Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ρε παιδια αφου εχει εξαντληθει το θεμα γιατι το συζηταμε ακομα?θελω να πω οτι ορισμενα ατομα εχουν κολλησει στις αποψεις τους και δεν δεχονται τιποτα παραπερα.θελουν να καταργηθουν παει και τελειωσε.αλλα δεν ειναι στο χερι κανενος ουτε να καταργηθουν ουτε οχι...αρα?:hmm:
Η έκθεση απόψεων με επιχειρήματα δε νομίζω να κάνει κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Η έκθεση απόψεων με επιχειρήματα δε νομίζω να κάνει κακό.

εγω συμφωνω...:)το προσπαθησα κιολας αλλα δεν καταφερα κατι...:)γι αυτο σου λεω οτι μερικοι οσο και να επιχειρηματολογουμε δεν αλλαζουν αποψεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Να καταργηθούν, εννοείται...

είναι της θετικής/τεχνολογικής... με λίγα λόγια κλειστόμυαλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αμήχανη

Νεοφερμένος

Η αμήχανη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Κλειστόμυαλος είσαι εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Κλειστόμυαλος είσαι εσύ.
1. είσαι ή δεν είσαι των μαθηματικών??

2. γιατί άμα δεν ήσουν θα καταλάβαινες την σημασία των αρχαίων για τα άλλα παιδιά. το βλέπεις μόνο από την δική σου μεριά. εδώ βάλανε τα αγγλικά πιο νωρίς στις τάξεις όπως και τα γερμανικά και εσύ είσαι υπέρ να καταργήσουν τα αρχαία στο γυμνάσιο ώστε να ξεκινήσουν τσακ και μπαμ τα αρχαία στο λύκειο τα παιδιά της θεωρητικής. όταν σε άλλες χώρες διδάσκονται στα πανεπιστήμια τους τα αρχαία ελληνικά, εμείς δεν θα τα μαθαίνουμε καθόλου [γιατί στο λύκειο τα σνομπάρεις], και θα μαθαίνουμε γερμανικά από την 5η δημοτικού....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή δεν έχω χρόνο να τοποθετηθώ ευρέως επί του θέματος εξαιτίας του περιορισμένου μου χρόνου λόγω Πανελληνίων σας παραθέτω έναν σύνδεσμο και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του:

https://blogs.telegraph.co.uk/cultur...reek-makes-a-welcome-return-to-state-schools/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
είναι της θετικής/τεχνολογικής... με λίγα λόγια κλειστόμυαλη
Τι έγινε;Και εγώ των μαθηματικών είμαι.Το ότι μερικοί της θετικής/τεχνολογικής δεν κατανοούν την σημασία της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας δεν σημαίνει ότι είναι όλοι το ίδιο.Τα αρχαία είναι από τα πιο σημαντικά μαθήματα και δεν πρέπει να καταργηθούν.Όποιος κάνει κάτι τέτοιο είναι εγκληματίας...Οκ κατανοώ ότι πολλά άτομα δυσκολεύονται και συμφωνώ σ'αυτό αλλά είναι ο μόνος τρόπος να κατανοήσεις σε βάθος την γλώσσα που μιλάμε τώρα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Η επιχειρηματολογία σου πάντως τυφλώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Τι έγινε;Και εγώ των μαθηματικών είμαι.Το ότι μερικοί της θετικής/τεχνολογικής δεν κατανοούν την σημασία της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας δεν σημαίνει ότι είναι όλοι το ίδιο.Τα αρχαία είναι από τα πιο σημαντικά μαθήματα και δεν πρέπει να καταργηθούν.Όποιος κάνει κάτι τέτοιο είναι εγκληματίας...Οκ κατανοώ ότι πολλά άτομα δυσκολεύονται και συμφωνώ σ'αυτό αλλά είναι ο μόνος τρόπος να κατανοήσεις σε βάθος την γλώσσα που μιλάμε τώρα...;)
φίλε και εγώ της θετικής είμαι... δεν κατηγόρησα καμία ομάδα, ειδικά την δικιά μου, όπως νομίζετε... απλά λέω ότι σαν θετικός δεν καταλαβαίνεις πολλές φορές τα παιδιά της άλλης ομάδας, της θεωρητικής... για αυτό αναφέρθηκα στην άλλη κοπέλα ότι έχει ένα κλειστό πλάνο... μπορείς να διαβάσεις και το δεύτερο μήνυμα μου να καταλάβεις αυτά που λέω, γιατί απ'ότι βλέπω συμφωνούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
φίλε και εγώ της θετικής είμαι... δεν κατηγόρησα καμία ομάδα, ειδικά την δικιά μου, όπως νομίζετε... απλά λέω ότι σαν θετικός δεν καταλαβαίνεις πολλές φορές τα παιδιά της άλλης ομάδας, της θεωρητικής... για αυτό αναφέρθηκα στην άλλη κοπέλα ότι έχει ένα κλειστό πλάνο... μπορείς να διαβάσεις και το δεύτερο μήνυμα μου να καταλάβεις αυτά που λέω, γιατί απ'ότι βλέπω συμφωνούμε
Ναι,όντως,αυτό που λες ισχύει.Βασικά πιστεύω ό,τι πολλές φορές δεν καταλαβαίνει ο ένας τον άλλο επειδή υπάρχει διαφορετική νοοτροπία,κουλτούρα δεν ξέρω πως να το πω αλλά γενικά υπάρχει διαφορά στον τρόπο σκέψης;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Ο κύριος λόγος που τα αρχαία ελληνικά φαίνονται τόσο δύσκολα στα παιδιά είναι επειδή αντιμετωπίζονται ως κάτι το ξένο, ως κάτι άσχετο με την ελληνική γλώσσα, τον ελληνικό τρόπο γραφής (λαμβανονται υπόψιν οπως τα αγγλικά ας πουμε). Το σωστό είναι η γλώσσα μας να αντιμετωπίζεται ως κάτι το ενιαίο και αδιάσπαστο. Ως όλον. Πράγμα που σημαίνει πως όταν μαθαίνω ελληνικά κατανοώ καλύτερα την γλώσσα, τις τέχνες, τις δημιουργίες, τον πολιτισμό του τόπου μου.
Η ερώτηση όμως είναι η εξής:
"Άραγε γίνεται τόσος μεγάλος ντόρος στα ξένα εκπαιδευτικά ιδρύματα όσον αφορά την εκμάθηση των αρχαίων ελληνικών αποκλειστικά και μόνο για να κατανοήσουν οι ξένοι τον ελληνικό πολιτισμό;"

Η Απάντηση σε αυτό είναι "σαφέστατα και όχι".
Διότι η αρχαία ελληνική γλώσσα δεν μας προσφέρει μονάχα ένα ταξίδι στο παρελθόν αλλά ένα διαχρονικό ταξίδι νόησης για το μέλλον.
Σύμφωνα με έρευνες που πραγματοποιήθηκαν σε ένα ξένο Ινστιτούτο διαπυστώθηκε πως μαθαίνοντας αρχαία ελληνικά βελτιώνεις τον δέκτη νοημοσύνης σου. Ο λόγος;
Η καταπληκτική μαθηματική δομη της αρχαίας ελληνικής.

Και μην ξεχνάμε (και απευθυνομαι κυρίως στα παιδιά της θετικής-Τεχνολογικής κατεύθυνσης) πως δεν υπάρχει στον κόσμο κορυφαίο Πανεπιστήμιο στο οποίο δεν διδάσκονται αρχαία ελληνικά και δεν μελετείται η αρχαία ελληνική γραμματεία.

Υ.Γ Θα επιστρέψω εκφέροντας εκτενέστερα τις θέσεις μου περί της αρχαίας ελληνικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ρε παιδια αφου εχει εξαντληθει το θεμα γιατι το συζηταμε ακομα?θελω να πω οτι ορισμενα ατομα εχουν κολλησει στις αποψεις τους και δεν δεχονται τιποτα παραπερα.θελουν να καταργηθουν παει και τελειωσε.αλλα δεν ειναι στο χερι κανενος ουτε να καταργηθουν ουτε οχι...αρα?:hmm:

να χαρώ εσάς τους ανοιχτόμυαλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ έχω βαρεθεί να βλέπω ποστς σε αυτό το θέμα που να λένε ότι δεν έχει νόημα να το συζητάμε, ότι έχει εξαντληθεί το θέμα, αλλά συνεχίζουν να ποστάρουν!
Τώρα εντάξει το να λέμε κολλημένο, κάποιον που στηρίζει την κατάργηση των αρχαίων είναι γελοίο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κάποτε είχαμε στο σχολείο τη συζήτηση αυτή (Γ γυμνασίου νομίζω) με τη φιλόλογο μας, οπότε το επιχείρημα της ήταν οτι:
"Τα αρχαία είναι η γλώσσα του μέλλοντος" ! ! ! ! ! :crazy::whatever::knife::lol:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποτε είχαμε στο σχολείο τη συζήτηση αυτή (Γ γυμνασίου νομίζω) με τη φιλόλογο μας, οπότε το επιχείρημα της ήταν οτι:
"Τα αρχαία είναι η γλώσσα του μέλλοντος" ! ! ! ! ! :crazy::whatever::knife::lol:

Και με ποιο τροπο αραγε αντικρουσατε το ακραδαντο αυτο επιχειρημα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και με ποιο τροπο αραγε αντικρουσατε το ακραδαντο αυτο επιχειρημα ?
Με γέλια φυσικά. Κάποιος τη ρώτησε αν εννοεί ότι με τη χρονομηχανή θα συναντήσουμε τον Όμηρο. Τώρα (για να πούμε και του στραβού το δίκιο) η γυναίκα άλλο μάλλον ήθελε να πει, π.χ. ότι με τη γνώση των αρχαίων θα χτίσουμε το μέλλον κλπ, αλλά της βγήκε το ωραίο. Σαν κάποτε στον πόλεμο του 40 ένας λοχαγός προσπαθούσε να εμψυχώσει τους φαντάρους και τους είπε: "Εμπρός παληκάρια, και με τη βοήθεια τους θεού, θα τους γ.......... την παναγία".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με γέλια φυσικά. Κάποιος τη ρώτησε αν εννοεί ότι με τη χρονομηχανή θα συναντήσουμε τον Όμηρο. Τώρα (για να πούμε και του στραβού το δίκιο) η γυναίκα άλλο μάλλον ήθελε να πει, π.χ. ότι με τη γνώση των αρχαίων θα χτίσουμε το μέλλον κλπ, αλλά της βγήκε το ωραίο. Σαν κάποτε στον πόλεμο του 40 ένας λοχαγός προσπαθούσε να εμψυχώσει τους φαντάρους και τους είπε: "Εμπρός παληκάρια, και με τη βοήθεια τους θεού, θα τους γ.......... την παναγία".

Παντως περα απο την πλακα θεωρω τα αρχαια μια νεκρη γλωσσα αδυνατη να αναστηθει . Γι'αυτο το λογο δεν θα επρεπε τα αρχαια να διδασκονται στο γυμνασιο και ουτε στο λυκειο ως μαθημα γενικης παιδειας παρα μονο ως κατευθυνσης δηλαδη να τα μαθαινουν οσοι πραγματικα τα αγαπουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Παντως περα απο την πλακα θεωρω τα αρχαια μια νεκρη γλωσσα αδυνατη να αναστηθει . Γι'αυτο το λογο δεν θα επρεπε τα αρχαια να διδασκονται στο γυμνασιο και ουτε στο λυκειο ως μαθημα γενικης παιδειας παρα μονο ως κατευθυνσης δηλαδη να τα μαθαινουν οσοι πραγματικα τα αγαπουν.
πίστεψε με και εμένα με ζόριζαν και με βόλευε και ήθελα να καταργηθούν. όμως αν το δεις αμερόληπτα έχεις τελείως αντίθετη γνώμη....
Ένα γερό επιχείρημα είναι ότι τα αρχαία αναδεικνύονται ως σπουδαίο μάθημα σε κορυφαία πανεπιστήμια. ούτε νεκρή είναι αν το σκεφτείς... οι μισές εκφράσεις μας στηρίζονται σε αυτές. με γνώση των αρχαίων καταλαβαίνεις πολλά πράγματα και αυξάνεται και το επίπεδο νοημοσύνης όπως λέει ένα άρθρο που παρατέθηκε παραπάνω. και τα αρχαία είναι πολύ πιο σπουδαιότερη γνώση κατά εμένα ως γενικής παιδιάς από τα μαθήματα της θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης. γιατί πολύ απλά πολλοί από εμάς δεν θα χρησιμοποιήσουμε ποτέ πρακτικά από τα μαθηματικά που χρησιμοποιούμε στο γυμνάσιο και πέρα.
Και πιστεύεις το να μαθαίνει ένα παιδί γερμανικά (ή οποιαδήποτε τρίτη γλώσσα) από το δημοτικό είναι καλύτερο από το να μην διδάσκονται τα αρχαία καθόλου απ' ότι υποστηρίζεις?
Και όσο για αυτό που λες, να το μαθαίνουν αυτοί που τα αγαπούν, δεν ξέρω πως στο διάολο θα σκεφτεί ένα παιδί στα ξαφνικά χωρίς να μάθει το ελάχιστο για τα αρχαία να πει, α τα αγαπάω (ενώ δεν ξέρει χριστό), ας τα κάνω. άμα ίσχυε αυτό, ας κάναμε όλοι στα σχολεία αυτά που θα αγαπούσαμε. Οπότε για αυτό τα κάνεις όλα και ύστερα διαλέγεις και παίρνεις. εμένα προσωπικά δεν μου άρεσαν, με ζόριζαν, δεν διάλεξα να συνεχίσω στην θεωρητική, ποτέ δεν μου άρεσαν τα θεωρητικά, αλλά δεν μετανιώνω που έκανα αρχαία. είναι πραγματικά μια σπουδαία γνώση. Πιο ωραία μου κάθεται να χρησιμοποιείς αρχαίες εκφράσεις που έχεις καταλάβει μέσω αρχαίων, που μπορείς να τα ετυμολογήσεις μέσω αρχαίων, να βρίσκεις συγγενείς λέξεις που δεν περίμενες να έχουν σχέση κτλ. Δεν λέω, μπορεί η περισσότερη γνώση να πήγε στα σκουπίδια, αλλά άξιζε τον κόπο.
Και γιατί την χαρακτηρίζεις νεκρή δεν καταλαβαίνω. επειδή την μιλούσαν πριν 2000 χρόνια? Δηλαδή η ιντερνετική γλώσσα αξίζει περισσότερο τον κόπο για να την μάθεις? lol, lmfao, brb κτλ? Μα φυσικά, είναι της μόδας. Δεν βλέπω τίποτα το ιδιαίτερο πέρα της τυποποίησης της γλώσσας. Αυτά που λέω δεν απευθύνονται σε εσένα προσωπικά αλλά τα λέω γενικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
τα αρχαια νεκρη γλωσσα?? μαλλον εκτος απο το σχολειο που θελουμε να καταργησουμε σε αυτο το τοπικ, θελουμε να θεωρησουμε και τους εαυτους μας νεκρους και τη γλωσσα που μιλαμε νεκρη..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Παντως περα απο την πλακα θεωρω τα αρχαια μια νεκρη γλωσσα αδυνατη να αναστηθει . Γι'αυτο το λογο δεν θα επρεπε τα αρχαια να διδασκονται στο γυμνασιο και ουτε στο λυκειο ως μαθημα γενικης παιδειας παρα μονο ως κατευθυνσης δηλαδη να τα μαθαινουν οσοι πραγματικα τα αγαπουν.

Νεκρή γλώσσα -= γλώσσα που δε μιλιέται, που έχει πέσει σε αχρησία.
Αν μου αποδείξεις ότι στη γλώσσα που χρησιμοποιείς καθημερινά εκλείπει οποιαδήποτε σύνδεση με τα αρχαία, τότε ναι, θα σου πω ότι έχεις δίκιο. Απόδειξέ το όμως πρώτα, μην πετάς κάτι απλά χωρίς να το υποστηρίξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top