Νέο πτυχίο με 10%

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Καλησπέρα σ'όλους.

Συγγνώμη αν ανοίγω αυτό το θέμα σε λάθος subforum, αλλά την τελευταία φορά που μπήκα στο iSchool δεν υπήρχε τίποτε απ'όλα αυτά.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: αποφοίτησα το 18 από το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας του Παντείου και θέλω τώρα, με το 10%, να πάω στο Διεθνών και Ευρωπαϊκών. Θυμάμαι ένα παιδί από το έτος μου, που ορκίστηκε νωρίτερα, το έκανε, έδωσε κάποια μαθήματα και, αν θυμάμαι καλά, ξεκινησε από το δέυτερο εξάμηνο του 1ου έτους.

Γνωρίζει κάποιος λεπτομερειες για το πώς μπορώ να το κάνω κι εγώ? Ευχαριστώ.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλησπέρα σ'όλους.

Συγγνώμη αν ανοίγω αυτό το θέμα σε λάθος subforum, αλλά την τελευταία φορά που μπήκα στο iSchool δεν υπήρχε τίποτε απ'όλα αυτά.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: αποφοίτησα το 18 από το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας του Παντείου και θέλω τώρα, με το 10%, να πάω στο Διεθνών και Ευρωπαϊκών. Θυμάμαι ένα παιδί από το έτος μου, που ορκίστηκε νωρίτερα, το έκανε, έδωσε κάποια μαθήματα και, αν θυμάμαι καλά, ξεκινησε από το δέυτερο εξάμηνο του 1ου έτους.

Γνωρίζει κάποιος λεπτομερειες για το πώς μπορώ να το κάνω κι εγώ? Ευχαριστώ.
Το 10% αφορά τις πανελλαδικές, δεν δίνεις μαθήματα, και μπορείς μαξ μέχρι 2 χρόνια από την χρονιά που έδωσες πανελλαδικές.

Αυτό που έκανε το παιδί από το έτος σου είναι να δώσει κατατακτήριες, όπου επιτρέπεται να δώσεις μόνο αν έχεις πτυχίο, δίνεις 4 μαθήματα και ανάλογα με την επίδοση σου σε αυτα και το αρχικό σου πτυχίο,αρχίζεις και από ανάλογο έτος.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλησπέρα σ'όλους.

Συγγνώμη αν ανοίγω αυτό το θέμα σε λάθος subforum, αλλά την τελευταία φορά που μπήκα στο iSchool δεν υπήρχε τίποτε απ'όλα αυτά.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: αποφοίτησα το 18 από το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας του Παντείου και θέλω τώρα, με το 10%, να πάω στο Διεθνών και Ευρωπαϊκών. Θυμάμαι ένα παιδί από το έτος μου, που ορκίστηκε νωρίτερα, το έκανε, έδωσε κάποια μαθήματα και, αν θυμάμαι καλά, ξεκινησε από το δέυτερο εξάμηνο του 1ου έτους.

Γνωρίζει κάποιος λεπτομερειες για το πώς μπορώ να το κάνω κι εγώ? Ευχαριστώ.
Μήπως έδωσε κατατακτήριες, οπότε ξεκίνησε να παρακολουθεί από 2ο εξάμηνο;Το 10% εδώ και πολλά χρόνια ισχύει μόνο για τις επόμενες δύο χρονιές από το έτος εισαγωγής.
 

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
ναι, μάλλον κατατακτήριες θα έδωσε. ξέρω ότι διαβαζε το καλοκαίρι όσο περιμενε την ορκομωσία, έδωσε κάποια μαθήματα του τμήματος το χειμώνα, και ξεκίνησε από το δεύτερο εξαμηνο.

Ξέρεις κανεις τη διαδικασια? Είναι πολύς κόπος? Με ενδιαφέρει, αλλά στο πάντειο κανένα τμήμα δεν σηκώνει τα τηλ να μάθω παραπάνω λεπτομέρειες.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
ναι, μάλλον κατατακτήριες θα έδωσε. ξέρω ότι διαβαζε το καλοκαίρι όσο περιμενε την ορκομωσία, έδωσε κάποια μαθήματα του τμήματος το χειμώνα, και ξεκίνησε από το δεύτερο εξαμηνο.

Ξέρεις κανεις τη διαδικασια? Είναι πολύς κόπος? Με ενδιαφέρει, αλλά στο πάντειο κανένα τμήμα δεν σηκώνει τα τηλ να μάθω παραπάνω λεπτομέρειες.
Κάθε χρόνο, στις ανακοινώσεις του τμήματος που ενδιαφέρεσαι να εισαχθείς, ανακοινώνεται η εξεταστεα ύλη και προτεινόμενα συγγράμματα. Ανακοίνωση επίσης Οταν έρθει η ώρα για να κάνεις αίτηση.
Τώρα για το αν αξίζει, πρέπει να ψαχτεις. Σε κάποια τμήματα συμφέρει, σε αλλά καλύτερα να δώσεις πανελλαδικές.
Αν συμφέρει κατατακτήριες, θα δανειστείς /αγοράσεις τα συγγράμματα, και μπορείς να βρεις κάποιες σημειώσεις /παλιά θέματα (δύσκολο αυτό αν δεν βρεις ομάδα στο φβ/ κάποιο φόρουμ σχολής)
Καλή επιτυχία
 

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Ξεθάβω αυτό το θέμα μετά από αρκετούς μήνες καθώς το 23 δεν πήγε ακριβώς όπως τα ήθελα, οπότε πάμε δυναμικά για το 24.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω συμπληρωματικά είναι το εξής: στις κατατακτήριες, μπορείς να δηλώσεις όποιο τμήμα θες οποιουδήποτε πανεπιστημιου ή υπάρχει κάποιος όριο πχ αν αποφοιτήσεις από Πάντειο πρέπει να πάς σε άλλο τμήμα του Παντείου???

Όπως είχα γράψει και στην αρχή του θέματος, έχω βγάλει το Πολιτικό της Παντείου, αλλά εδώ και 1,5 χρόνο ασχολούμαι με τουριστικά σε ξενοδοχείο και θέλω να ξεκινήσω από το 0 στα τουριστικά. Μπορώ να κοιτάω για το Τμήμα Τουρισμού του ΤΕΙ Αθήνας? ή τα ΤΕΙ είναι διαφορετικα?
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ξεθάβω αυτό το θέμα μετά από αρκετούς μήνες καθώς το 23 δεν πήγε ακριβώς όπως τα ήθελα, οπότε πάμε δυναμικά για το 24.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω συμπληρωματικά είναι το εξής: στις κατατακτήριες, μπορείς να δηλώσεις όποιο τμήμα θες οποιουδήποτε πανεπιστημιου ή υπάρχει κάποιος όριο πχ αν αποφοιτήσεις από Πάντειο πρέπει να πάς σε άλλο τμήμα του Παντείου???

Όπως είχα γράψει και στην αρχή του θέματος, έχω βγάλει το Πολιτικό της Παντείου, αλλά εδώ και 1,5 χρόνο ασχολούμαι με τουριστικά σε ξενοδοχείο και θέλω να ξεκινήσω από το 0 στα τουριστικά. Μπορώ να κοιτάω για το Τμήμα Τουρισμού του ΤΕΙ Αθήνας? ή τα ΤΕΙ είναι διαφορετικα?
Μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή στις κατατακτήριες όποιου τμήματος θες.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Ξεθάβω αυτό το θέμα μετά από αρκετούς μήνες καθώς το 23 δεν πήγε ακριβώς όπως τα ήθελα, οπότε πάμε δυναμικά για το 24.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω συμπληρωματικά είναι το εξής: στις κατατακτήριες, μπορείς να δηλώσεις όποιο τμήμα θες οποιουδήποτε πανεπιστημιου ή υπάρχει κάποιος όριο πχ αν αποφοιτήσεις από Πάντειο πρέπει να πάς σε άλλο τμήμα του Παντείου???

Όπως είχα γράψει και στην αρχή του θέματος, έχω βγάλει το Πολιτικό της Παντείου, αλλά εδώ και 1,5 χρόνο ασχολούμαι με τουριστικά σε ξενοδοχείο και θέλω να ξεκινήσω από το 0 στα τουριστικά. Μπορώ να κοιτάω για το Τμήμα Τουρισμού του ΤΕΙ Αθήνας? ή τα ΤΕΙ είναι διαφορετικα?
Μπορεις να δωσεις κατατακτηριες σε οποιο πανεπιστημιο θες.
Η εγκυκλιος που βγαζει το καθενα θα σε κοθοδηγησει.
Ξενοδοχειακα στην αθηνα ειναι το Τμήμα Τουρισμού του ΤΕΙ Αθήνας
το οποιο δεν ελεγεται πλεον ετσι (απο το 2018) αλλα Πανεπιστημιο Δυτικης Αττικης τμημα Διοίκησης Τουρισμου..και ενα αντιστοιχο στο Παπει
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Είναι ακριβώς όπως τα είπανε τα παιδιά από πάνω, απλά εγώ θα συμπληρώσω πως "ΤΕΙ" πλέον δεν υπάρχουν. Όλα έχουν γίνει πλέον ΑΕΙ, το τμήμα στο οποίο αναφέρεσαι, το Διοίκησης Τουρισμού δηλαδή, ανήκει στο μετονομασμένο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής (ΠΑΔΑ for short).

Εδώ πέρα θέλω να πω και κάτι σαν ανέκδοτο, έχω 2-3 γνωστούς που σπουδάζουν στο τμήμα και ούτε ένας δεν πατάει, όλοι έχουν βρει κάποια δουλειά και έχουν βάλει το τμήμα σε δεύτερη μοίρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top