Μόρια εισαγωγής - Βαθμός πρόσβασης

futureshock

Νεοφερμένος

Ο futureshock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
εκλεισε το ΘΕΜΑ!!!!!!
ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω στεφαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deppfreak87

Νεοφερμένος

Η Deppfreak87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούρια εδώ.. Ελπίζω να μπορέσει κάποιος να βοηθήσει! Λοιπόν, έχω την εξής απορία: Έδωσα πανελλήνιες το 2005. Μπήκα στη σχολή που ήθελα, ωστόσο άλλαξα γνώμη.. Θέλω να ακολούθησω 5ο πεδίο, αντί για 1ο που ακολουθούσα τότε. Πηγαίνω λοιπόν φροντιστήριο κανονικά και ετοιμάζομαι για τις πανελλήνιες του 2010. Και ιδού η απορία!! Ο προφορικός βαθμός που είχα τότε, και γενικά η βαθμολογία δηλαδή, θα επηρεάσει το βαθμό εισαγωγής μου με την καινούρια μου προσπάθεια? Πώς υπολογίζονται τα μόρια στην περίπτωσή μου?
Ελπίζω να μην υπολογίζεται ο προφορικός βαθμός προ 4ετίας.. Έχω σοβαρέψει πολύ από τότε και θα ήταν κρίμα τώρα που διαβάζω τόσο!! :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
δεν υπολογίζεται εφόσον έχουν περάσει δύο χρόνια.

βαθμος πρόσβασης σε καθε μαθημα είναι ο γραπτός μονάχα.

έτσι ο ΓΒΠ προκύπτει από το ΜΟ των γραπτών των 7 μαθημάτων και τα μόρια σου βγαίνουν ως εξης:

(ΓΒΠx8 + ΒΠ στο ΑΟΘ x 1,3 + ΒΠ στα Μαθ ΓΠ x 0,7) x 100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deppfreak87

Νεοφερμένος

Η Deppfreak87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Τη γλίτωσα δηλαδή.. ;)
Ευχαριστώ! Ευχαριστώ! Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickyk

Νεοφερμένος

Η vickyk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
πωπω deppfreak87 απιστευτο!ειναι σαν να συνομιλω με τν εαυτο μ!χαχαχχ εκανα κ εγω την ιδια ακριβωσ ερωτηση γτι ειμαι στην ιδια φαση με σενα....απιστευτοο,...καλη μασ επιτυχια λοιπν.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deppfreak87

Νεοφερμένος

Η Deppfreak87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
πωπω deppfreak87 απιστευτο!ειναι σαν να συνομιλω με τν εαυτο μ!χαχαχχ εκανα κ εγω την ιδια ακριβωσ ερωτηση γτι ειμαι στην ιδια φαση με σενα....απιστευτοο,...καλη μασ επιτυχια λοιπν.....;)

Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που παίρνει μια τέτοια απόφαση! Έχω φάει το κράξιμο της ζωής μου από τους φίλους μου, οι οποίοι όλοι τώρα αποφοιτούν από τις σχολές τους.. Καλή μας επιτυχία λοιπόν! Ω ναι!!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iason17

Νεοφερμένος

Ο iason17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μετά απο πόσα χρόνια , πέρας της πρώτης φοράς που έδωσα πανελλήνιες , διαγράφεται ο προφορικός μου βαθμός και μετράει μόνο ο γραπτός?
Γιατί με έχει πιάσει μια τρέλα να δώσω πάλι για παιδαγωγικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTNIKOS

Νεοφερμένος

Ο ASTNIKOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
φιλε παρε τηλ στ λυκειο σου για να μαθεις στα σιγουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boom100060

Νεοφερμένος

Ο boom100060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερίζω κι εγώ! Είμαι μαθητής της Γ' τάξης του ΓΕΛ. Στο σχολείο αλλά και στο φροντιστήριο μας έχουν πει 1002 πράγματα για το πως περνάμε σε μια σχολή μέσω πανελληνίων και έχω μπερδευτεί τελείως! Μήπως θα μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει και να μου πει αν αληθεύει το οτι αν βγάλω Γενικό βαθμό πρόσβασης από 10 και πάνω μπορώ να πάω σε όποια σχολή έχει κάτω από 10000 μόρια; Ακόμα μου είπαν πως αν εχω για παραδειγμα 9500 μορια και 9.8 βαθμο προσβασης οταν μια σχολη απαιτεί 9000 μόρια δεν μπορω να σπουδασω σε αυτην λόγω του οτι δεν εχω ΓΒΠ πάνω απο 10. Αληθεύουν αυτά;

Δεν στοχεύω τόσο χαμηλά, απλώς για να ξέρω (και να μάθουν και άλλοι εφόσον ενδιαφέρονται)

Συγνώμη αν εβαλα το τοπικ σε λάθος τομέα του forum :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Καλησπερίζω κι εγώ! Είμαι μαθητής της Γ' τάξης του ΓΕΛ. Στο σχολείο αλλά και στο φροντιστήριο μας έχουν πει 1002 πράγματα για το πως περνάμε σε μια σχολή μέσω πανελληνίων και έχω μπερδευτεί τελείως! Μήπως θα μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει και να μου πει αν αληθεύει το οτι αν βγάλω Γενικό βαθμό πρόσβασης από 10 και πάνω μπορώ να πάω σε όποια σχολή έχει κάτω από 10000 μόρια; Ακόμα μου είπαν πως αν εχω για παραδειγμα 9500 μορια και 9.8 βαθμο προσβασης οταν μια σχολη απαιτεί 9000 μόρια δεν μπορω να σπουδασω σε αυτην λόγω του οτι δεν εχω ΓΒΠ πάνω απο 10. Αληθεύουν αυτά;

Δεν στοχεύω τόσο χαμηλά, απλώς για να ξέρω (και να μάθουν και άλλοι εφόσον ενδιαφέρονται)

Συγνώμη αν εβαλα το τοπικ σε λάθος τομέα του forum :redface:

H αληθεια ειναι πως υπαρχει μια συγχυση γι αυτο το θεμα απο τοτε που καταργηθηκε η βαση του 10.

Ειναι αρκετα "περιεργο" ας πουμε να ειναι η βαση το 10 και να υπαρχουν σχολες που περνας με 8750 μορια π.χ.

Θα με ενδιεφερε κι εμενα παντως,εστω πληροφοριακα,να μαθω τι συμβαινει με αυτο το θεμα.

Αν γνωριζει καποιος,ας μας πει.


*** Το τοπικ νομιζω πως οντως το εβαλες σε λαθος τομεα του forum,αλλα θα το αλλαξουν,don't worry. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boom100060

Νεοφερμένος

Ο boom100060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
για να εχεις το δικαιωμα να μπεις σε μια σχολη πρεπει να εχεις 10.000 μορια ή να εχεις γβπ 10.ενα απο τα δυο.αμα εχεις 9.500 μορια και γβπ 9,8 δεν μπορεις να μπεις σε καμια σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Δεν ειναι ακριβως ετσι...ο ΓΒΠ πρεπει να ειναι απο 10000 μορια και πανω,τα μορια καποιου με τετοιο βαθμο γενικο βαθμο προσβασης θα ειναι γυρω στις 8500(η καπου εκει) στο 2-4ο πεδιο η στο 1 αν ειναι θεωρητικη ...στο πεδιο με το μαθημα επιλογης που θα εχει παρει θα ειναι τα 10000(νομιζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Για να μπεις σε μια σχολή πρέπει (τα μόρια που βγάζεις να είναι μεγαλύτερα ή ίσα του 10000) ή (ο γενικός βαθμός πρόσβασης να είναι μεγαλύτερος ή ίσος του 10).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλησπερίζω κι εγώ! Είμαι μαθητής της Γ' τάξης του ΓΕΛ. Στο σχολείο αλλά και στο φροντιστήριο μας έχουν πει 1002 πράγματα για το πως περνάμε σε μια σχολή μέσω πανελληνίων και έχω μπερδευτεί τελείως! Μήπως θα μπορούσε κανείς να μου εξηγήσει και να μου πει αν αληθεύει το οτι αν βγάλω Γενικό βαθμό πρόσβασης από 10 και πάνω μπορώ να πάω σε όποια σχολή έχει κάτω από 10000 μόρια; Ακόμα μου είπαν πως αν εχω για παραδειγμα 9500 μορια και 9.8 βαθμο προσβασης οταν μια σχολη απαιτεί 9000 μόρια δεν μπορω να σπουδασω σε αυτην λόγω του οτι δεν εχω ΓΒΠ πάνω απο 10. Αληθεύουν αυτά;

Δεν στοχεύω τόσο χαμηλά, απλώς για να ξέρω (και να μάθουν και άλλοι εφόσον ενδιαφέρονται)

Συγνώμη αν εβαλα το τοπικ σε λάθος τομέα του forum :redface:

Τα πράγματα είναι απλά. Για να σου δωθεί η δυνατότητα να δηλώσεις μία σχολή στο μηχανογραφικό θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον τα μισά μόρια από τα μέγιστα που μπορείς να επιτύχεις (δηλαδή τουλάχιστον τα μισά από το απόλυτο άριστα). Για παράδειγμα, το απόλυτο άριστα για τις σχολές χωρίς ειδικά μαθήματα είναι 20000 μόρια. Για να έχεις το δικαίωμα να δηλώσεις μία σχολή με άριστα 20000 μόρια και να θεωρηθείς υποψήφιος/α για εισαγωγή σε αυτήν θα πρέπει να έχεις τουλάχψιστον 10000 μόρια. Αν έχεις λιγότερα από 10000 μόρια δεν έχεις το δικαίωμα να τη δηλώσεις. Για τον βαθμό πρόσβασης δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός όπως στα μόρια. Είναι δυνατόν να πιάσεις 10000 μόρια με βαθμό πρόσβασης μικρότερο από 10.

Για τις σχολές στις οποίες απαιτείται εξέταση σε ειδικά μαθήματα, θα πρέπει εκτός από τον παραπάνω περιορισμό (τουλάχιστον 10000 μόρια στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα κατεύθυνσης και γενικής παιδείας) ο/η υποψήφιος/α να έχει γράψει τουλάχιστον 10 (δηλαδή 1000 μόρια) με άριστα το 20 (δηλαδή 2000 μόρια) σε κάθε ένα από τα ειδικά μαθήματα που απαιτούνται για εισαγωγή σε αυτήν την σχολή. Για παράδειγμα για να έχει κάοιος/α υποψήφιος/α να δηλώσει στο μηχανογραφικό κάποιο τμήμα αρχιτεκτόνων μηχανικών θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 10000 μόρια (με άριστα 20000 μόρια) από τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα (ανεξάρτητα από το αν ο βαθμός πρόσβασης είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος του 10) και τουλάχιστον 1000 μόρια (με άριστα 2000 μόρια) σε κάθε ένα από τα ειδικά μαθήματα του γραμμικού και του ελεύθερου σχεδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Για παράδειγμα για να έχει κάοιος/α υποψήφιος/α να δηλώσει στο μηχανογραφικό κάποιο τμήμα αρχιτεκτόνων μηχανικών θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 10000 μόρια (με άριστα 20000 μόρια) από τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα (ανεξάρτητα από το αν ο βαθμός πρόσβασης είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος του 10) και τουλάχιστον 1000 μόρια (με άριστα 2000 μόρια) σε κάθε ένα από τα ειδικά μαθήματα του γραμμικού και του ελεύθερου σχεδίου.
α) Σε ποιες αλλες σχολες ισχυει αυτο εκτος απο τα τμηματα αρχιτεκτονικης?
β) Τωρα ετσι δηλαδη μπορεις να δηλωσεις τη σχολη ή να πας κιολας ή ειναι απλα το ελαχιστο για την εισαγωγη σου σε μια σχολη (τετοιου ειδους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
α) Σε ποιες αλλες σχολες ισχυει αυτο εκτος απο τα τμηματα αρχιτεκτονικης?
β) Τωρα ετσι δηλαδη μπορεις να δηλωσεις τη σχολη ή να πας κιολας ή ειναι απλα το ελαχιστο για την εισαγωγη σου σε μια σχολη (τετοιου ειδους)

α) Είναι πολλές και δεν τις ξέρω όλες. Αν πάρεις το έντυπο του μηχανογραφικού δελτίου, θα δεις σε ποιες σχολές απαιτούνται ειδικά μαθήματα και σε ποιες όχι. Για παράδειγμα, για να δηλώσεις αγγλική φιλολογία πρέπει να εξεταστείς στο ειδικό μάθημα των αγγλικών, για την γερμανική φιλολογία γερμανικά κοκ. Για το τμήμα ναυτιλιακών σπουδών πρέπει να εξεταστείς στο ειδικό μάθημα μιας ξένης γλώσσας (όποια θες). Για το τμήμα μουσικών σπουδών πρέπει να εξεταστείς στο ειδικό μάθημα της μουσικής αρμονίας. Από το μηχανογραφικό θα τα δεις όλα.
β) Αυτά που είπα παραπάνω είναι τα ελάχιστα επιτρεπτά μόρια που σου δίνουν το εισητήριο να δηλώσεις μία σχολή. Αν βγάλεις 10000 μόρια από τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα (κατεύθυνσης και γενικής παιδείας) τότε σου δίνεται το δικαίωμα να δηλώσεις όποια σχολή θέλεις (χωρίς ειδικά μαθήματα) και να υποβάλλεις μηχανογραφικό δελτίο. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα εισαχθείς οπωσδήποτε σε αυτήν την σχολή. Αν βγάλεις 9999 μόρια ή λιγότερα τότε δεν έχεις το δικαίωμα να υποβάλλεις μηχανογραφικό δελτίο και τίθεσαι εκτός της διαδικασίας εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ακόμα και αν ο βαθμός πρόσβασης είναι μεγαλύτερος του 10. Γενικά ο βαθμός πρόσβασης δεν παίζει ρόλο για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, αλλά τα μόρια εισαγωγής.

Αν βγάλεις 10000 μόρια από τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, 999 μόρια στο ελεύθερο σχέδιο και 1000 μόρια στο γραμμιό σχέδιο (ή αλλιώς 1000 μόρια στο ελεύθερο σχέδιο και 999 μόρια στο γραμμικό σχέδιο) τότε δεν έχεις το δικαίωμα να δηλώσεις στο μηχανογραφικό τμήματα ή σχολές στις οποίες απαιτείται εξέταση σε αυτά τα ειδικά μαθήματα (π.χ. τμήματα αρχιτεκτόνων μηχανικών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ααααααααααααααχα...
Α)και κατι ακομα (σορρυ που θα ειμαι παλι :offtopic: ) αλλα αφου η βαση για το τμημα Αρχιτεκτονων Μηχανικων Ε.Μ.Π ηταν 22583 για το 2009, που τα βρηκανε τοσα μορια :yahoo: αφου ειπαμε το μεγιστο ειναι 20000 + 2000 απο τα ειδικα μαθηματα?
β) Το μαθημα αυτο που δινεις για να περασεις αρχιτεκτονικη ποτε το δινεις? και ποτε βλεπεις ποσα μορια εχεις βγαλ(λ)ει(α!δεν ξερω αυτα τα βαλλω τα μπερδευω)? και ποτε δηλωνεις σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ααααααααααααααχα...
Α)και κατι ακομα (σορρυ που θα ειμαι παλι :offtopic: ) αλλα αφου η βαση για το τμημα Αρχιτεκτονων Μηχανικων Ε.Μ.Π ηταν 22583 για το 2009, που τα βρηκανε τοσα μορια :yahoo: αφου ειπαμε το μεγιστο ειναι 20000 + 2000 απο τα ειδικα μαθηματα?
β) Το μαθημα αυτο που δινεις για να περασεις αρχιτεκτονικη ποτε το δινεις? και ποτε βλεπεις ποσα μορια εχεις βγαλ(λ)ει(α!δεν ξερω αυτα τα βαλλω τα μπερδευω)? και ποτε δηλωνεις σχολες?

Α) Χμμμ...Αν διάβαζες προσεκτικά αυτά που έγραψα πιο πάνω θα σου είχε λυθεί η απορία. Το απόλυτο άριστα για τα τμήματα αρχιτεκτόνων μηχανικών είναι 24000 μόρια (20000 μόρια από τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα+2000 μόρια από το ειδικό μάθημα γραμμικού σχεδίου+2000 μόρια από το ειδικό μάθημα ελεύθερου σχεδίου). Για να αποκτήσεις το δικαίωμα να θεωρηθείς υποψήφιος/α εισαγωγής σε ένα τμήμα αρχιτεκτόνων μηχανικών θα πρέπει να έχεις συγκεντρώσει κατ' ελάχιστον 10000 μόρια στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, 1000 μόρια στο ελεύθερο σχέδιο και 1000 μόρια στο γραμμικό σχέδιο.
Β) Το πρόγραμμα των πανελληνίων εξετάσεων περιλαμβάνει και τις ημερομηνίες εξέτασης των ειδικών μαθημάτων. Όταν βγουν οι βαθμολογίες όλων των μαθημάτων (κατεύθυνσης, γενικής παιδείας και ειδικά μαθήματα) τότε θα μπορείς να υπολογίσεις τα μόριά σου. Τις σχολές τις δηλώνεις στο μηχανογραφικό δελτίο το οποίο το υποβάλλεις συνήθως γύρω στα μέσα Ιουλίου στο γραφείο-διεύθυνση της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που υπάγεται το λύκειο που έδωσες πανελλήνιες εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ευχαριστω!...επιτελους μου λυθηκε η απορια! για το ελευθερο και το γραμμικο σχεδιο φανταζομαι πρεπει να εχεις κανει μαθηματα απο πριν ετσι?ποσο καιρο πριν πρεπει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top