Νομική Αθήνας - Πρωτοετείς φοιτητές

geokan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Όντως με τα κλιμάκια πρέπει να πηγαίνει.Εμένα με πήρε τηλέφωνο μία παραταξιακή και μου είπε ότι ξεκινάω την Τρίτη στις 11 το πρωί με γενικές αρχές αστικού και εφόσον το όνομά μου είναι από ζ ότι θα είμαι στην αίθουσα Οικονομίδου στο κτίριο μεταξύ Σίνα και Μασσαλίας.Αν και εσύ είσαι 1ο κλιμάκιο λογικά εκεί θα πρέπει να πας


τρίτη στις 11? νομίζω πως το πρόγραμμα έχει στις 9 συνταγματικό...εκτός κ αν δν το διδάξουν πρώτη μέρα κ έχουν γίνει αλλαγές.δν ξέρω...αυτό με τα κλιμάκια πώς μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε???εννοώ να ξέρω σε ποιο κλιμάκιο είμαι σίγουρα...βγάζει ανακοίνωση η γραμματεία τη μέρα που ξεκινάμε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krysta

Νεοφερμένος

Η krysta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Λοιπόν τελικά βγήκε ανακοίνωση και για το συνταγματικό(να ναι καλά οι παραταξιακοί που χρεώνονται για να μας ενημερώνουν τηλεφωνικά).Άρα στις 9 πρέπει να πάμε.Το συνταγματικό για το πρώτο κλιμάκιο παραδίδεται στην Ιπποκράτους.Οι ενημέρωσεις βγαίνουν από τη γραμματεία και στη συνέχεια αναρτώνται και στην ιστοσελίδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia*

Νεοφερμένος

Η lia* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ειδα στο προγ που ανεβασε η σχολη και πολιτικη οικονομια!!αυτο σημαινει οτι θα γινει και αυτο τ μαθημα τλκ ε??μηπως μπορει να με ενημερωσει καποιος τι ακριβως κανουμε σε αυτο τ μαθημα??ευχαριστω εκ των προτερων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
ειδα στο προγ που ανεβασε η σχολη και πολιτικη οικονομια!!αυτο σημαινει οτι θα γινει και αυτο τ μαθημα τλκ ε??μηπως μπορει να με ενημερωσει καποιος τι ακριβως κανουμε σε αυτο τ μαθημα??ευχαριστω εκ των προτερων...

μην έχεις μαζοχιστικές τάσεις....κάτι πρέπει να φταίει που δεν σχηματίζει τμήμα.....σκέψου....:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PKyriacou

Νεοφερμένος

Ο PKyriacou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν ποστάρω στη σωστή κατηγορία και τέλος πάντων πρώτη φορά μπαίνω σε αυτό το φόρουμ. Φαντάζομαι ότι επειδή απευθύνται δε πρωτοετείς της νομικής ίσως κάποιος να μπορέσει να μου απαντήσει.
Μόλις έμαθα ότι πέρασα στη Νομική Σχολή Αθηνών (με τις εξετάσεις των ομογενών ως ένας από τους έξι της κατηγορίας αποφοίτων κυπριακών λυκείων), και προσπαθώ να μάθω πότε είναι οι εγγραφές για μας τους ομογενείς. Έψαξα μάταια στην σελίδα του τμήματος, πήρα και τηλέφωνο δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν ποστάρω στη σωστή κατηγορία και τέλος πάντων πρώτη φορά μπαίνω σε αυτό το φόρουμ. Φαντάζομαι ότι επειδή απευθύνται δε πρωτοετείς της νομικής ίσως κάποιος να μπορέσει να μου απαντήσει.
Μόλις έμαθα ότι πέρασα στη Νομική Σχολή Αθηνών (με τις εξετάσεις των ομογενών ως ένας από τους έξι της κατηγορίας αποφοίτων κυπριακών λυκείων), και προσπαθώ να μάθω πότε είναι οι εγγραφές για μας τους ομογενείς. Έψαξα μάταια στην σελίδα του τμήματος, πήρα και τηλέφωνο δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει, ευχαριστώ!

υπήρχει ήδη εδώ και πολύ καιρό στις ανακοινώσεις της γραμματείας νομίζω με τίτλο ''εγγραφές κυπρίων''....τώρα δεν υπάρχει!! ελπίζω να μην έχασες την προθεσμία...τρέχα στην γραμματεία....στην ακαδημίας είναι απέναντι από το κτίριο της νομικής....μα καλά τώρα έμαθες που πέρασες?μήπως άργησες λίγο?δεν ξέρω ίσως κάνω λάθος...αλλά καλύτερα είναι να μην το αφήσεις το θέμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angiee

Νεοφερμένος

Η angiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να περάσω στην νομική Αθηνών. ψάχνω τον τελευταίο καιρό για πληροφορίες σχετικά με την φοίτηση εκεί αλλά εχω μια απορία. πότε και πώς διαλέγουμε τομέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
μην έχεις μαζοχιστικές τάσεις....κάτι πρέπει να φταίει που δεν σχηματίζει τμήμα.....σκέψου....:jumpy:

Δηλ τι φταίει κ δν σχηματίζει τμήμα?Είναι παλούκι το μάθημα?τουλάχιστον να μας πει κάποιος τι περίπου μαθαίνουμε...έτσι από περιέργεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angiee

Νεοφερμένος

Η angiee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι !ωραία όλα αυτά αλλά μήπως μπορεί να μου πει κανείς πώς διαλέγουμε τομέα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι !ωραία όλα αυτά αλλά μήπως μπορεί να μου πει κανείς πώς διαλέγουμε τομέα?

Κάτσε να δώσεις πρώτα πανελλήνιες, να περάσεις νομική κ μετά θα τα μάθεις αυτά. Εξάλλου στη σχολή υπάρχουν πάντα κάποιοι "πρόθυμοι" να σε βοηθήσουν...Τι βιασύνη κ αυτή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Κάτσε να δώσεις πρώτα πανελλήνιες, να περάσεις νομική κ μετά θα τα μάθεις αυτά. Εξάλλου στη σχολή υπάρχουν πάντα κάποιοι "πρόθυμοι" να σε βοηθήσουν...Τι βιασύνη κ αυτή!!!
κι εγω αυτο ηθελα να ποσταρω.απλα ενταξει αγχωνεται πολυ για την ηλικια της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
κι εγω αυτο ηθελα να ποσταρω.απλα ενταξει αγχωνεται πολυ για την ηλικια της...

Δεν πρέπει να αγνώνεστε για τέτοια θέματα. Είστε μόλις Β Λυκείου κ έχετε μπροστά σας τη Γ Λυκείου. Να έχετε άγχος για τα μαθήματά σας φυσιολογικό είναι (αν κ στη Γ Λυκείου είναι το περισσότερο άγχος), αλλά όχι για το πως θα διαλέξετε τομέα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ακριβως και γω αγχωνομαι μονο για τα μαθηματα και αν θα καταφερω να περασω εκει που θελω...
τωρα αυτο που ειπε για τους τομεις πρωτη φορα το ακουσα!ουτε καν ξερω περι τινος προκειται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Δηλ τι φταίει κ δν σχηματίζει τμήμα?Είναι παλούκι το μάθημα?τουλάχιστον να μας πει κάποιος τι περίπου μαθαίνουμε...έτσι από περιέργεια...

ε μάλλον θα είναι η απίστευτα βαρετό...η απίστευτα δύσκολο με την έννοια της δύσκολης ορολογίας....θαρρώ :P
-----------------------------------------
να ρωτήσω κάτι !ωραία όλα αυτά αλλά μήπως μπορεί να μου πει κανείς πώς διαλέγουμε τομέα?

δεν διαλέγεις τομέα....τελειώνοντας τη νομική όλοι ως δικηγόροι έχουμε όλες τις γνώσεις για να καταπιαστούμε με οποιοδήποτε τομέα....με το μεταπτυχιακό που θα κάνεις και δεν ξέρω τι άλλο θα ειδικευτείς περισσότερο σε κάποιον τομέα...χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να αναλαμβάνεις υποθέσεις και άλλων τομέων !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PKyriacou

Νεοφερμένος

Ο PKyriacou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όχι δεν είμαι στην κατηγορία των Κυπρίων, είμαι στην κατηγορία Ελλήνων του εξωτερικού (Ομογενών). Δεν έχει βγεί ακόμα ανακοίνωση οπότε θα περιμένω να δώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Όχι δεν είμαι στην κατηγορία των Κυπρίων, είμαι στην κατηγορία Ελλήνων του εξωτερικού (Ομογενών). Δεν έχει βγεί ακόμα ανακοίνωση οπότε θα περιμένω να δώ.

Απ'ό,τι νομίζω έχει βγει ανακοίνωση. Απλά έχουν αφαιρέσει τώρα όλες τις ανακοινώσεις που είχαν σχέση με εγγραφές (θυμάμαι ότι πρώτα έβγαλαν ανακοίνωση για εμάς των Πανελληνίων κ μετά για τις άλλες κατηγορίες: αλλοδαποί, Κύπριοι κλπ). Καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο τη γραμματεία όσο πιο γρήγορα μπορείς. Από πότε παρακολουθείς την ιστοσελίδα της σχολής?
-----------------------------------------
ε μάλλον θα είναι η απίστευτα βαρετό...η απίστευτα δύσκολο με την έννοια της δύσκολης ορολογίας....θαρρώ

Απ'ό,τι είδα το μάθημα αυτό συνδυάζει την οικονομική θεωρία με τις υπόλοιπες κοινωνικές και πολιτικές επιστήμες. Για μένα είναι ενδιαφέρον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Minnie

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Επειδή γράφτηκα στην Κομοτηνή δεν μου έδωσαν ταυτότητα(το γνωστό τρίπτυχο)αλλά μόνο πάσο,το οποίο μάλιστα μου είπαν να αλλάξω μόλις γίνει η μεταγραφή μου στην Αθήνα!Θα πάω στις 29 μάλλον να ρωτήσω στη γραμματεία της σχολής μήπως υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω γιατί έχω αγχωθεί!Κατα τ'άλλα δεν έχω ιδέα πώς είναι τα πράγματα, τί εγκαταστάσεις υπάρχουν κ.ο.κ. Καλή η ιδέα σου για τα συγγράματα,ελπίζω να βρώ μεγαλύτερους φοιτητές για να δανειστώ!Τα βιβλία είναι όντως πανάκριβα(ξεκινούν απο 50 ευρώ το φθηνότερο...αλλά πέτυχα π.χ το ποινικό δίκαιο με 105ευρώ!δεν λέει να τα αγοράσουμε!)Και οι σημειώσεις μια χαρά είναι!!!Ααα όσο για τα κλιμάκια άκουσα οτι το πρώτο φτάνει μέχρι το Κ,οπότε εγώ που ξεκινάω από Ζ θα είμαι σίγουρα στο πρώτο!Εσύ??
-----------------------------------------
Κι εγω δεν εχω πατησει το ποδι μου στην σχολη!Παντως εχω ακουσει οτι οι εγκαταστασεις δεν λενε και πολλα πραγματα!Μεχρι τον Νοεμβρη προλαβαινουμε να ρωτησουμε!Μην αγχωνεσαι!105 ευρω??:jumpy:Εγω ξεκιναω απο Γ!Θα ειμαστε μαζι!!!!!!!!:)
Κ γω μαζί σας θα είμαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
γεια σας παιδια! πώς σας φανηκε η πρωτη μερα?¨εγω ψιλοβαρεθηκα αλλα τεσπα!
θελω να ρωτησω, ποτε δηλωνουμε τα μαθηματα και ποια ειναι αυτα? μπορω να καταθεσω τη δηλωση μου ηλεκτρονικα?
οσον αφορα τα μαθηματα γεν.κοινωνιολογια, πολιτικη επιστημη κ πολ.οικονομια μπορω να τα παρω και σε αλλο/αλλα εξαμηνα ή πρεπει να τα παρω υποχρεωτικα στο α εξαμηνο? γενικα περα απο τα 4 υποχρεωτικα του α εξαμ, ποια αλλα μαθηματα ΠΡΕΠΕΙ να παρω?
ειμαι λιγο μπερδεμενη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia*

Νεοφερμένος

Η lia* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
θελω κ εγω να ρωτησω κτ!!μπορω να μην παρω καθολου επιλογης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:ale3ia:.

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
γεια σας παιδια! πώς σας φανηκε η πρωτη μερα?¨εγω ψιλοβαρεθηκα αλλα τεσπα!
θελω να ρωτησω, ποτε δηλωνουμε τα μαθηματα και ποια ειναι αυτα? μπορω να καταθεσω τη δηλωση μου ηλεκτρονικα?
οσον αφορα τα μαθηματα γεν.κοινωνιολογια, πολιτικη επιστημη κ πολ.οικονομια μπορω να τα παρω και σε αλλο/αλλα εξαμηνα ή πρεπει να τα παρω υποχρεωτικα στο α εξαμηνο? γενικα περα απο τα 4 υποχρεωτικα του α εξαμ, ποια αλλα μαθηματα ΠΡΕΠΕΙ να παρω?
ειμαι λιγο μπερδεμενη!

θελω κ εγω να ρωτησω κτ!!μπορω να μην παρω καθολου επιλογης??

Ρώτησα και μου είπαν πως δεν είναι απαραίτητο να επιλέξουμε κάποιο απο τα μαθήματα επιλογής αν δεν θέλουμε...μάλιστα ούτε κι εγώ θα πάρω κάποιο απο τα 3 γιατί μου είναι αδιάφορα,ενώ στα επόμενα εξάμηνα έχει πολύ πιο ωραία μαθήματα(κατ'εμε,πάντα)...Τώρα υπάρχει και η λύση να μπείτε και να παρακολουθήσετε και τα 3 μαθήματα απο μια φορά για να δείτε αν σας αρέσουν ή όχι...!efim18 νομίζω πως τα μαθήματα επιλογής του πρώτου εξαμήνου μπορείς να τα πάρεις μόνο στο πρώτο εξάμηνο και όχι αργότερα...αλλά μπορείς να δώσεις και ορισμένα μαθήματα επιλογής απο επόμενα εξάμηνα αν θέλεις ,και συγκεκριμενα απο το 3ο και το 5ο...τουλάχιστον έτσι άκουσα... :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top