Ναυτιλιακά και παράλληλες σπουδές

Guest 936741

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω διαβάσει σχετικά ποστ με τα ναυτιλιακά όμως δεν βρήκα κάποιο θέμα που θα μπορούσε να με κατατοπίσει για να απαντήσω στο ερώτημα μου. Με τι θα μπορούσα να συνδυάσω τις σπουδές μου στα ναυτιλιακά ;(δεν έχω τελειώσει ακόμα και ούτε έχω εργασιακη εμπειρια με το αντικείμενο για να γνωρίζω εκ των έσω τι θα μου χρησίμευε περισσότερο)Έχω ακούσει διαφορες απόψεις όπως με marketing ,HR, λογιστική, ακόμα και με το τμήμα Διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδων.Σκεφτομαι να κάνω παράλληλες σπουδές σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο δεδομένου ότι αυτήν την στιγμή σπουδάζω σε ιδιωτική σχολή.Επιπλεον θεωρείτε ότι σε αυτόν τον κλάδο μεγαλύτερη βαρύτητα έχει η εργασιακή εμπειρία;

Οποιαδηποτε απάντηση είναι καλοδεχούμενη και βοηθητική.Ευχαριστω!
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω διαβάσει σχετικά ποστ με τα ναυτιλιακά όμως δεν βρήκα κάποιο θέμα που θα μπορούσε να με κατατοπίσει για να απαντήσω στο ερώτημα μου. Με τι θα μπορούσα να συνδυάσω τις σπουδές μου στα ναυτιλιακά ;(δεν έχω τελειώσει ακόμα και ούτε έχω εργασιακη εμπειρια με το αντικείμενο για να γνωρίζω εκ των έσω τι θα μου χρησίμευε περισσότερο)Έχω ακούσει διαφορες απόψεις όπως με marketing ,HR, λογιστική, ακόμα και με το τμήμα Διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδων.Σκεφτομαι να κάνω παράλληλες σπουδές σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο δεδομένου ότι αυτήν την στιγμή σπουδάζω σε ιδιωτική σχολή.Επιπλεον θεωρείτε ότι σε αυτόν τον κλάδο μεγαλύτερη βαρύτητα έχει η εργασιακή εμπειρία;

Οποιαδηποτε απάντηση είναι καλοδεχούμενη και βοηθητική.Ευχαριστω!
Κατ΄αρχάς, αν αναφέρεσαι σε μεταπτυχιακό σε ελληνικό ΑΕΙ, με πτυχίο κολλεγίου/αλλοδαπού ΑΕΙ, δεν μπορείς να κάνεις.

Δεύτερον, όλοι οι τομείς που αναφέρεις είναι τομείς σε μία επιχείρηση. Με το υπόβαθρο των ναυτιλιακών σε προπτυχιακό επίπεδο, μπορείς να κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε όποιον τομέα προανέφερες, management, hr, marketing, logistics κλπ. και να εργαστείς σε αυτόν τον τομέα σε ναυτιλιακές εταιρείες, brokers, ναυπηγεία, διαχείριση λιμένων κλπ.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό θα ήταν να εργαστείς πρώτα σε ναυτιλιακή, να περάσεις από όλα τα τμήματα και αργότερα να αποφασίσεις. Να δεις ποιες θέσεις σου αρέσουν για να τις κυνηγήσεις. Σε μια ναυτιλιακή , υπάρχουν τα τμήματα που αναφέρεις
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ανάλογα το τι θές να ασχοληθείς θα στοχεύσεις και το αντίστοιχο αντικείμενο υπάρχουν για ολων των ειδών τα γούστα πόστα στις ναυτιλιακές έχουν το crew department,Chartering department,Supply department,HR,Finance,IT κτλ καθε τι εχει και δικό του αντικείμενο.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Πρέπει να δείς ποιο αντικείμενο σε ενδιαφέρει να ξέρεις πάντως οτι επι του συνόλου του προσωπικού μιας ναυτιλιακής ένα πολύ μικρό ποσοστό είναι απο ναυτιλιακά το μεγαλύτερο μέρος των γραφείων στελεχώνεται αρχικαπετάνιους και αρχιμηχανικούς σε ποσοστό περίπου 60% ενα αλλο μεγάλο ποσοστό της τάξης του 30% είναι λογιστές,δικηγόροι,ασφαλιστές κτλ και μόνο ενα 10% είναι απο ναυτιλιακά.Συνήθως απο ναυτιλιακά επανδρώνουν θέσεις στο Manning/Crew δηλαδή πληρώματα ή στα Purchasing δηλαδή τροφοδοσίες πλοίων ή σε πολύ ελάχιστες περιπτώσεις Operations/Chartering.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να εργαστείς πρώτα σε ναυτιλιακή, να περάσεις από όλα τα τμήματα και αργότερα να αποφασίσεις. Να δεις ποιες θέσεις σου αρέσουν για να τις κυνηγήσεις. Σε μια ναυτιλιακή , υπάρχουν τα τμήματα που αναφέρεις
Σε ποιά ναυτιλιακή ή γενικότερα εταιρεία έχεις δεί εσύ εργαζόμενο να περνάει απο 10 τμήματα για να αποφασίσει σε πιό να κάτσει?Δηλαδή αμα είσαι λογιστής ξαφνικά μπορεί να βρεθείς στο τεχνικό τμήμα της ναυτιλιακής να ελέγχεις λιπαντικά και καύσιμα για το πλοίο ή στο ΙΤ να προσπαθείς να φτιάξεις το δορυφορικό τηλέφωνο για να μιλήσει το γραφείο με το πλοίο?
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ποιά ναυτιλιακή ή γενικότερα εταιρεία έχεις δεί εσύ εργαζόμενο να περνάει απο 10 τμήματα για να αποφασίσει σε πιό να κάτσει?Δηλαδή αμα είσαι λογιστής ξαφνικά μπορεί να βρεθείς στο τεχνικό τμήμα της ναυτιλιακής να ελέγχεις λιπαντικά και καύσιμα για το πλοίο ή στο ΙΤ να προσπαθείς να φτιάξεις το δορυφορικό τηλέφωνο για να μιλήσει το γραφείο με το πλοίο?


Ως πρακτικάριος πάνω κάτω θα τα δει
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ως πρακτικάριος πάνω κάτω θα τα δει
Δεν υφίσταται αυτό που λές σε ένα τμήμα θα μπείς σαν πρακτικάριος όχι για όλα.Υπάρχει συσχετισμός στις εσωτερικές μεταθέσεις που γίνονται εντός μια εταιρείας δηλαδή αντε εναν ανθρωπο απο το operations να τον μετακινήσουν στο chartering ή το ανάποδα ή μπορεί να μετακινήσουν ατομο απο το operations στα πληρώματα δηλαδή αλληλένδετα μεταξύ τους τμήματα κι αυτό θα γίνει ίσως μετά απο πολύ καιρό και εφόσον μείνει κενή κάποια θέση στο ένα τμήμα και δεν μπορούν να το καλύψουν με νέα πρόσληψη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top