Νομική ΕΚΠΑ vs ΑΠΘ vs Κομοτηνής

mhtsos-4

Νεοφερμένος

Ο mhtsos-4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα,
ως μαθητής της τρίτης λυκείου με μόνο στόχο για σχολή την νομική θα ήθελα να με κατατοπίσετε για τα πλεονεκτήματα κάθε σχολής (εκπα απθ δπθ) καθώς και ποία κατά τη γνώμη σας είναι καλύτερη σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα. Το λέω διότι έχω βρει κάποιες πληροφορίες στην ιστοσελίδα αλλά είναι αρκετά παλιές οπότε πιστεύω έχουν αλλάξει τα πράγματα. Να ληφθεί υπόψιν ότι μένω Αλεξανδρούπολη αλλά παρόλα αυτά δεν με ενδιαφέρουν τα έξοδα μετακίνησης και η απόσταση παρά μόνον το ακαδημαϊκό επίπεδο κάθε σχολής. Έχω ακούσει ότι η Αθήνα βοηθάει για καριέρα περισσότερο καθώς μπορείς να κάνεις διασυνδέσεις από την άλλη για Θεσσαλονίκη έχω ακούσει καλά λόγια για το επίπεδο των καθηγητών και τη διδασκαλία τους. Επιπρόσθετα, αν μπορεί κάποιος που φοιτά σε μια από τις τρείς σχολές να με ενημερώσει για την ποιότητα των συγγραμμάτων της σχολής του καθώς και αν γνωρίσει για τις άλλες. Οποίος γνωρίζει επίσης αν το πτυχίο κάθε σχολής έχει διαφορετική βαρύτητα στο εξωτερικό να με ενημερώσει. για τις εγκαταστάσεις του απθ και τους χώρους διδασκαλίας έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για του έκπα δεν γνωρίζω

*πιστεύω ξέχασα να αναφέρω αρκετά αλλά θα παρακαλούσα όποιος ξέρει να βοηθήσει. Κάθε συμβουλή είναι χρήσιμη .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

EvgheniosOnofrei

Νεοφερμένος

Ο EvgheniosOnofrei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κάποια από τα προτεινόμενα συγγράμματα της Νομικής ΕΚΠΑ είναι καλογραμμένα και προσαρμοσμένα στις ανάγκες του φοιτητή ενώ άλλα δυσνόητα και πολύ λεπτομερειακά. Θεωρώ, όμως, πως αυτό θα πρέπει να σε απασχολεί το λιγότερο και να λάβεις υπόψη άλλα κριτήρια, κυρίως το πρόγραμμα σπουδών. Στην Νομική ΕΚΠΑ απαιτούμενο για να λάβει κανείς πτυχίο είναι να έχει περάσει επιτυχώς 41 μαθήματα εκ των οποίων τα 31 είναι υποχρεωτικά και τα υπόλοιπα επιλογής. Ο αριθμός αυτός είναι εκ πρώτης όψεως μικρός (δεδομένου ότι στην Θεσσαλονίκη και Κομοτηνή απαιτούμενο είναι η εξέταση σε 50+ μαθήματα)ωστόσο η ύλη είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Η διαφορά αυτή οφείλεται στο γεγονός ότι τα περισσότερα μαθήματα στο ΕΚΠΑ, όπως η ποινική δικονομία, τα διδασκόμαστε κατά τρόπο ενιαίο ενώ στην Κομοτηνή για παράδειγμα τα χωρίζουν σε υποκατηγορίες (πχ. Ποινική Δικονομία 1, Ποινική Δικονομία 2 κλπ.).
Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία μη διστάσεις να μου στείλεις! Καλή τύχη σε ό,τι κάνεις!
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Καλησπέρα,
ως μαθητής της τρίτης λυκείου με μόνο στόχο για σχολή την νομική θα ήθελα να με κατατοπίσετε για τα πλεονεκτήματα κάθε σχολής (εκπα απθ δπθ) καθώς και ποία κατά τη γνώμη σας είναι καλύτερη σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα. Το λέω διότι έχω βρει κάποιες πληροφορίες στην ιστοσελίδα αλλά είναι αρκετά παλιές οπότε πιστεύω έχουν αλλάξει τα πράγματα. Να ληφθεί υπόψιν ότι μένω Αλεξανδρούπολη αλλά παρόλα αυτά δεν με ενδιαφέρουν τα έξοδα μετακίνησης και η απόσταση παρά μόνον το ακαδημαϊκό επίπεδο κάθε σχολής. Έχω ακούσει ότι η Αθήνα βοηθάει για καριέρα περισσότερο καθώς μπορείς να κάνεις διασυνδέσεις από την άλλη για Θεσσαλονίκη έχω ακούσει καλά λόγια για το επίπεδο των καθηγητών και τη διδασκαλία τους. Επιπρόσθετα, αν μπορεί κάποιος που φοιτά σε μια από τις τρείς σχολές να με ενημερώσει για την ποιότητα των συγγραμμάτων της σχολής του καθώς και αν γνωρίσει για τις άλλες. Οποίος γνωρίζει επίσης αν το πτυχίο κάθε σχολής έχει διαφορετική βαρύτητα στο εξωτερικό να με ενημερώσει. για τις εγκαταστάσεις του απθ και τους χώρους διδασκαλίας έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για του έκπα δεν γνωρίζω

*πιστεύω ξέχασα να αναφέρω αρκετά αλλά θα παρακαλούσα όποιος ξέρει να βοηθήσει. Κάθε συμβουλή είναι χρήσιμη .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Οι καθηγητές σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη πιστεύω είναι καλύτεροι. Πρόεδροι νομοπαρασκευαστικών επιτροπών, πρώην Υπουργοί, πρώην ΠτΔ, αρεοπαγίτες/δικαστές, δικηγόροι μεγάλων υποθέσεων κλπ. Αλλά αυτό δε λέει και πολλά, γιατί οι παρακολουθήσεις είναι προαιρετικές και σπάνια θα πηγαίνεις.

Το κύρος του πτυχίου δεν παίζει ρόλο, νομικά είναι ισόκυρα, πρακτικά ίσως κοιτάνε μόνο βαθμό Κομοτηνής, που κατά γενική ομολογία είναι πιο εύκολη από τις άλλες 2. Εντελώς μπακαλίστικα πχ, το 8μιση στην Κομοτηνή θα έλεγα πως είναι 8 στις άλλες, αν όχι λιγότερο. Συνεπώς, αν έχεις καλό βαθμό στην Κομοτηνή δεν έχεις τίποτα να ζηλέψεις από τις άλλες σχολές. Ίσα ίσα, επειδή το επίπεδο είναι χαμηλότερο και λιγότερο ανταγωνιστικό, είναι πιο εύκολο να ξεχωρίσεις.

Εκεί που υστερεί σίγουρα όμως είναι στις ευκαιρίες. Πχ στο εκπα ανάλογα με τους βαθμους σε κάποια μαθήματα μπορείς να κάνεις έμμισθη προπτυχιακή πρακτική στο ΣτΕ και στη Βουλή, που είναι ωραία εμπειρία.

Κατά τα λοιπά, συγγράμματα κλπ δεν παίζουν ρόλο, πολλές φορές διαβάζουν όλοι οι φοιτητές τα ίδια.

Πιο σημαντικό είναι να κοιτάξεις το πρόγραμμα σπουδών και να δεις αν έχει μαθήματα που σε ενδιαφέρουν. Πάνω κάτω βέβαια παρόμοια είναι, οπότε τελικό κριτήριο εγώ θα είχα την πόλη.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,721 μηνύματα.
Οι καθηγητές σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη πιστεύω είναι καλύτεροι. Πρόεδροι νομοπαρασκευαστικών επιτροπών, πρώην Υπουργοί, πρώην ΠτΔ, αρεοπαγίτες/δικαστές, δικηγόροι μεγάλων υποθέσεων κλπ. Αλλά αυτό δε λέει και πολλά, γιατί οι παρακολουθήσεις είναι προαιρετικές και σπάνια θα πηγαίνεις.

Το κύρος του πτυχίου δεν παίζει ρόλο, νομικά είναι ισόκυρα, πρακτικά ίσως κοιτάνε μόνο βαθμό Κομοτηνής, που κατά γενική ομολογία είναι πιο εύκολη από τις άλλες 2. Εντελώς μπακαλίστικα πχ, το 8μιση στην Κομοτηνή θα έλεγα πως είναι 8 στις άλλες, αν όχι λιγότερο. Συνεπώς, αν έχεις καλό βαθμό στην Κομοτηνή δεν έχεις τίποτα να ζηλέψεις από τις άλλες σχολές. Ίσα ίσα, επειδή το επίπεδο είναι χαμηλότερο και λιγότερο ανταγωνιστικό, είναι πιο εύκολο να ξεχωρίσεις.

Εκεί που υστερεί σίγουρα όμως είναι στις ευκαιρίες. Πχ στο εκπα ανάλογα με τους βαθμους σε κάποια μαθήματα μπορείς να κάνεις έμμισθη προπτυχιακή πρακτική στο ΣτΕ και στη Βουλή, που είναι ωραία εμπειρία.

Κατά τα λοιπά, συγγράμματα κλπ δεν παίζουν ρόλο, πολλές φορές διαβάζουν όλοι οι φοιτητές τα ίδια.

Πιο σημαντικό είναι να κοιτάξεις το πρόγραμμα σπουδών και να δεις αν έχει μαθήματα που σε ενδιαφέρουν. Πάνω κάτω βέβαια παρόμοια είναι, οπότε τελικό κριτήριο εγώ θα είχα την πόλη.
ελα ρε στις νομικες η κομοτηνη ειναι πιο ευκολη απο αθηνα???μακαρι να ισχυε το ιδιο και στις ιατρικες.....εκει ειναι το ακριβως μα ακριβως αντιθετο!!!παιδικη χαρα η αθηνα στις αλλες φτυνεις αιμα για ενα πεντε με αρκετα χαμηλο μεσο ορο!
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
ελα ρε στις νομικες η κομοτηνη ειναι πιο ευκολη απο αθηνα???μακαρι να ισχυε το ιδιο και στις ιατρικες.....εκει ειναι το ακριβως μα ακριβως αντιθετο!!!παιδικη χαρα η αθηνα στις αλλες φτυνεις αιμα για ενα πεντε με αρκετα χαμηλο μεσο ορο!
Δεν ξέρω τι γίνεται στην ιατρική, αλλά πάντως δε νομίζω πως ο μο παίζει ρόλο. Όταν όλοι οι φοιτητές της ιατρικής Αθήνας είναι μαθητές 19100+ ή οσο είναι η βάση, λογικό να έχουν καλύτερο μο από τους φοιτητές της Αλεξανδρούπολης με 18κ.

Στη νομική της Αθήνας πάντως είναι πράγματι πιο υψηλό το επίπεδο δυσκολίας. Έχω δει θέματα που πέφτουν και ξέρω ότι οι βαθμοί είναι πιο επιεικείς.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,721 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι γίνεται στην ιατρική, αλλά πάντως δε νομίζω πως ο μο παίζει ρόλο. Όταν όλοι οι φοιτητές της ιατρικής Αθήνας είναι μαθητές 19100+ ή οσο είναι η βάση, λογικό να έχουν καλύτερο μο από τους φοιτητές της Αλεξανδρούπολης με 18κ.

Στη νομική της Αθήνας πάντως είναι πράγματι πιο υψηλό το επίπεδο δυσκολίας. Έχω δει θέματα που πέφτουν και ξέρω ότι οι βαθμοί είναι πιο επιεικείς.
καμια σχεση φιλε μου.μα καμια σχεση αυτο που λες.....καταρχην η διαφορα αυτουνου που περναει αθηνα με αλεξανδρουπολη ειναι max 600 μορια καθε χρονο που σημαινει μια βλακεια στην εκθεση.στα βαρυτητας πρακτικα εχουν γραψει πανω κατω τον ιδιο βαθμο.
αυτο ομως δεν εχει καμια σχεση με την δυσκολια των σχολων.στη μαπα τα φαγα τοσα χρονια.η αθηνα ειναι παιδικη χαρα μπροστα στις αλλες ιατρικες και σε επιπεδο δυσκολιας θεματων αλλα φυσικα και στο γεγονος οτι εχουν πολλες εξτρα εξεταστικες που ακουγεται ως ανεκδοτο σε αλλες ιατρικες.....μπορει στη νομικη να ισχυουν αυτα που λες αλλα στο θεμα ιατρικων ουτε κατα διανοια!
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
All time classic θεματάκι. Σε άλλες εποχές το νήμα θα είχε πάρει φωτιά. Τώρα, ψόφια πράγματα. :bleh:

Όλες καλές είναι παιδιά. Εξάλλου, είναι και ζήτημα προσωπικού ζήλου και προσπάθειας το πόσο καλός επιστήμονας θα γίνει κάποιος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α! τι θυμήθηκα τώρα. Επειδή είμαι και ολίγον αρχαίος, τότε οι της Κομοτηνής δεν είχαν στο πρόγραμμα σπουδών τις περίφημες "συνθέσεις/εμβαθύνσεις" που είχαμε οι της Αθήνας και οι Θεσσαλονικείς αντίστοιχα. Αυτό ήταν και το αγαπημένο μας επιχείρημα. "ΔεΝ ΕΧεΤΕ ΣυΝθεΣεΙς" για να λάβουμε κι εμείς με τη σειρά μας της απάντηση "ναι, αλλά οι απόφοιτοι από Κομοτηνή έχουν το υψηλότερο ποσοστό επιτυχίας στις εξετάσεις για τη Σχολή Δικαστών". Χαχα, έπος!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου, εύχομαι να μείνεις ευχαριστημένος όποια Νομική και αν επιλέξεις εν τέλει! :)
Εγώ μπορώ να εισφέρω την εμπειρία μου για τη Νομική της Αθήνας, στην οποία φοιτώ. Κατ' αρχάς, θα συμφωνήσω με όλα όσα είπε ο Nihilist πιο πάνω, είναι έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφει. Ωστόσο, θα διαπιστώσεις και ο ίδιος ότι αναλόγως των ενδιαφερόντων σου μέσα στη σχολή, μπορεί να σε καλύπτει περισσότερο κάποια άλλη Νομική, χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και η "καλύτερη". Επί παραδείγματι, ένας φοιτητής με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο Ιατρικό Δίκαιο θα έβρισκε πιο ταιριαστή τη Νομική του ΑΠΘ, καθώς δίδεται δυνατότητα πρακτικής στο Εργαστήριο Μελέτης Ιατρικού Δικαίου, υπάρχουν κορυφαίοι καθηγητές του κλάδου, διοργανώνονται εξειδικευμένα συνέδρια κλπ. Από την άλλη πλευρά, ένας φοιτητής με κλίση στο Δημόσιο Δίκαιο, θα βρει πολύ περισσότερες ευκαιρίες μέσω της Νομικής της Αθήνας (όπως η πρακτική στη Βουλή που προαναφέρθηκε ή η συμμετοχή στη συντακτική ομάδα έγκριτου νομικού περιοδικού). Αυτό που θέλω να πω με αυτά τα δύο παραδείγματα είναι ότι δύσκολα μπορεί κανείς να μιλήσει αντικειμενικά για το ποιά είναι καλύτερη σχολή. Και βέβαια, δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων, πριν μπεις στη σχολή, ποιά θα είναι τα νομικά σου ενδιαφέροντα, ώστε να επιλέξεις αναλόγως. Σε κάθε περίπτωση πάντως, ανάμεσα στις τρεις, θα ξεχώριζα τις σχολές του ΕΚΠΑ και του ΑΠΘ. Η Νομική της Κομοτηνής, αν και ταχύτατα ανελισσόμενη σχολή, ίσως βρίσκεται ένα κλικ πιο κάτω όσον αφορά στο επίπεδο των ευκαιριών που προσφέρει (ακόμη και τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια για το πρόγραμμα Erasmus να δει κανείς, εύκολα το διαπιστώνει).
Από εκεί και πέρα, το επίπεδο στο ΑΠΘ είναι εξαιρετικό και οι καθηγητές του διακεκριμένοι επιστήμονες και πολυγραφότατοι. Παρέχονται δε πολλές ευκαιρίες πρακτικής άσκησης σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο, από όσο έχω δει.
Στην Αθήνα τα πράγματα είναι οπωσδήποτε αρκετά απρόσωπα λόγω του γιγαντισμού, γεγονός που ενίοτε επιδρά αρνητικά και απογοητεύει τους φοιτητές. Σε κάθε περίπτωση πάντως, ο άξιος έχει χώρο να διακριθεί. Στα θετικά της Αθήνας θα ενέτασσα οπωσδήποτε τις συνεργασίες της με κορυφαία πανεπιστήμια της Γερμανίας και -προσφάτως- της Γαλλίας, αφού με αυτό τον τρόπο δίδεται η ευκαιρία στους αποφοίτους να συνεχίσουν τις σπουδές τους αβίαστα, έχοντας περισσότερες πιθανότητες εισδοχής, αλλά και καλύτερες συνθήκες μεταπτυχιακής φοίτησης στο εξωτερικό (δίδονται υποτροφίες κλπ.).
Εν γένει, η Νομική Αθηνών χαίρει οπωσδήποτε αναγνώρισης και κάποιου κύρους διεθνώς (αυτό μαρτυρούν άλλωστε οι διεθνείς διακρίσεις και συνεργασίες της), αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλύτερη σχολή. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι εξίσου καλή με αυτή του ΑΠΘ, και, αν είχα την ευκαιρία να επέλεγα εκ νέου, ίσως να διάλεγα εκείνη του ΑΠΘ λόγω ενδιαφερόντων. Κατά συνέπεια, είμαι βέβαιη ότι καμία από τις δύο (ΕΚΠΑ και ΑΠΘ) δεν θα σε απογοητεύσει, οπότε ίσως πράγματι να σταθμίσεις και τον παράγοντα της πόλης και της εγγύτητας στον τόπο κατοικίας σου.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά με την επιλογή σου και οι απαντήσεις εδώ να σε βοήθησαν!
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
"ΔεΝ ΕΧεΤΕ ΣυΝθεΣεΙς" για να λάβουμε κι εμείς με τη σειρά μας της απάντηση "ναι, αλλά οι απόφοιτοι από Κομοτηνή έχουν το υψηλότερο ποσοστό επιτυχίας στις εξετάσεις για τη Σχολή Δικαστών". Χαχα, έπος!
Α, έχεις μείνει πίσω, πλέον οι κομοτηναίοι καυχιούνται πως έχουν τις περισσότερες νίκες στον ΕΔΕΔ(εθνικός διαγωνισμός εικονικής δίκης, ανάμεσα σε εκπα απθ και δπθ) και οι αθηναίοι φυσικά ανταπαντούν πως νικάνε συχνότερα οι δπθίτες επειδή διαβάζουν πολύ περισσότερο λόγω κόμπλεξ :bleh:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top