Νομική Αθήνας - Πρωτοετείς φοιτητές

angelina7

Νεοφερμένος

Η angelina7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
καλησπέρα κ.κ.συνάδελφοι :)

εγώ γράφτηκα χθές και εγκαινίασα τη φοιτητική μου ζωή με καφέ στο κολωνάκι.
-----------------------------------------
παιδιά κάτι άκυρο..
θα πάτε την παρασκευή στην ενημέρωση της ΔΑΠ? μου είπαν ότι είναι μοναδική ευκαιρία γιατί συναντάς και γνωρίζεις όλους τους καθηγητές.
από την άλλη όμως δεν έχω γραφτεί σε κόμμα ούτε θέλω να "στιγματιστώ" πολιτικά ως πρωτοετής..τι λέτε?

Αυτό με τους στιγματισμούς δε στέκει. Στη Νομική ένα μεγάλο 80% παρακολουθεί τις εκδηλώσεις της ΔΑΠ, γιατί διοργανώνει τα καλύτερα πάρτι (είναι κυρίαρχη δύναμη στη σχολή ανέκαθεν). Οι μόνοι που έχουν πολιτικό φρόνημα (ή νομίζουν πως έχουν) είναι οι αριστεροί πάσης φύσεως. Όποιος γράφεται στη ΔΑΠ, ναι, ίσως να ψηφίζει και αντιστοίχως αλλά η παρακολούθηση μιας απλής ενημέρωσης δε σε κάνει αυτόματα και μέλος.

Ποιος είναι βέβαια ο σκοπός αυτών των συγκεντρώσεων; Απάντηση: το φακέλωμα. Θα σε πλησιάσουν, θα σου προσφέρουν τέτοιου είδους εκδηλώσεις και πάρτι, θα σε βοηθήσουν στις εγγραφές κλπ. και θα προσπαθήσουν να γίνουν φίλοι σου. Αν το κρατήσεις σε ένα τέτοιο επίπεδο, μπορείς να περάσεις καλά (εδώ η ΔΑΠ λειτουργεί σαν αδελφότητα αμερικάνικου κολλεγίου): θα έχεις σημειώσεις και πρόσβαση στα κλάμπ της παραλιακής. Αν θες να γραφτείς (εδώ η ΔΑΠ λειτουργεί ως ΚΟΜΜΑ, αναλόγως ισχύουν και για τις λοιπές παρατάξεις, μην κολλάμε στα ονόματα) είναι άλλο θέμα. Έχε όμως κατα νου, ότι και στην πρώτη περίπτωση τίποτα δεν είναι τζάμπα. Ο λόγος που θα αποκτήσεις τόσα καινούρια τηλέφωνα είναι γιατι θέλουν πολύ απλά και να σε φακελώσουν (ακούγονται πολλά, όπως ότι σημειώνουν ακόμα και την κοινωνική και ερωτική σου ζωή για να βγάλουν συμπεράσματα για το τι ψηφίζεις). Η συμβουλή μου είναι να τους κρατάς σε απόσταση, να προσέχεις τι τους λες και απλά να περνας καλά στα πάρτι που διοργανώνουν. Κράτα φιλικούς τόνους, όχι όμως και υπερβολικά φιλικούς.

Τώρα για τη συγκέντρωση... προσωπικά δε θα πήγαινα. Άλλωστε γνωρίζεις τους καθηγητες μόνο φατσικά, κάτι που μπορείς κάλλιστα να κάνεις και στις παραδόσεις. Αν θες να γνωρίσεις πραγματικά τους καθηγητές σου, υπάρχουν οι ώρες ακρόασης. Σε τέτοιου είδους συζητήσεις ουδέποτε πήγα, γιατί πολύ απλά ακούς τα ίδια εισαγωγικά που σου λένε και στις εγγραφές και παντού (Μπράβο που περάσατε, κοιτάξτε να βγείτε από δω αξιοπρεπώς γιατί είμαστε δύσκολη σχολή και χρειάζεται δουλειά μπλα μπλα μπλα).

Καλά έκανες λοιπόν και πήγες Κολωνάκι για καφέ (κι εγώ αυτό θα έκανα!!!)
Αν τώρα θες πληροφορίες, μπορώ να σου πω ότι θέλεις από την προσωπική μου εμπειρία (σχολή, επίπεδο δυσκολίας, τρόπος διαβάσματος κλπ). Απλά ρώτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

law&order

Νεοφερμένος

Η law&order αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Aχ..ειλικρινά είσαι πολύ εξυπηρετική!! ευχαριστώ πολύ!!

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή δεν είχα αγχωθεί..μπαίνοντας όμως μέσα και γνωρίζοντας τόσα άτομα με κοινά ενδιαφέροντα,φιλοδοξίες,στόχους και εξοπλισμένα με περισσότερα προσόντα..αγχώθηκα!!γιατί κακά τα ψέματα στο λύκειο ξεχωρίζει στους τυφλούς ο μονόφθαλμος..έχω αρκετές φιλοδοξίες και δε σου κρύβω ότι θα κυνηγήσω κάθε ευκαιρία που θα μου δοθεί.προς το παρόν θα μπορούσες να με συμβουλεύσεις ποιό μάθημα να επιλέξω?γεν.κοιν/γία,πολιτική επιστήμη,πολιτική οικονομία?
λάβε υποψη ότι ενδιαφέρομαι για εργατικό/οικονομικό/εταιρικό δίκαιο ή ναυτικό

ευχαριστώ και πάλι!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:ale3ia:.

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ανηκω στην ιδια κατηγορια!!!Συμφωνα με τον κανονισμο για τους τριτεκνους(ανηκεις στην κατηγορια χωρις ποσοτικο περιορισμο) ερχεσαι σιγουρα Αθηνα!!!Οι μετεγγραφες ερχονται τελη Δεκεμβριου με αρχες Ιανουαριου και οι εξετασεις(χωρις καταληψεις) ξεκινουν τελη Ιανουαριου!Οποτε νομιζω οτι θα μπεις απ το 1ο εξαμηνο!!Εννοειται οτι ολο αυτο τ διαστημα μπορεις να παρακολουθεις κανονικα τα μαθηματα στην Αθηνα!Παντως μια φιλη μου περυσι που στην Αθηνα ειχε και 1,5 μηνα καταληψη πηρε μετεγγραφη τελη Ιανουαριου και δεν εχασε την εξεταστικη!Βεβαια τα βιβλια τα πηρε 2μερες πριν τις εξετασεις αλλα αυτο ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια!!

Κι εγώ ανήκω στην ίδια κατηγορία, πραγματοποίησα ήδη την εγγραφή και μου είπαν πως δεν χρειάζεται κάτι άλλο...Μόνο να υποβάλουμε τα δικαιολογητικά το Νοέμβρη...αλλά μίλησα και με κάποια άλλα παιδιά και με έβαλαν σε σκέψεις σχετικά με τα βιβλία...Μήπως θα χρειαστεί να ανέβω ξανά στην Κομοτηνή για να τα πάρω?Με φόβισε αυτό το"2 μέρες πρίν"που λές!!!Υπάρχει περίπτωση να μείνω ξεκρέμαστη?Γιατί αν δίνουν τα βιβλία δυο μέρες πρίν μόνο απο τις σημειώσεις προλαβαίνω ουσιαστικά να διαβάσω κι έτσι δεν θα περάσω μάθημα...!Όποιος μπορεί να μου πεί δυο ενθαρυντικά λογάκια για να μην αγχώνομαι,πολύ θα το εκτιμήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Κι εγώ ανήκω στην ίδια κατηγορία, πραγματοποίησα ήδη την εγγραφή και μου είπαν πως δεν χρειάζεται κάτι άλλο...Μόνο να υποβάλουμε τα δικαιολογητικά το Νοέμβρη...αλλά μίλησα και με κάποια άλλα παιδιά και με έβαλαν σε σκέψεις σχετικά με τα βιβλία...Μήπως θα χρειαστεί να ανέβω ξανά στην Κομοτηνή για να τα πάρω?Με φόβισε αυτό το"2 μέρες πρίν"που λές!!!Υπάρχει περίπτωση να μείνω ξεκρέμαστη?Γιατί αν δίνουν τα βιβλία δυο μέρες πρίν μόνο απο τις σημειώσεις προλαβαίνω ουσιαστικά να διαβάσω κι έτσι δεν θα περάσω μάθημα...!Όποιος μπορεί να μου πεί δυο ενθαρυντικά λογάκια για να μην αγχώνομαι,πολύ θα το εκτιμήσω!

παιδιά νομική περάσατε είναι δυνατόν να τα λέτε αυτά?τα βιβλία αργούνε όντως...αυτό δεν σημαίνει ότι θα τα πάρουμε 2 μέρες πριν!!! ΕΛΕΟΣ! ποιος τα λέει αυτά...έλεος! τα βιβλία άπαξ και έρχεσαι με μετεγγραφή αθήνα τα παίρνεις από αθήνα..το να περνάς κομοτηνή και να είσαι γραμμενος εκεί αλλά να παρακολουθείς αθηνα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο!στη χειρότερη ζητάς από κάποιον μεγαλύτερο να στα δανείσει και του τα επιστρέφεις μόλις τελειώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina7

Νεοφερμένος

Η angelina7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Aχ..ειλικρινά είσαι πολύ εξυπηρετική!! ευχαριστώ πολύ!!

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή δεν είχα αγχωθεί..μπαίνοντας όμως μέσα και γνωρίζοντας τόσα άτομα με κοινά ενδιαφέροντα,φιλοδοξίες,στόχους και εξοπλισμένα με περισσότερα προσόντα..αγχώθηκα!!γιατί κακά τα ψέματα στο λύκειο ξεχωρίζει στους τυφλούς ο μονόφθαλμος..έχω αρκετές φιλοδοξίες και δε σου κρύβω ότι θα κυνηγήσω κάθε ευκαιρία που θα μου δοθεί.προς το παρόν θα μπορούσες να με συμβουλεύσεις ποιό μάθημα να επιλέξω?γεν.κοιν/γία,πολιτική επιστήμη,πολιτική οικονομία?
λάβε υποψη ότι ενδιαφέρομαι για εργατικό/οικονομικό/εταιρικό δίκαιο ή ναυτικό

ευχαριστώ και πάλι!!:)

Ωραία! Άλλη μία business lawyer στην παρέα μας!
Ο ενθουσιασμός στα πρώτα έτη είναι φοβερός. Είναι τέλειο να έχεις το πρόγραμμα σπουδών μπροστά σου και να πρέπει να διαλέξεις μαθήματα. Είναι κάτι που (ακόμα και στο τρίτο έτος μου) δεν έχω ξεπεράσει...
Μπορεί να σου φανεί λίγο περίεργο αλλά θα σου πρότεινα... να συγκρατήσεις τον ενθουσιασμό σου. Τα μαθήματα του α' εξαμήνου δεν είναι δύσκολα αλλά θα αργήσεις αρκετά να προσαρμοστείς στο στυλ του διαβάσματος που απαιτούν για τις εξετάσεις (για του λόγου το ακριβές, το πιθανότερο είναι πως θα σου πάρει ένα έτος η διαδικασία του διαβάσματος που απαιτείται). Επιπλέον, ορισμένα από αυτά έχουν συντελεστή βαρύτητας στο μέσο όρο (Συνταγματικό, Γενικές Αρχές) και εκτός αυτού αποτελούν "building blocks" στη διαδικασία εκμάθησης των νομικών. Θα σου έλεγα επομένως να επικεντρωθείς σ' αυτά.
Αν τώρα θες οπωσδήποτε ένα μάθημα επιλογής, θα πρότεινα την Πνευματική Ιδιοκτησία. Είναι τρίτου εξαμήνου (υποχρεωτικής επιλογής) αλλά πολλοί το επιλέγουν και στο πρώτο. Η επίτευξη υψηλής βαθμολογίας είναι εύκολη (προσωπικά το πέρασα με εννιά, το ίδιο κι η κολλητή μου που το πήρε στο πρώτο εξάμηνο) ενώ είναι μάθημα που ανήκει κατ' εξοχήν στον κλάδο του εμπορικού δικαίου (βιομηχανική ιδιοκτησία). Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πολλά πράγματα για τα δικαιώματα επί αύλων αγαθών (φύση, έννοιες) που παίζουν σημαντικό ρόλο στις εταιρίες. Διδάσκουσα είναι η κα Καλλινίκου.
Από τα μαθήματα ελεύθερης επιλογής και σε σχέση με τα ενδιαφέροντά σου θα πρότεινα μάλλον πολιτική οικονομία. Δεν το έχω παρακολουθήσει αλλά φαίνεται ενδιαφέρον. Πάντως το εν λόγω μάθημα δε διδάχτηκε κατά την περίοδο 2008-2009...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wra

Νεοφερμένος

Η wra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κι εγώ ανήκω στην ίδια κατηγορία, πραγματοποίησα ήδη την εγγραφή και μου είπαν πως δεν χρειάζεται κάτι άλλο...Μόνο να υποβάλουμε τα δικαιολογητικά το Νοέμβρη...αλλά μίλησα και με κάποια άλλα παιδιά και με έβαλαν σε σκέψεις σχετικά με τα βιβλία...Μήπως θα χρειαστεί να ανέβω ξανά στην Κομοτηνή για να τα πάρω?Με φόβισε αυτό το"2 μέρες πρίν"που λές!!!Υπάρχει περίπτωση να μείνω ξεκρέμαστη?Γιατί αν δίνουν τα βιβλία δυο μέρες πρίν μόνο απο τις σημειώσεις προλαβαίνω ουσιαστικά να διαβάσω κι έτσι δεν θα περάσω μάθημα...!Όποιος μπορεί να μου πεί δυο ενθαρυντικά λογάκια για να μην αγχώνομαι,πολύ θα το εκτιμήσω!
Οχι μην τα παρεις απ την Κομοτηνη!Δεν ειναι ιδια ολα τα βιβλια της Κομοτηνης μ αυτα της Αθηνας(αλλα μαθηματα,αλλοι καθηγητες)!!!Γενικα,τα βιβλια αργουν να δωθουν!Περυσι συμφωνα με την φιλη μου οι πρωτοετεις Αθηνας τα πηραν τελη Δεκεμβριου!Οσοι ομως κανουν μετεγγραφη τα παιρνουν οταν γινει η μετεγγραφη τους!Οποτε,η τα αγοραζεις(δν θα ειναι ακριβα??) η τα δανειζεσαι απο μεγαλυτερο φοιτητη(σιγουρα θα βρεις καποιον) η τα βγαζεις φωτοτυπιες(κουλο και δυσκολο) η επισκεπτεσαι συχνα την βιβλιοθηκη(υπαρχει??)!!!!Και εγω εκανα την εγγραφη:)!!Σου εδωσαν φοιτητικη ταυτοτητα?Σε ποιο κλιμακιο θα εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:ale3ia:.

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Οχι μην τα παρεις απ την Κομοτηνη!Δεν ειναι ιδια ολα τα βιβλια της Κομοτηνης μ αυτα της Αθηνας(αλλα μαθηματα,αλλοι καθηγητες)!!!Γενικα,τα βιβλια αργουν να δωθουν!Περυσι συμφωνα με την φιλη μου οι πρωτοετεις Αθηνας τα πηραν τελη Δεκεμβριου!Οσοι ομως κανουν μετεγγραφη τα παιρνουν οταν γινει η μετεγγραφη τους!Οποτε,η τα αγοραζεις(δν θα ειναι ακριβα??) η τα δανειζεσαι απο μεγαλυτερο φοιτητη(σιγουρα θα βρεις καποιον) η τα βγαζεις φωτοτυπιες(κουλο και δυσκολο) η επισκεπτεσαι συχνα την βιβλιοθηκη(υπαρχει??)!!!!Και εγω εκανα την εγγραφη:)!!Σου εδωσαν φοιτητικη ταυτοτητα?Σε ποιο κλιμακιο θα εισαι?

Επειδή γράφτηκα στην Κομοτηνή δεν μου έδωσαν ταυτότητα(το γνωστό τρίπτυχο)αλλά μόνο πάσο,το οποίο μάλιστα μου είπαν να αλλάξω μόλις γίνει η μεταγραφή μου στην Αθήνα!Θα πάω στις 29 μάλλον να ρωτήσω στη γραμματεία της σχολής μήπως υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω γιατί έχω αγχωθεί!Κατα τ'άλλα δεν έχω ιδέα πώς είναι τα πράγματα, τί εγκαταστάσεις υπάρχουν κ.ο.κ. Καλή η ιδέα σου για τα συγγράματα,ελπίζω να βρώ μεγαλύτερους φοιτητές για να δανειστώ!Τα βιβλία είναι όντως πανάκριβα(ξεκινούν απο 50 ευρώ το φθηνότερο...αλλά πέτυχα π.χ το ποινικό δίκαιο με 105ευρώ!δεν λέει να τα αγοράσουμε!)Και οι σημειώσεις μια χαρά είναι!!!Ααα όσο για τα κλιμάκια άκουσα οτι το πρώτο φτάνει μέχρι το Κ,οπότε εγώ που ξεκινάω από Ζ θα είμαι σίγουρα στο πρώτο!Εσύ??
-----------------------------------------
Ωραία! Άλλη μία business lawyer στην παρέα μας!
Ο ενθουσιασμός στα πρώτα έτη είναι φοβερός. Είναι τέλειο να έχεις το πρόγραμμα σπουδών μπροστά σου και να πρέπει να διαλέξεις μαθήματα. Είναι κάτι που (ακόμα και στο τρίτο έτος μου) δεν έχω ξεπεράσει...
Μπορεί να σου φανεί λίγο περίεργο αλλά θα σου πρότεινα... να συγκρατήσεις τον ενθουσιασμό σου. Τα μαθήματα του α' εξαμήνου δεν είναι δύσκολα αλλά θα αργήσεις αρκετά να προσαρμοστείς στο στυλ του διαβάσματος που απαιτούν για τις εξετάσεις (για του λόγου το ακριβές, το πιθανότερο είναι πως θα σου πάρει ένα έτος η διαδικασία του διαβάσματος που απαιτείται). Επιπλέον, ορισμένα από αυτά έχουν συντελεστή βαρύτητας στο μέσο όρο (Συνταγματικό, Γενικές Αρχές) και εκτός αυτού αποτελούν "building blocks" στη διαδικασία εκμάθησης των νομικών. Θα σου έλεγα επομένως να επικεντρωθείς σ' αυτά.
Αν τώρα θες οπωσδήποτε ένα μάθημα επιλογής, θα πρότεινα την Πνευματική Ιδιοκτησία. Είναι τρίτου εξαμήνου (υποχρεωτικής επιλογής) αλλά πολλοί το επιλέγουν και στο πρώτο. Η επίτευξη υψηλής βαθμολογίας είναι εύκολη (προσωπικά το πέρασα με εννιά, το ίδιο κι η κολλητή μου που το πήρε στο πρώτο εξάμηνο) ενώ είναι μάθημα που ανήκει κατ' εξοχήν στον κλάδο του εμπορικού δικαίου (βιομηχανική ιδιοκτησία). Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πολλά πράγματα για τα δικαιώματα επί αύλων αγαθών (φύση, έννοιες) που παίζουν σημαντικό ρόλο στις εταιρίες. Διδάσκουσα είναι η κα Καλλινίκου.
Από τα μαθήματα ελεύθερης επιλογής και σε σχέση με τα ενδιαφέροντά σου θα πρότεινα μάλλον πολιτική οικονομία. Δεν το έχω παρακολουθήσει αλλά φαίνεται ενδιαφέρον. Πάντως το εν λόγω μάθημα δε διδάχτηκε κατά την περίοδο 2008-2009...

Μιας και μιλάτε για μαθήματα επιλογής...ήθελα να ρωτήσω το εξής:γίνεται να μην πάρουμε κανένα μάθημα επιλογής στο πρώτο εξάμηνο ή θα πρέπει απαραίτητα να επιλέξουμε ένα??Άλλωστε κανένα απο τα τέσσερα μαθήματα που διατίθενται δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα...προσωπικά προτιμώ μαθήματα σχετικά με την εγκληματολογία,ανακριτική,ποινικό δίκαιο,δικαστική ψυχολογία και άλλα παρόμοια που είναι αδύνατο να τα δώσω απο το πρώτο κιόλας εξάμηνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wra

Νεοφερμένος

Η wra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Επειδή γράφτηκα στην Κομοτηνή δεν μου έδωσαν ταυτότητα(το γνωστό τρίπτυχο)αλλά μόνο πάσο,το οποίο μάλιστα μου είπαν να αλλάξω μόλις γίνει η μεταγραφή μου στην Αθήνα!Θα πάω στις 29 μάλλον να ρωτήσω στη γραμματεία της σχολής μήπως υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω γιατί έχω αγχωθεί!Κατα τ'άλλα δεν έχω ιδέα πώς είναι τα πράγματα, τί εγκαταστάσεις υπάρχουν κ.ο.κ. Καλή η ιδέα σου για τα συγγράματα,ελπίζω να βρώ μεγαλύτερους φοιτητές για να δανειστώ!Τα βιβλία είναι όντως πανάκριβα(ξεκινούν απο 50 ευρώ το φθηνότερο...αλλά πέτυχα π.χ το ποινικό δίκαιο με 105ευρώ!δεν λέει να τα αγοράσουμε!)Και οι σημειώσεις μια χαρά είναι!!!Ααα όσο για τα κλιμάκια άκουσα οτι το πρώτο φτάνει μέχρι το Κ,οπότε εγώ που ξεκινάω από Ζ θα είμαι σίγουρα στο πρώτο!Εσύ??
-----------------------------------------
Κι εγω δεν εχω πατησει το ποδι μου στην σχολη!Παντως εχω ακουσει οτι οι εγκαταστασεις δεν λενε και πολλα πραγματα!Μεχρι τον Νοεμβρη προλαβαινουμε να ρωτησουμε!Μην αγχωνεσαι!105 ευρω??:jumpy:Εγω ξεκιναω απο Γ!Θα ειμαστε μαζι!!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

.:ale3ia:.

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κι εγω δεν εχω πατησει το ποδι μου στην σχολη!Παντως εχω ακουσει οτι οι εγκαταστασεις δεν λενε και πολλα πραγματα!Μεχρι τον Νοεμβρη προλαβαινουμε να ρωτησουμε!Μην αγχωνεσαι!105 ευρω??:jumpy:Εγω ξεκιναω απο Γ!Θα ειμαστε μαζι!!!!!!!!:)

Αχ τι καλάαα!(κάνω πάρτυ όταν βρίσκω παιδιά απο τη σχολή γιατί γενικά δεν έχω κανένα γνωστό απο'κει)Εγώ πήγα μεν στο κτίριο στη Σόλωνος,το οποίο οκ,ήταν χλυδάτο,καθαρό,μες στο μάρμαρο:Pα και καθόλου δεν μοιάζει με τις άλλες σχολές(όταν πήγα στην ΑΣΟΕΕ που είναι η κολλητή μου,τη δική μας σχολή τη λέγανε "Hondos Center" επειδή,λένε,μοιάζει περισότερο με πολυκατάστημα!!!χαχαχα:lol:)γενικά η περιοχή είναι ωραία,τώρα για τα υπόλοιπα θα δούμε,δεν μένει και πολύς καιρός,6 Οκτώβρη άκουσα οτι αρχίζουμε:xixi:!
Πράγματι αφασία είναι οι τιμές στα συγγράματα...τις βλέπεις και γελάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Επειδή γράφτηκα στην Κομοτηνή δεν μου έδωσαν ταυτότητα(το γνωστό τρίπτυχο)αλλά μόνο πάσο,το οποίο μάλιστα μου είπαν να αλλάξω μόλις γίνει η μεταγραφή μου στην Αθήνα!Θα πάω στις 29 μάλλον να ρωτήσω στη γραμματεία της σχολής μήπως υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω γιατί έχω αγχωθεί!Κατα τ'άλλα δεν έχω ιδέα πώς είναι τα πράγματα, τί εγκαταστάσεις υπάρχουν κ.ο.κ. Καλή η ιδέα σου για τα συγγράματα,ελπίζω να βρώ μεγαλύτερους φοιτητές για να δανειστώ!Τα βιβλία είναι όντως πανάκριβα(ξεκινούν απο 50 ευρώ το φθηνότερο...αλλά πέτυχα π.χ το ποινικό δίκαιο με 105ευρώ!δεν λέει να τα αγοράσουμε!)Και οι σημειώσεις μια χαρά είναι!!!Ααα όσο για τα κλιμάκια άκουσα οτι το πρώτο φτάνει μέχρι το Κ,οπότε εγώ που ξεκινάω από Ζ θα είμαι σίγουρα στο πρώτο!Εσύ??
-----------------------------------------


Μιας και μιλάτε για μαθήματα επιλογής...ήθελα να ρωτήσω το εξής:γίνεται να μην πάρουμε κανένα μάθημα επιλογής στο πρώτο εξάμηνο ή θα πρέπει απαραίτητα να επιλέξουμε ένα??Άλλωστε κανένα απο τα τέσσερα μαθήματα που διατίθενται δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα...προσωπικά προτιμώ μαθήματα σχετικά με την εγκληματολογία,ανακριτική,ποινικό δίκαιο,δικαστική ψυχολογία και άλλα παρόμοια που είναι αδύνατο να τα δώσω απο το πρώτο κιόλας εξάμηνο!

Tην εγκληματολογία τουλάχιστον μπορείς να τη δώσεις στο πρώτο εξάμηνο.Εγώ αυτό θα κάνω,θα πάρω όμως και κοινωνιολογία από το πρώτο(3 μαθήματα διατίθενται,κατ'ουσίαν βέβαια 2 γιατί η πολιτική οικονομία δε σχηματίζει καν κλιμάκιο).
Βέβαια την Τρίτη οι ώρες της εγκληματολογίας συμπίπτουν με αυτές του Συνταγματικού.Δε ξέρω όμως αν είναι απαραίτητη η παρακολούθηση(της εγκληματολογίας).Εν πάση περιπτώσει, θα τη δηλώσω κι αν την περάσω την πέρασα.Αν όχι,του χρόνου.
Όσο για το αν γίνεται να μην επιλέξεις ένα από τα μαθήματα επιλογής του εξαμήνου σου δεν το γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

law&order

Νεοφερμένος

Η law&order αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ωραία! Άλλη μία business lawyer στην παρέα μας!
Ο ενθουσιασμός στα πρώτα έτη είναι φοβερός. Είναι τέλειο να έχεις το πρόγραμμα σπουδών μπροστά σου και να πρέπει να διαλέξεις μαθήματα. Είναι κάτι που (ακόμα και στο τρίτο έτος μου) δεν έχω ξεπεράσει...
Μπορεί να σου φανεί λίγο περίεργο αλλά θα σου πρότεινα... να συγκρατήσεις τον ενθουσιασμό σου. Τα μαθήματα του α' εξαμήνου δεν είναι δύσκολα αλλά θα αργήσεις αρκετά να προσαρμοστείς στο στυλ του διαβάσματος που απαιτούν για τις εξετάσεις (για του λόγου το ακριβές, το πιθανότερο είναι πως θα σου πάρει ένα έτος η διαδικασία του διαβάσματος που απαιτείται). Επιπλέον, ορισμένα από αυτά έχουν συντελεστή βαρύτητας στο μέσο όρο (Συνταγματικό, Γενικές Αρχές) και εκτός αυτού αποτελούν "building blocks" στη διαδικασία εκμάθησης των νομικών. Θα σου έλεγα επομένως να επικεντρωθείς σ' αυτά.
Αν τώρα θες οπωσδήποτε ένα μάθημα επιλογής, θα πρότεινα την Πνευματική Ιδιοκτησία. Είναι τρίτου εξαμήνου (υποχρεωτικής επιλογής) αλλά πολλοί το επιλέγουν και στο πρώτο. Η επίτευξη υψηλής βαθμολογίας είναι εύκολη (προσωπικά το πέρασα με εννιά, το ίδιο κι η κολλητή μου που το πήρε στο πρώτο εξάμηνο) ενώ είναι μάθημα που ανήκει κατ' εξοχήν στον κλάδο του εμπορικού δικαίου (βιομηχανική ιδιοκτησία). Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πολλά πράγματα για τα δικαιώματα επί αύλων αγαθών (φύση, έννοιες) που παίζουν σημαντικό ρόλο στις εταιρίες. Διδάσκουσα είναι η κα Καλλινίκου.
Από τα μαθήματα ελεύθερης επιλογής και σε σχέση με τα ενδιαφέροντά σου θα πρότεινα μάλλον πολιτική οικονομία. Δεν το έχω παρακολουθήσει αλλά φαίνεται ενδιαφέρον. Πάντως το εν λόγω μάθημα δε διδάχτηκε κατά την περίοδο 2008-2009...

δηλ.μου προτείνεις να μην πάρω κάποιο επιλογής στο α'εξάμηνο?πάντως και στο φετινό πρόγραμμα δεν βλέπω πουθενά την πολιτική οικονομία:(
μου είχαν πει ότι δε σχηματίζει καν κλιμάκιο.επιπλέον δεν έχω καταλάβει και πολύ πως λειτουργούν τα μαθήματα υποχρεωτικής επιλογής..
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krysta

Νεοφερμένος

Η krysta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
εγώ που ξεκινάω από Ζ θα είμαι σίγουρα στο πρώτο!Εσύ??
-----------------------------------------


Μιας και μιλάτε για μαθήματα επιλογής...ήθελα να ρωτήσω το εξής:γίνεται να μην πάρουμε κανένα μάθημα επιλογής στο πρώτο εξάμηνο ή θα πρέπει απαραίτητα να επιλέξουμε ένα??

Και το δικό μου όνομα από Ζ ξεκινάει!!
Ρε παιδιά κι εγώ έχω προβληματιστεί με τα μαθήματα επιλογής.Σκεφτόμουν να παρακολουθήσω τα 2 που προσφέρονται αρχικά για να σχηματίσω μια άποψη...Από κει και πέρα βλέποντας και κάνοντας.Νομίζω πως έχουμε τη δυνατότητα να μη διαλέξουμε και κανένα.Άλλωστε τα 4 υποχρεωτικά δεν είναι υπεραρκετά για το 1ο εξάμηνο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:ale3ia:.

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Και το δικό μου όνομα από Ζ ξεκινάει!!
Ρε παιδιά κι εγώ έχω προβληματιστεί με τα μαθήματα επιλογής.Σκεφτόμουν να παρακολουθήσω τα 2 που προσφέρονται αρχικά για να σχηματίσω μια άποψη...Από κει και πέρα βλέποντας και κάνοντας.Νομίζω πως έχουμε τη δυνατότητα να μη διαλέξουμε και κανένα.Άλλωστε τα 4 υποχρεωτικά δεν είναι υπεραρκετά για το 1ο εξάμηνο???

Ωραία!!!:DΜαζευόμαστε όλο και περισσότεροι στο πρώτο κλιμάκιο!!!Σωστό αυτό που προτείνεις,μπορούμε να πάρουμε μια ιδέα και μετά βλέπουμε...πάντως εμένα κανένα απο τα 2 δεν με ενθουσιάζει κι επειδή θέλω να ασχοληθώ κυρίως με τον ποινικό κλάδο έχω δεί οτι έχει πολύ πιο ενδιαφέροντα μαθήματα στα επόμενα εξάμηνα και θα προτιμούσα να μην παρω κοινωνιολογία ή πολιτική επιστήμη...δηλαδή αν όντως είναι προαιρετικά πολύ θα με βόλευε!Δεν υπάρχει κανείς που να μην είναι πρωτοετής για να μας διαφωτίσει ως προς αυτό??Βέβαια θα κάνω και μια απόπειρα να ρωτήσω στη γραμματεία όταν πάω...αλλά έχω ακούσει οτι δεν τρελαίνονται να σε εξυπηρετήσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
<<θα έχεις και πρόσβαση στα κλάμπ της παραλιακής.>>

δηλ, αν δν έχεις διασυνδέσεις με δαπ, τρως πόρτα στα κλαμπ της παραλιακής?:P
κ κάτι άλλο: τι στο καλό είναι αυτές οι ακροάσεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

krysta

Νεοφερμένος

Η krysta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
κ κάτι άλλο: τι στο καλό είναι αυτές οι ακροάσεις???

Νομίζω ότι είναι το να πας να μιλήσεις ιδιαιτέρως με κάποιον καθηγητή πχ.για να του ζητήσεις το λόγο γιατί σε έκοψε.Νομίζω λέω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

geokan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια! Στο πρόγραμμα διδασκαλίας κάτω από τον τίτλο του μαθήματος γράφει κάποιες αίθουσες (Οικονομίδου, Ιπποκράτους 7α, κλπ). Πώς θα ξέρω σε ποια αίθουσα θα είμαι? Μήπως πάει με τα κλιμάκια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krysta

Νεοφερμένος

Η krysta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Όντως με τα κλιμάκια πρέπει να πηγαίνει.Εμένα με πήρε τηλέφωνο μία παραταξιακή και μου είπε ότι ξεκινάω την Τρίτη στις 11 το πρωί με γενικές αρχές αστικού και εφόσον το όνομά μου είναι από ζ ότι θα είμαι στην αίθουσα Οικονομίδου στο κτίριο μεταξύ Σίνα και Μασσαλίας.Αν και εσύ είσαι 1ο κλιμάκιο λογικά εκεί θα πρέπει να πας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Όντως με τα κλιμάκια πρέπει να πηγαίνει.Εμένα με πήρε τηλέφωνο μία παραταξιακή και μου είπε ότι ξεκινάω την Τρίτη στις 11 το πρωί με γενικές αρχές αστικού και εφόσον το όνομά μου είναι από ζ ότι θα είμαι στην αίθουσα Οικονομίδου στο κτίριο μεταξύ Σίνα και Μασσαλίας.Αν και εσύ είσαι 1ο κλιμάκιο λογικά εκεί θα πρέπει να πας

παιδιά μην κάνετε έτσι...εκτός του ότι το κτίριο θα είναι γεμάτο με παραταξιακούς ''θερμά διατεθειμένους'' να σας ''καθοδηγήσουν''....σιγα τις πολλές αίθουσες της νομικής....η οικονομίδου είναι στο ισόγειο...δίπλα στο κυλικείο νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:ale3ia:.

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όντως με τα κλιμάκια πρέπει να πηγαίνει.Εμένα με πήρε τηλέφωνο μία παραταξιακή και μου είπε ότι ξεκινάω την Τρίτη στις 11 το πρωί με γενικές αρχές αστικού και εφόσον το όνομά μου είναι από ζ ότι θα είμαι στην αίθουσα Οικονομίδου στο κτίριο μεταξύ Σίνα και Μασσαλίας.Αν και εσύ είσαι 1ο κλιμάκιο λογικά εκεί θα πρέπει να πας

Αχ,αν και δεν έκανα εγώ την ερώτηση,thanks a lot γιατί ήθελα κι εγώ τις ίδιες πληροφορίες!:xixi:Θα τα πούμε την Τρίτη λοιπόν!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggeliki22065

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
παιδιά μην κάνετε έτσι...εκτός του ότι το κτίριο θα είναι γεμάτο με παραταξιακούς ''θερμά διατεθειμένους'' να σας ''καθοδηγήσουν''....σιγα τις πολλές αίθουσες της νομικής....η οικονομίδου είναι στο ισόγειο...δίπλα στο κυλικείο νομίζω...

Για την ακριβεια η Οικονομιδου ειναι πανω απο το κυλικειο,ανεβαινετε την σκαλα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top