Ναυπηγών Μηχανικών vs Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών vs Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ΕΙΜΑΙ αναμεσα σε αυτες τις σχολες. απο θετικη ειμαι(πιανω και ιατρικη το πιο πιθανο) ,απλα δεν ξερω τι να διαλλεξω τα εχω ψαξει ολα και βρισκομαι σε αδιεξοδο :( ορισμενες πληροφοριες αμα ξερατε καποιον που να σπουδαζει η δεν ξερω.... εγω γενικα θελω να ασχοληθω με ερευνα και κατασκευες οχι να ειμαι σε γραφειο... οποιος ξερει οτιδηποτε ας πει.. ευχαριστω πολυ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
ΕΙΜΑΙ αναμεσα σε αυτες τις σχολες. απο θετικη ειμαι(πιανω και ιατρικη το πιο πιθανο) ,απλα δεν ξερω τι να διαλλεξω τα εχω ψαξει ολα και βρισκομαι σε αδιεξοδο :( ορισμενες πληροφοριες αμα ξερατε καποιον που να σπουδαζει η δεν ξερω.... εγω γενικα θελω να ασχοληθω με ερευνα και κατασκευες οχι να ειμαι σε γραφειο... οποιος ξερει οτιδηποτε ας πει.. ευχαριστω πολυ!:D

Αλάνι εαν σου αρέσει πολύ το πολυτεχνέιο και δεν έχεις μεγάλη ψώρα με την ιατρική καλύτερα θα ήταν να ακολουθήσεις την Αεροναυπηγών!! ΚΑι γω θα την δηλώσω, μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα σχολή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Nαυπηγων Μηχανικων>Μηχανολογων καθως στη συγγεκριμενη σχολη κανουν και τη δουλεια των μηχανολογων (δηλαδη το πτυχιο που θα παρεις σου δινει ισα δικαιωματα με του μηχανολογου στον τομεα αυτο... ) Απο κει κ περα η σχολη εχει αποκατασταση μονο εξω... Αν βολεβει οικονομικα φευγεις δηλαδη Ντουμπαι (εγω ξερω ατομα π δουλευουν εκει μετα το περας της σχολης). Δυσκολη ομως σχολη, απ τις δυσκολοτερες στην Ελλαδα με Μ.Ο. αποφοιτησης 8 χρονια αν δεν κανω λαθος.. Αεροναυπηγων επισης ωραια σχολη αλλα επισης πρπ να χεις ορεξη για να ψαξεις μετα.. Και δεν γνωριζω σχετικα με τα δικαιωματα του μηχανολογου μετα τη σχολη αυτη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
βασικα νομιζω πως ετσι οπως ειναι τα πραγματα εδω οτι και να κανουμε πρεπει να φυγουμε εξω αλλιως θα παρακαλαμε για μια δουλεια με εναν χαμηλο μισθο....παντως εμενα απο τις πολυτεχνικες τν πιο μεγαλη εντυπωση μ την εχει κανει της πατρας και οι ναυπηγοι ...αλλα κατι εχω ακουσει για τους αερονυπηγους οτι δεν μπορουν να εργαστουν σαν μηχανικοι σε αεροσκαφοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
αφου πιανεις ιατρικη μαλλον θα σε συμβουλευσω να κατευθυνθεις προς τα εκει!!εχει πολλα διεξοδααα!δν ειναι καθολου κορεσμενο οπως λενεεε!!!αντιθετα, εχουμε πολλους λιγους γιατρους αν σκεφτεις οτι δν προλαβαινουν στ νοσοκομεια να κοιταξουν τς ασθενεις!ακομα,υπαρχει κ η λυση τ γραφειου μ την επιλογη της σωστης ειδικοτητας!!!μην ξεχνας και οτι στ εξωτερικο οι ελληνες γιατροι προτιμουνται!!!
αν ομως εισαι αναμεσα σ αυτες τς τρεις μονο θα προτεινα μηχανολογων μηχανικων!!τα αλλα 2 μ φαινονται πιο 'περιορισμενα'...ο κλαδος τους ειναι πιο μικρος και στενωπος!!!=))) παντως μην ανησυχεις!αφου τα πηγες καλα πολλες πορτες θα σ ειναι ανοιχτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Συγκριτικά με μηχανολόγους ή ναυπηγούς,οι ναυπηγοί είναι σαν σχολή πιο εξειδικευμένη...Εννοώ,αν δεν είσαι σίγουρος για το τι θες,οι Μηχανολόγοι σου δίνουν περισσότερες δυνατότητες,καθώς αν στην πορεία δεις ότι προτιμάς ναυπηγούς,μπορείς να επιλέξεις κάποια μαθήματα στους μηχανολόγους και να ειδικευτείς...Ενώ οι κατ' εξοχήν ναυπηγοί είναι σχετικά απόλυτο το αντικείμενό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Συγκριτικά με μηχανολόγους ή ναυπηγούς,οι ναυπηγοί είναι σαν σχολή πιο εξειδικευμένη...Εννοώ,αν δεν είσαι σίγουρος για το τι θες,οι Μηχανολόγοι σου δίνουν περισσότερες δυνατότητες,καθώς αν στην πορεία δεις ότι προτιμάς ναυπηγούς,μπορείς να επιλέξεις κάποια μαθήματα στους μηχανολόγους και να ειδικευτείς...Ενώ οι κατ' εξοχήν ναυπηγοί είναι σχετικά απόλυτο το αντικείμενό σου.

Δεν συμφωνω εδω.. Η σχολη ονομαζεται Ναυπηγων Μηχανολογων Μηχανικων δηλαδη τα δικαιωματα του μηχανολογου τα εχεις ετσι κ αλλιως... Απλα εξειδικευεσαι ΚΑΙ στην Ναυπηγικη.. Γ αυτο κ η σχολη αυτη ειναι πασπαρτου αλλα και ειναι και τοσο δυσκολη! Εγω απο τις 3 αυτη θα διαλεγα παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Δεν συμφωνω εδω.. Η σχολη ονομαζεται Ναυπηγων Μηχανολογων Μηχανικων δηλαδη τα δικαιωματα του μηχανολογου τα εχεις ετσι κ αλλιως... Απλα εξειδικευεσαι ΚΑΙ στην Ναυπηγικη.. Γ αυτο κ η σχολη αυτη ειναι πασπαρτου αλλα και ειναι και τοσο δυσκολη! Εγω απο τις 3 αυτη θα διαλεγα παντως!
Όχι,δεν αναφέρομαι στα δικαιώματα που έχεις απ' την καθεμία,γιατί δεν τα ξέρω τόσο καλά...Αυτό που λέω είναι για το αντικείμενο,ότι ουσιαστικά ο Ναυπηγός είναι ένας ειδικευμένος μηχανολόγος...Πράγμα καθόλου κακό,αρκεί να ξέρεις τι ακριβώς θες να σπουδάσεις....Που νομίζω,αν το ξέραμε,δε θα το συζητούσαμε τώρα..Προσωπικά έβαλα 2η επιλογή τους μηχανολόγους και 3η τους ναυπηγούς,ακριβώς γι' αυτό το λόγο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Δεν συμφωνω εδω.. Η σχολη ονομαζεται Ναυπηγων Μηχανολογων Μηχανικων δηλαδη τα δικαιωματα του μηχανολογου τα εχεις ετσι κ αλλιως... Απλα εξειδικευεσαι ΚΑΙ στην Ναυπηγικη.. Γ αυτο κ η σχολη αυτη ειναι πασπαρτου αλλα και ειναι και τοσο δυσκολη! Εγω απο τις 3 αυτη θα διαλεγα παντως!

Εδω εισαι λαθος.Εχω ρωτησει ατομο απο τη σχολη των ναυπηγων και δεν εχουν ολα τα δικαιωματα του μηχανολογου.Μου το εχουν επιβεβαιωσει και ατομα του ischoοl που σπουδαζουν ναυπηγους.Αυτο ελειπε η μια σχολη να εχει τα δικαιωματα της αλλης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Δεν συμφωνω εδω.. Η σχολη ονομαζεται Ναυπηγων Μηχανολογων Μηχανικων δηλαδη τα δικαιωματα του μηχανολογου τα εχεις ετσι κ αλλιως... Απλα εξειδικευεσαι ΚΑΙ στην Ναυπηγικη.. Γ αυτο κ η σχολη αυτη ειναι πασπαρτου αλλα και ειναι και τοσο δυσκολη! Εγω απο τις 3 αυτη θα διαλεγα παντως!

Μη λέμε και ότι θέλουμε....
Μπορεί να τα έχεις αλλά δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα για να μπορείς να εργαστείς σαν Μηχανολόγος- Μηχανικός θα πρέπει να δώσεις εξετάσεις στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας.
Τα επαγγελματικά δικαιώματα των Ναυπηγών Μηχανολόγων -Μηχανικών καθορίζονται από τον Ν.6422/1934 (ΦΕΚ 412Α) καθώς και από άλλα μεταγενέστερα διατάγματα.
Σε αντίθεση ο Αεροναυπηγός έχει ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τον Μηχανολόγο-Μηχανικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Μη λέμε και ότι θέλουμε....
Μπορεί να τα έχεις αλλά δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα για να μπορείς να εργαστείς σαν Μηχανολόγος- Μηχανικός θα πρέπει να δώσεις εξετάσεις στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας.
Τα επαγγελματικά δικαιώματα των Ναυπηγών Μηχανολόγων -Μηχανικών καθορίζονται από τον Ν.6422/1934 (ΦΕΚ 412Α) καθώς και από άλλα μεταγενέστερα διατάγματα.
Σε αντίθεση ο Αεροναυπηγός έχει ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τον Μηχανολόγο-Μηχανικό.

Στη σχολη της Πατρας σε καποιο ετος (3ο η 4ο δε θυμαμαι) διαλεγεις ειτε κατευθυνση μηχανολογου ειτε αεροναυπηγου και παιρνεις διπλωμα αντιστοιχα μηχανολογου η αεροναυπηγου...δεν ειναι πχ οπως στους ημμυ που εχει δικαιωματα και ηλεκτρολογου και μηχανικου υπολογιστων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ο αεροναυπηγος ναι εχει τ ιδια δικαιωματα γιατι η σχολη ειναι μηχανολογων μηχανικων και απλα μετα απο το 3ο ετος μπορεις να ειδικευτεις σε κατευθηνση αεροναυπηγου!!!απλα νομιζω πως απλα ασχολουνται με design αεροσκαφων και οχι με μηχανικα....οποιος ξερει κατι γ αυτο ας πει :)
! οσο αναφορα τν ιατρικη ειναι κ αυτη τελεια σαν επιστημη το μονο κακο ειναι οτι ειναι 6 χρονια και μετα για να περιμενεισ να ειδικευτεις σε ειδικοτητα μπορει να περασουν αρκετα χρονια(1-5) το λεω γτ η μητερα μου δουλευε στο υπουργειο πιο παλια και εκανε κατι τετοιες ετοισεις και η ζητηση ειναι πολυ μεγαλη κ ο ανταγονισμος..ασε που οι περισσοτεροι γιατροι οσο περιεργο και αν σας ακουγεται παρακαλουν για μια θεση στο δημοσιο(μαλιστα απλα σε γραφεια!!!)! αυτο εινα τ μονο που με απωθει εκει..τωρα δν ξερω :( δυσκολη αποφαση θα ειναι αλλα οτι ειναι να γινει θα γινει.... ευχαριστω πολυ.εκτιμω τις αποψεις σας παντως!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Γιατί δεν το ψάχνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
αφου πιανεις ιατρικη μαλλον θα σε συμβουλευσω να κατευθυνθεις προς τα εκει!!εχει πολλα αδιεξοδααα!
Fixed.

Στο κυρίως: "Εξειδικευμένος Μηχανολόγος", "Μηχανολόγος με εξειδίκευση στη Ναυπηγική", "πασπαρτού"
Με λυπεί το ότι μια κατ'εξοχήν ναυτική χώρα δεν έχει ιδέα τι σημαίνει Ναυπηγός.
*Hint: ξεχάστε το "Μηχανολόγων". Βγάζει περισσότερο νόημα τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Pagitas , δύσκολα;
Για πες λεπτομέρειες για τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Pagitas , δύσκολα;
Για πες λεπτομέρειες για τη σχολή.
Αρκετά. Η ναυπηγική σκέψου πως ασχολείται με "κατασκευές μεγέθους πολιτικού μηχανικού, αλλά χρησιμοποιεί ακρίβεια μηχανολογίας". Είναι πολλά που πρέπει να μάθεις και σε βάζουν στα βαθιά από το πρώτο έτος, ιδίως από το 2ο εξάμηνο (με 2 μαθήματα σχεδίου,μηχανολογικό και ναυπηγικό, αρκετά απαιτητικά). Από 'κει και πέρα, έχεις τα υπόλοιπα κλασσικα-μαθηματικά, φυσική, μηχανική, υπολογιστές τα οποία όσο καλή πρόθεση και να έχεις να τα μάθεις εις βάθος, απλά δεν προλαβαίνεις. Η ύλη που διδάσκεται είναι πολύ μεγάλη για το ακαδημαϊκό "εξάμηνο"( δηλαδή 2,5 μήνες, μη γελιόμαστε). Πάνω κάτω τα ίδια είναι βέβαια για όλες τις περισσότερες πολυτεχνικές, όσο μπορώ να γνωρίζω. Είναι μεγάλη απόφαση. Αν ονειρεύεσαι απογεύματα στα στέκια του Ζωγράφου με φοιτήτριες φιλοσοφικής, ξανασκέψου το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ως μεταπτυχιακός φοιτητής στη σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ μπορώ πλέον να πω ότι η σχολή πραγματεύεται πολλά κατασκευαστικά θέματα. Μετά τους πολιτικούς μηχανικούς, οι ναυπηγοί μηχανολόγοι είναι εκείνη η ειδικότητα που ασχολούνται περισσότερο με κατασκευές. Στο 2ο εξάμηνο του ΠΜΣ "Ναυτική & Θαλάσσια Τεχνολογία & Επιστήμη" υπάρχει ένα μάθημα με τίτλο "Κατασκευαστικός Σχεδιασμός" και οι διδάσκοντες είναι μέλη ΔΕΠ της Σχολής Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ (όχι των συνεργαζόμενων σχολών). Πρέπει να ομολογήσω ότι έμαθα κατασκευαστικά θέματα, πάνω στην ειδικότητά μου, που δεν τα ήξερα και μπορεί αύριο μεθαύριο να τα συναντήσω. Δεν το περίμενα να έχουν τόσο κοινό αντικείμενο οι πολιτικοί μηχανικοί με τους ναυπηγούς. Εξεπλάγην ευχάριστα από αυτό.

Ο διδάσκων του μαθήματος αυτού Pagitas είναι εξαιρετικός και διδάσκει και στους προπτυχιακούς φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Pagitas, επιβεβαιώνεις ότι τελειώνεις τη σχολή σε 8 με 9 χρόνια (λόγω δυσκολίας και λόγω της αλυσίδας των μαθημάτων);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Pagitas, επιβεβαιώνεις ότι τελειώνεις τη σχολή σε 8 με 9 χρόνια (λόγω δυσκολίας και λόγω της αλυσίδας των μαθημάτων);
Τι να επιβεβαιώσω? Πρώτο έτος είμαι. Αυτό ακούγεται. Ό,τι ξέρεις, ξέρω.
Αν θες τη γνώμη μου πάντως, υπερβολές. Άλλοι είναι οι λόγοι που τελειώνουν σε 8 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
OK, ευχαριστώ!
Για να ξέρω τι με περιμένει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top