Μυστηριος τροπος επιλογης φοιτητων εστιας..

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Εστειλα ενα email στη φοιτητικη μεριμνα του Πολυτεχνειου Κρητης και ελαβα την παρακατω απαντηση:

"Δεν υπάρχει μοριοδότηση, βγαίνει κατάταξη.
Βάσει των διαφόρων κατηγοριών δημιουργείται το εισοδηματικό κατώφλι του κάθε αιτούντα και αφαιρείται από το οικογενειακό φορολογητέο εισόδημα +αυτοτελή ποσά κλπ.
Η αίτηση με την μεγαλύτερη αρνητική απόκλιση μας δίνει τον πρώτο δικαιούχο κ.ο.κ"

Σε αλλες σχολες συνηθως σου εξηγουν με ενα πινακα, πχ απο 0 εως 3000€ εχεις 5 μορια, απο 3000€ μεχρι 5000€ εχεις 4 μορια κλπ. Εδω που δε χρησιμοποιουν μοριοδοτηση, λογικα πανε αναλογικα με το ποσο της δηλωσης του καθε φοιτητη. Για τι ποσα μιλαμε ομως? Πχ αν καποιος εχει 4900€ εκκαθαριστικο και ενας αλλος εχει 5900, ποσες πιθανοτητες εχει ο ενας και ποσες ο αλλος να επιλεγει?

Επισης διαβασα οτι το 20% των θεσεων δινεται στους πρωτοετεις και απο μια γρηγορη ματια που εριξα, αυτο αντιστοιχει γυρω στις 45-50 θεσεις. Αρα σε τι σειρα καταταξης θα μπορουσαν να βρισκονται οι 2 παραπανω φοιτητες?

Εχει κανεις εμπειρια να μας πει τι εννοει ο ποιητης πιο πανω? Για τι ευρος ποσων μιλαμε δηλαδη στη σειρα καταταξης, στην πραξη?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
θα ακουν οτι μπορουν να μην σου δωσουν μεχρι να γινουν οι καινουργιες και να πληρωνεις.
να πας στην σαμο που σου εχουν ετοιμο το δωματιο και ειναι και ωραιο.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
θα ακουν οτι μπορουν να μην σου δωσουν μεχρι να γινουν οι καινουργιες και να πληρωνεις.
να πας στην σαμο που σου εχουν ετοιμο το δωματιο και ειναι και ωραιο.

Άσε μη με πριζωνεις γιατί είμαι σε δίλημμα... Απ' τη μια μου χει κολλήσει η Ημμυ Χανίων κ απ' την άλλη σκέφτομαι μη την πατήσω τελικά φεύγοντας από Σάμο και τα βρω μπαστούνια μετά... Οι ατιμοι οι Κρητικοί όμως με τουμπαραν άσχημα με την κερασμενη ρακή τους και το γλυκάκι στο τέλος του φαγητού, με θέα το φάρο στο λιμανάκι της παλιάς πόλης και δε μπορώ να βγάλω τα Χανια απ' το μυαλό μου πια... 😇🙃
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Άσε μη με πριζωνεις γιατί είμαι σε δίλημμα... Απ' τη μια μου χει κολλήσει η Ημμυ Χανίων κ απ' την άλλη σκέφτομαι μη την πατήσω τελικά φεύγοντας από Σάμο και τα βρω μπαστούνια μετά... Οι ατιμοι οι Κρητικοί όμως με τουμπαραν άσχημα με την κερασμενη ρακή τους και το γλυκάκι στο τέλος του φαγητού, με θέα το φάρο στο λιμανάκι της παλιάς πόλης και δε μπορώ να βγάλω τα Χανια απ' το μυαλό μου πια... 😇🙃
ρε ασε τα ρακια της κρητης και πιασε τα γλυκοπιοτα της σαμου.
αφου δεν γουσταρεις υψηλες τασεις τι τους θελεις τους ημμυ ? καλα, ασε που η κρητη (χανια) δεν εχει και πολυ σχεση με ενεργεια.
στην σαμο θα εισαι ο arvacon με τονομα, στα χανια θα εισαι ενα ΑΜ.
εκει στη σαμο θα γινεις ενας εξαιρετος τηλεπικοινωνιακος μηχανικος.
Χωρια που η σαμος εχει και πολυ γλυκα κοριτσια , εκει και θα παντρευτεις , ζαχαρη ,και θα εισαι μονιμα σε διακοπες.

 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
καλα, ασε που η κρητη (χανια) δεν εχει και πολυ σχεση με ενεργεια.

Μα αυτός είναι ο λόγος που επέλεξα τη συγκεκριμένη σχολή. Ευελπιστώ το υπόβαθρο τους να στηρίζεται ακόμα στην παλιά τους ιδιότητα, τα ηλεκτρονικά, μιας και αυτά είναι που με ενδιαφέρουν κυριως.

εκει στη σαμο θα γινεις ενας εξαιρετος τηλεπικοινωνιακος μηχανικος.

Δεν ξέρω τι είναι καλυτερο, στην Κρήτη λογικά, έχω την αίσθηση οτι θα έχω περισσότερες επιλογές μέσω Ημμυ, περισσότερες διεξόδους προς hardware αλλά και software μεριά, καλύτερα εργαστήρια, περισσότερος εξοπλισμός, σωστές εγκαταστάσεις.. Απ' την άλλη όμως δε θα υπάρχει αυτό το παρεϊστικο της Σάμου με τους καθηγητές και απ' ότι ακούω παίζουν αρκετά στραβόξυλα καθηγητές, συν περισσότερα μαθηματικά και φυσικη...οπότε είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι η φάση...


στην σαμο θα εισαι ο arvacon με τονομα, στα χανια θα εισαι ενα ΑΜ.

Τώρα σχετικά με αυτο, δεν έχεις άδικο, ήδη στη Σάμο έχω κάνει γνωριμίες και ας μην είμαι καν στο νησι...

Χωρια που η σαμος εχει και πολυ γλυκα κοριτσια , εκει και θα παντρευτεις , ζαχαρη ,και θα εισαι μονιμα σε διακοπες

Το πας φιρι φιρι να με παντρεψεις εσυ! Σημαδιακό πάντως, αυτό με τη ζάχαρη μου το πε και μια καθηγήτρια στο ΕΠΑΛ όταν άκουσε για Σάμο...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Μα αυτός είναι ο λόγος που επέλεξα τη συγκεκριμένη σχολή. Ευελπιστώ το υπόβαθρο τους να στηρίζεται ακόμα στην παλιά τους ιδιότητα, τα ηλεκτρονικά, μιας και αυτά είναι που με ενδιαφέρουν κυριως.



Δεν ξέρω τι είναι καλυτερο, στην Κρήτη λογικά, έχω την αίσθηση οτι θα έχω περισσότερες επιλογές μέσω Ημμυ, περισσότερες διεξόδους προς hardware αλλά και software μεριά, καλύτερα εργαστήρια, περισσότερος εξοπλισμός, σωστές εγκαταστάσεις.. Απ' την άλλη όμως δε θα υπάρχει αυτό το παρεϊστικο της Σάμου με τους καθηγητές και απ' ότι ακούω παίζουν αρκετά στραβόξυλα καθηγητές, συν περισσότερα μαθηματικά και φυσικη...οπότε είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι η φάση...




Τώρα σχετικά με αυτο, δεν έχεις άδικο, ήδη στη Σάμο έχω κάνει γνωριμίες και ας μην είμαι καν στο νησι...



Το πας φιρι φιρι να με παντρεψεις εσυ! Σημαδιακό πάντως, αυτό με τη ζάχαρη μου το πε και μια καθηγήτρια στο ΕΠΑΛ όταν άκουσε για Σάμο...
ε ναι να σε παντρεψω να κανεις και 2 κοριτσακια.
πιστευω να βλεπεσαι? μη χαντακοσουμε την σαμιωτισα..γιατι κατα τα αλλα καλο παιδι εισαι.
κοιτα arvacon επαλ και ημμυ ή ceid ειναι πολυ δυσκολος συνδιασμος μη γελιόμαστε.
στα χανια θα φας κατι χαστουκες που θα ζαλιστει το κεφαλι σου και θα ψαχνεσαι , απλα γιατι δεν τους ενδιαφερεις.
στη σαμο ή το ελμεπα θα σε παρουν με το καλο, εχουν πειρα , θελουν και σε εχουν αναγκη.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
ε ναι να σε παντρεψω να κανεις και 2 κοριτσακια.
πιστευω να βλεπεσαι? μη χαντακοσουμε την σαμιωτισα..γιατι κατα τα αλλα καλο παιδι εισαι.
Ε αμα ειναι ετσι να ξεκινησω διατροφη! :hehe::air_kiss::wheel:

κοιτα arvacon επαλ και ημμυ ή ceid ειναι πολυ δυσκολος συνδιασμος μη γελιόμαστε.
στα χανια θα φας κατι χαστουκες που θα ζαλιστει το κεφαλι σου και θα ψαχνεσαι , απλα γιατι δεν τους ενδιαφερεις.
στη σαμο ή το ελμεπα θα σε παρουν με το καλο, εχουν πειρα , θελουν και σε εχουν αναγκη.

Ειχα την εντυπωση οτι Σαμος και Ceid ειμαστε σε παρομοια επιπεδα σε προγραμμα σπουδων, μιας και εχουν αντιστοιχια σα σχολες μεταξυ τους. Σχετικα με αυτο που αναφερεις περι επαλ, ναι ειναι γεγονος, δεν εχουμε βασεις για τετοιες σχολες εμεις οι επαλιωτες δυστυχως και αυτος ειναι και ο κυριος λογος που ζητησα αναστολη φοιτησης κατευθειαν οταν περασα. Αυτο που προσπαθω καιρο τωρα, ειναι να χτισω τις βασεις σε μαθηματικα και φυσικη, προτου παω σε οποιαδηποτε σχολη κ ας ειναι να αργησω λιγο παραπανω να παω.

Ειχα να επιλεξω μεταξυ δυο δρομων, ο ενας ειναι να πηγαινα απροετοιμαστος και να προσπαθουσα να αντιμετωπισω μια κατασταση που θα μου φορτωνοταν στο σβερκο, μενοντας πολυ πισω σε διαφορα μαθηματα που αφορουν μαθηματικα και φυσικη, οποτε θα εμενα πισω καποια εξαμηνα με οσα μαθηματα θα χρωστουσα και θα γινοταν μπαχαλο η κατασταση, γιατι θα με κυνηγουσαν αυτα μονιμως. Ασε που Κρητη αυτο δεν ειναι εφικτο λογω αλυσιδων κιολας...

Ο αλλος δρομος ηταν να παγωσω την κατασταση με την αναστολη και να προσπαθησω να προετοιμαστω οσο το δυνατον περισσοτερο με μαθηματικα και φυσικη, ωστε να κανω ενα καλο ξεκινημα μετα, και να μπορεσω να βγαλω τη σχολη στην ωρα της, χωρις κενα, ελλειψεις και σπαζοκεφαλιες.

Επελεξα τον δευτερο. Πολλοι καθηγητες στο επαλ, επεμεναν οτι αυτο που κανω ειναι λαθος και οτι σιγα μωρε, πηγαινε εκει να ξεκινησεις και δεν πειραζει αν χρωστας μερικα, θα τα δωσεις αργοτερα κλπ. Νομιζουν πως ετσι θα κερδισω χρονο, αλλα στην ουσια αν μεινω πισω και χασω τη μπαλα μετα, δεν προκειται να τελειωσω ποτε... Αντιθετως αν προετοιμαστω καταλληλα για οτι με περιμενει, ναι, εχω χασει ηδη 2 χρονια και ισως χασω και μια χρονια ακομα στην προετοιμασια, αλλα θα τελειωσω λογικα στην ωρα μου μετα, οποτε ειτε ετσι ειτε αλλιως, θα καθυστερουσα...

Οποτε δεν ξερω... Η Σαμος φαινεται καλη περιπτωση οντως, αλλα πολυ softwareαδικη σχολη ρε γαμωτο κ εγω ειμαι του hardware περισσοτερο.. Εχω την ψευδαισθηση οτι στην Κρητη θα εχω περισσοτερες δυνατοτητες μεσω των Ημμυ, αλλα στην πραξη τελικα δεν ξερω τι παιζει.

Με αυτα τα δεδομενα, δεν αξιζει να το παλεψω λες για Ημμυ τελικα? :/:
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
πιστευω να βλεπεσαι? μη χαντακοσουμε την σαμιωτισα..γιατι κατα τα αλλα καλο παιδι εισαι.

εγώ χωρίς την μάσκα βλέπομαι.. τι έχεις για μένα?? :queen:

πρέπει να παντρευτώ σε μερικά χρόνια μπάς και κάνω οικογένεια, έχουμε
λέει μείωση πληθυσμού στην Ελλάδα. :worry:

είμαι και καλό παιδί λένε...ψέματα? θα σε γελάσω!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Ε αμα ειναι ετσι να ξεκινησω διατροφη! :hehe::air_kiss::wheel:



Ειχα την εντυπωση οτι Σαμος και Ceid ειμαστε σε παρομοια επιπεδα σε προγραμμα σπουδων, μιας και εχουν αντιστοιχια σα σχολες μεταξυ τους. Σχετικα με αυτο που αναφερεις περι επαλ, ναι ειναι γεγονος, δεν εχουμε βασεις για τετοιες σχολες εμεις οι επαλιωτες δυστυχως και αυτος ειναι και ο κυριος λογος που ζητησα αναστολη φοιτησης κατευθειαν οταν περασα. Αυτο που προσπαθω καιρο τωρα, ειναι να χτισω τις βασεις σε μαθηματικα και φυσικη, προτου παω σε οποιαδηποτε σχολη κ ας ειναι να αργησω λιγο παραπανω να παω.

Ειχα να επιλεξω μεταξυ δυο δρομων, ο ενας ειναι να πηγαινα απροετοιμαστος και να προσπαθουσα να αντιμετωπισω μια κατασταση που θα μου φορτωνοταν στο σβερκο, μενοντας πολυ πισω σε διαφορα μαθηματα που αφορουν μαθηματικα και φυσικη, οποτε θα εμενα πισω καποια εξαμηνα με οσα μαθηματα θα χρωστουσα και θα γινοταν μπαχαλο η κατασταση, γιατι θα με κυνηγουσαν αυτα μονιμως. Ασε που Κρητη αυτο δεν ειναι εφικτο λογω αλυσιδων κιολας...

Ο αλλος δρομος ηταν να παγωσω την κατασταση με την αναστολη και να προσπαθησω να προετοιμαστω οσο το δυνατον περισσοτερο με μαθηματικα και φυσικη, ωστε να κανω ενα καλο ξεκινημα μετα, και να μπορεσω να βγαλω τη σχολη στην ωρα της, χωρις κενα, ελλειψεις και σπαζοκεφαλιες.

Επελεξα τον δευτερο. Πολλοι καθηγητες στο επαλ, επεμεναν οτι αυτο που κανω ειναι λαθος και οτι σιγα μωρε, πηγαινε εκει να ξεκινησεις και δεν πειραζει αν χρωστας μερικα, θα τα δωσεις αργοτερα κλπ. Νομιζουν πως ετσι θα κερδισω χρονο, αλλα στην ουσια αν μεινω πισω και χασω τη μπαλα μετα, δεν προκειται να τελειωσω ποτε... Αντιθετως αν προετοιμαστω καταλληλα για οτι με περιμενει, ναι, εχω χασει ηδη 2 χρονια και ισως χασω και μια χρονια ακομα στην προετοιμασια, αλλα θα τελειωσω λογικα στην ωρα μου μετα, οποτε ειτε ετσι ειτε αλλιως, θα καθυστερουσα...

Οποτε δεν ξερω... Η Σαμος φαινεται καλη περιπτωση οντως, αλλα πολυ softwareαδικη σχολη ρε γαμωτο κ εγω ειμαι του hardware περισσοτερο.. Εχω την ψευδαισθηση οτι στην Κρητη θα εχω περισσοτερες δυνατοτητες μεσω των Ημμυ, αλλα στην πραξη τελικα δεν ξερω τι παιζει.

Με αυτα τα δεδομενα, δεν αξιζει να το παλεψω λες για Ημμυ τελικα? :/:
Κοιτα οι σχολες μηχ υπολογιστων εχουν πανω κατω το ιδιο προγραμμα και δεν νομιζω οτι ειναι τοσο σοφτγουεριστικο ( δεν τα εχω πολυτσεκαρει κιολας) και δεν διαφερουν πολυ απο τους ημμυ.
Το θεμα επαγγελματικων δικαιωματων ΤΕΕ ειχει νοημα μονο στην ενεργεια ,στις χαμηλες τασεις ειναι υποβαθμισμενο ως αδιαφορο , εκει οτι λενε οι ικανοτητες σου.
Τα μαθηματικα και η φυσικη δεν ειναι λιγα ( καπου 7-8 μαθηματα ειναι) και καλα κανεις και προετοιμαζεσαι.
Ε τωρα οπως σου ειπα η σαμος και το ελμεπα ειναι πιο φιλικα ..το ελμεπα ειχα δει στο σαιτ του οτι κανει και φροντιστηριο στα παιδια επαλ για μαθηματικα και φυσικη, ελεγε οτι δεν αντικαθιστα το λυκειο αλλα ειναι πολυ βοηθητικο.
Οτι και να επιλεξεις , πατρα, χανια , σαμο, αν εχεις σκοπο να παρεις και εξωτερικες βοήθειες και εχεις καψα θα τα καταφερεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εγώ χωρίς την μάσκα βλέπομαι.. τι έχεις για μένα?? :queen:

πρέπει να παντρευτώ σε μερικά χρόνια μπάς και κάνω οικογένεια, έχουμε
λέει μείωση πληθυσμού στην Ελλάδα. :worry:

είμαι και καλό παιδί λένε...ψέματα? θα σε γελάσω!
Εσενα που να σε στειλουμε ? να μην εισαι και στην σκια του arvacon... να σε στειλουμε στην χιο?
Εκει στους μηχανικους παραγωγης ,θα δικτυωθεις και με τους εφοπλιστες και θα βγαζεις χρημα και οι χιωτισες εχουν την οικογενεια απανω απο ολα. Ειναι λιγο σφιχτες στο χρημα βεβαια, αλλα οκ θα τα καταφερεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Εσενα που να σε στειλουμε ? να μην εισαι και στην σκια του arvacon... να σε στειλουμε στην χιο?
Εκει στους μηχανικους παραγωγης ,θα δικτυωθεις και με τους εφοπλιστες και θα βγαζεις χρημα και οι χιωτισες εχουν την οικογενεια απανω απο ολα. Ειναι λιγο σφιχτες στο χρημα βεβαια, αλλα οκ θα τα καταφερεις.

απλά πέσμου χρειάζεται να πάρω μαζί και την παραλλαγή μου απο το στρατό??
όπλο μου χρεώνουν εκεί η αγοράζω νεροπίστολο απο το μοναστηράκι?

κάτσε μπερδεύτηκα...για φοίτηση να πάω ή για να φυλάξω τα σύνορα..:read:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
απλά πέσμου χρειάζεται να πάρω μαζί και την παραλλαγή μου απο το στρατό??
όπλο μου χρεώνουν εκεί η αγοράζω νεροπίστολο απο το μοναστηράκι?

κάτσε μπερδεύτηκα...για φοίτηση να πάω ή για να φυλάξω τα σύνορα..:read:
Δεν υπαρχει θεμα ..οι χιωτες καθε μερα πανε στο Τσεσμε (30 λεπτα) να ψωνισουν φτηνα πραματα και οι τουρκοι ερχονται για διακοπες στην χιο αν τους δωσουν βιζα.
Οι τουρκοι ειναι φιλήσυχοι ανθρωποι οσο και αν τους δηλητηριαζουν τα ΜΜΕ τους οτι οι ελληνες ειναι κακοι.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Top