Ναυπηγών - Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Παιδια να σας κανω μια ερωτηση...οσοι απο σας μπηκατε στην εν λογω σχολη εχετε ηδη ακρες η γονεις στο επαγγελμα..??ρωταω γιατι ναι μεν ενδιαφερομαι για το αντικειμενο αλλα και εχω ακουσει ποσο κλειστη ειναι η ''κοινωνια'' των ναυπηγων..καποιος που δεν εχει καμια γνωριμια στο χωρο εχει καποιο ουσιαστικο μελλον?και αναφερομαι αποκλειστικα για ΕΛΛΑΔΑ..(οκ εξωτερικο εχει πολλες περισσοτερες προοπτικες) :)

Εγω συγκεκριμενα δεν εχω καποιον γνωστο... παρ'ολα αυτα, δεν εχω κανενα προβλημα να βγω εξω. Εσυ ενδιαφερεσαι μονο για Ελλαδα? Ακομα και αν ειναι κλειστη η κοινωνια, δεν μπορει να ειναι αδυνατο να βρεις δουλεια εδω...(?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ezkallithea

Νεοφερμένος

Ο Eni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Αυριο αραζουμε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tus

Νεοφερμένος

Ο tus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ποια η γνωμη σας για τη σχολη:hmm:
παιδια ειμαι 17 και θα ηθελα να μαθω τη αποροφητικοτητα εχει η σχολη
-----------------------------------------
Θα ήθελα να μαθω τι απορροφητικοτητα εχει η σχολη αυτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ezkallithea

Νεοφερμένος

Ο Eni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
παιδια ειμαι 17 και θα ηθελα να μαθω τη αποροφητικοτητα εχει η σχολη
-----------------------------------------
Θα ήθελα να μαθω τι απορροφητικοτητα εχει η σχολη αυτη;

μμμμμμ

η ανεργεια κυμαινεται κοντα στο 2% στους αποφοιτους της σχολη

και οπως μας εχουν πει καθηγητες πριν 2-3 χρονια υπηρχε αρνητικη ανεργια για τους ναυπηγους

(δηλαδη οι φοιτητες εβρισκαν δουλεια πριν καλα-καλα παρουν το πτυχιο)

φυσικα λογω της καταραμενης κρισης οι αριθμοι αυτοι θα αλλαξουν αλλα και παλι σε συγκριση με αλλες ειδικοτητες μηχανικων εχει μακραν την μεγαλυτερη αποροφητικοτητα

αν και βρεθηκα κατα λαθος στην σχολη αφου ηταν 4η επιλογη (ναι σωστα ειμαι αποτυχημενος ηλεκτολογος/πολιτικος/μηχανολογος μηχανικος)
τωρα που βλεπω τα πραγματα απο μεσα καταλαβα οτι ηταν η καλυτερη επιλογη

Φετος ειμαι 1ο ετης και

την συστηνω ανεπιφυλακτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
παιδια ειμαι 17 και θα ηθελα να μαθω τη αποροφητικοτητα εχει η σχολη
-----------------------------------------
Θα ήθελα να μαθω τι απορροφητικοτητα εχει η σχολη αυτη;
Να ξέρεις ότι στους μηχανικούς και ιδιαίτερα στους ηλεκτρολόγους - μηχανολόγους -ναυπηγούς υπάρχει μηδενική ανεργία αν έχεις όρεξη για μόρφωση, δουλειά και νέες ιδέες. Σε αντίθετη περίπτωση θα είσαι σε άσχημη κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιμιλι

Νεοφερμένος

Ο αιμιλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια! Ειμαι μαθητης β λυκειου και σκεφτομαι να γινω ναυπηγος μηχανολογος μηχανικοσ! Θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζει να πας και θα ηθελα δυο λογια για το επαγγελμα αυτο! Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackpete

Νεοφερμένος

Ο panagiotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Ειμαι μαθητης β λυκειου και σκεφτομαι να γινω ναυπηγος μηχανολογος μηχανικοσ! Θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζει να πας και θα ηθελα δθο λογια για το επαγγελμα αυτο! Ευχαριστω!
από όσο έχω ακούσει για να βρεις δουλειά μετά θες ή γνωστό η να βγεις έξω.
(1ετής μηχανολόγος μηχανικός στο ΕΜΠ είμαι. στο ίδιο κτήριο είμαστε με τους ναυπηγούς. )
εσύ θες να πας εκεί γιατί σου αρέσει να γίνεις ναυπηγός? βσκ πες τι ψάχνεις για να ξέρω κ τι να σου πω. τι θες να μάθεις? για που μπορείς να δουλέψεις μετά? για τη σχολή?
γενικά οι σχολές από όσο ξέρω(τουλάχιστον οι μηχανολόγοι, οι ναυπηγοί κ οι μεταλλειολόγοι που ξέρω) έχουν ένα οδηγό σπουδών. εκεί μπορείς να βρει πολλές χρήσιμες πληροφορίες. θεωρητικές πάντα.
εδώ είναι ο οδηγός σπουδών για τους ναυπηγούς
https://www.naval.ntua.gr/graduate/odigos_09_10/OdigosSpoudwn0910.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mple

Νεοφερμένος

Ο mple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας παίδες,

όσοι ψάχνεστε με τη Σχολή Μηχανολόγων ή Ναυπηγών checkάρετε το Forum τους στο Ε.Μ.Π.:

https://www.e-polytexneio.gr/ - Μηχανολόγοι Μηχανικοί & Ναυπηγοί ΕΜΠ


Στο Forum βέβαια μπορείς να γραφτείς μόνο αν είσαι σπουδαστής ΕΜΠ γιατί θέλει τα στοιχεία της σχολής, αλλά ακόμα και αυτοί που απλά την ψάχνουν με τις συγκεκριμένες σχολές μπορούν να ρίξουν μια ματιά να δουν περί τίνος πρόκειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλό αλλά το ότι πρέπει να είσαι φοιτητής για να μπορείς να μπεις άσχημο! Έτσι δεν παίρνουμε τις πληροφορίες που θέλουμε. Κρίμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackpete

Νεοφερμένος

Ο panagiotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
βσκ σαν σχολή έχουμε 2 forum :P
υπάρχει κ το ntuamech.forumotion.net
(για κάποιον άγνωστο λόγο υπάρχει μία διαμάχη μεταξύ τους (των 2 φόρουμ). ενώ κάποιοι αδμιν είναι κ φίλοι μεταξύ τους από όσο έχω καταλάβει)
κ να μπορούσες να δεις δν θα έβλεπες κ πολλά. βέβαια υπάρχουν κάποιοι οδηγοί αλλά κ πάλι δν νομίζω ότι θα καταλάβνες κ πολλά. βσκ το μόνο που θα έβλεπες είναι τα χάλια μας :P
εγώ είμαι πρώτο έτος κ ακόμα δν έχω καταλάβει κ πολλά για την σχολή μας :P
γενικά ρώτα ότι θες
ειδικά άμα είσαι αθήνα σου προτείνω μπες ώρα μαθήματος να δεις λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες!
1)Όταν λες τα χάλια μας τι εννοείς; 2) Γιατί δεν έχεις καταλάβει ακόμα πολλά για τη σχολή; 3) Πόσες ώρες είσαι στη σχολή;
4) Όταν λες να περάσω ώρα μαθήματος ,το εννοείς και πως γίνεται αυτό; Πειραιά μένω! 5) Τα 2 site τι έχουν "να χωρίσουν";:P
Σε ζάλισα αλλά χαίρομαι που μιλώ με κάποιον από μέσα γιατί η σχολή με ενδιαφέρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mple

Νεοφερμένος

Ο mple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
α) το ntuamech.forumakers αφορά μόνο σε μηχανολόγους, όχι σε ναυπηγούς.
β) αυτό εδώ το βιβλίο https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0377079 έχει τρελές πληροφορίες για όλες τις σχολές της ελλάδας
γ) Μπορείς να περάσεις μια βόλτα και από τη γραμματεία της σχολής να ζητήσεις έναν οδηγό σπουδών.


Αλλά σε γενικές γραμμές κράτα τα εξής κατά νου:

- Οι Ναυπηγοί είναι ένα από τα πιο κλειστά επαγγέλματα της Ελλάδας. Δηλαδή κανείς άλλος δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά τους. (Ενώ τη δουλειά του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού πχ την κάνουν σε μεγάλο βαθμό και Μηχανολόγοι ή Φυσικοί ή ΣΕΜΦίτες κοκ)
- Η ναυτιλία στην Ελλάδα είναι η μεγαλύτερη στον κόσμο και #1 πλουτοπαραγωγική πηγή της χώρας. Δηλαδή πολλά λεφτά για τους ΝΜΜ που ξεκινάνε με 2.000?+ πρώτο μισθό.
- Οι ΝΜΜ στην Ελλάδα είναι μόνο 60 άτομα πανελλαδικώς ανά έτος, καθώς μόνο το ΕΜΠ παίρνει Ναυπηγούς και αυτό λίγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackpete

Νεοφερμένος

Ο panagiotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες!
1)Όταν λες τα χάλια μας τι εννοείς; 2) Γιατί δεν έχεις καταλάβει ακόμα πολλά για τη σχολή; 3) Πόσες ώρες είσαι στη σχολή;
4) Όταν λες να περάσω ώρα μαθήματος ,το εννοείς και πως γίνεται αυτό; Πειραιά μένω! 5) Τα 2 site τι έχουν "να χωρίσουν";:P
Σε ζάλισα αλλά χαίρομαι που μιλώ με κάποιον από μέσα γιατί η σχολή με ενδιαφέρει!
2) 1ο έτος κ 2ο από ότι μου έχουν πει κάνουμε πολύ γενικά μαθήματα. (πολλά μαθηματικά.κ όχι πάντα με τους καλύτερους καθηγητές). 3 έτος κάνουμε μαθήματα από όλες τις ροές. το 3 αρχίζει να είναι ωραίο αφού κάνεις πλέον μαθήματα πιο μηχανολογικά κ όχι τόσο γενικά. κάνεις βασικά μαθήματα από όλες τις ροές κ έτσι βλέπεις ποια από όλες σου αρέσει. βέβαια το πια ροή θα διαλέξεις δν έχει κ μεγάλη σημασία για μετά όταν θα ψάχνεις για δουλειά από οτι μου έχουν πει. αλλά ούτε αυτό είναι απόλυτο. (τεσπα για αυτό έχουμε χρονια) κ 4 έτος διαλέγουμε ροή έτσι 4κ 5 έτος κάνουμε μαθήματα ροής. από ότι μου έχουν πει όλοι το 4 κ 5 έτος είναι πολύ ωραία.
αυτά από ότι έχω καταλάβει ισχύουν για όλες τις σχολές. αλλά όχι τόσο έντονα. σαν μηχανολόγος μπορείς να ασχοληθείς για πάρα πολλά θέματα . στο εξωτερικό είναι χωρισμένος ο κλάδος σε πάρα πολλούς. οπότε καταλαβαίνεις ότι έχει μια ιδιαιτερότητα η σχολή μας :P (αν δν παινέψεις κ τον τόπο σου :P)
3) όταν λες πόσες ώρες είσαι στην σχολή τι εννοείς? πόσες ώρες έχουμε μάθημα? δες εδώ το πρόγραμμά μας https://www.mech.ntua.gr/gr/studies/ugrads/program .
πόσες ώρες πατάω? ή πόσες ώρες ένας καλός φοιτητής πρέπει να πηγαίνει? αυτό είναι ένα θέμα που οι απόψεις διίστανται. έχω ρωτήσει πολλούς. πάντως ένα είναι το σίγουρο. άμα θες να έχεις κ ζωή δν θα πηγαίνεις σε όλα. εγώ 1 εξάμηνο στην αρχή πήγαινα στα 6/8 μαθήματα. τα παιξα. μετά σε 4 κ τέλος σε κανένα. ηταν αποτυχία. τώρα 2 εξάμηνο παρακολουθούσα ανελλιπώς 2 μαθήματα κ αλλά 3 πήγαινα 80%. αυτό πιστεύω για μένα είναι το πιο ισορροπημένο. πάντως να πατάς σε όλα άμα θες να ζήσεις κ την ζωή σου ξέχασέ το.
4) θα έρθεις σχολή μία μέρα που μπορείς κ θα μπεις σε ένα αμφιθέατρο να παρακολουθήσεις ένα μάθημα. τώρα βσκ την άλλη βδομάδα γράφουμε οπότε δν γινετε κανονικό μάθημα. οι περισσότεροι κάνουν ασκήσεις η τρέχουν να βγάλουν την ύλη. επειδή έχεις χρόνο καλύτερα από Σεπτέμβρη έλα μπες στο αμφιθέατρο κ δες. μην ανησυχείς δν θα σου πουν τπτ.κ εξετάσεις να ερθεις να γράψεις το πιο πιθανό είναι σε μερικά μαθήματα να μην το πάρουν χαμπάρι :P. ή άμα θες στείλε ένα πμ κ σε πάω έγω σε κανά μάθημα.
5) το μόνο που έχουν να χωρίσουν είναι ο κομπλεξισμός κάποιον ατόμων κ ο εγωισμός τους( αυτό παραπέμπει στην ερώτησή σου νο1). κ μάλιστα όχι των αδμιν. έχω γνωρίσει τον νέο αδμιν κ 2 mod από το e-pol... κ τον αδμιν κ 2 mod του ntuamech κ είναι μια χαρά παιδιά. κάποιοι δν ξέρω ποιοι έχουν δημιουργήσει ένα κλίμα έχθρας.
μια κατάσταση που θυμίζει τις παρατάξεις. .

τεσπα θα τα δεις. όπως κ τι εννοώ με τα χάλια μας. από τους φοιτητές(όχι όλους) μεχρι τους καθηγητές(όχι όλους) κ τις παρατάξεις. πριν λίγο ξύπνησα κ δν είναι καλή ιδέα να μιλάω για μλκες(εννοώ για την απάντηση στο 1) ). (πρέπει να σταματήσω να κοιμάμαι στις8 το απόγευμα. το βράδυ μετά δν εχω τι να κάνω. κ ιδού το αποτέλεσμα. όλα τα παραπάνω).


έχω γνωρίσει αρκετά άτομα τελειόφοιτους (6έτος κυρίως-ναι 6χρονια είναι να τελειώσεις είναι το φυσιολογικό για ένα καλό φοιτητή) κ αρκετές από τις πληροφορίες που έχω γράψει δν είναι λόγια δικά μου. πλην του 5 κ του 1 που το ενσωμάτωσα στο 5 τα οποία είναι καθαρά δικές μου σκέψεις επηρεασμένες αρκετά από τις συζητήσεις με άτομα από μεγαλύτερα έτη.

Υ.Γ. για τους ναυπηγούς δν ξέρω πολλά πράγματα. από όσο ξέρω πάντως είναι πολύ κλειστό επάγγελμα κ ότι θες μέσο για να δουλέψεις Ελλάδα. αυτό ακούγετε πολύ έντονα. πάντως που λέει ο μπλε για 2000 ευρώ πρώτο μισθό δν ξέρω κάτι. αλλά πχ κ γενικότερα για όλους τους μηχανικούς λένε κατώτατος μισθός 1500 ευρώ αλλά από έχω ακούσει αυτός ο μισθός ήταν δύσκολος κ πριν την κρίση. οπότε τέτοιες πληροφορίες μόνο από πρώτο χέρι να τις ακούτε καλύτερα. (το ξαναλεώ. δν ξέρω μπορεί ο μπλε να έχει δίκιο. απλώς πάντα να είστε επιφυλακτικοί σε οτιδήποτε κ έτοιμοι για το οτιδήποτε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mple

Νεοφερμένος

Ο mple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς απαντάς στο παιδί.....

Τίποτα από αυτά που αναφέρεις δεν αφορά τους Ναυπηγούς. Τι ροή και μαλακίες του λες... Ακόμα και το πρόγραμμα που ανάρτησες αφορά τους Μηχανολόγους....... :worry: :worry:

Ούτε επικρατεί κανά τέτοιο κλίμα στη σχολή Ναυπηγών, όσον αφορά την παρακολούθηση.

Άλλα αντί άλλων μου φαίνεται. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι απαντάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackpete

Νεοφερμένος

Ο panagiotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
μηχανολόγος είμαι για τους μηχανολόγους απαντάω.πως θα μπορούσα να απαντήσω για τους ναυπηγούς όταν δν είμαι ναυπηγός? το θέμα αυτό ξεκίνησε για τους μηχανολόγους κ στην συνέχεια έγινε merge με ένα τον ναυπηγών κ είναι κοινό πλέον. αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες θα το δεις.
πάντως διαβάστε κ τις πρώτες σελίδες. ο who κ HearEyeD (αναφέρω αυτούς ενδικτικά γτ αυτούς θυμάμαι πιο έντονα από όταν ψαχνόμουν κ εγώ για την σχολή) κ άλλοι γράφουν πράγματα σημαντικά για την σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ρε παιδιά μπορεί να είναι και άκυρο αυτό που ρωτάω αλλά για να ξέρω οι ναυπηγοί δουλεύουν μόνο έξω ή είναι και πολλοί μέσα στα καράβια εν πλω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Κανείς που να ξέρει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ezkallithea

Νεοφερμένος

Ο Eni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
εξαρταται απο το τι εννοεις ναυπηγος.

με την παραδοσιακη εννοια ειναι περισσοτερο δουλεια γραφειου ( σχεδιαζεις πλοια ολη μερα:))

φυσικα εξαρταται ομως απο το τι θες εσυ.

Σου αρεσει να εισαι μηχανολογος σε πλοια? Να σχεδιαζεις?
Μπορεις επισης να επιβλεπεις επισκευες και 1002 αλλα πραγματα (οχι αναγκαστικα με πλοια αλλα και με θαλασσιες κατασκευες aka προβλητες και τα σχετικα)

μην ξεχνας οτι εμεις εχουμε διπλωμα 3 σε 1 :ναυπηγου/μηχανολογου/νηογνωμονα

(επισης εχουμε τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τους μηχανολογους)
διαλεξε και παρε και αναλαγο θα δεις που θα δουλεψεις

αν και πιθανον μεχρι να κατασταλαξεις καπου θα αλλαξεις πολλα ποστα αναλογα με τις αναγκες της καταραμενης αγορας παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
μην ξεχνας οτι εμεις εχουμε διπλωμα 3 σε 1 :ναυπηγου/μηχανολογου/νηογνωμονα

(επισης εχουμε τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τους μηχανολογους)

οι μηχανολόγοι δεν έχουν και ενεργειακές μελέτες; Οι ναυπηγοί όμως όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
τα ιδια εχουμε με τους ναυπηγους? αδικια!:P
χωρις να γνωριζω τα μαθηματα των ναυπηγων ,εξ οσων εχω δει δεν εχουν ιδια μαθηματα με τα δικα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top