Νιώθω ήδη δυστυχισμένη με την κατάσταση (φροντιστήριο)

Basiliki.kiki

Νεοφερμένος

Η Basiliki.kiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν είμαι ευχαριστημένη με τίποτα. Ξέρω ότι είναι νωρίς ακόμα αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι στην πορεία...
δεν νιώθω την χημεία με τους καθηγητές και είμαι και σε τμήμα με χαμηλότερο επίπεδο από το δικό μου...νιώθω σαν να χάνω την χρόνο μου αλλά δεν βρίσκω άλλη λύση... Αυτό το άσχημο vibe που μου αφήνει η κατάσταση με κάνει να νιώσω ότι τα χάνω ήδη και δεν θα μπορέσω να δώσω πανελλήνιες σε τέτοια ψυχολογική κατάσταση αν συνεχιστεί(που θα συνεχιστεί) μπορεί να ακούγονται υπερβολικά αυτά που λεω αλλά είναι η αλήθεια μου και δεν έχω που αλλού να ξεσπάσω...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Εγώ πάντως όταν πήγα στο πρώτο φροντιστήριο για πανελλήνιες (και φαντάσου με στόχο να παρακολουθήσω μόνο μαθηματικά) και είδα τον παράξενο μαθηματικό, δεν πάτησα 2η φορά. Βρήκα άλλο φροντιστήριο που μου έκανε και καλή προσφορά για όλα τα μαθήματα, πήρα τηλ το πρώτο και είπα ότι δεν θα ξανά πάω.
Μπορείς να το πεις και στους γονείς σου, κάνε το τώρα που είναι αρχή και κανόνισέ το απλά με ένα τηλεφώνημα.

Α και να σου πω ότι στο φροντιστήριο που κατέληξα, είχαμε κι άλλους συμμαθητές που είχαν έρθει από άλλο φροντιστήριο. Είναι πολύ συνηθισμένο, μην ανησυχείς.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Δεν είμαι ευχαριστημένη με τίποτα. Ξέρω ότι είναι νωρίς ακόμα αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι στην πορεία...
δεν νιώθω την χημεία με τους καθηγητές και είμαι και σε τμήμα με χαμηλότερο επίπεδο από το δικό μου...νιώθω σαν να χάνω την χρόνο μου αλλά δεν βρίσκω άλλη λύση... Αυτό το άσχημο vibe που μου αφήνει η κατάσταση με κάνει να νιώσω ότι τα χάνω ήδη και δεν θα μπορέσω να δώσω πανελλήνιες σε τέτοια ψυχολογική κατάσταση αν συνεχιστεί(που θα συνεχιστεί) μπορεί να ακούγονται υπερβολικά αυτά που λεω αλλά είναι η αλήθεια μου και δεν έχω που αλλού να ξεσπάσω...
τα πράγματα είναι απλά: εφόσον βλέπεις ότι αυτό το φροντιστήριο (οι καθηγητές αυτού του φροντιστηρίου για την ακρίβεια) δεν σου κάνουν, άλλαξε φροντιστήριο. αν το πρόβλημα ήταν μόνο το τμήμα, θα μπορούσες να αλλάξεις μόνο τμήμα. αλλά αφού όπως λες, δεν υπάρχει χημεία με τους καθηγητές, άλλαξε φροντιστήριο. είναι κρίμα να σπαταλάς τα χρήματά σου σε ένα φροντιστήριο που δεν σου κάνει (και το ότι δεν κάνει σε εσένα ή στον κάθε εσένα, δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει το φροντιστήριο κλπ, ούτε ότι έχεις εσύ κάποιο πρόβλημα. απλώς δεν ταιριάζουν όλα σε όλους και δεν λειτουργούν όλοι με τον ίδιο τρόπο), βρες ένα άλλο φροντιστήριο και φρόντισε να συζητήσεις με τους καθηγητές εκεί, να εξηγήσεις ποιοι είναι οι στόχοι και οι βλέψεις σου, ώστε να μπορέσουν κι αυτοί όσο είναι εφικτό να σε βάλουν σε ένα τμήμα αντάξιο των ικανοτήτων σου. έχε βέβαια στο μυαλό σου ότι το να πας σε άλλο φροντιστήριο, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα μπεις σε τμήμα αντάξιο των ικανοτήτων σου (εφόσον οι καθηγητές δεν σε γνωρίζουν από πριν), οπότε μην διστάσεις να ζητήσεις αλλαγή τμήματος.

συμπερασματικά (γιατί ήδη πολυλόγησα), εφόσον η κατάσταση είναι όσο χάλια την περιγράφεις, άλλαξε φροντιστήριο, άλλαξε τμήμα ή, γενικά, άλλαξε ό,τι είναι αυτό που σε ενοχλεί και σε δυσαρεστεί.
 

Basiliki.kiki

Νεοφερμένος

Η Basiliki.kiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγώ πάντως όταν πήγα στο πρώτο φροντιστήριο για πανελλήνιες (και φαντάσου με στόχο να παρακολουθήσω μόνο μαθηματικά) και είδα τον παράξενο μαθηματικό, δεν πάτησα 2η φορά. Βρήκα άλλο φροντιστήριο που μου έκανε και καλή προσφορά για όλα τα μαθήματα, πήρα τηλ το πρώτο και είπα ότι δεν θα ξανά πάω.
Μπορείς να το πεις και στους γονείς σου, κάνε το τώρα που είναι αρχή και κανόνισέ το απλά με ένα τηλεφώνημα.

Α και να σου πω ότι στο φροντιστήριο που κατέληξα, είχαμε κι άλλους συμμαθητές που είχαν έρθει από άλλο φροντιστήριο. Είναι πολύ συνηθισμένο, μην ανησυχείς.
Κι εγώ πηγαίνω εκεί σε όλα με προσφορά, και είναι δύσκολο τώρα να φύγω ξέρεις.... επίσης λέγεται ότι είναι καλοί καθηγητές απλά πιστεύω μετράει και το τμήμα
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Κι εγώ πηγαίνω εκεί σε όλα με προσφορά, και είναι δύσκολο τώρα να φύγω ξέρεις....
Τότε αφού είναι δύσκολο να φύγεις (και αφού το συζητήσεις με τους γονείς σου και το επιβεβαιώσουν οτι δε γίνεται), θα προσπαθήσεις να κάνεις το καλύτερο δυνατό με την κατάσταση που έχεις μπροστά σου. Μίλα με τους καθηγητές, μοιράσου τους προβληματισμούς σου, κάνε εσύ αυτά που μπορείς και από κει και πέρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο μικρή μου. Μην πνίγεσαι, πάρτο μέρα μέρα και θα δεις οτι σιγά σιγά θα νιώσεις καλύτερα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Μια χαρά προσφορές μπορούν να κάνουν και τα άλλα φροντιστήρια και χωρίς απόδειξ..γκουχ γκουχ φτου κακα
 

Basiliki.kiki

Νεοφερμένος

Η Basiliki.kiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Update: it's ok now, αποφάσισα να φύγω. :dance2:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Update: it's ok now, αποφάσισα να φύγω. :dance2:
Να ξέρετε ότι θα ασκήσουν πίεση να σε κρατήσουν, με επιχειρήματα και συζήτηση. Επιχειρηματίες είναι πάνω από όλα.
Καλύτερα να μην μπείτε σε συζήτηση, ούτε με το επιχείρημα της καλύτερης προσφοράς από άλλο φροντιστήριο κτλ, γιατί πολύ απλά θα σου πουν ότι θα σου κάνουν καλύτερη προσφορά.
Απλά φύγε και πες ότι δεν θες να συζητήσεις κάτι. :P Ρώτα τους μόνο τι υπόλοιπο χρωστάς για τα μέχρι τώρα μαθήματα. Αν έχεις κάνει λίγες ώρες δε θα σου ζητήσουν τίποτα, το πιθανότερο.

Άντε ένα επιχείρημα να είναι ότι έχεις ΗΔΗ ξεκινήσει σε άλλο φροντιστήριο και έχεις πληρώσει προκαταβολή. Πάντως σε κάθε επιχείρημα σου θα έχουν κάτι να σου ανταπαντήσουν.
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Φευγεις από το φροντιστήριο! Αν τα υπόλοιπα μαθήματα είναι οκ εκεί, απλά σταματάς την χημεία. Αν έχεις θέμα και με τα υπόλοιπα, φεύγεις τελείως.
Κάνε την έρευνά σου, βρες ένα φροντιστήριο και καθηγητή που σου ταιριάζει και όλα κομπλέ.
Στην τρίτη λυκείου άλλαξα φροντιστήριο στο ΑΟΘ τον Νοέμβριο και στα αρχαία κατεύθυνσης τον Φεβρουάριο πριν τις πανελληνιες! (Ναι, τότε μπορουσαμε από θεωρητική να δώσουμε και ΑΟΘ😝)
 

Basiliki.kiki

Νεοφερμένος

Η Basiliki.kiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Φευγεις από το φροντιστήριο! Αν τα υπόλοιπα μαθήματα είναι οκ εκεί, απλά σταματάς την χημεία. Αν έχεις θέμα και με τα υπόλοιπα, φεύγεις τελείως.
Κάνε την έρευνά σου, βρες ένα φροντιστήριο και καθηγητή που σου ταιριάζει και όλα κομπλέ.
Στην τρίτη λυκείου άλλαξα φροντιστήριο στο ΑΟΘ τον Νοέμβριο και στα αρχαία κατεύθυνσης τον Φεβρουάριο πριν τις πανελληνιες! (Ναι, τότε μπορουσαμε από θεωρητική να δώσουμε και ΑΟΘ😝)
Τελικά δεν έκανα χημεία,αλλά επειδή ήμουν αναποφάσιστη και έλεγα θα αλλάξω κατεύθυνση έκανα λίγα μαθήματα σε ένα τμήμα της θεωρητικής εκεί στο φροντιστήριο και άστα... έφυγα ήδη τελείως(χωρις πολλή συζητηση, για να δειτε ποσο αδιαφοροουσαν οι ανθρωποι γενικα)! Ούτως ή άλλως ήταν πιο πολύ φροντιστηριο θεωρητικής και είχε και ενα δύο βιολογους άσχετους για να πουν ότι έχουν και άλλες κατευθύνσεις (ναι ο,τι να ναι το ξέρω, δεν θα έκανα δουλειά εκεί με όποιον καθηγητή και να ειχα )
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top