Μόρια εισαγωγής - Βαθμός πρόσβασης

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
thanks για την συμπλήρωση rolling;)
να μπαζώνονται τα κενά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grmako

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλά geoste έχω μείνει απλά κάγκελο.... ΔΝ περίμενα ποτέ στην ζωή μου πληρέστερη απάντηση....:no1:

Να ευχαριστήσω και την aleka επίσης....:)
Τωρα πιά είναι ξεκάθαρο...
Ευχαριστώ παιδιά... :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
:D :lol:
Δεν κάνει τίποτα grmako;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
εχω αποφοιτησει απο πολυκλαδικο λυκειο πριν 13 χρονια.φετος που δινω πανελλαδικες πρωτη φορα,ποιος ειναι ο βαθμος προσβασης μου;πως υπολογιζεται το ειδικο μαθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemesisDivina

Νεοφερμένος

Η Θωμα'ί'ς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ο βαθμόσ πρόσβασης είναι καθαρά ο βαθμός των γραπτών σου x 8 + to 1o μαθημα βαρυτητας χ 1.3 + το δευτερο χ 0.7 και οοολο αυτο χ 100 ... Επιπλεον το ειδικο μαθημα πηγαινει ο βαθμος χ 2 μονο για τις ξενες φιλολογιες. Στα αλλα.. πχ Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδων παει χ 1.. Ελπιζω να βοηθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ απλα να ρωτησω κατι ακομη.τοειδικο μαθημα προστιθεται στα υπολοιπα και πολλαπλ. επι 2 ή απο μονο του διπλασιαζεται και φτανει σαν βαθμος μονο η ξενη γλωσσα για την προσβαση στην φιλολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
πιο αναλυτικα δε γινοταν νομιζω στο πρωτο πεδιο τα βαρυτητας ειναι ιστορια λατινικα με σιγουρια
Στο πρωτο πεδιο 1ο μαθημα βαρυτητας ειναι τα Αρχαια και 2ο η Ιστορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
όπως τα λέει ο κρις κρις(το θυμήθηκα) είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeF

Νεοφερμένος

Ο LeF αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εγω παλι δεν καταλαβαινω ο ΓΒΠ που μετραει?Ποιος ο λογος να βγαινει?!
Αφου με τα μορια μπαινεις στη σχολη...Αυτο (ΓΒΠ) που κολλαει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω παλι δεν καταλαβαινω ο ΓΒΠ που μετραει?Ποιος ο λογος να βγαινει?!
Αφου με τα μορια μπαινεις στη σχολη...Αυτο (ΓΒΠ) που κολλαει?
Πουθενα δεν κολλαει. Απλα αν ισοβαθμεις σε μια σχολη με βαση τα μορια, κοιτανε τον ΓΒΠ και παιρνουν αυτον με τον μεγαλυτερο. Αλλα σπανιως συμβαινει αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξανδρα ν

Νεοφερμένος

Η αλεξανδρα ν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εγω που ειμαι παλια αποφοιτοσ(δεσμες)και ξαναδωσα παλι φετος δεν εχω προφορικουσ βαθμους!σε μενα τι μετραει?μονο τα γραπτα?ξερει κανεις περισσοτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
εγω που ειμαι παλια αποφοιτοσ(δεσμες)και ξαναδωσα παλι φετος δεν εχω προφορικουσ βαθμους!σε μενα τι μετραει?μονο τα γραπτα?ξερει κανεις περισσοτερα?

Στην περίπτωσή σου, ο βαθμός πρόσβασης κάθε πανελλαδικώς εξεταζόμενου μαθήματος είναι ο γραπτός βαθμός που πέτυχες στις πανελλήνιες εξετάσεις. Ο προφορικός δεν συμμετέχει καθόλου.

(Παρεπιπτόντως, το σύστημα με τις δέσμες ήταν καταπληκτικό αν και ζόρικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
πιο αναλυτικα δε γινοταν νομιζω στο πρωτο πεδιο τα βαρυτητας ειναι ιστορια λατινικα με σιγουρια

Ναι, με σιγουριά κιόλας...Αρχαία και Ιστορία είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THASSIOS

Νεοφερμένος

Ο THASSIOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
[FONT=&quot]Φίλε Γιώργο διάβασα το άρθρο σου γιατί με αφορά άμεσα. Παρότι που είσαι από ελάχιστους που αναλύουν το θέμα μου δημιούργησες την εξής απορία:[/FONT]
[FONT=&quot]Αναφέρεις σαν γενικό τύπο υπολογισμού των μορίων τον [/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]

όπου
Y=μόρια υποψηφίου

[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]=βαθμός πρόσβασης πρωτεύοντος μαθήματος βαρύτητας του επιστημονικού πεδίου

[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]=βαθμός πρόσβασης δευτερεύοντος μαθήματος βαρύτητας[/FONT]
[FONT=&quot]Πώς προκύπτει το 8 στον τύπο; (γιατί δηλαδή ο γενικός βαθμός πρόσβασης πολλαπλασιάζεται με το 8 αφού σε καμία περίπτωση τα μαθήματα δεν είναι 8);[/FONT]
[FONT=&quot]Ελπίζω να μου λύσεις την απορία.[/FONT]
[FONT=&quot]Ευχαριστώ εκ των πρότερων![/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έτσι είναι το σύστημα. Ορίστηκαν συντελεστές βαρύτητας 1,3 για το πρωτεύον μάθημα βαρύτητας και 0,7 για το δευτερεύον μάθημα βαρύτητας από το υπουργείο παιδείας με την προϋπόθεση να είναι μαθήματα κατεύθυνσης και να μην τα αντικαθιστά ο υποψήφιος με μαθήματα γενικής παιδείας για να έχει πρόσβαση σε επιστημονικό πεδίο που αντιστοιχεί σε κατεύθυνση άλλη από την κατεύθυνση της επιλογής του. Το άθροισμα τους είναι 1,3+0,7=2, οπότε ο συντελεστής του γενικού βαθμού πρόσβασης είναι 10-(1,3+0,7)=10-2=8 ώστε να το μέγιστο να είναι 200. Στη συνέχεια πολλαπλασιάζεται το αποτέλεσμα επί 100 με μέγιστο το 20000. Αυτά ισχύουν για τα μόρια χωρίς ειδικό μάθημα.

Γενικά αν α είναι ο συντελεστής του γενικού βαθμού πρόσβασης, β είναι ο συντελεστής βαρύτητας του πρωτεύοντος και γ του δευτερεύοντος μαθήματος βαρύτητας εφόσον τα μαθήματα βαρύτητας είναι μαθήματα κατεύθυνσης για κάθε επιστημονικό πεδίο τότε α+β+γ=10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis17

Νεοφερμένος

Ο orestis17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αμα είσαι απόφοιτος οι προφορικοί βαθμοί δεν μετράνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αμα είσαι απόφοιτος οι προφορικοί βαθμοί δεν μετράνε;


Μέχρι και 2 χρόνια από το έτος της αποφοίτησής σου μετράνε. Από 3 χρόνια και πάνω μόνο οι γραπτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis17

Νεοφερμένος

Ο orestis17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ πολύ τρόμαξα για κάποια στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά..

Έχω δει παντού ότι εκτός από το βαθμό σε κάθε μάθημα, μαζί με τα μόρια σου λένε και το γενικό βαθμό πρόσβασης. Έχει καμία σχέση με το απολυτήριο; Κινδυνεύω να "κινδυνέψω" ακόμα και να μέινω μεταξεταστέος αν βγάλω (που έβγαλα) 6500 μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maikaktos

Νεοφερμένος

Ο maikaktos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδεια ειμαι καινουργιος και μολις σημερα εμαθα τα αποτελεσματα

ειναι δυνατον με γενικο βαθμο προσβασης 9,98 να περασω σε καποιο τει...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top