Νικητής των εκλογών η αποχή. Ή μήπως όχι;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ημερομηνία: 08.11.2010 | 09:25
Νικητής η αποχή στις εκλογές στην Ελλάδα
ΠΗΓΗ: ΚΥΠΕ

Ο Έλληνας πρωθυπουργός δήλωσε αποφασισμένος να παραμείνει προσηλωμένος στον στόχο της σωτηρίας της Ελλάδας
Η αποχή, που έφτασε το 40%, ήταν ο μεγάλος νικητής των χθεσινών περιφερειακών και τοπικών εκλογών, στην Ελλάδα, που πραγματοποιήθηκαν υπό τη σκιά του διλήμματος του Πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου, για την προκήρυξη πρόωρων εκλογών. Το κυβερνών κόμμα κατάφερε να συσπειρώσει τους ψηφοφόρους του, με αποτέλεσμα ο Πρωθυπουργός να αποσύρει, όπως προκύπτει από τις δηλώσεις του, το ενδεχόμενο για πρόωρες εκλογές, που είχε σαν αποτέλεσμα εκτίναξη των spreads τις προηγούμενες μέρες και να δηλώνει ότι θα συνεχίσει τη λήψη μέτρων στο πνεύμα του μνημονίου.

Σε δηλώσεις του μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, που έδειξαν το ΠΑΣΟΚ να προηγείται, ο κ. Παπανδρέου υποστήριξε ότι «η αλλαγή δεν είναι μια εύκολη διαδικασία, αλλά γι' αυτή την αλλαγή, ο ελληνικός λαός μάς έφερε στην εξουσία, ένα χρόνο πριν. Και σήμερα, επιβεβαίωσε ξανά ότι, αυτή την αλλαγή θέλει και τώρα, αυτή την αλλαγή ζητά και τώρα», προσθέτοντας ότι «από αύριο συνεχίζουμε τη δουλειά μας, μένοντας απόλυτα προσηλωμένοι στον μεγάλο κοινό μας στόχο. Πρώτα απ' όλα, στη σωτηρία της χώρας μας, αλλά και στη δημιουργία μιας πατρίδας καλύτερης, δικαιότερης, μιας οικονομίας βιώσιμης, που θα μας επιτρέπει να ορίζουμε εμείς οι ίδιοι τις τύχες μας».

Ο επικεφαλής της ΝΔ, Αντώνης Σαμαράς, από την πλευρά του ανέφερε ότι χθες «απάντησαν στην Κυβέρνηση όλοι εκείνοι που υπέστησαν προσβολές, εκβιασμούς και ανοικτή παραπλάνηση, από τη διακυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Ολοι εκείνοι που ζουν στο φάσμα της ανεργίας και των λουκέτων», προσθέτοντας ότι «όσοι ψήφισαν, στην πλειοψηφία τους, καταδίκασαν την πολιτική του κ. Παπανδρέου. Κι όσοι απείχαν, απέρριψαν τον εκλογικό εκβιασμό του. Ο ελληνικός λαός αποδοκίμασε την πολιτική του Μνημονίου, ενώ τιμώρησε το ΠΑΣΟΚ, που πέρσι τον ξεγέλασε και που φέτος επιχείρησε να τον εκβιάσει».

Η ΓΓ του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα, μετά τα αποτελέσματα που έδειξαν το ΚΚΕ σαφώς ενισχυμένο να κερδίζει δύναμη σε πολλές περιφέρειες και δήμους, λαμβάνοντας από τα μεγαλύτερα ποσοστά της μεταπολίτευσης, δήλωσε ότι «το ψηφοδέλτιο που συγκρότησε το ΚΚΕ πανελλαδικά με ενιαία ονομασία στις περιφέρειες και στους δήμους μαζί με άλλους αγωνιστές που συμπορευτήκαμε στους αγώνες σημείωσε μεγάλη ανοδική πορεία παντού και στις περιφέρειες και στους δήμους και δικαιωματικά όπως ειπώθηκε από τους ειδικούς σχολιαστές το ΚΚΕ είναι η μοναδική πολιτική δύναμη που διαγράφει αισθητή ανοδική πορεία στη μάχη των τοπικών και περιφερειακών εκλογών. Ξέρετε ότι από την αρχή, πολύ έγκαιρα δώσαμε γενικό πολιτικό χαρακτήρα στη μάχη των τοπικών εκλογών» και συνέχισε «καλέσαμε το λαό να καταψηφίσει το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ για τα πεπραγμένα τους πάνω από 20 χρόνια και αναμφισβήτητα μέσα σε αυτά τα πεπραγμένα είναι το μνημόνιο, τα βάρβαρα μέτρα που πάρθηκαν και ό,τι έχει να παρθεί από εδώ και μπρος. Ακούσαμε προηγουμένως τον Πρωθυπουργό και θεωρούμε ότι δεν θέλησε, δεν μπόρεσε να καταλάβει τίποτα από το εκλογικό αποτέλεσμα το οποίο σαφώς κατά τη γνώμη μας περικλείει καταδίκη της πολιτικής του ΠΑΣΟΚ και επίσης δεν περιλαμβάνει την ενίσχυση της ΝΔ, που να μπορεί να επαίρεται ότι ο αντιμνημονιακός της αγώνας είναι γνήσιος. Για εμάς παραμένει πλαστός και κάλπικος».

Ο Πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας υποστήριξε ότι ο« πρώτος γύρος των δημοτικών και περιφερειακών εκλογών αποκαλύπτει τη μεγάλη κρίση του πολιτικού μας συστήματος. Αυτή η κρίση, για διαφορετικούς λόγους, μας αφορά όλους. Η πρωτοφανής αποχή από την κάλπη είναι ένα μήνυμα που πρέπει να ληφθεί πολύ σοβαρά υπόψη από όλους μας. Και εμείς το λαμβάνουμε. Δυστυχώς, όμως, απ' ό,τι φάνηκε από τη δήλωσή του πριν λίγο, δεν το έλαβε ο Πρωθυπουργός, ο οποίος, με έπαρση, δήλωσε ότι θα συνεχίσει την πολιτική του μνημονίου της χρεοκοπίας, χωρίς το εκλογικό αποτέλεσμα να του δίνει καμία δημοκρατική νομιμοποίηση».

www.kathimerini.com.cy
Αυτό με την αποχή που λένε τα θεωρώ παραμυθάκια..... Αποχή είχαμε κυρίως στα μεγάλα αστικά κέντρα γιατί ένα μεγάλο ποσοστό έφυγε για τετραήμερο. Στους υπόλοιπους δήμους υπήρχε προέλευση 60-70%. Το να υπάρχει αύξηση της αποχής σε σύγκριση με τα προηγούμενα χρόνια είναι απολύτως λογικό αφού παλιότερα η ψήφος ήταν υποχρεωτική.

Οι δημοσιογράφοι πρέπει να καταλάβουν ότι η Ελλάδα δεν είναι Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Σε αντίθεση με αυτούς τους δήμους που τους δημάρχους τους βλέπετε μόνο στη τηλεόραση και οι περισσότεροι βάζουν υποψηφιότητα για να αυτοδιαφημιστούν, στους υπόλοιπους οι υποψήφιοι θέλουν να ασχοληθούν αποκλειστικά με το δήμο και είναι γνωστοί στην τοπική κοινωνία και όχι εξαιτίας της τηλεόρασης. Για παράδειγμα ο Άδωνης. Τι έβαλε υποψηφιότητας αυτό αφού είναι βουλευτής. Δηλαδή θα παρατήσει την έδρα του στη Βουλη για να πάει στο δημοτικό συμβούλιο.

Πρέπει να χωνέψουμε ότι ο νικητής δεν ήταν η αποχή αλλά ο δικομματισμός και η πλειοψηφία επιλέγει Ν.Δ. και ΠΑΣΟΚ. Όσους ευσυνείδητα δεν ψηφίζουν γιατί έτσι νομίζουν ότι υποστηρίζουν το σύστημα καταφέρνουν το ακριβώς αντίθετο. Όταν δεν ψηφίζεις η ψήφος σου δεν μετριέται και δεν δίνεις κανένα μήνυμα. Όταν δεν θες να ψηφίσεις τίποτα πήγαινε και ψήφισε άκυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγω ενα εχω να πω απο ολο αυτο που εγινε...μας αξιζουν αυτοι που μας κυβερνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
. Όσους ευσυνείδητα δεν ψηφίζουν γιατί έτσι νομίζουν ότι υποστηρίζουν το σύστημα καταφέρνουν το ακριβώς αντίθετο. Όταν δεν ψηφίζεις η ψήφος σου δεν μετριέται και δεν δίνεις κανένα μήνυμα. Όταν δεν θες να ψηφίσεις τίποτα πήγαινε και ψήφισε άκυρο.

Το ίδιο πράμμα είναι Φόκε. Τα ποσοστά των συνδιασμών υπολογίζονται με βάση τα έγκυρα, μη λευκά ψηφοδέλτια.
Για να το επιβεβαιώσεις άθροισε τα ποσοστά των συνδιασμών οποιουδήποτε δήμου ή περιφέρειας και θα δεις ότι βγάζουν 100.
Συνεπώς αποχή, άκυρο και λευκό είναι το ίδιο.

Άρα αν δε θες να ψηφίσεις κάποιον, καλύτερα αποχή, για να μη χάσεις τζάπα μισή ώρα από τη ζωή σου. :D
Εκτός αν θες να ρίξεις κανά σαλαμάκι για να καταστραφούν και να ακυρωθούν και τα γύρω ψηφοδέλτια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το ίδιο πράμμα είναι Φόκε. Τα ποσοστά των συνδιασμών υπολογίζονται με βάση τα έγκυρα, μη λευκά ψηφοδέλτια.
Για να το επιβεβαιώσεις άθροισε τα ποσοστά των συνδιασμών οποιουδήποτε δήμου ή περιφέρειας και θα δεις ότι βγάζουν 100.
Συνεπώς αποχή, άκυρο και λευκό είναι το ίδιο.

Άρα αν δε θες να ψηφίσεις κάποιον, καλύτερα αποχή, για να μη χάσεις τζάπα μισή ώρα από τη ζωή σου. :D
Εκτός αν θες να ρίξεις κανά σαλαμάκι για να καταστραφούν και να ακυρωθούν και τα γύρω ψηφοδέλτια. :P

Να πω την αλήθεια αυτό δεν το είχα προσέξει :worry:. Θεωρώ λάθος να ακυρώνουν τα άκυρα/λευκά με αυτόν τον τρόπο. Την αποχή σωστά την ακυρώνουν γιατί δεν είναι δυνατόν να γνωρίζεις τι θα ψηφίσει κάποιος που δεν ψήφισε καθόλου.


Έχεις δίκαιο και ανασκευάζω:

Όταν δεν πάμε να ψηφίσουμε ή ψηφίζουμε λευκό-άκυρο είναι σαν να μην υπάρχουμε. Το καλύτερο όσοι διαφωνούν είναι να ψηφίσουν άλλον υποψήφιο που δεν υποστηρίζεται από τα δυο μεγάλα κόμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
ε και γω δεν ψήφισα ..
και οι λόγοι είναι στο θρεντ του mr.crowley,για τις εθνικές εκλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
εγω ψηφισα, και χαιρομαι που καταγραψαμε τεραστια ανοδο...καπου στο 400% στην περιοχη μου.κ σε πολλες αλλες,οπως την αττικη....αλλα κανεις δεν το ανεφερε στα καναλια.
τυχαίο ε δεν νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
:hmm:Δεν ξερω τι να κανω....Με τι να ασχοληθω... Εσυ τι λες?
;)Κανε κομμα!
:confused:

Κι ενω μετα την Ελια και το Ποταμι ελεγα θα κανω... κομμα:redface: και θα το πω Γεφυρα...Μπαινω σημερα στο internet και μαθαινω για το κομμα ''Γεφυρα''!:worry: Προκειται για μικρα κομματα που συννενωθηκαν. Καταλαβατε? Με προλαβανε!

Επιπλεον, σ' αυτες τις εκλογες πολλοι νεοι αποφασισαν να κατεβουν υποψηφιοι δημοτικοι συμβουλοι. Πολλοι γνωστοι μου απο οπου κι αν καταγονται δινουν υποψηφιοτητα. Απο την αλλη, ειναι κι αυτοι οι οποιοι δε θελουν ουτε να ακουσουν για εκλογες, δικαιολογημενα γι' αυτο και πρωτος ειναι ο ΚΑΝΕΝΑΣ!

Εσεις τι θα κανετε? Θα πατε να ψηφισετε? Λεω να παω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ολοι να παμε να ψηφισουμε και να ψηφισουμε κατα συνειδηση και οχι απο αυτα που ακουμε στις τηλεορασεις.Απο αυτα που ζουμε και ξερουμε,τις γνωσεις μας και την καθημερινη μας εμπειρια.Τα πελατειακα συμφεροντα οσο μεγαλα και να ειναι δεν πρεπει ναχουν θεση σαυτες τις εκλογες που η Ελλαδα εχει βουλιαξει,πρεπει να παρουμε τα πραγματα στα χερια μας ειδικα οι νεοι,γιατι οι γεροι ειναι σαπιοι και μας εχουν φερει σαυτα τα χαλια.ΟΥτε μια ψηφος χαμενη,ουτε μια,και να παει εκει που πρεπει.Προσωπικα σαυτες τις εκλογες θα ψηφισω αμφισβητωντας το συστημα και χλευαζοντας το,μικρα κομματα.Ουτε μια ψηφος χαμενη,δεν θα μπορουμε ουτε ενα ψωμι να παρουμε στα παιδια μας να φανε!Και ολοι απο το εξωτερικο ελατε να ψηφισετε ρε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον συνονόματο και επαυξάνω. Όσοι έχουν δικαίωμα ψήφου να προσέλθουν στις κάλπες και να μην ρίξουν λευκή ή άκυρη ψήφο. Όλοι να πάρουμε θέση και να στείλουμε τους ψεύτες, τους κλέφτες και τα λαμόγια στο δ.........σπίτι τους.

Οι Έλληνες που διαμένουν σε χώρες-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης (εκτός της Ελλάδας) ψηφίζουν Ευρωβουλευτές για την Ελλάδα στη χώρα διαμονής τους το Σάββατο στις 24 Μα'ί'ου και οι Έλληνες που διαμένουν στην Ελλάδα την Κυριακή 25 Μα'ί'ου. Όλη η ελληνική επικράτεια θεωρείται ως μία εκλογική περιφέρεια για τις ευρωεκλογές. Στο ψηφοδέλτιο του κόμματος της επιλογής μας μπορούμε να ψηφίσουμε μέχρι και 4 υποψηφίους (μέχρι και 4 σταυροί προτίμησης).

ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΗ! ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΚΥΡΗ ΨΗΦΟ! ΟΧΙ ΣΤΗ ΛΕΥΚΗ ΨΗΦΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Κι εγώ θα ψηφίσω. Πιστεύω ότι πρέπει να ψηφίζουμε βάσει ιδεολογίας και πολιτικών πεποιθήσεων, όχι ως έκφραση διαμαρτυρίας. Άλλο βέβαια αν το πρόγραμμα και οι θέσεις ενός εναλλακτικού (του κυβερνητικού σχήματος) κόμματος μας βρίσκουν σύμφωνους. Σε αυτή την περίπτωση, εννοείται ότι το προτιμάμε. Ας σκεφτούμε όλοι καλά και τα λέμε στις κάλπες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ψήφος επαφίεται στην δημοκρατική συνείδηση και αξιοπρέπεια του ατόμου-πολίτη της περιοχής του, της χώρας του, της Ευρώπης και του κόσμου. Μην αφήσετε τους άλλους να αποφασίζουν για σας. ΟΧΙ στην αποχή, συμφωνώ με τον παραπάνω :D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Προς ενημέρωση όλων.

Ν 4255/2014: Εκλογή μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και άλλες διατάξεις
https://www.ypes.gr/UserFiles/f0ff9297-f516-40ff-a70e-eca84e2ec9b9/nomos_4255_11042014.pdf

ΠΔ 58/2014: Ορισμός ημέρας διεξαγωγής και διάρκειας της ψηφοφορίας για την εκλογή των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
https://www.ypes.gr/UserFiles/f0ff9297-f516-40ff-a70e-eca84e2ec9b9/proedriko_diatagma_22042014.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δημοτικές - Περιφερειακές Εκλογές 2014


ΥΑ Αριθμ. 14586 (ΦΕΚ 938/Β΄/15.04.2014): Ορισµός αριθµού δηµοτικών συµβούλων κάθε εκλογικής περιφέρειας του άρθρου 25 του Ν. 3852/2010 µε βάση τον πληθυσµό της, όπως προκύπτει από την τελευταία απογραφή
https://docs.google.com/file/d/0ByraiF739vomTFU5bklPQW9QRmc/edit

ΥΑ Αριθμ. 12933 (ΦΕΚ 647/Β΄/17.03.2014):Ορισμός αριθμού περιφερειακών συμβούλων κάθε εκλογικής περιφέρειας του άρθρου 136 του Ν. 3852/2010 με βάση τον De Facto πληθυσμό της, όπως προκύπτει από τη τελευταία απογραφή
https://www.karagilanis.gr/images/site/1010/11538_ap_oik._10754.pdf
ΥΑ Αριθμ. 12933 (ΦΕΚ 837/Β΄/04.04.2014): Τροποποίηση της υπ’ αριθμ. 10754/13−3−2014 Υπουργικής Απόφασης «Ορισμός αριθμού περιφερειακών συμβούλων κάθε εκλογικής περιφέρειας του άρθρου 136 του Ν. 3852/2010 με βάση τον De Facto πληθυσμό της, όπως προκύπτει από τη τελευταία απογραφή» (Β΄ 647)
https://www.eetaa.gr/nomothesia/fek/fek/f_990.pdf

Πόσους σταυρούς βάζουμε;
https://www.madata.gr/dimotikes-ekloges/347880.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Και εν όψει εκλογών να παραθέσω την εξής γνωστή φράση ''Λαός που ξεχνά την ιστορία του, είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει''. Μπορούμε με την ψήφο μας να ανοίξουμε τον δρόμο για κάτι νέο, αλλά αυτό πρέπει να γίνει με μεγάλη προσοχή και ευθύνη. Και ειδικά για τα νέα παιδιά που ψηφίζουν και για πρώτη φορά, σκεφτείτε το δύο φορές πριν πάρετε κάποια απόφαση. Είναι πολύ κρίμα να βλέπουμε νέα παιδιά να στρέφονται προς ακροδεξιές παρατάξεις μόνο και μόνο για να εκφράσουν τη δυσαρέσκεια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
H συνταγή της ... σωστής ψήφου, είναι η επιλογή αερολόγων τύπου Πασοκ του '81; Καταλαβαίνετε σε ποιον πολιτικό χώρο αναφέρομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Την Κυριακή ψηφίζω και δεν έχω ιδέα ούτε τί θα ψηφίσω ούτε πως. Στο δήμο μου δεν μου γεμίζει κανένας το μάτι... Όλοι το παίζουν σωτήρες ενώ ταυτόχρονα τάζουν ανταμοιβές για να κερδίσουν ψήφους. Κ η πλειοψηφία τους στηρίζει και το δέχεται.
Δεν ξερω καν πόσους ψήφους πρέπει να δώσω. Κ το τραγικό είναι ότι όποιον ρώτησα δεν ήξερε.
Δεν νομίζω να μην πάω να ψηφίσω αλλά δε θέλω να πάω στα κουτουρού.
Εν τω μεταξύ ρωτάω τη γιαγιά μου " Γιαγιά τί θα ψηφίσεις;" κ μου λεει " Δε ξερω παιδί μου. Ο, τι μου δώσουν". -.-
Και μετά θελουμε να πάμε κ μπροστά.
Δε σχολιάζω καν την ψευτιά των διαφημίσεων του κάθε κόμματος στη τηλεόραση. Ειλικρινά είμαι σε αδιέξοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Την Κυριακή ψηφίζω και δεν έχω ιδέα ούτε τί θα ψηφίσω ούτε πως. Στο δήμο μου δεν μου γεμίζει κανένας το μάτι... Όλοι το παίζουν σωτήρες ενώ ταυτόχρονα τάζουν ανταμοιβές για να κερδίσουν ψήφους. Κ η πλειοψηφία τους στηρίζει και το δέχεται.
Δεν ξερω καν πόσους ψήφους πρέπει να δώσω. Κ το τραγικό είναι ότι όποιον ρώτησα δεν ήξερε.
Δεν νομίζω να μην πάω να ψηφίσω αλλά δε θέλω να πάω στα κουτουρού.
Εν τω μεταξύ ρωτάω τη γιαγιά μου " Γιαγιά τί θα ψηφίσεις;" κ μου λεει " Δε ξερω παιδί μου. Ο, τι μου δώσουν". -.-
Και μετά θελουμε να πάμε κ μπροστά.
Δε σχολιάζω καν την ψευτιά των διαφημίσεων του κάθε κόμματος στη τηλεόραση. Ειλικρινά είμαι σε αδιέξοδο.

O κόσμος θα ψηφίσει αυτούς που του ταιριάζουν. Ότι συμβαίνει κάθε τέσσερα χρόνια. Γιατί να αλλάξουν οι συνήθειες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Την Κυριακή ψηφίζω και δεν έχω ιδέα ούτε τί θα ψηφίσω ούτε πως. Στο δήμο μου δεν μου γεμίζει κανένας το μάτι... Όλοι το παίζουν σωτήρες ενώ ταυτόχρονα τάζουν ανταμοιβές για να κερδίσουν ψήφους. Κ η πλειοψηφία τους στηρίζει και το δέχεται.
Δεν ξερω καν πόσους ψήφους πρέπει να δώσω. Κ το τραγικό είναι ότι όποιον ρώτησα δεν ήξερε.
Δεν νομίζω να μην πάω να ψηφίσω αλλά δε θέλω να πάω στα κουτουρού.
Εν τω μεταξύ ρωτάω τη γιαγιά μου " Γιαγιά τί θα ψηφίσεις;" κ μου λεει " Δε ξερω παιδί μου. Ο, τι μου δώσουν". -.-
Και μετά θελουμε να πάμε κ μπροστά.
Δε σχολιάζω καν την ψευτιά των διαφημίσεων του κάθε κόμματος στη τηλεόραση. Ειλικρινά είμαι σε αδιέξοδο.

Αρχικά να πω κι εγώ πως για πρώτη φορά ψηφίζω. Δεν μπορώ να πω πως ιδεολογικά είμαι ταγμένη σε ένα συγκεκριμένο κόμμα. Ρίχνοντας μια ματιά στο παρελθόν και στο παρόν αυτό που κατάλαβα είναι πως σίγουρα η λύση δεν βρίσκεται στα κόμματα που μέχρι τώρα κυβέρνησαν την Ελλάδα. Για αυτό παίρνω το ρίσκο να ψηφίσω μια παράταξη που μέχρι τώρα δεν έχει κυβερνήσει από την άποψη του να δούμε κάτι διαφορετικό ( αν όντως είναι διαφορετικό ), να απαγκιστρωθούμε από το παρελθόν και να δώσουμε την ευκαιρία σε κάτι νέο να φανεί. Γνωρίζω πως ίσως αυτό το νέο να μην φέρει τελικά τη λύση, να αποδειχθεί φιάσκο και όμοιο με το "παλιό". Ωστόσο θεωρώ πολύ σημαντικό βήμα για τον κάθε Έλληνα να ξεκολλήσει από τη λογική του δικομματισμού, της γεροντοκρατίας, του συντηριτισμού και να δώσει χώρο σε άλλες δυνάμεις να δείξουν τί μπορούν να κάνουν. Κατά την άποψή μου αναζητώντας θα βρούμε τη λύση. Με το να αφήνουμε τους ίδιους που μας έφεραν εδώ, να κυβερνούν ακόμη δεν νομίζω πως θα κάνουμε κάτι. Από εκεί και πέρα ούσα μόλις 17 Μαΐων αποδέχομαι πως ενδεχομένως να υπάρχουν σφάλματα και απλοϊκότητα στον συλλογισμό μου. Προτιμώ όμως να σκέφτομαι έτσι παρά να περιμένω τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ να μου βρουν τη λύση που δε μου βρήκαν εδώ και 30 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Oι άλλες επιλογές εκτός ΝΔ, Πασοκ-Ελιά ποιες είναι; ΑΝΕΛ, Ποτάμι, ΔΗΜΑΡ, ΣΥΡΙΖΑ ή ΚΚΕ;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Με αυτήν τη λογική να πάμε όλοι να ρίξουμε ένα λευκό ή να κάτσουμε στον καναπέ μας και να περιμένουμε τον ουρανό να βρέξει λεφτά. Εφόσον δεν υπάρχουν "καλές" επιλογές ποιος ο λόγος να παρεβρεθούμε στις εκλογές; Ας κλειστούμε σπίτια μας και ας αφήσουμε τους ίδιους να κυβερνούν. Αλλα μετά να μην παραπονεθούμε για τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top