Ναυπηγών Μηχανικών ΠΑΔΑ - Επαγγελματικά δικαιώματα

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που σήμερα είδαν τα αποτελέσματα των κόπων τους! :clapping:

Σας γράφω για ένα ζήτημα που αφορά τον αδελφό μου, ο οποίος είχε ως στόχο του το Τμήμα Ναυπηγών ΕΜΠ. Δεδομένου όμως ότι δυστυχώς δεν κατάφερε να συγκεντρώσει τα απαραίτητα μόρια, βρίσκεται μπροστά στο εξής δίλημμα:

Τμήμα Ναυπηγών ΠΑΔΑ -vs- κάποιο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών (σε επαρχιακή πόλη)

* Για να σας προλάβω, το πρόγραμμα σπουδών των Πολιτικών Μηχανικών του αρέσει εξίσου.

Αυτό λοιπόν που ιδίως μας απασχολεί είναι η αναγνώριση του πτυχίου του ΠΑΔΑ (δεδομένου ότι πρόκειται για πρώην ΤΕΙ) σε σύγκριση το πτυχίο κάποιου άλλου Πανεπιστημίου. Προσωπικά, όσο έχω ψάξει το θέμα μαζί με τον αδελφό μου, αντιλαμβάνομαι ότι το ΠΑΔΑ είναι πλέον ένα νέο και τάχιστα ανερχόμενο πανεπιστήμιο που προσφέρει πολλές ευκαιρίες στους φοιτητές του, ανταποκρινόμενο στις σύγχρονες ακαδημαϊκές εξελίξεις. Μολαταύτα, δεν παύει να υπάρχει αυτός ο διάχυτος σκεπτικισμός απέναντι στην αναγνώριση του πτυχίου του, υπό την ιδέα ότι τάχα η υπογραφή του αποφοίτου του "μετρά λιγότερο" ή είναι "φθηνότερη". Τούτων δοθέντων, θα σας ήμουν ευγνώμων αν κάποιος που έχει ίδια γνώση επί του θέματος μας κατατοπίσει σχετικά!

Αξίζει η επένδυση σε ένα Τμήμα που ίσως δεν έχει ακόμη εδραιωθεί ως αξιόλογο στην κοινή συνείδηση (και άρα κατ' επέκταση στην αγορά εργασίας) [Ναυπηγών ΠΑΔΑ] ή είναι ασφαλέστερο να επιλεγεί ένα παραδοσιακό Πανεπιστήμιο [Πολιτικών Μηχανικών σε επαρχιακή πόλη];

* Σημειωτέον ότι σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να υποβαθμίσω το ΠΑΔΑ, καθότι η προσωπική μου άποψη επ' αυτού είναι οπωσδήποτε πολύ θετική. Ο προβληματισμός μου έγκειται στην αντίληψη που έχει η κοινή γνώμη επ' αυτού του πανεπιστημίου και στο κατά πόσο αυτή επηρέαζει την επαγγελματική αναγνώριση του πτυχίου του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

nickd6776

Νεοφερμένος

Ο nickd6776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που σήμερα είδαν τα αποτελέσματα των κόπων τους! :clapping:

Σας γράφω για ένα ζήτημα που αφορά τον αδελφό μου, ο οποίος είχε ως στόχο του το Τμήμα Ναυπηγών ΕΜΠ. Δεδομένου όμως ότι δυστυχώς δεν κατάφερε να συγκεντρώσει τα απαραίτητα μόρια, βρίσκεται μπροστά στο εξής δίλημμα:

Τμήμα Ναυπηγών ΠΑΔΑ -vs- κάποιο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών (σε επαρχιακή πόλη)

* Για να σας προλάβω, το πρόγραμμα σπουδών των Πολιτικών Μηχανικών του αρέσει εξίσου.

Αυτό λοιπόν που ιδίως μας απασχολεί είναι η αναγνώριση του πτυχίου του ΠΑΔΑ (δεδομένου ότι πρόκειται για πρώην ΤΕΙ) σε σύγκριση το πτυχίο κάποιου άλλου Πανεπιστημίου. Προσωπικά, όσο έχω ψάξει το θέμα μαζί με τον αδελφό μου, αντιλαμβάνομαι ότι το ΠΑΔΑ είναι πλέον ένα νέο και τάχιστα ανερχόμενο πανεπιστήμιο που προσφέρει πολλές ευκαιρίες στους φοιτητές του, ανταποκρινόμενο στις σύγχρονες ακαδημαϊκές εξελίξεις. Μολαταύτα, δεν παύει να υπάρχει αυτός ο διάχυτος σκεπτικισμός απέναντι στην αναγνώριση του πτυχίου του, υπό την ιδέα ότι τάχα η υπογραφή του αποφοίτου του "μετρά λιγότερο" ή είναι "φθηνότερη". Τούτων δοθέντων, θα σας ήμουν ευγνώμων αν κάποιος που έχει ίδια γνώση επί του θέματος μας κατατοπίσει σχετικά!

Αξίζει η επένδυση σε ένα Τμήμα που ίσως δεν έχει ακόμη εδραιωθεί ως αξιόλογο στην κοινή συνείδηση (και άρα κατ' επέκταση στην αγορά εργασίας) [Ναυπηγών ΠΑΔΑ] ή είναι ασφαλέστερο να επιλεγεί ένα παραδοσιακό Πανεπιστήμιο [Πολιτικών Μηχανικών σε επαρχιακή πόλη];

* Σημειωτέον ότι σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να υποβαθμίσω το ΠΑΔΑ, καθότι η προσωπική μου άποψη επ' αυτού είναι οπωσδήποτε πολύ θετική. Ο προβληματισμός μου έγκειται στην αντίληψη που έχει η κοινή γνώμη επ' αυτού του πανεπιστημίου και στο κατά πόσο αυτή επηρέαζει την επαγγελματική αναγνώριση του πτυχίου του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Kατ αρχην συγχαρητήρια στο παιδί ! Πράγματι όπως λές, το ΠΑΔΑ είναι τάχιστα ανερχόμενο πανεπιστήμιο με πρόγραμμα σπουδών (σύγκρινε τα μαθήματα) απολύτως αντίστοιχο με του ΕΜΠ, καμμία σχέση με τα παλιά ΤΕΙ. Βέβαια, το ΕΜΠ είναι ένα παμπάλαιο Ιδρυμα με περγαμηνές και κυρίως με φοιτητές υψηλότερου επιπέδου. Ομως η πράξη έχει αποδείξει οτι την μεγαλύτερη σημασία έχουν οι δεξιότητες ενός εκάστου και όχι το πού σπούδασε. Εχω πολλά παραδείγματα απο τον τεχνικό χώρο τον οποίο υπηρετώ δεκαετίες όπου τις θέσεις ευθύνης τις κατέχουν άτομα με θεωρητικά λιγότερα ισχυρά πτυχία αλλά όμως διαθέτουν ευελιξία, προσαρμοστικότητα, ικανότητα να λύνουν προβλήματα που κάθυ μέρα ανακυπτουν σε μια εταιρεία ή οργανισμό ενώ κάποιοι άλλοι με ισχυρά μεταπτυχιακά κλπ δεν μπορούν να ξεχωρίσουν δύο γαιδουριών άχυρα.

Το 2020 βγήκε νόμος με τον οποίο 5 τμήματα του ΠΑΔΑ απονεμουν ενιαίο και αδιάσπαστο τίτλο
σπουδών μεταπτυχιακού επιπέδου (integrated master), στην ειδικότητα εκάστου Τμήματος, επιπέδου 7 του
Εθνικού και Ευρωπαϊκού Πλαισίου Προσόντων.


Το κυρίαρχο είναι τι ενδιαφέρει το παιδί σαν επάγγελμα , οι σπουδές είναι για λίγα χρόνια μόνο. Εαν τον ενδιαφέρει το αντικείμενο του ΠΜ πράγματι στην Πάτρα η σχολή ΠΜ είναι πολύ καλή. Ο Ναυπηγός είναι κατα βάση Μηχανολόγος. Δεν σχετίζονται ΠΜ και ΝΜ , ας διαλέξει οτι τον ενδιαφέρει περισσότερο. Εάν εμένα μου άρεσε η Μηχανολογία και δεν πέρναγα ΕΜΠ ή Πατρα ΜΜ θα πήγαινα ΜΜ στο ΠΑΔΑ, καλή σχολή και ευρύτερη πλατφόρμα απο ΝΜ
 

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Kατ αρχην συγχαρητήρια στο παιδί ! Πράγματι όπως λές, το ΠΑΔΑ είναι τάχιστα ανερχόμενο πανεπιστήμιο με πρόγραμμα σπουδών (σύγκρινε τα μαθήματα) απολύτως αντίστοιχο με του ΕΜΠ, καμμία σχέση με τα παλιά ΤΕΙ. Βέβαια, το ΕΜΠ είναι ένα παμπάλαιο Ιδρυμα με περγαμηνές και κυρίως με φοιτητές υψηλότερου επιπέδου. Ομως η πράξη έχει αποδείξει οτι την μεγαλύτερη σημασία έχουν οι δεξιότητες ενός εκάστου και όχι το πού σπούδασε. Εχω πολλά παραδείγματα απο τον τεχνικό χώρο τον οποίο υπηρετώ δεκαετίες όπου τις θέσεις ευθύνης τις κατέχουν άτομα με θεωρητικά λιγότερα ισχυρά πτυχία αλλά όμως διαθέτουν ευελιξία, προσαρμοστικότητα, ικανότητα να λύνουν προβλήματα που κάθυ μέρα ανακυπτουν σε μια εταιρεία ή οργανισμό ενώ κάποιοι άλλοι με ισχυρά μεταπτυχιακά κλπ δεν μπορούν να ξεχωρίσουν δύο γαιδουριών άχυρα.

Το 2020 βγήκε νόμος με τον οποίο 5 τμήματα του ΠΑΔΑ απονεμουν ενιαίο και αδιάσπαστο τίτλο
σπουδών μεταπτυχιακού επιπέδου (integrated master), στην ειδικότητα εκάστου Τμήματος, επιπέδου 7 του
Εθνικού και Ευρωπαϊκού Πλαισίου Προσόντων.


Το κυρίαρχο είναι τι ενδιαφέρει το παιδί σαν επάγγελμα , οι σπουδές είναι για λίγα χρόνια μόνο. Εαν τον ενδιαφέρει το αντικείμενο του ΠΜ πράγματι στην Πάτρα η σχολή ΠΜ είναι πολύ καλή. Ο Ναυπηγός είναι κατα βάση Μηχανολόγος. Δεν σχετίζονται ΠΜ και ΝΜ , ας διαλέξει οτι τον ενδιαφέρει περισσότερο. Εάν εμένα μου άρεσε η Μηχανολογία και δεν πέρναγα ΕΜΠ ή Πατρα ΜΜ θα πήγαινα ΜΜ στο ΠΑΔΑ, καλή σχολή και ευρύτερη πλατφόρμα απο ΝΜ
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ήσουν πραγματικά κατατοπιστικότατος!:)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,330 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που σήμερα είδαν τα αποτελέσματα των κόπων τους! :clapping:

Σας γράφω για ένα ζήτημα που αφορά τον αδελφό μου, ο οποίος είχε ως στόχο του το Τμήμα Ναυπηγών ΕΜΠ. Δεδομένου όμως ότι δυστυχώς δεν κατάφερε να συγκεντρώσει τα απαραίτητα μόρια, βρίσκεται μπροστά στο εξής δίλημμα:

Τμήμα Ναυπηγών ΠΑΔΑ -vs- κάποιο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών (σε επαρχιακή πόλη)

* Για να σας προλάβω, το πρόγραμμα σπουδών των Πολιτικών Μηχανικών του αρέσει εξίσου.

Αυτό λοιπόν που ιδίως μας απασχολεί είναι η αναγνώριση του πτυχίου του ΠΑΔΑ (δεδομένου ότι πρόκειται για πρώην ΤΕΙ) σε σύγκριση το πτυχίο κάποιου άλλου Πανεπιστημίου. Προσωπικά, όσο έχω ψάξει το θέμα μαζί με τον αδελφό μου, αντιλαμβάνομαι ότι το ΠΑΔΑ είναι πλέον ένα νέο και τάχιστα ανερχόμενο πανεπιστήμιο που προσφέρει πολλές ευκαιρίες στους φοιτητές του, ανταποκρινόμενο στις σύγχρονες ακαδημαϊκές εξελίξεις. Μολαταύτα, δεν παύει να υπάρχει αυτός ο διάχυτος σκεπτικισμός απέναντι στην αναγνώριση του πτυχίου του, υπό την ιδέα ότι τάχα η υπογραφή του αποφοίτου του "μετρά λιγότερο" ή είναι "φθηνότερη". Τούτων δοθέντων, θα σας ήμουν ευγνώμων αν κάποιος που έχει ίδια γνώση επί του θέματος μας κατατοπίσει σχετικά!

Αξίζει η επένδυση σε ένα Τμήμα που ίσως δεν έχει ακόμη εδραιωθεί ως αξιόλογο στην κοινή συνείδηση (και άρα κατ' επέκταση στην αγορά εργασίας) [Ναυπηγών ΠΑΔΑ] ή είναι ασφαλέστερο να επιλεγεί ένα παραδοσιακό Πανεπιστήμιο [Πολιτικών Μηχανικών σε επαρχιακή πόλη];

* Σημειωτέον ότι σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να υποβαθμίσω το ΠΑΔΑ, καθότι η προσωπική μου άποψη επ' αυτού είναι οπωσδήποτε πολύ θετική. Ο προβληματισμός μου έγκειται στην αντίληψη που έχει η κοινή γνώμη επ' αυτού του πανεπιστημίου και στο κατά πόσο αυτή επηρέαζει την επαγγελματική αναγνώριση του πτυχίου του.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Ελπίζω η γνώμη μου πάνω στο θέμα να έχει κάποια αξία για εσένα, και να μην θεωρηθεί biased λόγω σπουδών(hope not,ούτως η άλλως πρώτος πρώτος κράζω συνήθως το ΠΑΔΑ σε όποιον με ξέρει για τα κακά του :laugh: ).

Εαν ο αδελφός σου ενδιαφέρεται για τους ναυπηγούς πολύ, κατά την γνώμη μου πρέπει να επιλέξει ναυπηγούς έστω και ΠΑΔΑ. Πιθανότατα μέχρι να τελειώσει την σχολή, το θέμα με τα επαγγελματικά δικαιώματα θα έχει διευθετηθεί. Ακόμα όμως και να μην γίνει αυτό,για τον οποιοδήποτε λόγο, δεν έχει νόημα να φύγει απο την πόλη του και να σπουδάσει κάτι άλλο. Το πτυχίο έξω πάλι θα έχει δύναμη. Και εκ των πραγμάτων πιθανότατα έξω θα πάει σε τελική ανάλυση οπότε αυτό έχει κυρίως σημασία.

Το πρόγραμμα σπουδών απο ότι έχω δει είναι άρτιο και πλήρες,δεν του λείπει τίποτα. Οπότε σε γνωστικό επίπεδο δεν θα έχει να ζηλέψει κάτι εαν είναι διαβαστερό παιδί. Το διδακτικό προσωπικό επίσης είναι εξαιρετικό(Οι περισσότεροι απόφοιτοι ΕΜΠ είναι). Επίσης είναι πολύ βοηθητικοί και σχετικά νορμάλ στο ΠΑΔΑ γενικά(με εξαιρέσεις όπως παντού).

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να το σκεφτεί ο ίδιος και να κρίνει μόνος του τι τον συμφέρει. Εγώ στην θέση του θα το δήλωνα. Αντικειμενικά τι θα ήταν η πιο καλή κίνηση όμως εφόσον τον ενδιαφέρουν το ίδιο και τα δύο ; Να σπουδάσει στην επαρχία πολιτικός μηχανικός.

Οπότε είτε το παίζει τζόγο, και βάζει ΠΑΔΑ και περιμένει να δει τι γίνεται μέχρι του χρόνου μαξ(εαν θα γίνει η αναγνώριση), και εαν δεν, βαράει 10%...διαφορετικά επιλέγει την safest επιλογή και δεν χάνει στην χειρότερη περίπτωση ούτε έναν χρόνο, αλλά σπουδάζει κάτι διαφορετικό απο ναυπηγός.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή ΔΕΝ εγγράφονται στο ΤΕΕ, δεν λαμβάνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και, για όλους τους επαγγελματικούς σκοπούς θεωρούνται Τεχνολόγοι οι απόφοιτοι του ΠΑΔΑ.
Άσχετα με το τι λέει το site του εκάστοτε τμήματος και το επίπεδο εθνικών προσόντων ή οτιδήποτε άλλο γραφικό ακούγεται, ο ρυθμιστής του επαγγέλματος του Μηχανικού στην Ελλάδα είναι το ΤΕΕ. Εάν η ΕΕ, το Υπουργείο και η Σύγκλητος δίνουν Integrated και το ΤΕΕ δεν τους γράφεις στα μητρώα του, δεν υπογράφουν σαν μηχανικοί.

Σε 1-2-5-10 χρόνια αυτό μπορεί να αλλάξει. Τα ίδια λέγανε βέβαια και τη δεκαετία του '80 στους αποφοίτους ΤΕΙ Δομικών Έργων και ακόμα ΤΕΙτζήδες είναι. Το τεχνικό επάγγελμα είναι "η πιάτσα" και στην πιάτσα δεν μετράνε τα χαρτιά και οι περγαμηνές, τα grecomaster κτλπ. Μετράει η υπογραφή. Υπογραφείς; Πληρώνεσαι. Δεν υπογράφεις, γιατί δεν έχει δικαίωμα υπογραφής; Ας περάσει ο επόμενος....

Οπότε, είτε κάνεις την επιλογή με τα δεδομένα σήμερα και παίρνεις την ασφαλή επιλογή του Διπλωματούχου ΠΜ, είτε το αφήνεις στην τύχη Υπουργείου-ΤΕΕ να αναβαθμίσει του Τεχνολόγους ΝΜ σε Διπλωματούχους κάποια στιγμή στο μέλλον.
 

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Samael και DumeNuke, σας ευχαριστώ πάρα πολύ και του δύο! :) Γνωρίζω ότι είστε χρόνια στο φόρουμ και πάντοτε οι απαντήσεις σας είναι ακριβείς και ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζαμε αυτό για το ΤΕΕ και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Προσωπικά ήμουν της άποψης ότι η μόνη αναγνώριση που έλειπε από το πτυχίο του ΠΑΔΑ ήταν η κοινωνική, αλλά εσείς φωτίσατε μία πιο σοβαρή άποψη του ζητήματος.

Από τη στιγμή που βρίσκει ενδιαφέροντα μαθήματα και στα δύο τμήματα (Πολιτικών και Ναυπηγών), ίσως θα ήταν πιο συνετό να σταθμίσει και αυτό τον παράγοντα, της ισχύος του πτυχίου δηλαδή, ιδίως από τη στιγμή που η παρούσα τουλάχιστον κυβερνητική γραμμή δεν φαίνεται να ευνοεί στο άμεσο μέλλον τις αναβαθμίσεις πτυχίων.
 

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Συγχαρητήρια στον αδελφό σου και σε όλα τα παιδιά! Ρίχνοντας λάδι στη φωτιά θα τολμήσω να πω να σκεφτεί και το ενδεχόμενο να ξαναδώσει για Ε.Μ.Π. Δεν έχει να χάσει τίποτα. (Τα λέω αυτά καθώς από Θετική κατεύθυνση και κάμποσα άριστα εκεί το 2010, άλλαξα και σε θεωρητική και το 2020 μπήκα και Ψυχολογία,οπότε ξέρω τί εστί κόπος και πείσμα/τσαμπουκάς).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,626 μηνύματα.
Samael και DumeNuke, σας ευχαριστώ πάρα πολύ και του δύο! :) Γνωρίζω ότι είστε χρόνια στο φόρουμ και πάντοτε οι απαντήσεις σας είναι ακριβείς και ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζαμε αυτό για το ΤΕΕ και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Προσωπικά ήμουν της άποψης ότι η μόνη αναγνώριση που έλειπε από το πτυχίο του ΠΑΔΑ ήταν η κοινωνική, αλλά εσείς φωτίσατε μία πιο σοβαρή άποψη του ζητήματος.

Από τη στιγμή που βρίσκει ενδιαφέροντα μαθήματα και στα δύο τμήματα (Πολιτικών και Ναυπηγών), ίσως θα ήταν πιο συνετό να σταθμίσει και αυτό τον παράγοντα, της ισχύος του πτυχίου δηλαδή, ιδίως από τη στιγμή που η παρούσα τουλάχιστον κυβερνητική γραμμή δεν φαίνεται να ευνοεί στο άμεσο μέλλον τις αναβαθμίσεις πτυχίων.
κοιτα δεν υπαρχει θεμα ισχυος του πτυχιου,,αν το παιδι θελει ναυπηγων εκει να παει γιατι εκει ειναι και η δουλεια και το χρημα.
Μεχρι να παρει πτυχιο απο παδα θα εχουν ρυθμιστει και τα δικαιωματα τα οποια εν πολοις ειναι ψιλοαχρηστα.
Οι ναυπηγοι δεν δουλευουν στο σκαραμαγκα και το περαμα γιατι δεν φτιαχνουμε πλοια ,,κατι μικρα και επισκευες.
εχουμε και τον ελληνικο νηογνωμονα με τις πιστοποιησεις οπου θελει δικαιωματα τεε , αλλα ποιος τον εχει ''γραμμενο'' αυτον ολοι σε ξενους πανε.
οι ξενοι νηογνωμονες δεν θελουν δικαιωματα τεε, οι ναυτηλιακες που θα εργαστει κατα κορον να επιβλεπει την κατασκευη στην κινα δεν θελουν τεε.
τωρα για την ασφαλιση αν θελει ασφαλιση ΤΕΕ ( τσμεδε) και οχι ικα υπαρχει τροπος να γραφτει στο τεε.

Αλλα ειπαμε οτι συντομα θα εχει και τα δικαιωματα τεε.

Και η τεχνη του πολιτικου μηχανικου ειναι εξαιρετικη αλλα εχει ανεργια και χαμηλες αποδοχες τωρα, αν ξαναδωσουν δανεια οι τραπεζες βλεπουμε.
Ενω οι ναυπηγοι με που θα παρουν πτυχιου τους αρπαζουν οι ναυτηλιακες και πληρωνουν
 
Τελευταία επεξεργασία:

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
κοιτα δεν υπαρχει θεμα ισχυος του πτυχιου,,αν το παιδι θελει ναυπηγων εκει να παει γιατι εκει ειναι και η δουλεια και το χρημα.
Μεχρι να παρει πτυχιο απο παδα θα εχουν ρυθμιστει και τα δικαιωματα τα οποια εν πολοις ειναι ψιλοαχρηστα.
Οι ναυπηγοι δεν δουλευουν στο σκαραμαγκα και το περαμα γιατι δεν φτιαχνουμε πλοια ,,κατι μικρα και επισκευες.
εχουμε και τον ελληνικο νηογνωμονα με τις πιστοποιησεις οπου θελει δικαιωματα τεε , αλλα ποιος τον εχει ''γραμμενο'' αυτον ολοι σε ξενους πανε.
οι ξενοι νηογνωμονες δεν θελουν δικαιωματα τεε, οι ναυτηλιακες που θα εργαστει κατα κορον να επιβλεπει την κατασκευη στην κινα δεν θελουν τεε.
τωρα για την ασφαλιση αν θελει ασφαλιση ΤΕΕ ( τσμεδε) και οχι ικα υπαρχει τροπος να γραφτει στο τεε.

Αλλα ειπαμε οτι συντομα θα εχει και τα δικαιωματα τεε.

Και η τεχνη του πολιτικου μηχανικου ειναι εξαιρετικη αλλα εχει ανεργια και χαμηλες αποδοχες τωρα, αν ξαναδωσουν δανεια οι τραπεζες βλεπουμε.
Ενω οι ναυπηγοι με που θα παρουν πτυχιου τους αρπαζουν οι ναυτηλιακες και πληρωνουν
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και για τις πληροφορίες εκ των έσω! Όντως αλλιώς είναι να συζητάει κανείς αφηρημένα για επαγγελματικά δικαιώματα και αλλιώς να βλέπεις την κατάσταση που επικρατεί πραγματικά στον επαγγελματικό χώρο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,626 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και για τις πληροφορίες εκ των έσω! Όντως αλλιώς είναι να συζητάει κανείς αφηρημένα για επαγγελματικά δικαιώματα και αλλιώς να βλέπεις την κατάσταση που επικρατεί πραγματικά στον επαγγελματικό χώρο.


ναι ετσι ειναι
για το παδα παντως δεν υπαρχουν αφηρημενα επαγγελματικα δικαιωματα οπως των τει.
η επιτροπη εχει συγκροτηθει απο τον καραμανλη και επρεπε ηδη να εχουν αποδοθει.
 

Dimitris1972

Νεοφερμένος

Ο Dimitris1972 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημέρα και από εμένα.Το δίλλημα που έχει ο γιος μου είναι ότι ενώ του αρέσει η ναυπηγική,σκέφτεται να δηλώσει Κοζανη(έχει γράψει 14500)γιατί όλοι του λένε όχι ΠΑΔΑ και ότι της Κοζάνης είναι Πολυτεχνείο.Περιμενω την γνώμη σας.Ευχαριστω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,626 μηνύματα.
Καλημέρα και από εμένα.Το δίλλημα που έχει ο γιος μου είναι ότι ενώ του αρέσει η ναυπηγική,σκέφτεται να δηλώσει Κοζανη(έχει γράψει 14500)γιατί όλοι του λένε όχι ΠΑΔΑ και ότι της Κοζάνης είναι Πολυτεχνείο.Περιμενω την γνώμη σας.Ευχαριστω.
τι να δηλωσει κοζανη?
 

Dimitris1972

Νεοφερμένος

Ο Dimitris1972 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ηλεκτρολόγων μηχανικών ή μηχανολόγων μηχανικών,που αν πέσουν οι βάσεις ίσως το πιάνει.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,626 μηνύματα.
Ηλεκτρολόγων μηχανικών ή μηχανολόγων μηχανικών,που αν πέσουν οι βάσεις ίσως το πιάνει.
Μαλλον τα πιανει και τα δυο
Κοιτα δεν υπαρχει μετρο συγκρισεις μεταξυ κοζανης και παδα

η ημμυ κοζανης πρωιν ηλεκτρονικων υπολογιστων (2019) δεν εχει προς το παρων τις απαιτουμενες εγκαταστασεις , προσπαθει να εκμεταλευτει οσο μπορει τις εγκαταστασεις των ηλεκτρολογων τει ( αυτοι σταματανε 2/2023)
το παδα εχει μπολικες εγκαταστασεις
η κοζανη εχει 30 καθηγητες το παδα 130+ ( μαζι με τους λεκτορες)
οποτε τι να συγκρινεις.
οταν θα παει στην ΖΕΠ, νεες εγκαταστασεις που ειναι στο τελειωμα και δωσουν λευτα για εργαστηρια και καθηγητες ( χλωμο) βλεπουμε.
Μεγαλο πλεονεκτημα της κοζανης ειναι οτι κανουν καλο μαθημα γιατι μιλανε με τα μικρα τους.

μηχανολογοι
προς το παρων στεγαζονται σε μια πολυκατοικια του δημου , εργαστηρια εχουν ακομα και στον καυστηρα του κτηριου.
καποια μηχανηματα τα εχουν ακομα στα κουτια
εγκειτε η μεταφορα τους στην ΖΕΠ για να αναπτυχθουν.
εχουν 36 καθηγητες μαζι με τους λεκτορες και το παδα εχει 60
 

Dimitris1972

Νεοφερμένος

Ο Dimitris1972 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
τι να δηλωσει κοζανη?

Μαλλον τα πιανει και τα δυο
Κοιτα δεν υπαρχει μετρο συγκρισεις μεταξυ κοζανης και παδα

η ημμυ κοζανης πρωιν ηλεκτρονικων υπολογιστων (2019) δεν εχει προς το παρων τις απαιτουμενες εγκαταστασεις , προσπαθει να εκμεταλευτει οσο μπορει τις εγκαταστασεις των ηλεκτρολογων τει ( αυτοι σταματανε 2/2023)
το παδα εχει μπολικες εγκαταστασεις
η κοζανη εχει 30 καθηγητες το παδα 130+ ( μαζι με τους λεκτορες)
οποτε τι να συγκρινεις.
οταν θα παει στην ΖΕΠ, νεες εγκαταστασεις που ειναι στο τελειωμα και δωσουν λευτα για εργαστηρια και καθηγητες ( χλωμο) βλεπουμε.
Μεγαλο πλεονεκτημα της κοζανης ειναι οτι κανουν καλο μαθημα γιατι μιλανε με τα μικρα τους.

μηχανολογοι
προς το παρων στεγαζονται σε μια πολυκατοικια του δημου , εργαστηρια εχουν ακομα και στον καυστηρα του κτηριου.
καποια μηχανηματα τα εχουν ακομα στα κουτια
εγκειτε η μεταφορα τους στην ΖΕΠ για να αναπτυχθουν.
εχουν 36 καθηγητες μαζι με τους λεκτορες και το παδα εχει 60
Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Απλά ο προβληματισμος μας είναι για τα επαγγελματικά δικαιώματα.Και κατά πόσο θα τα χρειαστεί σαν ναυπηγος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,626 μηνύματα.
Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Απλά ο προβληματισμος μας είναι για τα επαγγελματικά δικαιώματα.Και κατά πόσο θα τα χρειαστεί σαν ναυπηγος.
τωρα που κολαει ο ναυπηγος με την κοζανη..δεν κολαει

κοιτα το ποταμι δεν γυριζει πισω ,,αφου εχουν ιδιο προγραμμα σπουδων αφου ελεγχθηκαν απο την αδαεε κατα το συστημα κεραμεως και πηραν το integrated master , δεν γινεται να μην υπαρξει ισοδυναμια.
αν οι κεραμεως δεν εψαχνε συνηγορους στο νομοσχεδιο της θα ειχε δοθει, υπογραφες πριμενουν
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,626 μηνύματα.
Άποψη σου, επιθυμία ή γεγονός το παραπάνω;
επιθυμια οχι ιδιαίτερα, αν και θα επρεπε , ενασχοληση και ψαξιμο.
ειναι πολυ δυνατα και κρίσιμα τα συναισθηματα των παιδιων που ψαχνουν καλες διαφυγες οταν δεν φτανουν τα κουκια
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Άρα είναι άποψη σου ότι η εγγραφή των αποφοίτων ΠΑΔΑ στο ΤΕΕ είναι υπόθεση που θα γίνει άμεσα... Τύπου στην 5ετία;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Κι εγω νομιζω οτι προς τα εκει παει το πραγμα (εξισωση δικαιωματων ολων των αποφοιτων πανεπ-τει).
Θεωρω οτι αφενως το τεε εχει χασει τη δυναμη που ειχε παλαιοτερα αφετερου υπαρχουν πολιτικες πιεσεις απο μεγαλη μεριδα αποφοιτων. Αυτη ειναι η πιο ρισκαδορικη επιλογη.

Η ασφαλης επιλογη ομως για τον θεματοθετη, ειναι να μην βασιστει σε υποθεσεις.
Οποτε:
1)Εγγραφεται σε σχολη ΠΜ.
2)Ξαναδινει με στοχο ναυπηγους εμπ, εαν το θελει περισσοτερο απο τους πολιτικους. Στη χειροτερη που δεν του ξαναβγει, εχει εξασφαλισει μια σιγουρη θεση και χανει μια χρονια.
3*) Πολιτικοι μηχανικοι --> κατατακτηριες ναυπηγων. Θα κατοχυρωσει πολλα μαθηματα και η δευτερη σχολη θα θελει μονο 2,5 χρονια επιπλεον. Παραλληλα, θα μπορει να τρεξει και μεταπτυχιακο στους Ναυπηγους. Προυποθεση για αυτο ομως ειναι να βγαλει την πρωτη σχολη στην ωρα της, μετα τραβαει πολυ το πραγμα απο αποψη χρονου/κουρασης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top