Vasiliki Keftedaki

Νεοφερμένος

Η Vasiliki Keftedaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τωρα θα μπω Γ Λυκείου και έχω επιλέξει την θεωρητική κατεύθυνση,καθώς από αυτήν πας Ψυχολογα στην Ελλάδα. Ομως εγω επιθυμώ να σπουδασω κατευθείαν στην Αγγλία. Κανω ερευνα πολυ καιρο τωρα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τα 5 πανεπιστήμια αλλά από ότι έχω δει τα περισσότερα απαιτούν κάποιον βαθμό στις θετικες επιστήμες( μερικά μόνο μαθηματικά γενικής Αλλά τα καλά θέλουν βιολογία ψωμιά κτλ)... Σκέφτομαι να αλλάξω πεδίο,είμαι καλή σε όλα τα μαθηματα, αλλά φοβαμαι ότι δεν θα τα καταφέρω στην Θετική. Όλοι οι φίλοι μου που την έχουν επιλέξει φαίνεται να βασανίζονται. Μήπως είναι πολύ αργά; Αν κάνω φροντιστήριο πρέπει να ξεκινήσω από την ύλη της Β λυκειου; θα φτάσω τους άλλους μαθητές εγκαίρως; (Αγχώνομαι για αυτό μέρες αλλα τώρα που το γραφω μου φαινεται σαν ενα πολυ χαζο πρόβλημα idk) βοήθεια..
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα Βασιλική!

Μιας και έχεις αποφασίσει να σπουδάσεις Αγγλία, σε ενδιαφέρει ο βαθμός Απολυτηρίου, η πιστοποίηση της Αγγλικής γλώσσας (IELTS προτίμησε αν δώσεις για πιστοποιητικό) και τα Α-Levels θα ήταν η καλύτερη επιλογή.

Η Ψυχολογία στο εξωτερικό συνδέεται με Φυσική, Χημεία, Βιολογία και Μαθηματικά. Επομένως, αν έδινες Πανελλήνιες σε αυτά θα ήταν πολύ καλύτερα!

Υπάρχουν πολλά διαφορετικά πιστοποιητικά που ζητούνται από τα Πανεπιστήμια εκεί, για να σε δεκτούν. Αν μπεις στα Πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν θα βρεις αναλυτικά το τι δέχονται.

Για Ψυχολογία, πάντως, καλύτερα Θετική κατεύθυνση, χωρίς δεύτερη σκέψη!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Τωρα θα μπω Γ Λυκείου και έχω επιλέξει την θεωρητική κατεύθυνση,καθώς από αυτήν πας Ψυχολογα στην Ελλάδα. Ομως εγω επιθυμώ να σπουδασω κατευθείαν στην Αγγλία. Κανω ερευνα πολυ καιρο τωρα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τα 5 πανεπιστήμια αλλά από ότι έχω δει τα περισσότερα απαιτούν κάποιον βαθμό στις θετικες επιστήμες( μερικά μόνο μαθηματικά γενικής Αλλά τα καλά θέλουν βιολογία ψωμιά κτλ)... Σκέφτομαι να αλλάξω πεδίο,είμαι καλή σε όλα τα μαθηματα, αλλά φοβαμαι ότι δεν θα τα καταφέρω στην Θετική. Όλοι οι φίλοι μου που την έχουν επιλέξει φαίνεται να βασανίζονται. Μήπως είναι πολύ αργά; Αν κάνω φροντιστήριο πρέπει να ξεκινήσω από την ύλη της Β λυκειου; θα φτάσω τους άλλους μαθητές εγκαίρως; (Αγχώνομαι για αυτό μέρες αλλα τώρα που το γραφω μου φαινεται σαν ενα πολυ χαζο πρόβλημα idk) βοήθεια..

Βασικά υπάρχει conflict εδώ .
Εαν δεν σκοπεύεις να περάσεις Ελλάδα γιατί έχεις σκοπό να εστιάσεις σε άλλη κατεύθυνση ; Γιατί δίνεις καν εδώ που τα λέμε πανελλήνιες εαν πρόκειται να συμμετάσχεις με A Levels ?

Προφανώς για τα Ελληνικά δεδομένα πρέπει να δώσεις απο θεωρητική γιατί απο αυτήν μόνο έχεις πρόσβαση στην ψυχολογία . Σχολές του πεδίου υγείας θα σε προετοίμαζαν καλύτερα για ψυχιατρική μέσω ιατρικής.Οπότε βγαίνεις γιατρός και επομένως η χημεία & η βιολογία είναι πολύ σχετικές επιστήμες.

Δεδομένου οτι τρέμεις στην ιδέα να δώσεις άλλα μαθήματα,αποκλείω το ενδεχόμενο να προετοιμαστείς καλά σε βιολογία,χημεία & φυσική ώστε να περάσεις ιατρική σε 1 χρόνο . Άρα είναι μονόδρομος η θεωρητική για εσένα,όπως το βλέπω . Άλλη επιλογή δεν υπάρχει για Ελλάδα. Είτε θεωρητική & ψυχολογία,είτε υγείας για ιατρική και μετά ψυχιατρική.

Αλλά εαν κάνεις προετοιμασία θα γίνεις χίλια κομμάτια γιατί θα πρέπει να διαβάζεις τα θεωρητικά μαθήματα και ταυτόχρονα ένα θετικό(βιολογία ή/και χημεία) . Στην θέση σου δεν θα έδινα καν οπότε πανελλήνιες και απλά θα εστίαζα στα A-Levels που χρειάζομαι για συγκεκριμένα πανεπιστήμια,εφόσον έχω αποφασίσει οτι θα πάω Αγγλία .
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Τωρα θα μπω Γ Λυκείου και έχω επιλέξει την θεωρητική κατεύθυνση,καθώς από αυτήν πας Ψυχολογα στην Ελλάδα. Ομως εγω επιθυμώ να σπουδασω κατευθείαν στην Αγγλία. Κανω ερευνα πολυ καιρο τωρα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τα 5 πανεπιστήμια αλλά από ότι έχω δει τα περισσότερα απαιτούν κάποιον βαθμό στις θετικες επιστήμες( μερικά μόνο μαθηματικά γενικής Αλλά τα καλά θέλουν βιολογία ψωμιά κτλ)... Σκέφτομαι να αλλάξω πεδίο,είμαι καλή σε όλα τα μαθηματα, αλλά φοβαμαι ότι δεν θα τα καταφέρω στην Θετική. Όλοι οι φίλοι μου που την έχουν επιλέξει φαίνεται να βασανίζονται. Μήπως είναι πολύ αργά; Αν κάνω φροντιστήριο πρέπει να ξεκινήσω από την ύλη της Β λυκειου; θα φτάσω τους άλλους μαθητές εγκαίρως; (Αγχώνομαι για αυτό μέρες αλλα τώρα που το γραφω μου φαινεται σαν ενα πολυ χαζο πρόβλημα idk) βοήθεια..

Το καλύτερο είναι να ψάξεις αναλυτικά τι μαθήματα ζητάνε στις σχολές που σε ενδιαφέρουν. Αν ειναι, καλύτερα να πάρεις συμβουλές από ειδικούς σταδιοδρομίας, γιατί εμείς δεν έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις για να σου πούμε.

Βέβαια, από την στιγμή που ζητούν Μαθηματικά, συνιστώ να επιλέξεις την Θετική Κατεύθυνση, ίσως να δώσεις Πανελλαδικές εξετάσεις, μιας και αρκετά πανεπιστημια του εξωτερικού ζητούν βεβαίωση ότι πήρες μέρος και θέλουν μάλιστα άριστες επιδόσεις (για αυτό να ρωτήσεις τα πανεπιστήμια καθ αυτά), έχοντας πάντα στο νου σου ότι θα πρέπει να αρχίσεις να διαβάζεις σκληρά και Βιολογία, μιας και εκείνη θα σου είναι αναγκαία στο Πανεπιστήμιο.

Ό,τι και να επιλέξεις, να μην τα βάλεις κάτω και να παλέψεις αδιάκοπα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Βασιλική, αν θέλεις πληροφορίες αναλυτικά μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα και τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν!
 
Top