Νοηματική γλώσσα

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Θα με ενδιεφερε παρα πολυ να μαθω.Και θα μου αρεσε να μπορω να επικοινονω με ατομα που δεν μπορουν να συνενοηθουν αλιως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
:nono: ψιλοαχρηστο δε θα το ελεγα με τιποτα...
Αλλα αρκετα ενδιαφερον ειναι...:xixi:


και ο λογος ειναι αυτος.. Ειναι ωραιο να μπορεις να επικοινωνεις με αυτους τους ανθρωπους οταν οι περισσοτεροι δε μπορουν..

Νοηματικη θα μαθω στη σχολη και πολυ χαιρομαι για αυτο...:xixi:
Αντε με το καλο.. :xixi:

Αν δεν υπηρχε ομως η δυνατοτητα να μαθω και εγω απο την σχολη μου την Νοηματικη γλωσσα ισως και εγω απο μονη μου να πηγαινα να μαθω..:)
Ημουν νια και γερασα..:P
Αυτο που μαθαινουμε στη σχολη ειναι απλα ενα δειγμα της νοηματικης. Δυστυχως πτυχιο στη νοηματικη δεν παιρνεις τοσο ευκολα, σχεδον κανεις. Το μονο που μπορεις να παρεις ειναι η επαρκεια. Σκοπευω να παρω τις τρεις πρωτες που βρισκονται ενα βημα πριν το πτυχιο. Για οσους ομως δεν θελουν να ασχοληθουν επαγγελματικα τους αρκει και η μια επαρκεια.

Θα με ενδιεφερε παρα πολυ να μαθω.Και θα μου αρεσε να μπορω να επικοινονω με ατομα που δεν μπορουν να συνενοηθουν αλιως!
Να συνενοηθουν? Συγνωμη αλλα δεν μιλαμε για καθηστερημενους ανθρωπους αλλα απλα για κωφους. Στον κοσμο των κωφων ειναι τιμη τους που εχουν μια γλωσσα μονο δικη τους. Μια γλωσσα που εχει και αυτη την δικη της ιστορια και κανονες. Επισης και ανεξαρτητη απο οποιαδηποτε αλλη γλωσσα. Το οτι ειναι η κωδικοποιηση της ελληνικης γλωσσας δεν σημαινει οτι εξαρτωνται απο αυτη. Εξαλλου ηδη απο την μικρη ηλικια τα κωφα παιδια αρχιζουν μονα τους να φτιαχνουν νοηματα για να επικοινωνησουν χωρις δλδ να εχουν ακουσει ή διδαχτει τπτ απολυτως. Μιλαμε για ιδιαιτερη γλωσσα για ιδιαιτερους ανθρωπους.
Μια χαρα μπορουν να επικοινωνησουν με τον οποιοδηποτε, το θεμα ειναι αν θελουμε εμεις. Πολλοι χρησιμοποιουν και την χειλεαναγνωση (διαβαζουν τα χειλη σου καθως μιλας).
Αυτα.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ημουν νια και γερασα..:P
Αυτο που μαθαινουμε στη σχολη ειναι απλα ενα δειγμα της νοηματικης. Δυστυχως πτυχιο στη νοηματικη δεν παιρνεις τοσο ευκολα, σχεδον κανεις. Το μονο που μπορεις να παρεις ειναι η επαρκεια. Σκοπευω να παρω τις τρεις πρωτες που βρισκονται ενα βημα πριν το πτυχιο. Για οσους ομως δεν θελουν να ασχοληθουν επαγγελματικα τους αρκει και η μια επαρκεια.


Να συνενοηθουν? Συγνωμη αλλα δεν μιλαμε για καθηστερημενους ανθρωπους αλλα απλα για κωφους. Στον κοσμο των κωφων ειναι τιμη τους που εχουν μια γλωσσα μονο δικη τους. Μια γλωσσα που εχει και αυτη την δικη της ιστορια και κανονες. Επισης και ανεξαρτητη απο οποιαδηποτε αλλη γλωσσα. Το οτι ειναι η κωδικοποιηση της ελληνικης γλωσσας δεν σημαινει οτι εξαρτωνται απο αυτη. Εξαλλου ηδη απο την μικρη ηλικια τα κωφα παιδια αρχιζουν μονα τους να φτιαχνουν νοηματα για να επικοινωνησουν χωρις δλδ να εχουν ακουσει ή διδαχτει τπτ απολυτως. Μιλαμε για ιδιαιτερη γλωσσα για ιδιαιτερους ανθρωπους.
Μια χαρα μπορουν να επικοινωνησουν με τον οποιοδηποτε, το θεμα ειναι αν θελουμε εμεις. Πολλοι χρησιμοποιουν και την χειλεαναγνωση (διαβαζουν τα χειλη σου καθως μιλας).
Αυτα.!
Δεν το ειπα ρατσιστηκα το να σηνενοηθουν .Ενουσα οτι δεν μπορουν να μιλησουν και αμα δεν μαθει καποιος νοηματικη γλωσσα δεν θα μπορει να μιλησει μαζι τους.Και ουτε την λεξη καθηστερημενα ανεφερα.Και εγω τους θαυμαζω που μιλανε με νοηματικη γλωσσα γιατι ειναι πολυ δυσκολη κατα την γνωμη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

free_dom

Δραστήριο μέλος

Η ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Και γω παρα πολυ θελω.αλλα ειναι πολυ ακριβα απο οτι εχω ακουσει..ενδιαφερομαι παρα πολυ και οπου να ναι θα μαθω περισσοτερες πληροφοριες και θα παω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σε πολλούς δήμους γίνονται μαθήματα νοηματικής με πολύ μικρό αντίτιμο!
Στην Αργυρούπολη υπήρχε η δυνατότητα σίγουρα (το ξέρω γιατί είχα γραφτεί), οπότε ψάχτε το και για αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

free_dom

Δραστήριο μέλος

Η ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Σε πολλούς δήμους γίνονται μαθήματα νοηματικής με πολύ μικρό αντίτιμο!
Στην Αργυρούπολη υπήρχε η δυνατότητα σίγουρα (το ξέρω γιατί είχα γραφτεί), οπότε ψάχτε το και για αλλού.

ok thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μια γλωσσα που εχει και αυτη την δικη της ιστορια και κανονες. Επισης και ανεξαρτητη απο οποιαδηποτε αλλη γλωσσα. Το οτι ειναι η κωδικοποιηση της ελληνικης γλωσσας δεν σημαινει οτι εξαρτωνται απο αυτη.

Ενημερωτικά, η νοηματική δεν έχει την παραμικρή σχέση με την ελληνική γλώσσα. Επιπροσθέτως σε κάθε περιοχή της χώρας υπάρχουν παραλλαγές της με αποτέλεσμα τη δύσκολη επικοινωνία μεταξύ των εμπλεκόμενων μερών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top