Να συνεχίσω αγγλικά;

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα το λέω ....ΘΑ ΠΑΩ ΕΞΩ αν δεν τα καταφέρω εδώ.....Δεν έχει σημασία αν το λέω από τώρα..Το έχω αποφασίσει.
Το μόνο που μπορεί να αλλάξει μέχρι τότε είναι το μέρος που θα σπουδάσω .. τίποτε άλλο!
Κι η άλλη έλεγε ότι θα διαβάσει για να περάσει ιατρική ενώ είχε στο πίσω μέρος του μυαλού της ότι ο μπαμπάκας θα έσκαγε λεφτά για εξωτερικό και περιττό να πω το φινάλε της ιστορίας. Καλά να περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ισως στο μελλον χρειαστει μια ανανεωση αλλα αυτο φανταζομαι δεν ειναι τιποτα
Το CPE και το ECPE χρειάζεται να τα ανανεώνεις;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αν το θες για έξω και τελικά χρειαστεί να ξαναδώσεις εξετάσεις πριν φύγεις (που θα χρειαστεί), ανανέωση δεν είν' αυτό στην ουσία?

Μόνα τους νομίζω δε χρειάζονται, αν τα θες για κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Πάντως, αν έχετε την οικονομική δυνατότητα να συνεχίσετε για proficiency σε τάξεις Γ' Γυμνασίου-Α',Β' Λυκείου, βρείτε τη διάθεση και συνεχίστε τα, γιατί πέραν του ότι όσο μεγαλώνετε, μεγαλώνουν και οι υποχρεώσεις, όταν θα είστε φοιτητές, τα έξοδα θα είναι πάρα πολλά από μόνα τους για στέγαση, διαβίωση κ.ά., οπότε σκεφτείτε ότι τότε θα είναι πιο δύσκολο.:/:
Δε θα το μετανιώσετε, αν ξεμπερδέψετε με αυτό από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Ναι αλλά γιατί να πάρουμε ένα Proficiency αφού δεν ΣΥΝΗΘΩΣ δεν πιστοποιείται πουθενά (εξαίρεση το cambridge που πιστοποιείται σε κάποια πανεπιστήμια της Αγγλίας).
Ή απλώς να το πάρουμε για να έχουμε ένα καλύτερο επίπεδο στην αγγλική γλώσσα? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Βλάκα, παίζει να σου 'χουν απαντήσει την ίδια ερώτηση δύο φορές όλοι όσοι έχουν περάσει απ' το θέμα.

At this point, it's really considered trolling you know. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ναι αλλά γιατί να πάρουμε ένα Proficiency αφού δεν ΣΥΝΗΘΩΣ δεν πιστοποιείται πουθενά (εξαίρεση το cambridge που πιστοποιείται σε κάποια πανεπιστήμια της Αγγλίας).
Ή απλώς να το πάρουμε για να έχουμε ένα καλύτερο επίπεδο στην αγγλική γλώσσα? :hmm:

Για 20η φορά:
Το proficiency δύσκολα θα γίνει δεκτό από ξένα πανεπιστήμια, είτε αγγλικά είτε αμερικάνικα, είτε αυτό είναι το cpe είτε είναι το ecpe. Για σπουδές σε αγγλόφωνες περιοχές κάποιος χρειάζεται είτε IELTS είτε TOEFL, πάει αυτό το θέμα.
Τώρα φτάνουμε στην ερώτηση, μα αφού το proficinecy ΔΕΝ αναγνωρίζεται από αγγλικά πανεπιστήμια γιατί να το δώσω?
Απάντηση.: Η βαθμολογία που απαιτεί κατά μέσο όρο ένα πανεπιστήμιο για να δεχτεί undergraduate students είναι 7.0 στο IELTS, η οποία βαθμολογία αντιστοιχεί σε επίπεδο Β2-Γ1 στο Common European Framework. Έχοντας γνώσεις Γ2 (proficiency) ο μαθητής μπορεί με σχετική ευκολία να πάρει το 7.0 στο IELTS.
Αλλά δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος που ένας μαθητής θα πρέπει να έχει proficiency. Σε κάθε application για αγγλικά πανεπιστήμια (προσωπικά κοίταξα για το Dundee) αναφέρεις κάτι το οποίο θα λειτουργεί σαν ατού για εσένα, π.χ σκάκι, ολυμπιάδες, διακρίσεις στα μαθηματικά κτλ... σε αυτήν την κατηγορία μπορείς να προσθέσεις το γεγονός ότι έχεις Proficiency (είτε ECPE είτε CPE), μην φαντάζεστε ότι είναι ένα φοβερό πλεονέκτημα αλλά από το τίποτα κάτι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Πάντως, αν έχετε την οικονομική δυνατότητα να συνεχίσετε για proficiency σε τάξεις Γ' Γυμνασίου-Α',Β' Λυκείου, βρείτε τη διάθεση και συνεχίστε τα, γιατί πέραν του ότι όσο μεγαλώνετε, μεγαλώνουν και οι υποχρεώσεις, όταν θα είστε φοιτητές, τα έξοδα θα είναι πάρα πολλά από μόνα τους για στέγαση, διαβίωση κ.ά., οπότε σκεφτείτε ότι τότε θα είναι πιο δύσκολο.:/:
Δε θα το μετανιώσετε, αν ξεμπερδέψετε με αυτό από τώρα.
Αναφέρομαι σε άλλη γλώσσα. Υπάρχουν και πτυχία τα οποία λόγω αυξημένου επιπέδου είναι δύσκολα για έναν μαθητή Γ' Γυμνασίου-Α',Β' Λυκείου για να ανταπεξέλθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki97

Νεοφερμένος

Η Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Δεν ξέρω συγκεκριμένα γιατί πολύ απλά δεν ξέρω καν τι θα σπουδάσω ακόμα.Ωστόσο,όταν ήταν να διαλέξω proficiency η καθηγήτρια μου πρότεινε να δώσω πρώτα michigan και μετά στην 3η λυκείου δίνω κάποιο ακόμα ανάλογα με το τι ζητάει το πανεπιστήμιο που θέλω να μπω.Αλλά γενικά μου είπε πως υπάρχουν κάποια πανεπιστήμια που δέχονται και το michigan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δεν ξέρω συγκεκριμένα γιατί πολύ απλά δεν ξέρω καν τι θα σπουδάσω ακόμα.Ωστόσο,όταν ήταν να διαλέξω proficiency η καθηγήτρια μου πρότεινε να δώσω πρώτα michigan και μετά στην 3η λυκείου δίνω κάποιο ακόμα ανάλογα με το τι ζητάει το πανεπιστήμιο που θέλω να μπω.Αλλά γενικά μου είπε πως υπάρχουν κάποια πανεπιστήμια που δέχονται και το michigan.

Δεν υπάρχουν, πίστεψέ με, και αν υπάρχουν το δέχονται είτε σαν additional είτε είναι πανεπιστήμια μη αγγλόφωνων χωρών που παραδίδουν μάθημα στα αγγλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω κατά πόσο αληθεύει αλλά η καθηγήτρια των Αγγλικών μας μας είπε πως τα μόνα πτυχία που πιστοποιούνται είναι το Michigan και το cambridge και πως όλα τα άλλα όχι...αληθεύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω κατά πόσο αληθεύει αλλά η καθηγήτρια των Αγγλικών μας μας είπε πως τα μόνα πτυχία που πιστοποιούνται είναι το Michigan και το cambridge και πως όλα τα άλλα όχι...αληθεύει?

Τι εννοείς πιστοποιούνται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias1994

Νεοφερμένος

Ο ilias1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
ναι συνέχισε!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Τι εννοείς πιστοποιούνται?

Στο δημόσιο ή σε κάποιο πανεπιστήμιο (ξένο εννοείτε)
για προφισενσι μιλάμε πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Στο δημόσιο ή σε κάποιο πανεπιστήμιο (ξένο εννοείτε)
για προφισενσι μιλάμε πάντα!

ή είπε ψέματα ή δεν ξέρει
για το δημόσιο υπάρχει μια λίστα πτυχίων που αναγνωρίζονται και σε ξένα πανεπιστήμια θέλουν μόνο ielts ή toefl
κάνε μια αναζητηση στο google
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν ξέρω συγκεκριμένα γιατί πολύ απλά δεν ξέρω καν τι θα σπουδάσω ακόμα.Ωστόσο,όταν ήταν να διαλέξω proficiency η καθηγήτρια μου πρότεινε να δώσω πρώτα michigan και μετά στην 3η λυκείου δίνω κάποιο ακόμα ανάλογα με το τι ζητάει το πανεπιστήμιο που θέλω να μπω.Αλλά γενικά μου είπε πως υπάρχουν κάποια πανεπιστήμια που δέχονται και το michigan.
Το ίδιο μου είπε και η δική μου:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Το ίδιο μου είπε και η δική μου:confused:

Μήπως μας τρολλάρουν για να μας παίρνουν τα λεφτά ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μήπως μας τρολλάρουν για να μας παίρνουν τα λεφτά ? :P
Τι να σου πω. Δε βγάζω άκρη. Εδώ ρώτησα για το CPE πόσο καιρό προετοιμασία χρειάζομαι και μου'πε minimum 2 χρόνια. Τη στιγμή που θεωρούμαι καλή στα ξενόγλωσσα και δη στα αγγλικά.:P
Μια ξαδέρφη πήρε CPE με 1 χρόνο προετοιμασία.
Αλλά ήτανε γ' λυκείου. Δεν ξέρω τι να υποθέσω.:confused:
Αν και για'μένα το σενάριο Αγγλία δεν πολυπαίζει. Θέλω Γερμανία περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki97

Νεοφερμένος

Η Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Το ίδιο μου είπε και η δική μου:confused:
Μάλλον έχουν συννενοηθεί όλοι και μας δουλεύουν ομαδικά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Κι εντωμεταξύ, αυτό το πράγμα να βασίζεστε σε ΕΝΑ thread ενός ΜΙΚΡΟΥ (σε παγκόσμιο επίπεδο) φόρουμ για να βγάλετε ΓΕΝΙΚΑ συμπεράσματα, ε, είναι λίγο βλακεία, δεν είναι?

Google's your friend guys, most of the time. Look it up.

Εκτός κι αν ψήνεστε ν' ακούτε τα ίδια και τα ίδια σε κάθε σελίδα εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top