα θα φριξω αν κατι τετοιο χρειαζεται και στη Νομικη, που ολα τα βιβλια ειναι τεραστια!
Εγγραφή όπως τα υπόλοιπα τμήματα. Θα βγει ανακοίνωση. Έναρξη μαθημάτων Οκτώβρη. Συνεχίζεις ακάθεκτος την παπαγαλία. Περαστικά.

Πραγματικα ελπιζω να μας κατατοπισουν καποιοι.Επισης, θελω να ρωτησω : Το αστικο ειναι γενικα δυσκολο; Εχω ακουσει πως ειναι πολυ σημαντικο. Επισης, το ποινικο β' εξ. εχω ακουσει οτι ειναι τεραστιο και οτι δεν μπαινουν ευκολα βαθμοι. Ισχυουν;;;
Εσύ τι λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Χα, καταλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Themis93

Νεοφερμένος

Η Themis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Παιδιά,εύχομαι να είμαι και εγώ φοιτήτρια Νομικής(Αθήνας ή Κομοτηνής-δε με νοιάζει-)από το νέο ακαδημαικό έτος:)και να συμμετέχω και εγώ ενεργά σ'αυτό το θέμα!!!!!!!!!!!:)Όπως και να έχει η Νομική είναι μία κορυφαία ΕΠΙΣΤΗΜΗ και με πολλές διεξόδους!Αξίζει να διαβάζεις και προσπαθήσεις για να τα καταφέρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όπως και να έχει η Νομική είναι μία κορυφαία ΕΠΙΣΤΗΜΗ και με πολλές διεξόδους!Αξίζει να διαβάζεις και προσπαθήσεις για να τα καταφέρεις!
Κόψε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Themis93

Νεοφερμένος

Η Themis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Και η τύχη παίζει πολύ βασικό ρόλο,όμως-επειδή εγώ είμαι ήδη φοιτήτρια και ευελπιστώ να έρθω στη Νομική με το 10%-πιστεύω ότι όλα είναι θέμα προσπάθειας κυρίως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top