Ναρκωτικά

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχικό μήνυμα από journalist (Εμφάνιση μηνύματος)
Ουδεποτε εχω κανει ναρκωτικα.Παντως πιστευω πως πρεπει να νομιμοποιηθουν τα ελαφρια ναρκωτικα.Αφ'ενος ειναι η δημοκρατικοτερη δυνατη λυση κι αφ'ετερου θα παψει πλεον ν'αποτελει κοινωνικο φαινομενο.Στην Ολλανδια,που εχουν νομιμοποιηθει,το ποσοστο θνησιμοτητας απο ναρκωτικα ειναι πολυ μικρο,ενω στην Βρετανια και στην Ελλαδα,που ειναι ακομα παρανομα,ειναι απ'τις κυριες αιτιες θανατου.
Ακριβώς αυτό , είπα και εγώ στο φιλολόγου μου , φίλε Ευθύμη. Αλλά μου ειπε -όπως είχα και εγώ είχα σκεφτεί- πως έτσι ίσως εθιστουν και τα δημοτικάκια :P

Εγώ δεν συμφων'ω με τη νομιμοποίηση πάντως. Δεν είναι και η κύρα πηγή θανάτου. Κάνοντας αυτό είναι σαν να απραδεχόμαστε ότι δεν μπορούμε να μην είμαστε εθισμένοι. Εδώ λέμε να κάνουμε παράνομο το τσιγάρο και θα νομιμοιήσουμε τα ναρκωτικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Παράνομο το τσιγάρο???Απο πού και ως πού???ΕΛΕΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Παράνομο το τσιγάρο???Απο πού και ως πού???ΕΛΕΟΣ
σόρυ έχεις δίκιο δεν το έκανα συγκεκριμένο, όχι γενικά, στους δημόσιους χώρους ήθελα να πώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό , είπα και εγώ στο φιλολόγου μου , φίλε Ευθύμη. Αλλά μου ειπε -όπως είχα και εγώ είχα σκεφτεί- πως έτσι ίσως εθιστουν και τα δημοτικάκια :P

Εχεις δει πολλα δημοτικακια να καπνιζουν και να πινουν;

Εγώ δεν συμφωνώ με τη νομιμοποίηση πάντως. Δεν είναι και η κύρα πηγή θανάτου. Κάνοντας αυτό είναι σαν να παραδεχόμαστε ότι δεν μπορούμε να μην είμαστε εθισμένοι. Εδώ λέμε να κάνουμε παράνομο το τσιγάρο και θα νομιμοιήσουμε τα ναρκωτικά?

1)Ειναι απ'τις κυριες αιτιες θανατου,εφ'οσον αποτελει ισως το σημαντικοτερο κοινωνικο φαινομενο
2)Δεν μπορουμε να μην ειμαστε εθισμενοι.Βγαλε το ρευμα απ'το σπιτι σου,μην ξαναχρησιμοποιησεις ΜΜΜ,μην κανεις ποτε σου σεξ etc και πες μου αν μπορεις να ζησεις.Και δεν σου λεω για φυσικες αναγκες οπως τροφη.Κι αυτα που σου ανεφερα ειναι ενα ειδος εθισμου.Ουτως ή αλλως μονο οι μοναχοι μπορουν να μιλησουν για απεξαρτηση απ'οτιδηποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εμ, και αυτοί είναι -κατά κάποιον τρόπο- "εθισμένοι" , στη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
2)Δεν μπορουμε να μην ειμαστε εθισμενοι.Βγαλε το ρευμα απ'το σπιτι σου,μην ξαναχρησιμοποιησεις ΜΜΜ,μην κανεις ποτε σου σεξ etc και πες μου αν μπορεις να ζησεις.Και δεν σου λεω για φυσικες αναγκες οπως τροφη.Κι αυτα που σου ανεφερα ειναι ενα ειδος εθισμου.Ουτως ή αλλως μονο οι μοναχοι μπορουν να μιλησουν για απεξαρτηση απ'οτιδηποτε.
Είναι άλλος ο ένας και άλλος ο άλλος εθισμός.Συγκρίνεις το σεξ και το ρεύμα με το τσιγάρο και τα ναρκωτικά?Κάνει σε κανέναν κακό το ρεύμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Είναι άλλος ο ένας και άλλος ο άλλος εθισμός.Συγκρίνεις το σεξ και το ρεύμα με το τσιγάρο και τα ναρκωτικά?Κάνει σε κανέναν κακό το ρεύμα?

Το ρευμα εκπεμπει ακτινοβολια και το σεξ νοσηματα τυπου HIV και συφιλη:P.
Για να μιλησουμε και σοβαρα,λεγαμε για το ποσο μπορει ενας ανθρωπος να μην ειναι εξαρτημενος σε τιποτα.Και η εξαρτηση απο οτιδηποτε δεν ειναι φυσικη αναγκη,ειναι καθαρος εθισμος,ασχετα αν σου κανει κακο ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε νομιζω πως το σεξ κολλαει και πολυ μιας και ειναι φυσικη παρορμηση... ειναι λιγο αστοχο το παραδειγμα πιστευω :P Ενταξει υπαρχουν και εθισμενοι πραγματικα αλλα ειναι εξαιρεση.Ο εθισμος εχει συγκεκριμενο ορισμο, καποιος που ειναι εθισμενος σε κατι παρουσιαζει ψυχοσωματικες παρενεργειες οταν δεν εχει αυτο στο οποιο ειναι εθισμενος. Εθισμος δεν ειναι απλως η μεγαλη αναγκη σε καποιο πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Είναι άλλος ο ένας και άλλος ο άλλος εθισμός.Συγκρίνεις το σεξ και το ρεύμα με το τσιγάρο και τα ναρκωτικά?Κάνει σε κανέναν κακό το ρεύμα?
:offtopic:
Εκτός απ' το περιβάλλον , δεν βλάπει κάνενενα άλλον ;)
:offtopiC:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Υπάρχει πάντα η περίπτωση να πάθεις ηλεκτροπληξία ή...ψύξη.
Το οτι είμαστε εξαρτημένοι σε αρκετά πράγματα (θέλω καφέ τώρα) δεν σημαίνει οτι πρέπει να γίνουμε εξαρτημένοι σε άλλα. Κάποια πράγματα είναι ακίνδυνα, κάποια δεν είναι, και τα ναρκωτικά (ελαφριά ή μη) δεν είναι ακινδυνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Έλα βρε , τώρα .
Τίποτα δεν είναι ακίνδυνο.
Απλά , τα ναρκωτικά είναι σε μεγαλύτερο βαθμό , απ' τα άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Η ζωή μου όλη είναι ένα τσιγάρο που δεν το γουστάρω και όμως το φουμάρο. Και όταν γίνει γόπα κέρασμα στο χάρο όταν έρθει η ώρα και τον ετρακάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
:P
Εκτός απ' το περιβάλλον , δεν βλάπει κάνενενα άλλον ;)
χ@στηκα για το περιβάλλον:P


Η ζωή μου όλη είναι ένα τσιγάρο που δεν το γουστάρω και όμως το φουμάρο. Και όταν γίνει γόπα κέρασμα στο χάρο όταν έρθει η ώρα και τον ετρακάρω.
έτσι μπράβω έλα πάμε όλοι μαζί έχετε τίποτα άλλο για το τσιγάρο?
Και για να επανέλθουμε πείτε κάτι μην μας βγάλουν και εκτός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
:hmm: από τα πιο απογοητευτικα ποστ που εχω δει...
Πλάκα έκανα άν δεν ενδιαφερόμουν για το περιβάλλον τότε δεν θα είναι στην περιβαλλοντική, δεν θα έκανα ότι μπορώ για να κάνω ανακύκλωση και να προτρέπω και τους άλλους να κάνουν το ίδιο, δεν θα κυνηγούσα τον μπαμπά μου με την χάρτινη σακούλα για να μην βάλει τα τρόφιμα στην πλαστική αλλά ξεφύγαμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πλάκα έκανα άν δεν ενδιαφερόμουν για το περιβάλλον τότε δεν θα είναι στην περιβαλλοντική, δεν θα έκανα ότι μπορώ για να κάνω ανακύκλωση και να προτρέπω και τους άλλους να κάνουν το ίδιο, δεν θα κυνηγούσα τον μπαμπά μου με την χάρτινη σακούλα για να μην βάλει τα τρόφιμα στην πλαστική αλλά ξεφύγαμε:P


Χαιρομαι που το διαψευδεις :P:xixi::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Έχω ακούσει πολλές αιτίες εξαιτίας των οποίων κάποιοι ξεκίνησαν τα ναρκωτικά.....Αλλά βλακώδες αιτίες.....
1. Από μαγκιά ( από μ* στον εγκέφαλο μάλλον)
2. Από παραξενιά
......
εξαιτίας της οικογένειας

Έχω δει πολλά παλικάρια που αδικοχάθηκαν εξαιτίας των ναρκωτικών.... Πρόσφατα πέθανε και ο ανιψιός μια γειτόνισσας εξαιτίας των ναρκωτικών... Χάθηκαν τόσες ζωές και πιστεύω ότι η αστυνομία κοιμάται. Κατά καιρός πιάνει κανένα έμπορο για να λέει ότι κάνει κάτι.... Αλλά δεν είναι έτσι....
Τα ναρκωτικά είναι παντού. Διαλύουν οικογένειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλα η αστυνομια.. Εδω υπαρχουν φημες (ισως και αληθεια να ειναι) οτι εδιναν ναρκωτικα στους αναρχικους των εξαρχειων... Και στην ομονοια χαμος γινεται με τα εμπορια. Δυστυχως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Έχω ακούσει πολλές αιτίες εξαιτίας των οποίων κάποιοι ξεκίνησαν τα ναρκωτικά.....Αλλά βλακώδες αιτίες.....
1. Από μαγκιά ( από μ* στον εγκέφαλο μάλλον)
2. Από παραξενιά
......
εξαιτίας της οικογένειας

Έχω δει πολλά παλικάρια που αδικοχάθηκαν εξαιτίας των ναρκωτικών.... Πρόσφατα πέθανε και ο ανιψιός μια γειτόνισσας εξαιτίας των ναρκωτικών... Χάθηκαν τόσες ζωές και πιστεύω ότι η αστυνομία κοιμάται. Κατά καιρός πιάνει κανένα έμπορο για να λέει ότι κάνει κάτι.... Αλλά δεν είναι έτσι....
Τα ναρκωτικά είναι παντού. Διαλύουν οικογένειες...
Όπως είπα , και η ανεργία είναι ένας παράγοντας που οδηγεί τους νέους στη χρήση - και ακόμα και εθισμό - ναρκωτικών.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι νέοι , σήμερα οδηγούνται στα ναρκωτικά.
Λένε πως δεν έχουν άλλες διεξόδους. Σοβαρό επιχείρημα!
Και οι παλιότερες γεννιές δεν είχαν διεξόδους εκτός τον αθλητισμό.
Γιατί , λοιπόν να μην ασχοληθούμε και εμείς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top