Νερό

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Αυτό το διάβασα στο www.greekMasa.gr , το βρήκα πολύ ενδιαφέρον, νομίζω ότι αφορά όλους μας.
Ιδού:

Όλοι γνωρίζουμε ότι το νερό είναι σημαντικό αλλά ποτέ πριν δεν το είδα γραμμένο μʼ αυτό τον τρόπο. Πρόσφατα διάβασα κάποιες νέες μελέτες που ανέφεραν ότι το 75% των Αμερικανών είναι χρόνια αφυδατωμένοι(χαμηλές προσλήψεις από το μισό του παγκόσμιου πληθυσμού). Στο 37% των Αμερικανών, ο μηχανισμός δίψας είναι τόσο αδύναμος και εξασθενημένος που συχνά συγχέεται και μπερδεύεται με την πείνα (ή με αυτόν της πείνας).
Κι αν αυτά συμβαίνουν στην Αμερική τι μας κάνει να πιστέψουμε ότι δεν συμβαίνουν και στην Ελλάδα αφού εδώ και δεκαετίες σχεδόν αντιγράφουμε τις διατροφικές συνήθειες του δυτικού πολιτισμού; Μια άλλη μελέτη απέδειξε ότι ακόμη και μια ήπια ( ή μια ήπιας μορφής) αφυδάτωση θα μειώσει το μεταβολισμό κάποιου κατά 3%. Ένα ποτήρι νερό εξάλειψε την ενόχληση μιας νυχτερινής ή μεταμεσονύχτιας πείνας σε σχεδόν στο 100% αυτών που μελετήθηκαν σε μια έρευνα του University of Washington.
Η έλλειψη νερού είναι η πρώτη παθολογική αιτία της ημερήσιας κόπωσης.
Προκαταρκτική έρευνα έδειξε ότι 8-10 ποτήρια νερό την ημέρα ανακουφίζουν σημαντικά τους πόνους της πλάτης και των αρθρώσεων για πάνω από το 80% των πασχόντων. Μία μόνο 2% μείωση του συνολικού νερού του σώματος μπορεί να επηρεάσει σε παθολογικό βαθμό την βραχυπρόθεσμη μνήμη, δημιουργώντας προβλήματα στα βασικά μαθηματικά και εμφανίζοντας δυσκολία στην συγκέντρωση μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή ή σε μια τυπωμένη σελίδα.
Πίνοντας 5 ποτήρια νερό την ημέρα μειώνεται ο κίνδυνος εμφάνισης καρκίνου του εντέρου περί το 45%, συν του ότι εξαλείφεται ο κίνδυνος εμφάνισης καρκίνου του μαστού περί το 79%, καθώς επίσης σημειώνεται ένα ποσοστό 50% μειωμένης εμφάνισης καρκίνου της ουροδόχου κύστης.
Εσείς πίνετε την ποσότητα νερού που απαιτείται σε καθημερινή βάση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ευτυχως εγω πινω απιστευτα πολυ νερο! :P Δεν εχω μετρησει λιτρα, αλλα οπου και να ειμαι εχω παντα διπλα μου ενα μπουκαλακι νερο που τελειωνει το πολυ σε μιαμιση ωρα... Αρα υπολογιστε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εγώ δε προσέχω ποτέ πόσο πίνω. Άσε που άμα πίνω πολύ κατουριέμαι συνέχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Άσε που άμα πίνω πολύ κατουριέμαι συνέχεια...
Με το νερο δεν το παθαινω αυτο, οσο και να πιω. Με τον καφε και το αλκοολ ομως παω τουαλετα καθε 20 λεπτα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στην Ελλάδα λόγω κλίματος πίνουμε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες νερού απ'οτι στην υπόλοιπη Ευρώπη (άρα και την Αμερική), αποδεδειγμένο αυτό. Βοηθάει επίσης το γεγονός ότι είναι προιόν διατίμησης κι έχει μία από τις χαμηλότερες τιμές πανευρωπαικά. Και ναι, εντάξει, η διατροφή μας έχει απομακρυνθεί αρκετά από αυτή των προγόνων μας, μία από τις καλύτερες στον κόσμο, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Απέχει ακόμη πάρα πολύ απ'το να γίνει έστω εγγλέζικη, πόσο μάλλον αμερικάνικη. Άλλωστε στην Ελλάδα, όσοι δεν τρώτε βιολογικά με πιστοποίηση, τρώτε τουλάχιστον φυσικά προιόντα με, έστω, πολλά χημικά. Στην Αμερική η πλειοψηφία της παραγωγής δεν προέρχεται καν από φυσιολογικές καλλιέργειες...
-----------------------------------------
Ευτυχως εγω πινω απιστευτα πολυ νερο! :P Δεν εχω μετρησει λιτρα, αλλα οπου και να ειμαι εχω παντα διπλα μου ενα μπουκαλακι νερο που τελειωνει το πολυ σε μιαμιση ωρα... Αρα υπολογιστε! :D

Δε θέλω να σε αγχώσω, αλλά ήξερα μια κοπέλα που κάποια στιγμή ήπιε τρια λίτρα νερό σε μία ώρα και πέθανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Ενδιαφερον!Δεν ηξερα τοσα πολλα για το νερο.
Εγω πινω αρκετο και κυριως το καλοκαιρι.:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δε θέλω να σε αγχώσω, αλλά ήξερα μια κοπέλα που κάποια στιγμή ήπιε τρια λίτρα νερό σε μία ώρα και πέθανε...
Ωχ! Με αγχωσες ομως... :P
Ενα μισολιτρο κατεβαζω την μιαμιση ωρα με δυο ωρες περιπου... Αντε το πολυ 1,5 λιτρο καποιες φορες (πχ οταν τρωω). Και δεν μπορω να το περιορισω δυστυχως... Επισης ΠΟΛΥ νερο κατεβαζω οταν ειμαι αγχωμενος και βεβαιως το καλοκαιρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
αρκετα ενδιαφερων..εγω δεν θα ελεγα οτι πινω ιδιαιτερα πολυ νερο...αλλα μαλλον θα αρχισω:emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από miv:
Δε θέλω να σε αγχώσω, αλλά ήξερα μια κοπέλα που κάποια στιγμή ήπιε τρια λίτρα νερό σε μία ώρα και πέθανε...
ναι καλά...Εγώ έχω πιει παραπάνω από τρία και ναι i am still here:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Deatheater*

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
ναι καλά...Εγώ έχω πιει παραπάνω από τρία και ναι i am still here

αληθεια???? τι κριμα...:P:P:P:P:P:P (πλακιτσα βαλιτσα!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ δε προσέχω ποτέ πόσο πίνω. Άσε που άμα πίνω πολύ κατουριέμαι συνέχεια...

και εγώ ... συνήθως κάπου 2 λίτρα την ημέρα (2 μπουκαλάκια στο σχολείο και υπολογίζω και πόσα ποτήρια στο σπίτι) αλλά το καλοκαίρι όταν βγαίνω έξω και σου φέρνουν και νερό, αν πιω το νερό και μετά τι άλλο πιω, ύστερα από κανένα 20λεπτο θα θέλω πιπί μου !!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
ερωτηση που ακουω πολλες φορες!!!!!

το γαλα αντικαθιστα το νερο?????
το γαλα μας δεινει περισσοτερα θρεπτικα συστατικα???
η θα ειναι καλυτερο να πινουμε νερο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
και τα δύο χρειάζονται:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki_lala

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πείτε οτι είμαι πολυ χαζη αλλά νερό δεν πίνω πολυ....πίνω μονο οταν διψάω σπάνιο φαινομένο....αντε βρε ενα ποτήρι την ημέρα...(Για αυτο αλλωστε τωρα τρέχω γιατι εχω προβληματα εξαιτιας του νερου που δεν πίνω.....κοριτσια βουρ στο νερό...οσο πιο πολυ μπορείτε...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Βασικα,οταν δεν πινεις νερο παθαινεις αφυδατωση,αλλα και οταν πινεις υπερβολικες ποσοτητες,τοτε παθαινεις μια παθηση στα νεφρα που δε θυμαμαι πως λεγεται:hmm:Παντως,καλο ειναι να πινετε αρκετο νερο καθημερινα εστω κι αν ανοιγουν οι βρυσουλες μετα και πηγαινετε στην τουαλετα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
ερωτηση που ακουω πολλες φορες!!!!!

το γαλα αντικαθιστα το νερο?????
το γαλα μας δεινει περισσοτερα θρεπτικα συστατικα???
η θα ειναι καλυτερο να πινουμε νερο????

και τα δύο χρειάζονται:)
Εγω εχω να πιω γαλα 10 χρονια (ισως και παραπανω). Εκτος του οτι δεν ψηλωσα, δεν επαθα κατι αλλο (ακομα). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Εγώ το γάλα το σιχαίνομαι και είμαι 1,76.
Δεν πιστεύω ότι το γάλα είναι η μόνη προϋπόθεση για να ψηλώσει κανείς.
Όχι ότι δεν είναι πολύ θρεπτικό, αλλά νομίζω ότι εν μέρει τουλάχιστον μπορεί να αντικατασταθεί.
Όχι από το νερό όμως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasoula

Νεοφερμένος

Η tasoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Εγώ το γάλα το σιχαίνομαι και είμαι 1,76.
Δεν πιστεύω ότι το γάλα είναι η μόνη προϋπόθεση για να ψηλώσει κανείς.
Όχι ότι δεν είναι πολύ θρεπτικό, αλλά νομίζω ότι εν μέρει τουλάχιστον μπορεί να αντικατασταθεί.
Όχι από το νερό όμως.:)
πωπω..και εγω το σιχαινομαι!!!...το χω καταργησει απο το γυμνασιο!...θυμαμαι η μητερα μου στο δημοτικο μου το φερνε καθε πρωι με το ζορι..τραυματικες εμπειριες!:Pαλλα και εγω απο υψος καλα ειμαι!..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
νερο πινω αρκετα..και ΠΑΝΤΑ κρυο ( εως παγωμενο),χειμωνα καλοκαιρι...:D

αα και οσο για το γαλα,ειναι φοβερα απαραιτητο (δεν ειναι μονο για να ψηλωνουμε που μας ελεγε η μαμα μας:P),ειδικα στις γυναικες..ευτυχως πινω και απο αυτο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
νερο πινω αρκετα..και ΠΑΝΤΑ κρυο ( εως παγωμενο),χειμωνα καλοκαιρι...:D
Ναι, ναι κι εγω! :D Και μες το καταχειμωνο ακομα βαζω μπουκαλακια με νερο στο ψυγειο (και ολοι απορουσαν και απορουν πως μπορω και το πινω :P).

Για το γαλα νομιζω οτι τα αμυγδαλα ειναι ενα υποκαταστατο, αλλα ειμαι αλλεργικος (και τα σιχαινομαι :P). Ειχα πει οτι θα προσπαθησω να πιω καποια στιγμη, αλλα 3 μηνες ακομα προσπαθω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top