Νηστεία

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Το να νηστεύεις απλώς για να νηστέψεις είναι λάθος. Ο σκοπός δεν είναι απλώς να μη τρως κάποια φαγητά αλλά και να μη το σκέφτεσαι. Αν είναι να παραπονιέσαι και να λες "αχ να είχα κι αυτό κι εκείνο και το άλλο" μην το κάνεις τότε.

Άσχετο αλλά εδώ και χρόνια το έχω απορία... πώς γίνεται κάποιοι παπάδες να είναι τόσο... "εύσωμοι" ενώ η θρησκεία λέει για νηστείες, εγκράτεια κτλ κτλ;;; :|
Το κρασάκι φταίει :look: αλλά μην το πεις σε κανέναν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Την πρώτη βδομάδα της καθαράς Δευτέρας.

Την Μεγάλη βδομάδα από κρέας, γάλακτομικά τηγανητά τρώω.

Μεγάλη Παρασκευή , Μ. Σαββατο και από τηγανητά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
η ερωτική δραστηριότητα, οι ερωτικές φαντασιώσεις δίχως την δραστηριότητα και η αυτοϊκανοποίηση είναι νηστίσιμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όταν λέμε νηστεύουμε, νηστεύυμε από ΟΛΑ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
η ερωτική δραστηριότητα, οι ερωτικές φαντασιώσεις δίχως την δραστηριότητα και η αυτοϊκανοποίηση είναι νηστίσιμα;


Επίσημα απαγορεύεται όλη την σακαροστή.

:redface: δε το θεωρώ σωστό αυτό από πλευράς εκκλησίας και από πολλούς θεωρείται ξεπερασμένη αντίληψη

Όταν λέμε νηστεύουμε, νηστεύυμε από ΟΛΑ !

Κανονικά όλα εκτός από αυτά που παράγει άμεσα η γη (καρπούς, χόρτα). Η ελιά θεωρείται νηστίσιμη το λάδι όχι (γιατί γίνεται επεξεργασία)

Το ψωμί θεωρείται και αυτο΄νηστίσιμο γιατί είναι συμβολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
ναι αλλά τα άνωθι δεν περιέχουν λάδι ή κρέας ή παράγωγα αυτών..εκτός και αν λαμβάνουμε υπόψιν το λάδι που καίγεται όταν τα πράττουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
η ερωτική δραστηριότητα, οι ερωτικές φαντασιώσεις δίχως την δραστηριότητα και η αυτοϊκανοποίηση είναι νηστίσιμα;
Όχι...
Άλλωστε αμαρτία δε θεωρείται μόνο η τέλεση κάποιας "κολάσιμης" πράξης αλλά και η φαντασία ή η επιθυμία αυτής.

Οπότε, όποιος θέλει να νηστέψει και να θεωρείται σωστός χριστιανός ας το κάνει σωστά! Οφείλει να απέχει δηλαδή από όλα αυτά και όχι μόνο να απέχει αλλά και να μην επιθυμεί, να μη φαντάζεται!!

Όλοι θα καούμε στην κόλαση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ή εκτός και αν χλαπακιάζουν λειτουργιές με μερέντα..:P

υ.γ. έχετε δει παπά να κάνει διάδρομο ή παπά να παίζει ποδόσφαιρο;
Μπορεί το 90% π.χ. των παπάδων να έχουν τα κιλάκια τους, αλλά ωστόσο, υπάρχουν και εξαιρέσεις! Εγώ έχω δει παπά αδύνατο που παίζει ποδόσφαιρο, μπάσκετ και πινκ πονκ μαζί με τα παιδιά του και άλλα παιδιά της ενορίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
τσ τσ τσ αμαρτωλοί όλοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κάθε άποψη είναι σεβαστή, έτσι δικαιούμαι να πω και τη δική μου. Δεν νηστεύω ποτέ, γιατί δεν βλέπω κάποιο λόγο να το κάνω. Μου αρέσουν και τα "νηστήσιμα' φαγητά και τα τρώω όταν θέλω και όχι όταν μου το λέει το ημερολόγιο. (Σήμερα έφαγα παστίτσιο και βραστά αυγά, ίσως την Κυριακή φάω ψάρια). Αρνητικές ψήφοι δεκτές με χαμόγελο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosBC

Νεοφερμένος

Ο nikosBC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά αλλά εγω πιστεύω ότι η νηστεία αφορά κύριως στην ποσοτήτα του φαγητού και όχι στο είδος του!
Αν δηλαδή κάποιος που θα φάει ένα κουβά φασολάκια για μεσημέρι τηρεί τις αρχές της νηστείας ενώ αυτός που θα φάει ένα κομματάκι κρέας για όλη τη μέρα δεν τις τηρεί τότε τι να πω ίσως το ξανασκεφτώ να νηστέψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Νηστεια στη ζωη σας και οχι για τα καρναβαλιστικα της εκαστοτε θρησκειας... Γνωριζω οτι πρεπει να ειμαι "καλος ανθρωπος" και ζω με αυτο. Δεν εχω νηστεψει ποτε στη ζωη μου και ουτε προκειται να το κανω ετσι οπως το διακυρησσει η εκκλησια μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά αλλά εγω πιστεύω ότι η νηστεία αφορά κύριως στην ποσοτήτα του φαγητού και όχι στο είδος του!
Αν δηλαδή κάποιος που θα φάει ένα κουβά φασολάκια για μεσημέρι τηρεί τις αρχές της νηστείας ενώ αυτός που θα φάει ένα κομματάκι κρέας για όλη τη μέρα δεν τις τηρεί τότε τι να πω ίσως το ξανασκεφτώ να νηστέψω...
αααα να και ενα ατομο με το οποιο συμφωνω .... Χθες ακουσα την πιο μεγαλη χαζομαρα (συγγνωμη για την λεξη) του αιωνα :confused:... Πρεπει λεει να νηστευουμε το λαδι σωστα ??? Οι ελιες που εχουν λαδι και που τις περισσοτερες φορες το λαδι που χρησιμοποιουμε ειναι ελιας δεν τις νηστεουμε .. Δηλαδη τωρα μου κανετε πλακα ?? :eek: Αυτο απο οσο καταλαβατε για μενα ηταν η αφορμη να αλλαξω το αν θα νηστευω ή οχι .... Επειδη στην θρησκεια μας υπαρχει ενα πληθος απο δεισυδαιμονιες και προκαταληψεις τις οποιες κρατουν (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) ζωντανες κατι ανυμπορες γριουλες που βλεπεις στην εκκλησια .. Εγω δεν ξανανηστευω ποτε ξανα ....και αν νηστεψω ποτε τρυπα μου την μυτη ...:verymad: Θελω να μου πειτε τη γνωμη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ας θεωρησουμε δεδομενο οτι υφιστατε αγια τριαδα
Επισης ας θεωρησουμε οτι οι ιστοριες που εχουν οι ανθρωποι και συνδεουν ανθρωποτητα-θεο ειναι αληθης και καθολου παραποιημενες
Επομενως συμπεραινουμε οτι στο κομματι της νηστειας καλως την οριζουν τα βιβλια και καλως μεταφερουν την εννοια της οι παπαδες.

ΤΟΤΕ:
-αρνουμαι να ακουσω μια γρια θρησκευομενη (συνηθως παει μαζι το πακετακι) ή ακομα και τη μανα μου οταν την στιγμη που νηστευουν , νευριαζουν με το παραμικρο, ριχνουν μπινελικια , δεν συγχωρουν και κουτσομπολευουν ανθρωπους ακομα και μεσα στην εκκλησια.
-αρνουμαι να πιστεψω οτι οποιος θελει να νηστεψει πρεπει να το μαθει και η κουτση Μαρια, λες και κανει διαιτα. Αν οπως θεωρησαμε η εννοια της νηστειας ειναι σωστη τοτε ειναι δικο σου προσωπικο θεμα και το κρατας για σενα το αν νηστευεις ή οχι.
-αρνουμαι να πιστεψω ανθρωπους οι οποιοι νηστευουν ολη την σαρακοστη , ειναι θεωρητικα στον σωστο δρομο, πανε καθε μερα στην εκκλησια ως σωστοι χριστιανοι αλλα πριν μπουνε στον ιερο ναο του θεου ξεφτιλιζουν την προσπαθεια τους αγνοωντας τους επαιτες που καθονται απεξω. Τι εγινε; εισαι χριστιανος και μαλιστα απο αυτους που εχουν καταλαβει το νοημα που προσπαθουσε να δωσει ο Χριστος . Γιατι δεν μπαινεις καν στον κοπο να ελεγξεις αν εχει οντως προβλημα ή οχι; Βρισκεις καποια δικαιολογια και μπαινεις να ακουσεις τα λογια του Κυριου, επειτα βγαινεις και νοιωθεις καθαρος, κοιτας τον επαιτη και ξανα τα ιδια, πας στο σπιτι και συναιχιζεις την νηστεια και ολα καλα.
-τελος αρνουμαι να πιστεψω οτι ειτε τα κανεις ειτε οχι (τα παραπανω) υπαρχει συγκεκριμενη ημερομηνια νηστειας για σενα. Απαξ και περασει τοτε χεστηκαμε και δεν μας νοιαζει πλεον ο σωστος δρομος αλλα ουτε και η επικοινωνεια με τον υψιστο.

αποψη μου, οποιος θελει να νηστεψει τοτε πρεπει να το κανει με βαση την ψυχη και οχι το σωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Αυτό για το λάδι και την ελιά κι εμένα με έχει προβληματίσει πολύ.
Σήμερα το πρωί όμως που το σκεφτόμουν έδωσα μια απάντηση .Σωστή ή λάθος δεν ξέρω αλλά είναι λογική.
Το λάδι το περιέχουν όλα τα φαγητά που τρώμε καθημερινά , ενώ την ελιά σχεδόν κανένα. χαζό λέτε ε?
Δεν ξέρω (-.-)
Πάντως όσο αναφορά τη νηστεία, η καλύτερη νηστεία είναι αυτή των παθών σου.
Το φαγητό ΟΛΟΙ μπορούν να το στερηθούν , τα πάθη τους όχι.
Αν εγώ π.χ σχολιάζω το κάθε τι που περιστρέφεται γύρω μου ενώ νηστεύω απο κρέας λάδι κτλ τι να το κάνω?
Ας κόψουμε πρώτα τα δύσκολα και μετά συζητάμε για το φαϊ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
νηστεια και βλακειες.λες και αμα νυστεψεις θα γινεις καλυτερος ανθρωπος;υπαρχουν πολλοι αλλοι τροποι για να δειξεις ποσο καλος ανθρωπος εισαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Την νηστεία την κάνει κάποιος όχι για να "γίνει καλύτερος άνθρωπος" αλλά για να μπορεί να αντιστέκεται στους πειρασμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
....για να μπορεί να αντιστέκεται στους πειρασμούς.
Και γιατί παρακαλώ πρέπει να αντιστεκόμαστε στους πειρασμούς? Υπάρχει λόγος να καταπιεζόμαστε? Δεν είναι ωραίο να ενδίδεις σε έναν πειρασμό και να τον απολαμβάνεις?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Eγώ Μ. βδομάδα νηστεύω μόνο.
Δε το κάνω για θρησκευτικούς λόγους, αλλά επειδή δεν έχει κάτι άλλο στο σπίτι και επειδή δεν είμαι γενικά του κρέατος!:P

Και είναι ωραίοι οι πειρασμοί ναι. :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εγώ Μ. Βδομάδα γαμήθηκα στο φαΐ πάλι.Αύριο δεν θα φάω,γιατί μισώ το κατσίκι,το ψήσιμο,τα κλαρίνα και τις λοιπές μαλακίες,οπότε θα εύχομαι σιωπηλά να γίνει μία lamb zombie apocalypse.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top