Να παρατήσω τη σχολή μου;

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Καλησπερα, μπαινω 3ο ετος σε σχολή που δεν μου αρεσει καθολου ( δεν επελεξα εγω την σχολη, αυτη.. με επελεξε). Το αντικειμενο της μου ειναι εντελως αδιαφορο, παρόλαυτα διαβαζω για να περναω οσα μαθηματα γινεται. Νιωθω να με πνιγει καθε φορά αυτο. Μπορω να πω οτι ειναι το μεγαλυτερο λαθος που εχω κανει ποτε στην ζωη μου. Γιατι δεν εφυγα? Διοτι με έπειθαν συνεχεια να κατσω, να μην τα παρατησω και πως ειναι ριψοκίνδυνο να ξαναδωσω πανελληνιες και οτι εχει επαγγελματικες προοπτικες η σχολη κτλ και συνεχισα.. Αλλα τωρα σκεφτομαι τις πανελληνιες. Από την αλλη ομως σκέφτομαι την προσπαθεια που εχω κανει για να περασω τα μαθηματα της σχολης μου και στεναχωριεμαι. Ενδιαφερομαι για τα παιδαγωγικά της Αθηνας. Φοβαμαι ομως οτι μπορει να αποτύχω ξανα με αποτελεσμα να μεινω πισω στην σχολη μου, κατι που θα χειροτερευσει την κατασταση. Ειμαι σε αδιεξοδο οποτε θα με βοηθούσε καθε σας συμβουλη.. Ευχαριστώ.
 

Nasia_2

Νεοφερμένος

Η Nasia_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπερα, μπαινω 3ο ετος σε σχολή που δεν μου αρεσει καθολου ( δεν επελεξα εγω την σχολη, αυτη.. με επελεξε). Το αντικειμενο της μου ειναι εντελως αδιαφορο, παρόλαυτα διαβαζω για να περναω οσα μαθηματα γινεται. Νιωθω να με πνιγει καθε φορά αυτο. Μπορω να πω οτι ειναι το μεγαλυτερο λαθος που εχω κανει ποτε στην ζωη μου. Γιατι δεν εφυγα? Διοτι με έπειθαν συνεχεια να κατσω, να μην τα παρατησω και πως ειναι ριψοκίνδυνο να ξαναδωσω πανελληνιες και οτι εχει επαγγελματικες προοπτικες η σχολη κτλ και συνεχισα.. Αλλα τωρα σκεφτομαι τις πανελληνιες. Από την αλλη ομως σκέφτομαι την προσπαθεια που εχω κανει για να περασω τα μαθηματα της σχολης μου και στεναχωριεμαι. Ενδιαφερομαι για τα παιδαγωγικά της Αθηνας. Φοβαμαι ομως οτι μπορει να αποτύχω ξανα με αποτελεσμα να μεινω πισω στην σχολη μου, κατι που θα χειροτερευσει την κατασταση. Ειμαι σε αδιεξοδο οποτε θα με βοηθούσε καθε σας συμβουλη.. Ευχαριστώ.

Καταρχην δεν χρειάζεται πανικός..νομιζω ολοι λιγο πολυ παθαίνουμε ενα πανικο οταν βρισκόμαστε στα μισα της σχολης ειδικα εαν δεν μας αρεσει κ το αντικείμενο..εγω θα σου προτεινα οτι εχω πει σε ολες τις παρομοιες συζητησεις..
Είναι πραγματικά κριμα εφοσον εισαι στο τριτο ετος πλεον και δεν χρωστας ολα τα μαθήματα να μπεις στην διαδικασία των πανελληνίων, που ως διαδικασία ειναι και ψυχοφθορα και δεν σου εξασφαλιζει την σίγουρη επιτυχία..
Καλυτερα θα ηταν να τελειωσεις την σχολη σου, και στην συνέχεια θα μπορουσες να εισαχθεις στην σχολη που επιθυμεις μεσα απο κατατακτήριες..
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Πανελληνιες. Χθες.
Στην τελικη και να μην περασεις σιγα, συνεχιζεις τη σχολη, δεν το βρισκω βιωσιμο να φας στη μαπα αλλα τοσα χρονια μαθηματα που δεν σου αρεσουν.

Λογαριασε οικονομικα, ποσα χρονια σου μενουν ακομη εκει που εισαι κλπ και ζυγισε τα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα, μπαινω 3ο ετος σε σχολή που δεν μου αρεσει καθολου ( δεν επελεξα εγω την σχολη, αυτη.. με επελεξε). Το αντικειμενο της μου ειναι εντελως αδιαφορο, παρόλαυτα διαβαζω για να περναω οσα μαθηματα γινεται. Νιωθω να με πνιγει καθε φορά αυτο. Μπορω να πω οτι ειναι το μεγαλυτερο λαθος που εχω κανει ποτε στην ζωη μου. Γιατι δεν εφυγα? Διοτι με έπειθαν συνεχεια να κατσω, να μην τα παρατησω και πως ειναι ριψοκίνδυνο να ξαναδωσω πανελληνιες και οτι εχει επαγγελματικες προοπτικες η σχολη κτλ και συνεχισα.. Αλλα τωρα σκεφτομαι τις πανελληνιες. Από την αλλη ομως σκέφτομαι την προσπαθεια που εχω κανει για να περασω τα μαθηματα της σχολης μου και στεναχωριεμαι. Ενδιαφερομαι για τα παιδαγωγικά της Αθηνας. Φοβαμαι ομως οτι μπορει να αποτύχω ξανα με αποτελεσμα να μεινω πισω στην σχολη μου, κατι που θα χειροτερευσει την κατασταση. Ειμαι σε αδιεξοδο οποτε θα με βοηθούσε καθε σας συμβουλη.. Ευχαριστώ.


Δεδομένου του ότι ακόμα και να αποφασίσεις να ξαναδώσεις πανελλαδικές, θα δώσεις το 2020 δηλ. όταν θα έχεις ολοκληρώσει το 3ο έτος της σχολής σου και θα βαδίζεις προς το τελευταίο, θεωρώ ότι είναι κρίμα να μην πάρεις πρώτα το πτυχίο σου και μετά να αποφασίσεις να μπεις στη σχολή που σε ενδιαφέρει είτε πάλι με πανελλαδικές είτε με κατατακτήριες.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Η σχολή μου ειναι μια απο τις πιο απαιτητικες σχολές πρωτου πεδίου με αρκετούς αυστηρούς καθηγητες. Θα είναι θαύμα δηλαδη αμα την τελειωσεις σε 4-5 χρονια. Εχω κανει προσπαθεια να περασω αρκετα μαθηματα αλλα νιωθω οτι το πτυχιο θα αργησει να ερθει κατα πολυ.. Οπότε ειτε θα κατσω να προσπαθήσω κιαλλο με αποτελεσμα να επιτύχω ή να χασω χρόνια και πτυχιο ποτέ ειτε θα δώσω πανελληνιες με αποτέλεσμα να περασω κάπου που με ενδιαφερει, αλλά με κινδυνο να μην περασω και να μεινω πισω στα μαθηματα της σχολης, και ακομη πιο πισω, στα μαθηματα αλυσιδας.
Ειμαι σε πολυ δύσκολη θεση.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Η σχολή μου ειναι μια απο τις πιο απαιτητικες σχολές πρωτου πεδίου με αρκετούς αυστηρούς καθηγητες. Θα είναι θαύμα δηλαδη αμα την τελειωσεις σε 4-5 χρονια. Εχω κανει προσπαθεια να περασω αρκετα μαθηματα αλλα νιωθω οτι το πτυχιο θα αργησει να ερθει κατα πολυ.. Οπότε ειτε θα κατσω να προσπαθήσω κιαλλο με αποτελεσμα να επιτύχω ή να χασω χρόνια και πτυχιο ποτέ ειτε θα δώσω πανελληνιες με αποτέλεσμα να περασω κάπου που με ενδιαφερει, αλλά με κινδυνο να μην περασω και να μεινω πισω στα μαθηματα της σχολης, και ακομη πιο πισω, στα μαθηματα αλυσιδας.
Ειμαι σε πολυ δύσκολη θεση.


Ρίξε ένα νόμισμα, κορώνα οι πανελλήνιες, γράμματα η σχολή και δες πώς θα νιώσεις με το αποτέλεσμα. Έχω την εντύπωση ότι έτσι θα ξεκαθαρίσεις και λίγο περισσότερο το πώς νιώθεις εσύ. Αν δε σου βγαίνει η σχολή που είσαι τώρα, βάλε τις πανελλαδικές στο πρόγραμμα. Αλλά έχεις κι άλλα να σκεφτείς: αν περάσεις σε άλλη πόλη θα πας; Αν περάσεις εκτός της πρώτης κατοικίας σου, θα πας;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η σχολή μου ειναι μια απο τις πιο απαιτητικες σχολές πρωτου πεδίου με αρκετούς αυστηρούς καθηγητες. Θα είναι θαύμα δηλαδη αμα την τελειωσεις σε 4-5 χρονια. Εχω κανει προσπαθεια να περασω αρκετα μαθηματα αλλα νιωθω οτι το πτυχιο θα αργησει να ερθει κατα πολυ.. Οπότε ειτε θα κατσω να προσπαθήσω κιαλλο με αποτελεσμα να επιτύχω ή να χασω χρόνια και πτυχιο ποτέ ειτε θα δώσω πανελληνιες με αποτέλεσμα να περασω κάπου που με ενδιαφερει, αλλά με κινδυνο να μην περασω και να μεινω πισω στα μαθηματα της σχολης, και ακομη πιο πισω, στα μαθηματα αλυσιδας.
Ειμαι σε πολυ δύσκολη θεση.


Αν όπως λες αργήσεις πολύ να πάρεις το πτυχίο σου τότε δεν ισχύει αυτό που σου είπα παραπάνω οπότε αν είναι διακαής σου πόθος η άλλη σχολή μάλλον θα πρέπει να το διακινδυνέψεις και να το προσπαθήσεις!
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν έχεις κάτι να χάσεις αν δώσεις πανελλήνιες, ούτως ή άλλως στο ίδιο πεδίο στοχεύεις σχολή οπότε δεν θα ξεκινήσεις από το μηδέν. Όμως τα παιδαγωγικά σαν κλάδος δεν ξέρω τι επαγγελματική αποκατάσταση θα σου προσφέρουν...σε τι σχολή βρίσκεσαι τώρα;
 

IceQueen

Νεοφερμένος

Η IceQueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπερα, μπαινω 3ο ετος σε σχολή που δεν μου αρεσει καθολου ( δεν επελεξα εγω την σχολη, αυτη.. με επελεξε). Το αντικειμενο της μου ειναι εντελως αδιαφορο, παρόλαυτα διαβαζω για να περναω οσα μαθηματα γινεται. Νιωθω να με πνιγει καθε φορά αυτο. Μπορω να πω οτι ειναι το μεγαλυτερο λαθος που εχω κανει ποτε στην ζωη μου. Γιατι δεν εφυγα? Διοτι με έπειθαν συνεχεια να κατσω, να μην τα παρατησω και πως ειναι ριψοκίνδυνο να ξαναδωσω πανελληνιες και οτι εχει επαγγελματικες προοπτικες η σχολη κτλ και συνεχισα.. Αλλα τωρα σκεφτομαι τις πανελληνιες. Από την αλλη ομως σκέφτομαι την προσπαθεια που εχω κανει για να περασω τα μαθηματα της σχολης μου και στεναχωριεμαι. Ενδιαφερομαι για τα παιδαγωγικά της Αθηνας. Φοβαμαι ομως οτι μπορει να αποτύχω ξανα με αποτελεσμα να μεινω πισω στην σχολη μου, κατι που θα χειροτερευσει την κατασταση. Ειμαι σε αδιεξοδο οποτε θα με βοηθούσε καθε σας συμβουλη.. Ευχαριστώ.


Θεωρώ οτι εφόσον είσαι τόσο απογοητευμένη απο αυτή την σχολή, καλύτερα να αποφασίσεις τι θα σου άρεσε να σπουδάσεις και να το ακολουθήσεις.
Και εμένα μου έτυχε κάτι παρόμοιο. Είχα διαλέξει και πέρασα σε μια σχολή που στο δεύτερο έτος κατάλαβα οτι δεν μου άρεσε, δεν την άντεχα και δεν θα μπορούσα να δουλέψω πάνω στο αντικείμενό της χωρίς να με πιάνει πλήξη και κατάθλιψη. Για τον λόγο αυτό, έκανα 10% και έφυγα (παρόλο που όλοι μου λέγανε να μην το κάνω) Κ εν τέλει πέρασα στην σχολή που ήθελα. Αν δεν περνούσα με το 10%, θα έδινα σίγουρα πανελλήνιες.
Άποψη μου, είναι να αποφασίσεις τι θέλεις και να είσαι σίγουρη γιαυτό κ για τον εαυτό σου. Η ζωή είναι γεμάτη με ρίσκα και με επιλογές. Δνε γίνεται όμως να είσαι στο τσακ να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή στην ζωή σου και να έχεις σκέψεις του στυλ "Και αν αποτύχω? και αν δεν τα καφέρω"
Δώσε πανελλήνιες για την σχολή που θέλεις, χωρίς να γεμίζεις το κεφάλι σου με την πιθανότητα της αποτυχίας. Στην τελική, θα μπορούσες να μην περάσεις στην πρώτη επιλογή (αν κάτι πάει στραβά) Αλλά να περάσεις σε κάποια άλλη και να νιώθεις καλύτερα απο τώρα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.


Στο αφιερώνω θεματοθέτη! Σε λίγα λεπτά βίντεο, βλέπει κανείς το 95% των Ελλήνων φοιτητών που πέρασαν εκεί ήθελαν.


Όλα τα βλέπω σκοτεινά και μπερδεμένα
λες και με βρήκαν όλες οι καταστροφές
μέσα στην τρέλα μου συνάντησα το ischool
και η ζωή μου πήρε ανάποδες σπουδές

θα πάρω φόρα, θα πάρω φόρα
να τα γκρεμίσω
τα εξάμηνα που μου 'χουνε μπερδέψει τη ζωή

θα πάρω φόρα, θα πάρω φόρα
να τα γκρεμίσω
να περάσω επιτέλους μια εξεταστική
 
Τελευταία επεξεργασία:

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Καλησπερα, μπαινω 3ο ετος σε σχολή που δεν μου αρεσει καθολου ( δεν επελεξα εγω την σχολη, αυτη.. με επελεξε). Το αντικειμενο της μου ειναι εντελως αδιαφορο, παρόλαυτα διαβαζω για να περναω οσα μαθηματα γινεται. Νιωθω να με πνιγει καθε φορά αυτο. Μπορω να πω οτι ειναι το μεγαλυτερο λαθος που εχω κανει ποτε στην ζωη μου. Γιατι δεν εφυγα? Διοτι με έπειθαν συνεχεια να κατσω, να μην τα παρατησω και πως ειναι ριψοκίνδυνο να ξαναδωσω πανελληνιες και οτι εχει επαγγελματικες προοπτικες η σχολη κτλ και συνεχισα.. Αλλα τωρα σκεφτομαι τις πανελληνιες. Από την αλλη ομως σκέφτομαι την προσπαθεια που εχω κανει για να περασω τα μαθηματα της σχολης μου και στεναχωριεμαι. Ενδιαφερομαι για τα παιδαγωγικά της Αθηνας. Φοβαμαι ομως οτι μπορει να αποτύχω ξανα με αποτελεσμα να μεινω πισω στην σχολη μου, κατι που θα χειροτερευσει την κατασταση. Ειμαι σε αδιεξοδο οποτε θα με βοηθούσε καθε σας συμβουλη.. Ευχαριστώ.

Εντελώς τυχαία έπεσα επάνω σε μήνυμα σου.
Ούτε να το ξανασκεφτεις την εγκατάλειψη. Η σχολή σου, στην "χειρότερη" να είναι 6ετηςαν είσαι ιατρικες, έπειτα ίσως 5ετης αν είσαι πολυτεχνεία, πιθανότατα όμως 4ετης αν είναι στην πλειοψηφία ελληνικών σχολών

Τελείωσε με το καλό όσο πιο σύντομα μπορείς κ εύχομαι να ξέρεις, σχεδόν σίγουρα, τί πραγματικά σ αρέσει. Αν οπωσδήποτε θες να το σπουδάσεις, διάλεξε ποια ακριβώς σχολή σε ποιά πόλη θέλεις κ δώσε κατατακτήριες εξετάσεις. Πιο "ανώδυνη" διαδικασία Απ των πανελληνίων.

Αν πάλι θέλεις να ξαναδώσεις πανελλήνιες, του χρόνου ή παραχρονου με το καλό. Όσο μένουν τα μαθήματα 4, εκ των οποίων το ένα η έκθεση, με ένα αποφασιστικό διάβασμα σε μεγαλύτερη κ άρα πιο ώριμη ηλικία απ' τους μαθητές της Γ λυκείου, όλα γίνονται και επιτυγχάνονται

Πάνω απ' όλα υγεια και αισιόδοξη ψύχραιμη ματιά στα πράγματα

Υγ. Η ζωή είναι δική μας, στους γονείς οφειλουμε πάντα σεβασμό κ ένα ευχαριστώ που μας ενηλικιωσαν,αλλά όχι υπακοή στα δικά τους θέλω και προσδοκίες

Υγ2. Δες αν θέλεις μηνύματα μου που έγραφα εδώ 10χρονια πριν για να δεις ότι όλοι , ή εστω πολλοί περνάνε απ' την φάση όπου βρίσκεσαι.
 

Petrolhead

Νεοφερμένος

Ο Petrolhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μην τυχόν κάνεις το τεράστιο λάθος και παρατήσεις η σχολή σου!Τελείωσε την σχολή για να έχεις ένα πτυχίο στο χέρι σου,ό,τι κι αν αφορά αυτό το πτυχίο!Μετά που θα έχεις την σιγουριά κάνε ο,τι επιθυμεις δώσε πανελλήνιες, κατατακτήριες...ο,τι θες τέλος πάντων.....ξέρω και από προσωπική εμπειρία άτομο που είχε παρατήσει τη σχολή του και μετά ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση και τέλος πείστηκε ευτυχώς και την συνέχισε και τώρα είναι πολύ καλός στη δουλειά του!
 

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Σκέψου, απλά:

Φαντάσου να έβλεπες έναν κύκλο, κλειστό κατά τα 3/4 και να λείπει ένα κομμάτι.
Αμέσως θα σκεφτείς ότι κάτι δεν πάει καλά, κάτι λείπει.
Έχεις πάει πάρα πολύ καλά γτ το να έχεις φτάσει αισίως 3ο έτος σε αντικείμενο που δεν σ' αρέσει είναι κατόρθωμα από μόνο του

Η ουρά σ έχει μείνει, όσο πιο γρήγορα την τελειώσεις κ αυτήν τόσο καλύτερο για εσένα.
Εγώ ως αγόρι όταν είδα κ δεν την παλέτα αλλο,με 7 χρωστούμενα δύσκολα μαθήματα Πολυτεχνείου (σε σύνολο 70) κ περίπου ίδιες σκέψεις με εσένα , έκοψα την αναβολή μου, μπήκα στρατό, είδα άλλες παραστάσεις κ άλλους ανθρώπους, ξελαμπίκαρα γενικά, βρήκα όρεξη, διάβασα, πήρα φοιτητικές άδειες 2ημερων ανά εξεταζόμενο μάθημα,πέρασα 3 δύσκολα μαθήματα κ μάλιστα άνετα και με καλούς βαθμούς, τελείωσα τον στρατό με 4 χρωστουμενα στα οποία απέτυχα στην εξεταστική αμέσως μετά τον στρατό, αλλά τα πέρασα όλα στην αμέσως επόμενη εξεταστική. Σκέφτηκα απλά, όπως ακριβώς σ προτείνω

Αν νιώθεις αυτή την εποχή εξουθενωμένη, κάνε ένα διάλειμμα, ξεκίνα κάτι που να σ αρέσει κ να σε ξεκουραζει, πχ γυμναστήριο, τρέξιμο, στίβο σε ομάδα (παρά παρά πολύ καλή επιλογή αν θες γνώμη μου...) κ γενικά όπως λένε και τα φιλαράκια μας οι Άγγλοι, rest, don't quit.

Σκέψου μανάδες, φυλακισμένους, πρόσφυγες και μετανάστες που βλέπουμε κατά καιρούς σε άρθρα ότι κατάφεραν κ μπήκαν στην τάδε σχολή κτλ κτλ..
.ελπίζω να σε πείσαμε , αλλιώς θα συνεχίσουμε
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν μας πεις τη σχολή που βρίσκεσαι τώρα δεν έχει νοημα να σου πουμε. Σε καταλαβαίνω ότι πιέζεσαι αλλά πρέπει να μας πεις τη σχολή και μετά να σου πουμε τη γνώμη μας έτσι ώστε να σε βοηθήσουμε στην αποψή σου
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Αρχικα ευχαριστώ παρα πολυ για τις συμβουλές σας! Εχετε δίκιο επρεπε να πω και σχολή αλλά το σκεφτόμουν λιγο πιο γενικά γι'αυτό δεν εδωσα παραιτερω πληροφοριες. Σπουδαζω τουρκικα στο ΕΚΠΑ. Είναι μια σχολη με 70 μαθηματα περιπου. Εχει τα παντα. Απο την εκμαθηση της τουρκικής, την ιστορια της Τουρκιας και ό,τι συνεπαγεται με αυτη (πολιτικη, οικονομια, πολιτισμος κτλ) μέχρι Γλωσσολογιες, γεωπολιτικες και ισλαμ. Ολα ειναι υποχρεωτικα για το πτυχίο συν τα επιλογης και αμα επιθυμεις, τα εξτρα μαθηματα που σου δινουν διδακτικη επαρκεια (ψυχολογιες, παιδαγωγικες κτλ). Χαμος δηλαδη. Ειναι αρκετα δυσκολα. Τα μαθηματα της γλωσσας ειναι αλυσιδες. Φετος, θα κανω και οθωμανικη γλωσσα...και θα προσθεσουν μαθημα με αραβικα μεσα...οποτε καταλαβαινετε...παλουκι.
Ουσιαστικα, εχει μεγαλη ποικιλία μαθηματων με περιορισμενο αριθμο καθηγητων, και αρκετοι απο αυτους ειναι απαιτητικοι.
Η σχολη, ναι μεν 4ετης, αλλα ειναι σχεδον αδυνατον να την τελειωσεις τοτε, εκτος αν απο την αρχη του πρωτου ετους εχεις πεσει με τα μουτρα στο διαβασμα ή σε ενδιαφέρει πολύ το αντικείμενο, και φυσικα τύχη. Στα 5 αν εισαι αρκετα καλος... Ευκολα μπαινεις, δυσκολα βγαινεις.
Βεβαια, να πω οτι αρκετα μαθηματα της σχολης ειναι ενδιαφεροντα. Αλλα, εμενα μονο 2-3 μου κεντρισαν το ενδιαφερον και λιγο η γλωσσα. Λογικο αφού το αντικειμενο σε γενικες γραμμες μου ειναι αδιαφορο.
Την εβαλα στο μηχανογραφικο χωρις να δω τα μαθηματα της, καθώς τοτε απλα ηθελα να μπω σε πανεπιστήμιο (μεγαλο λαθος) και τωρα βρισκομαι σε αυτη τη κατασταση..
 

Petrolhead

Νεοφερμένος

Ο Petrolhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Τι σχολή θες να περασεις?Κάποιος λέει πιο πάνω κάτι για παιδαγωγικά..αν ισχύει μου φαίνεται ότι από τα Τουρκικά θα έχεις συγκριτικά πολύ περισσότερες ευκαιρίες και διεξόδους...συν του ότι πως ξέρεις πως η άλλη σχολή σου αρέσει σίγουρα....και ακόμη σκέψου πως τελικά θα έχεις δύο πτυχία και ίσως να σου ανοίγει κι άλλους επιπλέον δρόμους...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχικα ευχαριστώ παρα πολυ για τις συμβουλές σας! Εχετε δίκιο επρεπε να πω και σχολή αλλά το σκεφτόμουν λιγο πιο γενικά γι'αυτό δεν εδωσα παραιτερω πληροφοριες. Σπουδαζω τουρκικα στο ΕΚΠΑ. Είναι μια σχολη με 70 μαθηματα περιπου. Εχει τα παντα. Απο την εκμαθηση της τουρκικής, την ιστορια της Τουρκιας και ό,τι συνεπαγεται με αυτη (πολιτικη, οικονομια, πολιτισμος κτλ) μέχρι Γλωσσολογιες, γεωπολιτικες και ισλαμ. Ολα ειναι υποχρεωτικα για το πτυχίο συν τα επιλογης και αμα επιθυμεις, τα εξτρα μαθηματα που σου δινουν διδακτικη επαρκεια (ψυχολογιες, παιδαγωγικες κτλ). Χαμος δηλαδη. Ειναι αρκετα δυσκολα. Τα μαθηματα της γλωσσας ειναι αλυσιδες. Φετος, θα κανω και οθωμανικη γλωσσα...και θα προσθεσουν μαθημα με αραβικα μεσα...οποτε καταλαβαινετε...παλουκι.
Ουσιαστικα, εχει μεγαλη ποικιλία μαθηματων με περιορισμενο αριθμο καθηγητων, και αρκετοι απο αυτους ειναι απαιτητικοι.
Η σχολη, ναι μεν 4ετης, αλλα ειναι σχεδον αδυνατον να την τελειωσεις τοτε, εκτος αν απο την αρχη του πρωτου ετους εχεις πεσει με τα μουτρα στο διαβασμα ή σε ενδιαφέρει πολύ το αντικείμενο, και φυσικα τύχη. Στα 5 αν εισαι αρκετα καλος... Ευκολα μπαινεις, δυσκολα βγαινεις.
Βεβαια, να πω οτι αρκετα μαθηματα της σχολης ειναι ενδιαφεροντα. Αλλα, εμενα μονο 2-3 μου κεντρισαν το ενδιαφερον και λιγο η γλωσσα. Λογικο αφού το αντικειμενο σε γενικες γραμμες μου ειναι αδιαφορο.
Την εβαλα στο μηχανογραφικο χωρις να δω τα μαθηματα της, καθώς τοτε απλα ηθελα να μπω σε πανεπιστήμιο (μεγαλο λαθος) και τωρα βρισκομαι σε αυτη τη κατασταση..


Κατάλαβα. Ναι μου το είχε πει μια φίλη μου και το θυμάμαι. Εγώ θα τη συνέχιζα καθώς πρόκειται για γλώσσα που μπορεις να κανεις πολλά πράγματα. Να μπεις ΕΥΠ , κλπ. Εξάλλου τα βλέπεις τι γίνεται. Οπότε...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκέψου, απλά:

Φαντάσου να έβλεπες έναν κύκλο, κλειστό κατά τα 3/4 και να λείπει ένα κομμάτι.
Αμέσως θα σκεφτείς ότι κάτι δεν πάει καλά, κάτι λείπει.
Έχεις πάει πάρα πολύ καλά γτ το να έχεις φτάσει αισίως 3ο έτος σε αντικείμενο που δεν σ' αρέσει είναι κατόρθωμα από μόνο του
Η ουρά σ έχει μείνει, όσο πιο γρήγορα την τελειώσεις κ αυτήν τόσο καλύτερο για εσένα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου γιαυτό και στην αρχική μου απάντηση είπα κι εγώ τα ίδια με σένα.΄Ομως από αυτά που λέει ο ενδιαφερόμενος τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι. Μπορεί τυπικά να μπαίνει τώρα στο 3ο έτος αλλά χρωστάει πολλά μαθήματα από τα προηγούμενα εξάμηνα με αποτέλεσμα να υπολογίζει ότι θα τελειώσει τη σχολή του σε πολύ περισσότερα χρόνια από το ένα που τυπικά του υπολείπεται! (σίγουρα δηλ δεν του έχει μείνει η ουρά αλλά το μεγαλύτερο μέρος των σπουδών του) Αν λοιπόν σέρνεται σε ένα αντικείμενο σπουδών που δεν τον ενδιαφέρει καθόλου για άλλα 3-4 χρόνια με σκοπό αργότερα να κάνει κάτι άλλο, γιατί να χάνει άδικα τον καιρό του και να μην το προσπαθήσει τώρα;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Κατάλαβα. Ναι μου το είχε πει μια φίλη μου και το θυμάμαι. Εγώ θα τη συνέχιζα καθώς πρόκειται για γλώσσα που μπορεις να κανεις πολλά πράγματα. Να μπεις ΕΥΠ , κλπ. Εξάλλου τα βλέπεις τι γίνεται. Οπότε...

Ναι εχω ακουσει ότι εχει αποκατάσταση. Θα μπορεσω ομως στο τελος να την τελειωσω με τοσα μαθηματα που εχει? να περασω φετος σχεδον ο,τι χρωσταω για να εχω το κεφάλι μου ησυχο στο 4ο ετος ή θα χαραμισω χρονια για το πτυχίο σε κατι που δεν με ενδιαφέρει? Αυτο είναι το θέμα.. Βεβαια πρεπει να ζυγισω τα πραγματα σωστα, οπως ειπε ενας χρηστης παραπανω. Δυνατοτητες, οικονομια, χρονια κτλ

Τι σχολή θες να περασεις?Κάποιος λέει πιο πάνω κάτι για παιδαγωγικά..αν ισχύει μου φαίνεται ότι από τα Τουρκικά θα έχεις συγκριτικά πολύ περισσότερες ευκαιρίες και διεξόδους...συν του ότι πως ξέρεις πως η άλλη σχολή σου αρέσει σίγουρα....και ακόμη σκέψου πως τελικά θα έχεις δύο πτυχία και ίσως να σου ανοίγει κι άλλους επιπλέον δρόμους...


Παιδαγωγικά ναι. Εχω δει τα μαθήματά του τμηματος και με ενδιαφέρουν πολυ. Γνωρίζω οτι δεν εχει τοση αποκατάσταση πλεον, αλλα τουλάχιστον θα κανω κατι που μαρεσει χωρις να με πιανει πανικος. Φυσικά, μπορει να αποτύχω στις πανελλαδικες για διαφορους λογους με αποτελεσμα να μεινω ακομη πιο πίσω στην σχολή μου.. Το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι αν τελικα δωσω, θα προσπαθησω παρα πολυ, ασχετα με το τι θα γινει στο τελος..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Rozalia24

Νεοφερμένος

Η Rozalia24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΔΠΘ (Κομοτηνή). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεια σου διάβαζα από πάνω τις σκέψεις σου σχετικά με την σχολη σου και την σχολη που θες και προσπαθούσα να σκεφτώ τι θα έκανα εγώ στη θέση σου πιστεύω ότι θα έκανα υπομονή 1με 2 χρόνια να τελειώσω την σχολή και μετά θα έδινα κατατακτήριες για το παιδαγωγικο και μάλιστα θα έδινα σε περιφερειακό τμήμα παιδαγωγικο τύπου Ρόδο η Πάτρα ώστε να μην υπάρχει ο μεγάλος ανταγωνισμός της Αθήνας η Θεσσαλονίκης( εχω ακούσει για άτομο να περνάει στις κατατακτήριες στο παιδαγωγικό Ρόδου με ελάχιστο διάβασμα) και εφόσον περάσεις μπορείς να πιάσεις μια δουλειά τύπου part time πανω στο πρωτο σου πτυχίο ώστε να την συνδυάσεις με την σχολή
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top