Ναρκωτικά

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Πάντως τώρα με τη νομιμοποίηση των ναρκωτικών αυτό που μου θύμισε έντονα ήταν η ΣΚΟΠΙΜΗ κυκλοφορία του ΠΑΜΦΘΗΝΟΥ "πάκο" στην Αργεντινή. Σε 'ναρκώνουν΄για να μην αντιδράς. think about it.
Καμμια σχεση το ενα με το αλλο.Στην αργεντινη παρανομα ειναι ακομα.Στην ολλανδια που ισχυει η νομιμοποιηση μια χαρα αντιδρουν ακομη νομιζω

Η κοινωνία έχει το χρέος να προστατέψει τα μέλη της.Είναι θέμα ιδεολογίας.Τα ναρκωτικά δε συνάδουν με την προστασία αυτή, αυτό νομίζω.Είναι αυτοκαταστροφή.Όσον αφορά αυτό που λες για τις διαφημίσεις, στην αρχή.Ποιες διαφημίσεις?Μη το πας μακριά και μη μπερδεύεις το ένα με το άλλο.Εγώ σου μιλάω για μια παρέα 10 ατόμων στο τάδε στενάκι που έχουν μια κούτα ενέσεις και βαράνε επειδή ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ(WTF ΔΗΛΑΔΗ) εγώ τους τα πούλησα χωρίς να μπορεί να με πειράξει κανείς(αφού είμαι νόμιμος).Τους πιάνω και τους τα πουλάω.Τέλος.

Πςςςς, ποιο κράτος και ποιες γαμωεταιρίες, για ποιους εμπόρους μου λες?Αν θέλω πάω στον Μαρτσέλο(μεγάλη μούρη ο τύπος) και με 10 ευρώ μου πουλάει 5 ζευγάρια παπούτσια Nike.Για ποιον...έλεγχο μιλάς?Άνα πάσα στιγμή το κάθε 13χρονο θα μπορεί να προμηθεύεται στη υποπολλαπλάσια τιμή την πρέζα που διαθέτει το κράτος σου σε σένα τον ενήλικο.

Αυτα ειναι πατερναλιστικες αποψεις που το μονο που κανουν ειναι να καταπατουν την ελευθερια των ατομων.Η κοινωνια ειναι τα ατομα που την αποτελουν και δεν εχει κανενα απολυτως χρεος παρα να ειναι ελευθερη και να διασφαλιζει την ελευθερια στα ατομα.
Η φραση η κοινωνια εχει χρεος να προστατεψει τους πολιτες ειναι και ανελευθερη στη βαση της αφου προυποθετει οτι εγω δεν εχω την ελευθερια να προστατεψω των εαυτο μου και να εχω την ευθυνη του και πρεπει να την παραχωρησω σε αλλους βλεπε κρατος.
Τι εννοεις δηλαδη ειναι θεμα ιδεολογιας?Ποιας ακριβως ιδεολογιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Hold on, τα τζάμπα ναρκωτικά από το κράτος σε ποια ουτοπία θα τα βρεις?

Στην ορθολογιστική.Αυτή θα ήταν η ιδανική λύση,πάντως υπάρχουν και άλλες βιώσιμες.Ας μην ξεχνάμε,ότι μεγάλο εμπόριο υπάρχει εκεί που υπάρχει κέρδος.Ένας έμπορος δεν είναι ούτε καλός,ούτε κακός:είναι κερδοσκόπος,εκεί βασίζεται το καπιταλιστικό σύστημα.Στο εμπόριο ναρκωτικών υπάρχει κέρδος,γιατί αφ'ενός αφού δεν υπάρχει έλεγχος μπορείς να νοθεύεις το πράμα σου όσο θες (κάτι που στέλνει πολύ κόσμο στον Άγιο Πέτρο) και αφ'ετέρου δεδομένων των βαριών ποινών και συνεπώς των κινδύνων της διακίνησης μπορείς να τιμολογήσεις πολύ υψηλά το προϊόν σου (και συνεπώς να κάνεις τον πελάτη σου κλέφτη για να βρει τα λεφτά).Νομιμοποίηση των ναρκωτικών σημαίνει παράλληλα και έλεγχος:πώληση σε συγκεκριμένα μαγαζιά,με συγκεκριμένες τιμές (π.χ. κάτω του κόστους) και υψηλή φορολογία.Να δεις τότε αν θα είναι επικερδές για τον έμπορο να πουλάει ναρκωτικά.

Και ποια φάρμακα?Τα φάρμακα υποτίθεται ότι σε κάνουν καλά.Τα ναρκωτικά έχουν την ακριβώς αντίθετη ιδιότητα όμως.Σκοτώνουν.(Γενικά μιλώντας, αυτά)Γιατί κάποιος να αποφύγει κάτι που θα τον θεραπεύσει?Άλλο φάρμακο άλλο ναρκωτικό.

Actually όχι.Αυτό είναι ένα βασικό πρόβλημα στις συζητήσεις περί ναρκωτικών,ότι ο κόσμος δεν ξέρει κατ'αρχάς τι είναι ναρκωτικό.Είχα πει παλαιότερα,ότι στα αγγλικά drugstore είναι το φαρμακείο και drugs είναι τα φάρμακα.Drugs εννοούν και τα ναρκωτικά.Αν θέλουν να μιλήσουν συγκεκριμένα για τα ναρκωτικά όπως τα εννοούμε εμείς υπάρχει ο όρος narcotics και για τα φάρμακα pharmaceutics (δηλαδή ό,τι πουλάει το φαρμακείο).Βέβαια αυτός ο διαχωρισμός είναι χαζός.Τα φάρμακα δεν είναι αμιγώς καλά και τα ναρκωτικά δεν είναι αμιγώς κακά.Πολλά φάρμακα προκαλούν εθισμό (για παράδειγμα αναλγητικά,υπνωτικά,ηρεμιστικά,κλπ,κλασσικό παράδειγμα εθισμένου σε χάπια ο Michael Jackson) και σχεδόν όλα έχουν παρενέργειες.Το ίδιο και τα ναρκωτικά.Για παράδειγμα είναι γνωστή η χρήση του οπίου και εν συνεχεία της μορφίνης για να καταπραϋνθεί ο πόνος και στη συνέχεια η ηρωίνη δημιουργήθηκε με την ελπίδα ότι θα αντικαταστήσει τη μορφίνη προσφέροντας περισσότερα πλεονεκτήματα.Κάπως έτσι είναι και για τα περισσότερα ναρκωτικά.Απλώς τα ναρκωτικά είναι πολύ επικίνδυνα ώστε να χρησιμοποιηθούν για ιατρικούς σκοπούς ή/και κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό απ'τα φάρμακα,αν και ο διαχωρισμός είναι πολύ λεπτός.Λες "ναρκωτικά" και ο κόσμος σκέφτεται κατ'ευθείαν χασίς,κοκαΐνη,ηρωίνη,έκστασυ,lsd.Υπάρχουν χιλιάδες ναρκωτικά,literally.
Τι είναι ναρκωτικά?Είναι ουσίες?Υπάρχουν και τα audio drugs.
Τι κάνουν τα ναρκωτικά?Σε ναρκώνουν?Η κοκαΐνη,που θεωρείται ναρκωτικό,έχει διεγερτική δράση.
Προκαλούν εθισμό?Ουσίες όπως το χασίς ή το lsd,που θεωρούνται ναρκωτικά,όχι.
Διαχωρίζονται σε μαλακά και σκληρά?Υπάρχουν χιλιάδες ναρκωτικά,δεν πας απ'το χασίς στην κοκαΐνη.Που σκατά να μπει το όριο?
Βλέπεις λοιπόν ότι με τον όρο ναρκωτικά εννοούμε κάτι πολύ συγκεχυμένο.Να σου πω μερικά που μπορεί να σου πουλήσει ένας έμπορος ναρκωτικών?Prozac,Ardan,Hypnostendon,Tavor και ένα σωρό άλλα που τα 'χω ξεχάσει πλέον.Ξέρεις που αλλού τα βρίσκεις αυτά?Στα φαρμακεία.

Μια ερώτηση όμως.Όταν Κράουλι θα κάνεις παιδιά, και όταν αυτά θα σε ρωτήσουν "Πατερούλη, τι εστι θρησκεία?" εσύ τι θα τους πεις?Όταν σου ζητήσουν τη γνώμη σου στο οποιοδήποτε θέμα θα τους τη δώσεις.ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ, να επηρεαστούν σε μεγάλο βαθμό από αυτά που θα πεις.Τουλάχιστον μέχρι ένα σημείο.Αυτά σου τα λέω για τα παιδιά.Όταν ακόμα έχεις μια κάποια εξουσία πάνω τους(μην παρεξηγήσεις τον όρο εξουσία, πλιζ).Όσον και να μη το θες, όσο και να πιστεύεις ότι είναι λάθος, ασκείς μια μεγάλη επιρροή σε αυτά και τους δίνεις άλλοτε έμμεσα άλλοτε άμεσα τις βάσεις στις οποίες θα στηρίξουν και την ενήλικη τους ζωή.

Δεν ξέρω τι θα πω,και επειδή η μέρα που ενδεχομένως αποκτήσω παιδιά αργεί πολύ ακόμα,δεν έχει νόημα να κάνω υποθέσεις.Όταν ένα παιδί σε ρωτήσει για τον θεό,ορθότερο το θεωρώ να περιμένεις ώστε να φτάσει σε μια ηλικία που να μπορεί να καταλάβει κάποια πράγματα και τότε με απλά λόγια να του πεις ότι υπάρχουν διάφορες θρησκείες και θεωρίες πάνω σ'αυτό και ότι αν το ενδιαφέρει όταν μεγαλώσει μπορεί να ψάξει περισσότερο ώστε να βρει αν του ταιριάζει κάτι.

Εννοούσα προφανώς, την περίπτωση που η δράση του ατόμου επηρεάζει με άσχημο τρόπο και άλλα άτομα της κοινωνίας, πόσο μάλλον ανήλικα άτομα.Και έστω ότι η δράση σου εσένα, καίγοντας τα μάτια σου, επηρεάζει το πιτσιρίκι που σε έχει ως πρότυπο, και από την επομένη κιόλας αποβλακώνεται στο πισι.Δεν έχουν το ίδιο μέτρο οι δύο παρενέργειες, γι'αυτό σου είπα ότι τρολάρεις.Τουλάχιστον έτσι νομίζω, και απ'ότι φαίνεται, αυτό που λέω βρίσκει πλήρη εφαρμογή στην κοινωνία.Άντε πολύ πολύ έχεις μια γαμημένη μυωπία.Δε σε βλάπτει στην υγεία σου όπως το ναρκωτικό.Και φυσικά είναι πιο ελέγξιμη κατάσταση από τον εθισμό σε ναρκωτικές ουσίες.Γενικά μιλώντας.

Βασικά και εγκεφαλικά κύτταρα καίει το pc και με πολλούς άλλους τρόπους σε βλάπτει,αλλά άσχετο είναι αυτό έτσι κι αλλιώς...
Sure,εμμέσως μπορεί να βλάψει.Εμμέσως όμως τα πάντα είναι δυνητικά βλαβερά.Και λέω δυνητικά,γιατί ακόμα και τα ναρκωτικά π.χ. θα μπορούσαν να έχουν έμμεσα θετική επιρροή:έστω ότι εσύ είσαι πρέζακας και έχεις ένα παιδί,το παιδί σε βλέπει έτσι,αηδιάζει,οπότε αποτελείς role model προς αποφυγή και δεν δοκιμάζει ποτέ.Anyway,και αυτό άσχετο είναι.Αυτό που έχει σημασία είναι ότι μας ενδιαφέρουν τα άμεσα και όχι τα έμμεσα αποτελέσματα μιας πράξης γιατί εμμέσως τα πάντα θα μπορούσαν να είναι βλαβερά.Εσύ μπορεί να μην την πίνεις,αλλά να κάνεις extreme sport.Σε βλέπει το πιτσιρίκι,πάει να σκαρφαλώσει σε μια κοτρώνα,πέφτει και σπάει την χοντροκεφάλα του.Το πιτσιρίκι βλέπει πολλά παιδικά.Βλέπει τον Superman να πετάει,πηδάει απ'το μπαλκόνι και αυτό,παρ'το κάτω.Και ένα σωρό άλλα παραδείγματα.Τι θα κάνουμε,θα τα απαγορεύσουμε όλα?Τα πάντα μπορεί να επηρεάσουν άσχημα ένα πιτσιρικί.

Πάντως τώρα με τη νομιμοποίηση των ναρκωτικών αυτό που μου θύμισε έντονα ήταν η ΣΚΟΠΙΜΗ κυκλοφορία του ΠΑΜΦΘΗΝΟΥ "πάκο" στην Αργεντινή. Σε 'ναρκώνουν΄για να μην αντιδράς. think about it.

Ναι,ναι,σε ναρκώνουν,οι εβραίοι,οι μασόνοι,οι εξωγήινοι και τα κοάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Kαλησπερα σε ολους,αυτο που θα ηθελα να πω εγω σχετικα με αυτο το θεμα,ειναι οτι ολοι λιγο πολυ γνωριζουμε τις συνεπειες που θα εχουμε εφοσον μπλεξεις με τα ναρκωτικα,οπως επισης γνωριζουμε πως εμεις οι ιδιοι κανουμε τις επιλογες μας και απφασιζουμε αν θα καταστρεψουμε την ζωη μας ή οχι χωρις λογο.Και μην ακουσω κανενας να πει,οπως αρκετοι λενε οτι οι εμποροι ναρκωτικων ειναι αυτοι που φταινε γιατι προμηθευουν τα ναρκωτικα και παρασυρουν τους ανθρωπους που μπορει να βρεθουν σε μια στιγμη δυσκολιας ή αδυναμιας και να πεσουν στο βουρκο των ναρκωτικων.Εχουν και αυτοι μεριδιο ευθυνης φυσικα, αλλα αν ειναι δυνατον να ριχνουμε ως προσχημα το φταιξιμο σε αυτους για να δικαιολογησουμε τα δικα μας λαθη.Αυτοι οι ανθρωποι,ειτε ειναι εμποροι ναρκωτικων,ειτε ειναι δολοφονοι,ειτε διακινουν γυναικες,οτι κι αν κανουν,δυστυχως παντα θα υπαρχουν.Εμεις ειμαστε αυτοι που θα αποφασισουμε τι θελουμε να κανουμε να κανουμε στην ζωη μας.Ποιον δρομο θα διαλεξουμε.Ακομη και στην χειροτερη στιγμη της ζωης μας να βρεθουμε ειμαι σιγουρος πως μπορουμε να καταπολεμησουμε την κατασταση με πολλους τροπους,οπως το να εχουμε τη συμπαρασταση δικων μας ανθρωπων αλλα και το σθενος να προχωρησουμε μπροστα παρολες τις δυσκολιες.Γιατι πιστευω οτι η δυναμη της ανθρωπινης ψυχης ειναι τοσο μεγαλη που ακομη και το χειροτερο πραγμα στο κοσμο να σου συμβει(δεν θελω να δινω παραδειγματα,και μακαρι ποτε να μην συμβει κατι πολυ ασχημο στη διαρκεια της ζωης μας σε κανεναν μας)ο ανθρωπος μπορει να βγει στην επιφανεια πιο δυνατος απο οτι πριν.Νομιζω πως θα πρεπει να εισαι αν μη τι αλλο,κουτος εν ετει 2011 με ολα αυτα που εχουμε δει ολοι μας οτι παθαινεις αν τυχον μπλεξεις σε αυτον τον υποκοσμο στη πρωτη δυσκολια να πας και να πεσεις στο βουρκο των ναρκωτικων,σε ενα βουρκο που σχεδον ποτε δεν εχει γυρισμο.Γιατι με το να πεσεις στα ναρκωτικα δεν παλευεις για να ξεπερασεις τη κατασταση στην οποια βρισκεσαι,απλα αφηνεσαι,παραδινεσαι και λες τελος! ! !Ε οχι λοιπον,αυτο τουλαχιστον απο εμενα οπως και απο πολλους αλλους υποθετω δεν προκειται να γινει ποτε.Αυτη ειναι η αποψη μου,α και κατι αλλο σχετικα με μια ερωτηση που διαβασα για το αν σκοπευετε να παρετε ναρκωτικα στο μελλον σε μια σελιδα πιο πισω η γνωμη μου ειναι πως ουτε για πλακα δεν το συζηταμε,εννοειται αυτο,δεν χρειαζεται να δωθει απαντηση νομιζω.Εγω προσωπικα ποτε μου οχι δεν εχω βρεθει σε ενα τετοιο διλλημα,ουτε για πλακα δεν προκειται να ρωτησω ποτε καποιον.Τι να του πω δηλαδη?Σκεφτεσαι να δοκιμασεις καμια φορα ναρκωτικα μπας και καταστρεψεις τον ευατο σου ???Μα ειναι δυνατον,ειμαστε σοβαροι?Ενα παραδειγμα μονο θα δωσω και θα τελειωσω.Πολλοι ξεκινησανε ετσι για πλακα,να δοκιμασουνε και καλα απο περιεργεια πως ειναι,και στο τελος η δοκιμη εγινε συνηθεια και πιο συγκεκριμενα εθισμος και η μια φορα που θα ηταν και καλα η μοναδικη εγιναν 2,3,4,15,και στο τελος καταληξαν ναρκομανεις και στην ιδια μοιρα με ολους τους υπολοιπους ναρκομανεις που ειχαν μπλεξει για διαφορετικους λογους ο καθενας,ισως καποιοι αλλοι ειχαν πιο σημαντικες προφασεις απο οτι καποιος που το ξεκινησε για πλακα και στο τελος βρεθηκε στην ιδια ακριβως ασχημη θεση με τον αλλο.Αυτα.Συμπερασμα(που ουτως η αλλως το γνωριζετε,ομως εγω θα το πω γιατι ειναι το μοτο μου:Mακρια απο τα ναρκωτικα γιατι στη κυριολεξια σκοτωνουν,ουτε για πλακα,και μακρια και αγαπημενοι απο παρεες που υποψιαζεστε οτι μπορει να ειναι μπλεγμενοι σε τιποτα τετοιες ιστοριες ή απο ατομα που σας περοσεγγιζουν και τους βλεπετε να παιρνουν που και που ναρκωτικα,και λενε πως ειναι και καλα για πλακα,ταχα μια φορα στις τοσες,ετσι παρε κι εσυ για να χαλαρωσεις και καλα,να ξεχασεις τα προβληματα σου,αν αντιληφθειτε κατι τετοιο πειτε τους αντιο οσο το δυνατον πιο νωρις και ας τραβηξει ο καθενας το δρομο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Καμμια σχεση το ενα με το αλλο.Στην αργεντινη παρανομα ειναι ακομα.Στην ολλανδια που ισχυει η νομιμοποιηση μια χαρα αντιδρουν ακομη νομιζω

Το ότι νομιμοποιούνται όμως τα κάνουν να φαίνονται λιγότερο 'επικίνδυνα' και έχω την αίσθηση ότι περνάει στο υποσυνείδητο κυρίως των νέων ότι "καλά μωρέ...αφού δεν θα με πάνε μέσα ας δοκιμάσω λίγο τι θα πάθω;". Για όσους δεν το έχουν δει προτείνω το ντοκυμαντέρ του Εξάντα για την Αργεντινή. Το κλειδί του "πάκο" ήταν ότι ήταν πάμφθηνο και μπορούσε οποιοσδήποτε ακόμα κι αυτοί που ζούσαν στην εξαθλίωση να το αγοράσουν με 50 λεπτά. Από κει και πέρα ήταν θέμα χρόνου να διαδοθεί και να κατατσακίσει την επιθυμία για αντίσταση, κυρίως των νέων.

Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ολλανδία...Δεν συνηθίζω να επινοώ συνομοσιωλογίες αλλά δεν μου φαίνεται τυχαίο που αυτή την χρονική στιγμή έγινε η νομιμοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Το ότι νομιμοποιούνται όμως τα κάνουν να φαίνονται λιγότερο 'επικίνδυνα' και έχω την αίσθηση ότι περνάει στο υποσυνείδητο κυρίως των νέων ότι "καλά μωρέ...αφού δεν θα με πάνε μέσα ας δοκιμάσω λίγο τι θα πάθω;". Για όσους δεν το έχουν δει προτείνω το ντοκυμαντέρ του Εξάντα για την Αργεντινή. Το κλειδί του "πάκο" ήταν ότι ήταν πάμφθηνο και μπορούσε οποιοσδήποτε ακόμα κι αυτοί που ζούσαν στην εξαθλίωση να το αγοράσουν με 50 λεπτά. Από κει και πέρα ήταν θέμα χρόνου να διαδοθεί και να κατατσακίσει την επιθυμία για αντίσταση, κυρίως των νέων.

Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ολλανδία...Δεν συνηθίζω να επινοώ συνομοσιωλογίες αλλά δεν μου φαίνεται τυχαίο που αυτή την χρονική στιγμή έγινε η νομιμοποίηση.

Actually,ξεκινώντας τη χρήση ναρκωτικών,περνάς στην κατηγορία του lumpen,περιθωριοποιείσαι απ'την κοινωνία,συνεπώς λόγω συσσωρευμένης frustration (είναι προφανές ότι θα είχες issues για να καταλήξεις στα ναρκωτικά,τα οποία διόγκωσαν την περιθωριοποίησή σου),είναι πολύ πιο εύκολο να εξεγερθείς.Πάντα οι lumpen είναι αυτοί οι οποίοι ξεκινάνε πρώτοι μια κοινωνική αναταραχή,πρόσφατο παράδειγμα οι "London riots" στις φτωχογειτονιές (Hackney,Brixton,Tottenham).

Ο βασικός λόγος που μια κυβέρνηση θα προέβαινε σε αποποινικοποίηση και στη συνέχεια σε νομιμοποίηση των ναρκωτικών,σε καιρό κρίσης,είναι απλός:
νομιμοποίηση=>φορολογία=>κέρδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Παιδια να ξεκαθαρισουμε κατι, γιατι το βλεπω παντου και παντα προσπαθω να εξηγησω πως εχει η κατασταση.
Για την ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ που μου την εχετε κανει καραμελα δεν εκανε λογο κανεις!!!! Απλα θα γινει μια απλη αποποινικοποιηση, δηλαδη ο αποδεδειγμενα χρηστης, εαν τον πιασουν με απαγορευμενες ουσιες πανω του που να δικαιολογουνται ως προσωπικη χρηση, δεν θα αντιμετωπιζεται ως εγκληματιας ή εμπορος ή δεν ξερω και εγω τι, αλλα θα μετραει ως πταισμα, δηλαδη απο καθολου κρατηση εως 1 μηνα. Επισης προβλεπεται αντι τιμωριας να εντασεται ο χρηστης σε προγραμματα απεξαρτησης.
Δηλαδη οσοι λενε οτι με την αποποινικοποιηση θα αρχισουν ολοι να πινουν "ναρκωτικα" ειναι απλα γελοιοι, ανενημερωτοι και χωρις κριτικη σκεψη. Ειναι σαν να μου λενε οτι αν ο φονος με εναν νομο δεν αποτελουσε εγκλημα, θα αρχιζαν ολοι να δολοφονουν. Οσοι θελουν να δοκιμασουν "ναρκωτικα" θα δοκιμασουν και αν δεν ειναι νομιμα, θελω δηλαδη να πω οτι οσοι ηταν να δοκιμασουν ή οσοι πινουν ο νεος νομος αποποινικοποιησης δεν αλλαζει κατι, αφου θα ειναι ακομα παρανομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odet

Νεοφερμένος

Η odet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά δείτε αυτό το ποστ...είναι συγκλονιστικές οι εικόνες που δείχνει όσον αφορά τα ναρκωτικά..

https://rip-people.blogspot.com/2011/06/blog-post_5422.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Παιδιά δείτε αυτό το ποστ...είναι συγκλονιστικές οι εικόνες που δείχνει όσον αφορά τα ναρκωτικά..

https://rip-people.blogspot.com/2011/06/blog-post_5422.html

ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΙΔΕΣ ΤΙΣ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ!!!! Ηρεμησε ρε φιλε. Και για να μην βιαζεσαι και λες οτι ακους, διαβασε λιγο καλυτερα τους τιτλους. Οι τιτλοι λενε ΘΑΝΑΤΟΙ ΑΠΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΔΟΣΗ ΧΑΠΙΩΝ - ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ δηλαδη τα χαπια στα οποια αναφερονται να φανταστεις οτι ειναι απολυτως ΝΟΜΙΜΑ ή με συνταγη γιατρου. Και οι συγκεκριμενοι που βλεπεις εκει ειναι "διασημοτητες" δηλαδη μερικοι ηταν αρκετα ειτε "ψωνισμενοι" ή στρεσαρισμενοι και πλουσιοι. Πραγμα το οποιο τους οδηγησε σε υπερβολικη δοση. Απο υπερβολικη δοση μπορει καποιος να πεθανει απο καφε, απο αλκοολ, απο υπνωτικα κλπ. (αλλα φαντασου οτι με την κανναβη ειναι ουσιαστικα αδυνατο να πεθανει καποιος απο υπερβολικη δοση, καθως θα πρεπει να πιει γυρω στα 1000 τσιγαρα με χορτο μεσα σε 30 λεπτα για να λαβουν θανατηφορα δοση απο τετραυδροκανναβινολη, προκαλω τον καθενα να το κανει! ειναι αδυνατο παιδια, το πολυ-πολυ στο 6-7 τσιγαρο να πεσεις για υπνο :P )

Οσο για αυτο το λινκ που μολις τωρα ειδα

https://rip-people.blogspot.com/2011/06/blog-post_5422.html

αυτοι οι ανθρωποι ειναι σιγουρα, απο κρακ και meth, καποια απο τα σκληροτερα και πιο "βρωμικα" ναρκωτικα, τα οποια γεννησε η απαγορευση και η απληστια των εμπορων. Και σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να τα συνχεουμε με τις αλλες ουσιες. Και οσοι μπορουν να σκεφτουν και λιγο απο μονοι τους θα καταλαβουν οτι ειναι δημοσιευμενα στην αμερικη μονο για προπαγανδιστικους λογους κατα των αλλων ουσιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Στην αργεντινη παρανομα ειναι ακομα.Στην ολλανδια που ισχυει η νομιμοποιηση μια χαρα αντιδρουν ακομη νομιζω

Μόνο η μαριχουάνα (και τα παράγωγά της) είναι νόμιμη στην Ολλανδία, όχι τα υπόλοιπα. Η μαριχουάνα θα έπρεπε να ήταν απολύτως νόμιμη να την αγοράζεις από κατάστημα, έχει χαμηλό εθισμό και είναι πιο ασφαλής από αλκοόλ. [πηγή] Πάντα θα υπάρχει ζήτηση, και δε μου φαίνεται καλή ιδέα όλα τα κέρδη από την πώληση να πηγαίνουν σε συμμορίες.

Και το αλκοόλ είχε απαγορευτεί στην Αμερική για μια δεκαετία, και το αποτέλεσμα ήταν να κάνουν χρυσές δουλειές οι συμμορίες που το πωλούσαν παράνομα, με αύξηση εγκληματικότητας κτλ.

Τι να σου πω. Εγω πιστευω πως ακομα και τα πιο ''ακινδυνα'' οπως χασις, μαριχουανες και λοιπα που λενε μπορουν να σε βλαψουν. Ειδικα, απο τη στιγμη που μπορουν να σου προκαλεσουν τοσο μεγαλη εξαρτηση που να αρρωσταινεις στην κυριολεξια αν δεν τα παιρνεις. Και οχι δεν εχω ταμπου με αυτους που κανουν χρηση ή κατι τετοιο, απλα κατα των ναρκωτικων ειμαι.

Και εχω ξανακουσει αυτο το '' δεν ειναι ακινδυνο'' απλα ολες οι ερευνες, οι χρηστες και γενικα ολα τα δεδομενα με εχουν οδηγησει σε διαφορετικα συμπερασματα.

Τί έρευνες; Δώσε link. Ένα άρθρο σε blog ή εφημερίδα δεν είναι έρευνα, ο καθένας γράφει ό,τι θέλει. Η πηγή που έδωσα βασίζεται σε αυτό, που είναι επιστημονική έρευνα. Δεν είναι γνώμη κάποιου, βασίζεται σε δεδομένα.

Και ακομα και να μην σε ''σκοτωνει'' ξερω 'γω, δηλαδη να μην ειναι και τοσο κακο οσο ολοι το παρουσιαζουν και οπως εχουμε οδηγηθει να πιστευουμε δεν καταλαβαινω την λογικη του να κανεις χρηση μιας ουσιας ειτε αυτη ειναι τσιγαρο, ειτε καφες, ειτε ναρκωτικα γιατι και καλα σε κανει να χαλαρωνεις, να ξεχνας ( ; ) τα προβληματα σου και ποσα αλλα.

Ούτε εμένα μου αρέσει το τσιγάρο (μπλιαξ), αλλά δεν έχω δικαίωμα να απαγορεύσω σε κάποιον να καπνίζει/πίνει καφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ets32katerina

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δεν υπαρχει λογος να παρεις ναρκωτικα. Κανεις δεν πρεπει να παρει. Οχι,δεν σκοπευω να παρω ουτε και προκειτε. Γιατι πιστευω στον εαυτο μου και ξερω πως ειμαι δυνατοτερη απο αυτο! Για αυτο πιστεψε το κι εσυ και ακομα κι αν σου το προσφερουν,μαθε να λες οχι σε κακες συνηθειες. Για το καλο σου ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν υπαρχει λογος να παρεις ναρκωτικα. Κανεις δεν πρεπει να παρει. Οχι,δεν σκοπευω να παρω ουτε και προκειτε. Γιατι πιστευω στον εαυτο μου και ξερω πως ειμαι δυνατοτερη απο αυτο! Για αυτο πιστεψε το κι εσυ και ακομα κι αν σου το προσφερουν,μαθε να λες οχι σε κακες συνηθειες. Για το καλο σου ειναι.

Σαν σποτάκι από αφιέρωμα της Δρούζα για τα ναρκωτικά ακούγεται αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos175

Νεοφερμένος

Ο Mitsos175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Sorry κιολας καθεστε και ασχοληστε με την φουντα στο 2012?

Εγω βλεπω αλλα ναρκωτικα να απειλουν την νεολαια τα οποια ειναι και χειροτερα που τα πλασαρουν ακομα πιο ευκολα (κοκες-χασαπια-lsd)

Δεν υπαρχει λογος να παρεις ναρκωτικα. Κανεις δεν πρεπει να παρει. Οχι,δεν σκοπευω να παρω ουτε και προκειτε. Γιατι πιστευω στον εαυτο μου και ξερω πως ειμαι δυνατοτερη απο αυτο! Για αυτο πιστεψε το κι εσυ και ακομα κι αν σου το προσφερουν,μαθε να λες οχι σε κακες συνηθειες. Για το καλο σου ειναι.

Επισης με το να ειμαστε τοσο απολυτοι δεν ειναι τοσο καλο. Εισαι 3γυμνασιο που ξες τι θα κανεις πιο μετα?
Και εγω ετσι ελεγα και εχει 4μιση χρονια καπνιζω και εχω κανει σχεδον οτι σκατο υπαρχει εκει εξω.
Και δεν ειμαι κανας ευκολοπιστος-ανοιχτος τυπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν βρήκα κάποια μετάφραση οπότε το παραθέτω αυτούσιο:

Cocaine Rewires Brain, Overrides Decision-Making After Just One Use, Says Study

Posted: 08/26/2013 6:10 pm EDT | Updated: 08/29/2013 6:27 pm EDT

A new study at UC San Francisco's Ernest Gallo Clinic and Research Center has revealed that cocaine may rewire the brain and drastically affect decision-making after just one use.

While similar studies have revealed such rewiring in long-term use, the new study's results are especially alarming, showing that the brain can be altered after one dose.

Using live mice, researchers from both UC San Francisco and UC Berkeley studied the frontal lobe -- the area of the brain that handles decision-making and memory -- when cocaine was introduced to the body. After one dose, researchers found substantial growth of new dendritic spines, which are "tiny, twig-like structures that connect neurons and form the nodes of the brain’s circuit wiring."

According to researchers, these new spines rewired the brain to seek cocaine, explaining why the search for the drug might override other priorities in human users.

"We've long known that when you become a repeated drug user, the search for more drugs tends to dominate your attention and decision-making," Linda Wilbrecht, an assistant professor of psychology and neuroscience at UC Berkeley and the lead author of the study, explained to The Huffington Post. "But it's quite shocking that these neurological changes happened after just one use."

A series of brain scans exhibited how the spines changed over several days after exposure to cocaine:
The changes were evident not just in the mice's brain scans, but in the animals' behavior.

Before exposure to cocaine, the mice explored two chambers, differentiated by scent and design, and selected a preference. They were then given cocaine and placed in the chamber they did not prefer. Once put back in the chambers without the drug, the mice overwhelmingly selected the chamber they did not prefer, presumably seeking more cocaine.

“The ones that developed the biggest change in preference for the cocaine side were also the ones that grew the most spines,” Wilbrecht told the LA Times.

"We have limited real estate in the brain, and this shows how drugs dominate what its users think about," she told HuffPost. "Drug exposure fuels drug use, potentially at the expense of other priorities."

However, Wilbrecht explained, because our brains regularly grow and lose new spines, she is hopeful.

"The frontal cortex regulates decision-making and, as we grow up, we make decisions in an increasingly habitual manner," she said. "But the brain can rewire, and it is rewired by lots of experiences. So even though it was so much more rewired by the exposure to cocaine than it usually is, it can return to normal. I see this as evidence that recovery is possible."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ενα πραγνα εχω να πω...πολυ παραπληροφορηση!διαβαστε μαθετε τι ειναι και υστερα μιλατε μην δινεται τοσο ακυρες πληροφοριες και μη αντικειμενικες!!τι βλεπουν τα ματακια μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.


If you wanna hang out youve got to take her out; cocaine.
If you wanna get down, down on the ground; cocaine.
She don't lie, she don't lie, she don't lie; cocaine.

If you got bad news, you wanna kick them blues; cocaine.
When your day is done and you wanna run; cocaine.
She don't lie, she don't lie, she don't lie; cocaine.

If your thing is gone and you wanna ride on; cocaine.
Don't forget this fact, you can't get it back; cocaine.
She don't lie, she don't lie, she don't lie; cocaine.

She don't lie, she don't lie, she don't lie; cocaine.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deest

Νεοφερμένος

Ο deest αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το μαυρο Θα δοκιμάζατε ποτέ;Γενικότερα πείτε τη γνώμη σας

Ρωτάω γιατί δυστυχώς το μαυρο πάει και έρχεται μεσα σε κάθε τάξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναρκωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Εγώ γιατί δεν είχα τέτοια τάξη; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το μαυρο Θα δοκιμάζατε ποτέ;Γενικότερα πείτε τη γνώμη σας

Ρωτάω γιατί δυστυχώς το μαυρο πάει και έρχεται μεσα σε κάθε τάξη

Εχω έρθει αρκετές φορές σε μέρη που φίλοι μ κάπνιζαν χόρτο. Δεν είχα ποτέ την περιέργεια να δοκιμάσω. Για την ακρίβεια, και μόνο που το μυρίζω θέλω να ξεράσω. Και επειδή έχω δει τα αποτελέσματά του(χαζογελάς με άσχετα πράγματα, παραπατάς...) δε θα ήθελα για την ώρα να δοκιμάσω.
Συμφωνώ οτι το μαύρο πάει και έρχεται σε κάθε τάξη, αλλά είναι στο χέρι σου αν θα δοκιμάσεις ή όχι. ;)
Αν θέλω να περάσω όμορφα, έχω και άλλες επιλογές απο το να κάνω μαύρο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Buy some, roll some spliffs, enjoy
-peace
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top