Να σπουδάσω φυσική;

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσο μου ταιριάζει αυτό το επάγγελμα

Έχει καλή αποκατάσταση πάντως το επάγγελμα του Νοσηλευτή. Και εγώ πως δεν μου ταιριάζει θα σκεφτόμουν και το έχω μετανιώσει τώρα.

Από την άλλη ως Φυσικός μπορείς να δουλέψεις μεταξύ άλλων ως Εκπαιδευτικός.Αρκετοί γίνονται αναπληρωτές. Τώρα για άλλους χώρους εργασίας δεν γνωρίζω αλλά μην περιμένεις να σε προσλάβει η Nasa με το Πτυχίο Φυσικού . 😛
 

Mariap.

Νεοφερμένος

Η Mariap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Έχει καλή αποκατάσταση πάντως το επάγγελμα του Νοσηλευτή. Και εγώ πως δεν μου ταιριάζει θα σκεφτόμουν και το έχω μετανιώσει τώρα.

Από την άλλη ως Φυσικός μπορείς να δουλέψεις μεταξύ άλλων ως Εκπαιδευτικός.Αρκετοί γίνονται αναπληρωτές. Τώρα για άλλους χώρους εργασίας δεν γνωρίζω αλλά μην περιμένεις να σε προσλάβει η Nasa με το Πτυχίο Φυσικού . 😛
Χάχα φυσικά και δεν περιμένω κάτι τέτοιο. Νομίζω τελικα πως θα ακολουθήσω το φυσικό πάντως
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.
Κοιτα mariap η φυσικη ειναι η ανωτερη και η πιο ανοιχτόμυαλη θετικη επιστημη και η δυσκολοτερη . Και εμενα μου ερεσει αλλα προτιμισα ΗΜΜΥ για καλυτερη δουλεια. Αν σε συναρπαζει προτεινω ΣΕΜΦΕ με κατευθυνση μηχανικης και μεταπτυχιακο σε οικονομικα. Οποτε μπορεις να βρεις καλη δουλεια ως μηχανικος παραγωγης στο ιδ τομεα.
Αυτο κανουν και τα κοριτσια μηχανολογοι του ΕΜΠ διαλεγουν κατευθυνση παραγωγης για δουλεια γραφειου.
Βεβαια οποια σχολη μηχανικων να διαλεξεις εχει μεσα μπολικη φυσικη αλλα εφαρμοσμενη κυριως.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Σχολές όπως ΗΜΜΥ πολυτεχνικές είναι και αρκετά υψηλόβαθμες βέβαια. Θέλει πολύ διάβασμα στις πανελλήνιες.

Για τις σχολές Μηχανικών των Πρώην ΤΕΙ δεν ξέρω τι ισχύει τώρα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,487 μηνύματα.
Εγω προτεινα ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ αν θελει φυσικη φυσικη και αν πιασει τα 15000 μορια που δεν ειναι ευκολο.
Απο εκει υπαρχουν σχολες ΗΜΜΥ και Μηχανολογων σε ολη την γκαμα μοριων απο 18000 εως 7500 , με αυτη των 7500 (ελμεπα) να ειναι εξαιρετικη σχολη. Οπως υπαρχουν και τα φυσικα τμηματα με μεγαλη γκαμα μοριων παλι. Χρηματα χρειαζονται μονο.
 

Mariap.

Νεοφερμένος

Η Mariap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εγω προτεινα ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ αν θελει φυσικη φυσικη και αν πιασει τα 15000 μορια που δεν ειναι ευκολο.
Απο εκει υπαρχουν σχολες ΗΜΜΥ και Μηχανολογων σε ολη την γκαμα μοριων απο 18000 εως 7500 , με αυτη των 7500 (ελμεπα) να ειναι εξαιρετικη σχολη. Οπως υπαρχουν και τα φυσικα τμηματα με μεγαλη γκαμα μοριων παλι. Χρηματα χρειαζονται μονο.
Εγώ στοχευω Αθήνα. Το Ημμυ είναι πάρα πολλά μόρια αν και έχω κοιτάξει αυτή την σχολή κια φαίνεται ωραία, δεν λέω ότι το φυσικό με 15000 είναι εύκολο καθολου δεν είναι. Μια ερώτηση προγραμματισμό στην θετική έχει;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ στοχευω Αθήνα. Το Ημμυ είναι πάρα πολλά μόρια αν και έχω κοιτάξει αυτή την σχολή κια φαίνεται ωραία, δεν λέω ότι το φυσικό με 15000 είναι εύκολο καθολου δεν είναι. Μια ερώτηση προγραμματισμό στην θετική έχει;

Το τμήμα ΗΜΜΥ έχει προγραμματισμό όπως και τα τμήματα Πληροφορικής.Αν στοχεύεις Αθήνα κοίτα και πρός Πειραιά μεριά....επίσης υπάρχουν αξιόλογα τμήματα στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής με λιγότερα μόρια.

Για Φυσικό υπάρχει και το πρόγραμμα σπουδών Σπουδές στις Φυσικές Επιστήμες του Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου όπου μπαίνεις χωρίς εξετάσεις,αλλά πληρώνεις δίδακτρα.
 

Mariap.

Νεοφερμένος

Η Mariap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Το τμήμα ΗΜΜΥ έχει προγραμματισμό όπως και τα τμήματα Πληροφορικής.Αν στοχεύεις Αθήνα κοίτα και πρός Πειραιά μεριά....επίσης υπάρχουν αξιόλογα τμήματα στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής με λιγότερα μόρια.

Για Φυσικό υπάρχει και το πρόγραμμα σπουδών Σπουδές στις Φυσικές Επιστήμες του Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου όπου μπαίνεις χωρίς εξετάσεις,αλλά πληρώνεις δίδακτρα.
Είμαι ανάμεσα στην πληροφορική και φυσικό (λίγο περισσότερο προς το φυσικό) τώρα για πληροφορική είναι μόνο στην κατεύθυνση των οικονομικών;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα στην πληροφορική και φυσικό (λίγο περισσότερο προς το φυσικό) τώρα για πληροφορική είναι μόνο στην κατεύθυνση των οικονομικών;

Δεν νομίζω.Μπορεί τα Οικονομικά και η Πληροφορική να συνδέονται με την έννοια πως η Πληροφορική είναι ένα μέσο για να εφαρμοστούν τα Οικονομικά αλλά πρόκειται για διαφορετικά αντικείμενα οπότε δεν είναι μόνο στην κατεύθυνση των οικονομικών .
 

Mariap.

Νεοφερμένος

Η Mariap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Δεν νομίζω.Μπορεί τα Οικονομικά και η Πληροφορική να συνδέονται με την έννοια πως η Πληροφορική είναι ένα μέσο για να εφαρμοστούν τα Οικονομικά αλλά πρόκειται για διαφορετικά αντικείμενα οπότε δεν είναι μόνο στην κατεύθυνση των οικονομικών .
Μάλιστα... Δεν θα αποφασίσω ποτέ μάλλον 😂
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μάλιστα... Δεν θα αποφασίσω ποτέ μάλλον 😂

Πιστεύω πως αν σπουδάσεις Πληροφορική θα έχεις καλύτερη αποκατάσταση από το να σπουδάσεις Φυσική.

Τσέκαρε τα τμήματα του ΠΑ.ΔΑ https://www.uniwa.gr/spoydes/scholes-kai-tmimata/

Εκτός αν άλλαξες γνώμη και θές να σπουδάσεις και Οικονομικά τώρα. :P

Η Πληροφορική συνδέεται και με τις σχολές Μηχανικών.
 

Mariap.

Νεοφερμένος

Η Mariap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Πιστεύω πως αν σπουδάσεις Πληροφορική θα έχεις καλύτερη αποκατάσταση από το να σπουδάσεις Φυσική.

Τσέκαρε τα τμήματα του ΠΑ.ΔΑ https://www.uniwa.gr/spoydes/scholes-kai-tmimata/

Εκτός αν άλλαξες γνώμη και θές να σπουδάσεις και Οικονομικά τώρα. :P
Μέχρι πέρσι ήμουν σίγουρη για πληροφορική φέτος όμως άλλαξε πάρα πολύ η άποψη γτ ήρθε το φυσικό σαν ιδέα και προςτοπαρόν έχω επιλέξει θετική για το φυσικό. Δεν βρησκεις ούτε στην πληροφορική τόσο εύκολα δουλειά πλέον. Οικονομικά όχι δεν θέλω 😂
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μέχρι πέρσι ήμουν σίγουρη για πληροφορική φέτος όμως άλλαξε πάρα πολύ η άποψη γτ ήρθε το φυσικό σαν ιδέα και προςτοπαρόν έχω επιλέξει θετική για το φυσικό. Δεν βρησκεις ούτε στην πληροφορική τόσο εύκολα δουλειά πλέον. Οικονομικά όχι δεν θέλω 😂

Το τμήμα ΗΜΜΥ του ΕΜΠ όπως και το Τμήμα Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών του ΠΑ.ΔΑ συνδυάζουν την Φυσική και την Πληροφορική.
 

Mariap.

Νεοφερμένος

Η Mariap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Το τμήμα ΗΜΜΥ του ΕΜΠ όπως και το Τμήμα Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών του ΠΑ.ΔΑ συνδυάζουν την Φυσική και την Πληροφορική.
Όταν επιλέγεις τις σχολές που θέλεις να περάσεις στο τέλος της Γ λ. Μπορείς να επιλέξεις διαφορετικές σχολές;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Εγώ στοχευω Αθήνα. Το Ημμυ είναι πάρα πολλά μόρια αν και έχω κοιτάξει αυτή την σχολή κια φαίνεται ωραία, δεν λέω ότι το φυσικό με 15000 είναι εύκολο καθόλου δεν είναι. Μια ερώτηση προγραμματισμό στην θετική έχει;

Λοιπόν,θα σου πω κάποια δικά μου συμπεράσματα μιας που κάποτε ήμουν στην θέση σου.
Ορισμένες αλήθειες :

1) Εαν θες να δεις αποκλειστικά φυσική, και την λατρεύεις σε σημείο που δεν μπορείς ή δεν θα ήθελες να ασχοληθείς ούτε για την πλάκα με οτιδήποτε άλλο,τότε επέλεξε φυσικό. Ούτε ημμυ,ούτε μαθηματικό ούτε οτιδήποτε άλλο. Προφανώς συνδέονται,αλλά αλλιώς σκέφτεται ο μαθηματικός,αλλιώς ο μηχανικός και αλλιώς ο φυσικός.

2) Εαν θες να ασχοληθείς αποκλειστικά με φυσικές επιστήμες ή μαθηματικά και δεν σου αρέσει οτιδήποτε τεχνικό ή η εφαρμογή των ιδεών απο τις βασικές επιστήμες,τότε ΜΗΝ επιλέξεις τμήμα μηχανικών. Θα δεινοπαθήσεις απο τα εργαστήρια και τα μαθήματα μηχανικών. Όλες είναι δύσκολες σχολές αλλά με διαφορετικό τρόπο. Στους μηχανικούς η δυσκολία δεν είναι πάντα στις εγγενείς ιδιότητες του εκάστοτε προβλήματος όσο στην περιπλοκότητα, και την ποσότητα του. Άρα η καθημερινότητα περιλαμβάνει πολλές εργασίες και projects,που περιγράφονται ορισμένες φορές απλούστατα ,αλλά για να πραγματοποιηθούν απαιτούν πολύ χρόνο και πολύ κόπο.

3) Η Φυσική πάντα είχε,έχει και θα έχει ενδιαφέρον,καθώς αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο κάθε τεχνολογίας, και θα συνεχίσει να τον αποτελεί. Αυτό σημαίνει οτι οι γνώσεις που αποκομίζεις απο το πτυχίο δεν είναι άμεσα "εμπορεύσιμες"(εκτός εαν θες απλά να τις διδάξεις),αλλά αποτελούν αναγκαίο και ικανό εφόδιο για να αποκτήσεις εμπορεύσιμες "ικανότητες" .Πρόσεξε την διαφορά,αναφέρω ικανότητες και όχι γνώσεις. Κανείς δεν αγοράζει πλέον γνώση ούτως η άλλως,εφόσον είναι διαθέσιμη παντού. Αγοράζουν ανθρώπους που τις έχουν διαβάσει,τις έχουν κατανοήσει,και τις έχουν μετατρέψει σε κάτι χρήσιμο. Άρα το μεταπτυχιακό ΕΙΝΑΙ απαραίτητο οπωσδήποτε εαν γίνεις φυσικός,ειδάλλως θα βρεις τα πράγματα πολύ σκούρα.

4) Αυτό που έχεις δει εσύ απο το σχολείο επομένως ως τώρα, είναι κυρίως εφαρμογές και "πρακτική"
γνώση. Αλλά δεν έχεις δει το πραγματικό σκεπτικό ενός φυσικού ούτε ενός μαθηματικού,μόνο προϊόντα της σκέψης τους. Γι'αυτό και ο κόσμος σπουδάζει τις αντίστοιχες επιστήμες, για να μάθει τον τρόπο σκέψης(και ιδανικά να συνεισφέρει σε αυτόν). Υπάρχει δηλαδή ο κίνδυνος να μην σου αρέσει εν τέλει αυτό που όντως αντιπροσωπεύουν. Επομένως ψάξε και σιγουρέψου οτι δεν είναι απλά ένας ενθουσιασμός.

Σε κάθε περίπτωση προτείνω να πορευτείς με την παραπάνω λογική που ανέφερα αρχικά.Διάβασε,μάθε περισσότερα για την φυσική,και εαν δεις οτι είναι το μόνο που σου αρέσει πολύ σε σημείο να μην το άλλαζες για τίποτα στον κόσμο και περνάς τις ώρες σου μελετώντας σχεδόν απρόσκοπτα,κυνήγησε το. Προγραμματισμός χρειάζεται και μάλιστα είναι και προαπαιτούμενος εαν θες να αυξήσεις τις επαγγελματικές σου ευκαιρίες ως φυσικός.

Προσωπικά είχα και εγώ το δίλημμα μεταξύ φυσικού,μαθηματικού & κάποιας σχολής μηχανικών. Όμως υπήρχαν θέματα φυσικής που οι μαθηματικοί τα προσέγγιζαν με λιγότερη έμφαση στο πείραμα,στην διαίσθηση και την φυσική ερμηνεία. Ομοίως υπήρχαν πολλά ενδιαφέρων προβλήματα στα οποία οι μαθηματικές ιδέες είναι πολύ "όμορφες" και "καθαρές",αλλά δεν κολλάγανε ιδιαίτερα στο context της φυσικής,εγώ όμως ήθελα να τις μάθω.Ήθελα συνδυασμό επομένως,και όπως έχω ξαναπεί,το ωραίο αυτής της σχολής είναι οτι συνδυάζει το υλικό της φυσικής με το αφηρημένο & νοητικό των μαθηματικών. Επιπλέον οι ημμυ πούλαγαν πρακτικές γνώσεις και ικανότητες που είναι πιο ελκυστικές για τις εταιρίες,οπότε ήταν ο τέλειος συνδυασμός για εμένα. ΜΗΝ θεωρήσεις οτι αυτό το σκεπτικό σημαίνει οτι Ημμυ > Μαθηματικό & Ημμυ > Φυσικό . Σε καμία περίπτωση! Ανάλογα με την προσωπικότητα σου και τι θες απο τις σπουδές σου υπάρχει μια ιδανική επιλογή για εσένα,χωρίς να σημαίνει κάτι για την σχετική αξία των τμημάτων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mariap.

Νεοφερμένος

Η Mariap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Λοιπόν,θα σου πω κάποια δικά μου συμπεράσματα μιας που κάποτε ήμουν στην θέση σου.
Ορισμένες αλήθειες :

1) Εαν θες να δεις αποκλειστικά φυσική, και την λατρεύεις σε σημείο που δεν μπορείς ή δεν θα ήθελες να ασχοληθείς ούτε για την πλάκα με οτιδήποτε άλλο,τότε επέλεξε φυσικό. Ούτε ημμυ,ούτε μαθηματικό ούτε οτιδήποτε άλλο. Προφανώς συνδέονται,αλλά αλλιώς σκέφτεται ο μαθηματικός,αλλιώς ο μηχανικός και αλλιώς ο φυσικός.

2) Εαν θες να ασχοληθείς αποκλειστικά με φυσικές επιστήμες ή μαθηματικά και δεν σου αρέσει οτιδήποτε τεχνικό ή η εφαρμογή των ιδεών απο τις βασικές επιστήμες,τότε ΜΗΝ επιλέξεις τμήμα μηχανικών. Θα δεινοπαθήσεις απο τα εργαστήρια και τα μαθήματα μηχανικών. Όλες είναι δύσκολες σχολές αλλά με διαφορετικό τρόπο. Στους μηχανικούς η δυσκολία δεν είναι πάντα στις εγγενείς ιδιότητες του εκάστοτε προβλήματος όσο στην περιπλοκότητα, και την ποσότητα του. Άρα η καθημερινότητα περιλαμβάνει πολλές εργασίες και projects,που περιγράφονται ορισμένες φορές απλούστατα ,αλλά για να πραγματοποιηθούν απαιτούν πολύ χρόνο και πολύ κόπο.

3) Η Φυσική πάντα είχε,έχει και θα έχει ενδιαφέρον,καθώς αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο κάθε τεχνολογίας, και θα συνεχίσει να τον αποτελεί. Αυτό σημαίνει οτι οι γνώσεις που αποκομίζεις απο το πτυχίο δεν είναι άμεσα "εμπορεύσιμες"(εκτός εαν θες απλά να τις διδάξεις),αλλά αποτελούν αναγκαίο και ικανό εφόδιο για να αποκτήσεις εμπορεύσιμες "ικανότητες" .Πρόσεξε την διαφορά,αναφέρω ικανότητες και όχι γνώσεις. Κανείς δεν αγοράζει πλέον γνώση ούτως η άλλως,εφόσον είναι διαθέσιμη παντού. Αγοράζουν ανθρώπους που τις έχουν διαβάσει,τις έχουν κατανοήσει,και τις έχουν μετατρέψει σε κάτι χρήσιμο. Άρα το μεταπτυχιακό ΕΙΝΑΙ απαραίτητο οπωσδήποτε εαν γίνεις φυσικός,ειδάλλως θα βρεις τα πράγματα πολύ σκούρα.

4) Αυτό που έχεις δει εσύ απο το σχολείο επομένως ως τώρα, είναι κυρίως εφαρμογές και "πρακτική"
γνώση. Αλλά δεν έχεις δει το πραγματικό σκεπτικό ενός φυσικού ούτε ενός μαθηματικού,μόνο προϊόντα της σκέψης τους. Γι'αυτό και ο κόσμος σπουδάζει τις αντίστοιχες επιστήμες, για να μάθει τον τρόπο σκέψεις(και ιδανικά να συνεισφέρει σε αυτόν). Υπάρχει δηλαδή ο κίνδυνος να μην σου αρέσει εν τέλει αυτό που όντως αντιπροσωπεύουν. Επομένως ψάξε και σιγουρέψου οτι δεν είναι απλά ένας ενθουσιασμός.

Σε κάθε περίπτωση προτείνω να πορευτείς με την παραπάνω λογική που ανέφερα αρχικά.Διάβασε,μάθε περισσότερα για την φυσική,και εαν δεις οτι είναι το μόνο που σου αρέσει πολύ σε σημείο να μην το άλλαζες για τίποτα στον κόσμο και περνάς τις ώρες σου μελετώντας σχεδόν απρόσκοπτα,κυνήγησε το. Προγραμματισμός χρειάζεται και μάλιστα είναι και προαπαιτούμενος εαν θες να αυξήσεις τις επαγγελματικές σου ευκαιρίες ως φυσικός.

Προσωπικά είχα και εγώ το δίλημμα μεταξύ φυσικού,μαθηματικού & κάποιας σχολής μηχανικών. Όμως υπήρχαν θέματα φυσικής που οι μαθηματικοί τα προσέγγιζαν με λιγότερη έμφαση στο πείραμα,στην διαίσθηση και την έμφαση στην φυσική ερμηνεία. Ομοίως υπήρχαν πολλά ενδιαφέρων προβλήματα στα οποία οι μαθηματικές ιδέες είναι πολύ "όμορφες" και "καθαρές",αλλά δεν κολλάγανε ιδιαίτερα στο context της φυσικής,εγώ όμως ήθελα να τις μάθω.Εγώ ήθελα συνδυασμό,και όπως έχω ξαναπεί,το ωραίο αυτής της σχολής είναι οτι συνδυάζει το υλικό της φυσικής με το αφηρημένο & νοητικό των μαθηματικών. Επιπλέον οι ημμυ πούλαγαν πρακτικές γνώσεις και ικανότητες που είναι πιο ελκυστικές για τις εταιρίες,οπότε ήταν ο τέλειος συνδυασμός για εμένα. ΜΗΝ θεωρήσεις οτι αυτό το σκεπτικό σημαίνει οτι Ημμυ > Μαθηματικό & Ημμυ > Φυσικό . Σε καμία περίπτωση! Ανάλογα με την προσωπικότητα σου και τι θες απο τις σπουδές σου υπάρχει μια ιδανική επιλογή για εσένα,χωρίς να σημαίνει κάτι για την σχετική αξία των τμημάτων.
Εγώ φέτος την φυσική την λάτρεψα αλλά πέρσι σκεφτόμουν φουλ πληροφορική όμως με προβλημάτισες με τον ενθουσιασμό που ειπες, πως θα το καταλάβω αυτό; με ένα πτυχίο φυσικού χωρίς μεταπτυχιακό μπορείς μόνο να διδάξεις; εσύ σπουδάζεις ημμυ; (δεν έχω βρεθεί σε δυσκολότερο δίλημμα)
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Όταν επιλέγεις τις σχολές που θέλεις να περάσεις στο τέλος της Γ λ. Μπορείς να επιλέξεις διαφορετικές σχολές;

Φυσικά κάνεις το Μηχανογραφικό σου και επιλέγεις όσες σχολές θέλεις.

Απλά τώρα δεν μπορείς να είσαι Θετική πχ και να επιλέξεις Φιλολογικές.
 

Mariap.

Νεοφερμένος

Η Mariap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Μέχρι πέρσι ήμουν σίγουρη για πληροφορική φέτος όμως άλλαξε πάρα πολύ η άποψη γτ ήρθε το φυσικό σαν ιδέα και προςτοπαρόν έχω επιλέξει θετική για το φυσικό. Δεν βρησκεις ούτε στην πληροφορική τόσο εύκολα δουλειά πλέον. Οικονομικά όχι δεν θέλω 😂

Πολύ λάθος αυτό που λες.
Ίσα ίσα η πληροφορική σου δίνει την δυνατότητα να ασχοληθείς με άπειρα πράγματα
που όλα έχουν μεγάλη απορροφητικότητα στη αγορά εργασίας.
Η πληροφορική είναι μέσα στις καλυτερές επιλογές (αν όχι η καλύτερη) όσο αφορά τις προοπτικές απασχόλησης.

Τώρα στο θέμα μας, θα πρέπει να διαλέξεις αυτό που σου αρέσει καλύτερα.
Ξέρω πολλούς που έχουν τελειώσει φυσικό και
έκαναν μεταπτυχιακό σε πληροφορική (πχ μπορείς να ασχοληθείς με quantum computing).
Αν είσαι 50-50 ή έστω 60-40 μεταξύ πληροφορικής η φυσικό, εγώ θα σου πρότεινα να διαλέξεις
πληροφορική για το λόγο που σου είπα (δεν θα δυσκολευτείς να βρεις δουλεια μετά το πτυχίο σου).
Μάλιστα πολλοί φοιτητές της πληροφορικής βρίσκουν δουλειά (full time) πριν καλά καλά τελειώσουν την σχολή (για τέτοιες προοπτικές απασχόλησης μιλάμε).

Και μη ξεχνάς ότι και φυσικό να διαλέξεις, κάποιες βασικές γνώσεις πληροφορικής θα πρέπει να τις γνωρίζεις.
Δεν μπορώ να φανταστώ μαθηματικό η φυσικό εν έτη 2020 να μην γνωρίζει προγραμματισμό για παράδειγμα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
με ένα πτυχίο φυσικού χωρίς μεταπτυχιακό μπορείς μόνο να διδάξεις; εσύ σπουδάζεις ημμυ; (δεν έχω βρεθεί σε δυσκολότερο δίλημμα)

Στο Δημόσιο κάπως δύσκολο γιατί υπάρχει ανταγωνισμός αλλά μπορείς να ανοίξεις δικό σου Φροντιστήριο πχ ή να κάνεις Ιδιαίτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top