Να κάνω 10% ή να ξαναδώσω πανελλήνιες;

σαπφώ

Νεοφερμένος

Η σαπφώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι αρκετά διχασμένη:/ δεν περασα στην πρώτη μου επιλογή (την εχασα για πάνω κάτω 1.000 μορια). Πρόκειται να παρακολουθησω τα μαθηματα της σχολης στην οποια πέρασα, αλλα δεν ξερω τί θα κανω αν τελικα την σιχαθώ. Να κανω το 10℅ ή να ξαναδώσω πανελλήνιες; Σημειωτέον οτι ειλικρινά δεν ξερω αν εχω τη ψυχική δύναμη για να ξαναδώσω. (είμαι θεωρητική)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Στατιστικα απο φροντιστηρια για τα παιδια που ξαναδινουν πανελ.:
20% γραφουν 1000-2000 μορια παραπανω
25% μενουν στα ιδια
55% γραφουν παρακατω 1000-2000 μορια

Σημερα υπογραφτηκε οτι του χρονουν θα εχουμε παλι τα γνωστα μαθημτα βαρυτητας, εσυ ξερεις αν εισαι κερδισμενη ή ζημιωμενη απο το θεμα αυτο
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Είμαι αρκετά διχασμένη:/ δεν περασα στην πρώτη μου επιλογή (την εχασα για πάνω κάτω 1.000 μορια). Πρόκειται να παρακολουθησω τα μαθηματα της σχολης στην οποια πέρασα, αλλα δεν ξερω τί θα κανω αν τελικα την σιχαθώ. Να κανω το 10℅ ή να ξαναδώσω πανελλήνιες; Σημειωτέον οτι ειλικρινά δεν ξερω αν εχω τη ψυχική δύναμη για να ξαναδώσω. (είμαι θεωρητική)
θες για μουρατη σχολη οπως νομικη ή εισαι σε μεσαιεις κλιμακες?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά έχω την εντύπωση πως με το 10% συνήθως οι βάσεις ανεβαίνουν παρά πέφτουν.

Άμα ξαναδώσεις θα είσαι πιο ξεκούραστη καθώς δεν θα πηγαίνεις σχολείο και θα έχεις για διάβασμα μόνο τα μαθήματα των πανελληνίων όμως και εγώ πιστεύω πως το πιο εφικτό είναι να γράψεις 2000 μόρια παραπάνω το πολύ.

Βέβαια είπες πως την σχολή που σε ενδιαφέρει την έχασες μόνο για 1000 μόρια οπότε δεν χάνεις τίποτα να ξαναδώσεις.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Να ξανα δωσεις! Γιατι να πας σε μια σχολη που μπορει να σιχαθείς; Αυτο που θα σπουδάσεις θα σε ακολουθεί μια ζωη. Τι ειναι 9 μηνες διαβασμ παραπανω; Επισης τη δευτερη χρονια , εχεις πιο καθαρό μυαλο και κανεις καλύτερη προετοιμασία.
Θα βρεις καλούς καθηγητές ή ενα καλο φροντ και θα πανε ολα καλα.
Αυτής της άποψης ειμαι εγω, έφοσον απ οτι καταλαβαινω εχεις ξεκάθαρο στόχο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης τη πρωτη χρονια πολλές φορες δε προλαβαίνεις να καλύψεις τελεια ολες τις πλευρές της ύλης , πχ διδαγμενο ή εξασκηση στα παραθέματα κτλ κτλ κτλ
 

valiia

Νεοφερμένος

Η valiia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θέλω την άποψή σας, φέτος έγραψα 13.325 μόρια μέσω του 1ου πεδίου και λόγω λάθος στο μηχανογραγικό πέρασα σε μία σχολή που δεν μου αρέσει. Τώρα προβληματίζομαι μεταξύ του να δοκιμάσω το 10% και να περάσω κοινωνιολογία ρεθύμνου, στην οποία οι βάση εισαγωγής μέσω 10% ήταν φέτος 12.947 ή να ξαναγράψω: το οποίο το φοβάμαι λίγο. Βέβαια, η άλλη μου επιλογή είναι να πάω στην σχολή που πέρασα και να ελπίσουμε να την περάσω ακόμα και αν δεν μου αρέσει.
 

Prak

Νεοφερμένος

Ο Prak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Βάλια ο πατσάς σου αρέσει ; Αν δεν σου αρέσει ξεκίνα να τον τρως μέχρι να σου αρέσει. Βέβαια μπορεί και να μην τον συμπαθήσεις ποτέ. Ή να μην βρεις ποτέ την όρεξη για να τον φάς.
(Όπου πατσάς : σχολή που περασες) (τώρα αν σου αρέσει ο πατσάς, βάλε μπάμιες ή ο,τι δεν σου αρέσει)

Γνώμη μου να ξαναδώσεις πανελλήνιες. Θα γράψεις καλύτερα απο φέτος αφού θα κάνεις καλύτερη προετοιμασία και θα καλύψεις τα κενά που έχεις. Καλό το 10% αλλά υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες που μπορεί να μην φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ξανά πανελλήνιες... Να μην συμβιβάζεσαι με τίποτα που δεν σ'αρεσει... ❤️❤️❤️❤️
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Θέλω την άποψή σας, φέτος έγραψα 13.325 μόρια μέσω του 1ου πεδίου και λόγω λάθος στο μηχανογραγικό πέρασα σε μία σχολή που δεν μου αρέσει. Τώρα προβληματίζομαι μεταξύ του να δοκιμάσω το 10% και να περάσω κοινωνιολογία ρεθύμνου, στην οποία οι βάση εισαγωγής μέσω 10% ήταν φέτος 12.947 ή να ξαναγράψω: το οποίο το φοβάμαι λίγο. Βέβαια, η άλλη μου επιλογή είναι να πάω στην σχολή που πέρασα και να ελπίσουμε να την περάσω ακόμα και αν δεν μου αρέσει.
Εγω θα προτεινω να παρακολουθησεις τη σχολη που περασες στην αρχη για να δεις αν σου αρεσει αλλιως υπαρχουν και οι κατακτηριες
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ελεος πια με τις κατατακτήριες , τις δώσατε και ξέρετε; Γνωστη μου που τελειωσε με βαθμο 8,10 το Χημικό Αθηνών (τον βαθμο τον αναφέρω για να δείτε οτι δεν ηταν καμια μετρια η αδιάβαστη) περασε στις κατατακτήριες της φαρμακευτικής με την ΕΚΤΗ φορά. Ειναι Πολύ δύσκολες εξετασεις

επίσης, οι κατατακτήριες σημαίνουν να μείνει στη σχολη Που ΔΕΝ της αρέσει 4 χρονια , ναπληρώνουν οι γονεις του σπιτι, λογαριασμούς κτλ κτλ για κατι που ΔΕΝ της αρέσει Για καποιες κατατακτήριες φουλ αβέβαιες .

φυσικά και να ξανα δώσεις πανελλήνιες
 

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Αν το θέλεις τόσο πολύ και είσαι σίγουρη ότι μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις για αυτό χωρίς να τα παρατήσεις στη μέση της χρονιάς, ξαναδώσε. Οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου την 2η χρονιά καθώς έχεις πολύ περισσοτερο χρόνο και η προετοιμασία σου είναι σαφώς καλύτερη. Μη διστάζεις, όλα μια απόφαση είναι :)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Θέλω την άποψή σας, φέτος έγραψα 13.325 μόρια μέσω του 1ου πεδίου και λόγω λάθος στο μηχανογραγικό πέρασα σε μία σχολή που δεν μου αρέσει. Τώρα προβληματίζομαι μεταξύ του να δοκιμάσω το 10% και να περάσω κοινωνιολογία ρεθύμνου, στην οποία οι βάση εισαγωγής μέσω 10% ήταν φέτος 12.947 ή να ξαναγράψω: το οποίο το φοβάμαι λίγο. Βέβαια, η άλλη μου επιλογή είναι να πάω στην σχολή που πέρασα και να ελπίσουμε να την περάσω ακόμα και αν δεν μου αρέσει.

Δεν μπορεις να κανεις μετακινηση φετος ?
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Το 2019 συγκεντρωσα 15254 μορια.Πιστευετε οτι εχω καλες πιθανοτητες να περασω εργοθεραπεια παδα με το 4%?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Το 2019 συγκεντρωσα 15254 μορια.Πιστευετε οτι εχω καλες πιθανοτητες να περασω εργοθεραπεια παδα με το 4%?

Παρα πολλα τα μορια σου στο δυσκολο 3ο και σε δυσκολη χρονια. Δυστηχως η σχολη αυτη ειναι πολυ δημοφιλης τελευταια , φετος εκλεισε στα 15400, οποτε συγκρατημενα αισιοδοξη διοτι παιζεις για μονο 4 θεσεις.
 

Joannana

Νεοφερμένος

Η Joannana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έδωσα πρώτη φορά πανελ το 2020 και πέρασα στη σχολή Χημικών Μηχανικών (εμπ), όμως σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω και να πάω στη 2η μου επιλογή που είναι Πολιτικών Μηχανικών ή στην Αρχιτεκτόνων. Δεν έχω δώσει σχέδιο οπότε θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γίνεται με 10 τοις εκατό να μπω στην αρχιτεκτονική (ίσως δίνοντας μόνο το σχέδιο επιπλέον...δεν γνωρίζω...απλά υποθέτω), ή αν γίνεται με άλλον τρόπο. Δεν έχω βρει απαντήσεις στις ιστοσελίδες των σχολών και γενικότερα γι αυτό το θέμα, οπότε αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει για το πότε μπορώ να κάνω 10 τις εκατό (πχ στο 1ο έτος? στο τέλος ? στην αρχή του έτους?) και για το αν γίνεται να πάω με 10 τις εκατό σε αυτές τις σχολές (και ιδίως στην αρχιτεκτόνων όπου τίθεται το ζήτημα ειδικού μαθήματος). Η βοήθεια όποιου γνωρίζει πραγματικά θα είναι πολύτιμη!!! :girl_angel:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Δυστησχως δεν γινεται να συμπληρωσεις τους βαθμους του 2020 με φετινη εξεταση των 2 σχεδιων.
Με 6% για πολιτικους μηχανικους σιγουρα μπαινεις σε καποιο πανεπιστημιο. Για το εμπ εχοντας περιθωριο τουλαχιστον 600 μοριων παραπανω της περσινης βασης εχεις επλιδοφορες προυποθεσεις.
Η διαδικασια του 10% ειναι κομματι της διαδικασιας των πανελληνιων οχι του παναπιστημιου. Το 2021 μπορεις να διεκδικήσεις το 6% των εισακτεων και το 2022 το 4% των εισακτεων.
Το μηχανογραφικο 6% γινεται μαζι με τα παιδια του 2021 ,αφου εκεινες τις μερες πας στο λυκειο να κανεις ενα νεο πασσγορτ με βαση τον κωδικο υποψηφιου που εχεις ο οποιος φερει και τα περσινα σου μορια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joannana

Νεοφερμένος

Η Joannana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δυστησχως δεν γινεται να συμπληρωσεις τους βαθμους του 2020 με φετινη εξεταση των 2 σχεδιων.
Με 6% για πολιτικους μηχανικους σιγουρα μπαινεις σε καποιο πανεπιστημιο. Για το εμπ εχοντας περιθωριο τουλαχιστον 600 μοριων παραπανω της περσινης βασης εχεις επλιδοφορες προυποθεσεις.
Η διαδικασια του 10% ειναι κομματι της διαδικασιας των πανελληνιων οχι του παναπιστημιου. Το 2021 μπορεις να διεκδικήσεις το 6% των εισακτεων και το 2022 το 4% των εισακτεων.
Το μηχανογραφικο 6% γινεται μαζι με τα παιδια του 2021 ,αφου εκεινες τις μερες πας στο λυκειο να κανεις ενα νεο πασσγορτ με βαση τον κωδικο υποψηφιου που εχεις ο οποιος φερει και τα περσινα σου μορια.
Άρα για την αρχιτεκτονική ο μόνος τρόπος είναι ξανά πανελλήνιες έτσι?
Επίσης έχω γράψει ακριβώς 600 μόρια πάνω από τη βάση των πολιτικών μηχανικών του 20 στην αθήνα :lol:
Μια σκέψη μου είναι να κάνω το 10 τοις εκατό για τους πολιτικούς (γιατί είμαι σχεδόν σίγουρη πως η σχολή που είμαι τώρα δε θα μου αλλάξει τη γνώμη μελλοντικά, αν και όντως σκέφτηκα να περιμένω λίγο ακόμα... αλλά θα δω τι θα κάνω) και να ξαναδώσω την επόμενη χρονιά ελπίζοντας για αρχιτεκτονική( είναι πού αργά για φέτος).
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω για μια φιλη μου που εδωσε το 2019 και εβγαλε 15608 μορια στο 1ο πεδιο και θελει να κανει 4% φετος για παιδαγωγικο δημοτικης εκπα/νηπιαγωγων εκπα/παιδαγωγικο δημοτικης θεσσαλονικης/βολου ή ιωαννινων και κοινωνικη εργασια παδα?Ποια απο αυτες τις σχολες εχει πιθανοτητες να πιασει με βαση τα στατιστικα στοιχεια εκεινης της χρονιας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Άρα για την αρχιτεκτονική ο μόνος τρόπος είναι ξανά πανελλήνιες έτσι?
Επίσης έχω γράψει ακριβώς 600 μόρια πάνω από τη βάση των πολιτικών μηχανικών του 20 στην αθήνα :lol:
Μια σκέψη μου είναι να κάνω το 10 τοις εκατό για τους πολιτικούς (γιατί είμαι σχεδόν σίγουρη πως η σχολή που είμαι τώρα δε θα μου αλλάξει τη γνώμη μελλοντικά, αν και όντως σκέφτηκα να περιμένω λίγο ακόμα... αλλά θα δω τι θα κάνω) και να ξαναδώσω την επόμενη χρονιά ελπίζοντας για αρχιτεκτονική( είναι πού αργά για φέτος).
Καταλαβα δεν σε εξιταρει η φυσικοχημεια τα ρευστα και οι σωληνες θελεις και μια πινελια τεχνης στη ζωη σου, καλο ακουγεται.
Πραγματι για αρχιτεκτονικη θελει παλι εξετασεις. Φετος δυσκολευουν παραπανω τα πραγματα διοτι το σχεδιο μπορει να μην εχει ως βαση το 10/20 που ειχε κλασσικα αλλα αρκετα παραπανω και σε συναρτηση του ποσοστου που θα βαλει το εμπ.
Τα 600 μορια παραπανω για τους πολιτικους θα ηταν υπερ αρκετα ( η σχολη παιρνει ελαχιστους ,7) σε αλλες εποχες , τωρα ομως με την διψα που υπαρχει για αθηνα ειναι ελπιδοφορα. Με το 4% (2022) θα ειναι καλυτερα.
Οι πολιτικοι εχουν παραπανω δικαιωματα ,αλλα εσενα σε τραβα και το εικαστικο στοιχειο που εχουν μεσα οι αρχιτεκτονες?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα ηθελα να ρωτησω για μια φιλη μου που εδωσε το 2019 και εβγαλε 15608 μορια στο 1ο πεδιο και θελει να κανει 4% φετος για παιδαγωγικο δημοτικης εκπα/νηπιαγωγων εκπα/παιδαγωγικο δημοτικης θεσσαλονικης/βολου ή ιωαννινων και κοινωνικη εργασια παδα?Ποια απο αυτες τις σχολες εχει πιθανοτητες να πιασει με βαση τα στατιστικα στοιχεια εκεινης της χρονιας
Ολες αυτες οι σχολες που αναφερεις εχουν δυο κοινα. 1ο ειναι δημοφιλεις στα κοριτσια του 1ου πεδιου και 2ο οι μετεγγραφες φετος στις σχολες αυτες ηταν αποκλειστικη υποθεση των τριτεκνων . Οποτε τα κοριτσια που εμειναν εξω θα προσπαθησουν με το 10%.
Απλησιαστο φαίνεται το παδα κοινωνικης εργασιας και το εκπα δημοτικης.
Αμυδρες ελπιδες το νηπιαγωγων εκπα
επισης αμυδρές ελπιδες το απθ δημοτικης
Ελπιδοφορο το δημοτικης βολου
και σιγουρο το δημοτικης ιωαννινων
Εσυ θα κανεις το μηχανογραφικο σου με βαση τις επιθυμιες σου και οτι κατσει, νεο κοφτη δεν εχεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να παρακολουθείς τα μαθήματά σου και αν μπορείς να δώσεις και πανελλήνιες. Άμα περάσεις εκεί που θες, καλώς, απλά θα ψιλοχασεις 1 χρόνο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top