Ναυπηγών - Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ειναι ευκολη αυτη η πολιτικη οικονομια??? :P
Ειναι ομως αυτα τα επιλογης... ακυρα! (τουλαχιστον οι τιτλοι...:S)


Απο ο,τι βλεπω, ολοι οι ναυπηγοι ειναι στο ischool.. ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
εγω θα προτεινα την πολιτικη οικονομια(ετσι νομιζω λεγεται) διοτι τα οικονομικα 8α σου χρειαστουν στην δουλεια σου.

Εγώ θα σας πρότεινα Ιστορία που είναι η πιο εύκολη (αντιγραφή αβέρτα :P). Η Πολιτική Οικονομία είναι στο πνεύμα της ΑΟΘ απ' ότι έχω καταλάβει, αλλά γιατί να φορτωθείτε ένα ακόμα μάθημα που θέλει διάβασμα όταν θα έχετε ήδη άλλα 7; Για κάποιον που είναι συνεπής και ασχολείται το πολυτεχνείο είναι πολύ κουραστικό. Εξαντλητική παρακολούθηση, ενώ πολύς ελεύθερος χρόνος και πολλά ΣΚ θα φεύγουν για το σχέδιο, βάλτε και τα 2 εργαστήρια του σχεδίου (στο 1ο εξάμηνο) και τα 4 της Φυσικής Ι τα οποία όλα θέλουν να παραδώσετε αναφορά μετά, βάλτε και τις σειρές ασκήσεων που θα δίνουν στα μαθηματικά, την φυσική και την μηχανική θα σας βγει ο πάτος :P

Οικονομικά μαθήματα θα κάνετε έτσι κι αλλιώς, η Πολιτική Οικονομία δεν θα σας σώσει. Τώρα αν σας αρέσει τόσο πάρτε την τι να πω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.

Το σκεφτηκα οτι θα νομιζες πως ρωταω εσενα ετσι οπως το εγραψα... :P Οχι, στον Σταθη απευθυνομουν. Εσυ εισαι μηχανολογος μηχανικος, σωστα? Θα ειμαστε "συγγενεις". :P



Γενικα, το 1ο εξαμηνο των ναυπηγων, θεωρειται το "ευκολο" της σχολης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ναι το ξερω αυτα!


ελπιζω τα οργανα του σχεδιου να μπορω να τα αγορασω απο καπου...
για τα σχεδια δεν χρησιμοποιουν καποιο προγραμμα στο χερι ειναι ολα???:jumpy:

πχ οτο καντ???:lol:

θα τα κανω οταν μας τα δινουν και θα τα παραδωσω ολα μαζι!
-----------------------------------------
ρε παιδες ξερετε ποτε αρχιζουμε μαθηματα???
και αν υπαρχει καποια επισημη αναφορα την θελω ,παρακαλω

Δε νομίζω να κάνετε Autocad εσείς στους Μηχανολόγους. Αυτό αφορά τους ΠΜ και ίσως τους Αρχιτέκτονες. Κανα ThermoCAD ίσως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Γεια σου ρε miv ξερόλα. Παραδόξως, εμείς στους μηχανολόγους (και τους ναυπηγούς), κάνουμε CAD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
χαχα εννοείται πως οι Μηχανολόγοι και οι Ναυπηγοί κάνουν CAD. Μπορεί (ειδικά στους Μηχανολόγους) να μην δίνουν μεγάλη βαρύτητα (κακώς φυσικά), αλλά γενικά είναι σημαντική γνώση για το επάγγελμα.

EDIT: ThermoCad? Qu'est-ce que c'est ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soultil

Νεοφερμένος

Ο soultil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κάποιες διευκρινήσεις για ναυπηγούς (κυρίως)
- φυσικά κάνουμε CAD όπως είπαν κ άλλοι, για το 1ο έτος οι ναυπηγοι έχουν 1ο εξάμηνο σχέδιο στο χέρι (όλα τα όργανα σας τα δίνει η σχολή) και 2ο εξάμηνο στον Η/Υ με to autodesk inventor αν το ξέρετε (3d προγραμμα σχεδίασης), οι μηχανολόγοι απ οτι νομιζω έχουν 1+2 εξάμηνο στο χέρι σχέδιο, αργότερα θα κάνουμε διαφορα CAD μαθήματα μην αγχώνεστε, δεν είναι ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, θα δουλέψετε διάφορα. επίσης οι ναυπηγοι στο 2ο εξ κάνουν κ ναυπηγικό σχέδιο στο pc
- για τα επιλογής:
όλα είναι συνδιδασκαλία και εξάταση μαζί με τους μηχανολόγους. η αλήθεια είναι ότι μάλλον ισχύουν σε κάποιο βαθμό τα περί ευκολίας κλπ που αναφέρθηκαν. εγώ επέλεξα την οικονομία για να "πάρω μια ιδέα οικονομικά" αλλά δε μπορώ να πω ότι η πίεση των 9 μαθημάτων σε αφήνει να το δεις έτσι, όποτε έμειναν λίγα... σε όλα τα μαθήματα (νομίζω) μπορείτε να κάνετε εργασία που βοηθάει το βαθμό...
- για το 1ο εξάμηνο των ναυπηγών:
μπαίνω στο 3ο οπότε δεν έχω δεί πολλά εξάμηνα, για να κρίνω, αλλά πιστεύω (μην τρομάξετε) ότι είναι μια δύσκολη αρχή. με 9 μαθήματα (τα περισσότερα στο εμπ για α εξαμηνο-κ οι μηχανολογοι εχουν 9 αλλα γραφουν τα 8 νομιζω), είναι κουραστικό αν θές να παρακολουθείς τακτικά, πόσο μάλλον αν θες να περάσεις αρκετά (ή όλα) τα μαθήματα το φλεβάρη (αρκετά ζόρια τότε). αυτό που μου φάνηκε δύσκολο ήταν η μετάβαση στο νεο τρόπο λειτουργίας και τη νοοτροπία του μαθήματος και των καθηγητών (υπάρχουν περιπτώσεις θα δείτε σε κανα μήνα). μόνο και μόνο το 9 (μαθήματα) είναι βαρύ, αλλά αν δεν αγχωθείτε νωρίς και δεν παραιτηθείτε (από μαθήματα) νωρίς,όλα θα πάνε καλά και μετά πάτε για πιο χαλαρό 2ο εξ.
αυτά
αν έχετε καμία ερώτηση pm ...δε μπαίνω συχνά εδώ
καλή συνέχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Αρκετα χρησιμες οι πληροφοριες.. ευχαριστουμε soultil ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Γεια χαρά. Είμαι και εγώ στους μηχανολόγους μηχανικούς πλέον και υπάρχει ένας προβληματισμός σχετικά με το 34ος... γιατί και εγώ 34ος έχω περάσει...έτσι λέει τουλάχιστον το υπουργείο...
Και να μην ξεχάσω ... όποις ξέρει ας πει κάτι σχετικά με το μάθημα επιλογής για το πρώτο εξάμηνο...μια γνώμη για τα μαθήματα επιλογής...
Ευχαριστώ!:)



φιλε εγω περασα κοζανη και θα ερθω στο εμπ με μετεγγραφη...


τελικα την εγγραφη την εκανα με κουριερ!
16 βραδυ εφυγαν τα χαρτια απο ναξο 18 πρωι η εγγραφη ειχε γινει!


τωρα εμπ σου ερχομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staMech

Νεοφερμένος

Ο staMech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ωραίος...αντε να σε γνωρίσω. Σόρρυ μου διεύφυγε αυτό με την μεταγραφή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.

Καινούργια λεξούλα, που την λες στα γκομενάκια στις παραλίες το καλοκαίρι, και πέφτουν τέζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Καινούργια λεξούλα, που την λες στα γκομενάκια στις παραλίες το καλοκαίρι, και πέφτουν τέζα.
:lol::lol:

Νομίζω πάντως ότι υπάρχει, είναι ένα πρόγραμμα για σχεδίαση κεντρικής θέρμανσης ή κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Υπάρχει. Ό,τι θες βρίσκεις πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Βγήκε το πρόγραμμα των χειμερινών. Όσοι πιστοί, στο σάιτ της σχολής. Με μια πρώτη ματιά, στο πρώτο εξάμηνο, αλλάξαν μόνο οι καθηγητές της Φυσικής Ι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Βγήκε το πρόγραμμα των χειμερινών. Όσοι πιστοί, στο σάιτ της σχολής. Με μια πρώτη ματιά, στο πρώτο εξάμηνο, αλλάξαν μόνο οι καθηγητές της Φυσικής Ι.
Εμένα μου το έδωσαν με την εγγραφή... Τρέλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Μπήκε και ο Μπεργελές απόγευμα τη 1 από τις 2 φορές :P
Και μια σημείωση για όλους τους ημιμαθείς: Οι Μηχανολόγοι δεν βάζουν μόνο καλοριφέρ και ασανσέρ! Ξεκολλήστε! Μπορεί κάποιοι Μηχανολόγοι να κάνουν αυτή τη δουλειά αλλά το ΕΜΠ δεν σε εκπαιδεύει για να βάζεις καλοριφέρ! Απλά καμία σχέση! Στο Μηχανολογικό Σχέδιο δεν θα μάθετε να κάνετε εγκαταστάσεις καλοριφέρ μην φοβάστε. Το ΕΜΠ (όπως και κάθε ΑΕΙ) σε εκπαιδεύει (ή προσπαθεί τουλάχιστον) για να γίνεις επιστήμονας. Από εκεί και πέρα το τι θα κάνεις είναι δικό σου θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Μπήκε και ο Μπεργελές απόγευμα τη 1 από τις 2 φορές :P
Και μια σημείωση για όλους τους ημιμαθείς: Οι Μηχανολόγοι δεν βάζουν μόνο καλοριφέρ και ασανσέρ! Ξεκολλήστε! Μπορεί κάποιοι Μηχανολόγοι να κάνουν αυτή τη δουλειά αλλά το ΕΜΠ δεν σε εκπαιδεύει για να βάζεις καλοριφέρ! Απλά καμία σχέση! Στο Μηχανολογικό Σχέδιο δεν θα μάθετε να κάνετε εγκαταστάσεις καλοριφέρ μην φοβάστε. Το ΕΜΠ (όπως και κάθε ΑΕΙ) σε εκπαιδεύει (ή προσπαθεί τουλάχιστον) για να γίνεις επιστήμονας. Από εκεί και πέρα το τι θα κάνεις είναι δικό σου θέμα.

:no1::no1::no1::no1::no1:

Μας έχουν παρεξηγήσει εμάς τους "γκαραζιέρηδες":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

freestylemachine

Νεοφερμένος

Ο freestylemachine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ρε παιδια, συγγραματα ποτε δηλωνουμε στους μηχ.μηχ. ? Εκανα την εγγραφη και δεν μου ζητησαν να επιλεξω. Ενας φιλος μου που περασε ΗΜΜΥ δηλωσε τα συγγραματα που θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top