Νιώθω πως απέτυχα

MarianaPan

Νεοφερμένος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
είναι κάτι που με προβληματίζει τώρα αρχίζοντας τη σχολή. είμαι 21 κ οι υπόλοιποι γύρω μου είναι 17-18 Όταν ο καθηγητής μιλάει για τους τελειόφοιτους συνειδητοποιώ ότι είναι παιδιά της ηλικίας μου. Νιώθω λίγο περιέργα, δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ. δεν θα τελειώσω μαζί με την φουρνιά μου κ με αγχώνει το γεγονός ότι θα πάρω 1ο πτυχίο το νωρίτερο στα 25 ενώ μπορούσα να το είχα πάρει φέτος... Getting it off my chest I guess
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
είναι κάτι που με προβληματίζει τώρα αρχίζοντας τη σχολή. είμαι 21 κ οι υπόλοιποι γύρω μου είναι 17-18 Όταν ο καθηγητής μιλάει για τους τελειόφοιτους συνειδητοποιώ ότι είναι παιδιά της ηλικίας μου. Νιώθω λίγο περιέργα, δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ. δεν θα τελειώσω μαζί με την φουρνιά μου κ με αγχώνει το γεγονός ότι θα πάρω 1ο πτυχίο το νωρίτερο στα 25 ενώ μπορούσα να το είχα πάρει φέτος... Getting it off my chest I guess
Καταρχάς συγχαρητήρια!
Εμένα μου φαίνεται έως και ασήμαντη η διαφορά. Τι 18 τι 21 . Εδώ άλλοι τελειώνουν το σχολείο στα 50. Νέα παραμένεις. Μην αγχώνεσαι...
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,238 μηνύματα.
Είμαστε αδερφές ψυχές, ετσι ακριβως νιωθω και γω.
Αν φετος πανε ολα καλα του χρονου θα είμαι 21 και υπολοιποι 18, σε νιωθω απίστευτα ❤️❤️❤️
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
είναι κάτι που με προβληματίζει τώρα αρχίζοντας τη σχολή. είμαι 21 κ οι υπόλοιποι γύρω μου είναι 17-18 Όταν ο καθηγητής μιλάει για τους τελειόφοιτους συνειδητοποιώ ότι είναι παιδιά της ηλικίας μου. Νιώθω λίγο περιέργα, δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ. δεν θα τελειώσω μαζί με την φουρνιά μου κ με αγχώνει το γεγονός ότι θα πάρω 1ο πτυχίο το νωρίτερο στα 25 ενώ μπορούσα να το είχα πάρει φέτος... Getting it off my chest I guess
Είσαι του 2000? Ή του 2001
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,238 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,238 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
είναι κάτι που με προβληματίζει τώρα αρχίζοντας τη σχολή. είμαι 21 κ οι υπόλοιποι γύρω μου είναι 17-18 Όταν ο καθηγητής μιλάει για τους τελειόφοιτους συνειδητοποιώ ότι είναι παιδιά της ηλικίας μου. Νιώθω λίγο περιέργα, δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ. δεν θα τελειώσω μαζί με την φουρνιά μου κ με αγχώνει το γεγονός ότι θα πάρω 1ο πτυχίο το νωρίτερο στα 25 ενώ μπορούσα να το είχα πάρει φέτος... Getting it off my chest I guess
Πρέπει να αφήσεις πίσω σου την σχολική νοοτροπία. Στην ζωή δεν υπάρχουν πεπατημένες που όλοι πρέπει να ακολουθούν κατά γράμμα για να πετύχουν σε κάτι. Πολλοί απο τους συμφοιτητές σου θα τελειώσουν την σχολή αργότερα απο εσένα, και ας μπήκαν πιο νωρίς βάσει φουρνιάς όπως λες. That's life...chaotic. Οπότε αποδέξου το και προσαρμόσου, μην το φοβάσαι. Δες πως μπορείς να βρεις το δικό σου δρόμο και μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι ;).
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
είναι κάτι που με προβληματίζει τώρα αρχίζοντας τη σχολή. είμαι 21 κ οι υπόλοιποι γύρω μου είναι 17-18 Όταν ο καθηγητής μιλάει για τους τελειόφοιτους συνειδητοποιώ ότι είναι παιδιά της ηλικίας μου. Νιώθω λίγο περιέργα, δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ. δεν θα τελειώσω μαζί με την φουρνιά μου κ με αγχώνει το γεγονός ότι θα πάρω 1ο πτυχίο το νωρίτερο στα 25 ενώ μπορούσα να το είχα πάρει φέτος... Getting it off my chest I guess
Συναδερεφε, μπαίνω για δεύτερο πτυχίο κ είμαι 26. Απορώ πως κ δεν έχεις 30+ ατομα στο έτος σ, στο δικό μου υπήρχαν κάμποσοι.
Αυτό το σκεπτικό, με τις ηλικίες το έχεις κουβαλήσει μαζί σου από το σχολείο. Ξεφοτωσου το. Η τριτοβάθμια δεν έχει καμία σχέση με δεύτεροβαθμια.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Στο έτος μου έχουμε αρκετούς που είναι 24+... Οντως έχεις χάσει κάποια χρόνια όπως κι εγώ, όμως είσαι αρκετά νέα, αρκετοί ξεκινούν και σπουδάζουν στα 30 τους και τελειώνουν στα 34-36 οπότε μην αγχώνεσαι. Οι σπουδές δεν έχουν ηλικία :)
 

MarianaPan

Νεοφερμένος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Η επιτυχία/αποτυχία προκύπτει απ'το αν εκπλήρωσες τους προσωπικούς σου στόχους, όχι απ'τη σύγκριση με άλλους. Και επίσης δεν είναι δυαδικό το αποτέλεσμα, μπορεί να κάνεις θραύση, μπορεί να έχεις μια περιορισμένη επιτυχία, μπορεί να μην πετύχεις τίποτα, μπορεί να θες περισσότερο χρόνο να τα καταφέρεις. Και στην τελική ξέρεις κάτι, απλά θα βγεις 3 χρόνια πιο αργά στη σύνταξη, σιγά το κακό δηλαδή.

Διασκέδασε και διάβασε τώρα, αργότερα θα σου λείπουν αυτές οι μέρες και δεν αξίζει να τις σπαταλήσεις με τέτοιες ανασφάλειες. Εγώ μόνο ένα χρόνο απέχω απ'τα έδρανα και ήδη νιώθω μπούμερ και στεναχωριέμαι με το ενδεχόμενο ότι δεν θα καθίσω ποτέ ξανά σε αίθουσα πανεπιστημίου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top