Ναυπηγών - Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
τα ιδια εχουμε με τους ναυπηγους? αδικια!:P
χωρις να γνωριζω τα μαθηματα των ναυπηγων ,εξ οσων εχω δει δεν εχουν ιδια μαθηματα με τα δικα μας...

μα αυτό λέω. Όπως βρήκα δεν έχουν τα ίδια με τους μηχανολόγους. πχ δεν έχουν ενεργειακές μελέτες

Ας μας διαφωτίσει κάποιος ναυπηγός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
καπου ειχε μαζεψει ολα τα επαγγελματικα δικαιωματα των μμ ο Civilara ,με googlarisma δεν βρηκες τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kypselioths

Νεοφερμένος

Ο kypselioths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
το πτυχιο ενος ναυπηγου κατωχειρωνει ,τυπικα, το δικαιωμα να εργαστει και ως μηχανολογος μηχανικος καποιος. απο εκει και περα ειναι αλλο θεμα αν ο ναυπηγος νιωθει σιγουρος/εχει την τεχνογνωσια να αναλαβει δουλεια μηχανολογου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Σαν τηλε-θεατής των συνομιλιών σας, ένα πράγμα, σαν αφελής, έχω να ρωτήσω:
Γιατί τόσο κάψιμο και ξεψύρισμα του θέματος ποιος τα έχει περισσότερα ή και μεγαλύτερα; Ή με τι ασχολείται ο καθένας; Έτσι και αλλιώς οι νόμοι στην Ελλάδα πάνε τυχαίο περίπατο...
Μήπως και το ένα πτυχίο είναι αρκετό στις μέρες μας; Γιατί τόση ανασφάλεια και κόμπλεξ;

Παίδες εν κατακλείδι, σπουδάστε την επιστήμη σας, ζήστε σαν νέοι φοιτητές, στρωθείτε στο διάβασμα (δεν μας βλέπω καλά) διότι η εξεταστική "σφάζει" κόσμο και αφήστε τις ηλίθιες θεωρίες και συγκρίσεις τύπου ομοιότητες-διαφορές...καμία επιστήμη δεν είναι τέλεια, θεϊική...κτλ. Τέλειες και θεϊικές είναι μόνο τα δροσερά μπουμπούκια μέσα στην ζέστη των ημερών μας, δηλ., οι κουκλάρες φοιτητριούλες με τα καυτά μίνι-σορτσάκια και φανελάκια, ... ;) :D :laugh: :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Φίλε μου στις πολυτεχνικές σχολές, όσο έχω καταλάβει, τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι πολύ σημαντικά!
Σκέψου πχ να δηλώσω ναυπηγός επειδή μου αρέσει ΚΑΙ αυτό (όπως και οι ΑΠΕ κλπ) και στη συνέχεια να διαπιστώσω ότι οι ναυπηγοί τελικά δεν έχουν κανένα δικαίωμα σε ενεργειακά και συνεπώς θα έπρεπε να δηλώσω ΗΜΜΥ ή μηχανολόγος ώστε να μπορώ να ασχοληθώ με ανανεώσιμες!!

* Εγώ δεν είμαι ήδη φοιτητής ή απόφοιτος. Θα γίνω μάλλον... Και την ψάχνω μην κάνω κάποιο χοντρό λάθος στο μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Στην Ελλάδα είναι όλα φλού εργασιακά. Ότι δηλώσεις είσαι. Δες π.χ. στην Ελβετία ή στην Ολλανδία, τι μπορείς να κάνεις με τέτοια πτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Τα δικαιώματα Μελέτων, αναφέρονται εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
3.Μηχανολογοι μηχανικοί >> 5,9,12,14,15,27
10.Ναυπηγοί, Ναυπηγοί Μηχανολόγοι 9,12,15,27

αρα χάνουν το 14 οι ναυπηγοί: Ενεργειακές μελέτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
3.Μηχανολογοι μηχανικοί >> 5,9,12,14,15,27
10.Ναυπηγοί, Ναυπηγοί Μηχανολόγοι 9,12,15,27

αρα χάνουν το 14 οι ναυπηγοί: Ενεργειακές μελέτες

BINGO!

στις πολυτεχνικές σχολές, όσο έχω καταλάβει, τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι πολύ σημαντικά

Δεν είναι μόνο στις πολυτεχνικές... είναι ΠΑΝΤΟΥ! Και αυτά τα τονίζουμε εμείς οι μεγαλύτεροι ότι έχουν ουσιαστικά αξία και πρέπει να προσέχετε οι ηλικιακά μικρότεροι, και όχι οι αστραφτερές ταμπέλες των διαφόρων ΑΕΙ/ΑΤΕΙ.

Στην Ελλάδα είναι όλα φλού εργασιακά. Ότι δηλώσεις είσαι.

Δεν θα το έλεγα. Υπάρχουν βέβαια επαγγέλματα και από τις δύο πλευρές του ποταμού, αλλά αυτό με το "φλου" δεν αφορά την πλειοψηφία των επαγγελμάτων από ΙΕΚ-ΑΤΕΙ-ΑΕΙ μιας και οι επαγγελματικές τους δράσεις ορίζονται από τα... επαγγελματικά τους δικαιώματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Χαίρεται και από εμένα!
έδωσα φέτος πανελλήνιες και τα έχω πάει πολύ καλά!!
στόχος μου, από την αρχή της χρονιάς ήταν να πιάσω το Δ.Ε.Τ( Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας στην ασοε)...γενικά μου άρεσε και είχα δει οδηγό σπουδών κλπ και μου άρεσε αρκετά και επειδή δεν έβρισκα κάποια άλλη σχολή να με ενθουσιάζει, πέρα από τους Ηλεκτρολόγους στο ΕΜΠ, το οποίο όμως θεωρούσα άπιαστο όνειρο, θεωρούσα ότι θα δήλωνα μόνο αυτή τη σχολή...
Τελικά τα πήγα καλύτερα απ'ότι περίμενα(έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον :p) και υπάρχει το ενδεχόμενο να πιάνω και μηχανολόγους και ναυπηγούς...

Εδώ λοιπόν θα ήθελα τη βοήθεια και την εμπειρία σας...
Πιστεύω ότι επαγγελματικά μία σχολή του ΕΜΠ σου δίνει περισσότερες προοπτικές απότι μια οικονομική σχολή, ενώ με μεταπτυχιακά μπορείς να ασχοληθείς με διάφορους τομείς, κάτι που δε γίνεται με μια οικονομική σχολή...Επίσης έχω ακούσει από γνωστούς ότι η ναυπηγοί έχουν πολύ καλή δουλειά και καλό μισθο...

Σε σχέση με τη σχολή...θα ήθελα να ρωτήσω όλους εσάς πως σας φαίνεται...έχει ενδιαφέρον? γενικά η φυσική και τα μαθηματικά μου αρέσουν και μπορώ να διαβάσω(βέβαια τη σχολική φυσική φέτος τη μίσησα, αλλά φαντάζομαι ότι ήταν λόγω εξετάσεων, γιατί πάντα μου άρεσε η φυσική)..δεν με ενδιαφέρει τόσο από πλευράς δυσκολίας, ξέρω ότι είναι δύσκολη, αλλά έχω όρεξη να διαβασω,να παρακολουθώ κλπ, και ο ξάδερφος μου έχει τελειώσει μηχανολογος ΕΜΠ και μπορεί να με βοηθήσει, αν τα βρω σκούρα...αυτό που με νοιάζει είναι να έχει ενδιαφέρον και η πλειοψηφία των καθηγητων να είναι καλοί, να μην μπαίνεις στο μάθημα τους και το επόμενο τέταρτο να φεύγεις για καφε...

επίσης. μετά σαν απόφοιτος, ποια ακριβώς θα είναι η καθημερινότητά μου στην εργασία? διάβασα τον οδηγό σπουδών, αλλά δεν ήταν και πολύ κατατοπιστικός...ξέρει κανείς λεπτομέρειες, ή που μπορώ να βρω πληροφορίες?

επίσης, τα μεταπτυχιακά τι μπορεί να περιλαμβάνουν(εκτός από καθαρά ναυπηγικά-τεχνκά θέματα και οικονομικα, πχ πληροφορική?)? είναι αναγκαία για την εύρεση μια θεσης εργασίας?

έχω ακούσει ακόμα για τα πολλά ταξίδια...
σίγουρα θα μου άρεσε για μερικά χρόνια να ταξιδεύω, ή να μείνω στο Ντουμπάι, Κίνα, Ιαπωνία...
αλλά δεν ξέρω αν θα ήθελα να το κάνω για όλη μου τη ζωή...θα μπορέσω κάποια στιγμή να αποκτήσω μόνιμη "βάση"(γύρω στα 25 με 28 μου χρόνια)?

διάβασα σε προηγούμενες σελίδες για το σχέδιο...αν κατάλαβα καλά τον πρώτο χρόνο είναι στο χέρι και μετά χρησιμοποιειται υπολογιστής,ε? είναι δύσκολο στο έρι?? γενικά το χέρι μου δεν πιάνει, αντίθετα στον υπολογιστή είμαι αρκετά καλός....θα έχω πρόβλημα?

έχω advanced στα αγγλικά και C1(παλιό Mittelstufe) στα Γερμανικά...
θέλω να πάρω profficiency στα αγγλικά και σκοπεύω από Σεπτέμβρη να ξεκινήσω φροντιστήριο.... θα μου άρεσε όμως να θυμηθώ λίγο και τα γερμανικά, γιατί τα έχω ξεχάσει τελείως, γιατί έχω χάσει την επαφή, και να κάνω στη σχολή(όποια και αν επιλέξω)....πιστεύετε ότι είναι εφικτός ο συνδυασμός αγγλικών, σχολής και γερμανικών στη σχολή(απ'ότι έχω διαβάσει ο βαθμός δεν μετράει στο πτυχίο)
επίσης έστω ότι παίρνω στο πρώτο εξάμηνο, μπορώ να μην πάρω στο δεύτερο? και στο εξάμηνο που είναι υποχρεωτική η ξένη γλώσσα, έχει σημασία αν εχω επιλέξει κάποια σε προηγούμενο εξάμηνο(δηλαδή αν πάρω γερμανικά στην αρχή που είναι προαιρετική, μπορώ μετά να αλλάξω σε αγγλική)?

Συγγνώμη για την πολυλογία μου, αλλά όπως καταλαβαίνετε έχουν μαζευτεί πολλές απορίες....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostis_8

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, ειμαι νεο μελος στην παρεα! Τα αποτελεσματα δεν εχουν βγει ακομα, αλλα πιστευω οτι τα εχω παει αρκετα καλα για να περναω σε ολες τις σχολες του Πολυτεχνειου. Συγκεκριμενα ειμαι αναμεσα στην ΗΜΜΥ και την ΝΜΜ. Το αντικειμενο των 2 σχολων ειναι πολυ διαφορετικο ομως με ενδιαφερουν εξισου. Εχω παρακολουθησει ολο το φορουμ του ΗΜΜΥ και των ΝΜΜ αλλα ακομα δεν εχω καταληξει με σιγουρια.. Μπορειτε να συγκρινετε τις σχολες κυριως ως προς την προπτυχιακη ζωη(ελευθερος χρονος, χρονος διαβασματος, καθηγητες των δυο σχολων κλπ) και την επαγγελματικη αποκατασταση? Ειμαι διατεθημενος να ψαξω και στο εξωτρικο εφοσον δω οτι δεν βρισκω καλη δουλεια στο αντικειμενο των σπουδων μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
όπως ίσως διάβασες και από πάνω και εγώ έχω πολλές απορίες και ίσως δεν είμαι κατάλληλος να απαντήσω, αλλά μου φαίνεται ότι οι ναυπηγοί έχουν καλύτερη αποκατάσταση...όσο για τους καθηγητές σε πολλά μαθήματα είναι κοινοί...
και οι δύο είναι δύσκολες σχολές, αλλά οι ναυπηγοί μαζί με τους μηχανολόγους θεωρούνται οι πιο δύσκολες του ΕΜΠ....
(όλα αυτά σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει, οπότε καλό θα ήταν να τα επιβεβαιώσει/διαψεύσει κάποιος που να γνωρίζει καλύτερα)

ps συγχαρητήρια για την υψηλή βαθμολογία σου, εύχομαι οι προσδοκίες σου να επιβεβαιωθούν και απο τα αποτελέσματα...(άντε να δούμε ποτε θα ανακοινωθούν ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
φιλε kostis_8,αν και σπουδαζω μμ θα μπορουσα να σου πω οτι οι ηλεκτρολογοι εχουν περαση ,οπως και οι πολιτικοι ,αλλα ειναι πολλοι.
λογω του οτι συγκαταλεγονται στις top top (πιο πανω δεν παει λεμε) σχολες ολοι τρεχουν για εκει,και μιλαμε για πανω απο 600 παιδια στο πρωτο ετος ετσι?

απο κει και περα ειναι μια πολυ καλη σχολη ,αλλα φιλε οσο αφορα τον χρονο εδω εχω μια ενσταση.πηγαινοντας σε αυτες τις σχολες ,δεν θα αραξεις ποτε ,δυστυχως ,εργαστηρια ,σχεδια ,εργασιες ,σειρες ασκησεων ,προοδοι ,παρακολουθησεις ,δεν θα σου αφηνουν πολυ χρονο,και το σημαντικοτερο προσωπικο διαβασμα,πιστευω οτι αρκουν για να σου ροκανιζουν τον χρονο ολη την εβδομαδα.Δηλαδη πχ αμα χασεις καποιες διαλεξεις ,μετα μπορει να μπεις και να μην καταλαβαινεις τιποτα.

για τους ναυπηγους εχω να πω οτι εχουν δυο καλα:ειναι μονο μια σχολη ,ειναι λιγα ατομα ,θα δεις στην πραξη τι σημαινει να ειτσε 250 και τι αμα ειστε 50 στο τμημα.

παντως εδω που τα λεμε αν δεν εχεις τρελα με ηλεκτρισμους και καραβια σκεψου τους μηχανολογους,ισως η πιο υποτιμημενη (και δυσκολη ) σχολη ειναι και πιο καλα που δεν την προτιμουν πολλοι!

@christos4
ωραια τα οσα λες ,αλλα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει τιποτα ,ολα εξαρτονται απο σενα,το που θα δουλεψεις και τι επιλογες θα κανεις


ελπιζω να εδωσα μια γευση τουλαχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostis_8

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Χαίρεται και από εμένα!
έδωσα φέτος πανελλήνιες και τα έχω πάει πολύ καλά!!
στόχος μου, από την αρχή της χρονιάς ήταν να πιάσω το Δ.Ε.Τ( Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας στην ασοε)...γενικά μου άρεσε και είχα δει οδηγό σπουδών κλπ και μου άρεσε αρκετά και επειδή δεν έβρισκα κάποια άλλη σχολή να με ενθουσιάζει, πέρα από τους Ηλεκτρολόγους στο ΕΜΠ, το οποίο όμως θεωρούσα άπιαστο όνειρο, θεωρούσα ότι θα δήλωνα μόνο αυτή τη σχολή...
Τελικά τα πήγα καλύτερα απ'ότι περίμενα(έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον :p) και υπάρχει το ενδεχόμενο να πιάνω και μηχανολόγους και ναυπηγούς...

Εδώ λοιπόν θα ήθελα τη βοήθεια και την εμπειρία σας...
Πιστεύω ότι επαγγελματικά μία σχολή του ΕΜΠ σου δίνει περισσότερες προοπτικές απότι μια οικονομική σχολή, ενώ με μεταπτυχιακά μπορείς να ασχοληθείς με διάφορους τομείς, κάτι που δε γίνεται με μια οικονομική σχολή...Επίσης έχω ακούσει από γνωστούς ότι η ναυπηγοί έχουν πολύ καλή δουλειά και καλό μισθο...

Σε σχέση με τη σχολή...θα ήθελα να ρωτήσω όλους εσάς πως σας φαίνεται...έχει ενδιαφέρον? γενικά η φυσική και τα μαθηματικά μου αρέσουν και μπορώ να διαβάσω(βέβαια τη σχολική φυσική φέτος τη μίσησα, αλλά φαντάζομαι ότι ήταν λόγω εξετάσεων, γιατί πάντα μου άρεσε η φυσική)..δεν με ενδιαφέρει τόσο από πλευράς δυσκολίας, ξέρω ότι είναι δύσκολη, αλλά έχω όρεξη να διαβασω,να παρακολουθώ κλπ, και ο ξάδερφος μου έχει τελειώσει μηχανολογος ΕΜΠ και μπορεί να με βοηθήσει, αν τα βρω σκούρα...αυτό που με νοιάζει είναι να έχει ενδιαφέρον και η πλειοψηφία των καθηγητων να είναι καλοί, να μην μπαίνεις στο μάθημα τους και το επόμενο τέταρτο να φεύγεις για καφε...

επίσης. μετά σαν απόφοιτος, ποια ακριβώς θα είναι η καθημερινότητά μου στην εργασία? διάβασα τον οδηγό σπουδών, αλλά δεν ήταν και πολύ κατατοπιστικός...ξέρει κανείς λεπτομέρειες, ή που μπορώ να βρω πληροφορίες?

επίσης, τα μεταπτυχιακά τι μπορεί να περιλαμβάνουν(εκτός από καθαρά ναυπηγικά-τεχνκά θέματα και οικονομικα, πχ πληροφορική?)? είναι αναγκαία για την εύρεση μια θεσης εργασίας?

έχω ακούσει ακόμα για τα πολλά ταξίδια...
σίγουρα θα μου άρεσε για μερικά χρόνια να ταξιδεύω, ή να μείνω στο Ντουμπάι, Κίνα, Ιαπωνία...
αλλά δεν ξέρω αν θα ήθελα να το κάνω για όλη μου τη ζωή...θα μπορέσω κάποια στιγμή να αποκτήσω μόνιμη "βάση"(γύρω στα 25 με 28 μου χρόνια)?

διάβασα σε προηγούμενες σελίδες για το σχέδιο...αν κατάλαβα καλά τον πρώτο χρόνο είναι στο χέρι και μετά χρησιμοποιειται υπολογιστής,ε? είναι δύσκολο στο έρι?? γενικά το χέρι μου δεν πιάνει, αντίθετα στον υπολογιστή είμαι αρκετά καλός....θα έχω πρόβλημα?

έχω advanced στα αγγλικά και C1(παλιό Mittelstufe) στα Γερμανικά...
θέλω να πάρω profficiency στα αγγλικά και σκοπεύω από Σεπτέμβρη να ξεκινήσω φροντιστήριο.... θα μου άρεσε όμως να θυμηθώ λίγο και τα γερμανικά, γιατί τα έχω ξεχάσει τελείως, γιατί έχω χάσει την επαφή, και να κάνω στη σχολή(όποια και αν επιλέξω)....πιστεύετε ότι είναι εφικτός ο συνδυασμός αγγλικών, σχολής και γερμανικών στη σχολή(απ'ότι έχω διαβάσει ο βαθμός δεν μετράει στο πτυχίο)
επίσης έστω ότι παίρνω στο πρώτο εξάμηνο, μπορώ να μην πάρω στο δεύτερο? και στο εξάμηνο που είναι υποχρεωτική η ξένη γλώσσα, έχει σημασία αν εχω επιλέξει κάποια σε προηγούμενο εξάμηνο(δηλαδή αν πάρω γερμανικά στην αρχή που είναι προαιρετική, μπορώ μετά να αλλάξω σε αγγλική)?

Συγγνώμη για την πολυλογία μου, αλλά όπως καταλαβαίνετε έχουν μαζευτεί πολλές απορίες....!


Φιλε Χρηστο σευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!
Νομιζω οτι εχω απαντησεις σε ορισμενες αποριες σου. Ρωτησα εναν αποφοιτο της ΝΜΜ για το σχεδιο και μου ειπε οτι παροτι υπαρχει σχεδιο σε μερικα 6μηνα δεν ειναι δυσκολο και ακομα και αυτοι που δεν ηταν καλοι δεν αργησαν να το περασουν, αρα μην ανυσηχεις!
Οσο αφορα τις ξενες γλωσσες, αποτι εχω πληροφορηθει, διαλεγεις υποχρεωτικα μια ξενη γλωσσα και την παρακολουθεις τα 4 πρωτα 6μηνα! Αν εχεις lower H proficiency (η τα αντιστοιχα διπλωματα στις αλλες γλωσσες) τοτε δεν εξεταζεσαι τα πρωτα 3 εξαμηνα αλλα το τεταρτο ειναι υποχρεωτικο για ολους!
Τωρα κατα ποσο μπορεις να συνδιασεις ολα αυτα που λες... ειναι δικο σου θεμα και προσπαθεια...
Ελπιζω να βοηθησα. Επισημαινω οτι δεν φοιτω σε καποια απο τις σχολες που αναφερεις αρα δεν εχω προσωπικη πειρα. Απανταω συμφωνα με οσα εχω ακουσει και διαβασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
το τεταρτο εξαμηνο ειναι υποχρεωτικη η ξενη γλωσσα γιατι κανεις ορολογια ναυπηγικης.

στις περισσοτερες ετσι ειναι.
σχετικα με το σχεδιο ,απο εμπειρια σου λεω οτι θελει κωλο ητοι πολυ προσπαθεια και χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostis_8

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
φιλε kostis_8,αν και σπουδαζω μμ θα μπορουσα να σου πω οτι οι ηλεκτρολογοι εχουν περαση ,οπως και οι πολιτικοι ,αλλα ειναι πολλοι.
λογω του οτι συγκαταλεγονται στις top top (πιο πανω δεν παει λεμε) σχολες ολοι τρεχουν για εκει,και μιλαμε για πανω απο 600 παιδια στο πρωτο ετος ετσι?

απο κει και περα ειναι μια πολυ καλη σχολη ,αλλα φιλε οσο αφορα τον χρονο εδω εχω μια ενσταση.πηγαινοντας σε αυτες τις σχολες ,δεν θα αραξεις ποτε ,δυστυχως ,εργαστηρια ,σχεδια ,εργασιες ,σειρες ασκησεων ,προοδοι ,παρακολουθησεις ,δεν θα σου αφηνουν πολυ χρονο,και το σημαντικοτερο προσωπικο διαβασμα,πιστευω οτι αρκουν για να σου ροκανιζουν τον χρονο ολη την εβδομαδα.Δηλαδη πχ αμα χασεις καποιες διαλεξεις ,μετα μπορει να μπεις και να μην καταλαβαινεις τιποτα.

για τους ναυπηγους εχω να πω οτι εχουν δυο καλα:ειναι μονο μια σχολη ,ειναι λιγα ατομα ,θα δεις στην πραξη τι σημαινει να ειτσε 250 και τι αμα ειστε 50 στο τμημα.

παντως εδω που τα λεμε αν δεν εχεις τρελα με ηλεκτρισμους και καραβια σκεψου τους μηχανολογους,ισως η πιο υποτιμημενη (και δυσκολη ) σχολη ειναι και πιο καλα που δεν την προτιμουν πολλοι!

@christos4
ωραια τα οσα λες ,αλλα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει τιποτα ,ολα εξαρτονται απο σενα,το που θα δουλεψεις και τι επιλογες θα κανεις


ελπιζω να εδωσα μια γευση τουλαχιστον


Σευχαριστω για τις πληροφοριες Μιχαλη!
Αρχικα ημουν 100% για ΗΜΜΥ αλλα ο λογος που τωρα υπολογιζω εξισου και τους ΝΜΜ ειναι οτι μπαινουν μονο 60 και μονο στο ΕΜΠ. Σε αντιθεση με τους ΗΜΜΥ που βγαινουν γυρο στους 1000 το χρονο και αν προσθεσουμε σαυτους τους αποφοιτους ολων των παρομοιων σχολων (τεχνικων υπολογιστων,πληροφορικης κλπ)γινονται μερικες χιλιαδες... Το γεγονος οτι 8α ειμαι ενας μεταξυ στους 50 και οχι ενας μεταξυ 200+ στις διαλεξεις το θεωρω πολυ σημανικο και θετικο.. Οσο αφορα τον ελευθερο χρονο και το διαβασμα ειμαι προετοιμασμενος ναι στρωθω σε οποια σχολη και αν τελικα επιλεξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
βασικα γουστα ειναι αυτα ,αλλα δεν καταβαινω γιατι καποιος να προτιμησει ΝΜΜ και οχι μμ,εφοσον η δευτερη σχολη καλυπτει ειλικρινα τεραστιο ευρος επαγγελματων και οχι κατι τοσο στενο οσο τα καραβια και η κατασκευη τους.

καλα αποτελεσματα σε οτι και να επιλεξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μιχάλη πως είναι η κατάσταση στο ΕΜΠ σε σχέση με μηχανολόγους στην Πάτρα; Ιδιο επίπεδο είναι; Υπάρχει λόγος κάποιος να προτιμήσει την Αθήνα σε σχέση με την Πάτρα στους μηχανολόγους;
Μάλλον τα πιάνω και τα δύο τμήματα και το σκέφτομαι και αυτό (μένω Καλαμάτα μόνιμα).

Το 2009 τέτοιο καιρό ετοιμαζόσουν και εσύ... Τελικά τα βρήκες όπως τα υπολόγιζες; Πως τα πήγες με τα μαθήματα; Τα περνάς; Χρόνο ελεύθερο δεν αφήνει καθόλου η σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Για οσους ενδιαφερονται για ναυπηγους:

Ειμαι πρωτοετης ναυπηγος (οποτε δεν ξερω και τα παντα για τη σχολη ;p ). Η αληθεια παντως ειναι πως, οντως, το οτι ειμαστε 60 (πρακτικα 70κατι μαζι με Κυπρο, 10% κλπ κλπ) ειναι μεγαλο θετικο γιατι οι ναυπηγοι εχουν μεγαλυτερη απορροφηση απο αλλους αποφοιτους σχολων. Καποτε, πριν καν τελειωσεις τη σχολη, σε εβρισκαν ναυτηλιακες εταιρειες για εργασια, απο μονες τους! Τωρα σιγουρα θα ναι πιο δυσκολα τα πραγματα.. αλλα αυτο ισχυει για ολους ;)
Η σχολη ειναι αρκετα δυσκολη. 1ο εξαμηνο ξεκινας με 9 ωραιοτατα μαθηματα αλλα στο 2ο χαλαρωνεις με 7 ;) Τα 2-3 πρωτα χρονια, οπως σε ολες τις πολυτεχνικες σχολες, κανεις μαθηματικα και φυσικη κυριως. Μετα ερχονται τα 'καλα'.
Το σχεδιο στο 1ο εξαμηνο ειναι στο χερι αλλα στο 2ο ειναι στον υπολογιστη. Ξενη γλωσσα απ οσο ξερω κανουμε απο 3ο εξαμηνο, αλλα οποιος εχει οποιοδηποτε διπλωμα, παιρνει απαλλαγη και κανει μονο στο 4ο που ειναι ορολογια.
Απο καθηγητες, υπαρχουν οι πολυ καλοι (που μαζευονται και 40/60 φοιτητες << καλο ποσοστο θεωρειται ;p ) αλλα υπαρχουν κανα 2 που καταφερνουν να συγκεντρωσουν 5/60 :pp Αυτο παντως θα το δει ο καθενας μονος του.. αναλογως τι καταλαβαινει και αν πιστευει οτι αξιζει η παρακολουθηση. Παντως, σπανια να μην ειναι απαραιτητη η τελευταια. Μην κανετε το λαθος να μην εχετε καποια επαφη μεσα στο εξαμηνο με τα μαθηματα γιατι δυσκολα τα περνας με 5 μερες διαβασμα.. Σε καποια βεβαια θες δε θες, εχεις επαφη λογω εργασιων. Παρ' ολα αυτα, σαν το σχολειο δεν ειναι ;)
Ως ναυπηγος, μπορεις να δουλεψεις σε ναυπηγειο, να επιβλεπεις κατασκευες, να σχεδιαζεις πλοια, να δουλεψεις σε ναυτηλιακες εταιριες, η σε νηογνωμονα... υπαρχουν και αλλες επιλογες. Παντως οποιος ψαξει, βρισκει δουλεια.. αρκει να το θελει ;)
Ταξιδια, υπαρχουν αλλα εξαρταται απο το τι θα ακολουθησεις.
Η σχολη παντως ειναι αρκετα ενδιαφερουσα. Απο μηχανολογος, δεν νομιζω να αποκτας γνωσεις ναυπηγικες (σε βαθος), κανοντας ενα μεταπτυχιακο. Ουτε λεγεσαι 'ναυπηγος' με αυτον τον τροπο. Απο την αλλη, ο ναυπηγος, δεν ασχολειται αποκλειστικα και μονο με πλοια. Εχει και καποια δικαιωματα μηχανολογου απ οσο ξερω. Αν και δεν ειναι συνηθως πρωτη επιλογη, τελικα, οσοι μπαινουν στους ναυπηγους, δεν το μετανοιωνουν ;)

Α και Χρηστο4, δεν ξερω για σενα, παντως εμενα τα μαθηματικα και η φυσικη της γ λυκειου, μου λειπουν ;p Αυτα που κανουμε σαν φοιτητες στο πανεπιστημιο, απεχουν αρκετα απο τα του σχολειου......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
logikosS

πολύ κατατοπιστικές οι απαντήσεις σου!
από την εμπειρία που έχω από φίλους και συγγενείς φοιτητές, η παρακολούθηση είναι όχι απαραίτητη, αλλά αναγκαία, ειδικά σε δύσκολες σχολές, όπως το πολυτεχνείο!
κοιτά, και εγώ, τώρα που έχει περάσει καιρός από τότε που σταμάτησα να διαβάζω και έφυγε το άγχος των εξετάσεων, θα έλεγα ότι είχαν ενδιαφέρον...απλά ήταν που είχα μπει στο τριπάκι των εξετάσεων, με τα σοσ, αντισόσ, δεν παίζει να πέσει, αλλά ας το κοιτάξω μήπως και....
τα μαθηματικά μου άρεσαν!

πίσω στα των ναυπηγών...
γενικά πώς είναι η σχολή(εκτός από δύσκολη ;) )?
απ'ότι καταλαβαίνω εσύ είσαι (πολύ) ευχαριστημένος...?
αν και το διάβασμα στο πανεπιστήμιο διαφέρει από του σχολείου και είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα, από την μέχρι τώρα εμπειρία σου (και φαντάζομαι από συζητήσεις κλπ με συμφοιτητές) πόσο χρόνο πρέπει να αφιερώνει κανείς πάνω κάτω στο διάβασμα? -όχι σε εξεταστική περίοδο, κανονικά...
αα! και τέλος το σχέδιο σε δυσκόλεψε? σε υπολογιστή με τι προγράμμα? autocad?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top