Να ξεκινήσω φροντιστήριο ή όχι;

Annanoula

Νεοφερμένος

Η Annanoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Αγγελος22,εκείνος ο φίλος σου Ήταν θετική ή θεωρητική κατεύθυνση?Ήταν καλος μαθητής στο σχολείο?Που πέρασε?

Άγγελος Κοκ, εκείνος ο φίλος σου τι κατεύθυνση ηταν?Ήταν καλος μαθητής στο σχολείο?Που πέρασε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest-90211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγγελος22,εκείνος ο φίλος σου Ήταν θετική ή θεωρητική κατεύθυνση?Ήταν καλος μαθητής στο σχολείο?Που πέρασε?

Άγγελος Κοκ, εκείνος ο φίλος σου τι κατεύθυνση ηταν?Ήταν καλος μαθητής στο σχολείο?Που πέρασε?

Μην κοιτάς τον έναν ,κοίτα το σύνολο. Επειδή το έκανε ένας δεν σημαίνει ότι θα γίνει ξανά αυτό. Φυσική νομίζω πρέπει να πας φροντιστήριο. Από την Α λυκείου μην σου έπρεπε να πήγαινες για να έχεις βάσεις για την Γ. Χημεία νομίζω φέτος ένας Σαλτερης θα σου ήταν ταμάμ αλλά για του χρόνου αν θες μόνη σου πρέπει να κάτσεις να στρωθεις στο διάβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αυτή την στιγμή μόνη σου δουλεύεις κάποιο βοήθημα; Πάντως να ξέρεις ως ενα βαθμό είναι σημαντικό να έβγαζες ενα μέρος της ύλης της Γ Λυκείου φέτος ώστε του χρόνου να έχεις περισσότερο χρόνο για επανάληψη, μιας και οι σχολές που θέλεις απαιτούν πολυ Καλή επανάληψη. Το 3ο πεδίο γενικά θέλει μεγάλους βαθμούς. Πάντως αν θες να κάνεις μια αυτοαξιολόγηση να δεις περίπου που είναι το επίπεδο σου λύσε κάποια απο τα τεστ του Οεφε.

Αυτή την στιγμή μόνη σου δουλεύεις κάποιο βοήθημα; Πάντως να ξέρεις ως ενα βαθμό είναι σημαντικό να έβγαζες ενα μέρος της ύλης της Γ Λυκείου φέτος ώστε του χρόνου να έχεις περισσότερο χρόνο για επανάληψη, μιας και οι σχολές που θέλεις απαιτούν πολυ Καλή επανάληψη. Το 3ο πεδίο γενικά θέλει μεγάλους βαθμούς. Πάντως αν θες να κάνεις μια αυτοαξιολόγηση να δεις περίπου που είναι το επίπεδο σου λύσε κάποια απο τα τεστ του Οεφε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας παιδιά!Είμαι μαθήτρια β Λυκείου και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας. Αρχικά έχω διαλέξει θετική κατεύθυνση και δεν παω φροντιστήριο.Στο πρώτο τετράμηνο έβγαλα 19.6 και πιστεύω ότι μπορώ να τα καταφέρω χωρίς φροντιστήριο.Τι μου συμβουλευετε για του χρόνου?Να ξεκινήσω φροντιστήριο ή Όχι?

Η γνώμη μου είναι (αν φυσικά δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα που δεν το επιτρέπει) να ξεκινήσεις φροντιστήριο το καλοκαίρι της Β΄Λυκείου προς Γ΄Λυκείου ή αν αισθάνεσαι εξαιρετικά επαρκής, τουλάχιστον στην Γ΄Λυκείου. Το φροντιστήριο δεν έχει κάποιον μαγικό τρόπο να σε κάνει καλύτερη στα μαθήματα. Από εσένα εξαρτάται πόσο θα διαβάσεις, πόσο θα το προσπαθήσεις και πόσο συγκεντρωμένη θα είσαι στον στόχο σου. Το φροντιστήριο όμως θα σε βοηθήσει γιατί α) θα έχει ένα συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα μέσα στο οποίο θα έχει βγει η ύλη, β) θα μπορεί να σου λύνει τις τυχόν απορίες που θα έχεις, γ) θα γράφεις διαγωνίσματα για να εξοικειώνεσαι και να μπαίνεις στο κλίμα των εξετάσεων, δ) θα εντοπίζει τις αδυναμίες σου, ε) θα κάνετε επαναλήψεις. Για όλο αυτό το οργανόγραμμα αξίζει να πας φροντιστήριο, το οποίο (τονίζω πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη) παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο στην επιτυχία κάποιου υποψηφίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
νταξει, τοτε ηταν διαφορετικο το συστημα,διαφορετικςο ο αριθμςο των μαθηματων, λιγο διαφορετικη η υλη σε καποια μαθηματα.
Εν τω μεταξυ,γιατι ολοι λενε οτι 2013 ηταν δυσκολα? :hmm: στην εκθεση ηταν γελοιο το θεμα, και στα μαθηματα κατευθυνσης παλι ηταν νορμαλ τα θεματα.Δν καταλαβαινω γιατι τοσος σαλος.

Στην εκθεση ειναι ο χαμηλοτερος συντελεστης.Δοκιμασε ομως τα μαθηματικα και την φυσικη να την λυσεις μεσα σε 3 ωρες με το αγχος που θα εχεις εκεινη την στιγμη,γιατι οπως πολυ καλα λεει ο Γιαννης αλλιως ειναι να τα λυνεις με τον καθηγητη στο φροντιστηριο.
Οσο για την διαφορετικη υλη ναι ηταν διαφορετικη και μαλιστα πολλη περισσοτερη απο αυτην του 2016 και μετα

Αγγελος22,εκείνος ο φίλος σου Ήταν θετική ή θεωρητική κατεύθυνση?Ήταν καλος μαθητής στο σχολείο?Που πέρασε?

Άγγελος Κοκ, εκείνος ο φίλος σου τι κατεύθυνση ηταν?Ήταν καλος μαθητής στο σχολείο?Που πέρασε?

Θετικη ηταν,βεβαια εδινε μαθηματικα αντι για βιολογια προσανατολισμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ναι όταν τα λύνεις μαζί με τη καθηγήτρια σου στο φροντιστήριο εύκολο σου φαίνεται. Το 2013 ήταν αντικειμενικά από τις πιο δύσκολες σχολές και αυτό φάνηκε και στις βάσεις. Η μεγαλύτερη βουτιά έγινε το 2012 βέβαια με την κωμωδία της φυσικής.


δεν τα εχω λυσει στο φροντιστηριοο :no: Γενικα τα θεματα σε βιολογια-χημεια μου φαινονται ευκολα. Η φυσικη με ψιλοδυσκολευει σε καποια θεματα,αλλα νταααξει. Βεβαια εκεινη τη στιγμη που δινεις εχεις και το αγχος, οποτε ευκολα τα λεω τωρα.Εκεινη την ωρα σιγουρα ειναι διαφροετικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για μαθηματικά και φυσική μιλάω, αυτά καθορίζουν την πραγματική δυσκολία των πανελληνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
δεν ισχυει αυτο με το "απο τωρα επρεπε να ετοιμαζεσαι". Αμα εχει αρκετες βασεις απο το σχολειο, μια χαρα θα τα παει αν παει φροντ μονο στη τριτη λυκειου.Εγω να φανταστεις που περσυ (δηλαδη στη β λυκειου) σχολειο πηγαινα για βολτα και προσεχα μονο στη βιολογια και τη χημεια που μου αρεσαν, φετος που πηγα φροντιστηριο οι καθηγητες με εχουν για πολυ ψηλα. Δεν εχει να κανει με το ποσα χρονια πηγαινες φροντιστηριο.Εχει να κανει με το ποσο χρονο εισαι ετοιμος να θυσιασεις για να διαβασεις στο φουλ και να γραψεις καλα.
Ε αφού στο είπαν οι καθηγητές φλερτάρεις με την ΣΣΑΣ.Μάλλον θα πέσεις από τα σύννεφα όπως πολλοί άλλοι και δεν στο εύχομαι.Είπες δεν έχεις μάθει ακόμα απέξω βιολ κατεύθυνσης;13/5/18;Καλή τύχη.

Για μαθηματικά και φυσική μιλάω, αυτά καθορίζουν την πραγματική δυσκολία των πανελληνίων.
Στο 2ο πεδίο(και στο 4ο λόγο μαθηματικών) .Στο 3ο βιολογία πρόπερσι ψαχνόντουσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας παιδιά!Είμαι μαθήτρια β Λυκείου και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας. Αρχικά έχω διαλέξει θετική κατεύθυνση και δεν παω φροντιστήριο.Στο πρώτο τετράμηνο έβγαλα 19.6 και πιστεύω ότι μπορώ να τα καταφέρω χωρίς φροντιστήριο.Τι μου συμβουλευετε για του χρόνου?Να ξεκινήσω φροντιστήριο ή Όχι?

Δεν έπρεπε να κάνεις καν αυτή την ερώτηση. Εννοείται ότι θα πας φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Βασικό είναι να ξεκαθαρίσεις πρώτα νομίζω τον στόχο σου. Αν τείνεις προς το τρίτο πεδίο (σε υγείας και τα συναφή αναφέρομαι,δεν ξέρω αν άλλαξαν) θεωρώ πως το φροντιστήριο Βιολογία είναι άκρως απαραίτητο! Απο πέρυσι φάνηκε ότι θέλουν να άλλαξουν τον τρόπο εξέτασης του μαθημάτος! Είναι τέρμα λάθος να ξεκινάς με την λογική πως είναι μάθημα παπαγαλίας γιατί πολύ απλά δεν είναι, θέλει πολύ δυνατή κριτική και συνδυαστική ικανότητα. Η χημεία θεωρείται κατα κύριο λόγο μάθημα βατό και εύκολο χώρις βέβαια να σημαίνει πως δεν θέλει προσπάθεια! Η Φυσική ομολογουμένως είναι δύσκολο μάθημα , ώστοσο τα 2 τελευταία χρόνια τα θέματα που επιλέγονται είναι απο τα πιο εύκολα που μπηκαν ποτέ. Όσον αφορά την έκθεση για μένα είναι ηρέμη δύναμη, δεν πιστεύω πως το μάθημα είναι απόλυτα υποκειμενικό όπως πολλοί ισχυρίζονται! Θέλει διαρκή τριβή που δυστηχώς στο σχολείο δεν γίνεται... Τέλος, αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η Ιατρική τα μαθήματα πουπιστεύω εγώ πως εν τέλει θα κρίνουν την εισαγωγή σου ( ή αν όχι την δική σου, τουλάχιστον των περισσοτέρων) είναι βιολογία και έκθεση, η βιολογία προφανώς λόγω του υψηλού συντελεστή που έχει και η έκθεση επείδη είναι μάθημα που γενικώς παραμελείται σ'όλες τις τάξεις με αποτέλεσμα στην 3η λυκείου τα κενά να είναι πολλαπλά! Καλη τύχη σε ότι και αν αποφασίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Βασικό είναι να ξεκαθαρίσεις πρώτα νομίζω τον στόχο σου. Αν τείνεις προς το τρίτο πεδίο (σε υγείας και τα συναφή αναφέρομαι,δεν ξέρω αν άλλαξαν) θεωρώ πως το φροντιστήριο Βιολογία είναι άκρως απαραίτητο! Απο πέρυσι φάνηκε ότι θέλουν να άλλαξουν τον τρόπο εξέτασης του μαθημάτος! Είναι τέρμα λάθος να ξεκινάς με την λογική πως είναι μάθημα παπαγαλίας γιατί πολύ απλά δεν είναι, θέλει πολύ δυνατή κριτική και συνδυαστική ικανότητα. Η χημεία θεωρείται κατα κύριο λόγο μάθημα βατό και εύκολο χώρις βέβαια να σημαίνει πως δεν θέλει προσπάθεια! Η Φυσική ομολογουμένως είναι δύσκολο μάθημα , ώστοσο τα 2 τελευταία χρόνια τα θέματα που επιλέγονται είναι απο τα πιο εύκολα που μπηκαν ποτέ. Όσον αφορά την έκθεση για μένα είναι ηρέμη δύναμη, δεν πιστεύω πως το μάθημα είναι απόλυτα υποκειμενικό όπως πολλοί ισχυρίζονται! Θέλει διαρκή τριβή που δυστηχώς στο σχολείο δεν γίνεται... Τέλος, αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η Ιατρική τα μαθήματα πουπιστεύω εγώ πως εν τέλει θα κρίνουν την εισαγωγή σου ( ή αν όχι την δική σου, τουλάχιστον των περισσοτέρων) είναι βιολογία και έκθεση, η βιολογία προφανώς λόγω του υψηλού συντελεστή που έχει και η έκθεση επείδη είναι μάθημα που γενικώς παραμελείται σ'όλες τις τάξεις με αποτέλεσμα στην 3η λυκείου τα κενά να είναι πολλαπλά! Καλη τύχη σε ότι και αν αποφασίσεις!

Δεν εχεις αδικο οτι η εκθεση παραμελειται.Ομως η εκθεση στατιστικα ειναι το μαθημα με τις περισσοτερες αναβαθμολογησεις.Δεν ειναι καθολου τυχαιο αυτο.Μια φιλη ειχε παρει 18 απο τον εναν εξεταστη και 12 απο τους αλλους.
Μονο ηρεμη δυναμη δεν ειναι.Εγω πιστευα οτι θα πατωσω τελειως και εγραψα ενα 15αρι και αλλοι που πεταγαν στα 18αρια που ελεγαν οτι θα γραψουν και δεν φοβουνται εγραψαν κατι ξεγυρισμενα 11αρια και 13αρια.
Ειναι κυριολεκτικα μαθημα εκπληξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Νομίζω πως κάποιος π προετοιμάζεται πολλά χρόνια για την έκθεση δεν θα αντιμετωπίσει μεγάλο θέμα. Εννοώ πως αν έχει μάθει να προσεγγίζει τα θέματα σφαιρικά, καλύπτοντας τις διαφορετικές απόψεις των διαφορετικών βαθμολογητών δεν θα έχει μεγαλό πρόβλημα. Κ μην ξεχνάς πως αν δεν κάνω λάθος 60 μονάδες απο τις 100( περίληψη και ασκήσεις ) επιδεχόνται συγκεκριμένες απαντήσεις τισ περισσότερες φορές! Κακά τα ψέματα δεν πρόκειται για μάθημα τόσο κρίσης , αλλα περισσότερο για το ποιος θα κρατήσει την καλύτερη ισορροπία ανάμεσα σε πληθώρα επιχειρημάτων , παρουσιάζοντας τα όσο το δυνατό πιο κατανοητά και περίτεχνα γίνεται! Αναβαθμολογήσεις δυστηχώς συμβαινούν επειδή ούτε και οι ίδιοι δεν έχουν έναν μπούσουλα με τις ''σωστές'' απαντήσεις.Γι'αυτό σκοπός είναι να κρατήσεις ισορροπίες και να προσπαθήσεις να ικανοποιήσεις κάθε άποψη χώρις να ακυρώνεις τις δικές σου. Ακούγεται κάπως κακό αλλά έτσι είναι. :confused: .Πάντως τώρα που τα βλέπω απ'εξω το μόμνο μάθημα απο το οποίο κέρδισα κάτι η έκθεση είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ε αφού στο είπαν οι καθηγητές φλερτάρεις με την ΣΣΑΣ.Μάλλον θα πέσεις από τα σύννεφα όπως πολλοί άλλοι και δεν στο εύχομαι.Είπες δεν έχεις μάθει ακόμα απέξω βιολ κατεύθυνσης;13/5/18;Καλή τύχη.


Στο 2ο πεδίο(και στο 4ο λόγο μαθηματικών) .Στο 3ο βιολογία πρόπερσι ψαχνόντουσαν.


Δεν εννοω τοσο ψιλα,απλα εγω θελω βιολογικο ή χημικο, και μου λενε οτι θα τα πιασω.Αυτοι το πιστευουν ασχημα, ενω εγω οχι,γιατι δεν εχω κανει και ΤΟ διαβασμα για να τα παω τοσο καλα :worry::worry: το μεγαλυτερο κομματι της υλης το εχω μαθει.Καποιες συγκεκριμενες παραγραφους δεν τις εχω μαθει απεξω,αυτο εννοω. Οχι οτι δεν τις ξερω καθολου σαν θεωρια. Δεν καταλαβαινω τον ειρωνικο τονο σου,την γνωμη μου ειπα,οπως και ολοι οι υπολοιποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εννοω τοσο ψιλα,απλα εγω θελω βιολογικο ή χημικο, και μου λενε οτι θα τα πιασω.Αυτοι το πιστευουν ασχημα, ενω εγω οχι,γιατι δεν εχω κανει και ΤΟ διαβασμα για να τα παω τοσο καλα :worry::worry: το μεγαλυτερο κομματι της υλης το εχω μαθει.

Βασικά θα ταν καλύτερο να κλείσεις τον υπολογιστή τελείως και να μην ξαναμπεις στο φόρουμ μέχρι να τελειώσεις τις πανελλαδικές. Φόρουμ και πανελλαδικές δεν πάνε μαζί. Αντί να γράφεις, θα πρεπε να διαβάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LostQueen

Νεοφερμένος

Η LostQueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Το φροντιστήριο είναι πολύ σημαντικό. Πέρα από τη διδασκαλία της ύλης, τα διαγωνίσματα που βάζουν προσομοιώνουν τις εξετάσεις και οι καθηγητές ελέγχουν και τον τρόπο με τον οποίο γράφεις. Αυτό είναι πολύ σημαντικό, ιδιαίτερα στην έκθεση και τη βιολογία. Και κακά τα ψέματα, αλλά το πρόγραμμα με το οποίο δουλεύεις στο φροντιστήριο είναι πολύ δύσκολο να το επιβάλεις στον εαυτό σου. Εγώ στην α λυκείου δεν πήγα, γιατί δούλευα μόνη μου και έπαιρνα πολύ καλούς βαθμούς, όμως στη β λυκείου που ξεκίνησα συνειδητοποίησα την αξία του. Αν λοιπόν έχεις την οικονομική δυνατότητα, κάνε φροντιστήριο στα μαθήματα που θα δώσεις. Θα κερδίσεις πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Το φροντιστήριο είναι πολύ σημαντικό. Πέρα από τη διδασκαλία της ύλης, τα διαγωνίσματα που βάζουν προσομοιώνουν τις εξετάσεις και οι καθηγητές ελέγχουν και τον τρόπο με τον οποίο γράφεις. Αυτό είναι πολύ σημαντικό, ιδιαίτερα στην έκθεση και τη βιολογία. Και κακά τα ψέματα, αλλά το πρόγραμμα με το οποίο δουλεύεις στο φροντιστήριο είναι πολύ δύσκολο να το επιβάλεις στον εαυτό σου. Εγώ στην α λυκείου δεν πήγα, γιατί δούλευα μόνη μου και έπαιρνα πολύ καλούς βαθμούς, όμως στη β λυκείου που ξεκίνησα συνειδητοποίησα την αξία του. Αν λοιπόν έχεις την οικονομική δυνατότητα, κάνε φροντιστήριο στα μαθήματα που θα δώσεις. Θα κερδίσεις πολλά.

Βασικα θα κερδισει μια θεση σε ενα πανεπιστημιο αλλα θα γινει αιωνια εαν δεν αποποιηθει της φροντιστιριακης νοοτροπιας μετα.Οποτε θελει προσοχη,το φροντιστηριο ειναι ενα εργαλεια με πολυ συγκεκριμενο σκοπο,καταχρηση του εργαλειου μπορει να κανει μεγαλη ζημια αργοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LostQueen

Νεοφερμένος

Η LostQueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Το φροντιστήριο στη γ λυκείου με την κατάσταση του εκπαιδευτικού συστήματος είναι σχεδόν απαραίτητο. Βέβαια από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι κάποιος που έχει υψηλούς στόχους θα τον βοηθούσε να ξεκινήσει σε συγκεκριμένα μαθήματα από τη β ή α λυκείου για να μην έχει κενά σε θεμελιώδεις γνώσεις. Κατάχρηση θεωρώ ότι είναι αν κάποιος ξεκινά φροντιστήριο από την α γυμνασίου μόνο και μόνο για να παίρνει καλούς βαθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι να κάνει ρε παιδιά το φροντιστήριο στην α ή την β λυκείου; Μιλάμε πρέπει να είσαι πολύ τεμπέλης για να αποκτήσεις κενά σε αυτές τις τάξεις οπότε συμφωνώ αν δεν μπορείτε να στρώσετε τον κώλο σας για 1-2 ώρες κάθε μέρα ναι πηγαίνετε φροντιστήριο. Τα φροντιστήρια είναι απαραίτητα στη γ λυκείου ώστε να μπορείς να προσομοιώνεις τις εξετάσεις και να λύνεις μεγάλο όγκο ασκήσεων για εξάσκηση καθώς θα πρέπει να διαβάζεις ουσιαστικά όλη μέρα.

Έστειλαν τον αδερφό μου φροντιστήριο από τη β λυκείου αλλά επειδή ήταν τεμπέλης, μαθητής του 12 και δεν άνοιγε βιβλίο. Ήταν ένας τρόπος να τον αναγκάσουν να διαβάσει. Εγώ που δεν είχα τέτοια θέματα ξεκίνησα στη γ λυκείου. Το μόνο που θέλει προσοχή από τη β λυκείου είναι τα μαθηματικά και τα αρχαία ώστε να μην αποκτήσετε κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο που θέλει προσοχή από τη β λυκείου είναι τα μαθηματικά και τα αρχαία ώστε να μην αποκτήσετε κενά.

Και να χεις κενά δεν πειράζει, τα καλύπτεις μετά. Έτσι κ αλλιώς τα μαθηματικά τα ξεχνάς, οπότε Γ λυκείου πάλι πρέπει να στα ξαναπούν. Τα μαθηματικά β λυκείου έχουν τριγωνομετρία, δηλαδή παντελώς άχρηστο θέμα για Γ λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και να χεις κενά δεν πειράζει, τα καλύπτεις μετά. Έτσι κ αλλιώς τα μαθηματικά τα ξεχνάς, οπότε Γ λυκείου πάλι πρέπει να στα ξαναπούν. Τα μαθηματικά β λυκείου έχουν τριγωνομετρία, δηλαδή παντελώς άχρηστο θέμα για Γ λυκείου.

Αν δεν μπορείς να κάνεις μια απλή πράξη με διάνυσμα ή να δουλέψεις ταυτότητες τότε θα χάσεις πολύτιμο χρόνο στη Γ λυκείου. Ωστόσο όπως είπα μπορείς να τα μάθεις και με απλό διάβασμα στο σπίτι αυτά, δεν χρειάζεται φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top