Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
τα αρχαία είναι βασικό μάθημα για τους θεωρητικούς... θα σας άρεσε εσάς [βάζοντας και εμένα μέσα] να κάναμε μαθηματικά έτσι ξαφνικά στο λύκειο?? θα μου πείτε είναι πιο σημαντικό, αλλά δεν νομίζω η παραγοντοποίηση ή η επιμεριστική ή οι δυνάμεις να έχουν πρακτική εφαρμογή για τους περισσότερους ανθρώπους, μην πω ότι τα αρχαία είναι και πιο σπουδαία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Υποτίθεται όμως ότι μιλάμε για την ιδανική περίπτωση στην οποία συμφωνώ πως τα αρχαία έχουν σημαντική θέση.

Όπως είπα και πριν με τη μορφή που έχουν τώρα μαζί και με άλλα μαθήματα είναι περισσότερο περιττό φορτίο παρά χρήσιμο μάθημα.

Αρα τι κάνεις; Αλλάζεις τον τρόπο διδασκαλίας ( μη με ρωτήσεις πως, εγώ ιδέες ριχνω :P) . You dont throw the baby out with the bathwater που λεν οι φίλοι μου οι αγγλοσαξονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Προφανώς. Μα έχουν ξεκαθαρίσει ήδη πολλοί ότι η συζήτηση δεν έχει ρεαλιστική βάση. Δεν περιμένει κανένας κατάργηση, απλά ιδέες πετάνε. Όλοι τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Προφανώς. Μα έχουν ξεκαθαρίσει ήδη πολλοί ότι η συζήτηση δεν έχει ρεαλιστική βάση. Δεν περιμένει κανένας κατάργηση, απλά ιδέες πετάνε. Όλοι τελικά.

Όπως και σε όλες τις συζητήσεις στο ίντερνετ. Κοινώς, κολοκύθια στο πάτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ενα απλο παραδειγμα τα γεγονοτα ειναι ονομαστικη πληθυντικου,παρακειμενος ουδετερου του ρηματος ειμι στα αρχαια και σημαινει το ιδιο με τα γεγονοτα.

Μπράβο.
Μας ρώτησες αν μας ενδιαφέρει;

Και στο κάτω κάτω, πώς ξεχωρίζει όποιος ξέρει αρχαία, εδώ και όσοι ξέρουν και όσοι δε ξέρουν είναι ένα και το αυτό, για παράδειγμα εσύ, που δεν βάζεις τόνους, αλλά θες να ξέρεις πολυτονικό (και κάτι μου λέει ότι ξέρεις).

Τώρα αυτό που είπε ο danaros (ότι άμα καταργηθούν θα τους έρχονται ξαφνικά στο λύκειο), μπορούν σε αυτή τη περίπτωση να μειωθούν οι ώρες σε μία (1) τη βδομάδα. Γιατί πρέπει εγώ να κάνω 3-4 ώρες αρχαία, και μόνο 2 άλγεβρα;
Δεν γίνεται να βάζεις ένα δευτερεύον μάθημα που χρειάζεται μόνο στη κατεύθυνσή σου να διδάσκεται τις περισσότερες ώρες τη βδομάδα από ΟΛΑ τα άλλα μαθήματα (αλίμονο χωρίς γλώσσα πού θα πήγαινες, όσο κι αν δε μου αρέσουν τα Ελληνικά σαν γλώσσα, ζω στην Ελλάδα και πρέπει να ξέρω να τα χειρίζομαι, κι όμως η γλώσσα είναι μόνο 2 ώρες την εβδομάδα! δεν φαίνεται ηλίθιο ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Μπράβο.
Μας ρώτησες αν μας ενδιαφέρει;

Και στο κάτω κάτω, πώς ξεχωρίζει όποιος ξέρει αρχαία, εδώ και όσοι ξέρουν και όσοι δε ξέρουν είναι ένα και το αυτό, για παράδειγμα εσύ, που δεν βάζεις τόνους, αλλά θες να ξέρεις πολυτονικό (και κάτι μου λέει ότι ξέρεις).

Τώρα αυτό που είπε ο danaros (ότι άμα καταργηθούν θα τους έρχονται ξαφνικά στο λύκειο), μπορούν σε αυτή τη περίπτωση να μειωθούν οι ώρες σε μία (1) τη βδομάδα. Γιατί πρέπει εγώ να κάνω 3-4 ώρες αρχαία, και μόνο 2 άλγεβρα;
Δεν γίνεται να βάζεις ένα δευτερεύον μάθημα που χρειάζεται μόνο στη κατεύθυνσή σου να διδάσκεται τις περισσότερες ώρες τη βδομάδα από ΟΛΑ τα άλλα μαθήματα (αλίμονο χωρίς γλώσσα πού θα πήγαινες, όσο κι αν δε μου αρέσουν τα Ελληνικά σαν γλώσσα, ζω στην Ελλάδα και πρέπει να ξέρω να τα χειρίζομαι, κι όμως η γλώσσα είναι μόνο 2 ώρες την εβδομάδα! δεν φαίνεται ηλίθιο;).
dannaros με δύο "n"... του χρόνου θα έχεις 6 ώρες αρχαία... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
η αλγεβρα ειναι 2 ωρες αλλα και η γεωμετρια αν δεν κανω λαθος ειναι 3,2+3=5 ωρες μαθηματικα!οκ τα αρχαια ειναι μια ωρα παραπανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όπως και σε όλες τις συζητήσεις στο ίντερνετ. Κοινώς, κολοκύθια στο πάτερο.

Μπα. Εμείς μπορεί απλά να περνάμε την ώρα μας αλλά αν έστω και ένας, περαστικός πες, πάρει ό,τι λέμε και πει 'κάτσε ρε πούστη, κάτσε να σκεφτώ κι εγώ λίγο τι παίζει με το θέμα' τότε τη δουλειά την κάναμε.

Το ότι δε θα δεις κατάργηση από εδώ είναι σίγουρο. Το ότι δε θα δεις αλλαγή στον τρόπο σκέψης όχι. Και το δεύτερο το θεωρώ πολύ πιο σημαντικό απ' το πρώτο, μία φάση πριν τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
η αλγεβρα ειναι 2 ωρες αλλα και η γεωμετρια αν δεν κανω λαθος ειναι 3,2+3=5 ωρες μαθηματικα!οκ τα αρχαια ειναι μια ωρα παραπανω..

Αν και το θεωρώ ηλίθιο να κάθομαι να συζητάω ποιο μάθημα την έχει μεγαλύτερη, σύγκρινε τις ώρες των αρχαίων με αυτές της έκθεσης... και θα σου βγει το *facepalm* αυτόματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Αν και το θεωρώ ηλίθιο να κάθομαι να συζητάω ποιο μάθημα την έχει μεγαλύτερη, σύγκρινε τις ώρες των αρχαίων με αυτές της έκθεσης... και θα σου βγει το *facepalm* αυτόματα.
μα και στο γυμνάσιο κάνεις αγγλικά και γερμανικά, περισσότερες ώρες απότι από την γλώσσα οπότε δεν έχει νόημα αυτό που λες... άμα το δούμε από την άλλη, η γλώσσα που είναι πιο εύκολη χρειάζεται λιγότερες ώρες + του ότι δεν θα μάθεις πολλά περισσότερα από αυτά που ήδη ξέρεις, ενώ στο δημοτικό που μάθαινες να γράφεις και να διαβάζεις και άλλα πολλά ήταν περισσότερες ώρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stethess 1993

Νεοφερμένος

Ο stethess 1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τα αρχαια καλώς ειναι και στο γυμνασιο ... καταρχας υπάρχουν παιδια που δεν πανε λυκειο ως εκ τουτου ειναι αναγκαιο να τα διδαχτουν μερικως εστω κ με τροπο αντιτιθεμενου τ ορθου εφοσον συνιστουν αναποσπαστο τμημα της γλωσσικης μας ιστοριας , η βαση των νεων ελληνικων ... καταδευτερον ειναι αναγκαια η διαδασκαλια τους για τους μαθητες που θα ακολουθησουν τη θεωρητικη σ λυκειο [ αδυνατον μεσα σε τρια χρονια να αφομοιωθει ολη η υλη των αρχαιων σε γραμματικη κ συντακτικο ] κ κατα τριτον ολοι οι μαθητες ανεξαρτητως κλισεων οφειλουν να εχουν αποκτησει γενικη παιδεια .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
προσωπικα αν και δεν μου αρεσουν δεν πιστευω οτι πρεπει να καταργηθουν απο το γυμνασιο... ολοι οι μαθητες πρεπει να αποκτησουν τις βασικες γνωσεις πανω στο μαθημα αυτο μια και ειναι αναποσπαστο κομματι του πολιτισμου μας... στο λυκειο ομως κατα τη γνωμη μου υποβαθμιζεται ο ρολος τους ως μαθημα γενικης παιδειας οποτε πιστευω οτι με το υπαρχον συστημα [και το τονιζω αυτο] θα ηταν καλυτερα να ειναι μονο μαθημα κατευθυνσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aleχrapak

Νεοφερμένος

Ο aleχrapak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τα Αρχαία Ελληνικά όπως σωστά είπατε είναι η γλώσσα των προγόνων μας. Και πρώτον απ'όλα, δεν την μαθαίνουμε για να μιλάμε Αρχαία Ελληνικά. Την μαθαίνουμε για θέμα ιστορίας και για την καλύτερη κατανόηση των σημερινών λέξεων...Ακόμα και στην Αγγλία διδάσκονται Αρχαία Ελληνικά. Βέβαια δεν συμφωνώ απολύτως στο θέμα των ωρών. Τα Αρχαία θα μπορούσαν να ξεκινήσουμε από β-γ' γυμνασίου και 2 ώρες την εβδομάδα. Είναι ένα πολύ σημαντικό μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Βασικώς, ένα επιχείρημα που δεν έχω αναφέρει.

Όποιος ξέρει Αρχαία, ας μου μεταφράσει:

Μιας και το κείμενο φαίνεται πραγματικά ότι ακολουθεί τη γραμματική, τη σύνταξη και τη μορφή που μας διδάσκουν το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Βασικώς, ένα επιχείρημα που δεν έχω αναφέρει.

Όποιος ξέρει Αρχαία, ας μου μεταφράσει:

Μιας και το κείμενο φαίνεται πραγματικά ότι ακολουθεί τη γραμματική, τη σύνταξη και τη μορφή που μας διδάσκουν το σχολείο.

Δεν βλέπω κανένα επιχείρημα εγώ.
Τα αρχαία γράφονταν τότε με κεφαλαία γράμματα κολλητά μεταξύ τους. Οπότε μόνο η μορφή είναι διαφορετική. Η γραμματική και η σύνταξη που γνωρίζουμε σήμερα προέρχεται από κάτι τέτοια κείμενα τα οποία οι μελετητές "αποκρυπτογράφησαν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να καταργηθούν τα αρχαία (τουλάχιστον από το γυμνάσιο). Θεωρούνται νεκρή γλώσσα, δλδ δεν τα μιλάει κανένας. Είναι τελείως άχρηστα. Αντί να μαθαίνουμε μια άλλη ξένη γλώσσα στην θέση τους, ακόμα αυτά μαθαίνουμε. Η γλώσσα αλλάζει με τα δεδομένα κάθε εποχής και εξελίσσεται, εμείς στον 21ο αιώνα δεν θα έπρεπε καν να τα διδασκόμαστε. Ααα ρε Ελλάδα... :P Πρωτοπορία σε όλα. Ας ελπίσουμε τα παιδιά μας, στο μέλλον να μην κάνουν αρχαία στο σχολείο.



Οι Ιταλοί, όμως δεν διδάσκονται λατινικά, εμείς γιατί να διδασκόμαστε αρχαία ?

εκτός από όλα αυτά που διάβασα και σου γράφανε όλοι στις πρώτες σελίδες (στα οποία συμφωνώ απολύτως) θέλω να σου παραθέσω τα λόγια ενός μαθητή ΘΕΤΙΚΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ κατεύθυνσης παρακαλώ και τα συμπεράσματα δικά σου. Νομίζω θα καταλάβεις αμέσως πως αυτή σου η άποψη είναι προϊόν βιαστικής και ανώριμης σκέψης...
Λοιπόν. Ταυτότητα μαθητή: Δ.Μ., πρώτη θέση στο διαγωνισμό της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών για τα έτη 2009, 2010, κέρδισε εύφημες μνείες στην Ολυμπιάδα Φυσικής στο Ζάγκρεμπ το 2010.

Ερώτηση δημοσιογράφου: Γιατί η Ελλάδα έχει τόσες διακρίσεις στις θετικές επιστήμες;
Απάντηση μαθητή: Νομίζω πως όλα οφείλονται στην αρχαία ελληνική γλώσσα, την οποία ευτυχώς ακόμα διδασκόμαστε στο σχολείο, αν και κάπως ακρωτηριασμένη. Στα Αρχαία, η ετυμολογία και το συντακτικό βοηθούν την ανάπτυξη της μαθηματικής σκέψης και της λογικής. Αν αναλύσεις το σχηματισμό των λέξεων, παραδείγματος χάριν, θα δεις μια μαθηματική σχεδόν αλληλουχία, που καμία άλλη γλώσσα δεν έχει σε τέτοιο βαθμό.
(από περιοδικό Κ καθημερινής, Δεκέμβριος 2010)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πολλά λες...

Κανείς δεν σε αναγκάζει να παρακολουθείς το θέμα και να σχολιάζεις.
Χαλάρωσε και μπορεί να μην παίζει και τοσο ρολο η ηλικια αλλα τροπους να χουμε,μην μιλαμε τοσο απολυτα για πραγματα που δεν γνωριζουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
εκτός από όλα αυτά που διάβασα και σου γράφανε όλοι στις πρώτες σελίδες (στα οποία συμφωνώ απολύτως) θέλω να σου παραθέσω τα λόγια ενός μαθητή ΘΕΤΙΚΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ κατεύθυνσης παρακαλώ και τα συμπεράσματα δικά σου. Νομίζω θα καταλάβεις αμέσως πως αυτή σου η άποψη είναι προϊόν βιαστικής και ανώριμης σκέψης...
Λοιπόν. Ταυτότητα μαθητή: Δ.Μ., πρώτη θέση στο διαγωνισμό της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών για τα έτη 2009, 2010, κέρδισε εύφημες μνείες στην Ολυμπιάδα Φυσικής στο Ζάγκρεμπ το 2010.

Ερώτηση δημοσιογράφου: Γιατί η Ελλάδα έχει τόσες διακρίσεις στις θετικές επιστήμες;
Απάντηση μαθητή: Νομίζω πως όλα οφείλονται στην αρχαία ελληνική γλώσσα, την οποία ευτυχώς ακόμα διδασκόμαστε στο σχολείο, αν και κάπως ακρωτηριασμένη. Στα Αρχαία, η ετυμολογία και το συντακτικό βοηθούν την ανάπτυξη της μαθηματικής σκέψης και της λογικής. Αν αναλύσεις το σχηματισμό των λέξεων, παραδείγματος χάριν, θα δεις μια μαθηματική σχεδόν αλληλουχία, που καμία άλλη γλώσσα δεν έχει σε τέτοιο βαθμό.
(από περιοδικό Κ καθημερινής, Δεκέμβριος 2010)

Αυτό είναι η άποψη κάποιου. Δεν σημαίνει πως είναι σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αυτό είναι η άποψη κάποιου. Δεν σημαίνει πως είναι σωστό.

Αααα :mad:Μα δεν καταλαβαινεις; Τα αρχαια και τα θεωρητικα μαθηματα μας μαθαινουν την γλωσσα και το πως να εκφραζομαστε.Τα θετικα μαθηματα και γενικα οι θετικες επιστημες μας μαθαινουν πως να πραττουμε κατι..!Οι οροι στα μαθηματικα κ στην φυσικηη βγαινουν απο την γλωσσα.Το εκατερωθεν στις γωνιες,ολες οι εκφρασεις για το οτιδηποτε ..Πρωτα ψαξε,σκεψου και μετα μιλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
εκτός από όλα αυτά που διάβασα και σου γράφανε όλοι στις πρώτες σελίδες (στα οποία συμφωνώ απολύτως) θέλω να σου παραθέσω τα λόγια ενός μαθητή ΘΕΤΙΚΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ κατεύθυνσης παρακαλώ και τα συμπεράσματα δικά σου. Νομίζω θα καταλάβεις αμέσως πως αυτή σου η άποψη είναι προϊόν βιαστικής και ανώριμης σκέψης...
Λοιπόν. Ταυτότητα μαθητή: Δ.Μ., πρώτη θέση στο διαγωνισμό της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών για τα έτη 2009, 2010, κέρδισε εύφημες μνείες στην Ολυμπιάδα Φυσικής στο Ζάγκρεμπ το 2010.

Ερώτηση δημοσιογράφου: Γιατί η Ελλάδα έχει τόσες διακρίσεις στις θετικές επιστήμες;
Απάντηση μαθητή: Νομίζω πως όλα οφείλονται στην αρχαία ελληνική γλώσσα, την οποία ευτυχώς ακόμα διδασκόμαστε στο σχολείο, αν και κάπως ακρωτηριασμένη. Στα Αρχαία, η ετυμολογία και το συντακτικό βοηθούν την ανάπτυξη της μαθηματικής σκέψης και της λογικής. Αν αναλύσεις το σχηματισμό των λέξεων, παραδείγματος χάριν, θα δεις μια μαθηματική σχεδόν αλληλουχία, που καμία άλλη γλώσσα δεν έχει σε τέτοιο βαθμό.
(από περιοδικό Κ καθημερινής, Δεκέμβριος 2010)

Δεν μπορω να συμφωνησω σε αυτο γιατι σιγουρα πρεπει να τα διδασκομαστε για λογους ιστορικους, γενικης μορφωσης και αυτογνωσιας αλλα οπως κ να το κανουμε ρε παιδια τα αρχαια δε δινουν μαθηματικη σκεψη. Για να μην παρεξηγηθω η νεα ελληνικη που ειναι η γλωσσα που μιλαμε και ειναι πλουσια σιγουρα βοηθαει τη σκεψη κ τη λογικη μας αλλα κανενας μαθητης που ασχολειται με θετικες επιστημες δεν πιστευω πως πρεπει να ασχοληθει με τα αρχαια ωστε να διευρυνει τη μαθηματικη σκεψη του. Το καθε μαθημα εχει το ρολο του ο ρολος των αρχαιων δεν ειναι η αναπτυξη της μαθηματικης σκεψης κ λογικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top