Νέες σχολές στην Ελλάδα

Guest 236812

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα συμφοιτητές και υποψήφιοι των πανελλαδικών,

Άνοιξα αυτό το post, γιατί πρόσεξα ότι δεν έχουμε κάνει καθόλου αναφορά στα νέα τμήματα που πρωτοδημιουργήθηκαν το 2019 και πολλά από αυτά, όπως και αυτό που σπουδάζω εγώ, είναι προτότυπα για τα ελληνικά δεδομένα. Λοιπόν, αναφορικά με μένα εγώ σπουδάζω Αεροδιαστημική Επιστήμη και Τεχνολογία στο Πανεπιστήμιο Αθήνων, έναν τομέα που είναι νέος στα ελληνικά δεδομένα και μας φέρνει στο επίκεντο του αιώνα μας. Του Αιώνα της επιστήμης και του διαστήματος. Βέβαια, ωρίο θα ήταν να αναφέραμε και άλλες σχολές που μπορεί να ενδιαφέρουν κάποιον/α. Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες πείτε μου να γράψω.. :) :)
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
1. Πόσα και ποιά μαθήματα έχετε;
2. Τι βγαίνετε από αυτήν την σχολή;
3. Τι μπορείτε να κάνετε με αυτό το πτυχίο;
4. Μου φαίνεται για σχολή που θα έχει περισσότερο αρσενικά άτομα
5. Είναι οργανωμένο ή επικρατεί χάος λόγο του ότι είναι καινούργιο;
BONUS: οι καθηγητές τι ειδικότητα έχουν;

BONUS 2: συνεργάζεστε με οργανισμούς τύπου NASA,CERN κλπ;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το 2010 ήταν η Μοριακή Βιολογία στην Αλεξανδρούπολη, το 2020 είναι η Αεροδιαστημική Τεχνολογία στην Αθήνα. Σχολές με sic ονόματα, που φτιάχνουν bartender πολυτελείας.
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Το 2010 ήταν η Μοριακή Βιολογία στην Αλεξανδρούπολη, το 2020 είναι η Αεροδιαστημική Τεχνολογία στην Αθήνα. Σχολές με sic ονόματα, που φτιάχνουν bartender πολυτελείας.
Καλά δεν θα το έλεγα ίσως δεν αρκούν αλλά χτίζεις πάνω τους. Στο εξωτερικό βρίσκουν δουλειά. Σκέψου: graphic designer, fashion designer, film studies, theater studies, Philosophy studies, molecularly studies. Και μόνο που τα γράφω νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ. Ειδικά η Μοριακή στο εξωτερικό αν κάνεις και καλό μεταπτυχιακό βρίσκεις δουλειά. Για το Ελλαδιστάν δεν θα μιλήσω..
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Το 2010 ήταν η Μοριακή Βιολογία στην Αλεξανδρούπολη, το 2020 είναι η Αεροδιαστημική Τεχνολογία στην Αθήνα. Σχολές με sic ονόματα, που φτιάχνουν bartender πολυτελείας.
Την μοριακή βιολογία στην Αλεξανδρούπολη δεν θα την ξαναβρίσεις, Την μοριακή βιολογία!
(joke)
 

Guest 236812

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1. Η σχολή απαρτίζεται από τομείς: Τομέας Φυσικής(Μηχανική,Ρευστοδυναμική κ.α.), Τομέας Μαθηματικών(Ανάλυση Ι,ΙΙ), Τομέας Επιστήμης Υπολογιστών(C & C++),Τομέας Αρχιτεκτονικής Υπολογιστών( Αρχιτεκτονική Υπολογιστών, Διαστημική Ρομποτική) και τομέας Αεροδιαστημικής( Αεροδιαστημική Ι & ΙΙ, Διαστημικά προωθητικά Συστήματα).
2. Ακόμα τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν έχουν αποσαφινιστεί. Κάποιοι θεωρούν ότι οι σχολή συγκλίνει στο πεδίο των Αεροδιαστημικών Μηχανικών και άλλοι των επιστημόνων και διαστημικών τεχνολογών.
3. Με το πτυχίο ο απόφοιτος μπορεί να εργαστεί τόσο στο δημόσιο όσο και τον ιδιωτικό τομέα για δορυφόρους, μετεωρολογία, γεωργία ακριβείς, gps κ.α. Η σχολή απαρτίζεται από 2 κατευθύνσεις, τον τομέα space upstream που αναφέρεται στη διαστημική ρομποτική και ηλεκτρονικά των διαστημοπλοίων και δορυφόρων. Ο άλλος τομέας space downstream αναφέρεται στη παρατήρηση της Γης και τις διαστημικές επιστήμες( Προσοχή! διαστημικές επιστήμες είναι η μελέτη της περιοχής μέχρι τα σύνορα του ηλιακού συστήματος και δεν συγχέεται με την αστροφυσική)
4. Όντως η σχολή έχει κατά το πλείστον αρένες, δηλαδή σε ποσοστό 75%.
5. Αν και τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών και με αυτά που έχω ακούσει για τα τμήματα του πανεπιστημίου, το τμήμα είναι όσο μπορεί οργανωμένο για πρώτη χρονιά και προσπαθεί να αντιμετωπίσει τα προβλήματα του.

BONUS: Το τμήμα δυστυχώς αντιμετωπίζει ένα τεράστιο θέμα με την αναζήτηση καθηγητών που άπτονται σε επιστημονικά πεδία διαστήματος. Παρ' όλα αυτά ο καθηγητής που διδάσκει τα μαθήματα Αεροδιαστημικής είναι καθηγητής πανεπιστημίων της Αγγλίας και του τμήματος Αεροναυπηγών στην Πάτρα. Οι υπόλοιποι έχουν μεταπτυχιακά σε εφάμιλους τομείς, ο μαθηματικός στα εφαρμοσμένα υπολογιστικά μαθηματικά, η φυσικός στη φυσική στερά κατάστασης. Ο καθηγητής που διδάσκει ψηφιακή σχεδίαση ασχολείται χρόνια με τον τομέα space upstream στα ηλεκτρονικά.

BONUS 2: Το τμήμα είναι τυχερό να μετέχει σε προγράμματα της ESA(European Space Agency) που αφορούν συστήματα gps κ.α.

* Αν δεν ξέρει κάποιος αγγλικά θα έχει κάποιο πρόβλημα, καθώς υπάρχουν αρκετές ορολογίες της αγγλικής από το πρώτο κιόλας εξάμηνο των σπουδών.
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

Guest 236812

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 2010 ήταν η Μοριακή Βιολογία στην Αλεξανδρούπολη, το 2020 είναι η Αεροδιαστημική Τεχνολογία στην Αθήνα. Σχολές με sic ονόματα, που φτιάχνουν bartender πολυτελείας.
Έχω δεί σε πολλά post ότι γράφεις για συγκεκριμένες σχολές, ότι δεν αξίζουν λόγω των επαγγελματικών δυσπραγιών που έχει η Ελλάδα. Εγώ θεωρώ ότι ένας φοιτητής που ενδιαφέρεται να σπουδάσει ένα αντικείμενο που του αρέσει θα βρει την άκρη! Απορώ άραγε εσύ, τι έχεις σπουδάσει;
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Έχω δεί σε πολλά post ότι γράφεις για συγκεκριμένες σχολές, ότι δεν αξίζουν λόγω των επαγγελματικών δυσπραγιών που έχει η Ελλάδα. Εγώ θεωρώ ότι ένας φοιτητής που ενδιαφέρεται να σπουδάσει ένα αντικείμενο που του αρέσει θα βρει την άκρη! Εσύ, τι έχεις σπουδάσει;
Μην παίρνεις σοβαρά ότι λένε εδώ μέσα. Δεν έχουν ιδέα κάποιοι, οπότε μην τους αφήνεις να σε επηρεάζουν. Αν δεν ήταν πίσω από τους υπολογιστές αμφιβάλλω αν θα έλεγαν αυτά που λένε εδώ μέσα.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα του χρόνου θα δώσω πανελλήνιες για την μοριακή βιολογία, αν περάσω πέρασα αν δεν περάσω συνεχίζω την σχολή μου, πάντως η μοριακή βιολογία είναι το α και το ω των βιολογικών επιστημών πλέον, και κάθε μέρα η γνώση στην γενετική αυξάνεται. Πλέον με το τμήμα αεροδιαστημικής και το τμήμα μοριακής βιολογίας μπορώ να πω ότι η Ελλάδα επιτέλους σιγά σιγά μπαίνει λίγο αργά στον εικοστό πρώτο αιώνα. Τώρα το μόνο τμήμα που μένει με το κάλο είναι η νευροεπιστήμη
 

Guest 236812

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρα από την πλάκα του χρόνου θα δώσω πανελλήνιες για την μοριακή βιολογία, αν περάσω πέρασα αν δεν περάσω συνεχίζω την σχολή μου, πάντως η μοριακή βιολογία είναι το α και το ω των βιολογικών επιστημών πλέον, και κάθε μέρα η γνώση στην γενετική αυξάνεται. Πλέον με το τμήμα αεροδιαστημικής και το τμήμα μοριακής βιολογίας μπορώ να πω ότι η Ελλάδα επιτέλους σιγά σιγά μπαίνει λίγο αργά στον εικοστό πρώτο αιώνα. Τώρα το μόνο τμήμα που μένει με το κάλο είναι η νευροεπιστήμη
Συμφωνώ! Πρέπει να πέσουν οι μάσκες με τις παραδοσιακές σχολές που θεωρούνται ως σίγυρη επαγγελματική επιτυχία.Πρέπει να μπούμε επιτέλους στον 21ο αιώνα!
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα του χρόνου θα δώσω πανελλήνιες για την μοριακή βιολογία, αν περάσω πέρασα αν δεν περάσω συνεχίζω την σχολή μου, πάντως η μοριακή βιολογία είναι το α και το ω των βιολογικών επιστημών πλέον, και κάθε μέρα η γνώση στην γενετική αυξάνεται. Πλέον με το τμήμα αεροδιαστημικής και το τμήμα μοριακής βιολογίας μπορώ να πω ότι η Ελλάδα επιτέλους σιγά σιγά μπαίνει λίγο αργά στον εικοστό πρώτο αιώνα. Τώρα το μόνο τμήμα που μένει με το κάλο είναι η νευροεπιστήμη
Τι σχολή είσαι τώρα;
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Και δεν σου αρέσει; Ποτέ δεν κατάλαβα τι ακριβώς μαθαίνετε στο γεωπονικό, αλλά υπάρχαν χρονιές που έφτανε πολλά μόρια. 17000+ και ήταν από της υψηλής ζήτησης. Έδωσες πέρυσι και θα να δώσεις τους χρόνου;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και δεν σου αρέσει; Ποτέ δεν κατάλαβα τι ακριβώς μαθαίνετε στο γεωπονικό, αλλά υπάρχαν χρονιές που έφτανε πολλά μόρια. 17000+ και ήταν από της υψηλής ζήτησης. Έδωσες πέρυσι και θα να δώσεις τους χρόνου;
Αν έγραψες πολλά μόρια καλύτερα να κάνεις 10% γιατί του χρόνου νομίζω θα δίνουν μόνο 4 μαθήματα και ίσως γίνει πιο δύσκολο το πράγμα..
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα του χρόνου θα δώσω πανελλήνιες για την μοριακή βιολογία, αν περάσω πέρασα αν δεν περάσω συνεχίζω την σχολή μου, πάντως η μοριακή βιολογία είναι το α και το ω των βιολογικών επιστημών πλέον, και κάθε μέρα η γνώση στην γενετική αυξάνεται. Πλέον με το τμήμα αεροδιαστημικής και το τμήμα μοριακής βιολογίας μπορώ να πω ότι η Ελλάδα επιτέλους σιγά σιγά μπαίνει λίγο αργά στον εικοστό πρώτο αιώνα. Τώρα το μόνο τμήμα που μένει με το κάλο είναι η νευροεπιστήμη
Όχι απαραίτητα ως ξεχωριστό τμήμα αλλά ίσως ως κατεύθυνση σε κάποιο υπάρχον. Αλλά σίγουρα χρειάζεται στην Ελλάδα γιατί έχω έναν συμφοιτητή που θέλει οπωσδήποτε να ακολουθήσει τον τομέα ακαδημαϊκά και τραβάει γη και ουρανό για να το κάνει, από online courses μέχρι διατμηματική διπλωματική επειδή το τμήμα μας δεν έχει καθηγητές που ειδικεύονται στον τομέα αυτόν.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Συμφωνώ! Πρέπει να πέσουν οι μάσκες με τις παραδοσιακές σχολές που θεωρούνται ως σίγυρη επαγγελματική επιτυχία.Πρέπει να μπούμε επιτέλους στον 21ο αιώνα!
Αυτό θέλει προετοιμασία και δεν γίνεται άρον άρον με την ίδρυση σχολών απ'το πουθενά. Είσαι σε μια σχολή χωρίς ξεκάθαρο αντικείμενο (από τις κατευθύνσεις σας βλέπω έναν αχταρμα), χωρίς ξεκάθαρα επαγγελματικά δικαιώματα, χωρίς υποδομές φαντάζομαι για να στηρίξουν κάτι τέτοιο και με έλλειψη σε καθηγητές για το αντικείμενο. Φαντάζομαι κατανοείς πως όσοι είστε φοιτητές σε αυτή την σχολή τώρα είστε πειραματόζωα. Η σχολή για να ξεκαθαριστεί που στοχεύει πρέπει να περασουν οι πρώτες γενιές αποφοίτων. Οταν φτάσει κάποια στιγμή να είναι μουρατη σχολή με ξεκαθαρο επαγγελματικο προσανατολισμό και επάρκεις υποδομές λυπάμαι που στο λέω αλλά σίγουρα δεν θα είναι στην δικιά στο γενιά
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα ως ξεχωριστό τμήμα αλλά ίσως ως κατεύθυνση σε κάποιο υπάρχον. Αλλά σίγουρα χρειάζεται στην Ελλάδα γιατί έχω έναν συμφοιτητή που θέλει οπωσδήποτε να ακολουθήσει τον τομέα ακαδημαϊκά και τραβάει γη και ουρανό για να το κάνει, από online courses μέχρι διατμηματική διπλωματική επειδή το τμήμα μας δεν έχει καθηγητές που ειδικεύονται στον τομέα αυτόν.
Σαν τμήμα θα έπρεπε να είναι. Νευροεπιστήμη. Τώρα είναι μόνο ειδικότητα ιατρικής νευρολογία. Που στην ουσία δεν έχει σχέση. Γιατί ο νευρολόγος πατάει πάνω στις ανακαλύψεις τον νευροεπιστημωνων και απλά αναγνωρίζει τις ασθενείς, κάνει δηλαδή διάγνωση και δίνει θεραπεία. Τώρα ο νευροεπιστήμονας ψάχνει να βρεί πως λειτουργεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος, που ελάχιστα γνωρίζουμε για αυτόν. Είναι επιστήμη και απαραίτητη κιόλας. Απλά στην Ελλάδα πάντα βρισκόμαστε πίσω. Στο εξωτερικό έχει άνθηση αυτός ο κλάδος.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Και δεν σου αρέσει; Ποτέ δεν κατάλαβα τι ακριβώς μαθαίνετε στο γεωπονικό, αλλά υπάρχαν χρονιές που έφτανε πολλά μόρια. 17000+ και ήταν από της υψηλής ζήτησης. Έδωσες πέρυσι και θα να δώσεις τους χρόνου;
Αληθεύει υπήρχε καιρός που ήταν 17.000+ μόρια, στη γεωπονία μαθαίνουμε τα πάντα όσων αφορά τα φυτά, τις ασθένειες τους, την μορφολογία τους, την ανατομία τους, τα φάρμακα τους, την γενετική τους, πώς αναπτύσσονται, βιοχημεία, αρκετή γενετική. Αλλά επίσης μαθαίνουμε για τα ζώα, την ανατομία τους μικροβιολογία και τέλος για την οικονομία, τις επιχειρήσεις, διεθνές εμπόριο και τα λοιπά. Από γεωπόνος γενικά μπορείς να ασχοληθείς με πολλούς τομείς μιας που υπάρχουν πολλές κατευθύνσεις. Παλιά σκεφτόμουν να γίνω αγροτικός οικονομολόγος και για να πω την αλήθεια λόγω των χρημάτων... όλοι οι αγροτικοί οικονομολόγοι που γνωρίζω είναι πλούσιοι και βγάζουν αρκετά χρήματα. Όμως τώρα τελευταία λίγο μου τραβάει την προσοχή η γενετική. Μου αρέσει η γενετική και αν συνεχίσω την γεωπονία μάλλον θα ασχοληθώ με την γενετική των φυτών, όμως πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα μιας που θα γίνω γενετιστής να γίνω για τους ανθρώπους (θα ήθελα να κάνω διδακτορικό στην γενετική της ηλικίας του ανθρώπου). Έδωσα πανελλήνιες πέρσι και έχω σκοπό να δώσω και για μια τελευταία φορά του χρόνου, όπως είπα αν περάσω καλός αν όχι και πάλι καλός.

Υ.Γ Οι γεωπόνοι δικαιούνται μειωμένα χρόνια για το τμήμα μοριακής βιολογίας μιας που έχουμε αρκετά παρόμοια μαθήματα (για κατατακτήριες)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top