Ναρκωτικά

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν γουσταρει ομως και ο αλλος να σε βλεπει μαστουρομενο,πιωμενο κλπ στους δρομους!!

Χέστηκα.Και 'γω δεν γουστάρω να βλέπω τετράπαχους στους δρόμους,τι πάει να πει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Χέστηκα.Και 'γω δεν γουστάρω να βλέπω τετράπαχους στους δρόμους,τι πάει να πει αυτο?

Δεν εχουν βρομισει την Αθηνα οι τετραπαχοι φιλος...Και στο κατω κατω αμα γουσταρεις να βλεπεις πρεζακια-ποτιδες στους δρομους,να τραμπουκιζουν στους δρομους υπο την επηρια αλκοολ ή ναρκωτικων βαλτους σπιτι σου!

Φιλικα παντα μην το εκλαβεις ως προσωπικη επιθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν εχουν βρομισει την Αθηνα οι τετραπαχοι φιλος...Και στο κατω κατω αμα γουσταρεις να βλεπεις πρεζακια-ποτιδες στους δρομους,να τραμπουκιζουν στους δρομους υπο την επηρια αλκοολ ή ναρκωτικων βαλτους σπιτι σου!

Φιλικα παντα μην το εκλαβεις ως προσωπικη επιθεση...

Τι θα πει δεν τους έχουν γεμίσει?Μεγαλύτερα ποσοστά παχυσαρκίας παρά τοξικομανίας έχουμε βασικά.Αλλά και πάλι,τι θα πει αυτό?Με το κιλό πάει?Δηλαδή αν είναι λίγοι,οκ,αστα μωρέ τα παιδιά,ενώ αν είναι πολλοί εμφανίζεται ξαφνικά ένα "δικαίωμα" να...καθορίζουμε το πως θα είναι οι άλλοι?Και αλήθεια,ποιο είναι το όριο ανάμεσα στους πολλούς και στους λίγους και πως καθορίζεται?Εγώ δεν γουστάρω να βλέπω τετράπαχους,στην γκιλοτίνα!Επίσης το ίδιο και για τους κοντούς!Και για όσους έχουν κρεατοελιές!Για τους γέρους,για τους άσχημους και για τα θορυβώδη μικρά!Στην γκιλοτίνα,δεν τα γουστάρω!Ορίστε,αυτή είναι η λογική σου.Btw,ούτε πρεζάκια γουστάρω να βλέπω στον δρόμο.Αναγνωρίζω όμως το δικαίωμά τους να ζουν τη ζωή τους όπως αυτοί θέλουν.Αν ο άλλος θέλει να την πίνει,δικαίωμά του.Αν θέλει να τρώει σαβούρες,δικαίωμά του.Αν θέλει να φοράει αηδίες,δικαίωμά του.Αν θέλει να βάζει αγγούρια στον κώλο του,δικαίωμά του.Ελεύθερη κοινωνία είμαστε,κανείς δεν έχει το δικαίωμα να καθορίσει ένα "άριστο" πρότυπο συμπεριφοράς,κατά τα δικά του,προσωπικά κριτήρια και να το επιβάλλει στους υπόλοιπους.
Btw,τα ναρκωτικά,δεν σχετίζονται με την εγκληματικότητα,το έχουμε ξαναπεί.Η ποινικοποίησή τους σχετίζεται με την εγκληματικότητα.Περισσότερη ανάλυση πάνω σ'αυτό είχα κάνει στο θέμα περί αποποινικοποίησης στην επικαιρότητα (τρίτη σελίδα νομίζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Βασικά τα πάντα μπορούν να προκαλέσουν ψυχολογικό εθισμό.Και οι τσιχλόφουσκες.

Τρολ.
Είναι δικαίωμά μου να επιλέγω τι θα βάλω στο σώμα μου,να μαστουρώνω,να τρώω λιπαρά,να καίω τα μάτια μου στον υπολογιστή.Και δεν γουστάρω να με κυνηγάνε οι μπάτσοι για τίποτε απ'όλ'αυτά,ούτε γουστάρω κανέναν να μου καθορίσει το "καλό" μου και το πως θα ζω τη ζωή μου,για μένα.Αυτό είναι το επιχείρημα και εκεί τελειώνει.
Χμμμ, ενδιαφέρον Κράουλι.
Νομιμοποίηστε το: Ο κάθε μαλάκας πουλάει την κάθε μαλακία στο ανυποψίαστο 10χρονό, το εθίζει, το σκοτώνει.Όταν το δεκάχρονο θα βαράει τις ενέσεις που του έχεις προμηθεύσει ΕΣΥ, Ο ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ 30αρης(ενήλικος τεςπα) που κάνεις ότι θες, βάζεις στο σώμα σου ότι θες και δε γουστάρεις να σε κυνηγάνε και οι ΜΠΑΤΣΟΙ, ΤΟΤΕ Κράουλι, για εξήγησε και σε μένα πόσο...σωστό(!) είναι αυτό.Πόσο θα σου άρεσε το παιδί σου στα 13 του να βρίσκεται στην αποτοξίνωση, στο νοσοκομείο, αφού για τα προηγούμενα 3 χρόνια το μόνο που έκανε ήταν να μαστουρώνει?Πόσο ώριμη επιλογή θα ήταν για την ίδια την κοινωνία ως οντότητα να καταστρέφει έτσι το είναι της?Άμα θέλετε απολαύσεις, αυνανίζεστε 3-4 φορές την εβδομάδα και είστε τζιτζι.

Ακόμα και ΕΣΥ, Ο ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ 30αρης(ενήλικος τεςπα) που κάνεις ότι θες, βάζεις στο σώμα σου ότι θες και δε γουστάρεις να σε κυνηγάνε και οι ΜΠΑΤΣΟΙ θα ακολουθήσεις αυτή την πορεία(μπύρα->ξερατα->αποτοξίνωση->θάνατος).Γιατί να το επιτρέψει αυτό η κοινωνία?Αυτό είναι αυτοκαταστροφή!Και άντε, ΕΣΥ, Ο ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ 30αρης(ενήλικος τεςπα) που κάνεις ότι θες, βάζεις στο σώμα σου ότι θες και δε γουστάρεις να σε κυνηγάνε και οι ΜΠΑΤΣΟΙ.Το 15χρονο που δεν είναι και τόσο συνειδητοποιημένο, ΟΤΑΝ θα πάρει την πρέζα(δικαίωμα το χαρακτηρίζεις αυτό βέβαια), θα μαστουρώσει, θα εθιστεί, θα πεθάνει(!), τότε στη μάνα του τι θα πεις?Σε αυτό, όταν σε ρωτήσει "Κράουλι γιατί με σκότωσες στα 15?", εσύ τι θα πεις?Δεν είναι επιλογή τα ναρκωτικά.

Πιστεύεις ότι η κοινωνία θα είναι πιο γαμάτη με το χόρτο?Εγώ όχι.

ΥΓ. Για τα ναρκωτικά αυτά.Για το γαμήσι που ρίχνεις στα μάτια σου με το πισι, νταξ, κι εγώ το κάνω.Guilty.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Τι θα πει δεν τους έχουν γεμίσει?Μεγαλύτερα ποσοστά παχυσαρκίας παρά τοξικομανίας έχουμε βασικά.
Αλλά και πάλι,τι θα πει αυτό?Με το κιλό πάει?Δηλαδή αν είναι λίγοι,οκ,αστα μωρέ τα παιδιά,ενώ αν είναι πολλοί εμφανίζεται ξαφνικά ένα "δικαίωμα" να...καθορίζουμε το πως θα είναι οι άλλοι?Και αλήθεια,ποιο είναι το όριο ανάμεσα στους πολλούς και στους λίγους και πως καθορίζεται?Εγώ δεν γουστάρω να βλέπω τετράπαχους,στην γκιλοτίνα!Επίσης το ίδιο και για τους κοντούς!Και για όσους έχουν κρεατοελιές!Για τους γέρους,για τους άσχημους και για τα θορυβώδη μικρά!Στην γκιλοτίνα,δεν τα γουστάρω!Ορίστε,αυτή είναι η λογική σου.Btw,ούτε πρεζάκια γουστάρω να βλέπω στον δρόμο.Αναγνωρίζω όμως το δικαίωμά τους να ζουν τη ζωή τους όπως αυτοί θέλουν.Αν ο άλλος θέλει να την πίνει,δικαίωμά του.Αν θέλει να τρώει σαβούρες,δικαίωμά του.Αν θέλει να φοράει αηδίες,δικαίωμά του.Αν θέλει να βάζει αγγούρια στον κώλο του,δικαίωμά του.Ελεύθερη κοινωνία είμαστε,κανείς δεν έχει το δικαίωμα να καθορίσει ένα "άριστο" πρότυπο συμπεριφοράς,κατά τα δικά του,προσωπικά κριτήρια και να το επιβάλλει στους υπόλοιπους.
Btw,τα ναρκωτικά,δεν σχετίζονται με την εγκληματικότητα,το έχουμε ξαναπεί.Η ποινικοποίησή τους σχετίζεται με την εγκληματικότητα.Περισσότερη ανάλυση πάνω σ'αυτό είχα κάνει στο θέμα περί αποποινικοποίησης στην επικαιρότητα (τρίτη σελίδα νομίζω).

Τα ναρκωτικα εχουν σχεση με την εγκληματικοτητα,οχι στο επιπεδο που υπαρχει λογο της ποινικοποιησεις τους βεβαια.Αυτα περι λιγων και πολλων που γραφεις παραπανω δεν τα επιασα.Εγω σου ειπα απλα πως εχει καταντησει η Αθηνα απο ολα αυτα τα πρεζακια στους δρομους(για να σε προλαβω δεν ειπα πως τα πρεζακια εχουν ευθυνη για την κατασταση του Κεντρου της αθηνας...!)

Και πιστεψε με δεν ξερω και λιγες περιπτωσεις εφηβων και νεων που γυρνανε μαστουρομενα σπιτι τους και ξεσπουν σε οποιον βρουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Νομιμοποίηστε το: Ο κάθε μαλάκας πουλάει την κάθε μαλακία στο ανυποψίαστο 10χρονό, το εθίζει, το σκοτώνει.Όταν το δεκάχρονο θα βαράει τις ενέσεις που του έχεις προμηθεύσει ΕΣΥ, Ο ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ 30αρης(ενήλικος τεςπα) που κάνεις ότι θες, βάζεις στο σώμα σου ότι θες και δε γουστάρεις να σε κυνηγάνε και οι ΜΠΑΤΣΟΙ, ΤΟΤΕ Κράουλι, για εξήγησε και σε μένα πόσο...σωστό(!) είναι αυτό.Πόσο θα σου άρεσε το παιδί σου στα 13 του να βρίσκεται στην αποτοξίνωση, στο νοσοκομείο, αφού για τα προηγούμενα 3 χρόνια το μόνο που έκανε ήταν να μαστουρώνει?Πόσο ώριμη επιλογή θα ήταν για την ίδια την κοινωνία ως οντότητα να καταστρέφει έτσι το είναι της?Άμα θέλετε απολαύσεις, αυνανίζεστε 3-4 φορές την εβδομάδα και είστε τζιτζι.

Υπάρχουν πολλά προϊόντα που απευθύνονται μόνο για ενήλικες και είναι νόμιμα.For example,τα αυτοκίνητα.Τα όπλα,επίσης.Τα ποτά και τα τσιγάρα (στο εξωτερικό).Τα καζίνο.Τα κωλάδικα.Ορισμένες ταινίες στο σινεμά.Τα παιδιά είναι πιο επιρρεπή στην προπαγάνδα.Γι'αυτό υπάρχει νομοθεσία και στις διαφημίσεις,ώστε να μην μπορείς εύκολα να τους πλασάρεις οτιδήποτε.Αλλά και πάλι,υπάρχει πολύ καλύτερη λύση:απ'τη στιγμή που τα ναρκωτικά νομιμοποιηθούν,γιατί τη διανομή τους να την αναλαμβάνουν έμποροι,που ως στόχο θα έχουν το κέρδος,οπότε δεν θα έχουν αναστολές να πουλήσουν και σε 10χρονα?Γιατί όχι το κράτος?Πας σ'ένα γιατρό,παίρνεις χαρτί ότι είσαι χρήστης,πας στο νοσοκομείο και σου δίνουν τη δόση σου,δωρέαν και ανώνυμα.Άλλωστε και τα ναρκωτικά,φάρμακα είναι (στ'αγγλικά όλα drugs λέγονται,είτε μιλάμε για depon είτε για ζου).

Γιατί να το επιτρέψει αυτό η κοινωνία?Αυτό είναι αυτοκαταστροφή!

Ναι,είναι.Ε,και?Δικιά μου είναι η ζωή,ό,τι θέλω την κάνω.

Για τα ναρκωτικά αυτά.Για το γαμήσι που ρίχνεις στα μάτια σου με το πισι, νταξ, κι εγώ το κάνω.Guilty.

Τότε γιατί το βγάζεις απ'έξω?Και αυτό αυτοκαταστροφή είναι,γιατί να το επιτρέψει η κοινωνία?

Τα ναρκωτικα εχουν σχεση με την εγκληματικοτητα,οχι στο επιπεδο που υπαρχει λογο της ποινικοποιησεις τους βεβαια.Αυτα περι λιγων και πολλων που γραφεις παραπανω δεν τα επιασα.Εγω σου ειπα απλα πως εχει καταντησει η Αθηνα απο ολα αυτα τα πρεζακια στους δρομους(για να σε προλαβω δεν ειπα πως τα πρεζακια εχουν ευθυνη για την κατασταση του Κεντρου της αθηνας...!)

Όταν νομιμοποιείς κάτι,το ελέγχεις καλύτερα.Όσο κάτι είναι παράνομο,είναι στο περιθώριο και θα το βλέπεις να πεθαίνει στις πλατείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ωχ πόσο με έχουν κουράσει αυτές οι συζητήσεις. Λες και πότε οι παχύσαρκοι, αλκοολικοί, internet nerds, θρησκευόμενοι και ότι άλλο φρικιό εκεί έξω πήρε την έγκριση κανενός. Πράγματι, μου χαλάνε την αισθητική όταν βλέπω παπάδες (ειδικά αν είναι και παχύσαρκοι), με ενοχλούν οι καμπάνες την κυριακή. Μου την έσπασε όταν ο παπάς με φώναξε επειδή φασωνόμουν στο πίσω μέρος της εκκλησίας (:redface:). Το θεωρώ επικίνδυνο, να μερικοί πιστεύουν τόσο που αναπαράγουν τα βασανιστήρια μόνοι τους! Είναι τρελοί ... και εκτός από το εθισμό της θρησκείας (μην τολμήσει κανείς να πει ότι η θρησκεία δεν μπορεί να προκαλέσει ψυχολογικό εθισμό), είναι και κληρονομικό! Ένα παιδί με θρήσκους γονείς πόσες πιθανότητες έχει να απαλλαγεί από αυτόν τον ιό; Τι ναρκωτικά και μαλακίες ... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ωχ πόσο με έχουν κουράσει αυτές οι συζητήσεις. Λες και πότε οι παχύσαρκοι, αλκοολικοί, internet nerds, θρησκευόμενοι και ότι άλλο φρικιό εκεί έξω πήρε την έγκριση κανενός. Πράγματι, μου χαλάνε την αισθητική όταν βλέπω παπάδες (ειδικά αν είναι και παχύσαρκοι), με ενοχλούν οι καμπάνες την κυριακή. Μου την έσπασε όταν ο παπάς με φώναξε επειδή φασωνόμουν στο πίσω μέρος της εκκλησίας (:redface:). Το θεωρώ επικίνδυνο, να μερικοί πιστεύουν τόσο που αναπαράγουν τα βασανιστήρια μόνοι τους! Είναι τρελοί ... και εκτός από το εθισμό της θρησκείας (μην τολμήσει κανείς να πει ότι η θρησκεία δεν μπορεί να προκαλέσει ψυχολογικό εθισμό), είναι και κληρονομικό! Ένα παιδί με θρήσκους γονείς πόσες πιθανότητες έχει να απαλλαγεί από αυτόν τον ιό; Τι ναρκωτικά και μαλακίες ... :(

Και δεν είναι μόνο ψυχολογικός εθισμός! Τόσα λιβάνια κτλ που καίνε κάθε μέρα οι γιαγιάδες και οι παπάδες, πρεζάκια είναι και αυτοί!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νομιμοποίηστε το: Ο κάθε μαλάκας πουλάει την κάθε μαλακία στο ανυποψίαστο 10χρονό
Ένα ξαδελφάκι μου λιποθύμησε λόγω νηστείας. Σοβαρά... θυμάμαι ετοιμαζόμασταν για την εκκλησία και...πάρ'τον κάτω. Και ο Γιατρός είχε πει απλά ότι ήταν αδύναμος ο οργανισμός (εγώ βασικά πότε δεν νήστεψα, όταν ήμουν υπερβολικά μικρός όλο και κάποια σοκολάτα θα τσάκιζα. Όταν μεγάλωσα ελαφρώς, το έσκαγα με αυτό το ξαδέλφο μου και πηγαίναμε κρυφά στα goodys και τσακίζαμε hamburgers :hehe: μέχρι που μας έπιασαν και έγινε ο χαμός :P. Μετά μεγάλωσα αρκετά έτσι ώστε να έχω το σθένος να ξεκαθαρίσω στους γονείς μου ότι εγώ και εκκλησία δεν τα πάμε καλά :P). Anyway, τι έχεις να πεις για αυτούς τους βασανιστές; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά προϊόντα που απευθύνονται μόνο για ενήλικες και είναι νόμιμα.For example,τα αυτοκίνητα.Τα όπλα,επίσης.Τα ποτά και τα τσιγάρα (στο εξωτερικό).Τα καζίνο.Τα κωλάδικα.Ορισμένες ταινίες στο σινεμά.Τα παιδιά είναι πιο επιρρεπή στην προπαγάνδα.Γι'αυτό υπάρχει νομοθεσία και στις διαφημίσεις,ώστε να μην μπορείς εύκολα να τους πλασάρεις οτιδήποτε.Αλλά και πάλι,υπάρχει πολύ καλύτερη λύση:απ'τη στιγμή που τα ναρκωτικά νομιμοποιηθούν,γιατί τη διανομή τους να την αναλαμβάνουν έμποροι,που ως στόχο θα έχουν το κέρδος,οπότε δεν θα έχουν αναστολές να πουλήσουν και σε 10χρονα?Γιατί όχι το κράτος?Πας σ'ένα γιατρό,παίρνεις χαρτί ότι είσαι χρήστης,πας στο νοσοκομείο και σου δίνουν τη δόση σου,δωρέαν και ανώνυμα.Άλλωστε και τα ναρκωτικά,φάρμακα είναι (στ'αγγλικά όλα drugs λέγονται,είτε μιλάμε για depon είτε για ζου).

Η κοινωνία έχει το χρέος να προστατέψει τα μέλη της.Είναι θέμα ιδεολογίας.Τα ναρκωτικά δε συνάδουν με την προστασία αυτή, αυτό νομίζω.Είναι αυτοκαταστροφή.Όσον αφορά αυτό που λες για τις διαφημίσεις, στην αρχή.Ποιες διαφημίσεις?Μη το πας μακριά και μη μπερδεύεις το ένα με το άλλο.Εγώ σου μιλάω για μια παρέα 10 ατόμων στο τάδε στενάκι που έχουν μια κούτα ενέσεις και βαράνε επειδή ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ(WTF ΔΗΛΑΔΗ) εγώ τους τα πούλησα χωρίς να μπορεί να με πειράξει κανείς(αφού είμαι νόμιμος).Τους πιάνω και τους τα πουλάω.Τέλος.

Πςςςς, ποιο κράτος και ποιες γαμωεταιρίες, για ποιους εμπόρους μου λες?Αν θέλω πάω στον Μαρτσέλο(μεγάλη μούρη ο τύπος) και με 10 ευρώ μου πουλάει 5 ζευγάρια παπούτσια Nike.Για ποιον...έλεγχο μιλάς?Άνα πάσα στιγμή το κάθε 13χρονο θα μπορεί να προμηθεύεται στη υποπολλαπλάσια τιμή την πρέζα που διαθέτει το κράτος σου σε σένα τον ενήλικο.


Τότε γιατί το βγάζεις απ'έξω?Και αυτό αυτοκαταστροφή είναι,γιατί να το επιτρέψει η κοινωνία?
Πάλι τρολάρεις ρε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και δεν είναι μόνο ψυχολογικός εθισμός! Τόσα λιβάνια κτλ που καίνε κάθε μέρα οι γιαγιάδες και οι παπάδες, πρεζάκια είναι και αυτοί!:P
Το έχω δοκιμάσει... δεν κάνει τπτ το λιβάνι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το έχω δοκιμάσει... δεν κάνει τπτ το λιβάνι :(

Δε δημιουργεί εθισμό μετά από πολυετή χρήση? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δε δημιουργεί εθισμό μετά από πολυετή χρήση? :hmm:
Σοβαρά...
Όντως το λιβάνι μπορεί να προκαλέσει εθισμό; Ποία ουσία το προκαλεί αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ένα ξαδελφάκι μου λιποθύμησε λόγω νηστείας. Σοβαρά... θυμάμαι ετοιμαζόμασταν για την εκκλησία και...πάρ'τον κάτω. Και ο Γιατρός είχε πει απλά ότι ήταν αδύναμος ο οργανισμός (εγώ βασικά πότε δεν νήστεψα, όταν ήμουν υπερβολικά μικρός όλο και κάποια σοκολάτα θα τσάκιζα. Όταν μεγάλωσα ελαφρώς, το έσκαγα με αυτό το ξαδέλφο μου και πηγαίναμε κρυφά στα goodys και τσακίζαμε hamburgers :hehe: μέχρι που μας έπιασαν και έγινε ο χαμός :P. Μετά μεγάλωσα αρκετά έτσι ώστε να έχω το σθένος να ξεκαθαρίσω στους γονείς μου ότι εγώ και εκκλησία δεν τα πάμε καλά :P). Anyway, τι έχεις να πεις για αυτούς τους βασανιστές; :eek:

Καλησπέρα αφεντικό.

Αφού βγαίνεις οφφ-τοπικ, θα απαντήσω με αυτό που μου έρχεται πρώτο στο μυαλό.
Μέχρι τα 18-19-20 σου είσαι εξαρτημένος από τους γονείς σου.Έτσι λειτουργεί η κοινωνία, δηλαδή, what the fuck να κάνουμε :/:.Από κει και πέρα, έχεις την ευκαιρία να εκφράσεις την προσωπικότητα σου και να ζήσεις τη ζωή σου όπως νομίζεις.Είσαι άθεος/αγνωστικιστής/βουδιστής/χριστιανός/ταοιστής/κτλ..Με τις αρχές της ιδεολογίας σου θα προσαρμόσεις τη ζωή και των παιδιών σου.Πρόσεξε.Δε λέω αν είναι σωστό ή λάθος, και δε ξέρω να σου απαντήσω κιόλας.Όμως έτσι λειτουργεί η κοινωνία, και έτσι θα λειτουργήσεις κι εσύ αύριο μεθαύριο όταν θα κάνεις παιδιά.
Βέβαια, αυτή δεν ήταν η απάντηση που περίμενες.Περίμενες να κάνουμε στροφή στο θέμα της θρησκείας.Μπα.
Αν συγκρίνεις, από την άλλη με ίσα μέτρα και ίσα σταθμά, μια λιποθυμία με τα ναρκωτικά και γενικά το όλο ζήτημα, ε..., νταξ..., καλύτερα πες τη γνώμη σου για το ίδιο το θέμα με επιχειρήματα, χωρίς εξυπνάδες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σοβαρά...
Όντως το λιβάνι μπορεί να προκαλέσει εθισμό; Ποία ουσία το προκαλεί αυτό;

Μπα, δεν νομίζω να μπορέσει να προκαλέσει εθισμό - αλλά και μόνο ότι έχει τις παρακάτω ιδιότητες για εμένα δεν είναι καθόλου τυχαίο!

Τελευταίες εξελίξεις

Το λιβάνι περιέχει ψυχοδραστικές ουσίες. Στο κάψιμο του λιβανιού ως θυμιάματος αποδίδεται συμβολή στην πνευματική ανάταση και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος θρησκευτικών και κοινωνικών τελετών για χιλιετίες. Η οξική θυμιαμίνη (incensole acetate) ένα συστατικό του λιβανιού έχει αγχολυτικές και αντικαταθλιπτικές επιδράσεις σε πειραματόζωα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλησπέρα αφεντικό
Καλησπέρα! :D

Έτσι λειτουργεί η κοινωνία, δηλαδή, what the fuck να κάνουμε :/:
Και επειδή η κοινωνία είναι έτσι, θα κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια;
Δηλαδή αν αύριο δηλαδή θεωρούμε παράνομος επειδή είμαι άθεος θα το δεχτώ; Τι λεεεεεεεει ρε;

Πες τη γνώμη σου για το ίδιο το θέμα με επιχειρήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Και επειδή η κοινωνία είναι έτσι, θα κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια;
Δηλαδή αν αύριο δηλαδή θεωρούμε παράνομος επειδή είμαι άθεος θα το δεχτώ; Τι λεεεεεεεει ρε;



:P

Δεν εννοούσα αυτό.Έμμεσα είσαι εξαρτημένος από τους γονείς σου και από τα κλισέ της κοινωνίας έως ότου γίνεις ανεξάρτητος.Και μόνος σου το είπες ότι όταν πια ένιωσες...δυνατός :P ξεκαθάρισες τη θέση σου.Και δε χρειάζεται να κατηγορήσεις κανέναν γονιό για το ότι μεταγγίζει αυτό που θεωρεί σωστό, στα παιδιά του.Και συ το ίδιο θα κάνεις :P.
Όσον αφορά αυτό που λες, ΟΧΙ δε θα μείνεις άπραγος;).Μη τρελαθούμε.Και για μένα, αν απαγορεύσουν να είμαι ΠΑΟΚτσης, θα διαμαρτυρηθώ :P

Όταν είσαι ανήλικος θεωρείσαι(και νταξ, για το μέσο όρο+++ της κοινωνίας όχι αδίκως) ως ανώριμος πνευματικά και έτσι η κοινωνία και οι γονείς σου προσπαθούν να σου δώσουν κάποιες βασικές αρχές ώστε να στηρίξεις τη ζωή σου πάνω τους.Σωστό ή λάθος, είναι απόλυτα λογικό.Πιστεύω ότι κατάλαβες τώρα τι εννοούσα.:)
Το βίντεο θα το τσεκάρω αργότερα, πρέπει να φύγω.

Καλό απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Η κοινωνία έχει το χρέος να προστατέψει τα μέλη της.Είναι θέμα ιδεολογίας.Τα ναρκωτικά δε συνάδουν με την προστασία αυτή, αυτό νομίζω.Είναι αυτοκαταστροφή.

Έχει χρέος-ή καλύτερα σκοπό (προτιμώ το πρακτικό απ'το ιδεολογικό)-να προστατέψει τα μέλη της απ'τα υπόλοιπα μέλη,όχι απ'τον εαυτό τους.Εδώ γράφω περισσότερα.

Μη το πας μακριά και μη μπερδεύεις το ένα με το άλλο.Εγώ σου μιλάω για μια παρέα 10 ατόμων στο τάδε στενάκι που έχουν μια κούτα ενέσεις και βαράνε επειδή ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ(WTF ΔΗΛΑΔΗ) εγώ τους τα πούλησα χωρίς να μπορεί να με πειράξει κανείς(αφού είμαι νόμιμος).Τους πιάνω και τους τα πουλάω.Τέλος.

Πςςςς, ποιο κράτος και ποιες γαμωεταιρίες, για ποιους εμπόρους μου λες?Αν θέλω πάω στον Μαρτσέλο(μεγάλη μούρη ο τύπος) και με 10 ευρώ μου πουλάει 5 ζευγάρια παπούτσια Nike.Για ποιον...έλεγχο μιλάς?Άνα πάσα στιγμή το κάθε 13χρονο θα μπορεί να προμηθεύεται στη υποπολλαπλάσια τιμή την πρέζα που διαθέτει το κράτος σου σε σένα τον ενήλικο.

Η ιστορία σου έχει κενά.Ας τα δούμε:
1.)Γιατί τ'αγόρασαν,αφού μπορούσαν να τα πάρουν τζάμπα απ'το νοσοκομείο μ'ένα χαρτί?
2.)Γιατί ήθελαν να δοκιμάσουν?Τόσα άλλα φάρμακα που είναι νόμιμα,γιατί κανείς δεν θέλει να τα δοκιμάσει?
3.)Γιατί τους τα πούλησες?Τι κέρδος είχες?Απ'τη στιγμή που κάτι διανέμεται δωρέαν,θα πρέπει να το πούλησες σε εξευτελιστική τιμή.Γιατί να μπεις σε τέτοιο κόπο για φραγκοδίφραγκα?Άσε που δεν θα μπορούσες να έχεις μεγάλη ποσότητα γιατί προφανώς το χαρτί γιατρού θα σου εξασφαλίζει μόνο τη δόση μιας μέρας.

Πάλι τρολάρεις ρε :P

Καθόλου δεν τρολλάρω.Η ίδια (ηλίθια) λογική είναι.Γιατί στη μία περίπτωση μας φαίνεται ηλίθια ενώ στην άλλη ισορροπημένη?Γιατί σπάνια κοιτάμε τον ορθολογισμό που κρύβει (ή όχι) μια πρόταση,ώστε να την κρίνουμε.Συνήθως ισορροπημένη θεωρούμε την άποψη που υποστηρίζουν οι πολλοί,ή που υποστηρίζουν άτομα που θεωρούνται αυθεντίες απ'τους πολλούς.

Μέχρι τα 18-19-20 σου είσαι εξαρτημένος από τους γονείς σου.Έτσι λειτουργεί η κοινωνία, δηλαδή, what the fuck να κάνουμε :/:.

Να την αλλάξουμε!Είναι off-topic,οπότε μόνο αυτό θα πω:
"Τα παιδιά σας δεν είναι παιδιά σας. Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας για τη ζωή. Έρχονται στη ζωή με τη βοήθειά σας, αλλά όχι από εσάς, και μ'όλο που είναι μαζί σας, δεν ανήκουν σε εσάς. Μπορείτε να τους δώσετε την αγάπη σας, όχι όμως και τις ιδέες σας, γιατί αυτά έχουν τις δικές τους ιδέες. Μπορείτε να στεγάσετε το σώμα τους όχι όμως, και την ψυχή τους, γιατί η ψυχή τους κατοικεί στο σπίτι του αύριο, που εσείς δεν μπορείτε να το επισκεφτείτε, ούτε στα όνειρά σας...Μπορείτε να προσπαθήσετε να τους μοιάσετε, αλλά μη γυρεύετε να κάνετε αυτά να σας μοιάσουν. Γιατί η ζωή δεν πηγαίνει προς τα πίσω και δε σταματά στο χθες. Εσείς είστε τα τόξα απ' όπου τα παιδιά σας σα ζωντανά βέλη θα τιναχτούν μπροστά" (Halil Guibran - Ο προφήτης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Έχει χρέος-ή καλύτερα σκοπό (προτιμώ το πρακτικό απ'το ιδεολογικό)-να προστατέψει τα μέλη της απ'τα υπόλοιπα μέλη,όχι απ'τον εαυτό τους.Εδώ γράφω περισσότερα.

Λίγο πολύ το ίδιο εννοώ, με αυτά που γράφεις.

Η ιστορία σου έχει κενά.Ας τα δούμε:
1.)Γιατί τ'αγόρασαν,αφού μπορούσαν να τα πάρουν τζάμπα απ'το νοσοκομείο μ'ένα χαρτί?
2.)Γιατί ήθελαν να δοκιμάσουν?Τόσα άλλα φάρμακα που είναι νόμιμα,γιατί κανείς δεν θέλει να τα δοκιμάσει?
3.)Γιατί τους τα πούλησες?Τι κέρδος είχες?Απ'τη στιγμή που κάτι διανέμεται δωρέαν,θα πρέπει να το πούλησες σε εξευτελιστική τιμή.Γιατί να μπεις σε τέτοιο κόπο για φραγκοδίφραγκα?Άσε που δεν θα μπορούσες να έχεις μεγάλη ποσότητα γιατί προφανώς το χαρτί γιατρού θα σου εξασφαλίζει μόνο τη δόση μιας μέρας.
Hold on, τα τζάμπα ναρκωτικά από το κράτος σε ποια ουτοπία θα τα βρεις?

Και ποια φάρμακα?Τα φάρμακα υποτίθεται ότι σε κάνουν καλά.Τα ναρκωτικά έχουν την ακριβώς αντίθετη ιδιότητα όμως.Σκοτώνουν.(Γενικά μιλώντας, αυτά)Γιατί κάποιος να αποφύγει κάτι που θα τον θεραπεύσει?Άλλο φάρμακο άλλο ναρκωτικό.


Να την αλλάξουμε!Είναι off-topic,οπότε μόνο αυτό θα πω:
"Τα παιδιά σας δεν είναι παιδιά σας. Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας για τη ζωή. Έρχονται στη ζωή με τη βοήθειά σας, αλλά όχι από εσάς, και μ'όλο που είναι μαζί σας, δεν ανήκουν σε εσάς. Μπορείτε να τους δώσετε την αγάπη σας, όχι όμως και τις ιδέες σας, γιατί αυτά έχουν τις δικές τους ιδέες. Μπορείτε να στεγάσετε το σώμα τους όχι όμως, και την ψυχή τους, γιατί η ψυχή τους κατοικεί στο σπίτι του αύριο, που εσείς δεν μπορείτε να το επισκεφτείτε, ούτε στα όνειρά σας...Μπορείτε να προσπαθήσετε να τους μοιάσετε, αλλά μη γυρεύετε να κάνετε αυτά να σας μοιάσουν. Γιατί η ζωή δεν πηγαίνει προς τα πίσω και δε σταματά στο χθες. Εσείς είστε τα τόξα απ' όπου τα παιδιά σας σα ζωντανά βέλη θα τιναχτούν μπροστά" (Halil Guibran - Ο προφήτης)
Καλό.
Μια ερώτηση όμως.Όταν Κράουλι θα κάνεις παιδιά, και όταν αυτά θα σε ρωτήσουν "Πατερούλη, τι εστι θρησκεία?" εσύ τι θα τους πεις?Όταν σου ζητήσουν τη γνώμη σου στο οποιοδήποτε θέμα θα τους τη δώσεις.ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ, να επηρεαστούν σε μεγάλο βαθμό από αυτά που θα πεις.Τουλάχιστον μέχρι ένα σημείο.Αυτά σου τα λέω για τα παιδιά.Όταν ακόμα έχεις μια κάποια εξουσία πάνω τους(μην παρεξηγήσεις τον όρο εξουσία, πλιζ).Όσον και να μη το θες, όσο και να πιστεύεις ότι είναι λάθος, ασκείς μια μεγάλη επιρροή σε αυτά και τους δίνεις άλλοτε έμμεσα άλλοτε άμεσα τις βάσεις στις οποίες θα στηρίξουν και την ενήλικη τους ζωή.

Καθόλου δεν τρολλάρω.Η ίδια (ηλίθια) λογική είναι.Γιατί στη μία περίπτωση μας φαίνεται ηλίθια ενώ στην άλλη ισορροπημένη?Γιατί σπάνια κοιτάμε τον ορθολογισμό που κρύβει (ή όχι) μια πρόταση,ώστε να την κρίνουμε.Συνήθως ισορροπημένη θεωρούμε την άποψη που υποστηρίζουν οι πολλοί,ή που υποστηρίζουν άτομα που θεωρούνται αυθεντίες απ'τους πολλούς.

Εννοούσα προφανώς, την περίπτωση που η δράση του ατόμου επηρεάζει με άσχημο τρόπο και άλλα άτομα της κοινωνίας, πόσο μάλλον ανήλικα άτομα.Και έστω ότι η δράση σου εσένα, καίγοντας τα μάτια σου, επηρεάζει το πιτσιρίκι που σε έχει ως πρότυπο, και από την επομένη κιόλας αποβλακώνεται στο πισι.Δεν έχουν το ίδιο μέτρο οι δύο παρενέργειες, γι'αυτό σου είπα ότι τρολάρεις.Τουλάχιστον έτσι νομίζω, και απ'ότι φαίνεται, αυτό που λέω βρίσκει πλήρη εφαρμογή στην κοινωνία.Άντε πολύ πολύ έχεις μια γαμημένη μυωπία.Δε σε βλάπτει στην υγεία σου όπως το ναρκωτικό.Και φυσικά είναι πιο ελέγξιμη κατάσταση από τον εθισμό σε ναρκωτικές ουσίες.Γενικά μιλώντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Πάντως τώρα με τη νομιμοποίηση των ναρκωτικών αυτό που μου θύμισε έντονα ήταν η ΣΚΟΠΙΜΗ κυκλοφορία του ΠΑΜΦΘΗΝΟΥ "πάκο" στην Αργεντινή. Σε 'ναρκώνουν΄για να μην αντιδράς. think about it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top