Νομική Κομοτηνής

Dimz

Νεοφερμένος

Ο Dimz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Η νομική όπως και κάθε σχολή στην πανεπιστημιούπολη έχει δικό της κτήριο και δική της γραμματεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
δυστυχως ετσι ειναι...μια γνωστη μ εκανε 1 ετος στ θεσσαλονικη και με 10% περασε αθηνα αλλα ακομη παιζεται αν θα της αναγνωρισουν μαθηματα
Δεν παίζεται καθόλου. Αναγνωρίζονται όλα. Τσεκαρισμένο... Αντίθετα στη Θεσσαλονίκη, εξαρτάται από το διδάσκοντα (π.χ. Συνταγματικό από Δ.Π.Θ. δεν αναγνώριζε με τίποτα ο Μανιτάκης . Τώρα βέβαια που υπουργοποιήθηκε παίζεται να αναγνωρίζεται κιόλας).

1. Σχετικά με το σύγγραμμα του Δημόσιου Διεθνούς: προτείνω χωρίς δευτερη σκέψη να δηλώσετε αυτό του Αντωνόπουλου (και Μαγκλιβέρα) καθώς είναι το πληρέστερο. Υπάρχουν αρκετά άτομα που αναγκάστηκαν να το αγοράσουν, μιας και είχαν πάρει του Ρούκουνα.

2. Αναφορικά με τις εγγραφές, για να μην μπλέκεστε στο τρυπάκι των παρατάξεων, προσφέρομαι να βοηθήσω σε ό,τι χρειάζεστε. Τελείωσα με τα μαθήματα οπότε μετα χαράς θα βοηθήσω! (ορίστε και το FB μου... https://www.facebook.com/manossom )
Όντως του Αντωνόπουλου πρέπει να είναι καλύτερο. Του Ρούκουνα ήταν απλά τρισάθλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

frozen...fire

Νεοφερμένος

Η frozen...fire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν παίζεται καθόλου. Αναγνωρίζονται όλα. Τσεκαρισμένο... Αντίθετα στη Θεσσαλονίκη, εξαρτάται από το διδάσκοντα (π.χ. Συνταγματικό από Δ.Π.Θ. δεν αναγνώριζε με τίποτα ο Μανιτάκης . Τώρα βέβαια που υπουργοποιήθηκε παίζεται να αναγνωρίζεται κιόλας).



Μέχρι πρόπερσι πάντως δεν αναγνώριζαν τίποτα καθώς μία φίλη μου πέρασε με 10% Νομική στο ΑΠΘ και δεν της αναγνώρισαν ούτε ένα μάθημα που περασε στο ΔΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickos_Sf

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ξερει κανεις αν το πανεπιστημιο φροντιζει γ την αναβολη του στρατου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
ξερει κανεις αν το πανεπιστημιο φροντιζει γ την αναβολη του στρατου?
Οχι.Για να παρεις αναβολή: 1)Πιστοποιητικό φοιτητικής ιδιότητας από την γραμματεία της νομικής για στρατολογική χρήση
2) Το καταθέτεις στην στρατολογία όπου υπάγεσαι
3)Η αναβολή ισχύει μέχρι να κλείσεις τα 28
4) Αν χρωστας πολλα μαθηματα και εχεις συμπληρωσει τα 4 χρόνια φοίτησης (αρα δεν εχεις να παρακολουθησεις παραπανω μαθηματα), μπορεις να συνδυασεις και την θητεια και την φοιτηση.Παιρνεις αδεια οταν εχει εξεταστικη για να δωσεις τα μαθηματα. Έτσι, και θα εχεις περασεις καποια μαθηματα αλλα και θα εχεις τελειωσει με αυτο το χασιμο χρονου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickos_Sf

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Οχι.Για να παρεις αναβολή: 1)Πιστοποιητικό φοιτητικής ιδιότητας από την γραμματεία της νομικής για στρατολογική χρήση
2) Το καταθέτεις στην στρατολογία όπου υπάγεσαι
3)Η αναβολή ισχύει μέχρι να κλείσεις τα 28
4) Αν χρωστας πολλα μαθηματα και εχεις συμπληρωσει τα 4 χρόνια φοίτησης (αρα δεν εχεις να παρακολουθησεις παραπανω μαθηματα), μπορεις να συνδυασεις και την θητεια και την φοιτηση.Παιρνεις αδεια οταν εχει εξεταστικη για να δωσεις τα μαθηματα. Έτσι, και θα εχεις περασεις καποια μαθηματα αλλα και θα εχεις τελειωσει με αυτο το χασιμο χρονου.;)
ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
τελικα οι πρωτοετεις ποτε ξεκιναμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickos_Sf

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
2/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.

Nickos_Sf

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
σιγουρο ειναι?γιατι στο σαιτ δεν υπαρχει σχετικη ανακοινωση.....
τπτ δν ειναι σιγουρο μεχρι να ανακοινωθει ή μεχρι η γραμματεια να θεωρησει πως πρεπει να απαντησει στ τηλ...ωστοσο μεχρι κ την προηγουμενη εβδομαδα αυτη ηταν η επικρατεστερη ημρμν..τωρα ακουγεται και για 1/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ξρει κανεις ποια συγραμματα προτεινονται για τους πρωτοετεις στο συνταγματικο του πρωοτυ εξαμηνου?μηπως το στα προς επιλογην συγραμματα ειναι και αυτο του καθηγητη χρυσογονου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimz

Νεοφερμένος

Ο Dimz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Τα προτεινόμενα συγγράματα για το συνταγματικό του πρώτου εξαμήνου είναι του Μαυριά και του Σπυρόπουλου. Το βιβλίο του Χρυσόγονου υπάρχει ως επιλογή στο μάθημα του 4 εξαμήνου << Ατομικές Ελευθερίες>>.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frozen...fire

Νεοφερμένος

Η frozen...fire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ΤΙ ακριβώς είναι οι τομείς? Επίσης, τα μαθήματα επιλογής που θα επιλέξω θα με οδηγήσουν σε μια συγκεκριμένη κατεύθυνση/ειδίκευση?
Γενικά με ποιο κριτήριο είναι καλό να επιλέγω μαθήματα επιλογής? Αυτά που μου κινούν περισσότερο το ενδιαφέρον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimz

Νεοφερμένος

Ο Dimz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Τα μαθήματα ανάλογα με το αντικείμενο τους ανήκουν σε διαφορετικούς τομείς. Οι τομείς είναι οι εξής: Τομέας Ιδιωτικού Δικαίου,Τομέας Δημοσίου Δικαίου και Πολιτικής Επιστήμης, Τομέας Ποινικών και Εγκληματολογικών Επιστημών, Τομέας Διεθνών Σπουδών και Τομέας Δικαίου των Επιχειρήσεων και Εργασιακού Δικαίου.
Δεν είναι απαραίτητο τα μαθήματα επιλογής να σε οδηγήσουν σε συγκεκριμένη κατεύθυνση αλλά εάν τα 5 απο τα 6 μαθήματα επιλογής ανήκουν στον ίδιο τομέα μπορεί να ορισθεί χαρακτηρισμός κατεύθυνσης των σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frozen...fire

Νεοφερμένος

Η frozen...fire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Να διαλέξω Εγκληματολογία ή Ιστορία της διπλωματίας σαν μάθημα επιλογής?? Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Να διαλέξω Εγκληματολογία ή Ιστορία της διπλωματίας σαν μάθημα επιλογής?? Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2..
Εγω θα επελεγα το 2ο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Εγω θα επελεγα το 2ο.;)
εγω που ρωτησα μια φοιτητρια την ημερα της εγγραφης μου ειπε οτι οι περισσοτεροι παιρνουν εγκληματολογια και πραγματι ακουγεται πολυ ωραιο μαθημα.εγω ομως θα προτιμουσα ισως ξενη γλωσσα αγγλικα αλλα μου ειπε οτι γινονεται τμημα γαλλικων.καλα πιστευετε οτι στη νομικη κομοτηνης γινεται μαθημα γαλλικων και οχι αγγλικων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Να διαλέξω Εγκληματολογία ή Ιστορία της διπλωματίας σαν μάθημα επιλογής?? Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2..
Εγώ σκέφτομαι να επιλέξω το 1ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frozen...fire

Νεοφερμένος

Η frozen...fire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγω θα επελεγα το 2ο.;)

εγω που ρωτησα μια φοιτητρια την ημερα της εγγραφης μου ειπε οτι οι περισσοτεροι παιρνουν εγκληματολογια και πραγματι ακουγεται πολυ ωραιο μαθημα.εγω ομως θα προτιμουσα ισως ξενη γλωσσα αγγλικα αλλα μου ειπε οτι γινονεται τμημα γαλλικων.καλα πιστευετε οτι στη νομικη κομοτηνης γινεται μαθημα γαλλικων και οχι αγγλικων?

Εγώ σκέφτομαι να επιλέξω το 1ο.


Kι εγώ προς το 1ο κλίνω..μου φαίνεται λίγο πιο ενδιαφέρον...βέβαια σκέφτομαι πως στο επόμενο εξάμηνο κάνουμε και σωφρονιστική που είναι παραπλήσιο.
Πάντως στο duthnet λένε πως τα μαθήματα ξεκινάνε την δεύτερη εβδομάδα του Οκτώβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Στη δικη μου σχολη παντως η πλειονοτητα μου ειπε οτι η εγκληματολογια ειναι εκνευριστικα βαρετη και καλυτερα να την αποφυγω και να επιλεξω μαθηματα οπως "Ποινικη καταστολη" και "Ανακριτικη".Θα συνεστηνα το αυτο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top