Νομική Θράκης vs ΑΠΘ vs ΕΚΠΑ

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Χωρίς διάθεση να το παίξω έξυπνος, καλείται Σχολή Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών (Ν.Ο.Π.Ε.) και όχι Νομικών επιστημών. Κατά τα άλλα οσα είπες είναι σωστά. Είναι οργανωτικοί κυρίως οι λόγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Χωρίς διάθεση να το παίξω έξυπνος, καλείται Σχολή Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών (Ν.Ο.Π.Ε.) και όχι Νομικών επιστημών. Κατά τα άλλα οσα είπες είναι σωστά. Είναι οργανωτικοί κυρίως οι λόγοι.

Το ξέρω αλλά δεν έχει σημασία πώς λέγεται τυπικά. :) Τη διαφορά σχολής και τμήματος ήθελα να δείξω!

Οι λόγοι είναι όντως οργανωτικοί αλλά και οικονομικοί και ισχύος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παράδειγμα για να καταλάβεις:
Η Σχολή Νομικών Επιστημών έχει από κάτω τρία τμήματα, το νομικό, το οικονομικό και το πολιτικό. Άρα είναι πιο ισχυρή σε σχέση με το απλό τμήμα.

:hmm: συνεπώς για να γίνει σχολή το τμήμα μου πρέπει να φτιαχτεί ένα άλλο τμήμα υγείας στο Πανεπιστημίο Πατρών.
κάτι τέτοιο δε παίζει
:hmm:


μμμμ μάλλον με τις συγχωνεύσεις το Πανεπιστήμιο Πατρών θα συγχωνευθεί με του Πελοππονήσου και εκεί το τμήμα Νοσηλευτικής Σπάρτης θα ενταχθεί στην ιατρική σχολή Πανεπιστημίου Πατρών. Οπότε το τμήμα θα γίνει σχολή. :hmm: ναι κάπως έτσι θα γίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Παράδειγμα για να καταλάβεις:
Η Σχολή Νομικών Επιστημών έχει από κάτω τρία τμήματα, το νομικό, το οικονομικό και το πολιτικό. Άρα είναι πιο ισχυρή σε σχέση με το απλό τμήμα.
Όχι ακριβώς. Είναι σχολή ΝΟΠΕ, τμήμα Οικονομικό, Πολιτικό και Νομικό. Όπως Φιλοσοφική σχολή, τμήμα Φιλολογίας, Ιστορικό- Αρχαιολογικό, ΦΠΨ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όχι ακριβώς. Είναι σχολή ΝΟΠΕ, τμήμα Οικονομικό, Πολιτικό και Νομική. Όπως Φιλοσοφική σχολή, τμήμα Φιλολογίας, Ιστορικό- Αρχαιολογικό, ΦΠΨ.

Ναι ναι!! Το ίδιο λέμε, δεν έχει σημασία η ονομασία...το είπα και παραπάνω!:)

Φόκο, δεν είναι έτσι ακριβώς.
Η ιατρική πάλι τμήμα θα μείνει, απλά θα ανήκει σε μία σχολή και δεν θα είναι ανεξάρτητη!

(επίσης δεν είναι πάντα καλό να ανήκει ένα τμήμα σε σχολή...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Τα δικά μου αν και δεν είναι 100% σίγουρα:)
1. ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)
2. ΙΣΤΟΡΙΑΣ & ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
3. ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
4. ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΦΛΩΡΙΝΑ)
5. ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΘΕΣ/ΚΗΣ
6. ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΕΙ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΚΑΣΤΟΡΙΑ)
7. ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
8. ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
9. ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ & ΚΟΣΜΗΤΟΛΟΓΙΑΣ ΤΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
10. ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ


Ε καλά δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα, κάθε σχολή έχει το δικό της πρόγραμμα σπουδών και τους αντίστοιχους καθηγητές. Ειναι λίγο αφελές να λέμε μια καλή και μια χάλια σχολή όταν έχουν το ίδιο αντικείμενο. Και ούτε είναι απαραίτητο πως οι καλλίτεροι μαθητές θα πάνε Αθήνα αναγκαστικά. Το πως διαμορφώνονται τα μόρια είναι και θέμα περιοχής που βρίσκεται η εκάστωτε σχολή. Η Αθήνα είναι πρωτεύουσα με μεγάλο πληθυσμό και "πιάνει" τους μαθητές από όλη την Νότια Ελλάδα, η Θεσσαλονίκη το ίδιο Βόρεια. Ε η Κομοτηνή δεν είναι και πολύ κεντρικά και είναι λογικό ένας φοιτητής από Πάτρα να πάει στην κοντινότερη πόλη και όχι Κομοτηνή.
πιστεψε με μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα...απο πολλες αποψεις η νομικη κομοτηνης υστερει σε σχεση με τη θεσσαλονικη, κι ας ειναι πολυ κοντα. καλα σε σχεση με την αθηνα δεν τιθεται καν μετρο συγκρισης


Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Μαρτυράμε τα Μηχανογραφικά μας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
πιστεψε με μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα...απο πολλες αποψεις η νομικη κομοτηνης υστερει σε σχεση με τη θεσσαλονικη, κι ας ειναι πολυ κοντα. καλα σε σχεση με την αθηνα δεν τιθεται καν μετρο συγκρισης
Μπορεί να έχεις δίκιο. Απλά για ένα διάστημα σκευτόμουν σοβαρά την Νομική (μέχρι χτες βασικά:P) και εγώ προσωπικά και με μερικούς απόφοιτους που μίλησα κατέληξα πως είναι το ίδιο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μπορεί να έχεις δίκιο. Απλά για ένα διάστημα σκευτόμουν σοβαρά την Νομική (μέχρι χτες βασικά:P) και εγώ προσωπικά και με μερικούς απόφοιτους που μίλησα κατέληξα πως είναι το ίδιο:)
τοτε γιατι δεν την εβαλες στο μηχανογραφικο σ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
τοτε γιατι δεν την εβαλες στο μηχανογραφικο σ?:P
Α δεν μου πάνε τα ταγέρ και τα κουστουμάκια εμένα, ούτε οι κότσοι και οι χαρτοφύλακες. Είμαι πολύ alternative για την Νομική βρε παιδάκι μου:P Πέρα από την πλάκα το φιλοσόφισα και δεν νομίζω να είμαι χαρούμενη στην Νομική, μου μοιάζει πολύ στεγνή σχολή. Μου αρέσουν τα αντικείμενα πιο ανθρωπιστικού χαρακτήρα. Αλλά οι γονείς μου επιμένουν να τη δηλώσω πρώτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
πιστεψε με μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα...απο πολλες αποψεις η νομικη κομοτηνης υστερει σε σχεση με τη θεσσαλονικη, κι ας ειναι πολυ κοντα. καλα σε σχεση με την αθηνα δεν τιθεται καν μετρο συγκρισης
Ύστερα από συζητήσεις με φοιτητές, αποφοίτους των σχολών αυτών και προσωπική αναζήτηση, κατέληξα στο εξής:
Αθηνών < Θράκης < Θεσσαλονίκης
(βέβαια, πολλοί υποστηρίζουν ότι η Νομική της Θεσσ/νίκης ενδείκνυται για όσους επιθυμούν την εισαγωγής τους στο δικαστικό σώμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
btw,η νομική θράκης είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΗ!μην ακούτε τα σύνηθη στερεότυπα περι θεσσαλονικης..επειδή η θεσσαλονίκη είναι μεγαλούπολη και παρέχει τα πάντα στους φοιτητές,σημαίνει πως όλες οι άλλες σχολές είναι υποβαθμισμένες στις αλλες πολεις;σιγουρα εχει πολυ καλο επιπεδο το αριστοτελειο,αλλα μην υποτιμαμε και τα αλλα!και οι 2 έχουν αξιοσέβαστο επίπεδο σπουδών και δεν υστερεί καμιά!το ξέρω και από άτομα που σπουδάζουν στην κομοτηνή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ύστερα από συζητήσεις με φοιτητές, αποφοίτους των σχολών αυτών και προσωπική αναζήτηση, κατέληξα στο εξής:
Αθηνών < Θράκης < Θεσσαλονίκης
(βέβαια, πολλοί υποστηρίζουν ότι η Νομική της Θεσσ/νίκης ενδείκνυται για όσους επιθυμούν την εισαγωγής τους στο δικαστικό σώμα)
Το οποίο βέβαια απαιτεί να χειρέψει και η αντίστοιχη θέση, κάτι που σημαίνει πως για να χωθείς θέλει δοντάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Το οποίο βέβαια απαιτεί να χειρέψει και η αντίστοιχη θέση, κάτι που σημαίνει πως για να χωθείς θέλει δοντάκι.
Κοίτα. Δε νομίζω στο δικαστικό να παίζει μέσο. Αν μου έλεγες για διπλωματικό, τότε ναι! Σίγουρα! Ειδικά στην προσωπική συνέντευξη.
Οι εξετάσεις για το δικαστικό διεξάγονται ανώνυμα κι σύγκεινται μόνο από γραπτό τμήμα. Φυσικά, η γνώμη μου αυτή έχει σχηματισθεί από οικεία άτομα και παιδιά από το forum, οπότε δεν αποτελεί πειστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
btw,η νομική θράκης είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΗ!μην ακούτε τα σύνηθη στερεότυπα περι θεσσαλονικης..επειδή η θεσσαλονίκη είναι μεγαλούπολη και παρέχει τα πάντα στους φοιτητές,σημαίνει πως όλες οι άλλες σχολές είναι υποβαθμισμένες στις αλλες πολεις;σιγουρα εχει πολυ καλο επιπεδο το αριστοτελειο,αλλα μην υποτιμαμε και τα αλλα!και οι 2 έχουν αξιοσέβαστο επίπεδο σπουδών και δεν υστερεί καμιά!το ξέρω και από άτομα που σπουδάζουν στην κομοτηνή!
προφανως ο φοιτητης δε θα σου πει.."α ξερεις η σχολη μου ειναι σκατα!" ο καθενας ευλογει τα γενια του! ειναι γνωστο πως αυτοι που δεν περνανε αθηνα&θεσσαλονικη καταληγουν κομοτηνη(κατα το πλειστον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
προφανως ο φοιτητης δε θα σου πει.."α ξερεις η σχολη μου ειναι σκατα!" ο καθενας ευλογει τα γενια του! ειναι γνωστο πως αυτοι που δεν περνανε αθηνα&θεσσαλονικη καταληγουν κομοτηνη(κατα το πλειστον)

δεν ακουω μονο απο φοιτητες,εχω κι αλλες μαρτυριες:P απλα ειναι και φοιτητων μαζι..σωστο αυτο που λες,αλλα δε συνεπαγεται και την κακη ποιοτητα των μαθηματων αυτο;)και η μαμα μου εχει φιλη δικηγορο (και μαλιστα αρκετα πετυχημενη) η οποια τη νομικη κομοτηνη εβγαλε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
προφανως ο φοιτητης δε θα σου πει.."α ξερεις η σχολη μου ειναι σκατα!" ο καθενας ευλογει τα γενια του! ειναι γνωστο πως αυτοι που δεν περνανε αθηνα&θεσσαλονικη καταληγουν κομοτηνη(κατα το πλειστον)

ειμαι η εξαιρεση στον κανονα και σου λεω οτι η σχολη μου ειναι σκατα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
πιστεψε με μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα...απο πολλες αποψεις η νομικη κομοτηνης υστερει σε σχεση με τη θεσσαλονικη, κι ας ειναι πολυ κοντα. καλα σε σχεση με την αθηνα δεν τιθεται καν μετρο συγκρισης

Κούνια που σε κούναγε.

btw,η νομική θράκης είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΗ!μην ακούτε τα σύνηθη στερεότυπα περι θεσσαλονικης..επειδή η θεσσαλονίκη είναι μεγαλούπολη και παρέχει τα πάντα στους φοιτητές,σημαίνει πως όλες οι άλλες σχολές είναι υποβαθμισμένες στις αλλες πολεις;σιγουρα εχει πολυ καλο επιπεδο το αριστοτελειο,αλλα μην υποτιμαμε και τα αλλα!και οι 2 έχουν αξιοσέβαστο επίπεδο σπουδών και δεν υστερεί καμιά!το ξέρω και από άτομα που σπουδάζουν στην κομοτηνή!
+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Επειδή έχω 18500 και κοινωνικά κριτήρια παίζει να μπορώ να πιάσω ΑΠΘ και με μεγαλύτερη βέβαια πιθανότητα Κομοτηνή.
Έτσι κι αλλιώς θα νοικιάσω σπίτι διότι είμαι από Μεσσηνία.
Ακούω πολύ καλά λόγια από όλους για την Κομοτηνή. Τα παιδιά της περιοχής μου που σπουδάζουν εκεί δεν την αλλάζουν με τίποτα!
Από την άλλη, δεν έχω κάποιον γνωστό που να είναι στη νομική ΑΠΘ ώστε να πάρω μια "δια ζώσης" άποψη.
Η Θεσ/κη έχει το πλεονέκτημα της απευθείας αεροπορικής σύνδεσης με Καλαμάτα, αλλά αυτό αρκεί για να υπερκαλύψει πιθανά πλεονεκτήματα της Κομοτηνής;
Μπορείτε να με βοηθήσετε για να μην μετανιώσω με την επιλογή μου μετά; (αν φυσικά πιάσω ΑΠΘ διότι μπορεί να αποφασίσει τελικά αλλιώς η προσφορά-ζήτηση και να πιάνω μόνο Κομοτηνή ή και να χάσω εντελώς τη νομική... )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top