Να δώσω ξανά πανελλήνιες από άλλη κατεύθυνση;

Guest 596234

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας έχω ένα πρόβλημα στο οποίο θα ήθελα την βοήθεια σας.
Είμαι πρωτοετής φοιτητής από την θετική και εδώ και ένα χρόνο είμαι σε ένα τμήμα που δεν μου αρέσει καθόλου. Πάντα ήθελα να ασχοληθώ με μαθήματα θεωρητικά μιας που η κλίση είναι πιο πολλή σε αυτά αλλά δυστυχώς λόγω οικονομικών αποφάσισα να κατευθυνθώ στη θετική λόγω της επαγγελματικής αποκατάστασης. Σαν ιστορικός ή φιλόλογος σε αυτές τις ημέρες με αρκετή δυσκολία θα έβρισκα δουλειά. Τώρα σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες το 2021 στη θεωρητική κατεύθυνση για να ακολουθήσω το όνειρο μου, χωρίς αρκετές καλές γνώσεις σε αρχαία και λατινικά. Έχω καταβάλει αρκετό χρόνο και αρκετό χρήμα σε αυτή τη σχολή όμως δεν μου αρέσει. Από το πρωί μέχρι το βράδυ σκέφτομαι αυτό το θέμα και κοντεύω να φτάσω στο σημείο να παθαίνω κρίσης πανικού και παράνοιας. Άλλα τέσσερα χρόνια μου μένουν δεν θα αντέξω, όμως τουλάχιστον θα έχω ένα πτυχίο στο χέρι μου όπως μου λένε. Τι να κάνω;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα :),

Δυστυχώς αν δεν σου αρέσει καθόλου και υποφέρεις λόγω της σπουδής σου, εννοείται να την σταματήσεις. Αν έχεις φθάσει σε αυτό το σημείο (να αισθάνεσαι ότι θα πάθεις κρίση πανικού και τέτοια δυσφορία) νομίζω πως έφθασες στα όριά σου... Αν είναι το όνειρό σου η φιλολογία ή η ιστορία να δοκιμάσεις. Δεν θα είναι εύκολα αλλά αξίζει για σένα. Δεν αρκεί να πάρεις απλώς ένα πτυχίο για να το πάρεις, αν δεν σου αρέσει ούτε το πτυχίο ούτε όμως και η μετέπειτα πορεία (σχετιζόμενη με το συγκεκριμένο πτυχίο).

Δεν είναι αργά, για να δοκιμάσεις ξανά.

Κανείς δεν εγγυάται ότι η θετική έχει αποκατάσταση πάντως.
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλησπέρα σας έχω ένα πρόβλημα στο οποίο θα ήθελα την βοήθεια σας.
Είμαι πρωτοετής φοιτητής από την θετική και εδώ και ένα χρόνο είμαι σε ένα τμήμα που δεν μου αρέσει καθόλου. Πάντα ήθελα να ασχοληθώ με μαθήματα θεωρητικά μιας που η κλίση είναι πιο πολλή σε αυτά αλλά δυστυχώς λόγω οικονομικών αποφάσισα να κατευθυνθώ στη θετική λόγω της επαγγελματικής αποκατάστασης. Σαν ιστορικός ή φιλόλογος σε αυτές τις ημέρες με αρκετή δυσκολία θα έβρισκα δουλειά. Τώρα σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες το 2021 στη θεωρητική κατεύθυνση για να ακολουθήσω το όνειρο μου, χωρίς αρκετές καλές γνώσεις σε αρχαία και λατινικά. Έχω καταβάλει αρκετό χρόνο και αρκετό χρήμα σε αυτή τη σχολή όμως δεν μου αρέσει. Από το πρωί μέχρι το βράδυ σκέφτομαι αυτό το θέμα και κοντεύω να φτάσω στο σημείο να παθαίνω κρίσης πανικού και παράνοιας. Άλλα τέσσερα χρόνια μου μένουν δεν θα αντέξω, όμως τουλάχιστον θα έχω ένα πτυχίο στο χέρι μου όπως μου λένε. Τι να κάνω;
Αρχικά, πάρε μια βαθιά ανάσα. Δεν σε πήραν και τα χρόνια. Γι'αυτό είναι το πανεπιστήμιο για να βρείς τις κλίσεις σου αν δεν τις έχεις βρει ήδη. Από τα λεγόμενα σου, υποθέτω ότι σπουδάζεις Πολυτεχνείο;
Καταλαβαίνω την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι και το δίλημμα που έχεις.
Αν πραγματικά αγαπάς την Ιστορία, θα καταφέρεις να κάνεις κάτι,μην φοβάσαι. Όσοι δουλεύουν δεν χάνονται.
Και προετοιμασία προλαβαίνεις να κάνεις, να καλύψεις ότι κενά έχεις μέσα στο καλοκαίρι.
Ήρεμησε και σκέψου το καλά. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι :). Όλα θα πάνε καλά.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,662 μηνύματα.
φιλε αν εισαι σε πολυτεχνειο μην φυγεις.αν φυγεις απο το πολυτεχνειο θα φυγεις μονο για νομικη αν θες να ασχοληθεις με θεωρητικα.μην το κανεις γτ μπορει να το μετανιωσεις.πρεπει να μας πεις σχολη που εισαι
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
φιλε αν εισαι σε πολυτεχνειο μην φυγεις.αν φυγεις απο το πολυτεχνειο θα φυγεις μονο για νομικη αν θες να ασχοληθεις με θεωρητικα.μην το κανεις γτ μπορει να το μετανιωσεις.πρεπει να μας πεις σχολη που εισαι
Ο Ευκλείδης είναι Φώτης Ν2;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ο άνθρωπος λέει καταπιέζεται σε υπερβολικό βαθμό στην συγκεκριμένη σχολή, και πήγε χωρίς να το επιθυμεί ο ίδιος αλλά λόγω των παροτρύνσεων τρίτων [τα συνηθισμένα της χώρας μας]. Σε όποια σχολή και να είναι αν δεν του αρέσει καθόλου, ε δεν αξίζει να μείνει... Σε αυτό με τη Νομική δε συμφωνώ, αν δεν του αρέσει γιατί να πάει;... Πάλι στην ίδια ψυχική κατάσταση θα βρεθεί αν πάει σε σχολή που του είναι εντελώς αδιάφορη, και ας είναι από θεωρητική.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,662 μηνύματα.
Ο άνθρωπος λέει καταπιέζεται σε υπερβολικό βαθμό στην συγκεκριμένη σχολή, και πήγε χωρίς να το επιθυμεί ο ίδιος αλλά λόγω των παροτρύνσεων τρίτων [τα συνηθισμένα της χώρας μας]. Σε όποια σχολή και να είναι αν δεν του αρέσει καθόλου, ε δεν αξίζει να μείνει... Σε αυτό με τη Νομική δε συμφωνώ, αν δεν του αρέσει γιατί να πάει;... Πάλι στην ίδια ψυχική κατάσταση θα βρεθεί αν πάει σε σχολή που του είναι εντελώς αδιάφορη, και ας είναι από θεωρητική.
εχεις δικιο.παρασυρθηκα απο τα δικα μου τα γουστα και το γενικευσα.πρεπει να μας πει και ο φιλος ποια σχολη ειναι γτ ετσι οπως το γραψε ειναι γενικο
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Φιλε μου γραφω αυτο το σχολιο για να σου πω οτι δεν εισαι μονος και εγω στην ιδια ακριβως θεση ειμαι..1ο ετος και σκεφτομαι να δωσω πανελληνιες απο θεωρητικη ενω ημουν σε αλλη κατευθυνση :/
 

Πάνος02

Νεοφερμένος

Ο Πάνος02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και εγώ το ίδιο! Έδωσα φέτος πανελλαδικές και πέρασα μηχανολογία για να ακολουθήσω το επάγγελμα του πατέρα μου, όμως από μικρός ήθελα να ασχοληθώ με ψυχολογία και νομική.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Κοιτάξτε παιδιά πιστεύω εξαρτάται.

Αν είσαι στη μέση/τελειώματα, και τα πας σχετικά καλά, θεωρώ πως δεν αξίζει να φύγεις άμεσα. Για την τιμή των όπλων και κόπου, ρίξε ένα τελευταίο φορτσάρισμα και τέλειωσέ τη τη ρημάδα, για ένα γαμώτο ότι τα κατάφερες κι ας μην σου άρεσε. Κάπου μπορεί (μπορεί και όχι) να το αξιοποιήσεις...
Αν πάλι τώρα είσαι σε αρκετά μικρό έτος και χρωστάς όσα η Ελλάδα, τότε ναι, καλύτερα να μην χάσεις άλλα χρόνια και αν είσαι σίγουρος, διάβα.

Να ξέρετε πως σε κάθε καινούρια αλλαγή, συνήθως περνούμε μία περίοδο που κάνουμε κοιλιά. Η σοφία έγκειται στο να μπορούμε να ξεχωρίσουμε το αν είναι απλά περίοδος προσαρμογής ή δεν κάνει για εμάς αυτό το πράγμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top