Ναυπηγών - Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ

Abacus

Νεοφερμένος

Ο Abacus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Φίλε μου zoner βρίσκομαι στην ίδια ακριβώς κατάσταση με εσένα για αυτό κι έχω λιώσει τις αναζητήσεις στο google τις τελευταίες μέρες και έπεσα πάνω σε αυτό το site καθώς και διάφορα άλλα.

Ένα χρήσιμο που βρήκα (εκτός από το επίσημο της σχολής) είναι ένα φοιτητικό φόρουμ www.e-polytexneio.gr που έχει κι έναν οδηγό πρωτοετών (γενικά για το πολυτεχνείο) πράγμα πολύ χρήσιμο αν δεν έχεις ιδέα. Μπορείς να τον βρεις εδώ.

Επίσης αν πας εκεί που λέει Forum Ναυπηγών Μηχανικών -> Γενικές Συζητήσεις και Νέα Σχολής Ναυπηγών θα δεις έχει κάποια ενδιαφέροντα θέματα και για το τι μπορεί να κάνει ένας ναυπηγός κτλ

Όσο για τον ραδιοφωνικό σταθμό του Πολυτεχνείου όπως θα δεις και στο site που σου παρέθεσα (έχει link για την σελίδα του σταθμού μαζί με έναν player που κάνει μετάδοση) είναι www.polytexneiofm.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoner

Νεοφερμένος

Ο zoner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γιώργο δεν εννοούσα της σχολής το site :P δικιά μου παράλειψη

abacus αυτό ακριβώς που έψαχνα ευχαριστώ και για το ραδιόφωνο ευχαριστώ αν βρεις κι άλλα πες μου και τα λέμε και στην σχολή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoner

Νεοφερμένος

Ο zoner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πέρασα! Πέρασα! Πέρασαααααα! :D :D :D :D

Οι υπόλοιποι τι κάνατε? Abacus είμαστε συμφοιτητές? :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Δε ξερω για τον Abacus, αλλα με εμενα εισαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Abacus

Νεοφερμένος

Ο Abacus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδιά κι εγώ πέρασα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Μπράβο παιδιά, καλωσήρθατε!!!
είμαι μέλος και στο e-polytexneio, μόλις πάρετε mail από την σχολή να γραφτείτε και εκεί, θα έχετε αρκετή βοήθεια!!
η σχολή είναι πολύ ωραία!!! εξαιρετική η επιλογή σας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Αν γνωριζει καποιος κατι για τις εγγραφες, να μας ειδοποιησει και τους υπολοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
να μπαίνετε εδώ μία φορά την ημέρα, και αν βγει κατι θα το μαθετε ;)
https://acadinfo.central.ntua.gr/gram/anakoin.nsf/anakoinnm?openpage

δείτε και εδώ για χαρτιά που θα χρειαστείτε, αλλά περιμένετε και τις επίσημες ανακοινωσεις
https://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=118&t=1024
(χαρτια από γιατρούς μάλλον δεν χρειάζονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Παιδιά,δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα ήδη,αλλά θα ήθελα όποιος ξέρει να μου δώσει πληροφορίες για αυτή τη σχολή!Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω με τι μπορείς να ασχοληθείς βγαίνοντας..Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Παιδιά,δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα ήδη,αλλά θα ήθελα όποιος ξέρει να μου δώσει πληροφορίες για αυτή τη σχολή!Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω με τι μπορείς να ασχοληθείς βγαίνοντας..Ευχαριστώ!:)

αμα μπεις στο site της σχολης και δεις εκει που λεει τομεις νομιζω πως θα παρεις μια ιδεα για τις "ασχολιες" της σχολης.

Σημειωση:Δεν ειμαι στη σχολη απλα μπηκα λιγο να δω...Καποιος πιο σχετικος ας λυσει την απορια του παιδιου. Δεν λεει να μεινει αναπαντητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Παιδια κι εγω θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα γιατι με ενδιαφερει η σχολη και ισως τη δηλωσω με το 10%.Οι αποφοιτοι αυτης της σχολης εχουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τους μηχανολογους μηχανικους + καποια δικαιωματα σχετικα με τη ναυπηγικη ή μπορουν να εργαστουν αποκλειστικα ως ναυπηγοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδια κι εγω θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα γιατι με ενδιαφερει η σχολη και ισως τη δηλωσω με το 10%.Οι αποφοιτοι αυτης της σχολης εχουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τους μηχανολογους μηχανικους + καποια δικαιωματα σχετικα με τη ναυπηγικη ή μπορουν να εργαστουν αποκλειστικα ως ναυπηγοι?

Η απάντηση είναι όχι. Το μεγαλύτερο μέρος των επαγγελματικών δικαιωμάτων των μηχανολόγων και των ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών είναι κοινό. Οι μηχανολόγοι έχουν κάποια επαγγελματικά δικαιώματα που δεν τα έχουν οι ναυπηγοί μηχανολόγοι και οι ναυπηγοί μηχανολόγοι έχουν κάποια επαγγελματικά δικαιώματα που δεν τα έχουν οι μηχανολόγοι. Καμία από τις δύο ειδικότητες δεν υποδεέστερη της άλλης.

Η σχολή ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ είναι δύσκολη. Οι ελάχιστες απαιτήσεις για την απονομή του διπλώματος του διπλώματος του ναυπηγού μηχανολόγου μηχανικού ΕΜΠ είναι επιτυχής εξέταση σε 63 εξαμηνιαία μαθήματα και εκπόνηση διπλωματικής εργασίας.

Ως μεταπτυχιακός φοιτητής στο ΔΠΜΣ που συντονίζει η Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ, έχω να πω ότι δυστυχώς δε λείπουν οι απαράδεκτοι καθηγητές και από αυτή τη σχολή. Συμβαίνουν τραγικά πράγματα που σε κάνουν να τραβάς τα μαλλιά σου. Υπάρχουν βέβαια και λίγοι εξαιρετικοί καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Προς τους paladin και Civilara, τα δικαιωματα στη ναυπηγικη δεν τα λες "καποια δικαιωματα παραπανω". Ειναι ενας κλαδος πανω στον οποιο εχουν δικαιοδοσια αποκλειστικα οι ναυπηγοι (εκτος απο καποια μερη της δουλειας που εχουν να κανουν με το μηχανολογικο κομματι, και εργαζονται και καποιοι μηχανολογοι, θεσεις παντως οι οποιες καλυπτονται και απο ναυπηγους). Η σχολη ειναι κατα κυριο λογο, και στη συνειδηση του κοσμου δηλαδη, σχολη Ναυπηγων, με το "Μηχανολογων" να περνα σε δευτερη μοιρα και συχνα να παραλειπεται.
Επιβεβαιωνω (με βαρια καρδια) πως η σχολη ειναι αρκετα δυσκολη. Πολλα μαθηματα (στο α' εξαμηνο ειχαμε 9), πολλες ωρες παρακολουθησης (σχεδον απαραιτητη, παρα την ελλειψη εργαστηριων) τα οποια συνδυαζονται με τη βαρεμαρα του α' εξαμηνου. Οχι πως τα επομενα ειναι ευκολοτερα, απο ο,τι εχω δει. Ειναι μεγαλη αποφαση για οποιον θελει να παει. Αν θελετε να παρακολουθειτε καθημερινα, μην περιμενετε να τελειωνετε πριν τις 2:30 , και αυτο δεδομενου του οτι θα ειστε εκει απο τις 8:30.Αλλιως πιανει απογευμα.

PS Civilara αν θες στειλε μου μηνυμα σχετικα με αυτο που ανεφερες για τους καθηγητες της σχολης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Τελικά μετά το πτυχίο με τι ακριβώς μπορείς να ασχοληθείς...??
(@paladin_k20 Θα τη δηλώσεις με 10% είπες?Δεν έχεις μείνει ευχαριστημένος από τους ΗΜΤΥ..?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Σκοπός Σχολής
Το Τμήμα καταρτίζει επιστήμονες Ναυπηγούς, που μελετούν, σχεδιάζουν, κατασκευάζουν και επιβλέπουν τη λειτουργία πλωτών μέσων (πλοία, πλωτές δεξαμενές, πορθμεία κ.ά.) και ταυτόχρονα παρέχει στους φοιτητές του άρτια κατάρτιση στον τομέα της Μηχανολογίας.
Προγράμματα Σπουδών
ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ: 10 ΕΞΑΜΗΝΑ Το 10ο αφιερώνεται στην πραγματοποίηση της διπλωματικής εργασίας.Το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος έχει συνταχθεί με τέτοιον τρόπο,ώστε αφ'ενός να παρέχονται στους σπουδαστές οι βασικές επιστημονικές γνώσεις στις περιοχές της Ναυπηγικής και της Ναυτικής Μηχανολογίας, αφ' ετέρου να καλύπτονται οι απαιτήσεις του ευρύτερου φάσματος επαγγελματικής απασχόλησης των διπλωματούχων Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών. ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ Ε.Μ.Π. 1. Ναυτική και Θαλάσσια Τεχνολογία και Επιστήμη
Αγορά Εργασίας
ΤΥΠΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ - ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ Οι απόφοιτοι εγγράφονται στο Τ.Ε.Ε. και λαμβάνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Στο μητρώο μελών του Τ.Ε.Ε. είναι εγγεγραμμένοι 130 Ναυπηγοί και 1.192 Ναυπηγοί Μηχανολόγοι. Έχουν το δικαίωμα να υπογράφουν χωρίς περιορισμό μελέτες κατασκευής πλωτών έργων και ναυπήγησης σκαφών κάθε είδους, μεγέθους και χωρητικότητας, εγκαταστάσεις ναυπηγείων και ναυπηγικές εργασίες. Επίσης, μπορούν να υπογράφουν μελέτες βιομηχανικών, ενεργειακών, μηχανολογικών, ηλεκτρολογικών και υδραυλικών έργων "υπό πίεση" χωρίς περιορισμό. Ο Ναυπηγός αν θελήσει να ασχοληθεί με μελέτες ή εργοληψίες, θα πρέπει να αποκτήσει Μελετητικό και Εργοληπτικό Πτυχίο από τη Γενική Γραμματεία Δημοσίων Έργων, όπως όλοι οι Μηχανικοί. Στο ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ μπορεί να εργαστεί σε υπηρεσίες Υπουργείων, σε Οργανισμούς Λιμένων και ναυπηγεία. Στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ μπορεί να εργαστεί σε γραφεία ναυπηγικών μελετών ως σύμβουλος και εμπειρογνώμονας σε ναυτιλιακά γραφεία και οργανισμούς ελέγχων αξιοπλοΐας σκαφών κ.ά. ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Στον τομέα των ναυπηγικών δραστηριοτήτων φαίνεται να έχει ξεπεραστεί η οξύτατη κρίση, που είχε ως αποτέλεσμα τον περιορισμό των ναυπηγικών εργασιών. Με αυτά τα δεδομένα μεγάλος αριθμός Ναυπηγών έχει απορροφηθεί από την αγορά εργασίας τα τελευταία δύο χρόνια. Η συνεχής ναυπήγηση νέων πλοίων και οι ανάγκες συντήρησής τους φαίνεται ότι εξασφαλίζουν ένα καλύτερο μέλλον για τους Ναυπηγούς τα χρόνια που έρχονται. Το ποσοστό ανεργίας του κλάδου έχει περιοριστεί πλέον στο 2,7%. ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ Ναυπηγός Μηχανικός
edu4u

---------------------------------------
Κρατάω μια επιφύλαξη για το 2,7% (ποσοστό ανεργίας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Τελικά μετά το πτυχίο με τι ακριβώς μπορείς να ασχοληθείς...??
(@paladin_k20 Θα τη δηλώσεις με 10% είπες?Δεν έχεις μείνει ευχαριστημένος από τους ΗΜΤΥ..?)

Η σχολη μου αρεσει πολυ και δεν το εχω μετανιωσει!Θα κανω μηχανογραφικο σιγουρα για ΗΜΜΥ ΕΜΠ και ισως ΜΜ ΕΜΠ (1η και 2η επιλογη αντιστοιχα) απλως ηθελα καποιες πληροφοριες για να δω κατα ποσο σχετιζονται οι μηχανολογοι με τους ναυπηγους καθως η μηχανολογια δε με αφηνει και αδιαφορο...ωστοσο εχω καταληξει οτι θα δηλωσω μονο τις 2 πρωτες σχολες (και οσο περναει ο καιρος μπορει να γινει και 1 μονο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
ΗΜΜΥ ΕΜΠ ε??Τώρα μιλάς σωστά...:P(Όνειροο.....!)
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες άλς!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
+1 ότι είναι δύσκολη
αλλά εντάξει, πολυτεχνείο είσαι, δεν θα το βγάλεις με τον καφέ στο χέρι...

αλλά είναι πολύ ωραία!
και το επίπεδο σπουδών και το επίπεδο των καθηγητών είναι καλό! μάλιστα αν συγκρίνει κανείς με το χάος που επικρατεί σε άλλες σχολές, ακόμα και στου πολυτεχνείου, τότε δεν νομίζω ότι πρέπει να έχουμε παράπονο..

ναι δεν είναι όλα τέλεια.. ούτε όλοι οι καθηγητές είναι καλοί.. αλλά σαν σύνολο είναι μία πάρα πολύ καλή σχολή που δίνει τις απαραίτητες γνώσεις, ένα καλό πτυχίο και τουλάχιστον με τα τωρινά δεδομένα, σχετικά εύκολα μια θέση εργασίας.

όσο για το τι κάνει ένας ναυπηγός, μπορείτε να το δείτε εδώ https://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=119&t=3217 , είναι αρκετά κατατοπιστικό.

και αν θέλετε και άλλες πληροφορίες για τη σχολή, στέλνετε ελεύθερα pm και οποτε μπορώ απαντάω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Εχει δικιο ο Χρηστος. Σε συγκριση με αυτα που γινονται στις υπολοιπες σχολες (βλ. ΗΜΜΥ), ειμαστε κολλεγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top