Να παρατήσω το 3ο πεδίο για την Αρχιτεκτονική;

desp1naa

Νεοφερμένος

Η desp1naa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αγαπητοί συνάνθρωποι,
Βρισκομαι λίγο χαμένη στις σκέψεις μου σήμερα και επιζητω τη βοήθεια σας. Είμαι μαθήτρια της Β λυκειου και έχω επιλέξει το 3ο επιστημονικό πεδίο είμαι υγείας δηλαδή. Πάω φροντιστήριο και τα πάω μια χαρά. Όμως από το γυμνάσιο θυμάμαι τον εαυτό να λέει ότι θελω να γίνω αρχιτεκτονισσα. Η αλήθεια είναι πως έχω καλλιτεχνική φλέβα και είμαι πολύ καλή στη ζωγραφική. Έχω ψάξει το πρόγραμμα σπουδών της σχολής αυτής στην Αθήνα και με φαντάζομαι να ταιριαζω γάντι. Παρολαυτα είναι η μόνη σχολή που με ενδιαφέρει στο 2ο επιστημονικό πεδίο και είναι υψηλόβαθμη, χρειάζεσαι να κάνεις και μαθήματα στο ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο,ενω με τα μαθηματικά δεν έχω τη καλύτερη σχέση. Τέλος πάντως όσον αφορά τα μαθήματα του 3ου πεδίου μου αρέσουν ειδικά τη βιολογία τη λατρεύω και υπάρχουν περισσότερες επιλογές, δηλαδή σχολές που θα μπορούσα να με φανταστώ(δε θέλω ιατρική νομίζω) φαρμακευτική, διατροφολογια, χημικό, βιολογία βιοϊατρικα κα (μαρεσει η έρευνα) Αλλα δε με ενθουσιάζουν όπως η αρχιτεκτονική ίσως επειδή δεν υπάρχει τόσο η τέχνη και η δημιουργικότητα δε ξέρω. Στη τελική δε θέλω να είμαι σαν εκείνους που περνάνε σε μια σχολή και συνειδητοποιουν ότι έκαναν τη λάθος επιλογή. Σε ενάμισο χρόνο δίνω και με τα μαθηματικά είμαι πίσω δε ξέρω άμα αξίζει να το ρισκάρω και να αλλάξω πεδίο. Ίσως καταλήξω να γίνω νοσηλεύτρια που θα πουλάει πίνακες ζωγραφικής στο κέντρο για χομπυ
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Αγαπητοί συνάνθρωποι,
Βρισκομαι λίγο χαμένη στις σκέψεις μου σήμερα και επιζητω τη βοήθεια σας. Είμαι μαθήτρια της Β λυκειου και έχω επιλέξει το 3ο επιστημονικό πεδίο είμαι υγείας δηλαδή. Πάω φροντιστήριο και τα πάω μια χαρά. Όμως από το γυμνάσιο θυμάμαι τον εαυτό να λέει ότι θελω να γίνω αρχιτεκτονισσα. Η αλήθεια είναι πως έχω καλλιτεχνική φλέβα και είμαι πολύ καλή στη ζωγραφική. Έχω ψάξει το πρόγραμμα σπουδών της σχολής αυτής στην Αθήνα και με φαντάζομαι να ταιριαζω γάντι. Παρολαυτα είναι η μόνη σχολή που με ενδιαφέρει στο 2ο επιστημονικό πεδίο και είναι υψηλόβαθμη, χρειάζεσαι να κάνεις και μαθήματα στο ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο,ενω με τα μαθηματικά δεν έχω τη καλύτερη σχέση. Τέλος πάντως όσον αφορά τα μαθήματα του 3ου πεδίου μου αρέσουν ειδικά τη βιολογία τη λατρεύω και υπάρχουν περισσότερες επιλογές, δηλαδή σχολές που θα μπορούσα να με φανταστώ(δε θέλω ιατρική νομίζω) φαρμακευτική, διατροφολογια, χημικό, βιολογία βιοϊατρικα κα (μαρεσει η έρευνα) Αλλα δε με ενθουσιάζουν όπως η αρχιτεκτονική ίσως επειδή δεν υπάρχει τόσο η τέχνη και η δημιουργικότητα δε ξέρω. Στη τελική δε θέλω να είμαι σαν εκείνους που περνάνε σε μια σχολή και συνειδητοποιουν ότι έκαναν τη λάθος επιλογή. Σε ενάμισο χρόνο δίνω και με τα μαθηματικά είμαι πίσω δε ξέρω άμα αξίζει να το ρισκάρω και να αλλάξω πεδίο. Ίσως καταλήξω να γίνω νοσηλεύτρια που θα πουλάει πίνακες ζωγραφικής στο κέντρο για χομπυ
Εάν είσαι σίγουρη για αρχιτεκτονική πήγαινε αρχιτεκτονική. Επίσης έχει τοσεεεες σχολές η θετική δεν γίνεται να μην βρίσκεις ούτε μια που σε ενθουσιάζει
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Αγαπητοί συνάνθρωποι,
Βρισκομαι λίγο χαμένη στις σκέψεις μου σήμερα και επιζητω τη βοήθεια σας. Είμαι μαθήτρια της Β λυκειου και έχω επιλέξει το 3ο επιστημονικό πεδίο είμαι υγείας δηλαδή. Πάω φροντιστήριο και τα πάω μια χαρά. Όμως από το γυμνάσιο θυμάμαι τον εαυτό να λέει ότι θελω να γίνω αρχιτεκτονισσα. Η αλήθεια είναι πως έχω καλλιτεχνική φλέβα και είμαι πολύ καλή στη ζωγραφική. Έχω ψάξει το πρόγραμμα σπουδών της σχολής αυτής στην Αθήνα και με φαντάζομαι να ταιριαζω γάντι. Παρολαυτα είναι η μόνη σχολή που με ενδιαφέρει στο 2ο επιστημονικό πεδίο και είναι υψηλόβαθμη, χρειάζεσαι να κάνεις και μαθήματα στο ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο,ενω με τα μαθηματικά δεν έχω τη καλύτερη σχέση. Τέλος πάντως όσον αφορά τα μαθήματα του 3ου πεδίου μου αρέσουν ειδικά τη βιολογία τη λατρεύω και υπάρχουν περισσότερες επιλογές, δηλαδή σχολές που θα μπορούσα να με φανταστώ(δε θέλω ιατρική νομίζω) φαρμακευτική, διατροφολογια, χημικό, βιολογία βιοϊατρικα κα (μαρεσει η έρευνα) Αλλα δε με ενθουσιάζουν όπως η αρχιτεκτονική ίσως επειδή δεν υπάρχει τόσο η τέχνη και η δημιουργικότητα δε ξέρω. Στη τελική δε θέλω να είμαι σαν εκείνους που περνάνε σε μια σχολή και συνειδητοποιουν ότι έκαναν τη λάθος επιλογή. Σε ενάμισο χρόνο δίνω και με τα μαθηματικά είμαι πίσω δε ξέρω άμα αξίζει να το ρισκάρω και να αλλάξω πεδίο. Ίσως καταλήξω να γίνω νοσηλεύτρια που θα πουλάει πίνακες ζωγραφικής στο κέντρο για χομπυ
Οι άλλες σχολές του 2ου δεν σε ενδιαφέρουν γιατί τις έχεις ψάξει και ξέρεις πάνω κάτω τι είναι και τι κάνουν, ή υποθέτεις οτι δεν θα σου αρέσουν επειδή δεν είσαι τόσο καλή στα μαθηματικά ;
 

desp1naa

Νεοφερμένος

Η desp1naa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Οι άλλες σχολές του 2ου δεν σε ενδιαφέρουν γιατί τις έχεις ψάξει και ξέρεις πάνω κάτω τι είναι και τι κάνουν, ή υποθέτεις οτι δεν θα σου αρέσουν επειδή δεν είσαι τόσο καλή στα μαθηματικά
Βασικά δεν έχω ψάξει σε βάθος όλες τις σχολές του 2ου πεδίου. Έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα σε μαθηματικά η βιολογία. Διαλεξα το 2ο γιατί η επιστήμη αυτή με ελκύει περισσότερο και επειδή στα μαθηματικά δεν έχω τις βάσεις και είμαι πιο πίσω από τους άλλους. Πρόσφατα έμαθα ότι το κλάσμα πρέπει να είναι παραγοντοποιημενο για να κάνεις διαγραφές λολ. Οπότε ναι
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Βασικά δεν έχω ψάξει σε βάθος όλες τις σχολές του 2ου πεδίου. Έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα σε μαθηματικά η βιολογία. Διαλεξα το 2ο γιατί η επιστήμη αυτή με ελκύει περισσότερο και επειδή στα μαθηματικά δεν έχω τις βάσεις και είμαι πιο πίσω από τους άλλους. Πρόσφατα έμαθα ότι το κλάσμα πρέπει να είναι παραγοντοποιημενο για να κάνεις διαγραφές λολ. Οπότε ναι

Κάνε την υπέρβαση και ψάξε λίγο παραπάνω τις σχολές του 2ου πεδίου. Εαν η δημιουργικότητα είναι το δυνατό σου σημείο, τότε εαν ασχοληθείς, θα δεις οτι το 2ο πεδίο μπορεί να εξυπηρετήσει αυτή την ανάγκη σου καλύτερα και με τρόπους που δεν θα μπορούσες να φανταστείς.

Βιολογία και χημεία προσεγγίζεις και απο το 2ο πεδίο καταρχάς. Κάποιες άλλες όπως διατροφολογία, φαρμακευτική κτλπ. που ανέφερες προφανώς όχι. Αλλά για εμένα δεν είναι και τόσο τραγικό καθώς όλα αυτά είναι απλά υποσύνολο της χημείας. Οπότε με ένα μεταπτυχιακό απο διάφορες σχολές του 2ου πεδίου μπορείς εύκολα να μεταπηδήσεις εκεί.

Τώρα όσον αφορά στα μαθηματικά...κοίτα, μπορείς να καταριέσαι το σκοτάδι ή απλά να ανάψεις ένα κερί, εαν με πιάνεις. Υπάρχει τεράστιο ποσοστό ανθρώπων που αποφεύγουν ολόκληρα επιστημονικά πεδία ή και κατευθύνσεις εντός της σχολής τους επειδή δεν είχαν την όρεξη να επενδύσουν χρόνο να μάθουν κάποια χρήσιμα μαθηματικά για την επιστήμη τους. Θεωρώ οτι εαν αυτή η απόφαση βασίζεται σε φόβο, τότε είναι κρίμα. Εαν απλά δεν τους αρέσουν τότε πάσο. Αλλά συνήθως είναι το πρώτο. Η πλειοψηφία απο αυτούς στο τέλος συνήθως έρχεται αντιμέτωπη με την οδυνηρή πραγματικότητα : Αντιλαμβάνονται οτι δεν είναι σε θέση να καταλάβουν τόσο καλά ορισμένα πράγματα εξαιτίας της επιστημονικής τους ανεπάρκειας(έλλειψη στοιχειώδους μαθηματικής παιδείας).

Οπότε μην φοβάσαι και μην ανησυχείς. Ειλικρινά δεν είναι ποτέ αργά να ξεκινήσει να μαθαίνει κάποιος μαθηματικά. Εαν σε ενδιαφέρει και η έρευνα, είναι αναπόφευκτο οτι κάποια στιγμή θα τα χρειαστείς, διότι είναι η γλώσσα της επιστήμης. Άρα το να μην ξέρεις κάποια βασικά, είναι ένα είδος επιστημονικού αναλφαβητισμού. Εκτός αυτού, ο χρόνος που θα επενδύσεις για να μάθεις τα βασικά, σε σχέση με το πόσες φορές θα σου φανούν χρήσιμα στο πρόβλημα που μελετάς(τουλάχιστον σε σχολές του 2ου πεδίου) ή θα αποτελέσουν την βάση για να καταλάβεις άλλα εργαλεία ή θεωρίες, είναι ασύγκριτος. Φυσικά θα χρειαστούν προσπάθεια, πολύ, αλλά η ανταμοιβή είναι σαφώς μεγαλύτερη.

Ο φυσικός Kelvin έλεγε :
“When you can measure what you are speaking about, and express it in numbers, you know something about it; but when you cannot measure it, when you cannot express it in numbers, your knowledge is of a meagre and unsatisfactory kind."

Ο χημικός Langmuir :
"A chemist who does not know mathematics is seriously handicapped."

Ενώ ο περίφημος Feynman :
"To those who do not know mathematics it is difficult to get across a real feeling as to the beauty, the deepest beauty, of nature ... If you want to learn about nature, to appreciate nature, it is necessary to understand the language that she speaks in."

Τέλος πάντων, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι αρχικά πως είσαι πολύ νέα, οπότε μπορείς να ξεκινήσεις να τα μαθαίνεις. ΜΗΝ κάνεις το λάθος να πεις οτι είσαι πίσω σε σχέση με τους άλλους. Είσαι μόλις 16,δεν υπάρχει πίσω. Και στα 25 και στα 30 και στα 40 να τα μάθαινες, ποτέ δεν είναι αργά. Είναι μια διαδικασία δια βίου πρώτον και δεύτερον θα σε συνοδεύουν σε όλη σου την ζωή,άρα ποτέ δεν είναι αργά. Πόσο μάλλον όταν είσαι τόσο μικρή. Επίσης, υπάρχουν πολλές δημιουργικές σχολές στο 2ο πεδίο. Ίσως όχι με την μορφή ζωγραφικής, αλλά η τέχνη και η φαντασία έχει πολλές εκφάνσεις. Και ένα χαρακτηριστικό πολλών σχολών στο 2ο πεδίο είναι πως σου δίνουν τα εφόδια να λύνεις προβλήματα, πραγματικά προβλήματα. Και πίστεψε με, τίποτα δεν απαιτεί περισσότερη δημιουργικότητα στον κόσμο απο το να λύνεις ένα πρόβλημα(οποιασδήποτε φύσεως). Και με αυτό κλείνω, λέγοντας σου πως δεν τίθεται θέμα "κακής" επιλογής είτε αποφασίσεις να αλλάξεις πεδίο είτε όχι. Κερδισμένη βγαίνεις σε κάθε περίπτωση. Αλλά φρόντισε να στηρίξεις με δυνατά επιχειρήματα την όποια απόφαση σου, τα οποία και θα σε εκφράζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Γενικά η αρχιτεκτονική δεν έχει τόσο υψηλή βάση όσο φαίνεται. Με 16-17κ μόρια και με επίδοση άνω του μετρίου στο σχέδιο (εφοσον λες ότι είσαι καλή) είσαι κατά 80% μέσα, ΕΜΠ κιολας. Υπάρχει όμως και ο κόφτης της εβε στην αρχιτεκτονική που αφήνει πολλά παιδιά στον τόπο. Η συμβουλη μου είναι, εφοσον είσαι καλή στο σχέδιο, να το κυνηγήσεις και να πας θετική. Αν περάσεις την εβε στο σχέδιο (το πιο δύσκολο κομμάτι της διαδικασίας) θα μπεις σε κάποιο τμήμα αρχιτεκτονικής στην επαρχία 100%. Όσον αφορά τα μαθηματικά που λες ότι δε τα συμπαθείς ιδιαίτερα, σκεψου: αξίζει να τα υπό μείνεις για έναν χρόνο προκειμένου να μπεις σε μια σχολή που ονειρεύεσαι, ή να τα αποφύγεις για να ασχοληθείς με κάτι που δε σε συναρπάζει και τοσο για το υπόλοιπο της ζωής σου;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Αγαπητοί συνάνθρωποι,
Βρισκομαι λίγο χαμένη στις σκέψεις μου σήμερα και επιζητω τη βοήθεια σας. Είμαι μαθήτρια της Β λυκειου και έχω επιλέξει το 3ο επιστημονικό πεδίο είμαι υγείας δηλαδή. Πάω φροντιστήριο και τα πάω μια χαρά. Όμως από το γυμνάσιο θυμάμαι τον εαυτό να λέει ότι θελω να γίνω αρχιτεκτονισσα. Η αλήθεια είναι πως έχω καλλιτεχνική φλέβα και είμαι πολύ καλή στη ζωγραφική. Έχω ψάξει το πρόγραμμα σπουδών της σχολής αυτής στην Αθήνα και με φαντάζομαι να ταιριαζω γάντι. Παρολαυτα είναι η μόνη σχολή που με ενδιαφέρει στο 2ο επιστημονικό πεδίο και είναι υψηλόβαθμη, χρειάζεσαι να κάνεις και μαθήματα στο ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο,ενω με τα μαθηματικά δεν έχω τη καλύτερη σχέση. Τέλος πάντως όσον αφορά τα μαθήματα του 3ου πεδίου μου αρέσουν ειδικά τη βιολογία τη λατρεύω και υπάρχουν περισσότερες επιλογές, δηλαδή σχολές που θα μπορούσα να με φανταστώ(δε θέλω ιατρική νομίζω) φαρμακευτική, διατροφολογια, χημικό, βιολογία βιοϊατρικα κα (μαρεσει η έρευνα) Αλλα δε με ενθουσιάζουν όπως η αρχιτεκτονική ίσως επειδή δεν υπάρχει τόσο η τέχνη και η δημιουργικότητα δε ξέρω. Στη τελική δε θέλω να είμαι σαν εκείνους που περνάνε σε μια σχολή και συνειδητοποιουν ότι έκαναν τη λάθος επιλογή. Σε ενάμισο χρόνο δίνω και με τα μαθηματικά είμαι πίσω δε ξέρω άμα αξίζει να το ρισκάρω και να αλλάξω πεδίο. Ίσως καταλήξω να γίνω νοσηλεύτρια που θα πουλάει πίνακες ζωγραφικής στο κέντρο για χομπυ
Αγαπητη Δεσποινουλα
Λιγο σε εχω δει αλλα αρκετα σε εχω ''μετρησει''
Εχεις ευελιξία σκεψης,δημιουργικοτητα, εχεις οραμα, εχεις χιουμορ ,εισαι ελεύθερο πνεύμα και αφου λες οτι εχεις και καλιτεχνικες ανησυχίες η αριχτεκτονικη περιμενει απο σενα μην την απογοητευσεις.
Εκει νομιζω θα ανθισεις οχι στα μικροσκοπια
Τα μαθηματικα ειναι ενα θεματακι αλλα αφου εισαι αστερι στην φυσικη θα τα καταφερεις , ενα καλο δασκαλο θελεις ,τις ικανοτητες τις εχεις.
Το μονο παλουκι ειναι τα μαθηματικα των πανελληνιων και επειδη η αθηνα θελει μορια πολλα ,ειδαλως τα μαθηματικα της σχολης μην τα φοβασαι τα εχεις.
Και μετα την σχολη δεν θελει μαθηματικα . Τα μαθηματικα μας μαθαινουν να σκεφτομαστε και μετα αποσυρονται σιωπηρως
Αν εχεις και δυνατοτητα επαρχιας υπαρχουν πολλες ισαξιες σχολες αριτεκτονικης και στην επαρχια με λιγοτερα μορια και υπαρχει επίσης και ο κλαδος της εσωτερικης αρχιτεκτονικης και αυτος πιο δημιουργικος ακομα.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Θα σου έλεγα να δεις όλες τις σχολές του δεύτερου και τρίτου πεδίου
Πολύ εύχρηστο είναι το ΑΕΙ ΤΕΙ πού έχει όλες τις σχολές και πατώντας επάνω μπαίνεις στην ιστοσελίδα της σχολής Κ βλέπεις μαθήματα
Εκτός της αρχιτεκτονικής, υπάρχει και ή εσωτερική αρχιτεκτονική, Αθήνα και Σέρρες, ή γραφιστική Αθήνα, και πολύ ενδιαφέρουσα σχολή είναι στην Σύρο, βιομηχανικού σχεδιασμού
Βιολογία και χημικό πάς και από δεύτερο πεδίο
Μήν σέ τρομάζουν τά μαθηματικά, το τρίτο πεδίο θέλει πιο πολλά μόρια για να περάσεις γενικά σε μία σχολή ενώ στο δεύτερο έχεις πολλές σχολές διαμάντια και με λίγα μόρια
 

desp1naa

Νεοφερμένος

Η desp1naa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παίδες για τη βοήθεια, το εκτιμώ! Θα λάβω υπόψη τις γνώμες σας (δεν ακούγονται καθόλου άσχημα), θα ρωτήσω και τους καθηγητές μου στο φροντιστήριο να δω τι θα μου προτείνουν και θα δω τι θα κάνω με τη ζωή μου . < 3 < 3 < 3 < 3 < 3 < 3 < 3
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γενικά η αρχιτεκτονική δεν έχει τόσο υψηλή βάση όσο φαίνεται. Με 16-17κ μόρια και με επίδοση άνω του μετρίου στο σχέδιο (εφοσον λες ότι είσαι καλή) είσαι κατά 80% μέσα, ΕΜΠ κιολας. Υπάρχει όμως και ο κόφτης της εβε στην αρχιτεκτονική που αφήνει πολλά παιδιά στον τόπο. Η συμβουλη μου είναι, εφοσον είσαι καλή στο σχέδιο, να το κυνηγήσεις και να πας θετική. Αν περάσεις την εβε στο σχέδιο (το πιο δύσκολο κομμάτι της διαδικασίας) θα μπεις σε κάποιο τμήμα αρχιτεκτονικής στην επαρχία 100%. Όσον αφορά τα μαθηματικά που λες ότι δε τα συμπαθείς ιδιαίτερα, σκεψου: αξίζει να τα υπό μείνεις για έναν χρόνο προκειμένου να μπεις σε μια σχολή που ονειρεύεσαι, ή να τα αποφύγεις για να ασχοληθείς με κάτι που δε σε συναρπάζει και τοσο για το υπόλοιπο της ζωής σου;
@desp1naa Ισχύει αυτό! Αν τα πας καλά στα σχέδια, θα αυξηθούν πολύ τα μόριά σου,ακόμα και αν δεν γράψεις τόσο καλά στα υπόλοιπα μαθήματα. Να προσθέσω όμως ότι το "φυσικό ταλέντο" δεν αρκεί για την συγκεκριμένη εξέταση στο σχέδιο, πρέπει να εξασκηθείς αρκετά για να γράψεις καλά. Οπότε όσο νωρίτερα το αποφασίσεις, και ξεκινήσεις μαθήματα για το σχέδιο, τόσο καλύτερα.
Ακόμα, για να σε παρηγορήσω λίγο, η σχολή δεν έχει τόσα μαθηματικά. Βέβαια, το ΕΜΠ είναι αρκετά τεχνικό. Γι'αυτό, αν σε ενδιαφέρει η καλλιτεχνική φύση του επαγγέλματος, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα μαθήματα της αρχιτεκτονικής στο πολυτεχνείο του Βόλου. Μπορεί η συγκεκριμένη σχολή να σου ταιριάζει καλύτερα.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Η 2η κατευθυνση εχει πολλες περισσοτερες επιλογες απ οτι η 3η. Αρχισε απο τωρα να καλυπτεις τα βασικα κενα που εχεις στα μαθηματικα αλλα μην αγχωνεσαι γτ και να μην γραψεις καλα στις Πανελληνιες κ παλι μπαινεις σε πολλες σχολες, (αν οχι αρχιτεκτονικη). Ψαξε κ αλλες σχολες, σιγουρα θα βρεις κατι που θα σε ενδιαφερει.
Επισης, μην λες πως σου αρεσει η ερευνα, δεν μπορεις απο τωρα να ξερεις αν σου αρεσει. Η ερευνα που κανεις στο σχολειο για μια μικρη εργασια δεν συγκρινεται με τις ερευνες που πρεπει να κανεις στο Πανεπιστημιο.
 

desp1naa

Νεοφερμένος

Η desp1naa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
εχω μπει σε μια ευθεια απο το σεπτεμβρη του 21 και διαβάζω βιολογικά (εχουμε μπει στη μειωση)και τα παω αρκετα καλα, απλα φοβαμαι να το ρισκαρω τωρα και να αλλαξω πεδιο για να αρχισω μαθηματικά κατι που με δυσκολεύει.
Γενικα δε μου αρεσουν καθολου οι αλλαγες και σκεφτομαι συνεχεια αν αξιζει να αφησω το 3ο πεδιο στο οποιο νιωθω σιγουρια, για το 2ο πεδιο που δε ξερω αν θα ανταπεξελθω στις δυσκολιες του, και δε θα πατωσω στο τελος. Σας ευχαριστω βεβαια που με ενθαρρύνεται να το κυνηγήσω
Υ.Γ ρωτησα για τα μαθηματικα της Γ και μου ειπαν οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολα
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
εχω μπει σε μια ευθεια απο το σεπτεμβρη του 21 και διαβάζω βιολογικά (εχουμε μπει στη μειωση)και τα παω αρκετα καλα, απλα φοβαμαι να το ρισκαρω τωρα και να αλλαξω πεδιο για να αρχισω μαθηματικά κατι που με δυσκολεύει.
Γενικα δε μου αρεσουν καθολου οι αλλαγες και σκεφτομαι συνεχεια αν αξιζει να αφησω το 3ο πεδιο στο οποιο νιωθω σιγουρια, για το 2ο πεδιο που δε ξερω αν θα ανταπεξελθω στις δυσκολιες του, και δε θα πατωσω στο τελος. Σας ευχαριστω βεβαια που με ενθαρρύνεται να το κυνηγήσω
Υ.Γ ρωτησα για τα μαθηματικα της Γ και μου ειπαν οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολα
Καλημέρα!
Δεδομένου ότι έχεις καλές βάσεις σε χημεία και φυσική αν αλλάξεις κατεύθυνση θεωρώ ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Έχεις 1.5 χρόνο μπροστά σου που είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟΣ για να καλύψεις την ύλη των μαθηματικών.
Δεν χρειάζεται να σε τρομάζει το θέμα των βαθμών στις πανελλήνιες από το 2ο πεδίο.
Ίσα- ίσα με αρκετά μετριοτερους βαθμούς έχεις παρααα πολλές σχολές να επιλέξεις και επαρχία .
Το 3ο πεδίο έχει τεράστιο ανταγωνισμό και ελάχιστες θέσεις πράγμα που σημαίνει ότι με 17.000 μόρια πχ να μην μπεις καν βιολογικό, φαρμακευτική ενώ από το 2ο με τα ίδια μόρια μπορεί να μπαίνεις και στην 1 η σου επιλογή αν έχεις πάει καλά στο σχέδιο.
Και κάτι ακόμη : μην θεωρείς δεδομένο ότι θα γράψεις τέλεια βιολογία αν έχεις προετοιμαστεί καλά.
Τα θεματα πλέον απαιτούν κριτική σκέψη και πυκνές αιτιολογήσεις και συχνά οι βαθμολογητες κόβουν άσκοπα πολλές μονάδες από αυτές!!
Καλή επιτυχία εύχομαι!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
εχω μπει σε μια ευθεια απο το σεπτεμβρη του 21 και διαβάζω βιολογικά (εχουμε μπει στη μειωση)και τα παω αρκετα καλα, απλα φοβαμαι να το ρισκαρω τωρα και να αλλαξω πεδιο για να αρχισω μαθηματικά κατι που με δυσκολεύει.
Γενικα δε μου αρεσουν καθολου οι αλλαγες και σκεφτομαι συνεχεια αν αξιζει να αφησω το 3ο πεδιο στο οποιο νιωθω σιγουρια, για το 2ο πεδιο που δε ξερω αν θα ανταπεξελθω στις δυσκολιες του, και δε θα πατωσω στο τελος. Σας ευχαριστω βεβαια που με ενθαρρύνεται να το κυνηγήσω
Υ.Γ ρωτησα για τα μαθηματικα της Γ και μου ειπαν οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολα
Θα σου ελεγα το εξης . Εκει στο φροντ που πας ζητησε να πηγαινεις και στα μαθηματικα κατευθυνσης.
Μπορει να θελουν καποια χρηματα ακομα ,αλλα μαλλον οχι.
Εκει θα καταλαβεις αν τα μπορεις και τι παιζει.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Θυμήθηκα ότι είχαμε κι εμείς μια κοπέλα σε παρόμοια κατάσταση με την δική σου.
Κι αυτή β λυκείου,αλλά σε άλλο δίλημμα:1ο ή 2ο πεδίο. Ήταν στο δεύτερο κανονικά αλλά ήθελε πάρα πολύ την νομική,μόνο αυτή της άρεσε από τη θεωρητική (όπως εσένα μόνο η αρχιτεκτονική ΛΕΣ ότι σου αρέσει δες και τις υπόλοιπες σίγουρα κ κάτι άλλο θα σου αρέσει έχει πολλές το δεύτερο και καλές ). Τι έκανε ? 4 μήνες από Σεπτέμβρη ως την αλλαγή της χρονιάς έκανε ΕΦΤΑ μαθήματα ταυτόχρονα. Ιστορία Αρχαία κοινωνιολογία έκθεση/λογοτεχνία φυσική μαθηματικά χημεία . Είχε τρελαθεί το κορίτσι . Ώσπου τον Ιανουάριο αποφάσισε να πάει στο δεύτερο πεδίο, καλά έκανε κατά τη γνώμη μου και όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια... Εσύ βέβαια έχεις να κάνεις με το 2ο και το 3ο πεδίο,το οποίο έχει επίσης αρκετές επιλογές ίσως όχι τόσες πολλές όσες το δεύτερο αλλά έχει.
Εγώ πιστεύω ότι αξίζει να πας στο δεύτερο και να κυνηγήσεις αυτό που τόσο θες, εξάλλου έχει όπως προείπα άλλες τόσες σχολές όλο και κάποια θα σου αρέσει πέρα από την αρχιτεκτονική..
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι αυτό που έκανε κ αυτή δηλαδή να παρακολουθείς ταυτόχρονα κ τα μαθηματικά κατεύθυνσης. Για να μη μείνεις πίσω κ στην βιολογία αν τελικά επιλέξεις το 3ο.
Βέβαια θα σου ζητήσουν επιπλέον χρήματα κατά 99% οπότε αν μπορείς κάντο.
Εγώ πιστεύω το χεις Λάνα !!!!
 

desp1naa

Νεοφερμένος

Η desp1naa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Θυμήθηκα ότι είχαμε κι εμείς μια κοπέλα σε παρόμοια κατάσταση με την δική σου.
Κι αυτή β λυκείου,αλλά σε άλλο δίλημμα:1ο ή 2ο πεδίο. Ήταν στο δεύτερο κανονικά αλλά ήθελε πάρα πολύ την νομική,μόνο αυτή της άρεσε από τη θεωρητική (όπως εσένα μόνο η αρχιτεκτονική ΛΕΣ ότι σου αρέσει δες και τις υπόλοιπες σίγουρα κ κάτι άλλο θα σου αρέσει έχει πολλές το δεύτερο και καλές ). Τι έκανε ? 4 μήνες από Σεπτέμβρη ως την αλλαγή της χρονιάς έκανε ΕΦΤΑ μαθήματα ταυτόχρονα. Ιστορία Αρχαία κοινωνιολογία έκθεση/λογοτεχνία φυσική μαθηματικά χημεία . Είχε τρελαθεί το κορίτσι . Ώσπου τον Ιανουάριο αποφάσισε να πάει στο δεύτερο πεδίο, καλά έκανε κατά τη γνώμη μου και όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια... Εσύ βέβαια έχεις να κάνεις με το 2ο και το 3ο πεδίο,το οποίο έχει επίσης αρκετές επιλογές ίσως όχι τόσες πολλές όσες το δεύτερο αλλά έχει.
Εγώ πιστεύω ότι αξίζει να πας στο δεύτερο και να κυνηγήσεις αυτό που τόσο θες, εξάλλου έχει όπως προείπα άλλες τόσες σχολές όλο και κάποια θα σου αρέσει πέρα από την αρχιτεκτονική..
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι αυτό που έκανε κ αυτή δηλαδή να παρακολουθείς ταυτόχρονα κ τα μαθηματικά κατεύθυνσης. Για να μη μείνεις πίσω κ στην βιολογία αν τελικά επιλέξεις το 3ο.
Βέβαια θα σου ζητήσουν επιπλέον χρήματα κατά 99% οπότε αν μπορείς κάντο.
Εγώ πιστεύω το χεις Λάνα !!!!
Χάχαχαχαχα λάνα λέει. Κάνω ήδη άλγεβρα και μαθηματικά κατεύθυνσης Β οπότε θα ζητήσω από τον κύριο κεφάλα < 3 να ξεκινήσω και μαθηματικά Γ να δω πως τα πάω και θα πάρω μια απόφαση. Πάω τώρα να ψάξω τις σχολές κάθε πεδίου καλύτερα. Ελπίζω να μη σας έπρηξα που
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Χάχαχαχαχα λάνα λέει. Κάνω ήδη άλγεβρα και μαθηματικά κατεύθυνσης Β οπότε θα ζητήσω από τον κύριο κεφάλα < 3 να ξεκινήσω και μαθηματικά Γ να δω πως τα πάω και θα πάρω μια απόφαση. Πάω τώρα να ψάξω τις σχολές κάθε πεδίου καλύτερα. Ελπίζω να μη σας έπρηξα που
Ναι ναι πήγαινε να τις δεις και πες μας . Όχι καλέ δεν μας πρηζεις
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
εχω μπει σε μια ευθεια απο το σεπτεμβρη του 21 και διαβάζω βιολογικά (εχουμε μπει στη μειωση)και τα παω αρκετα καλα, απλα φοβαμαι να το ρισκαρω τωρα και να αλλαξω πεδιο για να αρχισω μαθηματικά κατι που με δυσκολεύει.
Γενικα δε μου αρεσουν καθολου οι αλλαγες και σκεφτομαι συνεχεια αν αξιζει να αφησω το 3ο πεδιο στο οποιο νιωθω σιγουρια, για το 2ο πεδιο που δε ξερω αν θα ανταπεξελθω στις δυσκολιες του, και δε θα πατωσω στο τελος. Σας ευχαριστω βεβαια που με ενθαρρύνεται να το κυνηγήσω
Υ.Γ ρωτησα για τα μαθηματικα της Γ και μου ειπαν οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολα
Κοίτα το να μπεις να παρακολουθήσεις στην μέση της χρονιάς μαθηματικά δεν θα σε οδηγήσει κάπου γιατί δεν θα καταλάβεις Χριστό. Τα μαθηματικά της Γ λυκείου διαφέρουν αισθητά και απο της Β και της Α και απαιτούν να υπάρχει συνέχεια στην προσπάθεια σου(συστηματική παρακολούθηση και ενασχόληση απο την αρχή της χρονιάς). Θα μπορούσε κανείς να πει οτι είναι η πρώτη επαφή κάποιου με τα ανώτερα μαθηματικά, οπότε όπως λέμε χρειάζεται με το μαλακό μια προσέγγιση.

Αυτό που θα σου πρότεινα προσωπικά είναι το εξής. Συζήτα με όποιον καθηγητή είναι είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο να ελέγξετε τα κενά σου. Διότι απο ότι κατάλαβα έχεις κενά, το οποίο είναι "θανατηφόρο" στα μαθηματικά όσον αφορά στην επίδοση σου στο τέλος. Μόλις τα αναγνωρίσεις, ξεκίνα να δουλεύεις πάνω σε αυτά σιγά σιγά. Εν τω μεταξύ εφόσον ήδη έχεις ξεκινήσει στο 3ο πεδίο, συνέχισε το διάβασμα σου και δώσε απο αυτό. Καπάρωσε μια σχολή να μπεις, και μετά δώσε ξανά. Θεωρώ είναι η καλύτερη τακτική να κινηθείς χωρίς να "θυσιάσεις" τον κόπο και την σιγουριά σου ως τώρα. Άσε που θα σε έριχνε ψυχολογικά το οτι θα είχες μια ημιτελή προετοιμασία, ειδικά εαν δεν κατάφερνες να συγκεντρώσεις πολλά μόρια.

Οπότε, σιγά σιγά και με μια σειρά, για να υπάρχει μια σιγουριά και μια αυτοπεποίθηση. Τα οποία είναι αναγκαία συστατικά για οποιαδήποτε επιτυχία! Και δεν στο λέω τυχαία αυτό, γιατί εαν μπεις σε κάποια άλλη σχολή εκτός αρχιτεκτονικής στο 2ο πεδίο, τα μαθηματικά μπορούν να σου κοστίσουν στο πανεπιστήμιο εαν δεν έχεις καλές βάσεις ήδη απο το λύκειο. Συνήθως αποφεύγουμε να τα λέμε αυτά γιατί στο λύκειο σε καίει εννοείται να μπεις σε μια σχολή. Ωστόσο θεωρώ οτι πρέπει να είμαστε ειλικρινείς ως προς την σωστή προετοιμασία, γιατί το να μπεις και να βγεις σε 7 ή 8 χρόνια και αυτό με τεράστια ταλαιπωρία, επειδή δεν είχες καλές βάσεις στο λύκειο, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Αγαπητοί συνάνθρωποι,
Βρισκομαι λίγο χαμένη στις σκέψεις μου σήμερα και επιζητω τη βοήθεια σας. Είμαι μαθήτρια της Β λυκειου και έχω επιλέξει το 3ο επιστημονικό πεδίο είμαι υγείας δηλαδή. Πάω φροντιστήριο και τα πάω μια χαρά. Όμως από το γυμνάσιο θυμάμαι τον εαυτό να λέει ότι θελω να γίνω αρχιτεκτονισσα. Η αλήθεια είναι πως έχω καλλιτεχνική φλέβα και είμαι πολύ καλή στη ζωγραφική. Έχω ψάξει το πρόγραμμα σπουδών της σχολής αυτής στην Αθήνα και με φαντάζομαι να ταιριαζω γάντι. Παρολαυτα είναι η μόνη σχολή που με ενδιαφέρει στο 2ο επιστημονικό πεδίο και είναι υψηλόβαθμη, χρειάζεσαι να κάνεις και μαθήματα στο ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο,ενω με τα μαθηματικά δεν έχω τη καλύτερη σχέση. Τέλος πάντως όσον αφορά τα μαθήματα του 3ου πεδίου μου αρέσουν ειδικά τη βιολογία τη λατρεύω και υπάρχουν περισσότερες επιλογές, δηλαδή σχολές που θα μπορούσα να με φανταστώ(δε θέλω ιατρική νομίζω) φαρμακευτική, διατροφολογια, χημικό, βιολογία βιοϊατρικα κα (μαρεσει η έρευνα) Αλλα δε με ενθουσιάζουν όπως η αρχιτεκτονική ίσως επειδή δεν υπάρχει τόσο η τέχνη και η δημιουργικότητα δε ξέρω. Στη τελική δε θέλω να είμαι σαν εκείνους που περνάνε σε μια σχολή και συνειδητοποιουν ότι έκαναν τη λάθος επιλογή. Σε ενάμισο χρόνο δίνω και με τα μαθηματικά είμαι πίσω δε ξέρω άμα αξίζει να το ρισκάρω και να αλλάξω πεδίο. Ίσως καταλήξω να γίνω νοσηλεύτρια που θα πουλάει πίνακες ζωγραφικής στο κέντρο για χομπυ

Αγαπητή μου εγώ θα σου απαντήσω ως επαγγελματίας Αρχιτέκτονας μιας και δουλεύω στο αντικείμενο αυτό εδώ και 27 χρόνια.
Η Αρχιτεκτονική είναι, κατά τη γνώμη μου, η πιο ενδιαφέρουσα σχολή, ότι καλύτερο να σπουδάσει κάποιος. Εγώ σπούδασα στη Θεσσαλονίκη θεωρώ όμως ότι η σχολή της Αθήνας είναι πολύ καλύτερη ενώ οι επαρχιακές όχι και τόσο. Κι αυτό το λέω λόγω εμπειρίας γιατί ήρθαν κάποιοι Αρχιτέκτονες στο γραφείο που δεν είχαν βασικές γνώσεις.
Πρέπει όμως να σκεφτείς πολύ σοβαρά την επαγγελματική αποκατάσταση. Τα τελευταία χρόνια τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και προβλέπεται ένα μέλλον ακόμη πιο δύσκολο.
Χωρίς να θέλω να σε κουράσω πιστεύω ότι θα έχεις καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από τις σχολές του τρίτου πεδίου (κυρίως Ιατρική, Κτηνιατρική, Φαρμακευτική, Βιολογία και Χημικό).
Πιστεύω να σε βοήθησα. Καλή τύχη ότι κι αν αποφασίσεις.
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
εχω μπει σε μια ευθεια απο το σεπτεμβρη του 21 και διαβάζω βιολογικά (εχουμε μπει στη μειωση)και τα παω αρκετα καλα, απλα φοβαμαι να το ρισκαρω τωρα και να αλλαξω πεδιο για να αρχισω μαθηματικά κατι που με δυσκολεύει.
Γενικα δε μου αρεσουν καθολου οι αλλαγες και σκεφτομαι συνεχεια αν αξιζει να αφησω το 3ο πεδιο στο οποιο νιωθω σιγουρια, για το 2ο πεδιο που δε ξερω αν θα ανταπεξελθω στις δυσκολιες του, και δε θα πατωσω στο τελος. Σας ευχαριστω βεβαια που με ενθαρρύνεται να το κυνηγήσω
Υ.Γ ρωτησα για τα μαθηματικα της Γ και μου ειπαν οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολα
Μην φοβάσαι τα μαθηματικά και δεν πρέπει να απελπίζεσαι! Απλα πρέπει να κάτσεις να καλύψεις τα κενά σου να εξασκηθείς και να προσπαθήσεις ! Πέρυσί έγραφα συνεχώς κάτω από τη βάση, ενώ φέτος οι βαθμοί μου είναι πάνω από 15. Αν τελικά δεν αλλάξεις πεδίο, νομίζω ότι η καλή γνώση μαθηματικών βοηθάει παντού (ακόμη και στη βιολογία για εμάς στο 3ο πεδίο)!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top