Νεότερη Ελληνική Ιστορία;

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,

Πρόσφατα προέκυψε ένα ενδιαφέρον για τις σχολές του πρώτου πεδίου.Όμως από τεχνολογική μου ζητάει ένα μάθημα Νεοτερη ελληνική ιστορία,που όσο και να έψαξα δεν βρήκα τίποτα!!Μπορεί κάποιος να με βοηθίσει να μου πει:

ύλη(σελίδες),επίπεδο δυσκολίας(προσωπική άποψη δηλαδή),διδάσκεται στο σχολείο;(καλ΄θπτονται οι θέσεις από καθηγητές) και αν(κατά την άποψή σας πάντα) αξίζει ένας μαθητής τεχνολογικής να ασχοληθεί με πρώτο πεδίο,που έχει βαρύτητα την έκθεση και ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Η Ιστορία που λες, δεν είναι άλλη από την Ιστορία Γενικής Παιδείας, που διδάσκεται στη Γ' λυκείου σε όλους τους μαθητές.
Εσύ απλά θα το δώσεις και Πανελλαδικώς για να ανοίξεις το 1ο πεδίο, όπως παιδιά Θεωρητικής δίνουν τα Μαθηματικά Γ.Π για να ανοίξουν άλλα πεδία.
Για ύλη δεν έχω ιδέα τι παίζει, αλλά θα μάθεις υποθέτω σύντομα από το σχολείο σου.

Για το επίπεδο δυσκολίας καλύτερα να σου πει κάποιος που γνωρίζει για να μη λέω μπούρδες.:redface:

Όσο για το άλλο, αν πραγματικά σου αρέσουν σχολές 1ου πεδίου, αξίζει να προσπαθήσεις για να το πετύχεις. Απλά μη σου καρφωθεί καμιά σχολή που απαιτεί αρχαία ή κάτι τέτοιο γιατί θα τα βρεις σκούρα.
Επίσης να ξέρεις ότι το μέγιστο των μορίων που μπορείς να βγάλεις είναι 18600, ακόμα κι αν γράψεις σε όλα 20. Οπότε υψηλόβαθμες σχολές αυτομάτως απορρίπτονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
κατάλαβα...δύσκολα λοιπόν τα πράγματα για το πρώτο πεδίο...ευχαριστώ αν κάποιος ξέρει την ύλη ας με διαφωτίσει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Η ύλη.
Καλή υπομονή! Ποτέ δεν την πήγα την ιστορία και ελπίζω στη τάξη σου να γίνεται κανονικό μάθημα. Σε εμάς δεν το έδινε κανείς και είμασταν χαλαροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,

Πρόσφατα προέκυψε ένα ενδιαφέρον για τις σχολές του πρώτου πεδίου.Όμως από τεχνολογική μου ζητάει ένα μάθημα Νεοτερη ελληνική ιστορία,που όσο και να έψαξα δεν βρήκα τίποτα!!Μπορεί κάποιος να με βοηθίσει να μου πει:

ύλη(σελίδες),επίπεδο δυσκολίας(προσωπική άποψη δηλαδή),διδάσκεται στο σχολείο;(καλ΄θπτονται οι θέσεις από καθηγητές) και αν(κατά την άποψή σας πάντα) αξίζει ένας μαθητής τεχνολογικής να ασχοληθεί με πρώτο πεδίο,που έχει βαρύτητα την έκθεση και ιστορία.

ποια σχολή έχεις στο νου σου? λοιπόν, η γνώμη μου είναι να ξεκινήσει η σχολική χρονιά, να δεις πως τα πηγαίνεις με το μάθημα και αν δεις ότι μπορείς να το βγάλεις και πιστεύεις ότι μπορείς να πετύχεις έναν καλό, έστω μέτριο βαθμό, τότε αγόρασε ένα βοήθημα, ενδεχομένως κάνε και κάποια μαθήματα και είσαι οκ. Αλλά νομίζω πως αν πάρεις α.ο.θ και μαθηματικά ανοίγεις σχολές με μεγαλύτερη ποικιλία και πιστεύω περισσότερη απορρόφηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
δν βγάζω άκρη ρε παιδιά.θέλω να γίνω διπλωμάτης αλλα από ότι φένεται[αυτά που έμαθα δλδ και άκουσα] το διπλωματικο σώμα ειναι χάλι[αφού οι έλληνες πρέσβεις το μόνο που χρειάζεται να κάνουν είναι να κάθονται και να έχουν μέσο],και δεν ξέρω που αλλού μπορώ να δουλέψω ως διπλωμάτης οπότε αναγκαστηκά εγκαταλείψω το όνειρο μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
δν βγάζω άκρη ρε παιδιά.θέλω να γίνω διπλωμάτης αλλα από ότι φένεται[αυτά που έμαθα δλδ και άκουσα] το διπλωματικο σώμα ειναι χάλι[αφού οι έλληνες πρέσβεις το μόνο που χρειάζεται να κάνουν είναι να κάθονται και να έχουν μέσο],και δεν ξέρω που αλλού μπορώ να δουλέψω ως διπλωμάτης οπότε αναγκαστηκά εγκαταλείψω το όνειρο μου...
ελεος βρε παιδια με αυτο το μεσο...εγω ξερω οτι τα παντα κοποις κτωνται!ναι ειναι πολυ δυσκολο να μπεις στο διπλωματικο σωμα και ετσι πρεπει! δεν ξερει αν οντως μπαινουν με μεσο ή οχι, κατι που εγω τουλαχιστον δεν πιστευω...αν αξιζεις και πληρεις ολες τις προυποθεσεις θα μπεις (και δεν εννοω τον μπαρμπα στην κορωνη)...σταματηστε πια να εγκαταλειπετε τα ονειρα σας για μια λαθος νοοτροπια και προσπαθειστε! αυτο το πραγμα με το μεσο το εχω ακουσει και στη δικη μου σχολη και φυσικα δεν ειναι τοσο τραγικα τα παρουσιαζουν! ναι θελει πολυ διαβασμα το διπλωματικο, πολυ πολυ πολυ πολυ! ναι ειναι μια κλειστη ειδικοτητα...απο κει και περα ομως εφοσον σας δινετε η ευκαιρια να δωσετε προσπαθειστε...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Για να μπείς διπλωματικό θέλεις τουλάχιστον 4[τέσσερα] χρόνια από τη ζωή σου να διαβάσεις.Δεν έχω σκοπό να τα ρισκάρω ... Μπορεί κάποιος να μου πεί,που μπορεί να δουλέψει ένας διπλωμάτης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
theodora ευχαριστώ αλλά το έχω ξαναδεί και δεν βοηθάει τίποτα!ρωτάω αν υπάρχουν κάποιοι οργανισμοί που μπορώ να δουλέψω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Επειδή την χρονιά μου δίναμε όλα τα Γενικής υποχρεωτικά (9 μαθήματα) κατά τη γνώμη μου η Ιστορία Γενικής Παιδείας είναι με διαφορά το δυσκολότερο μάθημα από τα επιλογής σας... Τον καιρό μου 2 μαθήματα έριχναν τους θετικό/τεχνολογικούς η έκθεση και η ιστορία... Δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει την ύλη ή το βιβλίο από τότε (εχω την εντύπωση πως ήταν πολύ μεγάλη) αλλά δεν έχει σημασία... Αυτό που χαντάκωσε αρκετούς ανάμεσα τους και εμένα είναι ο σχολιασμός της πηγής που δεν είναι απλή παπαγαλία όπως (π.χ. ειναι η εξέταση της βιολογίας γενικής) και η βαθμολόγησης της είναι αρκετή υποκειμενική.....

Ιστορια Γενικής επέλεξε μόνο αν σε ενδιαφέρει πολύ μια σχολή του 1ου πεδίου που είναι κάτω από 16000 (αφού το maximum που μπορείς να πετύχεις είναι 18600 μόρια)... αλλά να γνωρίζεις ότι ρισκάρεις να χάσεις αρκετά μόρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Για να μπείς διπλωματικό θέλεις τουλάχιστον 4[τέσσερα] χρόνια από τη ζωή σου να διαβάσεις.Δεν έχω σκοπό να τα ρισκάρω ... Μπορεί κάποιος να μου πεί,που μπορεί να δουλέψει ένας διπλωμάτης?
αν σκεφτομαστε ετσι τοτε να μην προσπαθουμε για το τιποτα αφου δε ξερουμε αν θα αποδωσει...τελοσπαντων, γιατι τρελαινεσαι τοσο για θεωρητικη? στο διπλωματικο σωμα μπορει να μπει οποιοσδηποτε απο ΑΕΙ...το θεμα ειναι να ξερεις τελεια τις 2 ξενες γλωσσες που απαιτουνται και φυσικα οποιαδηποτε θεωρητικα μαθηματα ανηκουν στην "υλη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
δν βγάζω άκρη ρε παιδιά.θέλω να γίνω διπλωμάτης αλλα από ότι φένεται[αυτά που έμαθα δλδ και άκουσα] το διπλωματικο σώμα ειναι χάλι[αφού οι έλληνες πρέσβεις το μόνο που χρειάζεται να κάνουν είναι να κάθονται και να έχουν μέσο],και δεν ξέρω που αλλού μπορώ να δουλέψω ως διπλωμάτης οπότε αναγκαστηκά εγκαταλείψω το όνειρο μου...

σου έχω μια λύση που μου φαίνεται πιο συμφέρουσα απο το να πάρεις ιστορία που είναι κάτι ξένο για σενα αφού άλλα είναι τα μαθήματα κατευθυνσης σου! Λοιπόν, μπορείς να πάρεις μαθηματικά γενικής παιδείας και α.ο.θ. που σου ανοίγει το πεμπτο πεδίο! Και έτσι έχεις πρόσβαση στην σχολή Βαλκανικών Σλαβικών και Ανατολικών σπουδών, που βρίσκεται και στο 1ο αλλά και στο 5ο πεδίο, και που μετά μπορείς να εργαστείς στο διπλωματικό σώμα (αν και έχεις δίκιο, είναι δύσκολο)! Σκέψου και αυτή τη λύση και αποφάσισε! και καλή σταδιοδρομία σε ότι κι αν κάνεις! Και μην απογοητεύεσαι τόσο πια! Ακόμα δε βγήκες στην αγορά εργασίας και είσαι τόσο απαισιόδοξος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Μην δώσεις σε καμιά περίπτωση Ιστορία. Το μάθημα είναι υπερβολικά δύσκολο. Το βιβλίο κακκογραμένο και δυσνόητο όσο δεν πάει. Περιέχει πολλές άχρηστες λεπτομέριες που δεν θα σου χρειαστούν πουθενά. Αλλά δεν είναι μόνο η παπαγαλία του βιβλίου. Είναι και οι πηγές που θέλουν δουλειά. Αν πάλι θέλεις τόσο πολύ σχολή του 1ου πεδίου, θα έχεις δυστυχώς πάρα πολλή δουλειά.......:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
αν σκεφτομαστε ετσι τοτε να μην προσπαθουμε για το τιποτα αφου δε ξερουμε αν θα αποδωσει...τελοσπαντων, γιατι τρελαινεσαι τοσο για θεωρητικη? στο διπλωματικο σωμα μπορει να μπει οποιοσδηποτε απο ΑΕΙ...το θεμα ειναι να ξερεις τελεια τις 2 ξενες γλωσσες που απαιτουνται και φυσικα οποιαδηποτε θεωρητικα μαθηματα ανηκουν στην "υλη".

αυτό δεν ισχύει! πρέπει να έχεις τελειώσει τμήμα δημόσιας διοικησης ή ξενων γλωσσων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
αυτό δεν ισχύει! πρέπει να έχεις τελειώσει τμήμα δημόσιας διοικησης ή ξενων γλωσσων!
κανεις λαθος! μπορει οποιοσδηποτε πτυχιουχος ΑΕΙ...εξαλλου το λεει και στις προκυρηξεις:) απλα σε αυτες τις σχολες εχεις το πλεονεκτημα οτι ασχολεισαι με καποια απο τα μαθηματα που εχουν να κανουν με τη διπλωματια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
κανεις λαθος! μπορει οποιοσδηποτε πτυχιουχος ΑΕΙ...εξαλλου το λεει και στις προκυρηξεις:) απλα σε αυτες τις σχολες εχεις το πλεονεκτημα οτι ασχολεισαι με καποια απο τα μαθηματα που εχουν να κανουν με τη διπλωματια:)

sorry τότες! ;) παραπληροφόρηση δική μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.

BlueSunshine

Νεοφερμένος

Ο BlueSunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Διπλωματικό σώμα θέλω σαν τρελός και είναι ένας από τους βασικότερους λόγους που δήλωσα νομική!! :D

Ωστόσο, η διπλωματική ακαδημία δηλώνει ξεκάθαρα ότι οι υποψήφιοι μπορούν να έχουν τελειώσει οποιαδήποτε σχολή ΑΕΙ. Απλώς απόφοιτοι νομικής, πολιτικών επιστημών ή μετάφρασης/διερμηνείας ίσως έχουν συγκριτικό πλεονέκτημα, διότι διδάσκονται πολλά από τα εξεταζόμενα μαθήματα στο πανεπιστήμιο.

Πάντως οι εξετάσεις για να μπει κανείς στη διπλωματική ακαδημία έτσι κι αλλιώς είναι πολύ απαιτητικές και μάλιστα χαρακτηρίζονται ως οι δυσκολότερες στη χώρα. Περιλαμβάνουν μεγάλη ποικιλία μαθημάτων, από ιστορία, διπλωματία και ξένες γλώσσες μέχρι οικονομία, γεωγραφία και χρήση υπολογιστών!

Και αυτό με το μέσο δεν νομίζω ότι ισχύει πια... Οι παλιές "διπλωματικές οικογένειες" δεν υφίστανται πλέον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μην δώσεις σε καμιά περίπτωση Ιστορία. Το μάθημα είναι υπερβολικά δύσκολο. Το βιβλίο κακκογραμένο και δυσνόητο όσο δεν πάει. Περιέχει πολλές άχρηστες λεπτομέριες που δεν θα σου χρειαστούν πουθενά. Αλλά δεν είναι μόνο η παπαγαλία του βιβλίου. Είναι και οι πηγές που θέλουν δουλειά. Αν πάλι θέλεις τόσο πολύ σχολή του 1ου πεδίου, θα έχεις δυστυχώς πάρα πολλή δουλειά.......:(

Με συγχωρείς φίλε μου αλλά αν μιλάμε για το βιβλίο της Ιστορίας της Γενικής Παιδείας, διαφωνώ.
Σε σχέση με κάποια άλλα βιβλία (όπως είναι η Ιστορία Κατεύθυνσης) το βιβλίο της Γενικής Παιδείας είναι μία μακράν καλύτερη δουλειά. Απλά όπως και κάθε μάθημα θέλει μεθοδικό διάβασμα.
Δεν χρειάζεται να τρομοκρατούμε τους πάντες, δεν νομίζεις?:)

Εγώ σου προτείνω - αν δεν το έχεις κάνει ήδη- να κατεβάσεις το σχολικό εγχειρίδιο στον υπολογιστή σου και να του ρίξεις μια ματιά. Τα θέματα είναι πολύ ενδιαφέροντα - για εμένα-.
Μπορείς επίσης με την έναρξη της σχολικής χρονιάς να απευθυνθείς σε ένα καθηγητή σου την γνώμη του οποίου εμπιστεύεσαι και να κάνετε μία συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα που σε απασχολεί!:)


Καλή σου επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top