Ναρκωτικά

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι πρεπει να τους τσουβαλιαζεις ολους και να βλεπεις το θεμα τοσο επιφανειακα. Δεν ξερεις πως ηταν η ψυχολογικη, συναισθηματικη κατασταση του ατομου ουτε οι αιτιες που το ωθησαν στο να γινει χρηστης.
Διαβασαμε στην ταξη την περιπτωση μιας κοπελας (στην ηλικιας μας) που ηταν παρα πολυ ερωτευμενη με εναν ανθρωπο που την οδηγησε στα ναρκωτικα. Ηταν ευαλωτη και καθοδηγουταν απο ενα συναισθημα που δεν ειναι καθολου ευκολο να ελεγξει κανεις και επισης αισθανοταν παρα πολυ ελευθερη με εκεινον τον ανθρωπο (πριν αρχισει να εθιζεται και να συνηδειτοποιει τι γινεται). Μπορεις πραγματι να πεις με σιγουρια πως ηξερε τι εκανε? Και υπαρχουν πολυ χειροτερες περιπτωσεις ειμαι σιγουρη. Μην τους αντιμετωπιζεις ολους το ιδιο λοιπον, αυτη ειναι η αποψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
δυστυχως στις μερες μας το προβλημα των ναρκωτικων μαστιζει πολλους ανθρωπους καθε ηλικιας!και καθως πιστευω πως ολοι μας εχουμε καποιες στιγμες αδυναμιας. προσωπικα αποδιδω το φαινομενο σε ατομα τα οποια βρεθηκαν ευαλωτα που σε δυσκολες καταστασεις και στραφηκαν εκει .δν μπορω να πω πως τους λυπαμαι γιατι σιγουρα θα γνωριζαν τις επιπτωσεις των ναρκωτικων αλλα δν τους αποριπτω κοινωνικα.ειδικα οσους προσπαθουν να αποτοξινωθουν και να επανενταχθουν στο κοινωνικο συνολο και παλι.γνωριζω βεβαια πως ειναι δυσκολο καθως ολοι μας ειμαστε προκατελλημενοι και τους αντιμετωπιζουμε ρατσιστικα αλλα αξιζει να προσπαθησουμε να τους αντιμετωπισουμε αλλιως και να τους δωσουμε μια 2η ευκαιρια στην εργασια και γενικοτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Η μαριχουάνα είναι ναρκωτικό? ¨η θεωρούνται όλα όα επηρεάζουν τον ανθρωπινο εγκέφαλο και το νευρικό του σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η μαριχουάνα είναι ναρκωτικό? ¨η θεωρούνται όλα όα επηρεάζουν τον ανθρωπινο εγκέφαλο και το νευρικό του σύστημα.

Ειναι ναρκωτικο και επηρεαζει τον εγκεφαλο βεβαια :P Ειναι λιγοτερο εθιστικο απο τη νικοτινη παντως.


δν μπορω να πω πως τους λυπαμαι γιατι σιγουρα θα γνωριζαν τις επιπτωσεις των ναρκωτικων αλλα δν τους αποριπτω κοινωνικα.

Μπα μην εισαι τοσο σιγουρη, δεν υπαρχει η ιδια ενημερωση σε ολους.Επισης στις νεαρες ηλικιες μπορει να εχουν ακουσει αλλα λογω της επιπολαιοτητας της ηλικιας δεν τα βλεπουν ρεαλιστικα, οπως και με το καπνισμα. Δε διαφερει και πολυ αυτο απο το να μη γνωριζουν πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
πιστευω οτι εμεις σαν νεοι και ανοιχτομυαλοι ισως μπορεσουμε να συνειδιτοποιησουμε την προσπαθεια που κανουν αυτοι οι ανθρωποι για επανενταξη στην κοινωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εδω στην Αρτα τα ναρκωτικα κανουν καθε μερα κυριολεκτικα γιορτη...Και 2km απο την περιοχη που μενω βρισκεται η κολομβια της ελλαδας...Εδω οτι ναρκωτικα θελει καποιος οτι ωρα θελει τα βρισκει χωρις καμια δυσκολια...Και ναι τα ναρκωτικα σκοτωνουν και κανουν και ρανουν αλλα απο πλευρας αστυνομιας δε γινεται τιποτα...Μεχρι και μπροστα απο περιπολικα γινονται "νταραβερια" και οι αστυνομικοι γυριζουν το κεφαλι και κλεινουν τα ματια ( οταν ομως με εγραψαν για ηχορυπανση με το μηχανακι δεν εκλεισαν τα αυτια γκρρρ...:mad:) !!! Τεσπα μια φορα δοκιμασα πριν 7-8 μηνες χορτο σε μια παρεα για να δω πως ειναι πιο πολυ απο περιεργεια αλλα αυτο ηταν(καλα ξερω οτι τωρα θα μπει "ταμπελα" αλλα ειμαι ντοπρος και γουσταρω να λεω τα πραγματα ως εχουν χωρις να κρυβω τπτ).Τελος δεν ξαναεκανα ποτε τιποτα αφου εκεινη τη στιγμη καταλαβα οτι εκανα την μεγαλυτερη μαμακια της ζωης μου (καλα, μια απο αυτες)...Αυτα ...Και ουτε σκοπευω να ξαναδοκιμασω βεβαια :bye:

Μπράβο για την ειλικρίνειά σου:no1:.

Μια απορία, μετά πως ένιωθες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasoula

Νεοφερμένος

Η tasoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Τα ναρκώτικα πραγμάτικα είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα..Και εγώ προσωπικά το θεωρώ εντελώς χαζομάρα να κάνει κάποιος χρήση μόνο και μόνο για να 'φτιαχτεί',γιατί έτσι οδηγείται σε αργό θάνατο..Αυτό όμως που πραγματικά είναι θλιβερό για μένα,είναι το ότι αρκετοί νέοι έχουν επίγνωση σχετικά με το τι κάνουν.Ξέρουν τουλάχιστον,αν όχι με λεπτομέρειες,οτι τα ναρκωτικά οδηγούν στο θάνατο..και όμως συνεχίζουν να κάνουν χρήση..Το 'reqiem for a dream',που είναι μια από τις αγαπήμενες μου ταινίες,παρουσιάζει με εναν ιδιαίτερο και ρεαλιστικό θα λεγα τρόπο τα γεγονότα και την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε οσους το αντέχει βέβαια η ψυχολογία τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Είναι εθισμός.Δεν το κάνουν ούτε για μαγκιά ούτε απο βλακεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasoula

Νεοφερμένος

Η tasoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Είναι εθισμός.Δεν το κάνουν ούτε για μαγκιά ούτε απο βλακεία.
+φωνώ ότι από τη στιγμή που εθίζεσαι σταματάει να είναι μαγκιά ή οτιδήποτε άλλο.. Τότε είναι δύσκολο να σταματήσεις να κάνεις χρήση..Αλλά το θέμα είναι γιατί και πως αρχίζεις να κάνεις χρήση..Δεν λέω ότι όλοι αρχίζουν να παιρνουν ναρκωτικά από μαγκιά,αν και υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο για αυτούς που δεν ξέρουν τους κινδύνους που διατρέχει η υγεία τους..Αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι αρχίζουν να κάνουν χρήση επειδή εκτιμούν λάθος ορισμένες καταστάσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
χασις,μαριχουανα ξεκινανε κατα κανονα σε παρεϊστικο κλιμα κατοπιν ελλειψης σοβαροτητας των νεων και κυριως μαγκιας..τα σκληρα συνηθως αρχιζουν απο ηδη υπαρχοντα εθισμο στα μαλακα τα οποια πλεον δν καλυπτουν τις επιθυμιες..σπανια κοκες,ηρωινες ξεκινανε απο μαγκια..τις περισσοτερες φορες ψαχνονται για καινουργια συντροφια στο αλκοολ και το χασις και πεφτουν στα σκληρα..

και μαλιστα..πεφτουν και οσο περναει ο καιρος δν καλυπτονται και απο αυτα οσο και αν αυξανουν την δοση (εκτος απο την κοκα στην οποια ισχυει η αντιστροφη εξαρτηση)...

κατα τα αλλα εχει δικιο η τασουλα..θελει καποια α ωριμοτητα να σκεφτεις οτι απο ενα απλο τσιγαριλικι που σε "ανεβασει" μπορει να καταληξεις αλλου..δεν αντιλεγω οτι υπαρχουν περιπτωσεις περιστασιακων χρηστων μαλακων οποτε και η υγεια δεν διετρεχει τοσο μεγαλο κινδυνο...απλως οποιος ειναι λιγο συνειδητοποιημενος δεν θα πρεπει να το ρισκαρει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasoula

Νεοφερμένος

Η tasoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
χασις,μαριχουανα ξεκινανε κατα κανονα σε παρεϊστικο κλιμα κατοπιν ελλειψης σοβαροτητας των νεων και κυριως μαγκιας..τα σκληρα συνηθως αρχιζουν απο ηδη υπαρχοντα εθισμο στα μαλακα τα οποια πλεον δν καλυπτουν τις επιθυμιες..σπανια κοκες,ηρωινες ξεκινανε απο μαγκια..τις περισσοτερες φορες ψαχνονται για καινουργια συντροφια στο αλκοολ και το χασις και πεφτουν στα σκληρα..

και μαλιστα..πεφτουν και οσο περναει ο καιρος δν καλυπτονται και απο αυτα οσο και αν αυξανουν την δοση (εκτος απο την κοκα στην οποια ισχυει η αντιστροφη εξαρτηση)...

κατα τα αλλα εχει δικιο η τασουλα..θελει καποια α ωριμοτητα να σκεφτεις οτι απο ενα απλο τσιγαριλικι που σε "ανεβασει" μπορει να καταληξεις αλλου..δεν αντιλεγω οτι υπαρχουν περιπτωσεις περιστασιακων χρηστων μαλακων οποτε και η υγεια δεν διετρεχει τοσο μεγαλο κινδυνο...απλως οποιος ειναι λιγο συνειδητοποιημενος δεν θα πρεπει να το ρισκαρει..
+φωνώ ρε scully...Απλά νομίζω ότι φταίει και η ελλειψη πληροφόρησης πάνω στο θέμα...Ολοι λένε-λένε αλλά δεν κάνουν ούτε ένα ενημερωτικό σεμινάριο στα σχολεία..Και για να πω την αληθεια νόμιζω ότι και σε αυτό το θέμα οι μαθήτες θα δείξουν απροθυμια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
βασικα γινεται ενημερωση αλλα οχι ειλικρινης...δεν εχει ερθει κανενας πει αυτο και αυτο καθαρα και ξαστερα..λογικο ειναι σε μια πλειοψηφια μαθητων το ¨τα ναρκωτικα κανουν κακο" να μην εχει αντικτυπο(κακως)..

αλλωστε ακομα και στα σχολεια πλεον δεν κανουμε χρηση οχι γτ δεν μπορουμε αλλα γτ δεν θελουμε..ο αλλος μπορουσε να βρει χασις μεσα στο σχολειο ας πουμε απο εναν φιλο του (ξες ποιος)..

αυτα τα παιδια δεν εχουν ακουσει τα παπαγαλιστικα "τα ναρκωτικα οδηγουν σε εθισμο.." ..??τα εχουν ακουσει και εξακολουθουν ...χρειαζεται μια πιο ειλικρινης και οχι τυπικη συζητηση για τα ναρκωτικα (και για πολλα αλλα) στα σχολεια.γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasoula

Νεοφερμένος

Η tasoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
βασικα γινεται ενημερωση αλλα οχι ειλικρινης...δεν εχει ερθει κανενας πει αυτο και αυτο καθαρα και ξαστερα..λογικο ειναι σε μια πλειοψηφια μαθητων το ¨τα ναρκωτικα κανουν κακο" να μην εχει αντικτυπο(κακως)..

αλλωστε ακομα και στα σχολεια πλεον δεν κανουμε χρηση οχι γτ δεν μπορουμε αλλα γτ δεν θελουμε..ο αλλος μπορουσε να βρει χασις μεσα στο σχολειο ας πουμε απο εναν φιλο του (ξες ποιος)..

αυτα τα παιδια δεν εχουν ακουσει τα παπαγαλιστικα "τα ναρκωτικα οδηγουν σε εθισμο.." ..??τα εχουν ακουσει και εξακολουθουν ...χρειαζεται μια πιο ειλικρινης και οχι τυπικη συζητηση για τα ναρκωτικα (και για πολλα αλλα) στα σχολεια.γνωμη μου.
σαφώς και χρειάζεται μια ειλικρινής συζητηση..Και οσο για τη χρήση στα σχολεία,έχεις δικιο..Είναι πραγματικά πολυ άσχημο..Οταν το άκουσα σοκαρίστηκα ρε..είναι θλιβερή η κατάσταση γενικότερα!!αλλά εκτός από ενημερωση κτλπ,θελει να δείξει και προθυμία το ίδιο το άτομο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
ένα άρθρο για το κάπνισμα που έχει γράψει ο Tim απ'το websloth.gr για όσους θυμούνται.

Δηλώνω φανατικός αντικαπνιστής. Όχι μόνο δεν καπνίζω, όχι μόνο μ' ενοχλεί το τσιγάρο αλλά με ενοχλούν και οι καπνιστές και με πειράζει να καπνίζουν άτομα που γνωρίζω και νοιάζομαι (ναι, υπάρχουν και τέτοια!). Αυτό που πάντα λέω είναι: "Όποιος καπνίζει είναι μαλάκας", και δε δέχομαι αντιρρήσεις επί του θέματος (είναι γνωστό άλλωστε το πόσο δημοκρατικός είμαι). Αυτός ο "όποιος" μπορεί κατά τ' άλλα να είναι ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου, να είναι σοβαρός να έχει όόόλα τα καλά, αλλά δεν παύει να είναι καπνιστής γεγονός που τον καθιστά (σε ένα βαθμό τουλάχιστον) ΜΑΛΑΚΑ.

Να αναπτύξω τώρα τη θεωρία μου:

Α. Μαλακισμένοι λόγοι για να ξεκινήσει κάποιος το κάπνισμα:

Ένας συνηθισμένος, διαχρονικός λόγος είναι επειδή το κάνει η παρέα. Για να μη μας κοροϊδεύουν λοιπόν οι άλλοι που καπνίζουν και για να μην αισθανόμαστε ότι δεν ανήκουμε στην παρέα πιάνουμε κι εμείς ένα τσιγάρο και αρχίζουμε να προσποιούμαστε το φουγάρο. Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε και τα χαπάκια ή τις ενέσεις (μα δεν απέχουν και πολύ).

ʼλλος συνηθισμένος λόγος που παρατηρείται στις μικρότερες ηλικίες είναι για να ξεχωρίζουμε και να είμαστε οι "μάγκες" της παρέας αφού είμαστε οι μόνοι στην τάξη που καπνίζουμε! ΓΟΥΑΟΥΥΥ!! Αυτό κι αν είναι κατόρθωμα! Για να ξεχωρίζουμε φυσικά μπορούμε να πηγαίνουμε στο σχολείο με τις πυτζάμες, με μία παντόφλα και μία γόβα (για αγόρια) ή γαλότσα (κυρίως για κορίτσια) ή να περπατάμε με τα χέρια και να κρατάμε την τσάντα με τα πόδια Αλλά όχι βέβαια, αυτά είναι γελοιότητες ενώ το κάπνισμα είναι μαγκιά (ΜΗ ΧΕΣΩ!)

Τέλος, ο πιο σοβαροφανής και συνάμα πιο γελοίος λόγος είναι επειδή "έχουμε δυσκολίες" ή "είμαστε στεναχωρημένοι" και άλλες τέτοιες εξυπνάδες... Δηλαδή ξεφεύγουμε στο τσιγάρο λες και θα βρούμε εκεί τις λύσεις στα προβλήματά μας (κοντός, χοντρός, άσχημος και άφραγκος). Φυσικά κατακρίνουμε τους ναρκομανείς και "εμείς ποτέ δε θα κάναμε κάτι τέτοιο". Όχι φυσικά, το τσιγάρο δεν είναι ναρκωτικό, είναι νόμιμη ουσία, το κράτος ξέρει και μας φροντίζει! (ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!)

Β. Μαλακισμένες δικαιολογίες καπνιστών (είτε γιατί δεν το κόβουν είτε γατί θέλουν να καπνίζουν)

"Ε, να μωρέ, ένα τσιγαράκι με τον καφέ το πρωί είναι ό,τι πρέπει!". Δηλαδή εγώ που το πρωί δεν καπνίζω παθαίνω τίποτα και δεν το 'χω καταλάβει; Δηλαδή αν δεν ξυπνάω καλά επειδή δεν παίρνω τη δόση μου το πρωί να ξεκινήσω κι εγώ το κάπνισμα, όχι τίποτα άλλο...

"Το καλύτερο πράγμα στη ζωή είναι ένα ποτό πριν κι ένα τσιγάρο μετά". Μάλιστα, όποιος δεν πίνει και δεν καπνίζει λοιπόν δεν μπορεί να ευχαριστηθεί το sex. Και σε ορισμένες περιπτώσεις όσοι δεν καπνίζουν έχουν και σεξουαλικά προβλήματα (στύσης, ανοργασμικότητας κτλ). Ε σαφώς! Επιστημονικές έρευνες έχουν αποδείξει ότι όσο χειρότερη είναι η φυσική σου κατάσταση τόσο περισσότερο ευχαριστιέσαι το sex. (Δεν πάμε καλάάά....)

"Ναι, το ξέρω ότι το κάπνισμα με πεθαίνει αλλά δεν μπορώ να το κόψω". Δηλαδή ρε καραγκιόζη ΠΡΙΝ το αρχίσεις ΔΕΝ ήξερες ότι το κάπνισμα σκοτώνει; Μετά από 15 χρόνια το 'μαθες!;! Και άντε ήσουν μικρός και άβγαλτος.. γιατί δεν το σταματάς, εντάξει δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο στη ζωή αλλά είναι σίγουρα ευκολότερο από την χημειοθεραπεία.

"Ναι ρε, μου κάνει κακό αλλά δεν θέλω να το κόψω, μ' αρέσει". Ε, δεν πας να αυτοκτονήσεις μια κι έξω να γλιτώσεις και τα έξοδα; ʼσε που αν αυτοκτονήσεις θα το πούνε και στις ειδήσεις, ενώ αν πεθάνεις από καρκίνο του πνεύμονα ποιος θα σε νοιαστεί, ε;

Γ. Ατάκες σχετικά με το κάπνισμα (σε πιο εύθυμο τόνο από πριν, πολύ σας ζάλισα)

"Κρατούμενε, γνωρίζεις ότι το κάπνισμα είναι αργός θάνατος;" "Ναι" "Και τί σκοπεύεις να κάνεις γι 'αυτό;" "Υπομονή" (Αρκάς)
"Ο θάνατος βλάπτει σοβαρά το τσιγάρο"

Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα με αυτά που λέει. Σε αρκετά σημεία (όπως στις δικαιολογίες) βρίσκονται και αρκετές που οδηγούν τα άτομα στα ναρκωτικά(βλ. τελευταία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Παιδιά δείτε την ταινία Requiem For A Dream και μετά όχι δε θα σκεφτείτε να ακουμπήσετε ναρκωτικά ούτε καν τσιγάρο!!!Τουλάχιστον σε μένα τέτοια επίδραση είχε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Αν όλα τα παιδιά (Ζωντανοί Νεκροί - Ο Πρώτος Τόμος)
Λυτρωτής - Βασιλέας Τυμβωρύχος
γάμα της ʽξήγες απʼ το Μενίδι
έχουμε ένα γάρο που θα τα τινάξει όλα στον αέρα!
απλός άραξε και άκου…
Ψυχές που συναντήθηκαν να πάρουνε της καυτές
δεν ακούνε από φωνές καπνίζουνε καναβουργιές
είναι παιδιά ενός ανώτερου Θεού
καπνίζουν φούντα που και που
με τον τρόπο που τους πάει παντού
και με πίνει και το πίνω το χτυπάω για να γίνω
τα φράγκα μου τα δίνω ακόμα
θα γίνω λιώμα στο πιόμα
μέχρι να φάω το πρώτο κόλλημα
έχει ώρες που με παίρνει από πάνω
και έχει ώρες που με παίρνει από κάτω
και έχει ώρες που παίρνω το μικρόφωνο εγώ
με το στυλ το επικίνδυνο φουμάρω έτσι είμαι εγώ
ρισκάρω στο τσιγάρο και όλα πάνε ωραία
σκάω τα γάρα στον αέρα ένα την ημέρα
θα τους διώξει πέρα
μέρα με την μέρα το μυαλό μου λιγοστεύει
σαν τον άλλο δεν θα γίνω
που είναι έξω και ληστεύει όποιον βρεί
για να πάρει hash, σουτ! Μην το πει κανείς
ξέρω χιλιάδες ιστορίες που μιλάνε για χασίς
σου δίνω αυτό που χρόνια δεν σου έδωσε κανείς
το πίνεις και σε πίνει…
Αν όλα τα παιδιά καπνίζανε παρέα
και αν όλα τα παιδιά της γης καπνίζανε χασίς
και αν όλα τα παιδιά της γης καπνίζανε παρέα
η γύρα θα γινότανε πολύ πολύ μεγάλη
Ποιος θα δηλώσει παρόν παντού
όλοι θέλουνε να καπνίσουν ντα-φου
άσε με να δω το σακουλάκι
κρύβει κάτι απʼ τον Τάκη ένα ταληράκι
θέλω να φουμάρω το νούμερο ένα μπάφο
ότι και να πάθω θα το πάθω για να μάθω
στο σχολειό μου μʼ ένα γάρο
το βράδυ μʼ ένα άλλο
μεσημέρι και απόγευμα είμαι ακόμα λιώμα
Είμαι πιο κάτω απʼ το χώμα
είμαι είμαι και δεν είναι όταν είμαι και δεν είσαι
είσαι μέσα τότε μείνε τότε άναψε ετούτο άναψε και το άλλο
μέχρι να ραπάρω εγώ θα έρθει και από εδώ
με τα μπερδεμένα λόγια σταματάω τα ρολόγια
η κάνναβης καλύτερη στο λάδι και απʼ τη σόγια
εδώ παπάς εκεί παπάς που είναι ο παπάς
τον στρίψαμε τον ήπιαμε τώρα θέλεις
θέλει όλα να τα δει το παιδί θέλει ανάποδη
δεν του χαλάω χατίρι χαλάω ώμος την κάνναβη.
Αν όλα τα παιδιά καπνίζανε παρέα
και αν όλα τα παιδιά της γης φουμάρανε χασίς
και αν όλα τα παιδιά της γης φουμάρανε παρέα
η γύρα θα γινότανε πολύ πολύ μεγάλη.

H ορθογραφία προς θεού δεν είναι δικιά μ,ετοιμο το πήρα.yo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν βγάζω νόημα.
Βασικά μου φαίνεται λίγο γελοίο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Δεν βγάζω νόημα.
Βασικά μου φαίνεται λίγο γελοίο :P
ΖΝ φίλε.Για χαβαλέ είναι το κομμάτι αλλά τα σπάει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Παιδιά δείτε την ταινία Requiem For A Dream και μετά όχι δε θα σκεφτείτε να ακουμπήσετε ναρκωτικά ούτε καν τσιγάρο!!!Τουλάχιστον σε μένα τέτοια επίδραση είχε!!!!

Συμφωνώ απόλυτα! Όπως και το Trainspotting είναι τέτοιου είδους ταινία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fatsoula20791

Νεοφερμένος

Η καρολίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ειλικρινα δεν ξερεις τι εχω δει..ευχομαι σε κανενα ανθρωπο να μν καταλιξει εκει.Στο σχολειο μασ ειχαν ανα8εσει μια εργασια που ειχε να κανει με τα ναρκωτικα κ για να μπορεσουμε να κανουμε σωστα την εργασια χρειαστηκε να παμε στο οκανα(οργανισμος κεντρου αποτωξινοσης ναρκομανων ανθρωπων). παιδια 14 χρονων να μν εχουν δοντια να ειναι τριπιμενα στα χερια κ τα ποδια τους κ με το που σε βλεπουν να σου ζιτανε λεφτα για να παρουν τη δοση τους.Να ζουνε στον δικο τουσ κοσμο να μν καταλαβαινουν τιποτα αλλο παρα μονο το πος 8α μπορεσουν να παρουν αυτη τη πολιπο8ετη δοση.ειλικρινα δεν θελω να σκεφτομαι αυτεσ τισ εικονεσ γιατι ειναι οι χειροτερες εικονες που εχω δει .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top